lamaizmu

Informacje ogólne

Lamaism tybetańskiej religii jest około 3 mln i 7 mln Tybetańczyków Mongołowie i inne.

Dalaj Lama jest odpowiednikiem papieża dla nich.

A wtórne liderem jest Teshu Lamy (lub Panczenlamy Lamy).

Te dwie są traktowane jako "Buddowie Życia", będąc reincarnations Buddy przechodzi z jednego do drugiego istnienia.

Gdy jeden umiera, jego następcą został złożony wniosek spośród chłopców dziecko urodzone w czasie liderem zmarł, ponieważ uważa się, że dusza z Buddy jedynie przekazywane do innego istnienia.

Lamaism jest uznawany za uszkodzony formie buddyzm.

Jest on czasami nazywany Yellow Religia.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Lamaism - Buddyzm tybetański

Informacje zaawansowane

Buddyzm tybetański, zwany też Lamaism, jest wyróżniającą formę buddyzmu, które powstały (7 w.) w Tybecie, a później całym Himalayan regionu, w tym krajów sąsiadujących z Bhutanu, Nepalu i Sikkim.

Historia Buddyzm tybetański można podzielić na trzy okresy.

Podczas 7. - 9. wne buddyzm został po raz pierwszy wprowadzony z Indii i został zaakceptowany na mocy powoli Buddyjski królów w obliczu sprzeciwu Zwolennicy indiańskiej shamanistic religii Tybetu, Bon.

Rolę w tym procesie były indyjskie Mahayana Buddyjski mistrzów Padmasambhava i Shantarakshita.

Podczas 9. wieku, jednak król gLang Dar Ma prześladowanych nowej wiary i skutecznie Eclipsed go na pewien czas.

Drugi okres rozpoczął się z przywróceniem buddyzmu z Indii i jej kolejne reformy w 11 wieku.

Potężne organizacje kościelne zostały ustanowione i wkrótce zaczął rządzić wsi w sojuszu z klanów z dostojników lub odległych władcy Mongołów.

W tym okresie tybetańskiego kanonu buddyjskiego (widocznych na jego dokładne tłumaczenie teraz - stracone Sanskryt teksty i pomocne komentarze) został skompilowany, a niektóre z sekt, które trwają do chwili obecnej zostały utworzone.

Obejmują one Sa - skya - pa, w rNying - proszę - pa (którzy śledzenie ich powrót do korzeni Padmasambhava), a bKa'rgyud - pa (do której należeli do Yogi słynny Milarepa, lub Mi - la RAS - pa, 1040 - 1123).

Trzeci okres rozpoczął się od wielkiego reformatora Tsong - kha - PA (1357 - 1419), który założył DGE - lugs - PA sekty - tzw żółte czapki - do których linia należy Dalai Lamas.

Każda z nich została Lamas uważano za reinkarnacja swego poprzednika (jak również, że z bodhisattva Avalokitesvara) i stało się, przynajmniej nominalnie, religijnego i świeckiego władcy tego kraju.

W 1959 roku do chwili obecnej, lub 14, Dalajlama uciekł obecność chińskich w Tybecie wraz z tysięcy zwykłych Tybetańczycy i wielu innych wysokich wcielony Lamas.

Od tego czasu zostały one żyjących na emigracji, głównie w Indiach, ale również w Nepalu i gdzie indziej.

Wśród charakterystycznych cech Buddyzm tybetański są gotowi jej akceptacji przez Buddyjski Tantras jako integralną część i zakończonej w sposób buddyjski, kładąc nacisk na znaczenie kapitan - stosunek ucznia do stypendium zarówno religijnych i medytacji, a jego uznanie ogromny Pantheon Buddhów, bodhisattvas, święci, demony i bóstwa, a jego sekciarstwo, które wynikały z mniejszej niż spory religijne z wielkiej władzy świeckiej z rywalizujących ze sobą organizacji zakonnej, a wreszcie, oznaczone pobożność, jak zakonne i świeckich buddystów tybetańskich, które otrzymuje wyraz w ich wirowania koła modlitwy, ich circumambulation i pielgrzymek do miejsc świętych, prostrations i ofiary, recytacja tekstów, a chanting z mantr, szczególnie słynnego wezwaniem do Avalokitesvara Om Mani Padme Hum.

Joseph M Kitagawa i John S silny

Bibliografia:


C Bell, religia Tybetu (1931); S Beyer, The Cult of Tara - Magia i Ritual w Tybecie (1973); T Gyatso, The Tybetu i buddyzmu i klucz do Bliskiego Way (1975); RA Stein, Tybetański Civilization (1972); G Tucci, The Religie Tybetu (1980); LA Waddell, buddyzm w Tybecie (1939).

Dalaj Lamy

Informacje ogólne

Dalaj Lama to tytuł religijnego przywódcy buddyzmu tybetańskiego, który był również do 1959 r., doczesny władca Tybetu. Każde Dalajlamy Uważa się, że jest reinkarnacja swego poprzednika.

Gdy jeden umiera, nowe wcielenie jest szukać wśród nowo urodzonych chłopców; dziecka jest identyfikowany przez jego zdolnością do wybrania posiadłości byłego Dalaj Lamy z grupy podobnych obiektów.

Dalaj Lama jest również traktowane jako emanacja z Bodhisattva Avalokitesvara, Pana współczucie.

Pierwszy Dalajlama został Gan - den trup - PA (1391 - 1474), szef dominującej GE - Luk - pa (żółty kapelusz) klasztornego i założyciel sekty z klasztoru Tashi Lhunpo.

On i jego następcy, jednak w rzeczywistości nie nosić tytuł Dalaj, którym przyznany został po raz pierwszy w trzecim Dalaj Lamy (1543 - 88) przez Mongołów w 1578 książę i stosowane z mocą wsteczną.

14 Dalajlama, Tenzin Gyatso urodził, 1935, został zainstalowany w 1940 roku.

On pozostał w Tybecie od chińskich przejęcie w 1950 roku aż do 1959 r., kiedy uciekł do Indii po połogiem tybetańskiego buntu wobec chińskich rządów komunistycznych.

On ustanowił rządu tybetańskiego - w - uchodźstwie w Dharmsala, Indie, a pracował dla zachowania tybetańskiej sztuki, Pisma, i medycyna.

W 1989 roku została odwrócona Pokojową Nagrodę Nobla za swoją walkę do końca NONVIOLENT Chiński dominacji jego ojczyzny.

Wtórnego's duchowych Tybetu jest liderem Panczenlamy Lamy.

10. Panczenlamy Lamy (1939 - 89) służył jako nominalnego władcy Tybetu od 1959 aż do 1964 roku.

Był więziony podczas rewolucji w dziedzinie kultury, ale później został zwrócony do przysługę.

Bibliografia:


J Avedon, na obczyźnie z krajem związkowym Śnieżnej (1984); B Burman, Religia i polityka w Tybecie (1979); Dalaj Lamy, My Land and My People (1962), Wolność w Exile (1990), a Moje Tybetu (1990 ); MH Goodman, The Last Dalaj Lamy (1986); Hicks R i N Chogyam, Great Ocean (1990); CB Levenson, Dalaj Lama: A Biography (1989).


Również zobaczyć:


Buddyzm

Mahayana Buddyzm

Theravada Buddyzm

Buddyzm zen

Tantra

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest