Prawa szabatu z Miszny i Talmudu Jerozolimie

Informacje zaawansowane

(Od Life and Times of Jesus the Messiah


Alfreda Edersheim, 1886, w dodatku XVII)

W strasznie przesadzone opinie rabinów, a ich niekończących się, uciążliwe przepisy dotyczące szabatu mogą być wyciągnięte z krótką analizą z Miszny, jak wyjaśniono w rozszerzonej i Jerozolima Talmud.

[W Jerozolimie Talmud jest nie tylko starszych i krótszy z dwóch Gemaras, ale stanowią większość palestyńskich pełni pomysłów.] W tym celu krótką analizę tego, co jest, confessedly, jeden z najtrudniejszych tractates maja tu być.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W Mishnic traktat Sabbath stoi na czele z dnia 12 tractates które razem tworzą drugi z 6 części, do którego Miszny jest podzielona, i który traktuje o Festiwalu Seasons (Seder Moed).

Właściwie zrozumieć Sabbath rozporządzeń, jest jednak konieczne, aby również wziąć pod uwagę drugi traktat w tej sekcji, która traktuje o tym, co nazywane są "commixtures" lub "połączenie" (Erubin).

Jej celem jest, aby Sabbath U. bardziej znośny.

W tym celu, jak to wyjaśniono miejscach, po których byłoby inaczej, zostały bezprawna do przewozu rzeczy, mogą być połączone razem, tak, by fikcji prawnej, w celu przekształcenia ich w rodzaju prywatnego mieszkania.

Tak więc, zakładając szereg małych prywatnych domów, aby otworzyć do wspólnego sądu, byłoby to niezgodne z prawem w dniu szabatu, aby przeprowadzić anthing jednego z tych domów do innych.

Trudność ta jest usuwana, jeśli wszystkie rodziny depozytu przed Sabbath Sone żywności we wspólnym sąd, gdy "połączenie" ma swoją siedzibę między poszczególnymi domami, co sprawia im jedno mieszkanie.

To był nazywany "Erubh sądów."

Podobnie, przedłużenie tego, co zostało dopuszczone jako "Sabat podróży" może być zabezpieczone przez innego "commixture," w "Erubh" lub "połączenie granic".

Zwykłe dzień szabatu podróż rozszerzone 2000 łokci poza swoje mieszkanie.

[W szabat podróż, a powodem, dla ustalenia go w odległości 2000 łokci, patrz Kitto's Cyclop.

(ostatnie wyd.) "Sabat sposób" i "Świątynia i jej usługach, str.

148.]

Ale jeżeli na granicy, że "podróż" człowiek złożone w piątek żywności dla dwóch posiłków, co on stanowił on swego mieszkania, a tym samym mogą przejść na kolejny 2000 łokci.

Wreszcie, nie było innego "Erubh, kiedy wąskie uliczki lub niewidomych alejek zostały podłączone do" prywatnego mieszkania 'przez wiązki r. nad wejściem, lub rozszerzenie drutu lub lin wzdłuż takich ulic i allwys.

Ten, przez fikcji prawnej, były one "prywatne mieszkania," aby wszystko było zgodne z prawem, człowiek, który nie może czynić w szabat we własnym domu.

Bez dyskusji możliwe i niemożliwe pytania dotyczące tych Erubin podniesione przez najbardziej pomysłowy kazuistyka, pozwól nam zobaczyć, jak nauczał Rabbinism Izrael obserwować swoje Sabat.

W nie mniej niż 24 rozdziałów, [W Jerozolimie Talmud jeden Gemara załączony jest tylko do pierwszych 20 rozdziałów z Mishnic traktat Shabbath; w Talmud babiloński do wszystkich 24 rozdziałów.] Poważnie dyskutowane są kwestie, jak zasadnicze znaczenie religijne, które z nich słabo sobie wyobrazić rozsądnego intelekt poważnie rozrywkowych.

Poprzez 64,5 Folio kolumn w Jerozolimie, i 156 podwójnych stron Folio w Talmud babiloński, czy wyliczenie i omówienie możliwych przypadków, przeciągnij na prawie unrelieved nawet przez Haggadah.

[Muszę liczyć około 33 sztuk w Haggadic traktat.]

Talmud w sobie świadczy o tym, kiedy mówi (bez wątpienia przesadnie) z pewnego rabina, który spędził nie mniej niż dwa i pół roku w badaniu tylko jedna z tych 24 rozdziałów!

I dalej nosi zeznania na jałowość tych niekończących się dyskusji i ustaleń.

W związku z tym jest tak ciekawy i charakterystyczny, że nie może znaleźć tutaj wspomnieć.

Dyskusję dotycząca Bestii obciążeń.

Osioł nie mogą być wyprowadzane na drodze z jego pokrycia w sprawie, o ile takie zostały wprowadzone na zwierzętach do poprzedniego szabatu, ale to było zgodne z prawem prowadzić do zwierząt, w tym na temat mody w jednym z dziedzińcem.

[W pierwszym przypadku może to być obciążenia lub prowadzić do pracy, podczas gdy w drugim przypadku obejmujące był przypuszczalnie na ciepło.] Ta sama zasada stosowana do packsaddle, pod warunkiem, że nie były zamocowane przez obwód i backstrap.

Po tym jeden z rabinów jest zgłoszony jako pęknięcie w deklaracji, że ten stanowił część z tych ustaw Sabbath (Comp. Chag. I. 8), które zostały zawieszone górach jak przez włosy "(Jer. Shabb. 7b).

I jeszcze we wszystkich tych szczegółów nie jest nudny ani jednego śladu niczego duchowego, a nie słowo nawet sugerować wyższą myśli Bożej święty dzień i jego przestrzeganie,

W traktat w szabat zaczyna się rozszerzenia jej przepisów wykonawczych do zamknięcia w piątek po południu, tak aby zapobiec możliwości naruszenia w szabat sam, który rozpoczął się w piątek wieczorem.

Ponieważ najczęstszym rodzajem pracy, które byłyby prowadzenia, jest to pierwszy punkt dyskusji.

Biblijnej ustawy zakazała pracy w takich warunkach prostych (np. 36:6; komp. Jr. 17:22).

Ale Rabbinism rozwiniętych zakazu w 8 specjalnych nakazów, przez pierwsze podzielenie "namiaru obciążeń" na dwa odrębne akty, podnoszenia go i oddanie go w dół, a następnie twierdząc, że mogą być zniesione lub wysadzenia z dwóch różnych miejscach, z publicznych do prywatnych, albo z prywatnego w miejscu publicznym.

Tutaj, oczywiście, nie ma dyskusji co do tego, co stanowiło "prywatne miejsce" i "miejsce publiczne"; "szerokiej przestrzeni kosmicznej", której nie należy do specjalnego indywidualnego lub do wspólnoty, takich jak morze, głębokie szerokie doliny, albo rogu nieruchomości prowadzących na drogach lub obszarach, a także, jako "prawnie wolne miejsce."

[Takie wolne miejsce muszą obejmować mniej niż cztery łokcie kwadratowe, ex., Filaru byłoby takie.

W tym nie byłoby zastosowanie prawnej określenia. W "szerokiej przestrzeni kosmicznej" nazywa Karmelith.

Do Miszny, jednak wyraźnie odwołuje się tylko do "prywatnego" i "publiczne" miejsca (lub "zamkniętych" i "otwarte"), chociaż Karmeilth był w pewnych okolicznościach traktowane jako "publiczne", w innych jako "prywatną" własność. Wyjaśnienia terminów i definicji prawnej jest w Jer.

Shabb. 12d, 13a; Shabb.

6a, b; Toseft.

Shabb. . 1.] Again, a "ciężar" oznaczało, jak najniższy standard to, wagi "a suszonych fig".

Ale jeśli "pół figowym" zostały przeprowadzone w dwóch różnych momentach, zniesione lub złożone z prywatnej w miejscu publicznym, albo na odwrót, były te dwa działania, które mają być połączone w jedno, tak aby stanowiły grzech profanacja szabatu?

A jeśli tak, to na jakich warunkach, co do stanu umysłu, lokalizację, itp.?

I wreszcie, jak wiele grzechów może obejmować jeden taki akt?

Aby podać przykład tego rodzaju pytania, które zostały omówione ogólnie: standardowy środek do żywności było zabronione rozmiar oliwne, tak, że za przeprowadzenie obciążeń była waga z figowym.

Jeśli ktoś połknięciu zabronione żywności o wielkości pół oliwek, odrzucił go i ponownie zjadłeś z wielkości pół oliwek, chciał być winnym, gdyż był zupełnie podniebienia skosztował żywności do wielkości całego oliwek, ale jeśli Jeden z nich miał złożony w innej miejscowości ciężarem o wadze do pół figowym, a usunięto go ponownie, to nie zaangażowanych winy, becuause ciężar został całkowicie tylko pół figowe, ani nawet jeśli w pierwszej połowie rys. ciężar został spalony i potem drugiej połowie wprowadził figowe. Podobnie, jeśli obiekt, który był przewidziany do noszenia lub przeprowadzone przed angobowana miał za nim udział nie winy, ale gdyby była ona przeznaczona do zużyta lub za przeprowadzone, i to obniżyło się do przodu, tym udział winy, jako obejmujące pracy.

Podobne problemy były omawiane na odwrocie.

Czy, jeżeli obiekt był wyrzucany z prywatnej w miejscu publicznym, lub odwrotnie.

Czy, jeśli obiekt został rzucony w powietrze z lewej, i chwycił znowu w prawą rękę, grzechu tym udział, był miły pytanie, choć nie może być żadnych wątpliwości, kto poniesie winę, jeżeli złowione go z tej samej strony, które to było wyrzucane, ale nie był za winnego łowionych, jeżeli w jego usta, ponieważ po jadłem, obiekt już nie istnieje, a więc łapie w ustach był tak jak gdyby była ona wykonywana przez drugą osobę.

Również, gdy padał deszcz, a woda, która spadła z nieba zostały przeprowadzone, nie było w nim grzech, ale jeśli miała spływać deszcz ze ściennego wiązałoby grzechu.

Jeśli dana osoba była w jednym miejscu, a jego ręce wypełnione owoców, on będzie musiał rezygnować z owoców, ponieważ jeżeli wycofał on z jednej strony pełną lokalizację na inny, chciał być ciężarem dla przeprowadzenia szabatu. To do nieproduktywny kontynuować analizę tego kazuistyka.

Wszystkie dyskusje, do których mamy określone kolei tylko na pierwszej z kanonów prawnych w traktat "Sabat".

Będą one pokazać to, co skomplikowane maszyny jedynie zewnętrznych nakazów tradycjonalizmu wprawiać w ruch, jak na zagładę unspritual cały system był, i jak to wymagane żadne małe kwoty uczenia się i pomysłowość, aby uniknąć grevious popełnia grzech.

Wynika z tego, co w nas się jedynie do wskazania attmept prowadzące punkty w Sabat ustawodawstwa rabinów.

Tuż przed rozpoczęciem szabatu (w piątek późnym popołudniem) nic nowego było rozpoczęte; [Tutaj są poruszone takie kwestie jak to, co stanowi początek, ex. Z kąpieli lub golenia] dopasowanych może już wychodzić z jego igły, ani z jego pióra pisarza, ani też nie były ubrania, które mają być zbadane przez lampę światła.

A nauczyciel nie może pozwolić, by przeczytać jego uczniów, jeśli on sam patrzył na książkę.

Wszystkie te środki są pracautionary.

Dostosowane do pisarza lub prowadzenia jego pomocą zwykłego zatrudnienia, może zapomnieć o nawiązanie święty dzień; osoby rozpatrywania sukienka może zabijać owady, [Do takich gadzina się zabić, oczywiście surowo zabronione (aby zabić pcheł jest jak wielbłąd ).

Zasady podane są co zrobić z takich owadów.

Przy tej okazji niektóre pomysły są ciekawi, jak na otwarciu transformacji zwierząt, jeden na drugiego.], Który jest surowo zabronione w szabat, a nauczyciel może przenieść światło, aby zobaczyć lepiej, a uczniowie mieli być tak gorliwy jak również to zrobić.

Te ostatnie przepisy, przypominamy sobie, były przekazywane na niektórych obchodzi dyskusji między szkołami Hillela i Szammaja, gdy te ostatnie są w większości.

Przy tej okazji również do pogan sprzeciwu została przeprowadzona najdalej do jego długości, a ich pożywienia, ich język, ich świadectwo, ich obecność, ich stosunek płciowy, w skrócie, wszystkie związane z nimi wypowiedzenia.

Szkole także zakazała Szammaj do dowolnej mieszanki, których składniki nie byłyby całkowicie rozpuszczony i przysposobione przed szabatu.

Tak, Sabat został uznany za prawo do zastosowania nawet do obiektów zamarły.

Tak więc, wełna nie może być barwione, jeżeli ten proces nie został ukończony przed szabatu.

Nie było nawet wolno sprzedawać coś do pogan, chyba że obiekt osiągnie swoje miejsca przed szabatu, ani podać do pogan robotnik coś do zrobienia, które mogą obejmować go w szabat pracy.

Tak więc, rabin Gamialiel było uważać, aby wysłać swoje lniane, które mają być myte trzy dni przed szabatu.

Ale to było zgodne z prawem do urlopu oliwek lub winogron lub oliwek w tłoczni.

Obie szkoły były uzgodnione, że w prażenia lub pieczenia, A skorupy musi być utworzona przed szabatu, z wyjątkiem przypadku Paschę.

W Jerozolimie Talmud jednak, modyfikuje niektóre z tych zasad.

Tak więc zakaz pracy przez pogan ma zastosowanie tylko wtedy, gdy praca w domu Żyda, lub co najmniej w tym samym mieście z nim.

Szkoły Szammaja jednak, poszedł tak daleko, aby zakazać wysyłania listu przez pogan, nie tylko w piątek lub w czwartek, ale nawet jej wysłaniem w środę, lub przejście na morzu w tych dniach.

Przy czym należy założyć, że oświetlenia światła szabatu był podany prawa do Mojżesza na górze Synaj, wpływy z Miszny, w drugim rozdziale o traktat na temat szabatu, w celu omówienia substancji, które odpowiednio knota i oleju może być w składzie: , Pod warunkiem, że olej, który odżywia knota nie jest umieścić w osobnym statku, ponieważ usunięcie spowodowałoby, że statek wyginięcia, ale światło, które wiązałoby się z naruszeniem prawa szabatu.

Ale jeśli światła były wygasają z obawy przed poganami, zbójców, lub złego ducha, czy w porządku, że jeden niebezpiecznie chory może iść spać, to winy nie zaangażowanych.

Tutaj, w wielu punktach kazuistyka zostały omówione, jak np. czy jest dwojaki winy, jeżeli poniesione w dmuchanie się świeca jej płomień światła innego.

Do Miszny odbiega tutaj w celu omówienia innych przykazań, które, podobnie, jak oświetlenie szabatu światła, specjalnie przeznaczyła na kobiety, na które okazji Talmud translation niektórych ciekawi oświadczenia o niebieskich Sanhedryn i szatan, jak np., że w chwilach niebezpieczeństwa że Wielka Enemy przynosi oskarżeń przeciwko nam, w celu zapewnienia naszym ruiny, lub tym, że trzy razy, on specjalnie leży w zasadzkę: gdy jeden z podróży po okresie niejedzenia (Dzień pokuty), że miał on żydowskie przysłowie: "Gdy Ci Twój Lulabh bind [W Lulabh składała się z dłoni z mirtu i wierzby oddział wiązanej po obu stronach, co każdy wielbiciel przeprowadzone na Święto Namiotów ( "Świątynia i jej usługach, str. 238).] (na Święto Namiotów) wiążą również nogami ", w odniesieniu do podróży morskiej (Jer. Shabb. 5b, Ber.R 6).

W następnych dwóch rozdziałach, w dniu szabatu traktat omawia, w jaki sposób żywność może być przechowywana na ciepłe szabatu, ponieważ nie może być zapaliła ogień.

Jeśli żywność została częściowo ugotowane, czy też jak to poprawić poprzez zwiększenie ciepła, nie będzie pokusa do udziału w ogień, i tego należy unikać.

Stąd pieca bezpośrednio przed Sabbath tylko być podgrzewana lub ze słomy sieczka, jeśli inaczej, węgle były zostać usunięte lub pokryta popiołem.

Ubrania nie powinny być suszone przez gorące powietrze na piec.

W każdym razie, należy uważać, że sąsiedzi nie widzą go.

Jajka nie mogą być gotowane przez umieszczenie go w pobliżu gorącej czajnik, ani w ściereczkę, ani piasek ogrzewany przez słońce.

Zimnej wody może być wylany na ciepło, ale nie na odwrót (przynajmniej takie było opinią szkoły Szammaja), ani nie była zgodna z prawem przygotować albo na zimno lub ciepło kompresuje.

"Tak, rabina posunął się nawet do rzucania zakazują ciepłej wody ponad jedna z siebie, ze strachu rozprzestrzeniania się oparów lub czyszczenia podłogi w ten sposób!

Statek może być poddane pod światło, aby złapać iskier wchodzących, ale woda nie może być wprowadzone do niego, ponieważ nie było wolno gasić światło.

Nie byłaby ona zostały dopuszczone na szabat, aby umieścić statek otrzymywać krople oleju, które mogą wchodzić ze światłem.

Amomg wiele innych kwestii poruszonych zostało w ten sposób: czy rodzic może zabrać swoje dziecko w ramionach.

Szczęśliwie, rabiniczny dosłownie poszło nie tak daleko jak tylko pozwalają na to, ale nawet w przypadku niby, że dziecko może się zdarzyć, że kamień w jego ręce, chociaż wymagałoby to przeprowadzenia pracy, że kamień!

Podobnie, nie został uznany za zgodny z prawem do zniesienia siedzeń, pod warunkiem, że nie, jak to było, cztery kroki, gdy muszą one być traktowane jako drabiny.

Ale nie było wolno ciągnąć za sobą krzesła, gdyż mogłoby to stworzyć rykowisko z jamy ustnej, chociaż trochę przewóz może być przeniesiona, ponieważ koła to tylko kompresować gleby, ale nie produkują wnęki (Comp. na Bab. Talmud, Shabb . 22a; 46; i zakłady. 23b).

Ponownie, kwestia jest przedmiotem dyskusji, czy jest to zgodne z prawem, aby żywność przez zawijanie ciepłe wokół statku niektórych substancji.

tu ogólnego kanonu jest, że wszystkich należy unikać, które zwiększyłoby ciepła: ponieważ byłoby to do niektórych zewnętrznych skutkiem, co byłoby równoważne z pracy.

W piątym rozdziale o traktat my mają rozpocząć Sabbath rano.

Normalnie, pierwszy działalność rano będzie, oczywiście, zostały wykupienia bydła.

W związku z tym przepisy ustawowe są obecnie ustanowione dla zapewnienia odpoczynku szabatu dla zwierząt.

Zasady leżące u podstaw tych jest, że tylko to, co służy jako ozdoba, czy jest absolutnie niezbędne dla prowadzących lub przywożąc zwierząt, lub dla bezpieczeństwa, może być noszone przez nich, wszystko inne jest traktowane jako obciążenie. Nawet takie rzeczy, jak może być ukarany na celu zapobiec tarcie o rany, o innych możliwych szkód, lub do odróżniania zwierzęcia, należy pozostawić na bok na dzień odpoczynku.

Dalej, niektóre regulacje są ustanowione jako wytyczne dla Żyda, gdy sos w szabat rano, tak aby uniemożliwić jego złamanie jej odpocząć.

Dlatego musi on być ostrożnym, aby nie umieszczać na każdej sukni, które mogą stać się uciążliwe, ani nosić jakichkolwiek ozdoba, które mogą być wprowadzone oraz off przeprowadzać w ręku, za to byłoby to "obciążenie".

Kobieta nie powinna nosić nakrycia głowy, takie jak wymagałoby unloosing przed podjęciem kąpieli, ani wychodzić z takich ozdób, jak mogłyby być usunięte na ulicy, takich jak łeb, jeżeli nie jest przymocowana do kapelusza, ani ze złotą koroną, ani naszyjnik lub pierścień z nosa, ani z pierścieniami, ani nie mają pin [dosłownie, igły, które nie eylet.

Oczywiście, nie byłoby zgodne z prawem dla nowoczesnej Żyda, jeżeli przestrzega rabiniczny ustawy, do przeprowadzenia kij lub ołówkiem na szabat, aby dysk, a nawet palić.] W jej sukni.

Powodem tego był zakaz ozdoby, że w ich marność kobiety mogą brać je, aby pokazać im ich towarzyszami, a następnie, niepomny na dzień ich przeprowadzenia, który byłby "obciążenie".

Kobiety są również zabronione patrzeć w szklaną w szabat, bo może odkryć siwe włosy i próbował odciągnąć go, który będzie ciężki grzech, ale ludzie nie powinni używać lookingglasses nawet w dni, ponieważ był on niegodny.

A kobieta może chodzić o własnej sądu, ale nie na ulicach, fałszywe włosy.

Podobnie, człowiek był zabroniony nosić w szabat drewniane buty studded z gwoździ, czy tylko jednego buta, gdyż wymagałoby to pracy, ani też nie został on nosić filakterie ani amulety, chyba, rzeczywiście, były dokonywane przez kompetentne osoby (od Wyciąg mogłyby je, aby pokazać nowość).

Podobnie było wolno nosić żadnej części garnitur zbroi.

nie było wolno szuranie butów, escept może z tyłu nożem, ale mogą one być dotknął z oleju lub wody.

Nie powinna być zmiękczona sandały z ropy naftowej, ponieważ ich poprawę.

To było bardzo poważne pytanie, które doprowadziły do wielu dyskusji, co należy zrobić, jeśli krawat w sandał miał złamane w szabat.

A gipsu mogą być noszone pod warunkiem, celem było, aby zapobiec coraz gorzej z rana, nie uzdrowi go, za który byłby pracy.

Ozdoby, które nie mogły być łatwo usunięte mogą być noszone w jednej z dziedzińcem.

Podobnie, osoba może chodzić z waty w jego uszy, ale nie z zębami, ani fałszywe złoto z korkiem w ząb.

Jeśli waty wypadł w ucho, nie może być zastąpiony.

Niektóre rzeczywiście, myśli, że jej uzdrowienie cnót świeckich w oleju, w którym był moczony, a które wyschły, ale inne przypisane do nich gniew z waty sama.

W obu przypadkach nie było niebezpieczeństwa uzdrawiania, robienia czegoś dla celów lekarstwo, a co za tym idzie waty nie może być wprowadzony do ucha w dniu szabatu, chociaż jeżeli zużyty przed nim może być kontynuowane.

Ponownie, jako traktować fałszywe zębów: mogą one wypaść, a następnie może wearee dźwigu i wykonuje je, co byłoby grzesznym w szabat.

Ale cokolwiek wchodzących w skład zwykłych strój danej osoby mogą być noszone także w szabat, którego uszu, a dzieci były znudzony może mieć wtyczkę umieścić w otworze.

Był on również możliwość chodzić o kulach, lub z drewnianą nogą i dzieci mogą mieć dzwony na ich sukienki, ale to było zakazane chodzić na stilts, lub do przeprowadzania wszelkich pogańskie amulety.

Siódmy rozdział o traktat zawiera najbardziej istotny element całości.

Otwiera go poprzez ustanowienie zasady, że jeżeli dana osoba albo nie wiadomo, czy zapomniane, w całości prawa szabatu, wszystkich naruszeń, których dopuścił się on w ciągu wieków tak wiele tygodni mają być traktowane jako jeden błąd lub jeden grzech .

Jeśli ma on złamane prawo szabatu przez iluzja dzień, więc każdy szabat zbezczeszczone muszą być na atoned, ale on ma złamane prawo, ponieważ myślał, że to, co uczynił było dopuszczalne, a następnie co odrębne naruszenia stanowi oddzielny grzechu, chociaż trud, który stanąć odniesiona do gatunków rodzaju są traktowane jako jeden pracy.

Z powyższego wynika, że winę przypisuje się stan umysłu, a nie na zewnątrz czynem. Dalej, 39 lub naczelnym "ojców" pracy (Aboth) są wymienione wszystkie, które mają być zakazane w Biblii.

Są to: siewu, zaoraniu, czerpaniu, wiązaliśmy snopy, młocka, winnowing, odsiewania (wybierając), szlifowanie, przesiew w seive, ugniatania, pieczenia, strzyżenie wełny, mycie go, bijąc ją, barwienie go, spinning, umieszczając ją na w Tkacza belki, dzięki czemu supeł, ruina jeden supeł, szycie dwa oczka, łzawienie, aby przyszyć dwa oczka; łowienie jeleni, zabijanie, skóry, solenie go jego przygotowanie skóry, drapanie się jej włosy, cięcie it up, pisanie dwóch liter, zgarniania, aby napisać dwóch liter; budynku, ciągnąc w dół, gaszenie pożaru, oświetlenia pożaru, pobicie z młotem i przeprowadzaniu z jednego do posiadania innych.

Numer 39, rzekł do reprezentowania liczbę razy, że słowo "pracy" występuje w Bibical tekstu, a wszystkie te Aboth lub "ojcowie pracy mają być połączone z niektórych prac, które zostały zrobione o tabernakulum, lub być krewnych do takiej pracy. Again, każdy z tych głównych prac związanych zakaz szereg innych, które zostały uzyskane z nich, a co za tym idzie ich o nazwie "potomstwo" (toledoth).

39 główne dzieła zostały zestawione w cztery grupy: pierwsza (1 - 11), odnosząc się do przygotowania chleba, a druga (12 - 24) wszystkie związane z sukienkę; trzeci (25 - 33) wszystkie związane z pisania, i ostatni (34 - 39) do wszystkich prac niezbędnych do prywatnego domu.

Rabin innego wynika z liczby 39 (tych Aboth) od wartości początkowej w słowo w Exod.

35:1, chociaż w ten sposób musi zmienić ostatnie litery "w" na "a" do 39).

[Rabinów spór do legalności zmiany "na" do "a" dla dobra interpretacja.

SPO wyraźnie tutaj (Jer. Shabb. 9b) oraz w Jr.

Peah 20b w Lev.

19:24).] Dalsze wyjaśnienia muszą tu zostać dodany.

Jeśli rozproszę dwa nasiona, masz siewu.

Ogólnie rzecz biorąc, zasady ustanowione jest, że nic o których podłożem mogą być skorzystały uważana jest za "pracę" lub "pracy", nawet jeśli nie były do zniesienia lub złamać się gruda ziemi.

Tak, aby oskubać blade trawy był grzech.

Podobnie było grzeszne pracy robić niczego, co mogłoby promować dojrzewania owoców, takich jak woda, lub nawet usunąć zwiędły liść.

Aby wybrać owoców, a nawet do zniesienia go z ziemi, byłoby jak czerpaniu.

Jeśli na przykład, grzyb, zostały odcięte, nie byłyby dwojakie grzechu, ponieważ przez akt rozbioru, nową wiosnę będzie na swoim miejscu.

Według rabinów z Cezarei, wędkowanie, a wszystko to w celu położenia kresu życia, muszą być klasyfikowane w zbiorze.

W związku z prowadzeniem uczniów tarcie w uszach kukurydzy w szabat, nie jest interesujące wiedzieć, że wszystkie prace związane z jedzeniem byłoby sklasyfikować jako jeden z toledoth, wiążących na krążku.

Jeśli kobieta miała rolki do pszenicy zabrać te plewy, że byłby winny odsiewania z sita.

Jeżeli urodzi tarcie końce łodyg, że byłby winny młocka.

Ona jest, co było czyszczenie przestrzega boczne z łodygi, że byłby winny odsiewania.

Jeżeli urodzi szczotkowanie łodygi, że winni zostaną do rozdrabniania.

Jeżeli urodzi rzuca go w ręce, SEH byłby winny winnowing.

Wyróżnienia jak są następujące: A rzodkiewki może być skąpaną w soli, ale nie pozostawił w nim zbyt długo, gdyż byłoby to, aby opały.

Nowy strój może być położony na, bez względu na niebezpieczeństwo, że w ten sposób może zostać rozerwana.

Błoto na strój może być kruszone w ręku i wstrząsnąć off, ale sukienka nie może być wcierać (z obawy o wpływ na materiał).

Jeżeli osoba, wziął kąpiel, opinie są podzielone, czy całe ciało powinno być suszone na raz, lub po kończyn kończyn.

Jeśli woda spadła na sukienkę, niektóre pozwoliły strój należy wstrząsnąć, ale nie wyżęty; innych, które mają być wyżęty ale nie wstrząśnięte.

Jeden rabin możliwość mierzei do ręcznikiem, i że chociaż może ona wymagać kompresji, co zostało zwilżone, ale istnieje poważne dyskusje, czy to było zgodne z prawem do mierzei na ziemi, a następnie pocierać go stopy, ponieważ w ten sposób ziemi może być porysowany.

Może ona jednak być sporządzona na kamienie.

W pracy z rozdrabniania zostałyby włączone taki akt jako kruszenia soli.

Aby sweep, wody lub gruntu, wiązałoby ten sam grzech, jak bicie się zboże.

kłaść na tynku byłby ciężki grzech; do zera obecnie duża literą, pozostawiając pokój dla dwóch małych, byłoby grzechem, ale jeden wielki napisać pismo zajmujące pokój z dwóch małych liter nie jest grzechem.

Aby zmienić jedną literę w innym może oznaczać podwójnego grzechu.

I tak dalej poprzez niekończące szczegóły!

Do Miszny nadal wyjaśniają, że w celu zaangażowania winy, rzeczy przewożone z jednego miejsca do drugiego musi być wystarczająca, aby być powierzone do zabezpieczania.

Ilość jest regulowana: w odniesieniu do żywności zwierząt, do ich zdolności w jamie ustnej, w odniesieniu do mężczyzny, A suszonych fig jest norma.

Jeśli chodzi o płyny, środek jest tak dużo wina, jak jest używany w odniesieniu do jednego kielicha, czyli środek o puchar jest czwartą dziennika, a wino jest mieszany z wodą w proporcji trzy części wody na jedną wina, 1 / 16 dziennika.

[Została ona obliczona przez Herzfelda że log = 0,36 na litr;'6 jaj kurzych ".] Jeśli chodzi o mleko, a mouthful; miodu, wystarczające, aby określić na rany, ropy naftowej, wystarczające, aby namaścić najmniejszego członka; wody, z mokrego wystarczający maść do oczu, i wszystkie inne płyny, jedna czwarta dziennika.

Jako traktować inne substancje, co do standardu, co stanowiło obciążenie było, czy coś może być włączony do praktycznego wykorzystania, jednak błahostki.

Tak więc, dwa konia włosy mogą być dokonywane w birdtrap; notkę czystego papieru w Custom House wypowiedzenia; niewielki kawałek papieru, na pisemne mogą być zamienione na zawinięcie do małej flacha.

We wszystkich tych przypadkach, w związku z tym, transportu wiązałoby grzechu.

Podobnie, atrament wystarczające do napisania dwie litery, wosk wystarczy wypełnić mały otwór, nawet z żwirową, które może mieć na celu mały ptak, albo mały kawałek łamane gliniane, z którymi można mieszać węgle, byłoby "obciążeń !

Przekazywanie do innego aspektu przedmiotu, z Miszny określa ona, że w celu grzechu, coś musi być przeprowadzone z jednego miejsca do innego w całości i natychmiast, i że musi zostać sporządzona w sposób, w jaki rzeczy są zwykle przeprowadzane.

Jeśli obiekt, który może przeprowadzić jedna osoba jest caried przez dwa, że nie są winni.

Wreszcie, podobnie jak wszystkie pracy w szabat, że rozbiór sobie paznokcie lub włosy wiąże moralnego grzechu, ale tylko wówczas, gdy jest dokonywane w zwykłym sposobem, w przeciwnym razie tylko mniejszym grzech naruszenie szabatu odpoczynku.

Bardzo interesujące zawiadomienia w związku z St John 5, jest to, w którym wyjaśnione jest, jak nie będzie angażować grzechu do przewozu żywych osoby na paletach, palety są traktowane wyłącznie jako akcesorium do mężczyzny, natomiast do przenoszenia martwe ciało w taki sposób, nawet najmniejszej części zmarłego, wiązałoby winy.

Od tego Miszny wpływy do omówienia tego, co jest analogiczne do przeprowadzenia, takich jak rysunek lub wyrzuceniem.

Inne "pracy" są również przedmiotem śledztwa, i to jest pokazane w jaki sposób podejścia do nich wiąże się winy.

Reguła jest tutaj, że cokolwiek może się okazać, że trwały charakter nie mogą być wykonane w szabat.

Ta sama zasada odnosi się do tego, co może okazać się początkiem prac, takich jak wynajem młot spadek o kowadło, albo do niczego, co mogłoby przyczynić się do poprawy w miejscu, do zbierania co byłoby dużo drewna, jak gotować jajka, do wyrywania chwastów, do pisanie dwóch liter w słowie, w skrócie, do wszystkiego, co może być pomocne w, lub przyczynić się do niektórych przyszłych prac.

W następnej Miszny przechodzi do pracy w takim wymiarze, w którym nie ilość, lecz jakość, jest pytanie, takie jak łowienie jeleni.

Poniżej jest wyjaśnione, że nic przez zwierzę, które mogą być łowione są uwzględnione w zakazu.

Jak dotąd jest to, że przeprowadzone, jeżeli jelenia miał popaść w domu i zamknął drzwi były na nim, to wiązałoby winy, i to nawet wtedy, gdy, bez zamykania drzwi, same osoby siedzącej przy wejściu do wyprowadzenia zapobiec na zwierzętach.

Przechodzącej przez inne działy, które w podobny sposób zilustrować to, co mają być biblijny zakaz pracy zgodnie z definicją zawartą w 39 Aboth i ich toledoth, dojdziemy, w 16. rozdziale o traktat, do jednego z najbardziej intersting części, zawierających takie Sabbath prawa, poprzez dopuszczenie ich własnych, zostały nałożone tylko przez rabinów.

Te obejmą: 1.

Rzeczy zabronione, ponieważ może prowadzić do przekroczenia biblijnej gminy 2.

Takie jak są takie jak rodzaj pracy powinien być zakazane w Biblii 3.

Takie jak są traktowane jako niezgodne z zaszczyt z powodu szabatu.

W pierwszej klasie są włączone szereg rozporządzeń w przypadku pożaru: Wszystkie części Pisma Świętego, czy w oryginale lub przetłumaczone, a przypadek, w którym są one określone, a filakterie i ich sprawy, może być uratowany z płomieni .

Z jedzeniem i piciem tylko to, co było niezbędne dla szabatu może być uratowany, ale jeśli żywności były w koszu cupbord lub całości może zostać przeprowadzona.

Podobnie, wszystkie sprzęty potrzebne do posiłku szabatu, ale sukienka tylko to, co było absolutnie niezbędne, mogą być zapisane, nie jest jednak, pod warunkiem, że dana osoba może umieścić na sukienkę, zapisz go, aby wrócić i umieścić w innym, i tak dalej.

Znowu nic w domu mogą być pokryte skórą, tak aby zapisać go z płomieni, albo rozprzestrzeniania się płomieni może być areested palowania maksymalnie przez statki. To nie było zgodne z prawem zadawania poganina zgaszenia płomienia, ale nie obowiązek utrudniać mu, gdy on tak zrobił.

To było zgodne z prawem wprowadzenie statku na światło, aby zapobiec strop z wyłapywaniem ognia; podobnie, rzucał statku przez scorpion, chociaż w tej kwestii nie ma wątpliwości.

Z drugiej strony, jest dozwolone, jeśli ma Gentile zapaliła światło w dniu szabatu, aby wykorzystać go, jest fikcją, jednak utrzymuje, że zrobił to dla siebie, a nie za Żyda.

W tym samym fiction bydło może zostać złagodzony, albo w rzeczywistości, wszelkie inne wykorzystanie jego usług.

Przed przejściem z tym, należy podkreślić, że został skierowany Hagiographa, że nie powinno być odczytywane z wyjątkiem wieczorem, ponieważ dzień miał być poświęcony bardziej doktrynalne badań.

W związku z tym jest taki sam dodaje, że badania z Miszny jest bardziej istotne niż to z Biblii, że z Talmud uznaje się za najbardziej zasłużony wszystkich, jako jeden umożliwiające zrozumieć wszystkie zagadnienia dobra i zła.

Sztuk liturgicznego, choć zawierający imię Boga, nie może być uratowany od płomieni.

Ewangelie i pisma chrześcijan, lub heretyków, nie może być uratowany.

Jeśli go zapytał, co należy zrobić z nimi w dni, odpowiedź jest, że imiona Boga, które zawierają one powinny być wyciąć, a następnie same książki spalono.

Jeden z rabinów, jednak musiałoby je spalił na raz, rzeczywiście, to on raczej uciekł do świątyni bałwochwalczy niż do kościoła: "dla Boga nie zezwalaj na bałwochwalców, ponieważ nie znane Niego, ale są gorsze apostates ".

Aby je zastosować Ps.

139:21, a jeśli było wolno myć w wodach zazdrości Bożego Nazwa w celu przywrócenia pokoju, o wiele bardziej by to było zgodne z prawem nagrywać takie książki, chociaż zawierała Divine Name, ponieważ doprowadziła do nieprzyjaźń między Izraelem i ich Ojca Niebieskiego.

Kolejny rozdział o traktat zajmuje się kwestią różnych kawałków mebli, w jakim stopniu mogą one być przenoszone i używane. Zatem, zasłony, lub pokrywę, może być traktowane jako meble, a co za tym idzie wykorzystane.

Więcej intersting jest następnym rozdziale (18), która zajmuje się rzeczy zabronione przez rabinów, ponieważ są one podobne do tych rodzajów pracy powinien być interdicted w Biblii.

Tutaj jest deklarowana zgodne z prawem, na przykład, aby usunąć ilości słomy lub kukurydza, aby zrobić miejsce dla gości, lub zespół uczniów, ale cała stodoła nie muszą być opróżniane, ponieważ w ten sposób podłoga może być pokrzywdzony.

Ponownie, w odniesieniu do zwierząt, pomoc może być podana, jeżeli zwierzę zostało około mieć młode, choć nie w takiej samej wysokości, jak na kobietę childbrith, dla których ze względu na Ssabbath może być Desecrated.

Wreszcie, wszystkie mogą być wykonane na dzień święty potrzebne do obrzezania. W tym samym czasie, co możliwe dla preparatu doręczenie powinno być dokonane na dzień przed.

Wpływy z Miszny, aby wprowadzić tu na szczegóły niekoniecznie związanych z prawa szabatu.

W poniższym rozdziale (20) traktat idzie na celu wskazania takich rzeczy, które są dozwolone tylko w szabat, pod warunkiem że są one zrobione w różny od zwykłych dni.

Tak więc, na przykład, niektóre rozwiązania zwykle w wodzie powinno być dokonane w occie.

Żywność dla koni lub bydła nie powinny być podejmowane obecnie w żłobie, chyba że jest niezwłocznie podana do innej zwierzęciem.

Na pościel słoma nie musi być włączony w rękę, ale z innych części ciała.

A prasy, w którym jest bielizna wygładza może być otwarty do wykupienia pieluszek, ale nie wolno wkręca znowu w dół, itp.

W następnym rozdziale wpływy na zasadzie, że mimo wszystko należy unikać, który jest podobny do pracy, o których mowa w Biblii, tym samym zakaz nie stosuje się do pracy, takie jak te przypominają interdicted przez rabinów.

Stosowanie tej zasady nie jest jednak w interesie ogólnym czytelników.

W 22 rozdziale wpływy z Miszny, aby pokazać, że wszystkie środki ostrożności w Rabinów miał tylko tego obiektu: ostatecznego celu zapobieżenia naruszenia zakazu, o biblijnej.

Stąd, jeżeli taka była nie należy obawiać, akt może być zrobione.

Na przykład, osoba może brać kąpieli w wodach mineralnych, ale w domu nie nosić bielizny, z którymi miał suszone siebie.

On może namaścić ciało i wcierać, ale nie do stopnia czyniąc się zmęczony, ale nie mogą używać żadnych sztucznych środków zaradczych, takich jak kąpiel, biorąc prysznic.

Kości nie może być ustawiony, ani podana emetics, ani żadnych medycznych lub chirurgicznych przeprowadzanych operacji.

W ostatnich dwóch rozdział Miszny zwraca uwagę na te rzeczy, które są niezgodne z prawem jako uwłaczający godności do szabatu.

Niektóre rzeczy są tutaj interesów wpływ na kwestię zakupu rzeczy święto.

Tak więc, jest to wyraźnie dopuszczone do pożyczania wina czy oliwy, albo chleb w szabat, a do ieave się górny płaszcz w zastaw, choć nikt nie powinien wyrażać je w taki sposób, aby była to oznaczać pożyczki.

Ponadto, jest to wyraźnie dodaje, że jeśli dzień przed Paschą wypada w szabat, można w ten sposób zakup paschalnej baranka, i, przypuszczalnie, że wszystko jest potrzebne na święta.

To pokazuje, jak Judasz mógł być wysłany na wigilię Paschy do zakupu, co jest niezbędne do stosowania prawa do święto było znacznie mniej restrykcyjne niż w Sabat.

Ponownie, aby uniknąć możliwości wpływające na nic napisane, że zabronione było odczytać z tabletka nazwiska jednego z gości, lub menu.

To było zgodne z prawem dla dzieci do oddania ich na porcjach partii w tabeli, ale nie z obcymi, bo to może prowadzić do naruszenia szabatu, a także do gier losowych.

Podobnie było niewłaściwe w szabat do zaangażowania pracowników na następny tydzień, ani być może jeden na zegarek na zamknięciu w tym dniu rozpocząć się prace zwyczajne.

To było inaczej, jeśli religijnych zobowiązań oczekiwany jeden na zakończenie szabatu, takich jak oblubienica do uczestniczenia lub do przygotowań do pogrzebu.

[Jest ciekawa, jak mając na niedawne kontrowersje, aby pamiętać, że przy tej okazji powiedział, że jest to prawdziwy Izraelita może być pochowany w trumnie i grobu pierwotnie przeznaczony dla poganina, ale nie odwrotnie wersje.] W szabat samo było zgodne z prawem zrobić wszystko, co było absolutnie niezbędne związane z martwych, w taki sposób, aby namaścić lub umyć ciało, choć bez ruchu kończyn, nie może oczy konającego być zamknięte, praktyki, które, rzeczywiście, był ogólnie wypowiedzieć.

W ostatnim rozdziale o traktat Miszny na powrót do dyskusji nad szczegółami skrupulatny.

Sądząc podróżny dotrzeć w miejsce, podobnie jak Sabat rozpoczęte, musi on podjąć jedynie Bestia z jego ciężaru takich obiektów są dopuszcza się być obsługiwane w szabat.

Jeśli chodzi o resztę, może on rozluźnić lin i niech padaja z siebie.

Co więcej, jest to zgodne z prawem zgłoszone do unloose zestawów słomą lub wcierać aż do tego, co może być spożywana w tym stanie, ale należy uważać, że nic nie jest zrobione, która nie jest absolutnie konieczne.

Z drugiej strony, gotowania nie będzie dozwolona, w krótkim, nic nie muszą być zrobione, ale to, co było absolutnie niezbędne do zaspokojenia cravings głodu lub pragnienia.

Wreszcie, został uznany za wolno w szabat zwalnia od ślubów, a do udziału w podobnych religijnych połączeń.

Szczegółowa analiza tego, jak Sabat jest prawem, nie mamy w dowolny sposób wyczerpania tematu.

Zatem, jednym z najbardziej kuriozalnych przepisów prawa szabatu było, że w szabat tylko takie rzeczy, które mają być jedzone jak dotknął lub zostało wyraźnie przygotowane w dzień powszedni ze względu na szabat (Bez. 2b).

[Ten przeznaczenia lub preparat nazywa Hachanah.] Coś nie tak było przeznaczone są zakazane, ponieważ jest wyrazem "ze względu na Muqtsah" czyli jak nie był "zamiar".

Żydowski dogmatists wyliczyć prawie 50 przypadków, w których stwierdza, że teologiczny termin jej stosowania.

Tak więc, jeśli miał kurę w dniu szabatu, jajko zostało zabronione, ponieważ, oczywiście, nie może zostać przeznaczone na jedzenie dla tygodnia, ponieważ nie była jeszcze mowa, i nie istnieją; podczas gdy kura była przechowywane, ale nie dla r. do tuczu, to jajko może być spożywana jako stanowiące część z kury, który spadł off!

Ale kiedy zasada jest stosowana Muqtsah do dotykania rzeczy, które nie są używane, bo stały się brzydka (i tym samym nie są w jednym umysłu).

tak, że na przykład starego światła nie może być dotknął, rodzynki lub w trakcie procesu suszenia nich (ponieważ nie są one następnie jadalny), nie będzie postrzegany jak skomplikowane takiej ustawy musi być.

Głównie z innych tractates z Talmudu następujące osoby mogą tu być dodane.

It would break odpoczynku szabatu do wznoszenia drzewa, jeździć, pływać, klaskać do rąk własnych, w celu znalezienia się po stronie, lub do tańca.

Wszystkie akty sądowe, śluby, a także tilling zostały zakazane w tym dniu (Bez. 5:2).

Ma już zauważyć, że pomoc może mieć podany lub obiecane dla kobiety w jej łóżku.

Ustawy, ale poszedł dalej.

Choć zakazało stosowania lub wykorzystania w szabat wszelkich środków prawnych, które wprowadzają do poprawy lub leczyć chorych, wszystkie rzeczywiste zagrożenie dla życia "(Yoma 7:6) zastąpił prawa szabatu, ale nic nie odbiega od tego.

Tak więc, aby państwa skrajnym przypadku, jeśli w dniu szabatu ściany spadł na osobę, i to było wątpliwe, czy był pod ruinami czy nie, czy był żywy albo martwy, Żyd lub poganina, nie byłoby obowiązku jasne na śmieci wystarczająco daleko, aby znaleźć ciało.

Jeśli życie nie wymarły pracy miałoby być kontynuowane, ale jeżeli osoba umarli nic dalej należy zrobić, aby wydobyć ciała.

Podobnie, rabina dozwolone stosowanie środków zaradczych w szabat w chorobach gardła, na wyraźne, że on je traktować jako zagrażające życiu.

Na podobnej zasadzie kobieta z dzieckiem lub osoba chora była możliwość złamać nawet w szybko Dzień pokuty, a kto był wariacki atak morbid pożądanie do żywności może być święty, że na dobę nawet bezprawne żywności (Yoma 8: 5, 6).

Takie są przepisy, w którym wiodącą Rabbinism rozszerzonej prostej Sabbath prawa wyrażone w Biblii, [Ex.

20: 8 - 11; 23:12 - 17; 34:1 - 3; Deut.

12 - 15.], Aw jego niepokój, aby zapewnić jej najbardziej dokładne przestrzeganie, zmienił swoje duchowe przywozu do reszty kodu skomplikowane i uciążliwe zewnętrznych nakazów.

Zastanawiam się więc w opozycji do Chrystusa szabatu Synagoga w obrzędach, lub, z drugiej strony, w nauczaniu Chrystusa na ten temat, i że jego najbardziej nauczyłem i najbardziej zaawansowanych współczesnych?

I skąd ta różnica, chyba że Chrystus był "Nauczyciel pochodzą od Boga," Kto nigdy nie mówił, jak mówił przed człowiekiem.


Autor Edersheim odnosi się do wielu źródeł odniesienia w jego dzieł.

Bibliografia jako źródło, stworzyliśmy oddzielne Edersheim Referencje listy. Wszystko wskazuje odniesienia jego nawiasach numery stron w pracach odwołuje.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest