Misjologii

Informacje zaawansowane

Termin został różnie definiowana jako "nauki o komunikacji kulturowej krzyż wiary chrześcijańskiej", jak "preeminently dyscypliny naukowej podstaw zadanie ewangelizacji świata" i jako "kierunek, który badań, rejestrów i porady dotyczące danych do biblijnego pochodzenia i historii ekspansję chrześcijanin ruch antropologiczne zasady i techniki dla jego dalszego rozwoju. "

Jeśli misjologii jest opisany jako nauki, musi być uznane jako nauka stosowana.

Bazowych w missiological dynamiczny proces zaczyna się od rzeczywistej sytuacji pole konfrontacji kościoła lub misji, w których jego problemów, sukcesów i porażek są wyraźnie znane, ale kończy się stosowania missiological perspektyw tej samej dziedzinie sytuacji.

Trzech głównych dyscyplin, których wkład jest niezbędny do procesu missiological teologii (głównie biblijne), antropologia (głównie społeczne, stosowane i teoretyczne, ale w tym prymitywnych religii, lingwistyka, kulturalnej dynamiki, i zmienić kulturowe), i historii.

Inne dyscypliny zawierać się psychologii, teorii komunikacji i socjologii.

Wszystkie te dyscypliny w interakcje w ramach struktury i specyficznych problemów w danej dziedzinie i sytuacji z motywacją Ewangelii, jako siły napędowej, że interakcja.

Dlatego, podstawowe komponenty, które później staną się "misjologii" nie są ani teologia, ani historii, ani antropologia, ani psychologia, ani sumę tych dziedzinach nauki.

Stąd ethnotheology, ethnohistory i etnopsychologia emerge.

Dyscypliny misjologii następnie wchodzi w jej postaci własnej, wzbogacony i influnced przez suchingredients jak ecumenics, bez religii chrześcijańskiej, a nawet ekonomii.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Poważne problemy

Misjologii jest nową dyscypliną z długą historię.

Na okres nie ma w swojej historii kościoła albo całkowicie zapomnianych jego misji lub nie angażują się w działania poważnych refleksji na temat tego podstawowego pytania, które zrodziło.

W ten czy inny sposób w każdym pokoleniu chrześcijan mają dyskusji tych pięciu zagadnień:

Apost Practice

Jak jest apostolskiego z kościoła do wyrażonych być, jeśli jest pomyślany jako obejmujący evangelistic praktyce apostołów, jak również ich "otrzymał" nauczania?

Co to jest kościół w zbiorowej odpowiedzialności dotykając wysyłanie dalej z robotników do "doprowadzenia do posłuszeństwa wierze... Wśród wszystkich narodów" (Rom. 1:5)?

Struktura i misji Kościoła

Jaka jest relacja między Kościoła zorganizowanego zgromadzenia, rządzonym przez jego władze kościelne, a misja tych struktur w jego życiu w reżyserii innymi, czy dobrowolne lub upoważniony, w którym Ewangelia jest dzielona z innymi chrześcijanami i nowego zgromadzenia są obsadzone?

Ewangelii i Religie

Jaki jest związek pomiędzy Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie i innych systemów religijnych, które nie uznają jego panowania?

Czy istnieje ważności do ich religijne doświadczenie uczniów, czy te religie stanowią unrelieved Boga i człowieka forsakenness buntu?

Zbawienie i innych chrześcijan

Czym jest wiecznego losu tych, którzy bez własnej winy nie padło nigdy wysłuchaniu Ewangelii?

Jaka jest relacja między odkupieńczej Chrystusa pracy i tych, które będąc w niewiedzy o tym, mają postrzegane przez Boskiego charakteru, sumienia, a historia i wołał: "Boże, miej litość dla mnie, grzesznika."?

Chrześcijaństwo i kultura

Jeśli Bóg jest Bogiem i narodów jest w pracy we wszystkich epokach historii ludzkości, jakim jest okres ważności każdej z osobna kulturę?

Jego elementy powinny być "posiadania" lub "zakwaterowani" lub "zastępuje się", gdy wchodzi i przepływie chrześcijańskich lokalnego zgromadzenia ustrukturyzowane są?

Historia

Kwestie te zostały omówione przez prawie dwa tysiące lat, ponieważ Kościół zawsze był świadomy, do pewnego stopnia jego obowiązkiem jest misyjny.

Jednym z trudem można mieć życia zgromadzenie, że nie jest do pewnego stopnia misyjnej, nawet jeśli jego zewnętrznych jest tylko wzdłuż linii pokrewieństwa i rasowe w obrębie granic.

Ale to było dwa rzymskokatolicki pisarzy, jezuitów Jose de Acosta w 1588 i jeden karmelita Thomas Jesu w 1613, którzy byli pierwszy do opracowania kompleksowej teorii misji, głównie w odniesieniu do Ameryki Łacińskiej.

Swoich pism w dużym stopniu stymulowane kolejnymi holenderski XVII w. protestanci w dużej mierze dotyczy ewangelizacji Wschodu, Indii: Hadrianus Saravia, Justus Heurnius, Gisbertus Voetius, i Johannes Hoornbeeck.

Z kolei w pismach tych mężczyzn pod wpływem John Eliot, wczesne misyjną do Indian Nowej Anglii, i William Carey, "ojciec nowoczesnej misji".

Poprzez Jana Amosa Komeńskiego, biskupa z Morawianie w krajach o niskim, ich wpływy osiągnęły hrabiego von Zinzendorf, która była widoczna w transformacji z Morawianie w dynamiczny ruch misyjny.

Jednak nie było aż do XIX wieku, że misjologii naprawdę weszła w jej własnych jako dyscypliny akademickiej.

Dwóch niemieckich Lutherans byli odpowiedzialni: Karl Graul, dyrektor Misji do Lipska, był (zgodnie z Otto Lehmann) "pierwszy niemiecki kwalifikują się do wyższych nauczania w tej dziedzinie"; i Gustav Warneck, który dzisiaj jest uważany za założyciela Protestanckiego misjonarza nauki.

Jego Missionslehre Kościół Ewangelicki (1892) obficie potwierdza tą nazwą.

Warneck znacząco wpłynęło na wielką Schmidlin Katolickiego missiologist Josef (1876 - 1944) i tym samym rozpoczęła rodzaju stymulowanie interakcji pomiędzy dwóch głównych segmentów kościół, który nadal chwili obecnej.

Warneck śmierci niemal zbiegł się z Światowa Konferencja Misyjna w Edynburgu w 1910 roku.

Od tamtej pory, w skupiskach tej konferencji pasierbów, Międzynarodowej Rady Misyjnej (do Ghany, 1958) i Komisji w sprawie Światowej Misja i Ewangelizacja w Światowej Rady Kościołów (po New Delhi, 1961), były kontynuowane w celu odzwierciedlenia na wielką różnorodność aspektów nauki misji.

W ostatnich latach coraz nonconciliar evangelicals mieć udział w tej naukowej debaty ze względu na ich obawy, że teologii biblijnej Kościół musi uczynić centralnym jego misyjną dzwonisz, postulatem, który został mocno kwestionowane od 1960 dalsza radicalization z teologii ekumenicznej i rosnącej sekularyzacji Najbardziej Światowa Rada Kościołów członkiem kościołów w ich usług na świecie.

W ostatnich dziesięcioleciach literaturze na Misją teorii znacznie wzrosła, z popularną polaryzacje konkurencyjnych filozofie misji dominuje na scenie.

Evangelicals wciąż chided dla teologii misji, która ignoruje królestwa Bożego i skupia się niemal wyłącznie na życie wieczne.

Katolików zostały za triumfalizmu, rzekomo, ponieważ wszystkie one miały do adwokata był jednym z teologii skoncentrować się: rozbudowę kościoła. (Jednak, podczas sekcje dużych 1970s tego kościoła były dominującego życie w walce o sprawiedliwość społeczną w Trzecim Świecie.) Conciliar protestanci są oskarżeni o tak przejęta przez natychmiastowego społecznych i ludzkich problemów, które podejmują one nieuzasadnione wolności z Biblii i zginania jego tekstów, dopóki jest ewangelizacja reconceptualized oznacza polityka, kościół obowiązek ewangelizacji "unreached narodów" zostaje odrzucona jako nieistotne, religijne i spotkanie ogranicza się do rodzaju przyjazne rozmowy eschews, że wszystkie myśli nawrócenia i kościół sadzenia.

Evangelicals i Contemporary Debate

W ramach działań zmierzających do ograniczenia tego kakofonia rozbieżny różnorodności i opracowania spójnej podstawy dla ważnej dyscypliny naukowej, evangelicals odegrał znaczącą rolę w organizowaniu of the American Society of misjologii (ASM) na Scarritt Kolegium, Nashville, Tennessee, w czerwcu 1972 .

One uznane ważności i niezbędności z perspektywy wszystkich segmentach chrześcijańskiej ruch; studium misjologii to brak równowagi i zubożała, jeśli ktoś odmówiono perspektywy sprawiedliwego i pełnego rozprawy.

Stąd ASM stała się wspólnotą uczonych pochodzących z conciliar protestanci, katolicy, prawosławna, a nonconciliar evangelicals.

W ramach tego forum evangelicals dążyć do ustabilizowania tej dyscypliny powstających z ich biblijnego nacisku na centrum chrystologiczny: Ewangelia ma na swoim sercu potwierdzeniem, że sam Jezus Chrystus jest Panem i że oferuje on wejść do życia wszystkich, którzy przyjeżdżają do niego skruchy i wiara.

Ich nadrzędnym problemem jest evangelistic zadanie głoszenia Chrystusa i zachęcając wszystkich narodów wszędzie stać się Jego uczniami i odpowiedzialnych członków swojego kościoła.

Uważają to za cel główny i niezastąpiony w misji chrześcijańskiej.

One akcent priorytet pomnożenie zorganizowanego wyrażenia wspólnoty chrześcijańskiej, w którym mogą być wykonane kultu i wspieranie koinonia pogłębione i rozszerzone. A oni zachęcać do rozmnażania dobrowolnych stowarzyszeń (misja struktur), aby przeprowadzić wiele różnych zadań Bóg dał do swego ludu.

Ponadto, evangelicals są coraz bardziej wrażliwi, w obliczu współczesnej debacie i anguished okrzykami uciśnionych, aby problemy podkreślano przez conciliar protestanci, gdyż chrześcijanie wszędzie wezwanie wszystkich do podjęcia tych kroków, że priorytetem będzie wykazać ich autentyczności, zanim świat jako "solą i światłem".

Koncentrują się nieuchronnie ich eklezjalny.

Oni wnoszą do rozwoju indywidualnego i wewnętrznych wiary musi towarzyszyć korporacyjnych i zewnętrznych posłuszeństwo kultury mandat zasadniczo szczegółowe w Piśmie Świętym.

Na świecie ma być doręczony, nie unikać.

Sprawiedliwości społecznej ma zostać wzmocniona, a kwestie wojny, rasizmu, biedy, braku równowagi gospodarczej i musi stać się aktywnym, uczestniczącej obawy tych, którzy wyznają do naśladowania Jezusa Chrystusa.

Nie wystarczy, że chrześcijańska odkupieńczej misji; należy również prorocze.

I trzeba podkreślić, że obowiązek, przed ekspresowej świata jedności ludu Bożego.

Chrześcijańskich movement musi skupić się na konsolidacji sięgaj obecnie w ekspansji.

Rzymsko-katolickiego i prawosławnego missiologists podkreślić sakramentalnej, liturgicznej i mistyczne etos, który wzbogacił Kościół w ciągu wieków.

Kwestie, które najbardziej ich dotyczą, są jak Kościół jest do wypełnienia mandatu Sobór Watykański II i jego zasadniczych funkcji jak "Boski Dar," poprzez które objawia i actualizing w tym świecie eschaton, w utlimate rzeczywistość zbawienia i odkupienia, w jaki sposób można zagwarantować, że państwa, społeczeństwa, kultury, a nawet sama natura się w rzeczywistych obiektów misji, w jaki sposób osiągnąć prawdziwie rdzennych zgromadzenia, jak wejść w kolejny, że produkuje prawdziwa formacja duchowa, jak uczestniczyć w znaczący duchowo i produktywnego dialogu z Azji wyznań, jak i straż w ostateczności i wyjątkowość Jezusa Chrystusa, jednocześnie uznając, że chrześcijanin na jego movement reprezentuje to, co najlepsze terminów Berdyaev "niedokończone objawienie o bezwzględne znaczenie i wzywa człowieka".

Missiologists tych trzech strumieni wgląd w biblijnej obowiązek zaangażowały się szczerze słuchać siebie nawzajem.

A to dobrze wróży dla misjologii jako wciąż rozwijających się "nauki", "dyscypliny" i "oddzielny kierunek studiów".

Jako, że staje się znacznie bardziej zróżnicowane, a jej koncepcje i narzędzia są lepiej opanować, będzie coraz bardziej użytecznym narzędziem do dalszego rozumienia i wykonywania misji chrześcijańskiej w naszych czasach.

Wybitnych amerykańskich ewangelicznej missiologists zostały Rufus Anderson, XIX w. popularyzatorowi lokalny kościół ( "Misje są zlecone do rozprzestrzeniania na biblijny, samodzielne propagowanie chrześcijaństwa"); Kenneth Scott Latourette i R Pierce Beaver, dwóch wybitnych władze w historii misji i młodszych kościołów; Donald A McGavran, założyciel Kościoła wzrostu przepływu; A Eugene Nida, ekspert tłumaczenie Biblii na krzyżu i komunikacji kulturowej wiary chrześcijańskiej; J Herbert Kane, w płodnym pisarzem pierwotnych tekstów na temat wszystkich aspektów chrześcijańskiej misji i George W Peters, twórczy teolog biblijny w mennonickiego tradycji.

AF Glasser


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


CW Formana, "A History of Foreign Teoria misji w Ameryce", w amerykańskich misjach w dwóchsetletni perspektywy ed.

Beaver RP; AF Glasser, "misjologii, What's it all about?"

Miss Ap 6:3 - 10; J Glazik, "misjologii", w Concise Dictionary of Świat misji chrześcijańskiej; OG Myklebust, Studium Edukacji Teologicznej w podróże służbowe; J Verkuyl, Contemporary misjologii: An Introduction.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest