neo-tomizm

Informacje ogólne

Na początku 19 wieku we Włoszech niektórych katolickich profesorów filozofii rozpoczęła się w Thomas Aquinas nauczanie podstawowych zasad, które mogą rozwiązać problemy związane z kantysta i heglowski Idealizm, brytyjski empiryzm, obecnego Racjonalizm, Sceptycyzm, i Liberalizm. Drodze 1850, neo Tomizm lub neoscholasticism zaczął być wysłuchane przez pism Gaetano Sanseverino w Neapolu, Matteo Liberatore w Rzymie, jezuita i okresowych Civilita Cattolica założony w Neapolu w 1850 roku.

Wysiłki te zostały wprowadzone na głowę przez Josefa Kleutgen w Niemczech, we Francji Henri LaCordaire, Zeferino Gonzales na Filipinach iw Hiszpanii, i Tommaso Zigliara Pope Leo XIII i we Włoszech.

Karty tego neo Tomizm był Leo's Aeterni Patris (1879).

Poprzez kolejne encykliki, Leo przykładem zastosowania Tomistycznego pomysłów do współczesnych problemów. Wszystkie kolejnych papieży, w tym Jan Paweł II, zachęciła do filozofii chrześcijańskiej, opartej na zasadach Tomistycznego.

Awans Modernizm w kościół rzymskokatolicki po 1900, jednak spowodowało w wielu kościelnych condemnations, A ustanowiona Tomizm, a także braku realizacji nadzieje Leona XIII.

Pomimo tego i dwóch wojen światowych, bardzo owocnej pracy został osiągnięty przez wybitnych uczonych, licznych czasopism i redakcja tekstów historycznych, w tym krytyczne wydanie dzieł z Akwinu (na lwi Edition).

Wśród wielkiej liczby nowoczesnych uczonych, którzy sami Thomists nazwie (ale nie neo Thomists lub neoscholastics) były Jacques Maritain, Etienne Gilson, Martin Grabmann, i Yves Congar.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Ze względów jeszcze nie w pełni zrozumiałe, A postanowiła reakcja przeciw Akwinu i neoscholasticism nastąpił w latach 1960.

Niektóre z nich błędnie związane z tym Sobór Watykański II, który odwrócił umysły ludzi ku społecznym niż kwestie doktrynalne.

Akwinu był jednak jedynym Scholastic lekarza wymienione z nazwy w conciliar wszystkich dokumentów.

Rzeczywiste przyczyny upadku neoscholasticism należy szukać w szerszym socjologiczne i psychologiczne problemy współczesnego społeczeństwa.

Bibliografia:


Y Congar, A History of Theology (1968); E Gilson, Filozofia chrześcijańska Saint Thomas Aquinas (1957); McInerny RM, ed., Nowe tematy w filozofii chrześcijańskiej (1968); B Smalley, The Becket konfliktów i Szkoły: Badanie Intelektualistów w Komputery (1973)

Neo - Tomizm

Informacje zaawansowane

Neo-Tomizm jest XX w. ożywienie myśli Thomas Aquinas. Tomizm był dominującym undergirding filozofia katolicka teologia od piętnastego wieku.

Zgodnie z tempem ustalania interpretacji takich myślicieli jak Kajetan na początku XVI w. złożony system, który mówił do potrzeb zarówno współczesnej teologii i filozoficzne pytania opracowane.

Tomizm ukazał się w 1880r, kiedy tryumfował Pope Leo XIII ogłosiła, że jest oficjalnym (choć nie wyłącznie) filozofią szkół katolickich.

Jednak w tym samym czasie stało się jasne, że jego postawa Tomizm był zagrożony przez rosnącą popularność kantysta filozoficznych zasad.

W XX wieku ruch bifurcated. Tomizm transcendentalny, reprezentowana przez Józefa Marechal, Bernard Lonergan i Karl Rahner, świadomie samodzielnie dostosować się do kantysta myśli.

Ale innego skrzydła, pod kierunkiem Etienne Gilson i Jacques Maritain, starał się odzyskać czystą wersję nauki Akwinu siebie.

Ostatecznie tego zrozumienia przekraczać granice konfesjonale w celu włączenia takich jak protestanci EL Mascall.

Ten artykuł będzie koncentrować się na ten ostatni ruch.

Metafizycznej odróżniającego z neo Tomizm można znaleźć w jej nalegań na maksyma, że "istnienie poprzedza istotę".

Z tego powodu Maritain twierdzi, że Tomizm jest oryginalny egzystencjalizm.

Mówiąc prościej, oznacza to, że jeden musi wiedzieć, że coś istnieje przed jednym wie, co jest, i zanim wie, że coś istnieje, trzeba przyjąć, że coś istnieje.

Ten ostatni wyrok skazujący nie jest wynikiem racjonalnego odliczenia; jest natychmiastowe świadomości.

Tak więc akt, które są zatrzymane w bezpośredniej intuicji, poprzedza jej różne sposoby.

Ten lęk jest Thomist prowadzi do stanowiska istnienie Boga za pośrednictwem Argument kosmologiczny.

Chociaż w rzeczywistości jest to fakt nieunikniony, nie jest logicznie konieczne prawdy.

Będąc istnieje, ale nie musi istnieć.

Tak więc jest z natury są warunkowe, a swój sprawia, że skończony.

Jeśli istnieje w związku z koniecznością nie mają nieodłączne to zrobić, musi ona być spowodowane istnieć.

Ponadto, w formach, które są bardzo zakłada, są związane z różnymi przyczynami, oraz fakt zmian, tak charakterystyczne jest, musi być wynikiem działania, jak również przyczynowego.

Tak więc jest to ograniczone powoduje, gdzie ona występuje.

Jednakże, ponieważ jest to logiczny absurd do niczego sama przyczyna, musi istnieć będąc przyczyną zewnętrzną.

Teraz, jeśli ta przyczyna jest również skończony, ale nie jest jeszcze skończony uziemiony, a on wciąż nie powinny istnieć.

A łańcuch przyczyn przeprowadzałyby skończonej ten sam problem z nim.

Stąd Thomist posits oryginalnego uncaused jest przyczyną wszystkich, a mianowicie.

Bóg.

Należy zauważyć, że argument ten oparty jest na metafizycznej konieczności przyczyną jest, a nie na potrzebę wyjaśnienia, jak byłoby w przypadku Leibniz w zasadzie wystarczające powody.

Zrozumienia Boga jako unconditioned konieczności istnienia sięga daleko w stworzeniu podstaw dla Tomistycznego naturalnych teologii.

Dla uncaused jeśli Bóg jest, on jest nieograniczony.

Potem zawiera wszystkie doskonałości w nieskończoność, np. On jest wszystkim - dobry, wszechobecny, wszechwiedzący, wszystkie - kochająca, doskonały osoby, itp. Nie może być tylko jeden Bóg, ponieważ Bóg, który posiada wszystkie doskonałości nie może różnić się od jakiegokolwiek innego Boga, który również posiadają wszystkie identyczne posiadłości. Thomists Tak więc mieć pewność, że ich argumenty filozoficzne dotyczą tego samego Boga, których cześć w kościele.

Tomizm rozumie związek pomiędzy Boga Stwórcy i uaktualniona, aby być analogiczne.

Bóg jest źródłem wszelkiego bytu, a finitude uczestniczy w swojej własnej istoty, ale tylko z ograniczeniami. W kwestii stosowania języka do Boga, twierdzenie analogicznie jak również wpływy.

Język wywodzi się z ograniczoności świata. Ale to jest stosowane w odniesieniu do Boga ze zrozumienia, że on jest źródłem wszystkich nazwanych właściwości oraz, że posiada wszystkie te właściwości, bez ograniczeń.

Na przykład, można zastosować słowo "miłość" do Boga, nawet jeśli jest to słowo nauczyłem się w ciągu skończonej relacji ludzi, bo Bóg jest miłością czystą i twórca wszystkich ludzi miłości.

Nacisk położony jest na ponad istotą również ma miejsce w Tomizm zrozumienia osoby ludzkiej.

Tomizm unika zarówno myśl platońska - dualizm ciała i redukcyjnego materializmu.

Z zrozumienia duszy jako formie ciała ludzkiego, jest postrzegany jako jednostka, składa się z duszy i ciała we wzajemnej zależności.

Tak więc, na przykład, postrzeganie łączy zarówno fizyczne / empirycznych (uczucie) i duchowe (poboru).

Tomistycznego pism konsekwentnie bronił godności i uczciwości ludzkiej osobowości, szczególnie przeciwko totalitarnej ideologii.

W teologii Tomizm ma zazwyczaj wiążą się z konserwatywnego wyrażenia ortodoksyjnych doktryn, częściowo ze względu na ścisłą zależność od Akwinu własnych sformułowań.

Od czasu Soboru Watykańskiego II ma wiele straciła grunt w kręgach katolickich filozofie do nowszych pochodzenia, np. fenomenologia lub procesu myślenia, ze względu na pewne zniecierpliwienie z Tomizm jest rzekomo niemodny arystotelizmu.

Jednocześnie osiągnięto pewien ruch w ewangelicznymi protestantyzm przyjąć Tomistycznego filozoficznych zasad dla celów apologetyki i teologiczne akcesoriów, np. przez Normana L Geisler.

W Corduan


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


NL Geisler, filozofii religii; E Gilson, Filozofia chrześcijańska św Thomas Aquinas; J Maritain, stopień wiedzy i scholastyka i Polityka; EL Mascall, Istnienie i analogii.


Również zobaczyć:


Tomizm

Summa Theologiae

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest