Sikhs, Sikhizm

Informacje ogólne

Sikhs są naśladowcy Sikhism, indyjskich religii, że powstały w Punjab w Indiach północno-zachodniej.

W 1971 r. Indie miał około 10,3 mln Sikhs, 1,9% populacji.

Małych wspólnot Sikhs istnieją także w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Malezji, Wschodu i Afryki.

Ruch został założony w Delhi przez Guru Nanak (1469 - 1539), który starał się łączyć elementy hinduskie i muzułmańskie w jednym religijnego credo. Nauczył "jedność Boga, braterstwa człowieka, odrzucenie kasty i marności z idola kultu. "Był następnie przez dziewięć mistrzów, z których ostatni został Gobind Guru Singh (1666 - 1708; guru 1675 - 1708), Jego naśladowcy, którzy zaangażowani w walkę z nieudanych wojennego Mogul reguły.

Po Gobind w zabójstwie, w Sikhs były prześladowane przez muzułmańskich władców Mogul aż do 1799, kiedy pod Ranjit Singh (1780 - 1839), są określone roszczenia w dużej części północno-zachodnich Indiach.

Ranjit po śmierci jego królestwo Sikh uległy dezintegracji w anarchii.

British przeniósł się do Delhi, a następnie Sikh Wars (1845 - 46, 1848 - 49).

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W Sikhs poniosło porażkę, a załączony Brytyjskie w Delhi.

Sikhism nie odzyskać aż do 20 wieku, kiedy Sikhs dano kontrolą ich święte miejsca (gurdwaras).

Kiedy na Półwyspie Indyjskim został podzielony w 1947 roku, w zachodniej Pendżab stał terytorium Pakistanu i wschodniej części Indii w Delhi.

W Sikhs były ofiarami przez nich komunalnej rozruchy, zwłaszcza w Punjab w Pakistanie, a około 2500000 przeniesiony z Pakistanu do Indii.

W holiest miejsce dla Sikhs jest Złota Świątynia w Amritsar (obecnie w indyjskim stanie Tamil Nadu) założona przez czwartego guru, Ram Das (guru 1574 - 81).

Piątego guru, Arjun (guru 1581 - 1606), wydał Sikhism jego święte księgi, w Granth Sahib, który zawiera z hymnów Sikh Guru jak również muzułmańskie i hinduskie świętych, takich jak Kabir.

Sikhs są łatwo rozpoznawalne przez ich turbans. Oni podjąć ślub nie obniżali swoje włosy, jak również nie palić lub pić napojów alkoholowych.

Gdy założył Gobind Singh (1699) do braterstwa Khalsa wojennego ( "czysty"), jego naśladowców vowed zachować pięciu K's: nosić długie włosy (KESH), A grzebień do włosów (kangha), stalowej opaski na nadgarstek prawej (kara), żołnierz w szorty (kachha), a miecz (kirpan). Tradycja trwa do dzisiaj.

Niektóre z Indii Sikhs przysługę utworzenia odrębnych Sikh narodu.

W początku lat 1980 Akali Dal, A Sikh nacjonalistycznych partii, sprowokowany do konfrontacji z rządem Indii przez wymagających większej autonomii dla Pendżab.

Nieutulony w wyborach do Sikh, Zail Singh, w dużej mierze uroczysty urząd prezydenta Indii w 1982 r., w dalszym ciągu bojowników etapie brutalne demonstracje. W walce między Sikhs i Hindusi powszechne stało się w Delhi, rząd centralny miała bezpośredniej kontroli nad państwa w 1983 roku. kwietnia 1984 50000 żołnierzy zajmowanych Pendżab i sąsiednich stanie Haryana.

Sant Jarnail Bhindranwale, lider Akali Dal najbardziej bezkompromisowy odłam, szukać schronienia od aresztowania w Golden Temple.

Karl H Potter

Bibliografia:


MA Macauliffe, The Sikh Religia (1909); WH McCleod, guru i Sikh Nanak Religia (1968); Singh G, religia z Sikhs (1971); H Singh, The Heritage z Sikhs (1964); Singh M, Sikhism: its Impact (1973).

Podstawowe Creed w Sikhs

Informacje ogólne

Podstawowe credo z Sikhs - w Mul Mantra - daje pomysł Reality w kilku słowach opowiadają.

W credo jest:


Ekonkar Satnam, Karta Purkh, Nirbhav, Nirvair, Akal Murat, Ajoni, Suabhav, gur Parsad.

W tych słowach, Guru Nanak chwale Boga i Jego wymienia niektóre wielkie atrybuty: On jest prawda, tworzone samodzielnie, poza granice czasu, może on być realizowany poprzez łaskę guru.

Niech nas badanie znaczenia każdego słowa w Mul Mantra.

Ekonkar:

Absolute jedynym Bogiem, który jest zawsze wywinięcie.

On jest bezwzględne - w transcendentalną.

Jako taki, On jest niepoznawalny, niewyobrażalne. On jest poza opis i poza ludzkie zrozumienie.

Satnam:

Jego nazwisko jest prawdziwe.

On naprawdę istnieje.

On nie jest pomysłem lub hipotezy lub złudzeniem.

Jak kto nie istnieje, jest on wciąż zmieniających. On nigdy nie jest tym samym, ewoluuje i rozwija.

Wszystko, co istnieje w Nim i przez Niego jest spowodowane.

Jego nazwisko jest prawda.

On jest bezkształtny - On jest "Ducha Świętego" - NAM.

Karta Purkh:

On jest twórcą kosmosu.

On jest odpowiedzialny za wejściem w istnienie całego wszechświata.

Nirbhav:

On jest nieustraszony.

On boi się nikogo, gdyż On jest Panem wszechświata.

Nirvair:

On jest bez nienawiści.

Jego miłość i ochrona rozciąga się na wszystkich.

Ten kawałki u podstaw teorii wybranych proroków, a lud wybrany.

Jak Bóg, prawdziwy Sikh musi być nieustraszony i bezstronny. Przyczyni się to do ustanowienia równości i sprawiedliwości.

Akal Murat:

On jest Timeless.

On nie podlega śmierci.

Ajoni:

On jest nienarodzonych.

Bóg nie bierze urodzenia w jakikolwiek sposób.

Jest to bardzo antyteza z teorii wcielenie.

Suabhav:

On jest self-existent.

On jest wyjątkowy na swój prawo.

Gur Prasad:

Przez łaskę z Guru, z Sikh mogą nabywać wiedzę o Bogu

Krótkiej formie w Vilda jest Ekonkar SATGUR Prasad w sposób wykorzystywany w Guru Granth Sahib.

Core beliefs z Sikhs

Informacje ogólne


Sikhism

Informacje Katolicki

Religia sekty wojowniczy z Indii, po jego pochodzenia w Delhi i jego święte w centrum miasta Amritsar, gdzie ich święte księgi są konserwowane i oddał pokłon.

Sikh nazwa oznacza "uczeń", a później razy w ścisłym observants lub wybiera były zwane Khalsa.

Założycielem sekty, Nanak (obecnie zwanych Nanak Sri Guru Deva), A Hundu należących do kasty Kshastrya, urodził się w pobliżu Lahaur w 1469 i zmarł w 1539.

Będąc od dzieciństwa z kolei religijnych umysłu, zaczął wędrować po świecie za pośrednictwem różnych częściach Indii, a nawet poza nim, i stopniowo dojrzewa religijnego systemu, który, zbuntowany od panującej politeizm, ceremonialism, kasty i ekskluzywność, zajęło jej szef doktryny w jedność Boga, zbawienia przez wiarę i dobre uczynki, a równość i braterstwo człowieka.

Nowych religii i rozpowszechniała się szybko, pod kierunkiem dziewięciu kolejnych guru lub nauczycieli, a wkrótce stał się aktywnym rywalem nie tylko starsze hinduizmu, ale także nowszych Mohammedanism z dynastii panujących.

Z "uczniów" był zatem nieco źle traktowany przez rządzących uprawnień.

Ten prześladowań dał tylko świeże determinację do sekty, która zakłada stopniowe charakterze militarnym i wziął nazwę Singhs lub "mistrz wojowników", w ramach Govind Sing, ich dziesiąta i ostatnia guru (ur. 1660; zm. 1708), którzy byli wywołanym przez niektóre ciężkie złego traktowania jego rodziny przez władców muzułmanin, zaczęli płac aktywnych wojny na cesarza w Delhi.

Jednak walka była nierówne.

W Sikhs pokonany i stopniowo były napędzane powrotem do wzgórza. Zawód ich wiara stała się kapitał przestępstwo, a dopiero spadek o Mogul władzy, po śmierci Aurungzeb w 1707, co pozwoliło im przetrwać.

Następnie wykorzystanie ich możliwości, jakie oferują wynikają z ich kryjówek, organizowane swoich sił, i ustanowił wojowniczy wyższość nad część z Punjab Lahore wokoło.

Odwrócenie miała miejsce w 1762, kiedy Ahmed Szah źle pokonał je i zhańbiony ich świętej świątyni w Amritsar.

Pomimo tego odwrócić ich manged jeszcze rozszerzyć swoje panowanie nad bankami z Sutlej i Jumna rzeki, na północ aż Peszawar i Rawalpindi, a na południe w granicach Rajputana.

W 1788 w Mahrattas overran na Pendżab i przyniósł Sikhs ramach daniny.

Po Mahrattas supervened Brytyjczycy, którzy otrzymali lojalny z części Sikhs w 1803, a później, w roku 1809, podjęła traktat ochrony przed ich wrogiem Runjeet Singh, który chociaż sam widocznym Sikh lidera, okazały i pyszny nieznośny dla innych części sekty.

Różnych innych traktatów między brytyjskich i Sikhs, z myślą o otwarciu Indus i Sutlej Rzeki w handlu i nawigacji, zostały wpisane do, ale jak te umowy nie były prowadzone, brytyjskich deklarowanej na Sikhs wojny w 1845.

Przez 1848 roku, częściowo poprzez rzeczywiste pokonać, częściowo poprzez wewnętrzne dezorganizacja i chcesz liderów, na mocy Sikh was broken; one stopniowo osiedlił się wśród reszty populacji, zachowując tylko ich odrębności religijnej nienaruszone.

Według spisu z 1881 liczba Sikhs był liczony na 1853426, w których spis 1901 wzrosła do 2.195.339.

W momencie pisania spisu z 1911 nie jest jeszcze opublikowana.

Swoich świętych ksiąg, zwany "Granth" (oryginał, który jest zachowany i czczona w wielkiej świątyni Amritsar) składa się z dwóch części: "Adi Granth", pierwsza książka lub książka Nanak, z późn dodane opracowane przez piąty guru, "Arjoon, a także z późniejszych uzupełnień z guru później w dół do dziewiątej, a płacone przez różnych uczniów i uczniów, po drugie," The Book of the King Dziesiąta ", napisany przez guru Govind Sing, dziesiąta i ostatnia guru, głównie z widok na zaszczepienie wojowniczy duch do sekty. teologii zawartej w tych książkach jest wyraźnie monoteistycznych. wielkim i świętym mężczyzn, nawet jeśli bosko inspirowane, nie mogą być czczony-nawet Sikh Guru siebie. Wykorzystanie obrazów jest tabooed ; Obrzędowych kultu, ascezy i kasty ograniczenia są wyraźnie odrzucony. Martwych Ich liderzy są po prostu chwalone przez hasłem "Bądź pozdrowiona guru" i tylko materiał do obiektem być zewnętrznie reverenced jest "Granth", lub święte księgi. W praktyce , To jednak wydaje się szacunkiem degenerated w przesądny kultu na "Granth", a nawet niektórych niejasne boskość jest przypisana do dziesięciu guru, z których każdy ma być reinkarnacja pierwszego wiersza, ich pierwotnego założyciela - Dla hinduskie nauki wędrówka dusz została zatrzymana nawet przez Nanak siebie, a niektóre kwoty panteistyczny języka występuje w części świętych hymnów. Zbawienia ma być uzyskane jedynie przez znajomości jedynego prawdziwego Boga poprzez sat Guru ( lub prawdziwego duchowego przewodnika), strach szacunku, wiary i czystości umysłu i moralności - główne zasady, które są absolutnie inculcated jako prawdziwe znaki Sikh; panującej podczas takich zbrodni, jak i dzieciobójstwo suttee są zabronione. one miejsce pewne ograniczenia w zabijania zwierząt bez konieczności, ale krótki bezwzględny zakaz. Peculiar do sekty jest powstrzymanie się od tytoniu, a w części z innych narkotyków, takich jak opium - ograniczenie wprowadzone przez Guru Govind Sing ramach przekonywania, że palenie było sprzyjających nieróbstwo i szkodliwy dla zbrojny ducha. Obecnie aktywny jest odrodzenie religijne objawia się między Sikhs, mające na jej czyszczenie od obiektu do niektórych superstitions i społecznych ograniczeń, które stopniowo w filtrowany od otaczającego Hinduizm.

Publikacja informacji napisanej przez Ernesta R. Hull.

Przepisywane przez Johna Looby. Encyklopedia Katolicka, Tom XIII.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

Nihil obstat, 1 lutego 1912.

Remy Lafort, DD, cenzor. Imprimatur.

+ John Farley kardynał, arcybiskup Nowego Jorku

Bibliografia

Cunningham, "A History of the Sikhs" (Kalkuta, 1904; MacGregor, "History of the Sikhs" (2 vols. London, 1846); SĄD, "History of the Sikhs" Gough, "The Sikhs i Sikh Wars "(Londyn, 1897); SAYED Mohamed Latif," History of the Punjab "(Kalkuta, 1891); SEWARAM Singh THAPAR," Nanak Sri Guru Deva "(Rawalpindi, 1904); Lakshman Bhagat Singh," Krótki szkic o życiu i Pracy z Guru Singh Govind "(Olsztyn, 1909); MACAULIFFE," The Sikh Religia "(6 vols. Oxford, 1909); TRUMPP," ADI Granth, Pisma Świętego w Sikhs "(Londyn, 1877), napiętnowane przez Macauliffe jako niewiarygodne tłumaczenie.


Również zobaczyć:


Shri Guru Granth Sahib - tekst - Sikhism

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest