pariasi, Harijans

Informacje ogólne

Untouchables, teraz nazywany Harijans, tradycyjnie zajmowane najniższe miejsce w systemie kastowym w Indiach hinduskie; były one nazywane Untouchable, ponieważ zostały one uznane za poza granicami kasty.

Ich zanieczyszczenie pochodzące z ich tradycyjnych zawodów, takich jak podejmowanie życia i traktowania ciała effluvia.

Taka była ich zanieczyszczenie, które tradycyjnie były one zakazane z hinduskie świątynie, w części południowych Indiach nawet w oczach Untouchable była wystarczająca, aby profanować członek wyższej kasty. W 1949 roku rząd Indii zakazuje używania terminu Nietykalni. Grupa został przeklasyfikowany jako "Planowana Kast" i zostało przyznane specjalne edukacyjne i polityczne przywileje.

Dziś jest nielegalne dyskryminować Harijan, ale pozostają one na ogół w dolnej części hierarchii kasty, wykonujący najbardziej służebny role wymagane przez społeczeństwo.

One numerowane szacunkowo 65 milionów pod koniec lat 1960.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Hilary stałego i RL Stirvat

Bibliografia:


PC Aggarwal, Halfway do równości: W Harijans Indii (1983); DP Das, The Untouchables Story (1985); Freeman JM, Untouchable: Indyjski Życie Historia (1979); JH Hutton, kast w Indiach: jego charakteru, funkcji i Origins (1963); M Juergensmeyer, Religia jako Społecznego Vision (1982); RK Kshirsagar, zjawiskiem w Indiach (1982); Mahar JM, ed. The Untouchables w Współczesne Indie (1972); DG Mandelbaum, Społeczeństwo w Indiach (1970 ).

Nietykalni

Informacje ogólne

Nietykalni są Harijan kasty, najniższej klasy w ramach hinduizmu.

System kastowy

Informacje ogólne

Kasty jest sztywny system społeczny, w którym zachowana jest socjalnej hierarchii pokolenie po pokoleniu niewiele możliwości poruszania się i umożliwia obecnie stanowiska osobę, która się rodzi.

Termin ten jest często stosowany do hierarchicznego dziedziczna podziały wśród Hindusi na Półwyspie Indyjskim.

Słowo kastowy został po raz pierwszy używany przez 16-ta wieku Portugalski handlowców, ale wywodzi się z portugalskiego kasty, oznaczający szczep rodziny, rasy, czy rasę.

W Sanskryt słowo jest Lask.

Sanskryt w perspektywie Warna oznacza grupę Lask, czy system kastowy.

Tradycyjny system kastowy w Indiach opracowane ponad 3000 lat temu, gdy Arian-speaking koczowniczych grup migracji z północy do Indii około 1500BC.

The Aryan kapłanów, zgodnie z literatury starożytnej świętych Indii, dzieli społeczeństwo na kasty podstawowego systemu. Kiedyś między 200BC i AD100, w Manu Smriti, lub prawie Manu, został napisany.

W niej kapłan-Arian prawodawców utworzone cztery wielkie dziedziczna podziałów społeczeństwa nadal żyjący dziś, wprowadzanie własnych kapłańskiej klasy na czele z tym system kastowy z tytułu ziemskim bogom, lub Brahmans. Następne w kolejności były rangi wojowników, w Kshatriyas. Następnie wszedł do Vaisyas, rolników i kupców.

Czwarty z oryginalnym kasty była Sudras, robotników, urodził się pracowników do trzech innych kast, zwłaszcza Brahman. Znacznie niższe niż Sudras - w rzeczywistości całkowicie poza porządek społeczny i ograniczone do najbardziej ten pachołek i unappealing zadania - byli ci ludzie nie kasty, dawniej znany jako Nietykalni. (W 1930s indyjskich nacjonalistycznych liderem Gandhi Mohandas stosowany termin Harijans, lub "dziećmi Bożymi", do tej grupy.) The Untouchables były Dravidians, w rodowity mieszkańców Indie, do którego szeregach od czasu do czasu zostały dodane do pariahs lub wygnańców, dla ludzi wydalono religijne lub społeczne grzechy z klas, w których byli ur.

W ten sposób stworzone przez kapłanów, systemie kastowym stało się częścią prawa religijne hinduskie, bezpieczne świadczonych przez roszczenia Bożego objawienia.

Cechy indyjskiego kasty zawierają sztywne, dziedziczna członkostwa w kasty, do której się ktoś nie narodzi; praktyki ślubie tylko członkowie tej samej kasty (endogamia); ograniczeń dotyczących wyboru zawodu i na osobisty kontakt z członkami innych kast; oraz przyjęcia przez każdego z ustalonego miejsca w społeczeństwie.

Systemie kastowym był trwający przez hinduskiego idei Samsara (reinkarnacja) i karma (jakość działania).

Według tych religijnych, wszyscy ludzie są reincarnated na ziemi, w czasie których mają szansę urodzić się w innej, wyższej kasty, ale tylko wtedy, gdy zostały one posłusznym z zasadami ich kasty w poprzednim życiu na ziemi.

W ten sposób popularność zniechęciła ludzi z próby do powstania kasty lub wyższy krzyżowego do kasty społecznej na linii stosunków jakiegokolwiek rodzaju.

Czterech oryginalnych kasty zostały podzielone ponownie w ciągu wielu stuleci, aż do dziś jest to niemożliwe, aby poinformować ich dokładną liczbę.

Szacunków zakresu od 2000 do 3000 różnych kast Brahmanical prawa ustanowionego przez cały Indie, każdy region posiada własną różnych grup i jednostek, określone przez ustalony przez niestandardowe.

Złożoności tego systemu stanowi poważną przeszkodę dla postępu obywatelskiego w Indiach.

Dzisiaj jest tendencja w kierunku rozwiązania sztucznych barier między kast.

Rygorystyczność systemie kastowym w podziale Hindusi był znacznie w okresie brytyjskich rządów w Indiach.

Obowiązek syna wzywające do pójścia za jego ojciec nie jest już wiążące; mężczyzn o niskiej kasty wzrosła do wysokiego stanowiska i stopnie zasilania, a klątwa, utrata lub kasty, nie jest tak poważne, jak może ona zostać jednokrotnie .

Ponadto, system kastowy został od czasu do czasu przez rozerwanie z schisms kościelnych, przede wszystkim wzrost Buddyzm, sama reakcja z protestu i przeciw, nieznośnej niewoli w systemie kastowym.

W ostatnich latach znaczne postępy w kierunku likwidacji niesprawiedliwych społecznych i ekonomicznych aspektów systemie kastowym, jak praktykowane w Indiach zostały dokonane poprzez edukacyjne i ruchów reformatorskich.

Wielkiego lidera w tej współpracy był Mohandas Gandhi.

Sporządzone w konstytucji Indii, który został opublikowany kilka dni po zabójstwie Gandhiego w styczniu 1948 r., określone w specjalnym klauzulę pod hasłem "praw człowieka": "jest zjawiskiem zniesione i praktyki w jakiejkolwiek formie jest zabronione."

Pomimo oficjalnych prób w celu poprawy statusu członków najniższej kasty, z których wielu teraz wolą być określone jako dalitów (hindi dla "osób represjonowanych"), dyskryminację i wyzysk jest nadal powszechne.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest