Upaniszady

Informacje ogólne

W Upanishads są chronologicznie najnowszej części z Vedas, święte teksty hinduizmu.

Najwcześniejsze Upanishads, prawdopodobnie powstanie datuje od 900 do 600 pne, stanowią pierwszy rozwoju filozoficznej refleksji sanskryt w literaturze, później roboty zostały również przyjęte od czasu do czasu jak Upanishads.

Zgodnie z powszechną tradycję najstarszą Upanishads są Isa, Kena, Katha, Prasna, Mundaka, Mandukya, Taittiriya, Aitareya, Chandogya, Brhadaranyaka, Svetasvatara, Kaushitaki i Maitri Upanishads. Materiały te obejmują część jest poezja, proza części.

Zawierają one dydaktycznych historyjek, allegories i przejść dla medytacji, kilka, które są powtarzane w więcej niż jednym Upanishad lub gdzie indziej w Vedic korpusu.

Podstawowe znaczenie dla Upanishads jest natura rzeczywistości. Uczą tożsamości indywidualnej duszy (ATMAN) uniwersalny z istotą duszy (Brahman). Ponieważ są one w końcowej części Vedas, są również znane jako Vedanta " koniec z Vedas ", a ich myśli, jak interpretować w kolejnych wiekach, jest również znany jako Vedanta.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Karl H Potter

Bibliografia:


P Deussen, Filozofia w Upanishads (1960); E Easwaren, The Upanishads: A Selection (1987); Nikam NA TEN główny Upanishads: Niektóre podstawowe Pomysły (1974); S Sharma, Życie w Upanishads (1985).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest