Księga Ozeasza, Osee

Informacje ogólne

Księgi Ozeasza jest jedną z książek z Minor Prophets w Starym Testamencie z Biblii.

Jej nazwa pochodzi z proroka Ozeasza, który mieszkał w północnej królestwo między 755 a 725 pne.

Książka jest podzielona na dwie części.

Pierwsza część (chaps. 1 - 3) opowiada historię małżeństwa Ozeasza's unfaithful do żony.

Ozeasza tej osobistej tragedii wykorzystywane jako przypowieść o relacji między Bogiem a Izraelem.

W drugiej części (chaps. 4 - 14) na temat unfaithfulness jest rozwijany.

Prorok rebukes skorumpowanych przywódców kapłanów i chastises Izraelitów i za ich przesąd i bałwochwalstwa. Ozeasza był pierwszym biblijnego pisarza do korzystania z obrazów małżeństwa jako ilustrację relacji między Bogiem a Jego ludem.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
George W Coats

Bibliografia


JL Mays, Ozeasza, A Commentary (1969); G Cohen, Vandermey i HR, eds., Ozeasz i Amos (1981); Ward JM, Ozeasza, A Theological Commentary (1966).

Księga Ozeasza, Osee

Krótki zarys

  1. Ozeasza jest niezadowolony małżeństwa i jej wyników (1-3)

  2. Kapłani okupić rozpusty (4)

  3. Grzech Izraela będą karane, chyba że nawrócili (5)

  4. Izrael grzech jest skończony; jej nawrócenia timide (6)

  5. Inner deprawacja i zagranicznych zaniku (7)

  6. Bliskość Wyrok (8)

  7. Zbliżającego się nieszczęścia (9)

  8. Izrael winy i kary (10)

  9. Bóg realizuje Izrael with Love (11)

  10. Wezwanie do nawrócenia, z obiecane przywrócenie (12-14)


Hose'a

Informacje zaawansowane

Ozeasza, zbawienie, syna Beeriego, oraz autorem książki o proroctwa nosząca jego imię.

On należał do królestwa Izraela.

"Israelitish Jego pochodzenie jest potwierdzone przez swoiste, szorstkie, Aramaizing dykcja, wskazując na północnej części Palestyny, przez intymne znajomy on evinces z miejscowości Efraima (5:1, 6:8, 9; 12:12; 14 : 6, itp.); przez pasaże jak 1:2, gdzie królestwo jest stylizowany na ziemi, i 7:5, gdy Israelitish król jest wyznaczone jako naszego króla ".

Okres jego posługi (rozszerzenie do pewnego sześćdziesiąt lat) jest wskazany w napis (Hos. 1: 1, 2).

On jest tylko prorokiem Izraela, który opuścił w formie pisemnej proroctwa.

(Easton Ilustrowany słownik)

Proroctwa z Hose'a

Informacje zaawansowane

Ta książka stoi w pierwszej kolejności wśród "Minor Prophets".

"Prawdopodobne przyczyny lokalizacji Ozeasza może być dokładnie narodowy charakter jego oracles, ich długości, ich serio dzwonka, żywe i oświadczenia".

To był najdłuższy w prorockiej księgi napisane przed niewoli.

Ozeasz prorokował w ciemnym i melancholii okresu historii Izraela, okres upadku Izraela i spadek.

Ich grzechy mieli na nich przyniosła wielkie kataklizmy.

"Ich zabójstw i cudzołóstwo, krzywoprzysięstwo i ich kradzież, bałwochwalstwo i ich bezbożność, jest cenzurowany i satirized z wiernych powagi".

Był współczesny Izajasza.

Książka może być podzielony na dwie części, pierwsza zawiera rozdziały 1-3, i symbolicznie reprezentujących bałwochwalstwo Izraela na podstawie zdjęć pożyczonych od związku małżeńskiego.

Dane małżeństwa i cudzołóstwo są powszechne w Starym Testamencie pism do reprezentowania duchową stosunków między Jehowy i Izraelitów.

Tutaj widzimy odstępstwo Izraela i ich karania, a ich przyszłość skruchę, przebaczenie i przywrócenie. W drugiej części, zawierających 4-14, jest streszczeniem Ozeasza's dyskursy, napełniony wypowiedzenia, groźby, nawoływań, obietnic i znaki miłosierdzie.

Notowania z Ozeasza znajdują się w Matta.

2:15, 9:15, 12:7; Rz.

9:25, 26.

Istnieją ponadto różne aluzje do niego w innych miejscach (Łukasza 23:30; Rev 6:16, komp. Oz. 10:8; Rz. 9:25, 26; 1 P. 2:10, komp. Oz. 1:10, itp.).

Jeśli chodzi o styl tego pisarza, został on powiedział, że "każdy werset stanowi całość dla siebie, jak jeden ciężkie myto w pogrzebie podzwonne".

"Inwersji (7:8, 9:11, 13, 12: 8), anacolutha (9:6, 12:8, itp.), elipsy (9:4, 13:9, itp.), paranomasias, i odgrywa na słowa, są bardzo charakterystyczne Ozeasza (8:7, 9:15, 10:5, 11:5, 12:11). "

(Easton Ilustrowany słownik)


Osee

Informacje Katolicki

Nazwę i kraj

Osee (Hôsheá'-Zbawienie), syna Beeriego, był jednym z Minor Prophets, a przedmiotem Ephraimite Brytania, które nazywa "ziemi", którego król jest dla niego "nasz król", oraz miejscowości, które są znane mu, a on mówi Judy, ale rzadko i nie czyni nawet wzmianki o Jerozolimie.

Czasie jego posługi

Zgodnie z tytułem książki, Osee prorokował w czasie panowania Jeroboama II w Izraelu, w czasie Ozias, Joatham, Achaz, a Ezechias, królowie Judy, a więc od ok. 750 do 725 pne tytuł, jednak jest nie dość zadowalające i nie wydają się być oryginalne, lub, przynajmniej, aby zostały zachowane w jego prymitywnej formie.

Żaden z historyczne aluzje, z którymi jest wypełniona proroctwo wydaje się być związany z żadnym przypadku później niż panowania Manahem (ok. 745-735), nie ma nic dotyczące Syro-Ephraimite wojny przeciwko Judy, ani straszne interwencji Tiglath - Pileser III (734-733).

W czasach Proroka, dlatego, jeśli ma być oceniany z jego pism, powinny być umieszczone około 750-735; być może był współczesny z zamknięciem roku Amos i na pewno z pierwszego wygląd Isaias.

Panowania Jeroboama II został oznaczony przez wielkiego dobrobyt i chwalebne zewnętrznych, ale tego dobrobytu się do politycznych i religijnych dekadencji szybsze.

Politycznego rozpadu była zbliża.

Zachary, syn Jeroboama, został zamordowany po panowania sześciu miesięcy.

Jego zabójca, Sellum, zachowały berło, ale jeden miesiąc, i został zabity przez Manahem, który zajmuje tron przez dziesięć lat, 745-735.

Izrael był hastening do jego ruiny, które miały zostać zrealizowane przez biorąc Samarii przez Sargon (722).

Księdze OSEE

To zawsze zajmuje pierwsze miejsce wśród dwunastu proroków moll, najprawdopodobniej ze względu na jej długość.

W momencie Amos je poprzedziły.

Książka jest podzielona na dwie odrębne części: cc.

I-III, i cc.

IV-XIV. (a) W pierwszej części, Osee dotyczy sposobu, w kolejności Jahve, że ślubny Gomer, a "żona fornications", córka Debelaim, w celu jej "dzieci fornications": symbole Z jednej strony, Izraela, niewierny małżonek, który oddał hołd dla Baala z powodu Jahve samodzielnie, a z drugiej strony, dane z synów Izraela, którzy w oczach Jahve, ale są cudzołożnych dzieci.

W oburzony mąż nawołuje dzieci przed ich winnymi matka, przygotowuje się do kogo karać: podczas gdy dla samych dzieci jest zarezerwowany los zgodnie z ich pochodzenia.

Pierwszy nosi nazwę Jezrahel na temat panujących dynastii jest, aby zmazać Krew wylana przez jego przodka Jehu w dolinie Jezrahel. Drugi jest córką, Lo-Ruhamah, "disgraced" Jahve będzie łaskawy nie więcej do swego ludu.

Trzeci nazywa LO-"Ammi" nie mój lud "nie będzie już Jahve rozpoznać dzieci Izraela jako swój lud.

Jednak miłosierdzie będzie miał ostatnie słowo.

Osee jest nakazane, aby otrzymywać Gomer i ponownie do niej przygotować, by tymczasowy na emeryturę, odnowić małżeńskie pożycie-Izrael było przygotować się w niewoli, aby wznowić z Jahve związek męża i żony. Czy małżeństwo Osee historycznych lub alegorycznego czysto?

Hipotezę za najbardziej obecnie mówi, że małżeństwo jest historyczne, a powody są (1), oczywistym sensie narracji; (2) braku symboliczny sens w słowach Gomer i Debelaim; (3) że drugie dziecko ma córkę. Wydaje się nam jednak, ze Davidson (Hastings, "Dict. całej Biblii", II, 421 sqq.) i Van Hoonacker, że pierwszy powód nie jest przekonujący.

A staranne czytanie cc.

I-III ujawnia fakt, że działanie jest bardzo szybkie, że wydarzenia związane są jedynie w celu wyrażenia doktryny, a co więcej, pojawiają się one odbywać w jednym czasie niezbędnych do jednego lub dwóch wypowiedzi.

I jeszcze, czy te wydarzenia są prawdziwe, dużą część życia Proroka muszą zostać wydane w tych okolicznościach niesmaczny.

I znowu, imiona dzieci wydają się być przyznany tylko w momencie, że ich znaczenie zostało wyjaśnione do ludzi.

Jest to szczególnie przypadku w odniesieniu do ostatniego dziecka: "Call jego nazwę, Nie mój lud: dla Ciebie nie są mojego ludu ..." Innym powodem do zakwestionowania tej hipotezy, że trudno jest przypuszczać, że Bóg nakazał Jego Proroka do wzięcia unfaithful żona mearely z myślą o niej jest niewierny i nosząca go cudzołożnych dzieci.

A jak jesteśmy wyjaśnić fakt, że prorok zachowane bez względu na jej zdrady, aż po jej narodzinach trzeciego dziecka, a po niej ponownie otrzymała ona była w posiadaniu innego?

Że drugie dziecko była córka może być wyjaśnione przez instynkt dramatyczny, lub przez inne wystarczająco wiarygodne napędowej.

Tam pozostać i nazwy Gomera Debelaim.

Van Hoonacker proponuje jako możliwe tłumaczenie: konsumpcja (bliskie ruiny), skazane na straszliwe plagi; lub górę (z przekory), uzależnionych do ciast fig (oblations oferowane Baala).

Nestle również przekłada Bath Debelaim przez córkę placki fig, ale w sensie kobiety, które mają być uzyskane na małą cenę (Zeitsch. für alttest. Wissenschaft, XXIX, 233 i nast.).

Są to jednak conjectures; na niezrozumiałość może być ze względu na naszej niewiedzy.

Pewne jest przynajmniej, że sens alegoryczny, przyjęte przez St Jerome, spełnia wymogi krytycznych i jest bardziej zgodne z poczucia moralnego.

W rozumieniu jest identyczna doktrynalne w obu przypadkach jest to jedynie uwagę realnego znaczenia.

(b) Druga część książki jest szczegółowe i praktyczne zastosowanie po raz pierwszy.

Van Hoonacker dzieli go na trzy części, z których każdy zakończony z obietnicą zbawienia (IV-VII, VII ... 1a, 1b ... XI-XII-XIV).

Możemy zaakceptować tego podziału, jeżeli mamy także dopuścić jego interpretacji genialnego VI, 11 VIII, 1a: I jeszcze Judy, I graft na ciebie oddział (Efraima) kiedy będzie ponownie ustanowić mój lud, gdy będę uzdrawiać Izrael.

W pierwszej części mówi prawie wyłącznie religijnej i moralnej korupcji.

Książąt, a zwłaszcza kapłani są głównie odpowiedzialne za to, co na nich, że kara będzie głównie spadek, a jak mówi po prostu o "dom króla" wydaje się, że dynastii Jehu nadal zajmowane tronu.

Różni się ona w następujących rozdziałach.

W VII-VIII 1a, politycznych i społecznych zaburzeń są szczególnie podkreślił.

W domu znajdują się conspiracies, regicides, anarchii, podczas gdy za granicą aliansów z zagranicznymi uprawnienia są poszukiwane.

Nie ulega wątpliwości, Menachem był już panującego.

I jeszcze religijnego zaburzenia pozostał głównym celem jest prorokiem potępienie.

A mimo wszystko, coraz miłosierdzie zachowuje swoje uprawnienia.

Jahve będzie zebrać ponownie pewnego dnia rozproszone Jego dzieci. W ostatniej sekcji można przypuszczać, że ostateczna katastrofa jest pod ręką, a jednak, po raz kolejny, miłość pozostaje zwycięski.

Książka kończy się dotykając wezwanie do ludzi, którzy nawrócili się do Boga na Jego część najbardziej kuszące obietnice błogosławieństwa.

O epiphonema przypomina ostatnio, że każdy dobry i bezbożnego otrzymuje zapłata każda z nich ma uzasadnione.

I styl tekstu

St Jerome opisał w kilku słowach styl naszego Phrophet: "Osee commaticus est, et quasi na sententias loquens".

(PL, XXVIII, 1015). Intensywna emocji overpowers Proroka w oczach umiera jego kraju.

On przejawia smutek w tej zwroty z krótkim łamane mało logicznej kolejności, ale w którym objawia się oferty i ucisku serca.

Niestety, notorycznie na nieprzejrzystych zasadach Prorok ukrywa wiele szczegółów z naszym zdaniem; niezrozumiałość tego wynika również, który wielu aluzje nie możemy pojąć, jak również niedoskonały stan tekst.

Kwestia została podniesiona, czy będziemy ją posiąść przynajmniej w znacznej jego integralności.

Niektórzy krytycy twierdzą, że odkryli dwie główne serie interpolations; pierwsze, w niewielkim stopniu, składa się z tekstów w stosunku do Judy, a druga, która jest daleko większe znaczenie, składa się z fragmentów, które mesjanistyczny, to powiedział, leżą poza zakres proroka wizji.

Możliwe jest wykrycie kilka prawdopodobnych glosses w pierwszej serii: drugie twierdzenie jest czysto arbitralny.

Mesjańska tekstów mają wszystkie cechy Osee stylu, są one ściśle związane z kontekstu i są całkowicie zgodne z jego ogólnym doktryny.

DYDAKTYKA

To jest zasadniczo taki sam jak Amosa:-taką samą ścisłą Monoteizm, tym samym koncepcję etyczny, który toruje drogę do błogosławionych pauperes i kultu, które muszą być w duchu iw prawdzie.

Tylko Osee stanowi znacznie większy nacisk na bałwochwalstwo, które być może zostały zwiększone w przedziale i był w każdym razie lepiej znana na Ephraimite Prorok judejski niż jego poprzednik.

Amos i miał w zamian o wiele bardziej rozbudowane historycznych i geograficznych horyzoncie. Osee widzi, ale umiera Izraela.

Jego charakterystyczny punkt widzenia jest więź między Jahve i Izraela.

Jahve jest małżonek Izraela, oblubienicy z Jahve, a głęboko filozoficzne i mistyczne obraz, który pojawia się tutaj po raz pierwszy i które znajdujemy się ponownie w Jeremias, Ezechiel, Kantyk Canticles, Apocalypse, itp.

A. Ancient Alliance

Jahve miała do siebie Jego odkupieńczą przez jej małżonka z niewoli egipskiej.

On zjednoczył się z nią na Synaju.

Oblubienica należne i wyłącznej miłości, wierności, zaufaniu i posłuszeństwie małżonka, ale niestety!

w jaki sposób ma ona obserwowana w małżeńskiej kompaktowe?

Fidelity.-Ma prostytuujących się do Baalom i Astartes, poniżającego się do poziomu niesławnym praktyki Kananejczyka wyżyny.

Ona jest czczony cielę Samarii i dał się do każdego przesąd.

Nie ulega wątpliwości, że również wypłacone hołd Jahve, ale hołd całości zewnętrznych i cielesny zamiast do adoracji, które muszą być przede wszystkim wewnętrzny oraz rzeczy, które On sam exacts: "Z ich stad, a także z ich stad pójdą szukać Pana , I nie może go odnaleźć ... "(v, 6).

"Bo raczej miłosierdzia niż ofiary, i poznania Boga bardziej niż holocausts" (VI, 6).

Zaufania nie powiodło się w podobny sposób.

Kosztowne sojusze były poszukiwać innych narodów, jak gdyby ochrony małżonka nie były wystarczające - "Efraim dał prezenty dla swoich kochanków (VIII, 9). Bóg zawarł przymierze z Asyryjczyków, a przeprowadzone oleju do Egiptu" (Wulgata , XII, 1).

Bardzo sprzyja który otrzymał od Jahve w swojej niewiary, że przypisuje się do fałszywych bogów.

Ona powiedziała: "Ja pójdę po mojej kochanków, że dał mi mój chleb, wodę i mój, mój wełny, lnu i moje" (Wulgaty, II, 5).

Posłuszeństwa:-Wszystkie prawa, które regulują paktu Unii zostały naruszone: "Czy mam napisać do niego [Efraim] kolektorze moje prawa, które zostały rozliczone jako obcych" (VIII, 12).

Jest to pytanie tutaj przynajmniej głównie z mozaiki prawodawstwa.

Osee Amos i pomimo sprzecznych opinii wiedział, co najmniej w zawartości substancji z Pięcioksiąg. Anarchia jest zatem obfitują w polityce i religii: "Mają panował, ale nie przeze mnie: byli książętami, a nie znałem: ich srebro , A złoto ich dokonywali bożków do siebie "(VIII, 4).

Korzeniem wszelkiego zła jest tych nieobecności "poznanie Boga" (IV-V), dla których kapłan książąt, a zwłaszcza do winy braku wiedzy teoretycznej, bez wątpienia, ale przede wszystkim praktyczną wiedzę, która dla miłości swojego obiektu.

To jest brak praktycznej wiedzy głównie tym, że Osee laments.

Proroka zatrudnia kolejny symbol obligacji w Unii Europejskiej. On ustawia w niektórych liniach znakomity symbol wybranego syna.

Jahve dał urodzenia do Izraela przez odkupieńczą go z niewoli egipskiej.

On ponosi ją w ramionach, ma kierować swoje pierwsze kroki słaba i utrzymujących go więzy miłości; posiada chowane i karmi je (xi, 1 kw.), a jedynie powrót dokonane przez Efraima jest apostazji.

Taka jest historia Przymierza.

Dzień zapłata jest pod ręką, to nawet dawned w anarchii, wojny domowej, a także wszelkiego rodzaju plagi. Na zakończenie jest nieuchronne.

Wydaje się, że pokuta sama będzie w stanie go okręgu.

Jak później Jeremias, więc teraz zapowiada Osee do swego ludu z nieopisany wzruszenie ostatecznej ruiny: Jezrahel "Disgraced".

"Nie mój lud".

Izraelici mają zamiar iść na wygnanie, tam "będzie zasiadał wiele dni bez króla i bez księcia, bez ofiary i bez ołtarza i bez efod i bez terafim" (III, 4).

Organ krajowy dobiegła końca i publicznych krajowych religii nie będzie więcej.

B. Nowego Przymierza

Mais Jahve miłość zmieni nawet tego zła do naprawienia.

W nieziemski książąt teraz oddzielony od ludzi, nie będzie już wyciągnąć ich do grzechu.

Zniknięcie zewnętrznych krajowych religii spowoduje bałwochwalczy poświęceń, symbole i oracles zniknie w tym samym czasie.

I droga będzie otwarta do zbawienia; będzie się "na końcu dni".

Jahve nie może porzucić na zawsze Jego syn wybrał.

Na myśli bardzo go On jest wypełniona współczucie i jego serce jest w nim miesza.

Zatem po lew, który wydzieranie przed jego ludzie winni On szumi wobec swoich wrogów, a jego dzieci będą pochodzić na dźwięk Jego głosu ze wszystkich ziem ich wygnaniu (XI, 10 sq).

Będzie on, jak to było, nowy exodus z Egiptu, Judy zostaną przywrócone, a resztę z pokolenia Efraima powinien być łączony z nim (VI, 11 - VII, 1a).

"Dzieci Izraela powrotu i będzie dążyć do Pana, Boga swego, i Dawidowi, swojemu królowi" (III, 5).

Nowego sojuszu nie powinien nigdy być łamane: jest ono zawarte w sprawiedliwości i prawości, w dobroci i miłości, w wierności i wiedzy Boga.

Nie są z natury pojednania i pokoju między ludźmi i przyjaźni z Bogiem.

Dobrobytu i nieograniczonego przedłużenia Lud Boży musi się stać, a dzieci to nowe królestwo będą nazwani synami Boga żywego.

Wielki jest dzień Jezrahel (dzień, kiedy "Bóg będzie siać"); (rozdział II), Ch.

I, 1-3 (Wulgaty, I, 10 II, 1) powinna być ustalona prawdopodobnie na koniec ch.

ii. Cf. Condamin w "Revue biblique", 1902, 386 sqq.

To jest podziwu szkic Kościoła, którą Chrystus jest, aby znaleźć siedem i pół wieku później.

Doktryna Osee, podobnie, jak Amos, manifestów jeden transcendencji, które jego otoczenie historycznych i religijnych nie może wyjaśnić.

Digitus Dei est hic.

Publikacja informacji napisanej przez Jean Calès.

Przepisywane przez WGKofron.

Z dzięki ks.

John Hilkert i Kościół Mariacki, Akron, Ohio Encyklopedia Katolicka, Tom XI.

Opublikowany 1911.

New York: Robert Appleton Company.

Nihil obstat, 1 lutego 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor. Imprimatur.

+ John Farley kardynał, arcybiskup Nowego Jorku

Bibliografia

Wśród katolicki por. komentarze.

zwłaszcza VAN HOONACKER, douze Les Petits prophètes (Paryż, 1908).

Wśród dzieł protestanckich Harper, krytycznej i egzegetycznych Omówienie Amosa i Ozeasza (Edinburgh, 1905), komentarz Liberalno z tendencje.

Księga Ozeasza

Perspektywy żydowskiej informacji

ARTYKUŁ z treścią:

-Biblijna Data:

Treści i Analiz.

Skład czasie.

-Krytyczne Widok:

Autentyczności i integralności Księgi.

Znaczenie dla rozwoju religijnej Izraela.

-Biblijna Data:

Zawartość książki można podsumować następująco: Część I., rozdz.

i. III.-Dwa-symboliczny działania:

(a) Pod dowództwem Yhwh, Ozeasza bierze za żonę kobietę jeden cudzołożnych, jako symbol ludu Izraela, którzy porzucił ich Bogiem i musi być ukarane za ich porzucenie, ale kto zostanie przywrócony do Yhwh względami po pewnym czasie kuratora.

(b) Na dalszych dowództwem Yhwh, Ozeasza jest żonaty po raz kolejny do swego dawnego, niewierny żonie, jako symbol trwałe Yhwh miłość do swego ludu, pomimo ich sprzeniewierzenie się.

Treści i Analiz.

Część II., Ch.

IV.-XIV.-Ozeasza 's prorocze kazanie na grzeszny i bałwochwalczy Izraelitów.

Ogłoszenie w ruinę, że Izrael powinien wyprzedzać, teraz stają się moralnie i religijnie zdegradowanych z winy jego kapłani (IV. 1-14).

Do tego dodaje się przestrogą dla Judy (IV. 15-18).

Wyrok jest wymawiane na kapłanów i władców, którzy skłoniły ludzi do grzechu, sprowadzając na nich nieunikniona kara (v. 1-7).

Opisu ruinę tego, że przyjdzie na Efraima i Judy, który nawet Asyryjski król nie będzie mógł odwrócicie: Ozeasza w wizji przewiduje jego najbliższych (v. 8-15).

Na wezwanie do nawrócenia (VI. 1-3); Yhwh w odpowiedzi na zmienność censuring z ludzi (VI. 4-7); moralnej degradacji Izraela, a zwłaszcza jego kapłanów (VI. 8-11); władców są odpowiedzialnych za grzechy ludu, cieszcie się, bo tam zamiast zapobiegania im, a ponieważ, pomimo trudnej sytuacji krajowej, to nadal w ich duchu hałaśliwa i buntu (VII.1-16).

Odnowiona ogłoszenie wyroku na Izrael za jego bezbożność, jego bałwochwalstwa, a jej z lig zagranicznych narodów, które mają być kara w postaci wygnania, w których Izraelici są doprowadził mimo swoich ogrodzony miast (VIII. 1-14) .

W dalekiej ziemi wygnania będą jeść chleb żałobników, zamiast radośni jak poganie nad bogatych zbiorów i roczników wina (IX. 1-6), jako kara za nieprzestrzeganie ostrzeżeń z proroków, którzy byli prześladowani, nawet w dom Boży (IX. 7-9).

Jak oni odwrócili się od Yhwh na pustyni, więc muszą teraz iść na wygnanie, ponieważ ich bałwochwalstwo, ponieważ Yhwh będą oddawać im daleko (IX. 10-17).

Yhwh niewdzięczność za ich miłość, jak pokazano w ich bałwochwalstwo, muszą zostać ukarani przez zniszczenie ołtarze i obrazy z Samarii (x. 1-8).

Izrael grzechy w ogóle, rozpowszechnione wśród ludzi z dawnych czasów, zasługują na gorzkie kara (x. 9-15).

Pomimo Yhwh's kochający opieki, oni nigdy do Niego Faithless (XI. 1-7), dlatego kara nie będą opóźnione: nie będzie jednak zniszczyć, ale ich czyszczenie, pozostawiając resztę, Yhwh na pokonanie Jego nieskończonej litości gniew (XI. 8-11).

Badanie Izraela pokazuje, że na początku historii Izraela, jak i Judy, był zawsze Faithless Yhwh do jego winy są wszystkie cięższe ze względu na Yhwh kochający opieki (XII. 1-15).

Ponieważ Izrael bałwochwalstwo Yhwh musi zniszczyć Izraela władzę i chwałę (XIII. 1-11); grzechy ludu popytu okrutny karania, które jednak nie będą doszczętnie zniszczyć je (XIII. 12-XIV. 1).

Odwołanie się do Izraela, aby powrócić do Yhwh, a obietnica przebaczenia dla ludzi skruszony (XIV. 2-10).

Skład czasie.

-Krytyczne Widok:

Charakter proroctwa Ozeasza's wynika, że pojawił się on w momencie, gdy królestwa Izraela, który osiągnął apogeum jego mocy w ramach Jeroboama II.

(782-741 pne), zaczął się spadek (ok. 750 pne).

Pierwsza część książki, szczególnie (rozdział I.-III.) Pochodzi z tego czasu, bo, zgodnie z i.

4, zbrodni Jehu nie zostały jeszcze atoned, przy czym pomszczony tylko po zabójstwie (743 pne) z Zachariasz, syn Jeroboama II.

Ozeasza, jednak nadal jego prorockiej działalności po śmierci Jeroboama II., Okres oznaczony, że upadek Północnego Królestwa.

Ten staje się oczywiste, zwłaszcza z pasażu VII.

2, odnoszące się do usurpers którzy supplanted przez ich następców w krótkich odstępach czasu (Comp. II Kings xv. 10-14).

Ale nic w samej książki, znacznie mniej oświadczenie w napis (z których część z pewnością jest nieprawdziwy) do skutku, że on był prorokiem w czasach Ezechiasza, króla, uzasadnia założenie, że żył, aby zobaczyć wyprawy Tiglatpilesar z Asyrii (745-728 pne) przeciw Pekacha Izraela (734 pne), w tym czasie dla dużej części mieszkańców północnego Izraela z ziemi i na wschód od Jordanu zostały doprowadziły dala niewoli przez Asyryjczyków (II Kings xv. 29 i nast.), podczas gdy, zgodnie z vi.

8 i XII.

12, Gilead nadal należała do królestwa Izraela.

Stąd druga część książki (rozdział XIV-IV..) Muszą być napisane między 738 a 735 pne, w "Terminus jeden quo" tego proroctwa w roku 738, ponieważ w tym roku król Izraela Menachem (741 -737) Był zobligowany do płacenia daniny do Asyrii (II Kings xv. 17 i nast.).

W porozumieniu z tego założenia, jest oczywiste, że pożyczone od Ozeasza Amos, ponieważ określenie "zakład awen" (IV. 15; v. 8; X. 5, 8) mogły być uzyskane wyłącznie z Amos V.

5, i VIII.

14 jest prawdopodobnie pochodzące z Amos i.

14 i nast.

Autentyczności i integralności Księgi.

Autentyczności proroctwa Ozeasza's jest dowodem ich wybitnie subiektywne i indywidualistyczny charakter, konsekwentnie utrzymane w całym.

Różne dodatki, jednak wydaje się, crept do oryginalnego tekstu.

Wyliczenia czterech królów judzkich: Ozjasza-, Jotam, Achaza i Ezechiasza-jest oczywiście nieprawdziwy, Ozeasza jest dokonywane współczesny co Izajasza.

W tekście sobie również, pojawiają się różne odrębne interpolations.

Przejazd i.

7, rzeczywiście, wydaje się być Judaistycznej Ponadto, odnosząc się do oszczędności Jerozolimy z rąk Asyryjczyków przez Ezechiasza w 701 pne Została ona sprzeciwiło się, że Juda był naprawdę winni mniej w porównaniu z Izraelem, a zatem mogą być tworzone jako kontrast, co oznacza, a nie opóźnienie wyroku, ale jego intensyfikacji.

I, ponownie, ponieważ Ozeasza Opisy przyszłości nie zawierają aluzja do mesjanistyczny króla Dawida linii, mówiąc jedynie o Yhwh i Izraela, bez pośrednika, została ona zakładać, że wszelkie odniesienia do mesjanistyczny nadzieje zostały dodane w późniejszym Judaistycznej strony, w tym fragmenty II.

1-3 i IV.

15a skreśla się wyrazy "i ich króla Dawida" w III.

5, i "bez króla i bez księcia" w III.

. 4.

Chociaż takie interpolations są całkowicie możliwe a priori, istnieją pewne trudności w ich przyjęciu. Związku z tym fragmencie II.

1-3 może mieć tylko w odpowiednim miejscu z jego pierwotnego stanowiska w wypowiedzi Ozeasza, i stały się uszkodzony. W rzeczywistości założenie Kuenen i inne wyrazy, które pierwotnie były dodawane do II.

25, wygładza dala największe trudności. Oraz dalsze zarzuty, że zgodnie z tym założeniem, ii. 25 i II, 2b-3 nie zazębiać, a II.

3, w porównaniu z II. 25, może nigdy nie zostały do końca dłuższe wypowiedzi, są udzielane przez założeniu, że dopiero po transpozycji tego, że tekst został zmieniony w celu lepszego zakończenie, takie emendations wtórne, będące często wykrywalnych .

Inne rzekome interpolations, również są dość wątpliwe.

Na przykład, wyrażenie "Dawid, ich król" (III. 5a) znajduje swoje równolegle na powtarzaniu "Yhwh" w 5b (w miejscu, w którym mógłby się tego spodziewać), choć to także może być wtórne sprostowanie.

Poważnego sprzeciwu może być również wniesione przeciwko twierdzeniu, że w IV.

15a, jeżeli Ozeasza był autorem tego pasażu, Judy powinna była zostać skierowana jednej.

Wreszcie, autentyczność VIII.

14 została w wątpliwość ze względu na podobieństwo do Amos II.

4 i nast., Ale, jak to może być brane za pewnik, że Ozeasza było zapoznać withthe proroctwa Amosa (patrz wyżej), nie ma powodu, niezależnie od VIII do odłogowania.

14 jako interpolacji.

Znaczenie dla rozwoju religijnej Izraela.

Amos i Ozeasz podwyższonym religii Izraela do wysokości etyczny monoteizm, jako pierwsze podkreślić ponownie moralnego stronie Yhwh naturę.

Sprzeniewierzenie się do Izraela Yhwh, które opór wszystkie ostrzeżenia, zmuszać go do karania ludzi z powodu własnej świętości, a tych dwóch proroków, uznając, że fakt, zostali zmuszeni do wniosku, że Yhwh nie tylko karać Izrael w trosce o Jego świętości, ale nawet pozwolić, aby zginął Izrael w celu utrzymania supremacji Jego moralnym prawem.

Chociaż Amos kładzie nacisk przede wszystkim na prawo i sprawiedliwość, jak te elementy religijne świadomości najbardziej przyjemnych Bogu, Ozeasza uważa, niewierność jako główny grzech, którego Izraela, cudzołożnych żona, został uznany winnym wobec niej kochającego męża, Yhwh, a przed To ustawia nienasycony miłości Yhwh, którzy pomimo tego niewierność, nie oddanych Izraela od zawsze, ale jego ludzi weźmie aż sam ponownie po wyroku.

Emil G. Hirsch, Victor Ryssel

Encyklopedia żydowskich, opublikowanych między 1901-1906.

Bibliografia:

F. Hitzig, Die Zwölf Kleinen Propheten Erklärt (nr 1 Handbuch zum Kurzgefasstes Exegetisches AT), 4. ed. Przez H. Steiner, Leipsic, 1881; CF Keil, Biblischer Commentar über die Zwölf Kleinen Propheten (w Keil i Delitzsch serii Biblia komentarzy) ib.

1881; Orelli, Ezechiel und die Zwölf Kleinen Propheten (t. V. z Kurzgefasster Commentar zu den Schriften, A. und des NT), Nördlingen, 1888; Wellhausen, Die Kleinen Propheten Uebersetzt mit Noten, w Skizzen und Vorarbeiten, nr 5 , Berlin, 1892; Nowack, w Nowack's Handkommentar zum AT III.

4, Getynga, 1897; Simson, Der Prorok Ozeasz, Uebersetzt und Erklärt, Hamburgu i Gotha, 1851; A.

Wünsche, Der Uebersetzt Prorok Ozeasz Erklärt und mit Benutzung der Targumim und der Jüdischen Ausleger Raschi, Abén Esra und Dawid Kimchi, Leipsic, 1868; Töttermann, Die Weissagung Hoseas bis zur ersten Assyrischen Deportacja, i.-vi.

3, Helsingfors, 1879; Nowack, Der Prorok Ozeasz, Berlin, 1880; TK Cheyne, Ozeasza, z Uwagi i Wprowadzenie, Cambridge, 1884 (dodruk 1889); FFP Valeton, Amos pl Ozeasza, Nimeguen, 1894; De Visser, Ozeasza, de Man des Geestes, Utrecht, 1886; Houtsma, w Theologisch Tijdschrift, 1875, str.

55; Oort, IB.

1890, pp.

345 i nast., 480 i nast.; J.

Bachmann, Alttestamentliche Untersuchungen, ch.

I-VII., Berlin, 1894; Billeb, Wichtigsten Die Sätze der Alttestamentlichen Kritik der vom Standpunkt Propheten Ozeasza und aus Betrachtet Amos, Halle, 1893; Patterson, The Septuaginta Tekst Ozeasza porównaniu z Masoretic Tekst, w Hebraica, vii.

190 i nast.; P.

Ruben, krytycznych uwag na pewne fragmenty Starego Testamentu, iv.-xi., Londyn, 1896.EGHV Ry.

Ozeasza, Proroka

Perspektywy żydowskiej informacji

Ozeasza musi być obywatelem Północnego Królestwa Izraela, i musi mieć pozostał tam na stałe w okresie jego prorockiej działalności; na "ziemi" (I. 2) oznacza, Izraela, i "nasz król" (VII. 5) król Północnego Królestwa.

Zgodnie z napis z książki, Ozeasza syna Beeriego, oraz od tego, co mówi (I.-III.) O małżeństwie, miał żonę, która była dla niego niewierny.

Gdy uciekł z domu, musiał wykupić ją od osoby, na którego ręce miała podany siebie.

Został on przejęty przez niektórych, że to konto nie ma podstawy historyczne, są jedynie alegoria.

Nie jest jednak, że w celu utrzymania prawidłowego narracji jest alegoria jedynie z powodu nazwy może być interpretowane allegorically, "Gomer, córkę Diblaim" oczywiście w rozumieniu "zniszczenia w wyniku bałwochwalstwo" (prawidłowo = "placki fig" które zgodnie z III 1 [] były oferowane jako ofiara). Nie wydaje się również być przeznaczone asonacja jeden z "Shomron bat Efrayim".

Opowiadanie należy uznać za historyczne, a sprzeniewierzenie się z kobietą jako fakt.

Ozeasza, jednak nic nie wiedział o jej charakter w momencie jego małżeństwa, wręcz przeciwnie, to zostało objawione mu tylko potem, jak gdyby dzięki specjalnej interwencji Boga, aby służyć do proroka jako symbol Izraela unfaithfulness do Pana.

Inne poglądy pochodzące z Księgi Ozeasza-na przykład, że Ewald, że prorok był zobowiązany do Judy emeryturę ze względu na rosnącą wrogość wobec niego i że on tam napisał swoje książki, albo, że należał do kasty z Kapłani-brak wsparcia, podobnie jak historie dotyczące proroka później znaleźć w żydowskiej i chrześcijańskiej tradycji.

Na przykład, "Yuḥasin" 12a identyfikuje z (I Chrońmy. V. 6), Ozeasza i zakłada, że należał do pokolenia Beniamina-założeniu całkowicie niemożliwe w sprawie przyczyn historycznych, jako dodatek w I Chrońmy.

v. 5 pokazuje.

Według tradycji chrześcijańskiej, Ozeasza był rodak z Beelmoth (Ephraem Syrus) lub Belemoth (pseudo-Epifaniusz i Isidorus) lub Belemon (pseudo-Dorotheus), a należał do pokolenia Issachara, podczas gdy, zgodnie z Jerome, proroka było native Bet-Szemesz Żydowska tradycja mówi ( "Shalshelet ha-Kabbalah", str. 19), że zmarł w Babilonie, a jego ciało, które zostały przeprowadzone przez wielbłąda do Safed w Górnej Galilei, tam został pochowany.

Wszystkie te historie są jednak historycznie worthless.EGHV Ry.

Emil G. Hirsch, Victor Ryssel

Encyklopedia żydowskich, opublikowanych między 1901-1906.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest