Photius

Informacje ogólne

Świętego z kościoła prawosławnego, Photius, bc820, d.

6 lutego, 891?, Patriarcha Konstantynopola (858-67, 877-86), długo uważany był inicjatorem schizmy pomiędzy kościołami wschodnimi i zachodnimi.

Największy średniowieczny uczony z Bizancjum, był wybitnym kariery jako dyplomata, nauczyciel, pisarz i przed nabyciem patriarcha.

Gdy bizantyjskiego cesarza Michała III zmuszony do rezygnacji z patriarcha Ignacy w 858, Photius, nadal laików, został podwyższony do patriarchat po otrzymaniu zamówienia w mniejszym sześciu dni.

On szybko weszła w konflikt z papieża Mikołaja I. Mikołaja był chętny do rozszerzenia zarówno rosnącej potęgi pontyfikatu ponad Bizancjum i zainteresowanych w jurysdykcję nad Bułgarzy, przeliczona (864) do bizantyjskiego chrześcijaństwa pod Photius. Konfliktu, czysto administracyjnej w początku, kiedy undertones nabytych doktrynalnych Frankish misjonarzy w Bułgarii, działając jako papieża emissaries, zaczął wprowadzać tekst z interpolowana Nicejsko Creed.

W pierwotnym tekście Duch Święty powiedział, że przebiegała "od Ojca," karolińska w Europie (ale jeszcze nie w Rzymie) tekst został zaktualizowany do powiedzenia "od Ojca i Syna" (filioque).

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W 867, Photius wezwana Rady, że złożono Mikołaja.

Zmiana dynastii w Konstantynopolu, jednak doprowadzone do osadzania (867) z Photius i czasowego powrotu do patriarchalnych Ignacy tron.

A ostatecznie nastąpiło pojednanie między Ignacy i Photius i Photius został przywrócony (878) do patriarchat po śmierci Ignacego.

W 879-80 wielki Rady, któremu przewodniczy Photius, odbyła się w Hagia Sophia, z legates of Pope John VIII obecnej.

Rady, z legates "zatwierdzenia, potwierdzona oryginalną formę Credo, a normalne stosunki między Rzym i Konstantynopol zostały przywrócone.

Photius został zmuszony do 886 na emeryturę.

Święto dzień: 6 lutego.

John Meyendorff

Bibliografia


Dvornik, Francis, Patriarchy Photius w świetle ostatnich badań (1958) oraz Photian Schizma, historia i legenda (1958); Gerostergios, Asterios, St Photios Wielki (1980; Haugh, Richard, Photius i Carolingians (1974 ); Meyendorff, John, ortodoksja i Katolickość (1966), Biała, Despina S., Patriarchy Photius i swojej korespondencji (1978).

Photius Konstantynopola

Informacje Katolicki

Photius Konstantynopola, główny autor wielkiej schizmy między Wschodem i Zachodem, był b.

w Konstantynopolu c.

815 (Hergenröther mówi "nie dużo wcześniej niż 827", "Photius", I, 316; inne, około 810); d.

Prawdopodobnie 6 lutego, 897.

Jego ojciec był spatharios (ratownik) Sergiusz nazwie.

Symeon Magister ( "De Mich. et Theod.", Bonn, wyd., 1838, XXIX, 668) mówi, że jego matka była mniszka uciekł i że był nieślubnym.

Odnosi się on dalej, że święty biskup, Michael z Synnada, przed jego urodzenia zapowiedział, że stałby się patriarcha, ale pracować tyle zła, że byłoby lepiej, że nie należy ur.

Następnie jego ojciec chciał go zabić i jego matka, ale biskup powiedział: "Nie można ograniczać to, co Bóg nakazal. Uważaj na siebie."

Jego matka również marzył, że dałoby urodzenia do demon.

Kiedy urodził się opat klasztoru w Maximine ochrzcił go i dał mu imię Photius (oświecony), mówiąc: "Być może gniew Boży będzie się od niego" (Magister Symeon, tamże., Cf. Hergenröther, "Photius" , I, 318-19).

Te historie nie trzeba traktować poważnie. Jest pewne, że przyszły patriarcha należał do jednego z wielkich rodzin Konstantynopola; Patriarchy Tarasius (784-806), w czasie którego siódmego Rady Generalnej (druga Nicejski, 787) odbyło się , Albo był starszy brat lub stryj ojca (Photius: Ep. II, PG, CII, 609).

Rodzina została demonstracyjnie prawosławny i poniósł prześladowań w niektórych ikonoklasta razy (w ramach Leo V, 813-20).

Photius mówi, że w młodości miał zaliczysz pochylenia do życia zakonnego ( "Ep. Reklamy Orient. Et Oecon." PG, CII, 1020), ale perspektywa kariery w świecie szybko Eclipsed go.

On na początku założył, że wiedza, która ostatecznie uczynił go jednym z najbardziej znanych uczonych wszystkich czasów średniowiecza.

Jego naturalne zdolności muszą być nadzwyczajne, jego przemysł był kolosalny.

Photius wydaje się nie mieć żadnego nauczycieli warta jest przypomnieć, w każdym razie nigdy nie nawiązuje do swoich mistrzów.

Hergenröther, jednak zauważa, że istnieje wiele dobrych uczonych w Konstantynopolu natomiast Photius było dziecko i młody człowiek, i twierdzi, ze jego dokładną i systematyczną wiedzę o wszystkich gałęziach nauki, że nie można było całkowicie samoukiem (op. cit.. , I, 322).

Wrogów docenić jego nauki.

Nicetas, a przyjaciel i biograf jego rywalem Ignacy, docenia jego umiejętności w Photius gramatyki, poezji, retoryki, filozofii, medycyny, prawa, a wszystkie nauki "(" Vita S. Ignatii "w Mansi, XVI, 229).

Pope Nicholas I, w ciepło z ujadać pisze do Cesarza Michała III: "bardzo starannie rozważyć w jaki sposób może stanąć Photius, pomimo jego wielkiej cnoty i wiedzy powszechnej" (Ep. XCVI "Ad Mich.", PG, CXVII, 1030).

To jest ciekawa tak, że człowiek nigdy nie nauczył się łaciny wiedział.

Podczas gdy on był jeszcze młody człowiek zrobił pierwszy projekt jego encyklopedyczny "Myrobiblion".

Na wczesnym wieku, również zaczął nauczać gramatyki, filozofii i teologii w swoim domu, aby stale rosnąca liczba studentów.

Jego publiczne kariery miała być, że z stanu, w połączeniu z dowództwa wojskowego.

Jego brat Sergiusza poślubił Irene, The Emperor's ciotka.

Ta sekta i jego niezaprzeczalnych zasług zamówione Photius szybkiego awansu.

Stał Chief Secretary of State (protosekretis) i dowódca Gwardii Life (protospatharios).

Był nieżonaty.

Prawdopodobnie około 838 roku został wysłany na ambasadę "do Asyryjczyków" ( "Myrobiblion" Wstępu "), czyli najwyraźniej, do Khalifa na Bagdad.

W roku 857, wtedy, kiedy przyszedł kryzys w swoim życiu, Photius był już jednym z najbardziej prominentnych członków Trybunału Konstantynopola.

Że kryzys jest historia Wielkiego Schizma (patrz GRECKI KOŚCIÓŁ). Imperator był Michała III (842-67), syn Teodora, którzy w końcu przywrócony święte obrazki.

Kiedy udało mu jego ojciec Teofil (829-842) był tylko trzech lat, wzrósł on jest nieszczęśliwy chłopiec znany w historii jako bizantyjskiego Michała Drunkard (ho methystes).

Theodora, w pierwszym regenta, w stanie spoczynku 856, a jej brat Bardas udało, z tytułem Cezara. Bardas mieszkał w kazirodztwo z jego synowa Eudocia, po czym Patriarchy Ignacy (846-57) odmówił mu Komunię Świętą na 857 epifania.

Ignacy było złożone i wypędziła (23 listopada, 857), a tym bardziej podatny Photius było wtargnięcie na jego miejsce.

Był pośpieszny poprzez święcenia kapłańskie w sześciu dni, na Boże Narodzenie, 857, Gregory Asbestas z Syracuse, sam przeklinać za nieposłuszeństwo przez Ignacego, ordynowany Photius patriarcha.

Przez ten akt Photius trzy przestępstwa popełnione przeciwko prawo kanoniczne: był bez święceń biskupa zachowywał Interstices, przez consecrator przeklinać, i już zobaczyć zajmowanym.

Aby otrzymać święceń z przeklinać osoby mu zbyt przeklinać ipso facto.

Po próżno próbuje dokonać Ignacy zobaczyć jego dymisji, cesarz starał się uzyskać od Pope Nicholas I (858-67) uznanie Photius pismem rażąco wypaczania faktów i prośbą o legates przyjść i podjąć decyzję w kwestii Synodu.

Photius również pisał, bardzo szacunkiem, do tego samego celu (Hergenröther, "Photius", I, 407-11).

Papież wysłał dwóch legates, Rodoald Porto i Zachary z Anagni, ostrożne z liter.

W legates było wysłuchać obu stron i zgłaszania do niego.

A Synodu odbyła się w St Sophia's (maj, 861).

W ciężkich przekupstwa legates wziął i zgodził się na odkładanie i Ignacy Photius's spadkowego.

Wrócili do Rzymu z dalszych liter, a cesarz posłał swego sekretarza stanu, Leo, po ich więcej wyjaśnień (Hergenröther, op.. Cit., I, 439-460).

We wszystkich tych pismach, jak i cesarza Photius dobitnie potwierdza prymatu rzymskiego i zdecydowanie powoływać się na jego jurysdykcji papieża, aby potwierdzić to, co się stało.

Tymczasem Ignacy, na wygnaniu na wyspie terpentynowiec, posłał swego przyjaciela archim Theognostus do Rzymu z listem pilna przedstawiający jego przypadku (Hergenröther, I, 460-461).

Theognostus nie przyjedzie aż 862.

Mikołaja, a następnie, po wysłuchaniu obu stron, postanowił dla Ignacego, a odpowiedzi na listy i Michael Photius przez Ignacego podkreślając, że musi zostać przywrócona, że jego przywłaszczenie patrz musi zaprzestać (tamże, I, 511-16, 516-19) .

On także napisał w tym samym sensie do innych patriarchów wschodnich (510-11).

Od postawy, że Rzym nigdy nie wahali: to było bezpośrednim powodem schizmy.

W 863 papież odbyła Synod na Lateranie, w której dwóch legates byli sądzeni, degradacji, a excommunicated.

Synod powtarza Mikołaja decyzję, że Ignacy jest zgodne z prawem patriarcha Konstantynopola; Photius się przeklinać, chyba że zrezygnuje z raz na jego uprawnienia miejsce.

Ale miał Photius cesarza i do Trybunału w dniu jego stronie.

Zamiast posłuszeństwa papieża, do którego miał odwołać, on rozwiązany zaprzecza jego organ całkowicie. Ignacego łańcuszku był trzymany w więzieniu, papieża pisma nie zostały dopuszczone do publikacji.

Cesarz wysłał odpowiedź podyktowane Photius mówiąc, że nic nie może zrobić Mikołaja pomoże Ignacy, że wszystkie Patriarcha Wschodnich były Photius burty, że ekskomunika z legates musi być wyjaśniona i chyba, że papież zmienił swojej decyzji, Michael chce pójść do Rzym z wojska, aby go ukarać.

Photius następnie przechowywane miejsce w nienaruszonym stanie przez cztery lata.

W 867 roku przeprowadzane wojny do obozu wroga excommunicating przez papieża i jego Latins.

On daje powody do tego, w encyklice przesłane do patriarchów wschodnich, są: że Latins

szybko w sobotę

nie rozpocznie się aż do Wielkiego Postu Środa Popielcowa (zamiast trzech dni wcześniej, jak na Wschodzie)

nie pozwalają na kapłanów, aby być w związku małżeńskim

nie pozwalają na potwierdzenie kapłanów do administrowania

filioque zostały dodane do wyznania.

Ze względu na te błędy papieża i wszystkich Latins są: "prekursorów apostazji, Antychryst pracowników, którzy zasługują na tysiąc ofiar śmiertelnych, kłamcy, bojownicy przeciw Bogu" (Hergenröther, I, 642-46).

Nie jest łatwo powiedzieć, co myśli Melchite Patriarchów z ujadać w tym miejscu.

Następnie, w ósmej Generalny Rady, ich legates oświadczyli, że nie wymawia zdanie, ponieważ przed Photius że papież był oczywiście wystarczające.

Wtedy, nagle, w tym samym roku (Sept. 867), Photius spadła.

Michael III, został zamordowany i Basil I (macedoński, 867-86) zajęte miejsce za cesarza. Photius podzielił losy wszystkich przyjaciół Michała.

On został wyrzucony z patriarcha pałacu, i Ignacy przywrócone.

Nicholas I umarł (13 listopada, 867). Adrian II (867-72), jego następcę, Ignacy odpowiedział na apel o legates do wzięcia udziału w Synodu, że powinna zbadać całą sprawę, przesyłając Donatus, biskup Ostia, Stephen, biskup Nepi , A diakon, Marinus.

Przylecieli na wrzesień w Konstantynopolu, 869, a w październiku Synod, który został otwarty jako katolicy uznają ósmej Rady Generalnej (czwarta Konstantynopola). Próbował Ten Synod Photius, potwierdzone jego odkładanie, a jak odmówił on zrzec się roszczenia, excommunicated go.

Biskupów jego partia otrzymała świetle penances (Mansi, XVI, 308-409).

Photius wypędziła został do klasztoru w Stenos w sprawie Bosphorus.

Tutaj spędził siedem lat, pisanie listów do swoich przyjaciół, organizowanie jego partii, i czeka na jeszcze jedną szansę.

Tymczasem Ignacy panował jako patriarcha.

Photius, jako część swojej polityki, wyznający wielki podziw dla cesarza i wysłał mu fikcyjne rodowodowe pokazano jego zejście postaci św Grzegorza iluminator i fałszywego proroctwa foretelling jego wielkość (Mansi, XVI, 284).

Bazyli był tak zadowolony z tego, że przypomniała mu w 876 i mianował go nauczycielowi do swego syna Konstantyna.

Photius ingratiated się w każdy wymyślony i pojednania z Ignacego.

Wątpliwe jest, jak daleko Ignacy uwierzyli w Niego, ale w tej chwili Photius niestrudzenie z expatiating na jego bliskich przyjaźni z patriarcha.

Stał się tak popularny, że kiedy Ignacy zmarł (23 października 877) silną stroną zażądały, aby go osiągnąć sukces należy Photius; cesarza był już na ich stronie, i udał się do Rzymu ambasady wyjaśnić, że każdy w Konstantynopolu Photius chciał się patriarcha.

Papież (Jan VIII, 872-82) uzgodniono, zwolniony z niego wszystkie naganę, i uznał go jako patriarcha.

Ta koncesja została wiele dyskusji.

Została ona reprezentowana, naprawdę wystarczy, że Photius wykazały nieprzydatność do siebie takie stanowisko; VIII John's potwierdzenia go zostało opisane jak pokazano opłakany słabości.

Z drugiej strony, przez Ignacego śmierci Zobacz Konstantynopola było już naprawdę wolny, a duchownych było niezaprzeczalnym prawo wybierania własnych patriarcha; odmówić uznania Photius miałoby sprowokowany świeżym naruszenia ze Wschodu, nie miałoby zapobiec jego zawodu o patrz, a dałby jego partii (w tym cesarz) tylko powodu, dla ujadać.

W przypadku udowodniono, że niemal wszystko byłoby lepsze niż pozwolić swojej sukcesji, jeśli udało się zapobiec. Ale papież nie mógł przewidzieć, że i bez wątpienia nadzieję, że Photius, które osiągnęły wysokość jego ambicji, by odrzucić ujadać.

W 878, a następnie, w ostatnich Photius uzyskane zgodnie z prawem miał miejsce wcześniej uprawnienia.

Rzym uznał go i przywrócił go do swojej komunii.

Nie było możliwe przyczyny teraz na świeżym ujadać.

Ale miał określone tak zupełnie sam z tym silny anty-rzymskiego w stronę Wschodu, które głównie miał on utworzony, a niewątpliwie miał tworzą tak wielkiej nienawiści w Rzymie, że teraz on przeprowadzane na starych ujadać jak najwięcej z goryczą, jak i coraz większy wpływ. Niemniej jednak on stosowany do Rzymu na legates dojść do innego Synodu.

Nie było żadnego powodu, dla Synodu, ale on przekonany, że Jan VIII byłoby wyjaśnić ostatnie resztki schizmy i przykuć uwagę bardziej zdecydowanym unii między Wschodem i Zachodem.

Jego motywem było realne, nie ma wątpliwości, aby cofnąć efekt Synodu, które złożono go.

Papież wysłał trzy legates, kardynał Peter św Chrysogonus, Paweł, Biskup Ancona, i Eugene, biskup Ostia.

Synod został ogłoszony w St Sophia's w listopadzie, 879.

Jest to "Psuedosynodus Photiana", które liczą się jako prawosławny ósmej Generalnego Rady.

Photius gdyby wszystkie jego własnej drogi w całym.

On uchylone akty byłego Synodu (869), wszystkie powtarzające się jego oskarżenia przeciwko Latins, szczególnie na mieszkania filioque skarg, anathematized wszystkich, którzy dodaje niczego do Credo, i oświadczył, że Bułgaria powinna należeć do bizantyjskiej patriarchat.

Fakt, że istnieje ogromna większość tych środków dla wszystkich pokazuje, jak silne Photius partii stał się na Wschodzie.

W legates, podobnie jak ich poprzednicy w 861, zgodziła się na wszystko, co większość pożądanych (Mansi, XVII, 374 sq).

Tak szybko jak oni wrócili do Rzymu, wysłany na Dz Photius do papieża za jego potwierdzenie.

Zamiast Jana, naturalnie, excommunicated go ponownie.

Więc schizmy popsuł się ponownie.

Tym razem jest trwała siedem lat, Basil I aż do śmierci w 886.

Bazyli następcą został jego syn Leon VI (886-912), który zdecydowanie lubił Photius. Jednym z jego pierwszych aktów było oskarżyć go o zdradę, zeznać, i wygnać go (886).

Historia drugiego osadzania i wygnanie jest niejasnych.

Opłata była Photius miał zeznać spiskujecie do cesarza i umieścić jeden z jego własnej relacji na tronie --- skargi, które prawdopodobnie oznaczało, że cesarz chciał, aby pozbyć się go.

Jako Stephen, Leo młodszego brata, został patriarcha (886-93) prawdziwym wyjaśnieniem może być jedynie, że Leo chciał i lubił Photius miejsce dla swego brata.

Stephen's włamań był tak rażący przestępstwo przeciwko prawo kanoniczne, jak było, że z Photius w 857, tak Rzym nie uznają go. Dopiero pod jego następca Antony II (893-95), że odbył się synod, który przywrócił reunion dla wieku i pół, aż do czasu Michael Cærularius (1043-58).

Ale Photius opuściły silny anty-Roman stron, chcących rozwodzić się do papieskie prymat i gotowy do innej schizmy.

To było tej strony, do której należał Cærularius, który tryumfował w Konstantynopolu pod nim, tak aby Photius jest słusznie uważany za autora schizmy, która nadal trwa.

Po tym drugim niespodziewanie znika Photius osadzania z historii.

Nie jest jeszcze znany, co w klasztorze spędził ostatnie lata.

Wśród wielu jego listów nie ma, że można z dnia na pewno jako należące do tej drugiej wygnania.

Daty jego śmierci, nie do końca pewne, na ogół jest podana jako 6 lutego 897.

Photius, że był jednym z największych ludzi w średniowieczu, jeden z najbardziej niezwykłych postaci w historii Kościoła, nie zostaną zakwestionowane.

Jego śmiertelne ujadać z Rzymu, choć najbardziej znany był tylko jeden wynik jego wszechstronny działalności.

Podczas burzliwy lat spędził na patriarcha na tronie, podczas gdy był walczących przeciwko Latins był negocjowaniu z muzułmanin Khalifa dla ochrony chrześcijan muzułmanin w ramach zasady i opieką Świętego Miejsca, oraz wykonywanie na kontrowersje wobec różnych Wschodniej heretyków, Ormianie, Paulicians itp. Jego zainteresowania w pismach nigdy nie zmniejszyło się.

Wśród wszystkich jego troszczy się on znaleźć czas na pisanie prac na dogmat, krytyki biblijnej, prawo kanoniczne, homilii, AN Encyklopedia wszelkiego rodzaju kształcenia, a także litery na wszystkie pytania w danym dniu.

Gdyby nie jego katastrofalne schizmy, może być liczony ostatniego, i jednym z największych, z greckich Ojców.

Nie ma cienia podejrzenia wobec jego życia prywatnego.

Urodziła mu jego wygnańców i inne kłopoty mężnie i dobrze.

On nigdy nie popadli w rozpacz jego przyczyny i spędził lata nieszczęściu w budowaniu jego strony, pisanie listów, aby zachęcić swoich starych znajomych i nowych.

I jeszcze druga strona jego charakteru nie jest mniej oczywiste.

Jego nienasycony ambicji, jego determinację, aby uzyskać i utrzymać patriarchalnej zobaczyć, doprowadziły go do skrajnych o nieuczciwość.

Jego twierdzenie zostało bezwartościowe.

Ignacy, że był prawowitym patriarcha tak długo, jak żył, i Photius intruz, nie mogą być kwestionowane przez jednego, który nie wyobrazić Kościół jedynie jako sługę cywilnego rządu.

I utrzymania tego miejsca Photius zstąpił do najniższych głębi oszustwa.

Na samym czasie był protest jego posłuszeństwo papieża był dyktowania do cesarza nachalny listów zaprzeczyć, że wszystkie papieskiej jurysdykcji.

On złego historia Ignacy z osadów z bezczelny kłamstwa, a on co najmniej na connived Ignacy's złego traktowania w wygnanie.

On głosili otwarcie całego jego służalczość wobec państwa w całym jego kwestią włamań.

On zatrzymuje się na nic w jego wojnie przeciwko Latins.

On hałdy aż oskarżeń przeciwko nim, że musi on mieć znane były kłamstwa.

Jego bezczelność na okazjach, jest niemal niewiarygodne.

Na przykład, jako jeden więcej skarg przeciwko Rzym, on niestrudzenie z inveighing wobec faktu, że Marynus I (882-84), Jan VIII następcą został przetłumaczony z innego zobaczyć, zamiast być ordynowany z rzymskiego duchowieństwa.

On opisuje to jako bestialskie naruszenie prawa kanonicznego, cytując przeciwko niemu pierwszy i drugi kanonów Sardica, a jednocześnie on sam ciągle przekazywane w jego biskupów patriarchat. Prawosławnych, którzy patrząc na niego, słusznie, jako wielki mistrz ich przyczyną przeciwko Rzym, mają odpuszczone wszystkie jego wykroczenia przez wzgląd na tego mistrzostwa. Mają go kanonizowanych, a w dniu 6 lutego, kiedy zachować jego święto, jego biura ze swoją chwałę usterek.

Jest on "daleko star shining promieniujące z kościoła", "najbardziej inspirowane przewodnik z prawosławnymi", "trzykroć błogosławiony głośnik dla Boga", "mądry i chwały Bożej w hierarchii, który złamał rogi Roman duma" ( "Menologion" na 6 lutego, wyd. Maltzew, I, 916 sq).

Katolicki wspomina niezwykły człowiek z tym mieszane uczucia.

Nie zaprzecza jego wybitnych cech i jeszcze my z pewnością nie pamiętają go jako mówca na trzykroć błogosławiony Bóg.

Można ewentualnie Podsumowując Photius mówiąc, że był wspaniałym człowiekiem z jedną kleks na jego charakter nienasycony --- jego ambicji i bez skrupułów.

Ale to jego Hybrydyzacja więc obejmuje eclipses życia, że wszystko, co czyni go jeszcze i zasługują na nasz ostateczny wyrok jako jeden z najgorszych wrogów Kościoła Chrystusowego kiedykolwiek, a przyczyną największej klęski, że nigdy jej befell.

ROBOTY

Z Photius's płodnym literackie część produkcji została utracona.

A wielkie zasługi tego, co pozostaje, że jest on przynajmniej zachowane fragmenty wcześniejszych dzieł greckich, które w inny sposób powinniśmy wiedzieć nic.

Dotyczy to zwłaszcza jego "Myriobiblion".

W "Myriobiblion" lub "Bibliotheca" jest zbiorem opisów miał czytać książki, notatki, a czasami z dużą wyciągi.

Zawiera on 280 takich ogłoszeń książek (lub raczej 279; nie. 89 zostało utracone) na wszelkie możliwe pod warunkiem --- teologii, filozofii, retoryki, gramatyki, fizyki, medycyny.

Cytuje pogan i chrześcijan, aktów Rady, Dz męczenników, a więc w dniu, w żadnym rodzaju zlecenia.

Do roboty częściowo zapisane w ten sposób (inaczej nieznany) zobacz Krumbacher, "Byz. Miot"., 518-19.

W "Słownik" (Lexeon Synagoge) został skompilowany, prawdopodobnie w dużej mierze przez jego uczniów pod jego kierownictwem (Krumbacher, tamże., 521), ze starszych greckie słowniki (Pauzaniasz, Harpokration, Diogenianos, Ælius Dionizy).

Miały one służyć jako praktyczna pomoc do czytelników greckiej klasyki, w Septuaginta i Nowy Testament.

Tylko jeden rękopis istnieje, wadliwe "Codex Galeanus" (dawniej w posiadaniu Thomas Gale, obecnie Cambridge), napisany około 1200.

W "Amphilochia", poświęcona jednemu z jego ulubionych uczniów, Amphilochius z Cyzicus, są odpowiedzi na pytania biblijnych, filozoficznych i teologicznych problemów, napisany podczas swojego pierwszego wygnania (867-77).

Istnieją 324 omówione zagadnienia, każde w formie regularnych - pytania, odpowiedzi, problemy, rozwiązania --- ale nie ułożone w kolejności ponownie.

Photius daje głównie poglądy słynnych greckich Ojców, Epifaniusz, Cyryl Aleksandryjski, Jan Damascene, zwłaszcza Teodoret.

Utworów biblijnych .--- tylko te fragmenty są istniejące, głównie w Catenas.

Są z najdłuższych na komentarze St Matthew i Rzymian.

Prawo kanoniczne .--- Klasyczne "Nomokanonu" (QV), kod urzędową w cerkwi, jest przypisana do Photius.

Ważne jest jednak, starsze niż swego czasu (patrz JAN SCHOLASTICUS).

To było zmieniane i otrzymanych uzupełnień (z Synody 861 i 879) w Photius czas, prawdopodobnie przez jego rozkazy.

W "Kolekcje i dokładne Expositions" (Eunagolai kai apodeixeis akribeis) (Hergenröther, op.. Cit., III, 165-70) to seria pytań i odpowiedzi w kwestiach prawa kanonicznego, naprawdę pośredniego własnej windykacji należności i stanowiska .

A liczba jego pism kanonicznych nosić na pytania.

Homilie .--- Hergenröther wymienia dwadzieścia dwa kazania z Photius (III, 232).

Tych dwóch były drukowane Hergenröther kiedy pisał (w PG, CII, 548, sq), jeden na Narodzenia Najświętszej Dziewicy, i jeden na poświęcenie nowego kościoła w czasie swojej drugiej patriarchat.

Później, S. Aristarches opublikowane osiemdziesiąt trzy homilii różnego rodzaju (Konstantynopola, 1900). Dogmatyczna i polemical roboty .--- Wiele z nich noszą na jego oskarżenia przeciwko Latins i tak stanowią początek długiej serii anty-katolicka Kontrowersje produkowane przez ortodoksyjnych teologów.

Najważniejszą jest "W odniesieniu do teologii na temat Ducha Świętego" (Peri tes tou hagiou pneumatos mystagonias, PG, CII, 264-541), do obrony Procesja od Boga Ojca samodzielnie, opierając się głównie na Jana XV, 26.

O zarys tej samej pracy, dokonane przez autora, a później zawarte w Eutymiusz Zigabenus's "Panoplia", XIII, stała się ulubiona broń prawosławny controversialists dla wielu wieków. W traktat "przeciwko tym, którzy twierdzą, że Rzym jest pierwszą Patrz także bardzo popularne prawosławny broń, jest tylko ostatnia część lub uzupełnienie do "Collections", obecnie często napisane oddzielnie.

W "Dissertation Odnosząc się do ponownego pojawienia się w Manichæans" (Diegesis Peri tes manichaion anablasteseos, PG, CII, 9-264), w czterech książek, jest historia i odparcie z Paulicians.

Znaczna część "Amphilochia" należy do tej pozycji.

Małe dzieła "Przeciw Franków i innych Latins" (Hergenröther, "Monumenta", 62-71), nadana Photius, nie jest autentyczny.

Został on napisany po Cærularius (Hergenröther, "Photius", III, 172-224).

Litery .--- Migne, PG, CII, 193 wydawcą pisma ułożone w trzech książek; Balettas (Londyn, 1864) pod redakcją ma bardziej kompletnej kolekcji w pięciu części. Obejmują one wszystkie główny okresy Photius życia, a to najważniejsze źródło jego historii.

A. Ehrhard (w Krumbacher, "Byzantinische Litteratur", 74-77) sędziów Photius jako znakomity kaznodzieja, ale nie jako teolog z pierwszej wagi.

Jego praca jest przede wszystkim teologicznym zbierania fragmentów z Ojców greckich i innych źródeł.

Jego wiedza jest ogromna, i prawdopodobnie niezrównany w średniowieczu, ale on ma trochę oryginalności, nawet w jego kontrowersji wobec Latins. Tutaj też, że tylko potrzebne rzeczy do zbierania wściekły powiedział bizantyjskiego przez teologów przed swoim czasem.

, Ale jego odkrycie na filioque skarg wydaje się być oryginalnym.

Jej sukces jako broń jest znacznie większa niż jego realnej wartości zasługuje (Fortescue, "Kościół prawosławny Wschodniej", 372-84).

Edycje .-- Prace Photius znane w momencie zostały zebrane przez Migne, PG, KP-CV.

J. Balettas, Photiou epistolai (Londyn, 1864), zawiera inne litery (razem 260) nie Migne.

A. Papadopulos-Kerameus, "S. Patris Photii Listy XLV" (Sankt Petersburg, 1896) zawiera czterdzieści pięć, z których jednak tylko pierwsze dwadzieścia, są autentyczne.

S. Aristaches, Photiou logoi kai homiliai 83 (Konstantynopola, 1900, 2 vols.), Nie daje innych homilii w Migne. Oikonomos ma edycji "Amphilochia" (Ateny, 1858) w sposób bardziej pełny tekst. J.

Hergenröther, "Monumenta graeca reklamy Photium eiusque historii pertinentia" (Ratisbon, 1869), a Papadopulos-Kerameus, "Monumenta graeca et Latina ad historii Photii patriarchæ pertinentia" (Sankt Petersburg, 2 części, 1899 i 1901), dodatkowe dokumenty.

Publikacja informacji napisanej przez Adrian Fortescue.

Przepisywane przez Thomasa J. Bress. Encyklopedia Katolicka, Tom XII.

Opublikowany 1911.

New York: Robert Appleton Company.

Nihil obstat, 1 czerwca 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + Kardynał John Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Aktów prawnych Synody 869 i 879 są najważniejsze źródła (Mansi, XVI i XVII).

THEOGNOSTUS (archim w Konstantynopolu), Libellos periechon panta ta kata ton Megan, współczesny rachunek początku schizmy (w Mansi, XVI, 295, sq); NIKETAS DAVID PAPHLAGON (zm. 890); Bios Ignatiou (Mansi, XVI, 209 sq).

PAPADOPULOS-KERAMEUS zadeklarowane, że jest to czternastego wieku fałszowanie w Vizant.

Vremennik (1899), 13-38, Pseudoniketas ho paphlagon; był skutecznie obalone przez VASILJEWSKI (tamże, 39-56); zob. Byzant.

Zeitschrift, IX (1900), 268 sq GENESIOS, Basileiai (pisemne między 945-959), w wywiadzie cesarzy i Trybunału z Leo V (813-20) do Basil I (867-86), opublikowane w Corpus scriptorum Hist.

Byzantinæ (Bonn, 1834) i PG, CVII, 15 sqq.; LEO Grammaticus, re-edycji SYMEON magister, Kronika, w Corpus Script., 1842, PG i CVI, 1037 sqq. HERGENRÖTHER, Photius, Patriarchy von Konstantinopel, Sein Leben, seine Schriften u.

das Griechische Schisma (Ratisbon, 1867-69) (najbardziej wyczerpująca praca i nauczyłem się na ten temat).

DEMETRAKOPULOS Historia tou schismatos tes latinikes apo tes orthodoxou ekklesias (Lipsk, 1867), stanowi próbę duplice do HERGENRÖTHER, jak również KREMOS Historia tou schismatos Mg duet ekklesion (Ateny, 1905-07, dwa tomy opublikowane na cztery osoby).

LÄMMER, Papst Nikolaus u. die byzantinsche Staatskirche seiner Zeit (Berlin, 1857); PICHLER, Geschichte der kirchlichen Trennung zwischen dem Orient.

u. Zachód (Monachium, 1864-65); Norden, Das Papsttum und Byzanz (Berlin, 1903); KRUMBACHER, Geschichte der Byzantinischen Litteratur (Monachium, 1897), 73-79, 515-524 (z dużą bibliografia); Fortescue, prawosławna Wschodniej Kościoła (Londyn, 1907), 135-171; RUINAUT, Le schisme de Photius (Paryż, 1910).


Również zobaczyć:


Ekumeniczny Rad

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest