Tertulian

Informacje ogólne

Kwintus Septimius Florens Tertullianus, b.

Kartagina, c.155, d.

po 220, był jedną z największych zachodnich teologów i pisarzy starożytności chrześcijańskiej.

Poprzez jego pisma z świadkiem doktryny i dyscypliny Kościoła w początkach wiary i kultu jest zachowany.

Adwokat w prawie sądom w Rzymie, przeliczona Tertulian (c.193) do chrześcijaństwa.

Około 207 złamał on z kościoła i przyłączył się do Montanists (patrz Montanism) w Afryce.

Wkrótce potem jednak, że połamał z nimi i tworzą własne strony, znany jako Tertullianists.

Ekstremistów jest ze swej natury, miał przeszły okres rozpasanie podczas jego wczesnych latach, ale później zalecał ciężką ascezy i dyscypliny, że jego naśladowców znaleźć trudno naśladować.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Tertulian był człowiekiem choleryczny temperament, wielki talent, i niesłabnący celu.

Pisał z genialną retoryki i gryzący satyra.

Jego pasją prawdy doprowadziło go do polemiki ze swymi wrogami: z kolei pogan, Żydów i heretyków i katolików.

Jego podziw dla chrześcijańskiego heroizmu w ramach prześladowań wydaje się najsilniejszym czynnikiem w jego konwersji.

Tertulian w pismach, zwłaszcza Apologeticum, De praescriptione haereticorum, De Carne Christi, miały trwały wpływ na myśl chrześcijańska, zwłaszcza przez tych, którzy, podobnie jak Cyprian z Kartaginy, zawsze traktować go jako "master".

On również ogromny wpływ na rozwój zachodniej myśli i tworzenia kościelnych Łacińskiej chrześcijańskiej.

Agnes Cunningham

Bibliografia


Barnes, TD, Tertulian: A Studia Historyczno-Literackie (1971); Sider, RD, starożytnej retoryki i sztuki Tertulian (1971).

Tertulian

Informacje ogólne

Tertulian (160? -220?) Była pierwszą ważną pisarza chrześcijańskiego kościelnych w Ameryce, którego praca jest niezwykłe dla jej Blunt sarkazm, zwięzły frazowania, agresywne partyzanckich ducha, a umiejętne - choć czasami zwodniczy - rozumowanie.

Tertulian urodził Kwintus Septimius Florens Tertullianus w Kartaginie, syna rzymskiego setnika.

On wyszkolonych do kariery w prawo i praktykował zawodu w Rzymie.

Kiedyś pomiędzy 190 i 195, podczas gdy jeszcze w Rzymie, stał się konwersji na wiarę chrześcijańską, i oczywiste jest, że odwiedziła Grecję i ewentualnie Azji Mniejszej. W 197 wrócił do Kartaginy, gdzie ożenił się i stał się kapłana do kościoła .

Około 207 roku dostosowały się z Montanism, A sekty zachęcać prorokując, że forsowane i rygorystycznej formy ascezy.

W Montanists, w coraz większym konflikcie z władzami kościoła, zostały ostatecznie zgłoszone heretycki.

A gorliwy mistrz chrześcijaństwa, Tertulian napisał wiele traktatów teologicznych, of which 31 zachowały się.

W różnych jego dzieł on albo usiłowano bronić chrześcijaństwa, do obalić herezji, lub twierdzą niektórzy praktycznego punktu moralności lub dyscypliny Kościoła. Jego poglądy na temat etyki i dyscypliny, ścisłego ascetyczne od pierwszego, stopniowo stał się bardziej surowy w jego późniejszych utworach.

Po espousing Montanist doktryn, był poważny krytyk ortodoksyjnych chrześcijan, których on oskarżony o rozwiązłość moralną.

Tertulian głęboko wpłynęły na później Ojcowie Kościoła, zwłaszcza św Cyprian - i za ich pośrednictwem wszystkich chrześcijańskich teologów na Zachodzie.

Wiele jego utworów są akceptowane jako prawosławny przez kościół rzymskokatolicki i są uwzględnione w uznanych ciało patrystycznych literaturze.

Tertulian w pismach wykazują głęboką znajomość literatury greckiej i łacińskiej, zarówno pogańskich i chrześcijańskich.

Był pierwszym pisarzem Łacińskiej chrześcijańskiej formułowanie teologicznych pojęć, takich jak charakter Trójcy.

Nie mają modeli do naśladowania, opracował on terminologii pochodzące z wielu źródeł, głównie greckiego i rzymskiego słownictwa prawnego.

Jego prawnych kolei umysłu nadruk na nowo bite teologicznym języku Zachodu prawnego charakteru, które nigdy nie zostały usunięte.

Najbardziej znanym z nich jest praca przez Tertuliana Apologeticus (197?) Powyżej, namiętny obrony przeciwko chrześcijanie pogańskich opłat niemoralność, nicością gospodarczych, politycznych i subversion.

Jego doktrynalnych traktaty obala herezji, z których najważniejszym jest De Praescriptione Hereticorum (w sprawie roszczeń z heretyków), w którym twierdził, że Kościół sam posiada uprawnienia do deklarują to, co jest i nie jest ortodoksyjne chrześcijaństwo.

W innych pism on zdecydowanie odrzucona drugiego małżeństwa, zachęcał chrześcijan, aby nie uczestniczyć w publicznej pokazują, prostota i cieszy sukienkę i ścisłych postów.

Podobnie jak wszystkie Montanists, Tertulian stwierdził, że prześladowanie chrześcijan powinien mile widziane, a nie uciekać od niego.

Wartości chrześcijańskich historyków wiele z jego pism, zwłaszcza De Baptismo (Na chrzcie) i De Oratione (Na Modlitwa), w świetle ich rzucać na współczesnych praktykach religijnych.

Tertulian (ok. 155-220)

Informacje zaawansowane

Tertulian był jednym z pierwszych Łacińskiej ojca kościoła.

Urodził Quintus Septimus Florens Tertullianus w Kartaginie w Tunezji nowoczesne.

Syn pogańskich rodziców, on został wysłany do Rzymu na studia prawa.

Nie był konwertowany do chrześcijaństwa i odrzucił jego rozwiązły tryb życia.

Powrót do Kartaginy, dał sam pasją do rozmnażania i obronie Ewangelii.

Ostatecznie disenchanted z pobłażliwość z rzymskiego kościoła, on wyłamali się i forsowane rygorystyczne ascezy i entuzjazm Montanism.

Człowiek ogromna erudycja, on zatrudniony klasycznego retoryczne sztuki i swobodnie cytowanych autorów greki i łaciny, choć disclaimed poleganie na Grecki filozofia.

Coraz pisał w język łaciński i stał się pierwszym wielkim łaciński kościół ojca.

On zestawu pojęć Pisma Świętego w nowym języku, a wiele z jego terminologii stało normatywnych w teologicznej dyskusji na Zachodnim kościoła.

Był dziwnie apt na rdzeniowy mów, z których najbardziej znanym jest "Krew chrześcijan jest nasieniem Kościoła".

To był Tertulian, który ukuty termin "Trójcy".

Jego Postulacja, że Bóg-głowa była "jedna substancja składająca się z trzech osób" pomógł zamiennych na Zachodzie wiele gorzkich kontrowersje chrystologiczne, że raged we wschodniej części kościoła.

Jego zdaniem grzechu pierworodnego było również wpływ teologii Zachodniej głęboko.

Prawdopodobnie ze względu na jego początku stoickich szkolenia, Tertulian stwierdził, że dusza rzeczywiście był materiał i że zarówno ciało i dusza zostały procreated jednocześnie przez poszczególnych rodziców.

Pochylenie się do grzechu, co zostało przekazane od Adama do kolejnych pokoleń potomstwa.

Istnieje trzydzieści nieparzyste istniejące traktaty przez Tertuliana.

Jego Apologia, Roman skierowana do sędziów, chroni chrześcijan przed oszczerczy opłat i domaga się dla nich z powodu tego samego procesu, gwarantowanego prawa innych obywateli imperium.

Inne prace dotyczą praktycznych aspektów życia chrześcijańskiego, vindications z Montanism, błędów wczesnego katolicyzm, a polemiką argumenty przeciwko pogan i heretyków. Te ostatnie pisma zawarte potężne i innowacyjnych wyrażenia chrześcijańskiego dogmatu, że przyszedł należy uznać za ostateczne dla ortodoksja. Przeciw jego Praxeas był słynny w szczególności jego potwierdzenie, że Jezus Chrystus miał dwóch naturach połączonych w jedną osobę.

RC Kroeger i cc Kroeger


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


TD Barnes, Tertulian: A Studia Historyczno-Literackie; Bray GL, Świętość i woli Boga: Perspektywy na Teologia Tertuliana, J. Morgan, znaczenie Tertulian w rozwoju chrześcijańskiej Dogma; RA Norris Jr, Boga Wczesne i Świat w chrześcijańskiej Mimo, Roberts RE, teologii Tertulian, C. de L.

Shoritt, wpływ na Filozofia umysłu Tertulian, J. Quasten, Patrology, II, 246-319; BB Warfield, Studies in Tertulian i Augustyn; ANF, III, IV.

Tertulian

Informacje Katolicki

(Quintus Septimius Florens TERTULLIANUS).

Kościelnych pisarza w drugim i trzecim wieku, b.

prawdopodobnie około 160 w Kartaginie, będąc synem z setnik w prokonsularny usług.

Był oczywiście przez zawodu adwokata w sądach prawa, a on pokazuje bliską znajomość z procedurą i warunkami prawa rzymskiego, choć jest wątpliwe, czy ma być identyfikowane z prawnik Tertulian, który jest cytowany w Pandects.

On wiedział, jak również greckie Łacińskiej, a także utworów napisał w języku greckim, które nie sprowadzają się do nas.

A pogańskich, aż środku życia, był udostępniony do uprzedzeń wobec chrześcijaństwa pogańskich i miał indulged jak w innych przyjemności karygodne.

Jego konwersji nie później niż w roku 197, i zostały wcześniejszego.

On obejmował Wiary ze wszystkimi żarliwość jego żywiołowy charakter.

Stał się kapłanem, bez wątpienia dla Kościoła w Kartaginie.

Monceaux, a następnie d'Ales, uważa, że jego wcześniejsze pisma były natomiast w składzie był jeszcze laików, a jeśli to będzie tak, a następnie jego święceń było około 200.

Jego pisma istniejące w zakres daty z apologetyki 197 do ataku na biskupa, który jest prawdopodobnie Papieża Callistus (po 218).

To było po 206 roku, że wstąpił do Montanist sekty, a on wydaje się ostatecznie oddzielone od Kościoła około 211 (Harnack) lub 213 (Monceaux).

Po piśmie virulently więcej niż w stosunku do Kościoła, nawet przeciw poganom i prześladowców, on oddzielony od Montanists i założył sektę własnej.

Resztę z Tertullianists było pogodzić z Kościoła św Augustyn.

Szereg dzieł Tertuliana są na specjalnych punktów wyznania lub dyscypliny.

Według St Jerome mieszkał do ekstremalnych starości.

Rok 197 widział publikacji przez krótki adres Tertulian, "Do Męczenników", a jego wielkie dzieła przepraszać, w "Ad nationes" i "Apologeticus".

Byłego został uznany za gotowy szkic do ostatniego, ale jest bardziej prawdziwe powiedzieć, że druga praca ma inny cel, choć wiele z tej samej materii występuje w obu takie same argumenty są wyświetlane w taki sam sposób, z tych samych przykładów, a nawet te same zwroty. Odwołanie do narodów cierpi z jej przekazanie w jednym kodeksie, w której zaniechania słowo lub kilka słów lub całe linie mają być wyraziła ubolewanie. Tertulian stylu jest wystarczająco trudne bez takich super dodane przyczyn niezrozumiałość.

Ale tekst z "Ad nationes" musi być zawsze chropowatych niż w "Apologeticus", który jest bardziej ostrożny, jak i bardziej doskonałym, i zawiera więcej materii ze względu na jego lepsze rozwiązanie, bo jest to tylko takiej samej długości jak dwie książki "nationes reklam".

W "Ad nationes" ma na cały obiekt do odrzucenia calumnies przeciwko chrześcijanom.

W pierwszym rzędzie są one okazały się odpoczywać na unreasoning tylko nienawiść; procedury procesu jest nielogiczne; przestępstwo jest tylko imię Chrystian, które powinny być raczej tytuł honorowy, nie jest dowodem zbliżającego się jakiegokolwiek przestępstwa, tylko plotka; pierwszy prześladowca został Nero, najgorsze cesarzy.

Po drugie, poszczególne opłaty są spełnione; Tertulian wyzwania czytelnika wierzyć w nic tak sprzeczne z naturą jako oskarżeń o dzieciobójstwo i kazirodztwo.

Chrześcijanie nie są przyczyny trzęsienia ziemi i powodzi i głodu, dla tych zdarzyło się na długo przed chrześcijaństwem.

Do pogan gardzić własnych bogów, ich pozbyć, zakazują ich kultu, drwić z nimi na scenie; poetów powiedzieć pieski historie z nich, zostały one w rzeczywistości tylko mężczyźni, i złych ludzi. Mówisz, że będziemy czcili osła głowę, on jedzie na , Ale wy czcicie wszystkich rodzajów zwierząt; waszych bogów są obrazy wykonane w ramach krzyż, aby oddać pokłon krzyże. Mówisz, że mamy kultu słońca, tak Pan.

Pewien Żyd hawked o karykaturę stworzeniem Half Ass, pół kozła, jak nasz Bóg, ale faktycznie adorować pół zwierząt.

Jeśli chodzi o dzieciobójstwo, należy narażać własne dzieci i zabijać nienarodzonych.

Twój promiscuous pożądania jest dla ciebie powodem być w niebezpieczeństwie na kazirodztwo z którego oskarżają nas.

Jesteśmy zaklinac nie przez geniusz Cezara, ale są lojalni, dla modlimy się za niego, mając na uwadze, że masz buntu.

Cezar nie chce być bogiem, bo woli zostać przy życiu.

Mówisz, że to dzięki zawzięcie, że gardzić śmierci, ale takich starych pogardę śmierci była ceniona heroiczne cnoty.

Wielu spośród was odważny śmierci dla zysku lub zakłady, ale, ponieważ wierzymy w wyroku.

Wreszcie, czy nas sprawiedliwości; bada naszym przypadku, i zmienić swoje umysły.

Druga książka składa się w całości w ataku na bogów z pogan, są one marshalled w klasach po Warron.

Nie było, wzywa apologeta, ze względu na te multitudinous bogów, że imperium wzrosła.

Poza tym okrutny i odwołania oskarżenia został opracowany w Grandera "Apologeticus", skierowana do władców imperium i administratorów sprawiedliwości.

Wcześniejszych pracach zaatakowane w popularnych uprzedzeń; nowe jest z imitacji greckiej Przepraszamy, i była pomyślana jako próba zapewnić poprawę w leczeniu chrześcijan przez zmiany prawa lub administracji.

Tertulian nie może hamować jego epitet, lecz chce być conciliating, i to pomimo przerwy w jego argumentów, zamiast być jego istotą, jak przedtem.

Zaczyna ponownie przez odwołanie się do rozumu.

Nie ma żadnych świadków, on nalega, aby udowodnić nasze zbrodni; Trajan nakazał Pliniusz nie szukać nas, ale jeszcze do nas ukarać, jeśli były znane; - what a paralogizm!

Rzeczywistej procedury jest jeszcze bardziej dziwne.

Zamiast być torturowani, aż było przyznać, że są torturowani, aż my zaprzeczyć.

Jak dotąd "Ad Nationes" jest jedynie rozwijane i wzmacniane.

Następnie, po skondensowane streszczenie książki drugim co do pogańskich bogów, Tertulian rozpoczyna się w rozdziale XVII ekspozycja chrześcijan wiary w jednego Boga, Stwórcy, niewidzialny, nieskończony, do których duszę Człowieczego, który z natury jest pochylona do chrześcijaństwa, świadczy.

Powodzie i pożary zostały Jego posłańców.

Mamy zeznania, dodaje, z naszych świętych ksiąg, które są starsze niż wszystkich bogów.

Spełnione proroctwo jest dowodem na to, że są one boskie.

Jest on następnie wyjaśnił, że Chrystus jest Bogiem, ze Słowem Bożym narodził się z Dziewicy, Jego dwie elementów, Jego cuda, pasja, zmartwychwstania, i czterdzieści dni z uczniami, są recounted.

Uczniowie Jego doktryna rozpowszechniania na całym świecie; Nero posiał chwast ją z krwi w Rzymie.

Gdy torturowany chrześcijańskiej okrzykami "My kultu Bożego w Chrystusie".

Demony wyznać Mu i wymieszać mężczyzn przeciw nam.

Dalej, lojalność wobec Cezara został omówiony na długości większej niż wcześniej.

Kiedy ludność wzrasta, w jaki sposób chrześcijanie mogą łatwo zemstę: "Jesteśmy, ale wczoraj, jeszcze nam wypełnić swoje miasta, wyspy, forty, miasta, rady, nawet w obozach, plemiona, decuries, pałac, Senatu, forum; my opuściliśmy Ci świątynie sam ".

Możemy migracji, i zostawiają cię w wstydu w spustoszenie.

Powinniśmy przynajmniej być tolerowane, za co jesteśmy? - Organ sprasowanej przez wspólnotę religii, dyscypliny i nadziei.

Spotykamy się modlić razem, nawet dla cesarzy i władze, aby usłyszeć odczyty z świętych ksiąg i nawoływań.

Mamy odrębne sędziego i tych, którzy należą do przestępstwa.

Mamy starszych okazał względu na to.

Naszego wspólnego funduszu jest uzupełniane przez dobrowolne datki każdego miesiąca, i nie jest wydatkowane na obżarstwo, ale na biednych i cierpiących.

Ta miłość jest przytoczona przed nami jako wstyd, patrz, to powiedział, jak oni się wzajemnie miłowali.

Nazywamy siebie braćmi, wy też naszych braci z natury, ale złych braci.

Jesteśmy oskarżeni o każdej klęski. Jednak żyjemy z wami, ale nie uniknąć zawodu, ale również mordercy, czarownicy i jak.

Ci zamiennych filozofów, choć ich postępowania jest mniej podziwu niż nasze.

Oni wyznać, że nasze nauczanie jest starszy od nich, za nic nie jest starsze niż prawdy.

Zmartwychwstania, w którym docinek ma wiele równoległych w przyrodzie.

Myślisz, że nas głupców, a my weseli cierpią na tym.

My podbić przez naszą śmierć.

Zbada przyczyny naszych stałość.

Wierzymy, że tego męczeństwa jest umorzenie wszystkich przestępstw, a kto skazany przed sąd jest zwolniony przed Bogiem.

Punkty te są wszystkie wezwał z nieskończoną dowcip i ostrość.

Wad są oczywiste.

Wpływ na pogan mogły być raczej drażnią, niż przekonać.

Bardzo zwięzłości wyniki w mrok zapomnienia.

Ale co miłośnikiem wymowę, a wielu było w tych dniach, będzie miał przyjemność z relished o smakosz święto genialnego pisma i uczenia się niezrozumiały.

W rapier thrusts są tak szybkie, ale trudno sobie ich śmiertelność, zanim zostaną one odnowione w prysznice, z czasem jak cios w pałka, aby zmieniać życie. Stylu jest skompresowany podobnie, jak Tacyt, ale miarowy zamyka obserwowane są z opieki , Wobec rządów Tacyt, i cudowne, że twórcy zwroty zostanie przebita przez jego następcę w chrześcijańskiej gemlike zdań, które będą notowane jednocześnie na świecie trwa.

Kto nie zna naturaliter anima Christiana (dusza ze swej natury chrześcijańska), a Vide, inquiunt, ut invicem se diligant (patrz ich zawołać, jak oni się wzajemnie miłowali), a nasienie est sanguis Christianorum (Krew chrześcijan jest materiałem siewnym) ?

To był prawdopodobnie o tej samej porze, że Tertulian rozwiniętych jego tezy o "Świadectwo z Soul" na istnienie jednego Boga, w jego książce niewiele z tego tytułu.

Z jego wymowę on zwykle rozszerza się na założeniu, że wspólne oferty mowy nas wyrażeń takich jak "Bóg dotację" lub "Jeśli Bóg", "God bless", "Bóg widzi", "Niech Bóg spłacić".

Duszy świadczy również do diabłów, tylko zemsta, a także do własnej nieśmiertelności. Dwie lub trzy lata później (około 200) Tertulian atakowani herezji w traktat jeszcze bardziej genialny, które, w odróżnieniu od "Apologeticus", nie jest dla jego epoce dla wszystkich, ale tylko raz.

Nazywa się "Liber de praescriptione haereticorum". Recepta teraz oznacza prawo do czegoś uzyskane przez długi użycia.

W prawa rzymskiego było znacznie szersze znaczenie, ale oznaczało cięcia krótkie pytanie o odmowie przez wroga, aby usłyszeć argumenty, na podłożu z przodu, który powinien odciąć grunt pod jego stopy.

Tertulian tak zajmuje się herezje: jest ona bezużyteczna, aby słuchać ich argumentów, lub je odrzucić, bo mamy wiele dowodów antecendent, że nie mogą one zasługują na przesłuchanie. Herezje, zaczyna, nie może nas dziwić, bo były prorokowali.

Zachęcam heretyków tekstu "Szukajcie a znajdziecie", ale nie było to rzekł do chrześcijan; mamy zasady wiary, które mają być akceptowane bez pytania.

"Niech ciekawość ustąpić miejsca wiary i chwały próżno utorować drogę do zbawienia", tak Tertulian parodie linii Cicero's.

Heretyków w Piśmie twierdzą obecnie, ale, po pierwsze, jesteśmy zabronione przestawać z heretyk po jednym nagana została wydana, a po drugie, spór wyniki tylko w bluźnierstwo na jednej stronie i oburzenie na innych, podczas gdy słuchacz wychodzi daleko bardziej Zaskakuje niż wrócił.

Prawdziwe pytanie brzmi: "Do kogo ma należeć Wiary? Czyj to Pismo Święte? Przez kogo, przez kogo, kiedy i komu został wydany dyscypliny, poprzez które jesteśmy chrześcijanami? Odpowiedzią jest zwykły: Chrystus posłał Apostołów, którzy założyli kościołów w każdym mieście, z którego inni mają zapożyczone z tradycji wiary i doktryny materiału siewnego i pożyczyć na dobę w celu stają się kościoły, tak, że oni również w Apostolski, że są one potomstwa Apostolskiej kościołów. Wszystkie to, że jeden Kościół, który założył Apostołów, tak długo, jak pokój i stosunek są przestrzegane [dum est illis communicatio Pacis et appellatio fraternitatis et contesseratio hospitalitatis]. Dlatego też świadectwo prawdzie jest to: "My komunikować się z Kościołów apostolskich".

W heretyków będzie odpowiedzi Apostolów, że nie wiesz całej prawdy.

Może być coś nieznanego do Piotra, który został powołany na skale, na której Kościół miał być zbudowany?

lub do Jana, który rzucił się na Pana piersi?

Ale oni mówią, kościoły mają błędnie.

Niektóre rzeczywiście poszło źle, i zostały skorygowane przez Apostoła, choć dla innych miał nic, ale chwalić.

"Ale niech nam przyznać, że wszyscy mają błędnie: - jest wiarygodny, że wszystkie te wielkie kościoły powinny mieć daleko do tej samej wiary"?

Dopuszczając tego absurdu, a następnie wszystkie chrztu, duchowe dary łaski, cuda, martyrdoms, okazały się zbyteczne, aż Marcion i Valentinus pojawiły się w ostatnich!

Prawdy będzie młodszy niż błąd; dla obu tych heresiarchs są z wczoraj, i jeszcze katolicy byli w Rzymie w biskupstwie z Eleutherius (nazwa ta jest ślizgu lub fałszywe czytanie).

Zresztą na herezje są w najlepszym nowości, i nie ma ciągłości z nauczaniem Chrystusa.

Być może niektóre heretyków mogą ubiegać Apostolska starożytności: mamy odpowiedź: Niech publikuje swoje pochodzenie kościoły i odwijać katalogu swoich biskupów do tej pory z Apostołów lub niektóre z biskupem mianowany przez Apostołów, jak Smyrnaeans liczone od Polikarpa i Jan, i Rzymianie od Klemensa i Peter, niech heretyków wynaleźć coś do tego meczu.

Dlaczego ich błędy zostały wypowiedziane przez Apostołom dawno temu.

Wreszcie (36), że nazwy niektórych kościołach apostolski, wskazując przede wszystkim do Rzymu, których świadkiem jest najbliższy pod ręką, - szczęśliwy Kościoła, w którym Apostołowie wylany ich całe nauczanie z ich krwi, gdzie Piotr poniósł śmierć jak swego Mistrza, Paul, gdzie został koronowany w końcu jak Chrzciciela's, gdzie był John plunged w płomienny ropy bez boli!

Rzymska zasada wiary jest streścić, bez wątpienia ze starego Roman Creed, tak samo jak nasze obecne Apostołów "Creed, ale za kilka niewielkich uzupełnień w tym ostatnim, tak samo streszczenie został podany w rozdziale XIII, a odnalazł się także w" Od virginibus velandis "(rozdział I).

Tertulian ewidentnie unika podając dokładne słowa, które mogłyby być nauczana tylko na krótko przed katechumenów do chrztu.

Całe natężeniu argument opiera się na pierwszych rozdziałach Święty Ireneusz trzecie książki, ale jej energiczne wystawa jest Tertulian nie więcej niż jego własne wyczerpujące i przekonujące logiki.

Nigdy nie on sam pokaż mniej gwałtowne i mniej zasłaniać.

Odwołanie się do kościołów był bezsporny apostolski w jego dzień; reszty jego argument jest nadal ważna.

Seria krótkich utworów skierowana do katechumenów należą również Tertulian's Catholic dni, a spadek między 200 i 206.

"De spectaculis" wyjaśnia i prawdopodobnie exaggerates niemożność dla chrześcijanina do uczestnictwa w jakichkolwiek pogańskich pokazuje, rasy lub nawet spektakle teatralne, bez postrzelenie jego wiary poprzez uczestnictwo w bałwochwalstwo lub budził jego namiętności.

"De idololatria" jest przez niektóre umieszczone w późniejszym terminie, ale jest zresztą ściśle związany z byłej pracy.

Wyjaśnia, że uczynienie z bożków jest zabronione, podobnie i astrologii, sprzedaż kadzidła, itp. A nauczyciel nie może uchylać się zanieczyszczenia.

A chrześcijańska nie może być żołnierzem.

Na pytanie "Jak ja potem żyć?", Tertulian odpowiada, że wiary nie obawia się głodu, bo wiara musimy zrezygnować z naszego życia, o ileż bardziej nasze życia?

"De baptismo" jest pouczenie o konieczności chrztu i jego skutków; jest skierowane przeciwko żeńskiej nauczycielka błędu należące do sekty Gajusz (chyba anty-Montanist).

Uczymy się, że chrzest był regularnie przyznanych przez biskupa, ale za jego zgodą mogą być administrowane przez kapłanów, diakonów, a nawet laymen.

Właściwego razy były Wielkanocy i Pięćdziesiątnicy.

Preparat został złożony przez czczo, vigils i modlitwy. Potwierdzenia natychmiast po przyznana została przez namaszczenie r. i na dłoni. "De paenitentia" zostaną wymienione później.

"De Oratione" zawiera aan wystawa z Modlitwy Pańskiej, totius Evangelii breviarium.

"Kultu feminarum" to instrukcja na skromność i prostota w sukni; Tertulian korzysta extravagances wyszczególnieniem kobiet i WC ridiculing im.

Oprócz tych utworów w celu dydaktycznych katechumenów, Tertulian pisał w tym samym okresie dwóch książek, "Ad uxorem", w dawnej, którego nie begs żoną ponownie do zawarcia małżeństwa po jego śmierci, gdyż nie jest właściwe dla chrześcijanina, podczas gdy w On nakazuje książki sekund po jej przynajmniej do zawarcia małżeństwa chrześcijańskiego, jeśli ona nie żenić, dla pogan nie należy z consorted.

Trochę cierpliwości na książki dotyka, dla pisarz przyznaje, że jest to bezczelność w nim do dyskursu na mocy, w którym jest tak wyraźnie brakuje.

A książki przeciwko Żydom zawiera kilka ciekawskich chronologii, używane w celu udowodnienia spełnienia proroctwa Daniela siedemdziesięciu tygodni.

W drugiej połowie książki jest prawie identyczny z częścią trzecią książkę przed Marcion.

Wydaje się, że Tertulian ponownie wykorzystane ponad to, co miał napisane w najwcześniejszej formie, że prace, które pochodzą z tego czasu.

"Adversus Hermogenem" jest wobec niektórych Hermogenes, malarz (z bożkami?), Który nauczał, że Bóg stworzył świat z istniejących wcześniej sprawy.

Tertulian zmniejsza jego zdaniem Dowód, ustanawia i tworzenie z niczego, jak z Pisma Świętego i rozum.

Następny okres Tertulian w działalności literackiej pokazuje odrębny dowód Montanist opinie, ale jeszcze nie jawnie łamane z Kościołem, który jak dotąd nie potępił nowe proroctwa.

Montanus i prophetesses Pryscylla i Maximilla było długo Tertulian, gdy był martwy przeliczone w celu przekonania ich inspiracji.

Zajmował słowa Montanus być naprawdę te Parakleta, a on charakterystycznie przesadnej ich importu.

Znajdujemy go odtąd wygasające w rygorystyczność, i potępiając absolutnie sekund małżeństwa i odpuszczenie grzechów niektórych, a domaganie się nowych postów.

Jego nauczanie zawsze były nadmierne w jej nasilenia; teraz on pozytywnie revels w ostrością.

Harnack d'ALES i patrzeć na "De Virginibus velandis" jako pierwszy tego czasu pracy, choć nie został on wprowadzony później przez Monceaux i inni ze względu na podrażnioną dzwonka.

Uczymy się, że Kartagina została podzielona przez sporu, czy dziewice powinny być ukrytych; Tertulian i pro-Montanist partii stanął na twierdzącej.

Książka została poprzedzona greckie pisania na ten sam temat. Tertulian oświadcza, że zasady wiary jest niezmiennych, ale dyscypliny jest progresywny.

Cytuje sen na rzecz zasłona.

Daty mogą być o 206. Tertulian Niedługo potem opublikował swoje największe istniejące pracy, pięć książek przed Marcion.

Pierwszy projekt został napisany dużo wcześniej; drugie rewizja została opublikowana, kiedy jeszcze niedokończone, bez zgody pisarza; pierwszej książki o wydanie ostatecznego została zakończona w piętnastym roku Sewer, 207. Ostatnia książka może być kilka lat później.

Kontrowersje te są najważniejsze dla naszej wiedzy o Marcion jego doktryny.

Do odrzucenia go z własnej Nowego Testamentu, która polegała St Luke's Ewangelii i St Paul's Epistles, pozwala na odtworzenie znaczna część jest heretycki tekst Pisma.

Wynik może być postrzegane w Zahn's, "Geschichte des NT Kanons", II, 455-524.

A pracy przed Valentinians przestrzegane.

Jest on głównie oparty na pierwszej księdze Ireneusz St. W 209 niewiele książce "De pallio" ukazał.

Tertulian był podekscytowany uwaga przyjmując grecki płaszcz, sukienka uznanej filozofów, a on broni swojego postępowania w dowcipnym broszurę.

Długa zarezerwować, "De anima", podaje Tertulian w psychologii.

On dobrze opisuje jedności duszy, naucza, że jest to duchowe, ale nieistotność w najpełniejszym znaczeniu dla przyznaje on, że nic nie istnieje - nawet Bóg jest korpus.

Dwa dzieła są przeciw docetism z Gnostics, "De Carne Christi" i "De resurrectione carnis".

Tutaj podkreśla, że w rzeczywistości Ciała Chrystusa i Jego dziewicze-urodzenia, a uczy jeden kapral zmartwychwstania.

Ale on zdaje się nie zezwalaj na dziewictwo Maryi, Matce Chrystusa, w partu, choć potwierdza on-ante Partum.

On skierowana do konwertowania który był wdowiec, jedno wezwanie do uniknięcia małżeństwa sekund, co jest równoważne z nierządu.

Praca ta, "De exhortatione castitatis", sugeruje, że pisarz nie jest jeszcze oddzielone od Kościoła.

Tym samym nadmierne dyscypliny pojawia się w "De Corona", w którym Tertulian broni żołnierza, który odmówił nosi wianek na głowie, gdy otrzymał dar przyznane armii w sprawie przystąpienia Karakalli w 211 i Geta.

Mężczyzna został uwięziony i zdegradowanych.

Wielu chrześcijan myśli jego działania ekstrawaganckie, a odmówił odniesieniu go jako męczennika.

Tertulian nie tylko deklaruje, że do noszenia korony byłoby bałwochwalstwo, ale twierdzi, że żaden chrześcijanin może być żołnierz bez narażania swojej wiary.

Następna w kolejności jest "Scorpiace", lub antidotum na ugryzienie w Scorpion, skierowane przeciwko nauczaniu o Valentinians, że Bóg nie może zatwierdzić męczeństwa, ponieważ On nie chce śmierci człowieka, ale nawet dozwolone zewnętrznych aktu bałwochwalstwa.

Tertulian wskazuje, że Bóg pragnie odwagi męczenników i ich zwycięstwo nad pokusą; udowodni Pismo z obowiązku cierpienia śmierci za wiarę i wielkie obietnice załączony do niniejszej heroizmu.

Do roku 212 nalezy list otwarty "Ad scapulam", skierowana do prokonsul Afryki, który został odnawiania prześladowania, które zaprzestały od 203.

On jest uroczyście ostrzegani o których zapłata overtakes prześladowców. Formalne secesyjny z Kościoła Tertuliana z Kartaginy wydaje się mieć miejsce w 211 lub na końcu 212 najpóźniej.

Na wcześniejszy termin jest ustalany przez Harnack ze względu na ścisły związek między "De Corona" 211 z "De Fuga", które muszą, jego zdaniem, mają natychmiast po "De Corona".

Jest pewne, że "De Fuga w persecutione" został napisany po secesyjny.

Potępia lotu, w czasie prześladowań, dla Bożej Opatrzności ma na cierpienie.

Ten nieznośny doktryna nie były posiadane przez Tertuliana w jego katolickiej dni.

On teraz chodzi katolików "Psychici", w przeciwieństwie do "duchowej" Montanists.

Przyczyną jego schizmy nie jest wymieniona. Jest mało prawdopodobne, że opuścił Kościoła przez jego własny akt.

Raczej wydaje się, że gdy Montanist proroctwa zostały ostatecznie odrzucone w Rzymie, Kościół w Kartaginie excommunicated przynajmniej bardziej brutalne Zwolennicy wśród swoich.

Po "De Fuga" przyjść "De monogamia" (w którym niegodziwość drugiego małżeństwa jest jeszcze bardziej poważnie cenzurowany) i "De jejunio", a skorzystanie z Montanist postów.

A dogmatycznej pracy, "Adversus Prazean", ma wielkie znaczenie.

Praxeas miał zapobiegać, według Tertuliana, uznanie w Montanist proroctwa przez papieża; Tertulian ataków go jako Monarchian i rozwija własną naukę o Trójcy Świętej (patrz MONARCHIANS i PRAXEAS).

Ostatnie pozostałe prace z pasji schizmatycki jest najwyraźniej "De pudicitia", jeżeli jest to protest, jak jest to ogólnie stwierdzić, aagainst dekretu papieża Callistus, w którym o przebaczenie i fornicators cudzołożnicy, po należytym pokuty zrobić, zostało opublikowane w wstawiennictwo męczenników.

Monceaux, jednakże nadal popiera pogląd, który został po Gmin niż teraz jest, że dekret o których mowa, został wydany przez biskupa Kartaginy.

W każdym przypadku Tertulian na przypisanie go do niedoszły episcopus Biskupów i Pontifex Maximus jedynie potwierdza jej charakter nieodwołalny.

Identyfikacji tego dekretu z daleko szerszym rozluźnienie dyscypliny, w której Callistus Hipolit wypominanie jest niepewna.

Tertulian argument musi być rozpatrywana w niektórych szczegółach, ponieważ jego świadkiem starożytnego systemu pokuty jest pysznie znaczenie.

W katolickim, zwrócił "De paenitentia" do katechumenów jako wezwanie do skruchy poprzednim do chrztu.

Poza tym, że sakrament on wspomina, z wyrazem niechęci, a "ostatniej nadziei", drugi tarcica zbawienia, po którym nie ma innego.

To jest ciężka usunięcie exomologesis, spowiedzi, obejmujących długi pokuty w worem i popiołem za umorzenie post-chrzcielnej grzechu.

W "De pudicitia" w Montanist teraz oświadczył, że nie ma przebaczenia dla najpoważniejszych grzechów, właśnie tych, dla których exomologesis jest konieczne.

Mówi się, przez niektórych krytyków nowoczesnych, takich jak oraz Turmel Funk wśród katolików, Tertulian, że tak naprawdę nie zmienić jego pogląd na ten temat w piśmie z dwóch traktatów.

Jest podkreślić, że w "De paenitentia" nie ma wzmianki o przywrócenie penitenta do komunii, bo jest to pokuta, ale bez nadziei na ułaskawienie w tym życiu; sakrament nie jest podawana, a satysfakcja jest życie.

Ten widok jest niemożliwe.

Tertulian deklaruje w "De rączka".

Że zmienił jego serce i spodziewa się być obiektem drwin dla jego niespójności.

Oznacza on, że używane do przechowywania takiego relaksu, w jednej jest on atakami, które mają być zgodne z prawem.

W każdym razie w "De paen".

On paralele z exomologesis chrzest, i zakłada, że ten ostatni ma taki sam skutek jak dawnej, oczywiście odpuszczenie grzechu w tym życiu.

Komunia nigdy nie jest wymieniona, ponieważ katechumeni są skierowane, ale jeśli nie exomologesis ostatecznie przywrócić wszystkie przywileje chrześcijańskiej, nie może istnieć powód do obaw, że wzmianki o nim powinna działać jako zachęta do grzechu, przez całe życie pokuty byłoby trudno jest przekonać Perspektywa.

Długość nie jest wymieniona, oczywiście, ponieważ czas trwania zależy od charakteru grzechu i wyroku biskupa; miał śmierci był termin, to byłby zdecydowanie wyrażone.

Wreszcie.

I to jest jednoznaczna, nie można było podkreślał, że nie był nigdy sekund pokuty dozwolone, jeśli wszystkie pokuty był przez całe życie.

Dla pełnego zrozumienia Tertulian z doktryną musimy znać jego grzech podziału na trzy klasy.

Nie po raz pierwszy w straszliwych zbrodni bałwochwalstwo, bluźnierstwo, zabójstwo, cudzołóstwo, nierząd, fałszywe świadectwa, oszustwa (Adv. Marc., IV, IX, w "De rączka". Mu na odszczepieństwo substytuty fałszywych świadków i dodaje nienaturalnych wice).

W Montanist On wzywa tych irremissible.

Między tymi zwykłe i powszednie grzechy istnieją Modica lub nośnika (De Utilities .., I), mniej poważne, ale jeszcze poważnych grzechów, które wykrywa w "De Utilities." XIX: "Grzechy codziennie zobowiązań, do którego wszyscy z zastrzeżeniem, do których faktycznie nie ma ona pojawić się gniewa bez przyczyny i po słońce postawiła, lub wydać cios, lub łatwe do klątwy, lub lekkomyślnie Przysięgam, lub zerwaniu umowy, lub poprzez kłamstwo wstyd czy konieczność? Jak znacznie jesteśmy kuszeni w biznesie, w obowiązków, w handlu, w żywności, w zasięgu wzroku, słuchu! więc, że jeżeli nie ma przebaczenia dla takich rzeczy, nikt nie mógł być zapisany. związku z tym nie będzie przebaczenia dla tych grzechów przez modlitwę Chrystusa do Ojca "(De Utilities., XIX).

Kolejną listę (De rączka., Vii) reprezentuje grzechy, które mogą stanowić owiec zagubionych, jak odróżnić od jednego, że jest martwy: "Wierni są tracone, jeśli rydwan uczestniczyć w wyścigach, lub gladiatorski zwalcza lub nieczyste teatru, lub lekkoatletycznego pokazuje, albo odtwarzania, lub w niektórych świąt uroczystości świeckie, lub jeżeli sprawuje on sztuki, które w jakikolwiek sposób służy bałwochwalstwa, lub upadły bez rozpatrzenia w niektórych odmowę lub bluźnierstwo ".

Dla tych grzechów nie ma przebaczenia, chociaż grzesznik ma daleko od stada.

Jak jest przebaczenie uzyskane?

Uczymy się tego tylko w minimalnym stopniu od słów: "Tego rodzaju skruchy, która jest następstwem wiary, która może uzyskać przebaczenie od biskupa na mniejsze grzechy, czy tylko od Boga dla tych, które są irremissible" (ib., XVIII).

W ten sposób Tertulian przyznaje władzy biskupa, ale dla wszystkich "irremissible" grzechów.

Rozgrzeszenie, które nadal uznaje za częste grzechy oczywiście nie był ograniczony do jednej okazji, ale muszą być często powtarzane.

Nie jest nawet o których mowa w "De paen", który zajmuje się tylko chrzest i pokutę publiczną, do najpoważniejszych grzechów.

Ponownie, w "De rączka." Tertulian repudiates własną naukę wcześniej, że klucze zostały pozostawione przez Chrystusa do Jego Kościoła Peter (Scorpiace, x); on teraz deklaruje (De rączka., XXI), że dar był osobiście do Piotra , I nie mogą być zgłaszane przez Kościół w Psychici.

Duchowe mają prawo przebaczyć, ale Parakleta, powiedział: "Kościół ma moc odpuszczania grzechów, ale nie będzie to zrobić, bo oni na nowo grzechu".

System Kościoła w Kartaginie w Tertulian czas był więc oczywiście tego: te, które popełniły ciężkie grzechy, wyznał je do biskupa, a on zwolniony po nich z powodu pokuty i nakazała wykonywane, chyba że w jego przypadku było tak poważne, że wyrok pokutę publiczną był obowiązkowa.

Ten publicznej pokuty był dozwolony tylko jeden raz, to było dla okresów przewlekłej, czasami nawet aż do godziny śmierci, ale w końcu go przebaczenie i przywrócenie zostały obiecane.

Termin został skrócony często na modlitwie męczenników. Spośród utraconych dzieł Tertuliana najważniejsze było skorzystanie z Montanist sposób prorokując, "De ecstasi", w sześciu książek, z siódmego książki przed Apoloniusz.

Do specyfiki Tertulian poglądy, które zostały już wyjaśnione należy dodać kilka dodatkowych uwag.

On nie troska o filozofii: filozofów są "Patriarchów z heretyków".

Jego pojęcie, że wszystko, czystej wódki, a nawet Boga, musi być organów, jest zaliczane do jego nieznajomości terminologii filozoficznej.

Jeszcze w ludzkiej duszy mówi, że on rzeczywiście był postrzegany jako widzenie w przetargu, światło i kolor powietrza! Wszystkie nasze dusze zostały zawarte w Adama i są przesyłane do nas z barwy grzechu pierworodnego na nich, -- Genialna jeśli brutto formie traducianism.

Jego trynitarny nauczania jest niespójna, jest połączenie z rzymskich że doktryna św Justyn Męczennik.

Tertulian ma prawdziwej formuły Trójcy Świętej, tres personae, una Substantia.

Ojciec, Syn i Duch Święty są odrębne numerycznie, a każda jest Bogiem, a oni są z jednej substancji, jednego stanu i jednego napędu.

Jak dotąd jest dokładnie doktrynę Nicejsko.

, Ale po tej stronie pojawia się grecki widok, który został jeden dzień, aby rozwinąć Arianism: że jedność jest nie szukać w Essence, ale na pochodzenie osób.

Twierdzi on, że z całą wieczność nie było powodu (wskaźnik) w Boga, aw powodu Word (Sermo), nie różnią się od Boga, ale w srom CORDIS.

W celu stworzenia programu Word otrzymał doskonałe urodzenia jako Syna.

Nie było czasu, kiedy nie było Syna, i nie ma grzechu, gdy nie było ani Boga Ojca, ani sędziego.

W jego Chrystologia Tertulian miał żadnych wpływów greckich, rzymskich i jest czysto.

Podobnie jak większość Łacińskiej Ojcowie nie mówi o dwóch naturach, ale z dwóch substancji w jednej osobie, Wielka bez zamieszania, a odrębne w ich działalności.

Tak więc potępia poprzez przewidywanie w Nestorian, Monophysite i Monothelite herezje.

Ale wydaje się nauczać, że Maryja, Matka Chrystusa, miał dzieci.

On sprawia, że jeszcze jej druga wigilia, którzy przez nią posłuszeństwa starty nieposłuszeństwo pierwszego Eve. Tertulian z doktryną Świętej Eucharystii została znacznie omawiane, a zwłaszcza słowa: "Acceptum PANEM i distributum discipulis corpus suum illum fecit, hoc est corpus Meum dicendo, id est, FIGURA Corporis mei ".

A rozpatrzenie kontekście pokazuje tylko jedna interpretacja jest możliwa.

Tertulian okazuje się, że Nasz Pan sam wyjaśnił chleba w Jr., XI, 19 (mittamus LIGNUM w PANEM ejus) odnieść się do Jego Ciała, kiedy On powiedział: "To jest Ciało moje", że jest, że chleb był symbolem Jego Ciało.

Nic nie można wzbudził albo za lub przeciw realną obecność; dla Tertulian nie wyjaśnia, czy chleb jest symbolem Ciała obecne lub nieobecne.

Kontekście sugeruje byłego sens.

Innym fragmencie jest: PANEM, quo ipsum corpus suum repraesentat.

Może to oznaczać "Chleb, który stoi do Jego Ciała", lub "Obecnie, sprawia, że obecny".

D'Ales obliczył, że poczucie prezentacji do wyobraźni pojawia się siedem razy w Tertulian, a podobne zmysłu moralnego (prezentacja przez obraz, itp.) występuje dwanaście razy, mając na uwadze, że poczucie fizycznego przedstawienia występuje trzydzieści trzy razy.

W traktat o których mowa przeciw Marcion fizycznego sensie sam jest znaleźć i czternaście razy.

Bardziej bezpośredni twierdzenie o realną obecność Ciała ejus jest w okienku censetur (De Orat. Vi).

W odniesieniu do danej łaski, ma kilka pięknych wyrażeń, takich jak: "Itaque petendo PANEM quotidianum, perpetuitatem postulamus w Christo individuitatem jeden corpore et ejus" (W petycji do codziennego chleba, mamy prosić o wieczność w Chrystusie, i niepodzielności z Jego ciało . - Jw.).

A słynne przejście na sakramentach chrztu, maść, potwierdzający, Zamówienia i Eucharystii prowadzi: "Caro abluitur ut anima maculetur; caro ungitur ut anima consecretur; caro sygnatury ut et anima muniatur; caro manus impositione adumbratur ut et anima spiritu illuminetur; caro corpore et sanguine Christi vescitur ut et anima saginetur de Deo "(The ciało jest myte, aby dusza może być oczyszczone, a ciało jest namaszczony, że dusza może być konsekrowane; ciało jest podpisany [z krzyża], że duszy, również mogą być wzmacniane; ciało jest zasłonięta z nałożeniem rąk, że dusza również mogą być oświetlone przez Ducha Świętego; ciała pasz w Ciało i Krew Chrystusa, że dusza może mieć również wypełnić Boże - "Deres. Carnis." Viii).

On świadczy o praktyce codziennej komunii i konserwowanie Świętej Eucharystii przez osoby prywatne do tego celu.

Czy to, co pogańskie mąż myśli o tym, co jest podejmowane przez jego żonę chrześcijańskiej przed wszystkimi innymi żywności?

"Jeżeli on wie, że jest to Chleb, będzie on nie wierzę, że jest to po prostu to, co on nazywa?"

Oznacza to nie tylko realną obecność, ale przeistoczenia.

Stacji dni środy i piątki, na co pozostałe dni było oprócz Mszy św oferowane nie wiemy.

Niektórzy myśleli, że Komunii świętej będzie złamać ich szybko na stacji dni; Tertulian wyjaśnia: "Po otrzymaniu i zastrzeżone Ciała Pana, trzeba będzie wspierana w Ofierze i cła dokonane na czczo, jak również" (De Oratione, xix).

Tertulian w liście apostolskim celne obserwowane przez tradycję, choć nie w Piśmie (de cor. Iii) jest sławny: renunciations do Chrztu i żywienia w mleko i miód, na czczo Komunii, ofiary za zmarłych (mas) na ich rocznice, nie na czczo lub na kolanach na Pana i dzień Wielkanocy oraz między Pięćdziesiątnicy, niepokój co do należących do podłoża wszelkich Okruchy lub kroplę Świętej Eucharystii, znak krzyża stale dokonywane w ciągu dnia.

Tertulian w kanon Starego Testamentu zawiera deuterocanonical książki, ponieważ cytuje większość z nich.

On też przytacza Księgi Enoch jako inspirowane, a myśli tych, którzy odrzucili to było złe.

On wydaje się również rozpoznać IV Księgi Ezdrasza, a Sibyl, choć przyznaje, że istnieje wiele sibylline fałszerstwa.

W Nowym Testamencie On zna Cztery Ewangelie, Dz, Epistles Świętego Pawła, Piotra I (Ponticos reklam), Jan I, Jude, Apocalypse.

On nie wie, Jakuba i Piotra II, ale nie możemy powiedzieć, że nie wiedział, II, III, John.

On atrybuty do Hebrajczyków św Barnaba.

On odrzuca "Pastor" z Hermasa i mówi, że wiele rad na Psychici również odrzuciła go.

Tertulian było nauczyć, ale nieostrożny w jego historycznym oświadczenia.

Cytuje Warron lekarskie i pisarz, Soranus w Efezie, i oczywiście również przeczytać w literaturze pogańskich.

Przytacza on IRENEUSZ, Justin, MILTIADES i Proclus.

On prawdopodobnie wiedział części Klemens Aleksandryjski w pismach.

On jest pierwszym Łacińskiej pisarzy teologicznych.

W pewnym stopniu, jak wielkie nie możemy powiedzieć, musi on mieć wynalazł idiom teologicznych i ukuty nowych wyrażeń.

On jest pierwszym świadkiem istnienia łacińskiego Biblii, choć często wydaje się mieć przetłumaczone z greckiego Biblii, jak pisał. Zahn ma zaprzeczyć, że posiadał on wszelkie tłumaczenia Łacińskiej, ale ta opinia jest powszechnie odrzucony, a na pewno St Perpetua miałem jedną w Kartaginie w 203.

Publikacja informacji napisanej przez Johna Chapmana.

Przepisywane przez Lucy Tobin. Encyklopedia Katolicka, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

Nihil obstat, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + Kardynał John Farley, Archbishop of New York


Również zobaczyć:


Montanism

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest