biblijnej archeologii

Informacje ogólne

Termin odnosi się do biblijnej archeologii badań archeologicznych, które służą do wyjaśnienia, oświecać, i zwiększenia biblijnych rekord.

Jego rozwój, z 19 wieku, został w znacznej mierze związane z historią badań naukowych i badań w starożytnej Palestynie.

American clergyman biblijnych i uczony Edward Robinson odegrała zasadniczą rolę w uznając, że znajomy z Ziemi Świętej było niezbędne do zrozumienia literatury biblijnej.

Po podróży w Synaju i Palestynie, opublikowanych badań biblijnych w Palestynie (1841), które inspirowały wielu innych badaczy, aby jego ołowiu.

British założony w Palestynie Funduszu Badań (PEF) w 1865, aw 1867 pierwszy PEF wyprawa do Jerozolima została wysłana do wyszukiwania konkretnych miejsc biblijnych, wśród nich miejsce w świątyni Salomona.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Pionierskie wykopaliska zostały podjęte w 1890 przez Flinders Petrie w Tell el-Hesi, 26 km (16 mil) na wschód od Gazy.

Jego rozwój względnej skali datowania w oparciu o zmiany w ceramiki w kolejnych poziomach badań było ogromne znaczenie dla archeologii biblijnej, ponieważ tereny w Palestynie mają przyniosły stosunkowo niewiele zabytków lub ewidencji.

Znaczącym wyjątkiem jest Qumrān na stronie Morza Martwego, gdzie pierwsze z ważnych Hebrajski i Aramejski rękopisy znany jako "Dead Sea Scrolls zostały odkryte (1947).

Na początku 1900s, American, Niemiecki, Francuski, a także zespołów archeologicznych wykopalisk rozpoczął w Palestynie, skierowany przede wszystkim do tych miast, o których mowa w Biblii.

Pre-Świat I wojny wykopaliska włączone pracy w Gezer, Jerycho, Megiddo, Ta'anach, Samarii, i Bet-Szemesz.

William Foxwell Albright skierowane American School of Oriental Research w Jerozolima (założone 1910) w 1920-29 i 1933-36.

Jego wykopalisk w Tell Beit Mirsim (1926-32), dostarczyła ram dla ustalenia chronologii starożytnego ceramicznych Palestynie w oparciu o typologię, która jest nadal stosowany dziś z niewielkimi zmianami.

W Palestynie Departamentu Starożytności, ustanowiony w 1918 roku, odegrało istotną rolę w dziedzinie badań archeologicznych, aż do stanu Izrael powstał w 1948 roku.

Od tamtej pory, izraelskich archeologów prowadzone mają kilka ważnych wykopalisk, w tym Yigael Yadin pracy w Chasor (1955-58 i 1968-70) i Masada (1963-65), Yohanon Aharoni i Ruth Amiran pracy w Arad (1962-67), oraz Yigal Shiloh's stwierdza w mieście Dawida w Jerozolima (1978-85).

Chociaż biblijnej archeologii koncentruje się na excavating i interpretacji biblijnych witryn, materiałów archeologicznych albo przed lub po biblijnych czasach często jest również tor.

Na przykład, wykopaliska z amerykańskiej archeolog James Pritchard w Gibeonie, w uzupełnieniu do ujawniania rock-cut system wodny, o którym mowa w 2 Samuela, produkowane ważne ceramiki z epoki brązu cmentarz.

Wykopaliska na ważnym miejscu biblijne Jerycho wykazała niewielkie znaczenie z dating później niż 2d tysiącleciu pne.

Jej pozostaje od 6 tysiąclecia wcześniej, jednak wykazują dużą walled City, które jest najstarszym znanym rozstrzygnięcia w świat.

Istotną funkcją biblijnej archeologii było opisać ustawienia, w których historie Starego i Nowego Testamentu osiągnięcia nowych i żywe sens.

Z całą pewnością jednak więcej problemów niż zostały wykryte zostały rozwiązane.

Na pytanie o rodzaj i datę wydania Exodus i sposób na podbój Palestyny przez Izraelitów jest nadal otwarta na debatę, pomimo dużej liczby miejsc wykopana.

Od lewej Izraelici nie charakterystyczne artefakty w pierwszych latach ich rozliczenia, jest praktycznie niemożliwa do określenia, czy zniszczenie witryny w 13. wieku pne było pracować z Izraelitami lub Egipcjan.

Czasami archeologicznych dowodów wydaje się sprzeczne z biblijnego zapisu.

Tak więc, chociaż w mieście Albo jest rejestrowane za złapany przez Jozuego, nie pozostaje pochodzący z odpowiednim okresie stwierdzono w trakcie jego badań, które sugerują, że witryna została w wolnej chwili na rzekome podboju.

Jonathan N. Tubb

Bibliografia: Dever, William G., Archeologia biblijna i Studiów (1974); Kenyon, Kathleen M., Archeologia w Ziemi Świętej, 4th Ed.

(1979); Negev, Avrahem, ed., Encyclopedia of Archaeological Ziemi Świętej (1974; repr. 1980); Millard, AR, Skarby z Biblii Times (1985); Pawła, Szalom, Dever, William, Eds., Biblijny Archeologii (1973); Thomas, D. Winton, Archeologii i Starego Testamentu Study (1967); Wright, G. Ernest, Archeologia biblijna, rev.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest