Katechizm

Informacje ogólne

A Katechizm jest podręcznik doktryny chrześcijańskiej sporządzone w formie pytań i odpowiedzi, zwłaszcza po jednym dla religijne.

Pierwszy taki podręcznik został przygotowany przez Angielski uczony Alkuin w wieku 8 i została w ciągu najbliższych 100 lat przez wielu innych, wśród nich te Notker Labeo, mnich z opactwa Saint Gall, Szwajcaria, a także Niemiecki mnich Otfried z Weissenburg w Alzacji.

W początkowym okresie w historii reformacji, katechizmy, ponieważ stał się ważnym Martin Luther's nacisk na religijne dzieci.

Po Luter opublikował primera religii, z krótkim wyjaśnieniem dziesięć przykazań, Credo, a Ojcze nasz (1520), kilka katechizmów zostały przygotowane przez czołowych teologów protestanckich.

Luther's odwiedzin w kościołach Saxon w 1528 doprowadziły do przygotowania jego większymi i mniejszymi katechizmy (1529).

Zreformowanych kościołów również opublikowane katechizmy.

Najbardziej dobitnym to Genewa i Heidelbergu katechizmów, a te z Niemiecki teolog Johannes Oecolampadius, w Bazylei w 1526 roku, a także szwajcarski reformator Heinrich Bullinger, w Zurychu w 1555.

W Genewa katechizmów, większe i mniejsze, były prace w Francuski teolog John Calvin.

Mniejszych została opublikowana w Francuski w 1536, ukazała się w większych Francuski w 1541 lub 1542, została przetłumaczona na różne języki, i stała się uznaną standard zreformowanych kościołów.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W Heidelbergu, czy Palatynatu, Katechizm został skompilowany w Heidelbergu przez Niemiecki teologów Olevianus Caspar Ursinus i Zachariasza, na wniosek zainteresowanego Elector Frederick III z Palatynatu.

To był opublikowany w 1563 i została przetłumaczona na wszystkie języki Europa. Jest to standard w Niemiecki i holenderski Reformatów kościołów Ameryki. Protestanckiej doktryny religijnej z Socinians są zawarte w większe i mniejsze Racovian katechizmy (Raków, Polska , 1605).

Oprócz katechizm 1660, w formie rozmowy między ojcem i synem, powiedział, że zostały napisane przez Angielski założycielem Towarzystwa Przyjaciół, George Fox, Kwakrzy, że mają do szkockiego pisarza Roberta Barclay, które pojawiły się w 1673 .

W kościół rzymskokatolicki, pierwsze oficjalne katechizm, przygotowane przez Sobór Trydencki i opublikowany w 1566, był znany jako Roman Katechizm lub Katechizm Piusa V. To nie jest podręcznikiem, ale kompendium doktryny do wskazówek duszpasterzy i nauczycieli.

Katechizmów dla popularnych zostały przygotowane przez Niemiecki jezuita Peter Canisius i opublikowane w 1555-58.

W Stanach Zjednoczonych, komisja Episkopatu Ameryki z Trzecia Sesja Rady Baltimore, Maryland, opublikował Katechizm Baltimore w 1885.

Katechizm Kościoła Anglii w postaci mniejszych, opublikowany w Księdze Wspólnej Modlitwy, jest na dwie części.

Pierwsza zawiera i wyjaśnia Chrztu Przymierza, Creed, dziesięć przykazań, i Ojcze nasz, a drugi wyjaśnia dwóch sakramentów, chrztu i Eucharystii.

Katechizm został pierwotnie opublikowany w panowania król Edward VI, został skazany za heretical w panowania królowej Marii I i przeszedł wiele zmian od 1549 do 1661.

W pierwszej części katechizmu, gdy znany jako krótszy Katechizm, na konferencji w Hampton Court (1604) został uznany za zbyt krótki.

Zatem, na sugestię król James I, wyjaśnienie dwóch sakramentów, które obecnie stanowią drugą część kościoła katechizm został dodany.

Większe i krótsze katechizmów, które z Westminsterskie Wyznanie Wiary, są standardowe katechizmów w Presbyterian kościołów w krajach byłego Imperium Brytyjskiego i Stanów Zjednoczonych, zostały opracowane przez Zgromadzenie Divines w Westminster (1645-52).

W lipcu 1648, Zgromadzenie Ogólne Kościoła Szkocji przyjęte zarówno większych i krótsze katechizmy.

Nacisk na korzystanie z katechizmu, w szczególności jego zapamiętywania przez rote, zmniejszył się w ostatnich latach.

Katechizm

Zaawansowane Informacje

A katechizm jest popularny podręcznik wykładowy (gr. Katecheo, aby pouczyć) w chrześcijańskich przekonań, zwykle w formie pytań i odpowiedzi.

Słowo nie jest używane w tym sensie, aż do początku XVI wieku.

Katecheza pochodzi bardzo wcześnie jak konwertuje do nauczania danego przed chrzest i opracowane w sformalizowanych katechumenatu (por. Hipolit, Tradycja apostolska).

To heyday osiągnął w czwartym i piątym wieku, zawierające quasiliturgical uroczystości jak ustne przekazywanie (traditio) przez katecheta i wydawania (redditio) przez katechumena w Credo i Ojcze nasz.

System został zaprojektowany w celu zagwarantowania integralności Kościoła i dyscypliny tajemnicy (disciplina arcani) jej życie wewnętrzne.

Od tygodni od wcześniejszego przygotowania koncentratu do chrztu na Wielkanoc (pochodzenia Wielkiego Postu) tam przetrwać serię katechetyczne adresy przez Cyryl Jerozolima, Ambroży, Chryzostom i Teodor z Mopsuestia, Augustyn pisał Jak Catechize w Uninstructed i Grzegorz z Nyssy jeden summa dla katechetów, jego Wielkiej katechetyczna oration.

Jak chrzest niemowląt stał się normą, katechumenat odrzucona.

W średniowiecznych czasach nie było regularne kościelnych katechezy pod warunkiem dla dzieci, ale różne formy popularne materiały dydaktyczne, oparte głównie na Apostolski symbol wiary, Dekalogu, Ojcze nasz, zostały wyprodukowane, z Alkuin pytanie i odpowiedź wyjaśnienie Credo i Ojcze nasz Jana Gersona ABC des gens proste.

W późnym średniowieczu konfesjonale podręczniki mnoży, np. Zwierciadło grzesznikiem (ok. 1470), wymagających penitentów reagować uczestnictwa.

W tych Dekalogu był dominujący, ale były inne formuły, takie jak Zdrowaś Maryjo, wykazy cnót i wad lub kapitału grzechy, dzieła miłosierdzia, i sakramentów.

Devotional dialogi, takie jak Zwierciadło chrześcijańskiej Man (wiara), 1480s, po raz pierwszy w świeckich katechizmu Niemiecki, używane również pytań i odpowiedzi.

W Waldensi miał katechizm w wersji drukowanej w 1489, uwzględniająca tradycyjne wzory, ale wokół wiary, nadziei i miłości (wzór pochodzi z Augustine's Ench).

Czechy Bracia, Pytania dla dzieci (1522), który był znany Luter, był niemal na pewno opiera się na Waldensi "książki.

Z reformacji eksplozji katechizm produkcji miało miejsce w wielu Lutheran pastor własnej kompilacji.

Tysiące nigdy nie wyszedł poza rękopis formie aukcji i nigdy nie zbliżył kompletności.

Większość z nich zostały odłączone od wszelkich dokładne związku z chrztu i komunii.

Do najbardziej wpływowych był Luther małych Katechizm 1529, opublikowane w miesiącu po jego Wielkiej Katechizm, która powstała w oparciu o szereg kazań w 1528.

Obie zostały przeznaczone na pomoc dla duszpasterzy.

The Small Katechizm rozpatrywane z Dekalogu, Apostolski symbol wiary, Ojcze nasz, i sakramenty, standardowe składniki późniejszych protestanckich katechizmy.

W ciąży, ponieważ jego wybieranych ekspozycja Dekalogu początku w 1516 i przewidywanych zwłaszcza przez krótki formularz na dziesięć przykazań ...

Credo ...

i Ojcze nasz w 1520, był on również odpowiedzi na lamentable niewiedzy narażonych przez visitations w Saksonii w 1528.

Espousing zasady habituation przez słownych powtórzeń, stanowiło częściowe przesunięcie wyroku skazującego w Luter z wolności słowa i ducha do dyscypliny i regulacji.

On nie miał wątpliwości, jego znaczenie: "Mam przyniosły takie zmiany, które obecnie dziewczyna lub chłopak piętnastu wie więcej na temat doktryny chrześcijańskiej niż wszyscy teologowie z wielkich uniwersytetów używane wiedzieć".

Był szczęśliwy, aby pozostać na zawsze "dziecka i ucznia z katechizmu".

Nauczanie dzieci przypomnieć Ewangelii wezwanie, aby stać się jak dzieci, i te katechizmy inculcated Lutheran w Ewangelii, odzwierciedlając w treści jego prawa wiary, modlitwy sekwencji.

Oni także podkreślić problem społeczny, zwłaszcza na czwartego i siódmego przykazania, rozszerzenie wąsko koncentruje się na religijnej późnego średniowiecza podręczników.

Luther's produkcje zostały poprzedzone około trzydziestu Lutheran katechizmów, w szczególności przez Johann Brenz, Melanchthon, Wolfgang Capito, Miejski Rhegius, Johann Agricola.

Pierwsza być zatytułowany "Katechizm" został przez Andreasa Althamer Brandenburgii-Ansbach w 1528.

Nadzwyczajne profusion po Luther's przykład 1529, aż w XVI wieku później jego Katechizm Mały stał się normą w Luteranizm praktycznie wszędzie.

Kościół nakazów zazwyczaj aktów prawnych w celu wykorzystania w katechizmów kościoła, zwłaszcza niedzielne popołudnie obowiązkowych zajęć dla dzieci, w domu iw szkole.

Zostały one włączone do gruntujące, dialogi, hymny, a także zdjęcia do wykorzystania z dziećmi.

Inne głównych grup docelowych były populance obszarów wiejskich i miejskich wynajętych laboring klasy.

Katechizmy anty-Roman były od samego początku.

Od około 1530 jeden katechizm dla młodzieży było traktowane jako istotny znak z reformą ruchu zerwaniu z przeszłością, i regularnie został jednym z pierwszych innowacji zreformowanego państwa i miasta.

Wszystko to jest zauważalne w Genevan Reformacji.

Calvin Francuski katechizm powstał w 1537 (łacina 1538), ale znacznie bardziej znaczące było prostsze 1541 jego następca (Latinized w 1545).

Twierdzi on, że należy odzyskać uszkodzone starożytnych praktyk długo.

On reordered cztery sekcje, tak aby po Dekalogu Creed, wskazując jego rozumienia prawa jako przewodnik dla chrześcijańskiego życia.

Mimo tendencji do gadatliwości, która stała się typowym zreformowanych katechizmów, jego katechizm służył jako prototyp wiele innych, takich jak Johnowi Lasco, 1554 Emden Katechizm, wykorzystywane w East Friesland do zastąpione przez Katechizm Heidelberg 1563, który miał najszerszą atrakcyjności wszystkich katechizmów Reformacji.

Produkcja na zlecenie księcia elektora Frederick III przez Zacharias Ursinus i Casper Olevianus, profesorów Uniwersytetu w Heidelbergu, do wykorzystania w szkołach i kościołach z Palatynatu, jest to głównie kalwiniści, ale wystarczy Luthera w nim stanowić dokument pośrednika " happy mieszanki kalwiniści dokładności i kompletności z Lutheran ciepło i ludzkości "(WA Curtis).

Ma trzy części: Misery (krótki), wykupu (Credo, w tym słowa i sakramentów), i wdzięczność (w tym Dekalogu i Ojcze nasz).

To zostało zatwierdzone przez unrevised Synodu Dort (1618), i została powszechnie stosowane w wielu językach.

W Reformatów protestantyzm catechizing było często postrzegane jako prowadzące do zreformowanej evangelically potwierdzenia (por. Calvin, Institutes 4.19.4, 13).

Ten wydany w części od odpowiedzi, zwłaszcza przez Bucer, Anabaptist krytykę chrzest niemowląt.

Zreformowana Anglican Katechizm się po prostu jako część usługi potwierdzenie w pierwszym Modlitewnik z 1549.

To było prawdopodobnie w dużej mierze Cranmer pracy, opracowany częściowo z popularnych podręczników, takich jak Biskupów 'Book (1537) i King's Book (1543) i William Marshall jest piekna Primer w Angielski (1534), który zawierał materiał z małych Katechizm Lutra.

Wyraziła skróconej wersji przykazań, a wyjątkowo, nic w sakramentach.

Pełny Dekalog ukazał się w 1552, sekcja sakramentów został dodany po spotkaniu w Hampton Court Konferencja 1604 i kolejne drobne zmiany miały miejsce w 1662.

To zachowała polecenia zwięzłości i znacznie mniej niż w konfesjonale tonu większości katechizmów i XVI wieku była dobrze nadaje się do użytku na całym świecie w rozprzestrzenianiu się anglikanizm.

Kontynentalne produkcje takie jak Oecolampadius i Bullinger również rozesłane w Anglii.

Cranmer przetłumaczona w 1548 Justus Jonas, katechizm dla Brandenburgii-Norymberga, w kolejnych jego edycjach rozcieńczania Luteranizm i ujawniających jego przejście do szwajcarskiego Odnowa teologii.

Krótki katechizm ...

Wszystkie Schoolmasters do nauczania przez Johna Ponet, biskupa Winchester, został wydrukowany w wersji artykułów z 1553, i Alexander Nowell dwóch form 1570 i 1572 również spełnić potrzeby dłużej niż katechizm Modlitewnik.

Kościół Anglii zatwierdziła Katechizm zmienionej w 1962 roku.

Katechizmy gruby i szybko wszedł w Szkocji.

Arcybiskup Hamilton's Katechizm (1552) był reformy katolickiej dokument, podając zbyt mało za późno.

Już krążących były metrical katechizm sekcje w dużym stopniu Lutheran pochodzenie opublikowanych w Gude i Godlie Ballatis, prawdopodobnie w dużej mierze dziełem Jana Wedderburn i jego braci.

W 1541 Genevan Katechizm został zastąpiony przez Katechizm Szkocji Reformer John Craig (1581).

To pierwsze udane Scottish produkcji był częściowo zastąpione przez Katechizm Heidelbergu i jednoznacznie przez Mały Katechizm Westminsterski.

Przez długie, jest charakterystyczny tylko w prezentacji oneline odpowiedzi.

Odpowiedzi miały raczej się albo dłużej i dłużej lub po prostu affirmatives odpowiadać na pytania, jak oświadczenia maskarady.

Craig's Short Katechizm 1592 był wyraźnie "Forma egzaminu przed Komunią," wskazując odróżniający w Kirk, które nie równoważne z potwierdzeniem.

Krótszy i większych katechizmów w Westminster Assembly (1647) w znacznym stopniu się wszystkie inne w Reformatów / Presbyterian kościołów.

One porzucają Credo, ale włączenie innych tradycyjnych składników, a purveying w Calvinists "odróżniającego Kalwinizm w sprawach takich jak Bóg, dekrety i chrześcijańskiej szabat.

Krótszy Katechizm jest dziełem wielkiej godności, i ma wpływ na wykonywane niezrównane w Szkocji.

Katolicki Counter-Reformation również stymulowane do produkcji katechizmów, choć Katechizm Soboru Trydenckiego (1566), natomiast w oparciu o tradycyjne wzory, to polemical spowiedzi i podręcznika do użytku duchownych.

Wśród najbardziej popularnych katechizmów Naprawy okazały się być sumą Christian Doctrine (1555) z jezuitów Peter Canisius.

Kościół rzymski jest zwykle produkowany katechizmów lokalnych, żadna z realizacji ogólnego użytku.

W wyniku Soboru Watykańskiego II Ogólne katechetyczna Katalog wydany przez Pawła VI w roku 1971 ustanowione wytyczne dla lokalnej hierarchii do naśladowania.

W kontrowersyjny holenderski wielkości z 1968 r., Nowy Katechizm, nie jest katechizm w normalnym znaczeniu tego słowa.

Inne tradycji miał własne katechizmy.

Robert Browne, pionier Oświadczenie congregational Zasady (1582) składa się z 185 pytań i odpowiedzi.

Robert Barclay's Katechizm 1673 odzwierciedla przekonania pierwszy Kwakrzy, natomiast William Collins i Benjamin Keach były odpowiedzialne za Chrzciciela Katechizm 1693, często znany jako Keach, Katechizm.

William Nast spełnione dwa popularne XIX w. Metodystyczny katechizmy.

W Peter Mogilas świat prawosławny, metropolita Kijów, wyprodukowanych około 1640 w formie z katechizmu ortodoksyjnych Spowiedź na powszechny i apostolski Kościół Wschodniej, które z Synodu Jerozolima (1672) stał się standardowym całej Grecki Rosyjski i kościołów.

Skierowane zarówno jezuitów Romanism Cyryla i Lucar, Kalwinizm, trzy głowice są wiary (Credo Nicejsko), nadziei (Ojcze nasz i Błogosławieństwa), i miłość (w tym Dekalogu).

To był ostatecznie zastąpione w XIX w. przez chrześcijańskich Katechizm ortodoksyjnych grecko-katolickiego Wschodniej Rosyjski Kościół przestrzegane w 1823 przez Philaret, naukowych i świętych Metropolita Kijów.

Po rewizji został ostatecznie zatwierdzony w 1839.

Wynika strukturze Mogilas pracy.

Philaret produkowane krótszy katechizm w 1840 roku.

W formalności z katechetyczne dialog słabo przetrwał zróżnicowania metod nauczania w ostatnich latach.

Tak dalece, jak ich używać nadal, katechizmy pomocy są bardziej precyzyjne niż dla nauczycieli wzorców uczenia się.

DF Wright


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


Danielou J. i R. du Charlat, La Catechese aux premiery siecles; EW Kohls, Evangelische Katechismen der Reformationszeit vor Luthers kleinem Katechismus; S. Ozment, reformacji w miastach, G. Strauss, Luther's House of Learning; TF Torrance, Szkoły Wiary, H. Bonar, katechizmów w szkockim reformacji; AF Mitchell, katechizmów z drugiej reformacji, P. Schaff, wyznanie z Christendom, 3 vols.; Geffcken J., Bilderkatechismus des funfzehnten Jahrhunderts; FE Brightman, Angielski Rite , I, 35-36, 120ff., 177ff., II, 779-91; JM Reu, dr Martin Luther's Mały Katechizm: A History of jego pochodzenie, jego dystrybucji i ich używania i Quellen zur Geschichte des kirchlichen Unterrichts in der evangelischen Kirche Deutschlands zwischen 1530 und 1600, I.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest