Wielki Piątek, Wielka piątek

Informacje ogólne

Wielki Piątek jest piątek bezpośrednio poprzedzającym Wielkanoc, obchodzonego przez chrześcijan jako rocznicę ukrzyżowania Chrystusa.

Nazwa Wielki Piątek jest powszechnie uznawane za korupcję Bożego piątek.

Od czasu wczesnego kościoła, na dzień został poświęcony na pokutę, post i modlitwę.

W kościół rzymskokatolicki, liturgia Wielkiego Piątku składa się z trzech odrębnych części: materiały i modlitw, w tym czytania z Pasji według świętego Jana; czci krzyża, komunii i ogólne usługi (dawniej zwany Masa w Presanctified), obejmujące odbiór preconsecrated hostów przez kapłana i wiernych.

Od 16 wieku, Wielki Piątek służby miały miejsce w godzinach porannych, w 1955 Pope Pius XII, że dekret, który odbędzie się w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

W rezultacie, po południu tradycyjne nabożeństwa takie jak Tre Ore (Włoski, "trzy godziny"), składający się z kazań, medytacje, modlitwy i koncentrujących się na trzy godziny konania Chrystusa na krzyżu, zostały prawie całkowicie zaprzestać w Rzymsko-Katolickiego kościoła.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W większości Europa, w Ameryce Południowej, w Wielkiej Brytanii i wielu częściach Wspólnoty, oraz w kilku stanach USA, Wielki Piątek jest prawnym wakacje.

Wielki Piątek

Zaawansowane Informacje

Wielki Piątek to dzień piątek przed Wielkanocą.

Jej początki jako specjalny dzień święty wróć do rozwoju Wielki Tydzień w Jerozolima pod koniec IV wieku.

W Wschodu przybyli do niego się nazywać "Wielka" i na Zachodzie "Dobry" piątek.

Jest to obserwowane w zachodnich krajów na wiele sposobów.

Na przykład, Kościół rzymskokatolicki w liturgii dnia, używany między 3:00 a 8:00 PM PM, ma trzy części, materiały i modlitw, adoracji krzyża, Komunii świętej z chleba konsekrowanego dzień wcześniej.

Nie ma celebracji Eucharystii w tym dniu.

W anglikanizm nie jest odmianą, w tym korzystania z rzymskiej liturgii, trzy godziny usługi (południe do 3:00 PM), lub zwykłą usługę rano lub wieczorem modlitwy.

W niektórych wyznań protestanckich jest celebracja Wieczerzy Pana.

P Toon


(Słownik Elwell ewangelicki)

Wielki Piątek

Informacje Katolicki

Definicja i autorzy

Wielki Piątek, o nazwie Feria VI Parasceve w Mszał Rzymski, Hagia kai megale paraskeue (Święty i Wielki piątek) w liturgii Grecki, Święty piątek w języki romańskie, Charfreitag (Bolesnej piątek) w Niemiecki, Angielski jest wyznaczenie piątek w Wielki Tydzień - to jest piątek, w którym Kościół utrzymuje rocznicy podpisania Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

Parasceve, łacina równowartość paraskeue, przygotowanie (np. przygotowanie, które zostało dokonane na szósty dzień dla szabatu; patrz Mark 15:42), by przyszedł do metonimia oznacza dzień, w którym dokonano przygotowania, ale podczas gdy Grecy zatrzymanych tego użycia słowa, które stosuje się wobec każdy piątek, Latins ogranicza jej stosowanie do jednego piątek.

Ireneusz i Tertulian mówić Wielki Piątek jako dzień z Pasch, ale później pisarzy rozróżnienia między staurosimon Pascha (przejście do śmierci), a pascha anastasimon (przejście do życia, tzn. zmartwychwstanie).

Obecnie słowo Pasch są wykorzystywane wyłącznie w tym drugim znaczeniu.

Obie są Paschs najstarszych świąt w kalendarzu.

Od najbliższej razy chrześcijan przechowywane w każdy piątek jako święto, a dla tych oczywistych powodów zastosowania wyjaśnić, dlaczego Wielkanoc jest Niedziela par excellence, i dlaczego znaki, które w piątek rocznicę śmierci Chrystusa przybył do zwany Wielkim lub Świętego lub w Wielki Piątek.

Pochodzenie pojęcie dobra nie jest jasne.

Niektórzy mówią to: "God's Friday" (Gottes Freitag), inni twierdzą, że jest ona od Niemiecki Gute Freitag, a nie specjalnie Angielski.

Czasami, za dzień, została wezwana przez długie piątek Anglo-Saxons, tak dziś w Dania.

Biuro i uroczyste

Jest, być może, nie biura w całej liturgii, tak charakterystyczne, tak ciekawe, tak złożonej, tak dramatyczne, jak i biurze uroczyste Wielkiego Piątku.

O czuwaniu biuro, które na początku razy rozpoczął się o północy w rzymskich, a po 3 jestem w Gallican Kościoła, to wystarczy, aby uwaga, że w ciągu ostatnich 400 lat, został on oczekiwanych przez pięć lub sześć godzin, ale zachowuje te charakterystyczne cechy znak żałoby, która wieczorem biura do poprzedniego i następnego dnia, wszystkie trzy są znane jako Tenebrae.

Ranek siedziba znajduje się w trzech odrębnych częściach.

Pierwsza część składa się z trzech lekcji z Pisma Świętego (dwa chants i modlitwy, pośredniczący), które są stosowane przez długi szereg modlitw na różne intencje; druga część zawiera Ceremonia odsłonięcia i adoring Krzyża, towarzyszy z chanting w Improperia; trzecia część jest znany jako Msza z Presanctified, który poprzedzony jest procesja, a następnie przez nieszporów.

Każda z tych części zostanie krótko zauważyliśmy tutaj.

Godzina Brak jest gotowych, celebransa i ministrów, odziany w czarne szaty, przychodzili do ołtarza i wybijaja poklony na krótki czas w modlitwie.

W międzyczasie, akolitów się jednym szmatką denuded na ołtarzu.

Nr światła są używane.

Gdy celebransa i ministrów wznosi ołtarz, czytelnik zajmuje jego miejsce na stronie list, i czyta lekcję z Osee 6.

To jest po przez oddechowych śpiewane przez chór.

Dalej znajduje się modlitwy śpiewanej przez celebransa, który jest następnie przez inną lekcję z Exodus 12, chanted przez Subdiakon.

To jest po innej drogi (Ps 139), na zakończenie którego trzecia lekcja, a mianowicie.

Męki według świętego Jana, jest śpiewana przez diakona albo recytowane z odkrytymi ambona - "dicitur passio super nudum pulpitum".

Po zakończeniu tego, Celebrans śpiewa długą serię modlitw w różnych intencjach, a mianowicie.

dla Kościoła, papieża, biskup diecezji, dla poszczególnych zamówień w Kościele, za panowania rzymskiego cesarza (obecnie pominięte poza dominions z Austria), dla katechumenów ....

Powyższe postanowienie lekcje, chants, i do modlitwy Wielki Piątek jest w naszej najbliższej Roman Ordines, pochodzący z około 800 AD.

To oznacza, zgodnie z Duchesne (234), "dokładnej kolejności starożytnych Synaxes bez liturgii", czyli porządku najbliższej chrześcijańskiej modlitwy spotkania, na którym jednak, liturgii właściwego, tj. masę, nie było obchodzone.

Tego rodzaju spotkania dla kultu pochodzi z żydowskiej synagogi usługi, i składał się z lekcji, chants i modlitwy.

W tym czasie, jak na początku może się AD 150 (patrz CABROL "Origines Liturgiques" 137), sprawowanie Eucharystii połączone było z tego czysto euchological usługi stanowią jeden uroczystym aktem kultu chrześcijańskiego, który wszedł do nazywania się Msza . Należy zauważyć, że Msza święta jest wciąż na dwie części, składające się z pierwszej lekcji, chants, i modlitwy, a druga jest celebracją Eucharystii (w tym Ofiarowania, Canon, i Komunia).

Chociaż Judica, Introit i Gloria w Excelsis zostały dodane do tej pierwszej części Mszy i długi cykl modlitw pominięte, w kolejności od najstarszych Synaxis, lub bez Mszy spotkanie, zostało zatrzymanych w Wielki Piątek usług.

Forma modlitwy zasługuje na zauważyliśmy.

Każda modlitwa w trzech częściach.

Celebransa zachęca zgromadzenie, aby się modlić do określonej intencji.

Diakon następnie mówi "Let Us Kneel" (Flectamus Genua), potem ludzie mieli się modlić za czas na kolanach w milczeniu, ale w chwili obecnej natychmiast po zaproszeniu do kneel w Subdiakon zachęca je do wstać (levate).

Celebransa zbiera, jak to było, wszystkie swoje modlitwy, głosy i je głośno.

Nowoczesny zbierają się przedstawiciela tej starej formie uroczystej modlitwy.

Pierwsza część jest zredukowane do Oremus, druga część zniknęła, a trzecia część, pozostaje w całości i doszła do nazywania się zbierać.

Ciekawe jest zauważyć w tych bardzo starych Wielki Piątek modlitwy, że druga część została pominięta w modlitwie za Żydów, z powodu, to powiedział, do ich posiadania insulted Chrystusa przez zginanie kolana w nim szyderstwa.

Te modlitwy nie były charakterystyczne dla Wielki Piątek we wczesnym wieku (byli powiedzial Spy środa dopiero w ósmym wieku); ich zatrzymywania tutaj, to myśli, był inspirowany przez ideę, że Kościół powinien się modlić za wszystkich klas mężczyzn na dzień, że Chrystus umarł za wszystkich.

Duchesne (172) jest zdania, że obecnie Oremus powiedział w każdej Mszy przed Ofiarowania, które nie jest modlitwa, gdzie pozostaje do wykazania tej starej serii modlitwy był kiedyś powiedział we wszystkich Msze św.

Adoracja Krzyża

Dramatyczny odsłonięcie i adoracji Krzyża, która została wprowadzona do liturgii łacina w siódmym lub ósmym wieku, miał swoje pochodzenie w kościele Jerozolima.

"Peregrinatio Sylviae" (prawdziwe nazwisko jest Etheria) zawiera opis ceremonii, ponieważ odbyła się w kierunku ścisłej Jerozolima w IV wieku.

Następnie przewodniczący jest umieszczony na biskupa w krzyżu Golgoty za ...

stół nakryty jest lnianą ściereczką umieszczony jest przed nim; Diakon stanąć wokół stołu, a srebro-loszka weryfikacji zostało w którym jest drewno z Krzyża Świętego.

Do weryfikacji i jest otwarte (drewno) jest obecnie, i jak drzewo krzyża i tytuł są umieszczane na tablicy.

Teraz, kiedy został wprowadzony na stole, biskup, jak on siedzi, trzyma się na świętą końce drewna mocno w swoich rękach, natomiast Diakon którzy stanąć wokół straży.

To jest strzeżony, ponieważ w ten sposób niestandardowy jest, że ludzie, zarówno katechumenów i wiernych, przyjdź i jeden po drugim, bowing przewidzianą w tabeli, pocałunkiem świętym drewna i przekazać.

(Duchesne, tr. McClure, 564)

Nasza obecna ceremonia jest oczywiste, rozwój, sposób religię prawda Krzyża w Wielki Piątek obserwowane w Jerozolima.

Ukrytych obraz stopniowo krucyfiks jest narażone na widok, podczas gdy celebransa, wraz z jego asystentów, śpiewa trzy razy "Ecce Lignum Crucis", itd. (Oto drzewo krzyża, na którym zawisł na zbawienie na świat), do którego chór odpowiedzi, za każdym razem, "Venite adoremus" (Come let us adore).

W czasie śpiewu tej reakcji całego montażu (z wyjątkiem celebransa) kneel w adoracji.

Przy krzyżu jest całkowicie odsłonięty celebransa prowadzi go do stóp ołtarza, i umieszcza go w poduszce przygotowane dla niej.

Następnie zajmuje się jego buty i podejść do Krzyża (genuflecting trzy razy na drodze) i pocałunki.

Diakon i Subdiakon również pozbawić się ich buty (diakona i Subdiakon może mieć swoje buty, jeśli to jest w zwyczaju, SCR, n. 2769, reklama X, q. 5), i działa w podobny sposób.

Na konto w szczególnie imponującej ceremonii znanej jako "Creeping do Krzyża", która była kiedyś obserwowane w Anglii, zobacz artykuł Krzyża.

W dwóch duchownych i dwóch się, gdy jeden lub dwóch księży nabytych w surplice i czarny ukradł wziąć krzyże i przedstawianie ich wiernym przedstawia się pocałował.

Podczas tej uroczystości chór śpiewa to, co nazywane są Improperia, Trisagion (w Grecki, a także łacina), jeżeli czas pozwala hymnu Crux Fidelis ... (Oh, Krzyż, nasza nadzieja ...).

W Improperia to seria reproaches powinny być kierowane przez Chrystusa do Żydów.

Nie zostały one odnalezione w starych Roman Ordines.

Duchesne (249) wykrywa, myśli, Gallican pierścień w nich, podczas gdy Martene (III, 136) stwierdził, niektóre z nich naprzemiennie z Trisagion w dziewiątym wieku Gallican dokumentów.

Są one wyświetlane w Roman Rząd, po raz pierwszy w XIV wieku, ale zachowania się w Trisagion Grecki idzie, aby pokazać, że znalazł miejsce w Wielki Piątek Roman usługi przed Photian schizmy (IX w.).

A non-Katolickiego można powiedzieć, że jest to bardzo ciekawe i dramatyczne, ale twierdzą poważne deordination w akcie adoracji Krzyża bended na kolanach.

Czy nie adoracji ze względu na sam Bóg?

Odpowiedź można znaleźć w naszych najmniejszych katechizm.

Omawiana ustawa nie jest przeznaczony jako wyraz absolutnej najwyższego kultu (latreia), które, oczywiście, jest ze względu na sam Bóg.

Zasadnicze wiadomości ceremonii jest czci (proskynesis), która ma charakter względny, i które mogą być wyjaśnione w najlepszym tego słowa Pseudo-Alkuin: "Prosternimur corpore ante crucem, mente ante Dominium. Veneramur crucem, jak na redempti sumus, et dzisiejszym deprecamur, które redemit "(Choć zginania w ciało przed krzyżem, zginania w duchu przed Boga. Choć czcią krzyż jako narzędziem naszego Odkupienia, modlimy się do Niego, którzy nas odkupił).

Może ona zostać wezwane: dlaczego śpiewają "Oto drzewo krzyża", odsłonięcie wizerunku krzyża?

Powód jest oczywisty.

Uroczystość miała pierwotnie bezpośrednim związku z prawda Krzyża, który został uznany przez Święta Helena w Jerozolima około roku 326 AD.

Kościoły, które nabywane reliktem z Prawda Krzyż może imitować tej ceremonii na piśmie, lecz inne kościoły musiały być z obrazem, które w tym konkretnym Ceremonia stanowi drewno prawda Krzyża.

Jak można oczekiwać, uroczystości z odsłonięciem i adoracji Krzyża dał podstawy do zastosowania w specyficznych Kościołów partykularnych.

Po adoracji i opisujące kissing od Krzyża w Anglo-Saxon Church, Rock (Church of Our Fathers, IV, 103) stwierdza się: "Chociaż nie nalegali na przestrzeganiu ogólnego, nie był rubryce przyznać, że obrzęd , W tej części urzędu, których należy przestrzegać, które mogą być wezwane do pochówku Rood. Na tylnej części ołtarza ... nie było pewnego rodzaju grobu, zawisł na temat wszystkich z kurtyną. Wewnątrz tej przerwie ... krzyż, po ceremonii kissing to było zrobić, zostało przeprowadzone przez jego dwóch diakonów, którzy mieli jednak, owinął je po raz pierwszy się w lnianą ściereczką lub likwidacji arkuszy. Kiedy urodziła ich ciężar razem, oni śpiewali niektóre hymny, które dotarły do tego miejscu, i tam w lewo krzyż, a on leżał w ten sposób aż do Wielkanocy morn Entombed, że podczas wszystkich obserwowanych przez dwie, trzy lub więcej mnichów, którzy poprzez psalmy chanted dzień i noc. Kiedy pochówku została zakończona diakon i Subdiakon pochodziło z zakrystia z hosta zastrzeżone. Po Mszy w Pre-oczyścili. nieco podobnych ceremonii (zwanej Apokathelosis) jest nadal obserwowane w Grecki Kościół. Wizerunek Chrystusa, ustanowione na bier, jest przeprowadzane przez ulice z rodzajem pompy pogrzebu, i jest oferowany do tych obecnych, które mają być czczony i pocałował.

Masa z Presanctified

Aby powrócić do obrządku rzymskiego, podczas ceremonii i adoring kissing Krzyża została zawarta, Krzyż umieszczony jest na ołtarzu aloft między zapaliła świece, procesja, która tworzy się wpływy do kaplicy repose, gdzie drugi święty konsekrowane w przyjmującym wczoraj na Mszy od lain Entombed w gorgeously zdobione urn i otoczony przez światła i kwiatów.

Tę urn reprezentuje grób Chrystusa (dekret z SCR, n. 3933, ad I).

Najświętszego Sakramentu jest obecnie przewożone z powrotem na ołtarz w uroczystej procesji, podczas której śpiewane są w hymnie "Vexilla Regis prodeunt" (standardy Króla wyprzedzeniem).

Przybył do sanktuarium duchowieństwa przejdź do utrzymania ich miejsc zapaliła świece, natomiast celebransa i jego ministrowie wznosi ołtarz i świętować to, co nazywa się Msza z Presanctified.

To nie jest Msza w ścisłym znaczeniu tego słowa, gdyż nie ma konsekracji sacrum gatunków.

Przyjmujące, który został konsekrowany podczas wczorajszego masowego (stąd słowo presanctified) jest umieszczone na ołtarzu, incensed, podwyższone ( ", że może być postrzegana przez ludzi"), i konsumowane przez celebransa.

Jest to znacznie Komunii części Mszy świętej, począwszy od "Pater noster", która oznacza koniec Canona.

Od samego najwcześniej razy było zwyczaju, aby nie świętować Mszy właściwego w Wielki Piątek.

Mówienie o tym Ceremonia Duchesne (249) mówi,

Jest to jedynie komunii oddzielone od liturgicznej celebracji Eucharystii właściwie tzw.

Szczegóły ceremonii nie wcześniej niż znaleźć w książkach z ósmego lub dziewiątego wieku, ale usługa musi należeć do znacznie wcześniejszego okresu.

W momencie, kiedy synaxes bez liturgii były częste, "Msza z Presanctified" musi być również częste.

W Grecki Kościół był obchodzony w Wielkim Poście codziennie z wyjątkiem sobót i niedziel, ale łacina w Kościele był on ograniczony do Wielki Piątek.

Obecnie [1909] celebransa komunikuje się samodzielnie, ale wydaje się, ze starego Roman Ordines, że dawniej wszystkie obecne przekazane (Martene, III, 367).

Pominięcie Mszy prawidłowe znaki w myśl Kościoła w głęboki smutek z którymi utrzymuje ona rocznicy ofiara Kalwarii.

Wielki Piątek jest święto smutek.

A czarne szybki, czarne szaty, denuded ołtarz, powolne i uroczyste chanting do cierpienia Chrystusa, modlitwy dla wszystkich tych, dla których zginął, odsłonięcie i reverencing z Krucyfiks, zająć miejsce zwykłych festal liturgii, podczas gdy światło w kaplicy repose i Msza z Presanctified następuje przez motyw z nieszporów, a także zniesienie w lnianą tkaninę z ołtarza ( "nieszpory są recytowane bez chant i ołtarz jest denuded").

Inne uroczystości

W rubryki z Mszału Rzymskiego nie nakazują dalej w tym uroczystym dniu, ale nie są chwalebne celne w różnych kościołach, które są dozwolone.

Na przykład, niestandardowy (jeżeli istnieje) przeprowadzanie w procesji jeden posąg Matki Boskiej Bolesnej jest wyraźnie dozwolone przez dekrety z S. Con.

of Rites (n. 2375, n. 2682); również niestandardowe (jeżeli istnieje) wystawiając reliktem Świętego Krzyża na ołtarzu (n. 2887), oraz niestandardowe przeprowadzania takich reliktów w procesji w ściany kościoła, ale nie w trakcie zwykłych uroczystości (n. 3466), są wyraźnie dozwolone.

Rock (op. cit.. 279, 280) stwierdza, z ciekawych szczegółów, a następnie niestandardowe w tym samym czasie w Anglii przedstawienia dobrowolnie do pręta pokuty w Wielki Piątek.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez TP Gilmartin.

Przepisywane przez Józefa P. Thomas.

W pamięci pana Cherian Poovathumkal W Encyklopedii Katolickiej, Tom VI.

Opublikowany 1909.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 września 1909.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York


Także, zobaczyć:


Jezus na krzyżu


W rezultacie Jezusa

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest