Teologia Mark

Zaawansowane Informacje

A rosnące konsensusu pojawiło się w ostatnich latach, że świętych ewangelistów były zarówno historyków i teologów.

One produkowane dokładne historie z życia Chrystusa i jednocześnie głosił jego konsekwencje dla życia w Kościele.

Co więcej, każdego ewangelisty miał charakterystyczny wiadomość, postrzegane w sposób wybrany i pominięto niektóre sceny i szczegóły.

Dlatego dokładne mówić o "teologii Znak".

Jego głównymi tematami będą się tu drogi i próba odniesienia do wyznaczenia sposób, w jaki każdy jest postrzegany w całej swojej Ewangelii.

Christology

W książce sam deklaruje, że jest "Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego".

Istnieje ogromna różnica zdań co do centralnego nacisku w tym względzie.

Wiele pomyślał, że Chrystus / Mesjasz jest dominujący i wyraża Mark's wizerunek Jezusa jako antitype z cierpienia sługa Pan.

To jest związane z królewskiego stres w King of Izrael (15:32), tj. w Mark sługa staje się mesjańskiego Króla.

Choć jest to bez wątpienia prawdą, nie jest głównym stres; w rzeczywistości Jezus jest postrzegany jako wymagający, że ten fakt utrzymać w tajemnicy.

Poniżej znajduje się podstawowy problem krytycznych Ewangelii.

Każda grupa, z którymi Jezus jest zaangażowana jest zmuszone do milczenia: demonów (1:23-25, 34; 3:11-12), te uzdrowił (1:40-44, 5:43, 7:36, 8:26 ), Uczniowie (8:30, 9:9).

Ponadto, przywódcy są na bieżąco z prawda (3:22, 4:10-12, 8:11-12), Jezus i wycofuje się z tłumy (4:10, 7:17, 9:28) i skór z im (7:24, 9:30).

Wiele pomyślał, że stworzył Mark tematu w celu wyjaśnienia, dlaczego Jezus nigdy nie był rozpoznany w ciągu swego życia (Wrede) lub do sprzeciwienia się uczniowie, których byli Mark ogłaszając, że fałszywe Ewangelii (Weeden).

Jednakże, ani wyjaśnienie jest konieczne.

Tłumy nie były dozwolone, aby usłyszeć takie nauczanie, ponieważ uznała, Jezusa, aby być tylko "dziwnego pracownika", a uczniowie nie mogą głosić je ze względu na ich własnym rozumieniu nieporozumień dotyczących jego urzędu, tj. one interpretowane w związku z Żydowskie oczekiwanie na zwycięzca króla niż cierpienie sługi.

W demonów były silenced jako część "wiąże szatana" tematu (por. 3:27 i dalej), a także z liderami były trzymane jako znak zrozumienia Bożego odrzucenia.

Na całość, Mark podkreśla, że Jezus "jest w istocie messiaship incognito, wszystkie ukryte z wyjątkiem tych z duchowego wglądu.

W skrócie, gdy Jezus jest rzeczywiście zastanawiać pracownika, Mark chce wyjaśnić konsekwencje uważnie.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W związku z tym musimy pamiętać, "Syn Boży", tytuł, który rozpoczyna się w Ewangelii (1:1) i występuje w wielu w setnik's Cry (15:39).

Na stres synostwa występuje na chrzest (1:11) i Przemienienia Pańskiego (9:7) i jest kluczowym elementem w Jezusa kontrolę nad demoniczna sferę (3:11).

Co więcej, Jezus jest postrzegany jako omniscient (2:8, 5:32, 39; 6:48, 8:17, 9:4, 33; 11:2, 14; 12:9, 13:12) i wszechwładnej ponad demonów , Choroby, śmierć, i naturalnych elementów.

Jeszcze w tym samym czasie Mark podkreślił jego człowieczeństwa: jego współczucie (1:41, 6:34, 8:2), oburzenie (3:5, 9:19, 10:14), a jego cierpienie i smutek (14:33 -36).

Jezus "sighs" (7:34, 8:12) i pokazuje, gniew (1:43, 3:5); staje się on zmęczony (4:38) i dopuszcza ograniczenia w zakresie cudów (6:5-6) i wiedzy (13 : 32).

Równowaga między tymi jest ważne i pokazuje, że Mark jest prawdopodobnie stara się przedstawić wyważony obraz w celu skorygowania zbyt entuzjastycznie nacisku na aspekty nadprzyrodzonego.

Mark's ulubionych oznaczenie "Syn Człowieczy", pojęcie, które bez wątpienia był Jezus własnych własnej nazwy, ale które również udał się do hotelu poza niebieskiego postać Dana.

7:13. W Mark ona mówi jego człowieczeństwa (2:10, 27-28); jego zdrady, cierpienia i śmierci (pasja prognoz 9:12, 14:21, 41); exaltation i jego przyszłości i panowania (13:26 ).

Jest oczywiste, że mamy tutaj do korekty nieporozumień dotyczących jego celów i osobowości, szczególnie, ponieważ występuje głównie w drugiej połowie Ewangelii, gdy Jezus zaczyna uczniowie poprawne "poglądy.

Wydaje się, że ostateczne Mark chce połączyć theologia crucis z theologia gloria.

Dlatego tzw mesjańskiego tajnych ośrodków na fakt, że krzyż jest ścieżką do chwały i że Jezus "na żywo exaltation może być rozumiany tylko przez zrozumieć znaczenie jego cierpienia.

Ostateczna aspekt Mark's akcenty jest Jezus jako nauczyciel.

W przeszłości tej nazwy było zwykle przypisane tylko do Mateusza, ale niedawno został on coraz bardziej rozpoznawany, że Jezus daje Znak "urząd nauczania w jego podstawowym miejscem pracy.

Jedynym którzy wykonuje takie wielkie i potężne czyny są wykazane jako jednej którzy uczą, w rzeczywistości, po raz pierwszy jest podporządkowana drugiej, to w jego działalności jako nauczyciel (4:38, 5:35, 9:17, 38 ; 10:51, 11:21), że zarówno uczniowie, a przeciwnicy są konfrontowane z rzeczywistością w przypadku Chrystusa.

Jest w jego nauczanie, że prawdziwa władza jest oczywisty (1:22), a zatem może to być głównym stres.

Kosmiczny konflikt

W Mark, Chrystus jest przedstawiony jako jednej którzy "wiąże" Satan (3:27).

Gdzie Matthew centra na cuda uzdrowienia, Mark podkreśla exorcism.

To jest nigdzie postrzegany lepiej niż przez porównanie Marka i Mateusza w odniesieniu do uzdrowienia z demon-posiadał / dzieci z padaczką.

Mateusz wspomina o demon tylko w punkcie na cud (17:14-18), podczas gdy Mark odnosi się zadziwiająco szczegółowe narracji jeden z czterech oddzielnych opisy skutków posiadania (9:18, 20, 22, 26).

Jezus jest na zdjęciu jako jeden którzy brutalnie ataki grzechu i kosmicznych sił zła.

Co więcej, przechodzi on na tym eschatologicznym ministerstwo do uczniów, którzy z nim uczestniczyć w jego zwycięstwo (3:15, 6:7, 13; problem 9:18 patrz poniżej).

Uwikłane w 3:27 jest także pomysł "grabieży" Satan's realm.

Jest to z pewnością kierunki w exorcism cuda (1:23-26, 3:11-12, 5:6-13, 9:14-27).

Gdy demonów wypowiem Jezusa nazwy, nie są one nieświadomie działając jako jego "PR" agentów, ale raczej staramy się uzyskać kontrolę nad nim.

W starożytnych świat (jak w wielu obszarach plemiennych dziś) byłoby zdobyć władzę nad stworzeniem ducha-przez całe swoje "ukryte nazwy".

Gdy Jezus na nich wymuszone milczenie (1:25, 34; 3:12) lub je ujawnić ich nazw własnych (5:9) ten oznacza jego opanowania przez szatańskich sił.

Organ i inne błogosławieństwa danego Jezusa zwolenników to łup z tego zwycięstwa.

Eschatologia

Wielu z nich było stwierdzić, że Mark jest przede wszystkim wnioskodawcą futurystycznym eschatologia, wzywając nawet do kościoła na bezpośrednie parousia w Galilei (Marxsen).

Jednak galinho nacisk wykracza poza tym.

Według 1:15, królestwo już przyjść, i czasu spełnienia się tutaj.

Jezus "czyny i słowa wskazują na obecność w historii królestwa, a Jezus nadal będzie pośredniczyć tym czasie moc do czasu ostatecznego konsumpcja Boskiego planu (8:38, 13:24-27, 14:62).

W związku z tym uczniem istnieje w obecnym nadzieję, Mark's eschatologia jest "zainaugurowała" raczej niż końcowy, czyli uznaje się "na literę" z "końca" i fakt, że w życiu wierzącego w stan napięcia między tymi dwoma.

Jednocześnie musimy potwierdzić na stres w przyszłości parousia Mark.

Trzy fragmenty wymienionych powyżej (8:33, 13:26, 14:62) pokazują, że cierpienie Chrystusa mogłaby być właściwie zrozumiane tylko w świetle Jego przyjścia w chwale, jak zmartwychwstanie / exaltation i parousia.

Jedno zdarzenie pokazuje, że połączenie między zmartwychwstaniem i eschaton jest Przemienienia Pańskiego (9:2-8); gdy jeden zdaje sobie sprawę, że jest otoczony przez fragmenty na cierpienie, punkt tutaj staje się oczywiste.

to samo z Olivet dyskursu (rozdział 13), który po raz kolejny pokazuje, że cierpienie i prześladowanie doprowadzić do chwały.

Ale nawet tutaj nie są wolne od silnego stresu realizowane, to jest postrzegany w wielkim akcentem na watchfulness (13:5, 9, 23, 33, 35, 37), który przenika do rozdziału.

Prawdziwy uczeń będzie charakteryzuje się oczekującej czujności w związku z zbliżającym się inbreaking o ostatecznym królestwie.

The Miracles i Soteriologia

Jeden nie może pomijać centralnego na cud historie, stanowią one jedna piąta z Ewangelii i 47 procent w pierwszych dziesięciu rozdziałów.

Podstawowe słowo, podobnie jak we wszystkich Synoptyków, jest "moc" (dynamis), która wskazuje na moc Boga operacyjny w Jego Synu.

Mark, jest jednak ostrożny, aby podkreślić, że cudów nie stanowią apologetic dowód, że Jezus jest Mesjaszem.

Głównym tematem w Oznacz to, że mogą one być znane tylko przez wiarę, nie mogą one produkować wiary.

Uczniowie je misunderstand (4:40, 6:52, 8:17-18), a ich skutkiem jest zmniejszona przez człowieka wynika z samego Jezusa (6:1-3; cf. 3:19-21).

W obecności wielu pracowników cud, wielu z nich fałszywych proroków (13:22), wspólne ludzie mogą czerpać tylko błędne wnioski.

Dlatego potrzebne są jego osoby i jego nauczania, aby właściwie zrozumieć (1:37-38, 2:5, 4:40, 5:34).

Mark był podkreślając hiddenness Boga w Jezusie i chce udowodnić, że nawet Jego cuda były tylko glimmers z prawdziwą rzeczywistością i jako takie zrozumiałe tylko przez wiarę.

Co więcej, są one symboli Bożego przebaczenia, jak cud jest wykonane, potrzeba duchowa jest spełniony (4:35-41, 6:45-52, 7:31-37, 8:22-26).

W związku z cudów z wiary i przebaczenia prowadzi do dalszego punktu: gdy wiara jest obecna, cuda pkt do zbawczej mocy Boga w Chrystusie.

Na actualizing moc i władzę Boga w sytuacji, że czytelnik cognizant z radykalnych żądań Boga.

To często mówi się, że Mark nie ma prawdziwej Soteriologia.

Mimo że jest negowanie implikacji takich jak fragmenty kluczowych 10:45, który przedstawia Chrystusa jako jednej którzy oddał swoje życie jako okup za wielu ".

Mark stara się dysk mężczyzn do decyzji, której dokonuje poprzez ustawienie dwóch scen w odróżnieniu od nich, tym samym podkreślając kwestie wymagające i spotkanie z Bogiem (np. 3:7-12, gdy uznają go demonów i 3:20-35, gdzie Jezus nazywa się Belzebub, albo 11:12-21, z którego wynika, że oczyszczanie świątyni prefigured "przekleństwem" Boga na Izrael).

Mark stale pokazuje mężczyzn, wspólne ludzi, liderów i uczniów w konflikt decyzji.

Discipleship

Ostateczna nacisk na Marka, w pewnym sensie głównym naciskiem wraz z Christology, jest motywem discipleship.

Znowu nie ma tutaj z pewnością kontrowersje, jak niektórzy twierdzili, że Mark ma negatywny kierunki przeznaczone do wykazania błędu uczniów (Weeden).

Jest to jednak trudno z prawdą Ewangelii jako całości.

Mark nie chce podkreślić charakter radykalne wezwanie i trudności w osiąganiu celu.

Jednak czytelnik oczekuje się zidentyfikować z uczniami w tym dylematem, i rzeczywiście stanowi centrum Ewangelii.

Na początku Mark's Ewangelii Jezusa w wypełnianiu własnej wiadomości nawrócenia (1:15) przez wywołanie uczniowie się "rybakami ludzi" (por. Matt. 4:18-22 i Łukasza 5:1-11, gdzie przychodzi znacznie później).

Następnie po zakończeniu konfliktu narracji (2:1-3:6) cementy jego Jezus "wycofanie" (3:7) przez włączanie do uczniów i ich zlecenie (3:13-19), w scenie napełniony wyborów terminologii i koncentrujących ich władzy i odpowiedzialności.

Wreszcie, pierwszy segment Ewangelii stwierdza z misji scena, w której Jezus "wysyła" swoich uczniów, ponownie w pełnej władzy i uzależnienia od Boga (6:7-13).

Od tutaj, jednak związek wydaje się pogorszy, i centralnej części Mark (6:7-8:30) składa się z dwóch tematów, od wycofania Jezusa tłumy w połączeniu z jego czas z dwunastu, a niepowodzenia na uczniom zrozumieć Jego nauczanie.

Są one niezwykle obtuse w odniesieniu do wszystkich aspektów jego nauczania i są zarówno uncomprehending (6:52, 7:18, 8:17-18), a nawet "hardened" (6:52, 8:17), w perspektywie startling świetle jego konotacje teologiczne i jego obecność po dwóch karmienia cuda.

Jednak jeszcze raz takiego błędu nie jest punkt końcowy, choć jest to z pewnością podkreślił na końcu, zwłaszcza jeśli Mark kończy się na 16:8.

Jednak w ostatniej części Ewangelii przed pasja (8:31-10:52), rozwiązanie jest postrzegane w obecności Jezusa, nauczyciela, którzy cierpliwie i instruuje ich miłością.

Zauważ, że w 8:31 Jezus "zaczął nauczać" im akt wyraźnie związane z ich braku, aby zrozumieć (8:32-33), który towarzyszy jego instrukcji (8:34-38).

To samo w sobie następujące istotne uzdrowienie niewidomego człowieka (8:22-26), dwuetapowy cud, które mogą zostać przeznaczone do prefigure dwóch etapach przezwyciężenia uczniów "ślepota (por. 8:17-21) za pośrednictwem pierwszej spowiedzi Peter's (częściowa oczach, jak widać w 8:31-33), a następnie przez Przemienienia Pańskiego, które zestalone objawienie Boga, aby uczniowie.

Pasja prognozy są za bardzo poważne awarie z ich strony, i na uzdrowienie z demonpossessed dziecko przychodzi do tego kryzysu, kiedy uczniowie są w stanie wykonać tego, co wcześniej było znaczne znak ich władzy (por. 9:18 o 6:13).

Rozwiązaniem jest postrzegana w wierze awakened (9:24) i jego odpowiedzi, modlitwa (9:29).

Kroki w tym rosnące budzenie są postrzegane w pasja narracji, a nie rdzeń problem staje się jeszcze bardziej widoczne: discipleship jest zaproszeniem do krzyża, i nie może być rozumiany aż do krzyża.

W triumfalnym wejściu jest incognito wiadomości dotyczące Jezusa "prawdziwym misji, i to po wyroku w sprawie świątyni (rozdział 11).

W trzech głównych scen Jezusa rozpoczyna się winda dalszych zasłona, a uczniowie są wezwani do zrozumienia, namaszczenie w Betanii (14:3-9), słowa eucharystycznej podczas Ostatniej Wieczerzy (14:22-25), a Getsemani ( 14: 32ff.).

Wreszcie, na zmartwychwstanie brak jest nadal postrzegane (16:8, przy realizacji większości uczonych, że kobiety mają być identyfikowane z uczniami), ale jest obietnica, znika dzięki obecności Jezusa (16:7).

Jako czytelnik określa pierwszy z problemem discipleship a następnie z Jezusem (rozwiązanie), zwycięstwo staje się aktem wiary.

GR Osborne


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


P. Achtemeier, Mark i "Uczył ich wiele: Refleksje na temat Marcan Christology," cBq 42:465-81; GR Beasley-Murray, "eschatologia w Ewangelii Marka," SwJT 21:37-53, "Parousia w Znak", SwJT 21:565-81; E. Best, "The Miracles w Znak" RE 75:539-54, i po Jezusie: Discipleship w Ewangelii Marka; JL Blevins, "Christology z Mark, "RE 75:505-17; WD Carroll," Jezus w Ewangelii Marka ", BT 103:2105-12; RT Francja," Znak i nauczania Jezusa, "w Ewangelii perspektywy, I, wyd.

RT Francja i D. Wenham, JJ Kilgallen "mesjańskim i Mark's Secret Cel", KTK 7:62-65; R. Martin, Mark: Ewangelisty i teologa; Marxsen W., Marka Ewangelisty; RP Meye, Jezusa i Dwanaście; NP Petersen, ed., Perspectives on Mark's Ewangelii; PS Pudussery, "The Meaning of Discipleship w Ewangelii Marka", Jeev 10:93-110; Q. Quesnell, The Mind Marka; Rhoads D. i D. Michie, jak Mark Story; J. Rohde, Odnaleźć nauczania z Ewangelistów; D. Starszy, "Ewangelia Marka" BT 103:2094-2104; RC Tannehill ", uczniowie w Znak: funkcja narracyjnego Rola , "JR 57:386-405; TJ Weeden, Mark, tradycje konfliktów; W. Wrede, mesjańskim Secret.


Także, zobaczyć:


Teologia Mateusza


Teologia Luke


Teologia Jana


Teologia Nowego Testamentu

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest