Wielki Czwartek

Informacje ogólne

Wielki Czwartek lub Wielki Czwartek, jest w czwartek przed Niedziela, obserwowane przez chrześcijan w upamiętniające Chrystusa Ostatniej Wieczerzy (por. Eucharystia).

Nazwa pochodzi od maundy żuchwa (łacina, "przykazania"), pierwsze słowo na hymn śpiewane w ceremonii liturgicznych na ten dzień.

W rzymsko-katolickiego i wielu kościołów protestanckich, Eucharystia jest celebrowana w liturgii, która zawiera wieczorem Komunii św.

Podczas liturgii rzymskokatolickiej, uroczystości w umywaniu nóg, lub pedilavium, jest wykonywane: celebrans myje nogi 12 osób do upamiętnienia Chrystusa z Jego uczniów mycia stóp.

W Anglii niestandardowy przetrwa do udzielenia jałmużny ( "maundy pennies") dla ubogich; przypomina wcześniejszą praktyką, w której suwerenne myje nogi ubogim w Wielki Czwartek.

W większości krajów europejskich, jest znany jako dzień Wielkiego Czwartku.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Wielki Czwartek

Zaawansowane Informacje

Wielki Czwartek jest czwartek Wielki Tydzień, powiedział o nazwie z polecenia (łac. żuchwa) dał jego naśladowców Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, że oni się wzajemnie miłowali (Jan 13:34).

Prawdopodobnie nazwa wywodzi się od łacina świecie, "do mycia", odnosząc się do Chrystusa mycia stóp Apostołów, wydarzenia nadal upamiętnione przez chrześcijan, w tym kościele braci i rzymskokatolickiego.

W wigilię instytucji Wieczerzy Pana, Wielki Czwartek nie był trzymany przez chrześcijan od najwcześniejszych czasów.

Na czwartym wieku była to święto z Jerozolima kościół, a w szóstym wieku w Galia było zaobserwować jak Calicis natalis "(" Urodziny z Kielich ").

W medevial Anglii był znany jako Chare czwartek (z skrubing z ołtarza) i Niemcy w Zielonej czwartek (Grundonnerstag, albo z zielonym następnie szaty noszone lub z grunen ", aby go opłakiwać").

W dzień jest związane z Tenebrae, uroczystości z gaśniczych na świece w ramach przygotowań do Wielkiego Piątku.

Odnotowana w Kościół Rzymsko-Katolicki, w Wielki Czwartek pojawia się na Lutheran, Anglikański, i wielu zmianach liturgicznych kalendarzy i prawie powszechnie obchodzony jest z Wieczerzy Pana.

CG Fry


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


JG Davies, wybrać Słownik liturgiczny; ET Róg, III, Christian Rok; TJ Kleinhans, rok Pana.

Wielki Czwartek

Informacje Katolicki

Święto maundy (lub Świętego) Czwartek, uroczyście upamiętnia Eucharystia i jest najstarszym z observances osobisty Wielki Tydzień.

W Rzym różnych akcesoriów uroczystości zostały dodane do początku tego upamiętnienia, czyli konsekracji święte oleje i pojednania penitentów, uroczystości oczywiście charakter praktyczny i łatwo wytłumaczyć bliskość chrześcijańskiej Wielkanocy oraz konieczność przygotowania się do niego.

Wielki Czwartek nie może być jednak dniem reunion liturgicznej, ponieważ w cyklu świąt ruchomych, jakie przynosi około rocznicy instytucji liturgii.

W tym dniu, natomiast przygotowanie kandydatów była zakończona, Kościół obchodzi w Missa chrismalis których mamy już opisane w obrzęd (por. HOLY oleje), a ponadto przystąpił do pojednania penitentów.

W Rzym wszystko zostało przeprowadzone w świetle dziennym, mając na uwadze, że Afryka na Wielki Czwartek o Eucharystii był obchodzony po wieczornym posiłku, ze względu na bardziej dokładną zgodność z okoliczności Ostatniej Wieczerzy.

Canon 24 z dnia Kartagina zrezygnuje szybko z wiernych przed komunii w Wielki Czwartek, gdyż w tym dniu, było zwyczajem wziąć kąpieli, a wannę i szybko zostały uznane za niezgodne.

Święty Augustyn, również mówi o tym niestandardowe (Ep. ad CXVI Januarium, n. 7); on nawet, jak mówi, że niektóre osoby nie szybko w tym dniu, ofiary była dwa razy, rano i wieczorem, i w ten sposób tych, którzy nie przestrzegają szybko może bierzemy z Eucharystii rano po posiłku, natomiast tych, którzy pościli wieczorek repast oczekiwany.

Wielki Czwartek została uwzględniona w kolejnych uroczystościach z radosnym charakterem.

neophytes chrztu, pojednania penitentów, konsekracji święte oleje, mycie stóp i upamiętniania Najświętszej Eucharystii, a także z powodu tych wszystkich uroczystości, dzień otrzymał różnymi nazwami, z których wszystkie allude do jednego lub Uroczystości z innym.

Redditio symboli była tzw, ponieważ przed ich dopuszczeniem do chrztu, katechumenów miał recytować Credo z pamięci, albo w obecności biskupa lub jego przedstawiciela.

Pedilavium (mycie stóp), ślady, które znajdują się w najstarszych obrzędów, które miały miejsce w wielu kościołach w Wielki Czwartek, capitilavium (mycie głowy), które odbyły się w Niedzielę Palmową (św. Augustyn, "Ep. CXVI , CXVII ", e. 18).

Exomologesis i pojednania penitentów: list papieża Innocentego I do Decentius z Gubbio, świadczy, że w Rzym było zwyczajem "quinta feria pascha" penitentów zwalnia ich z grzechów śmiertelnych i powszednich, z wyjątkiem przypadków poważnych schorzeń, które trzymane z dala od nich Kościół (Labbe, "Uzgodnij" II, col. 1247; święty Ambroży, "Ep. xxxiii reklamy Marcellinam").

W penitentów usłyszał Missa pro reconciliatione paenitentium, i rozgrzeszenie otrzymał je przed offertory.

"Sakramentarz" Gelazjusz zawiera Rząd agentibus publicam poenitentiam (Muratori, "Liturgia romana stary", I, 548-551).

Olei exorcizati confectio.

W piątym wieku powstała z niestandardowych consecrating na Wielki Czwartek wszystkich olej chorych niezbędne do namaszczenia na nowo ochrzczonych.

"Comes Hieronymi", Gregorian i Gelasian sacramentaries i "Missa ambrosiana" Pamelius, wszyscy zgadzają się na konfekcji na olej chorych w tym dniu, jak również "Ordo Romanus I".

Anniversarium Eucharistiae.

W nocnych uroczystości i podwójne ofiary początku stał się obiektem coraz disfavour, aż w 692 Rady Trullo ogłoszone formalny zakaz.

Celebracji eucharystycznej, następnie miały miejsce w godzinach porannych, oraz biskupa zastrzeżone części sacrum gatunków do komunii na jutro, Missa praesanctificatorum (Muratori ", Liturg. ROM. Vetus", II, 993).

Inne observances.

W Wielki Czwartek na dzwonienie w dzwony ustaje, ołtarz jest usuwana po nieszporów, a noc biuro obchodzony jest pod nazwą Tenebræ.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez H. Leclercq.

Przepisywane przez Józefa P. Thomas.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest