Midrasz

Informacje ogólne

Midrasz (Hebrajski darash, "interpretacji"), termin stosowany do żydowskich pism expository i exegetical w Piśmie.

Te pisma składa się z różnych interpretacji przez rabinów z prawami i zwyczajami określonymi w Starym Testamencie.

Pierwsze elementy z Midrashic pism wydają zostały wyprodukowane przed 100BC przez uczonych w Piśmie.

Materiał zawarty w Midrasz jest podzielony na trzy grupy; abstrakcyjny Halakah, składający się z tradycyjnego prawa; Halakic Midrasz, odliczenia od tradycyjnego prawa obowiązującego prawa, a Haggadic Midrasz (patrz Haggada), składający się z legendami, kazaniach i interpretacje narracji części Biblii oraz dotyczących etyki i teologii, a nie prawem.

Formularze i stylów tych pismach wykazują znaczną elastyczność, począwszy od przypowieści do kazań do kodyfikacji prawa.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Midrashim

Informacje Katolicki

Termin wyznacza powszechnie starożytnych komentarze rabiniczne na Hebrajski Pisma.

Jest to w liczbie mnogiej słowo Midrasz, które znajduje się tylko dwa razy w Starym Testamencie (II Par. [Kroniki], XIII, 22; XXIV, 27), gdzie jest świadczone przez niezawisły (książki) w Wulgaty, a przez "komentarz" w zmienionej wersji.

W rabinicznych parlance, Midrasz jest abstrakcyjny i ogólny sens studiów, ekspozycja Pisma, natomiast Midrashim są przede wszystkim wolne i sztuczne wyjaśnienia świętego tekstu podane przez starożytnych expositors, a wtórnie zbiorów takich wyjaśnień w komentarzach na temat kształtu Holy Writ.

Początki i rodzajów MIDRASHIM

Po powrocie z Babilonu, ustawy był centrum życia Żydów w kraju i za granicą.

Stąd, dotyczą jednej z żydowskich władz było, aby upewnić się, że Mozaika nakazów być dokładnie przestrzegane przez wszystkich, i we wszelkich okolicznościach, i to z praktycznego punktu widzenia tego, że w Piśmie i po ich rabinów i wyjasnione badano zawartość ich świętych pism.

A część z tych treści, a mianowicie., Enactments Mozaika z ustawą, wykonane oczywiście bezpośrednio w celu promowania sprawiedliwości prawnej w Izrael; jeszcze, jak prawa te zostały sformułowane w świetle konkretnych okoliczności w przeszłości mieli do zostać wyjaśnione w mniej lub bardziej sztuczny sposób, aby je dopasować zmianie okoliczności żydowskiego życia, lub służyć jako podstawy biblijne i wsparcie dla różnych tradycyjnych observances które składają się na prawo ustne.

Wszystkie takie sztuczne wyjaśnień w zakresie ustawodawstwa Mozaika są legalne, czy Halahcic, Midrashim.

Niezależnie od tego ogólnego rodzaju Midrashim są nazywane homiletical lub Hagadic, które obejmą interpretacji, ilustracji, lub ekspansji, w moralizing lub synonimy: antonimy sposób, z braku prawnego części Hebrajski Biblia.

Ponieważ celem tego drugiego rodzaju Midrashim nie został do określenia dokładnych wymagań ustawy, ale raczej, aby potwierdzić w sposób ogólny żydowskich słuchaczy w ich wiary i jej praktyk, Hagadic wyjaśnienia braku prawnego części Pisma charakteryzują się znacznie większą swobodę niż ekspozycja Halachic Midrashim, a może być naprawdę powiedział, że Hagadic expositors skorzystały z jakiegokolwiek materiału - słowa prominentnych Rabinów (np., filozoficznych lub mistyczne disquisitions dotyczące aniołów, demonów, raj, piekło, messias, Szatan, świąt i postów, przypowieści, legendy, satyrycznych napaści na pogan i ich obrzędy, itp.) - może uniemożliwić ich traktowania tych części świętego tekstu lub synonimy: antonimy bardziej pouczające.

Oba rodzaje Midrashim zostały zachowane tylko w pierwszym ustnie, ale ich zapisaniem rozpoczęte w drugim wieku naszej ery, a oni już istnieją w kształcie głównie exegetical lub homiletical działa na całości lub części z Hebrajski Biblia.

PODSTAWOWE MIDRASHIM

Trzy najwcześniej w kilku najważniejszych aspektach Midrashic zbiorów są: (1) Mechilta, na część Exodus, zawierająca głównie z tradycji Szkoły Rabin Izmaela (pierwsza w.); (2) w Siphra, Księga Kapłańska, urzeczywistniającym tradycji rabin Aqiba z dodane: Szkoły rabin Izmaela; (3) w Siphre na temat liczby i Powtórzonego Prawa, wraca głównie do szkoły z dwoma rabinów.

Te trzy prace są wykorzystywane w Gemaras.

(4) W Rabboth (wielkie komentarzach), duży zbiór dziesięciu Midrashim na Pentateuch i Megilloth, które posiadają odpowiednie nazwy: (a) Bereshith Rabba, na Genesis (głównie z szóstego wieku), (b) Shemoth Rabba , Exodus (jedenastego i dwunastego wieku); (c) Wayyiqra Rabba, Księga Kapłańska (w środku VII wieku), (d) Bamidbar Rabba, na numerach (XII w.); (e) Debarim Rabba, Powtórzonego Prawa (dziesiątego wieku); (f) Shir Ashshirim Rabba, Kantyk Canticles (prawdopodobnie do połowy IX wieku), (g) Ruth Rabba, Ruth (ta sama data, jak powyższe); (h) Echa Rabba, na Lamentations (siódmy w.); ( i) Midrasz Qoheleth, Ecclesiastes (prawdopodobnie przed połowie XIX wieku), (j) Midrasz Esther, Esther (AD 940).

Spośród tych Rabboth, Midrashim na Exodus, Kapłańska, Liczb i Powtórzonego są głównie składają się z homilii na sekcje Pisma dla szabatu lub festiwalu, podczas gdy inne są raczej na exegetical charakter.

(5) W Pesiqta, kompilacja homilii na specjalne Pentateuchal i prorocze lekcji (na początku ósmego wieku); (6) Pirqe Rabin Eliezer (nie przed ósmym wieku), Midrashic narracji z ważniejszych wydarzeń w Penteteuch; (7) Tanchuma lub Yelammedenu (IX w.) na całym Pentateuch; jego homilii Halachic składać się z wprowadzenia, a następnie przez kilka proems, ekspozycja otwarcia znaki, i mesjańskim zawarcia; (8) Midrasz Shemuel, w dwóch pierwszych książek z Kings ( I, Samuel II); (9) Midrasz Tehillim, na Psalmów; (10) Midrasz Mishle, przysłowia; (11) Yalqut Shimeoni, rodzaj catena rozszerzenie całego Hebrajski Pisma.

ZNACZENIE MIDRASHIM

Na pierwszy rzut oka, można by pomyśleć, że takie farrago jak Midrashic literatura może być przedmiotem zainteresowania i wartości tylko do Żyda jako Żyda, ponieważ są dokładnie Midrashim Steeped in duchem judaizmu, ponosi odrębną świadka do prawa celnego, doktryn, aspiracji żydowskiej rasy, rejestrują i najszlachetniejszych idei, słowa i nauki żydowskiej mędrcy na początku razy.

Im bardziej jednak, analizuje treść tych expository starożytnych dzieł, tym więcej odkrywa, że są one nieocenione źródło informacji dla Christian apologist, biblijne studentów, a także ogólne uczony.

W związku z tym organ starożytnej literaturze istnieje wiele linii pomysłów, wyrażeń, reasonings, opisy, które mogą być wykorzystane do zilustrowania i potwierdzić inspirowane rekordy chrześcijaństwa i tradycyjnej nauki Kościoła, zwłaszcza dotyczące fragmentów Starego Testament powinien być traktowany jako Messianic.

Biblijny student będzie w okresach wypowiedzenia, w najstarszej części z Midrashim, odczyty biblijne przedniej do tych zawartych w Massoretic tekstu.

Again ", kiedy to pamiętać, że annotators i Punctuators z Hebrajski tekst, i tłumaczy [najczęściej] wersje starożytnych, były impregnowane Żydów z teologiczne opinie narodu, ścigane i ich biblijnej pracy w harmonii z tymi opinie.... znaczenie w Halachic i Hagadic egzegezy do krytyki z Hebrajski tekst, oraz prawo do zrozumienia Grecki, Chaldee, Syryjski, i innych wersji, może być trudno overrated. "

(Ginsburg, w Kitto "Cyclop. Biblijnej litrów.", III, 173).

Wreszcie w filologa, historyka, filozofa, prawnikiem, oraz stanu, będzie łatwo znaleźć w Midrashim uwag i dyskusje, które mają bezpośredni wpływ na ich oddziały studiów.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Francisa E. Gigot.

Dedykowane do Zgromadzenia Ben Józefa w Montpelier, VT W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

UGLINI, Thesaurus Antiquitatum Sacrarum, t. XIV-XVI (Wenecja, 1752-1754); JELLINECK, Bet-Ha Midrasch (Lipsk, Wiedeń, 1853-1877); SCHURER, Żydów w czasach Chrystusa (Nowy Jork, 18910 ; Zune, die Juden gottesdienstlichen Vortrage d. (Frankfort, 1892); WUNSCHE, bibliotheca Rabbinica (Lipsk, 1880-1885); Trier, 1892, 1893); GRUNHUT, Sofer Ha Likkutim (Jerozolima, (1898-1901); Strack, Einl. Id Talmud (Lipsk, 1900); OESTERLEY I BOX, religii i kultu Synagoga (Nowy Jork, 1907).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest