(Pascha Pascha) Seder

(To przede wszystkim prezentacji omówiono perspektywy żydowskiej w Eucharystii. Pod koniec tej prezentacji są linki do katolickich i protestanckich persectives, a także bardziej ogólne przedstawienie na Eucharystii, która zawiera prezentację z prawosławnego punktu widzenia.)

Informacje ogólne

W Seder (z Hebrajski wyraz "porządku") jest festal zjadłeś posiłek na pierwsze dwie noce Paschy, żydowskich uroczystości z Exodus: Egipt.

Głównym posiłkiem Seder nie rozpocznie się, dopóki opowiadanie o Exodus została opowiadana poprzez czytanie z Haggadah i, co ważniejsze, reexperienced przez celebrants.

Tę rekreacji w okolicznościach niewoli, wraz z minutiae na ocalenie, w formie serca i ducha z Seder i Paschy festiwalu.

Niektóre produkty są spożywane w ustalonym porządku w trakcie uroczystości, w tym matzoth, chleb niewoli; maror, gorzkie zioła (chrzan tarty), dla upamiętnienia goryczy niewolnictwa; baitzah, hard-gotowane jajko, symboliczne życia w cyklu narodzin i śmierci; zaroah, palonej kości reprezentujących baranka paschalnego baranka; haroseth, rozdrobnionych orzechów, jabłek i wino, symboliczne z gliny wykorzystywane przez faraona Hebrajski niewolników do cegieł i karpas, natka pietruszki, sałaty lub innych zielonych, jako przypomnienie, że nowych wzrostu wiosną tego roku podczas festiwalu przynosi odnowioną nadzieję powszechnego pokoju.

Cztery kubki wina są pijani w różnych momentach w ceremonii.

A Czara wina dla Eliasza jest umieszczony na stole Seder w symbolicznym nadzieję, że prorok, którego wygląd będzie presage przyjście Mesjasza, może wejść i bierzemy z tego wina, że czeka na niego.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Pascha

Informacje ogólne

Pascha (w Hebrajski, Pascha) jest jednym z najważniejszych festiwali żydowskich.

Obchodzonym w roku końca marca lub na początku kwietnia (według kalendarza żydowskiego, 15-22 Nisan), upamiętnia Exodus - wyzwolenie z niewoli Izrael w Egipt.

Nazwa Pascha jest interpretowane w Miszny odnieść się do oświadczenia (Exod. 12:23), że Bóg przejść domy Izraelitów w zabijanie pierworodnych Egipt.

W Biblii jednak, że nazwa ta jest stosowana do festiwalu z udziałem ofiary z baranka lub koźląt i jedzenie Przaśników; był to prawdopodobnie starożytny Spring Festival.

Paschy obchodzone jest na 7 dni (poza Izrael, Żydzi tradycyjnie uważny dodać dodatkowe dni), pierwszy i ostatni dzień święta, gdy są pełne pracy jest nie do zrobienia.

Przez cały tydzień tylko chleb (Maca) jest spożywana; skrupulatnie uważny powstrzymuje się od wszelkich kwaszonego żywności, a nawet z nonleavened żywności nie przygotowani na festiwal ze szczególną starannością.

Samarytanie nadal wykonywać starożytnych ofiara Paschy; wszystkich innych Żydów, dał się tego obrzędu, kiedy Świątynia została zniszczona.

Zamiast tego dwa pierwsze wieczory Przejścia są oznaczone przez festal posiłek, zwany Seder, w którym historia opowiadana jest z Exodus poprzez czytanie z Haggadah (historia) i symboli przy okazji - chleb, gorzkie zioła , I inne - są wyjaśnione.

W chrześcijańskiej święto zwane Wielkanoc w Angielski nazywa się Paschy w wielu innych językach (Pascha, Pascuas, Paques).

Paschę baranka foreshadowing jest interpretowane jako ofiarę na krzyżu Jezus, Baranek Boży.

Bernard J. Bamberger

Bibliografia


Bokser, BM, narodowość Seder (1984); Gaster, TH, Paschy: Jej historia i tradycje (1949; repr. 1962); Goodman, Filip, ed., Paschę Anthology (1961); Wolfson, Ron i Grishaver, JL, The Art of Jewish Living: Passover Seder (1988)

Pascha Pascha Seder

Informacje ogólne (podstawowe)

Spośród wszystkich świąt żydowskich, Pascha jest jednym najczęściej obserwowane nawet przez inny nie-Żydów uważny.

Zgodnie z Narodowym 1990 Żydów Survey (NJPS), ponad 80% Żydów ma uczestniczyła w Seder Pesach.

Pascha rozpoczyna się 15 dnia miesiąca Nissan żydowskie. Jest to pierwszy z trzech wielkich festiwalach zarówno w znaczeniu historycznym i rolnych (dwa pozostałe są Shavu'ot i Sukot).

Rolniczego, stanowi początek sezonu zbiorów w Izrael, ale mało zwraca się uwagę na ten aspekt z wakacji.

Podstawowym observances of Pascha są związane z Exodus: Egipt od pokoleń niewolnictwa.

Ta historia jest opowiedziana w Exodus, Ch.

1-15. Wiele z Pascha observances są zlecone w CHS.

12-15.

Nazwa "Pascha" (Pay-sahch, z "ch" jak w Scottich "Loch") pochodzi z głównego Hebrajski Peh-Samech-Chet, aby przejść przez myśl, aby przejść do wyłączenia lub zamiennych.

To odnosi się do faktu, że GD "przeprawili" w domach Żydów, kiedy był zabijaniu pierworodnych Egipt.

W Angielski, znany jest jako święto Paschy.

"Pascha" jest również imię i nazwisko ofiary ofiarę (baranka), który został złożony w świątyni na wakacje.

W wakacje jest również określana jako Chag on-Aviv, (Święto Wiosny), Chag ha-Matzoth, (Festiwal Matzahs), a Z'man Cherutenu, (Time of Our Freedom) (znowu, wszystkie z tych szkockich "ch").

Prawdopodobnie najbardziej znaczącą przestrzeganie związanych z Pascha obejmuje usunięcie Chamec (kwasu; brzmi jak "hum it's", że szkockie ch) z naszych domów.

Tę upamiętnia fakt, że Żydzi byli Egipt pozostawiając w pośpiechu i nie masz czasu, aby powiadomić ich powstania chleba. Jest to również symboliczny sposób usuwania "puffiness" (pychy, dumy) z naszych dusz.

Chamec zawiera niczego się z pięciu głównych ziarna (pszenica, żyto, jęczmień, owies i pszenica orkisz), która nie została całkowicie gotowane w ciągu 18 minut po wejściu w kontakt z wodą.

Ortodoksyjnych Żydów na tle Ashkenazic również uniknąć ryż, kukurydza, orzeszki ziemne i roślin strączkowych (fasola), jak gdyby były one Chamec.

Wszystkie te elementy są powszechnie wykorzystywane do wytwarzania chleba, a tym samym korzystanie z nich było zakazane, aby uniknąć wszelkich nieporozumień.

Takie dodatkowe pozycje są określane jako "kitniyot".

My nie mogą jeść Chamec podczas Pascha, ale nie może nawet samodzielnie lub czerpią z niej korzyści.

My nie mogą go nawet paszę dla naszych zwierząt domowych i bydła.

Wszystkie Chamec, w tym naczynia używane do Chamec gotować, muszą być usuwane lub sprzedawane bez Żyda (mogą one zostać odkupione po wakacjach).

Zwierzęta domowe "musi być zmiana diety na wakacje, lub zwierzęta muszą być sprzedawane bez Żyda (np. żywność i naczynia, zwierzęta mogą zostać odkupione po wakacjach kończy).

Mam Zauważyliśmy, że wielu nie-Żydów i nie-Żydów uważny fałszywa tę praktykę sprzedaży Chamec jako sztuczne techniczne.

I zapewniam, że sprzedaż ta jest bardzo realne i prawnie wiążące i nie jest ważne zgodnie z prawem żydowskim, jeśli nie były.

Od gentile widzenia, zakup wiele funkcji, takich jak kupno i sprzedaż kontraktów terminowych na giełdzie: nawet jeśli nie wchodzą w fizyczne posiadanie towaru, jego tymczasowe prawa własności do tych towarów jest bardzo realne i potencjalne zyski.

Proces czyszczenia domu wszystkie Chamec w ramach przygotowań do Pascha jest ogromne zadanie. Zrobić to prawo, trzeba przygotować się do kilku tygodni i spędzić kilka dni skrubing wszystko, będzie na krawędzi swojej kuchenka i lodówka z wykałaczka i Q-Tip, obejmujący wszystkie powierzchnie, które w kontakcie z folii lub szelfu-liniowej, itp., itd., itp. Po czyszczenie jest zakończone, rano przed Seder, formalne poszukiwania domu dla Chamec jest podejmowane, oraz wszelkie pozostałe Chamec się spalił.

W ziarnach produktu jemy podczas Pascha nazywa matzah. Matzah jest chleb, dokonane po prostu z mąki i wody i gotowane bardzo szybko.

To jest chleb, że Żydzi w ich Egipt z lotu.

Mamy pochodzić z wielu pomysłowe sposoby wykorzystania matzah; jest on dostępny w różnych tekstur do gotowania: matzah mąki (drobno grunt dla ciasta i ciasteczka), matzah posiłek (coarsely ziemi, stosowany jako substytut Okruchy chleba), matzah farfel (małe kawałki, makaronu lub chleb zastąpić kostkę), oraz pełne matzahs wielkości (około 10 cm kwadratowych, chleb zastąpić).

Na dzień przed Pascha jest Post pierworodny, a-moll szybko dla wszystkich pierworodnych mężczyzn, dla upamiętnienia faktu, że żydowskich mężczyzn pierworodnych w Egipt nie zostały zabite podczas ostatniej plagi.

Na pierwszej nocy Pascha (pierwsze dwie noce dla tradycyjnych Żydów poza Izrael), mamy specjalny posiłek rodziny wypełnione rytuał, aby przypomnieć nam o znaczeniu tego urlopu.

Ten posiłek nazywany jest Seder, z głównym Hebrajski słowa "porządku", ponieważ nie ma konkretnego zestawu informacji, które muszą zostać omówione w określonej kolejności.

Jest to ten sam korzeń, z którego wywodzą się nam słowo "Sidur", (Modlitewnik).

Przegląd tradycyjnego Seder są podane poniżej.

Pascha trwa siedem dni (osiem dni poza Izrael).

Pierwszy i ostatni dzień tego urlopu (dwa pierwsze i dwa ostatnie poza Izrael) są dni, w których praca nie jest dozwolone.

Zobacz Ekstra dzień świąt, aby uzyskać więcej informacji.

Pracy jest dozwolone na pośrednie dni.

Te pośrednie dzień, w którym praca jest dozwolone są określone jako Chol Ha-Mo'ed, jak również pośrednich dni Sukot.

Pascha Kiedy zaczyna sie od Saturday Night

Wyjątkowo, Pascha zaczyna się na motzaei Szabat, to w sobotę w nocy po szabacie stwierdziła.

To miało miejsce w roku 5761 (2001).

To komplikuje proces przygotowania do Pascha, ponieważ wiele z tych preparatów zwykle podejmowane na dzień przed Pascha nie może być wykonana w Szabat.

The Fast of the world, obserwowane zwykle na dzień przed Pascha, obserwuje się w czwartek.

Poszukiwanie Chamec, zwykle wykonywane w nocy przed Pascha, jest wykonywany w czwartek w nocy.

W Seder powinny być przygotowane tak dużo jak to możliwe przed rozpoczęciem Szabat, ponieważ czas nie należy brać od Szabat, aby przygotować się do Pascha.

Dodatkowo, istnieją poważne komplikacje związane z konfliktem między Chamec usunięcie wymogu nie później niż w połowie rano w sobotę, zakaz jedzenia matzah na dzień przed Seder, a wymóg jedzenie trzy posiłki z chlebem w Szabat!

W celu uzyskania dalszych informacji, patrz doskonałe podsumowanie z Unii prawosławny, świat największych, najstarszych i najbardziej szanowanych być koszerne certyfikacji agencji.

W Pascha Seder

Tekst z Seder Pesach jest napisane w księdze zwanej haggadah.

Propozycje zakupu haggadah są podane poniżej.

Zawartość w Seder można podsumować w następujący Hebrajski rhyme:


Kaddesh, Urechatz,


Karpas, Yachatz,


Maggid, Rachtzah,


Motzi, Matzah,


Maror, Korech,


Shulchan Orech,


Tzafun, Barech,


Hallel, Nirtzah

Teraz, co to znaczy?


1.

Kaddesh: Uświęcenie

A błogosławieństwo nad winem na cześć wakacji.

Wino jest pijany, a drugi kielich jest rozlana.

2.

Urechatz: Mycie

A mycie rąk, bez błogosławieństwa, w ramach przygotowań do jedzenia w Karpas.

3.

Karpas: roślinne

A warzyw (zwykle pietruszka) zanurzył się w słonej wodzie i jedzone.

Warzyw symbolizuje lowly początków narodu żydowskiego; słonej wodzie symbolizuje łzy rzucić w wyniku naszej niewoli.

Pietruszka jest dobrym warzyw do wykorzystania do tego celu, ponieważ podczas shake off the słonej wodzie, wygląda jak łzy.

4.

Yachatz: Breaking

Jeden z trzech matzahs na stole jest uszkodzony.

Część zwróciło się do stosu, z drugiej strony jest odłożone na afikomen (patrz poniżej).

5.

Maggid: The Story

A retelling z opowieści z Exodus: Egipt i pierwszy Pascha.

Ta zaczyna się od najmłodszych osoby prosząc cztery pytania, zestaw pytań na temat postępowania mające na celu zachęcanie do uczestnictwa w Seder.

Cztery pytania są również znane jako Mah Nishtanah (Dlaczego jest inny?), Które są pierwsze słowa na cztery pytania.

To jest często śpiewana.

Patrz niżej.

W Maggid jest zaprojektowany w celu zaspokojenia potrzeb cztery różne typy ludzi: mądrych, którzy chcą znać szczegóły techniczne; Złego, którzy wyłącza się (i uczy się w ten sposób kary); proste, którzy potrzeb znać podstawy i jednej którzy nie jest w stanie zwrócić, którzy nawet nie wiedzą, wystarczy wiedzieć, co on musi wiedzieć.

Pod koniec tego Maggid, błogosławieństwo jest recytowane w ciągu sekundy kielich wina i jest on pijany.

6.

Rachtzah: Mycie

Druga mycie rąk, tym razem z błogosławieństwem, w ramach przygotowań do jedzenia w matzah

7.

Motzi: Błogosławieństwo nad Produkty zbożowe

W ha-motzi błogosławieństwo, uniwersalne błogosławieństwo dla ziarna chleba lub produktów stosowanych jako posiłek, jest recytowane w matzah.

8.

Matzah: Błogosławieństwo nad Matzah

A błogosławieństwo dla matzah jest recytowane, a trochę matzah jest spożywana.

9.

Maror: gorzkie zioła

A błogosławieństwo jest recytowane w gorzkich warzyw (zwykle surowego chrzanu, czasem romaine lettuce), i to jest spożywane.

To symbolizuje goryczy niewolnictwa.

W maror jest zanurzył charoset, mieszaniny jabłek, orzechów, cynamonu i wina, które symbolizuje zaprawy stosowane przez Żydów w czasie ich budowy niewolnictwa.

Należy pamiętać, że istnieją dwa gorzkie zioła na tablicy Seder: jeden i jeden Maror oznaczone etykietą Chazeret.

Jedynym oznaczone Maror powinny być wykorzystane do jednej Maror i oznaczone Chazeret powinny być wykorzystywane w Korech, poniżej.

10.

Korech: Sandwich

Rabin Hillel był zdania, że maror powinny być spożywane razem z matzah i paschalnej oferując w kanapkę.

W jego cześć, jemy kilka maror na kawałku matzah, niektóre z charoset (ale nie więcej zwierząt ofiara, więc nie ma paschalną ofiarę do jedzenia).

11.

Shulchan Orech: Kolacja

A uroczysty posiłek jest spożywana.

Nie ma szczególnych wymagań odnośnie tego, co można zjeść posiłek w tym (z wyjątkiem, oczywiście, że Chamec nie może być jedzone).

Wśród Żydów Ashkenazic, Gefilte Fish i matzah piłka zupa jest spożywana tradycyjnie na początku posiłku.

Pieczeń z kurczaka lub turcja są jako główne Oczywiście, jak to jest wołowiny mostku.

12.

Tzafun: Afikomen

W kawałku matzah odłożone wcześniej jest spożywana jako "pustyni", ostatni żywności z posiłkiem.

Różne rodziny mają różne tradycje związane z afikomen.

Niektóre dzieci mają ukryć go, gdy rodzice muszą albo znaleźć lub okup go z powrotem.

Inni mają rodzice chowają go.

Chodzi o to, aby dzieci obudzą i uprzejmy w całej pre-posiłek postępowania, czekając na tę część.

13.

Barech: Grace po posiłku

Trzeci kielich wina jest rozlana, a birkat ha-jfredya (karencji po posiłkach) jest recytowane.

Jest to podobne do łaski, które mogłyby być w każdej powiedział Szabat.

Na koniec błogosławieństwo jest nad powiedział trzeci puchar i jest pijany.

Czwarty kielich jest rozlana, w tym kielich odłogowanych do proroka Eliasza, którzy ma zwiastować Mesjasza, a ma przyjść na Pascha to zrobić.

Drzwi są otwarte na chwilę w tym miejscu (rzekomo za Eliasza, ale historycznie, ponieważ Żydzi zostali oskarżeni o bzdury jak oddanie krwi chrześcijańskich dzieci w matzah, i chcemy pokazać naszych chrześcijańskich sąsiadów, że nie robi niczego unseemly) .

14.

Hallel: praises

Niektóre psalmy są recytowane.

A błogosławieństwo jest recytowane w ciągu ostatnich kielich wina i jest on pijany.

15.

Nirtzah: Zamykanie

A proste oświadczenie, że Seder została zakończona, a chcą, aby w przyszłym roku, możemy świętować Pascha w Jerozolima (tzn., że Mesjasz nadejdzie w ciągu najbliższych lat).

To jest po różnych hymnów i historie.

Muzyka Pascha

Wiele osób myśli o Pascha jako pozbawienia czas: czas, kiedy możemy nie jeść chleba kwaszonego lub innych środków spożywczych.

Nie jest to tradycyjny sposób oglądania wakacje.

Pascha jest Herutenu Zeman, czas na naszą wolność, i radość, że czas jest oczywiste w muzyce sezonu.

Istnieje wiele radosne pieśni śpiewane podczas Seder.

Mah Nishtanah (Dlaczego to jest?)

Ten kawałek jest śpiewana podczas najmłodszego uczestnika recytacja o cztery pytania.

Dlaczego jest to noc różni się od wszystkich innych nocy, od wszystkich innych nocy?

Nishtanah Mah lahylah ha-ha-zeh mi-ha-kol layloht, mi-ha-kol layloht?

Na wszystkie inne noce możemy jeść i Chamec matzah, Chamec i matzah.

Na tej nocy, tej nocy, tylko matzah.She-b "khol ha-layloht Anu okhlin chameytz i-matzah, chameytz i-matzah.

Lahylah Ha-ha-zeh, lahylah ha-ha-zeh, kooloh matzah.

Na wszystkich innych nocy jemy warzyw wielu, wielu warzyw.

Na tej nocy, tej nocy, maror.She-b "khol ha-layloht Anu okhlin sh'ar y'rakot, sh'ar y'rakot.

Lahylah Ha-ha-zeh, lahylah ha-ha-zeh, maror.

Na wszystkie inne noce, nie dip jeszcze raz.

Na tej nocy, tej nocy, twice.She-b "khol ha-layloht Ayn Anu mat'bilin afilu pa'am echat, afilu pa'am echat.

Lahylah Ha-ha-zeh, lahylah ha-ha-zeh, sh'tay p'amim.

Na wszystkich innych nocy jemy albo posiedzenia lub rozkładane, albo posiedzenia lub rozkładane.

Na tej nocy, tej nocy, wszyscy recline.She-b "khol ha-layloht Anu okhlin bayn yosh'bin u'vayn m'soobin, bayn yosh'bin u'vayn m'soobin.

Lahylah Ha-ha-zeh, lahylah ha-ha-zeh, koolanu m'soobin.

Dahyenu (Byłoby dla nas mało)

Jest to jeden z najbardziej popularnych melodii z Seder, bardzo up-beat piosenka o wiele dobrodziejstw, że Gd przyznany na nas, kiedy On wyprowadził nas z Egipt.

Ta piosenka pojawi się w haggadah po opowiadanie o historii z Exodus, tuż przed wyjaśnieniem Pascha, Matzah i Maror.

I tylko dwie próby dostarczenia znaki z dość długiego utworu.

W Angielski nie obejmuje wszystkich powtórzeń, że jest w Hebrajski.

Gdyby On wyprowadził nas z Egipt i nie oceniane nich byłoby wystarczające dla us.Ilu hotzi-hotzianu hotzianu mi-Mitzrayim, v'lo asah bahem s'fateem dahyenu.

(Chór) Byłoby dla nas wystarczające.

Dahy-dahyenu, dahy-dahyenu, dahy-dahyenu, dahyenu, dahyenu, dahyenu.

Dahy-dahyenu, dahy-dahyenu, dahy-dahyenu, dahyenu, dahyenu!

Miał on osądzony i ich nie uczyniły, do ich bożków, byłby wystarczający dla us.Ilu asah bahem s'fateem, v'lo asah beyloheyhem, v'lo asah beyloheyhem dahyenu.

Chór, itp.

Eliyahu Ha-Navi (Eliasz, Prorok)

Wiele osób śpiewać tej piosenki, gdy Puchar Eliasz jest rozlana i drzwi są otwarte w oczekiwaniu na jego powrót.

Proroka Eliasza, Eliasz z Tiszbe, Eliasz, Eliasz, Eliasz z GileaditeEliyahu Navi-ha, ha-Eliyahu Tishbi, Eliyahu, Eliyahu, Eliyahu ha-Giladi.

Szybko i w naszych czasach, przyjdź do nas, Mesjasza, syna Dawida, Mesjasza, syna David.Bimhayrah v'yamenu, yavo aleynu, im Moshiach ben Dawida, im Moshiach ben Dawida.

Adir Hu (On jest potezny)

Adir Hu jest wielkim śpiewają piosenkę-wzdłuż, ponieważ ma ona wiele powtórzeń.

Nie trzeba znać dużo, aby przez Hebrajski z tego!

It's got a także chwytliwych melodii.

It's sung Seder jak przychodzi do końca.

Wyraziła nadzieję, że nasze mesjańskim wieku zaczną wkrótce, a świątynia zostanie odbudowana.

Każdy wiersz zaczyna się od uwielbienia innego listu z Hebrajski alfabet, w porządku alfabetycznym, wspólny gimmick w żydowskiej hymnów.

On jest potezny, On jest mightyAdir hu, hu adir

Chór:


Niech szybko odbudować swój dom


Szybko, szybko i w naszych czasach, jak najszybciej.


Gd, odbudować!

Gd, odbudować!


Odbudowa domu wkrótce!

Chór:


Yivneh vayto b'karov


Bim'hayrah, bim'hayrah, b'yamenu b'karov


E-ylo b'nay!

E-ylo b'nay!


B'nay vayt'kha b'karov


On jest odróżnić, On jest wielki, on jest wywyższony


(Chór) Bachur hu, hu Gadol, dagul hu,


(Chór)


On jest chwalebne, On jest wierny, On jest bez zarzutu, On jest sprawiedliwy


(Chór) Hadur hu, hu vatik, zakay hu, hu chasid,


(Chór)


On jest czysta, On jest jedyny w swoim rodzaju, On jest potężny,


On jest mądry, On jest Królem, On jest porażające,


On jest cudownym, On jest wszechmocna, On jest Odkupiciela, On jest


wszystkich prawych


(Chór) węgierski Tahor, yachid hu, hu Kabir,


Lamud hu, hu melekh, Nora hu,


Sagiv hu, hu izuz, podeh hu, hu Tzadik


(Chór)


On jest święty, On jest przed, On jest Potezny, On jest wszechwładnej


(Chór) Kadosh hu, hu rachum, shaddai hu,


takif hu


(Chór)


Recepta na Charoset

Tę owoców, orzechów i wina mix jest spożywana w trakcie Seder.

To oznaczało, aby przypomnieć nam o zaprawy stosowane przez Żydów na budowę w okresie niewoli.

Należy mieć grubej tekstury.

Składnik ilości wymienionych tutaj w najlepszym szacunkowe; Ja zazwyczaj tylko oko-ball.

Receptury poniżej sprawia, że bardzo duże ilości, ale zazwyczaj zamykającej bardziej przed święto się skończyło.

Pozostałe owoce i orzechy mogą być wykorzystane.

4 średnie jabłka, 2 tart słodkich i 2


1 / 2 filiżanki drobno rozdrobnionych migdałów


1 / 4 filiżanki słodkiego wina


1 / 4 filiżanki wytrawne wino


1 Tbs.

cynamon

Shred jabłek.

Dodać wszystkie pozostałe składniki.

Pozwala siedzieć do 3-6 godzin, aż do wina jest wchłaniany przez inne składniki.

Podawać na matzah.

Idzie bardzo dobrze z chrzanem.

Zakup Haggadah

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Pascha, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest z haggadah.

W haggadah został napisany jako narzędzie nauczania, aby umożliwić ludziom na wszystkich szczeblach, aby dowiedzieć się znaczenie Pascha i jej symboli.

Istnieje wiele różnych Haggadahs dostępne dla każdego politycznego i religijnego punktu widzenia: haggadahs tradycyjnej, liberalnej haggadahs, mistyczne haggadahs, feministycznych haggadahs, i inni.

Mam jeszcze nie widzieli, jaki może być opisana jako ateistyczną haggadah: jeden, który nie wspomina o roli Gd w Exodus.

Jeśli zakupu haggadah dla studiów lub kolekcji, znajduje się wiele obszernych haggadahs z komentarzem lub zdjęcia z oświetlone haggadahs średniowiecza.

Jednakże, jeśli kupujesz haggadahs do faktycznego wykorzystania na Seder, jesteś najlepszy off z niedrogich miękka.

Pamiętaj, że musisz jeden za wszystkich, jesteś prawdopodobnie dostać żywności i wina na te rzeczy, i będziesz je za pomocą rok po roku.

Jestem szczególnie do częściowego Artscroll / Mesorah serii "Rodzina Haggadah.

Ma pełne, prawosławny tekst z haggadah w Angielski lodówek side-by-side z Hebrajski i Aramejski, z pełną instrukcje dla przygotowania i wykonywania Seder.

Tłumaczenia są bardzo czytelne i książki zawiera notatki wyjaśniające marginalne znaczenie każdego akapitu tekstu.

Ta książka jest zazwyczaj dostępne tylko w żydowskich prezent lub księgarniach, i zazwyczaj sprzedaje około 2,50 dolarów.

Innym dobrym tradycyjnej jest Nathan's Goldberg Passover Haggadah.

Jest to znane "żółte i czerwone okładka" haggadah, że tak wielu z nas dorastało.

Wierzycie czy nie, jest często dostępny w sklepach w Paschy aisle.

To zwykle sprzedaje mniej niż 5 dolarów, i jest często oddawać bezpłatnie z niektórych zakupów spożywczych.

Uważaj na Christianized wersji z haggadah. Chrześcijańskiej "Ostatnia wieczerza" jest powszechnie sądzi, aby była Pascha Seder, tak wielu chrześcijan tłumaczenia rytuał z Seder, a haggadahs, że wykorzystanie do tego celu mają tendencję do reinterpretacji znaczenia na wakacje i jej symboli, aby pasowały do ich chrześcijańskiej teologii.

Na przykład, że trzy matzahs reprezentuje Trójcy, z łamanego jeden przedstawiciel Jezusa na krzyżu (judaizm, trzy matzahs reprezentują trzy świątynie, z których dwa zostały zniszczone, a trzeci, który zostanie zbudowany przy pochodzi z moshiach).

Mówią o baranka paschalnego jako proroctwo Jezusa, a nie wspominanie krwi baranka na doorposts w Egipt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co Pascha oznacza dla Żydów, a następnie te "mesjanistyczny" haggadahs nie są dla Ciebie.

Kluczowe hasła

Uwaga: wymowę mają odzwierciedlać sposób, że terminy te są najczęściej wymawiane przez Żydów w Stanach Zjednoczonych, i nie mogą być ściśle technicznie poprawny.

Termin

Znaczenie

Wymowa


Hebrajski

Pascha

Pascha

Pay-sahkh lub PEH-sahkh

Matzah Przaśny chleb

MAHTZ-uh
Chamec

Zakwasiło rzeczy

KHUH-mitz
Seder Strona główna rytuał odbywa się na


Pierwsze dwie noce Pascha

SAY-d'r
Haggadah W książce przeczytać w Seder

huh-Gah-duh

Lista Daty

Pascha będzie występować w następujących dniach kalendarz gregoriański:

Żydowski Rok 5764: Zachód słońca 5 kwietnia 2004 - nightfall 13 kwietnia 2004


Żydowski Rok 5765: Zachód słońca 23 kwietnia 2005 - nightfall 1 maja 2005


Żydowski Rok 5766: Zachód słońca 12 kwietnia 2006 - nightfall 20 kwietnia 2006


Żydowski Rok 5767: Zachód słońca 2 kwietnia 2007 - nightfall 10 kwietnia 2007


Żydowski Rok 5768: Zachód słońca 19 kwietnia 2008 - nightfall 27 kwietnia 2008

Tracey Rich R

A Seder Zarys

Informacje ogólne

W Seder może być najlepiej opisany jako "talk-święto."

Prowadzący wokół stołu z ładunkiem laska na ziemi, to ludzie wydatkowanie leisurely wieczorem zaangażowanych w dobrej rozmowy i dobre jedzenie.

Do rabinów którzy sformalizowanych procedur, Seder był górujący pojazdu kulturowej transmisji z jednego pokolenia na pokolenie.

Na długo zanim drukowane książki i formalnej szkoły, roczny Seder noc przekształcona co żydowskiego domu w klasie, z Haggadah (od Hebrajski root ", do powiedz") w tekście.

Słowo "Seder" oznacza zamówienie.

Tradycja rozumie Paschy tabeli rytuał jako stałej progresji, 15 kroków, logicznym rozwinieciem jednym z najważniejszych żydowskich lekcji z retelling jednym z najbardziej znaczących doświadczeń żydowskich.

W aktualność, Seder Pascha jest jednym z najbardziej starannie skonstruowane przez całe wieki doświadczeń stworzył.

W niesamowite połączenie słuchowej i wyczuwalne nauki zadań, Seder ma coś dla każdego - napój, żywność, symboli, modlitw, pieśni, opowieści, filozofia, tekst studium, symulacje, rytuał działania - wszystkie zaprojektowane z jednego ogólnego celu: podjąć każda osoba na Seder powrót na Egipt, do ponownego wprowadzenia dramatyczna opowieść Exodus, aby każdy z nas czuje się ona lub on rzeczywiście był odkupił od Mitzrayim (Egipt).

W Seder Pesach to święto rozmów w czterech aktach.

Cztery wszystko jest ważne w zrozumieniu liczba Haggadah.

I tak, tutaj jest "skrypt" Seder zarys.

Akt I: The Beginning

The Prologue

Jeszcze przed rozpoczęciem Seder, istnieje szereg działań, które utworzyć ustawienie.

W produkcji tej wielkości nie mogą zostać rozłożone bez odpowiedniego przygotowania.

Oficjalne preparaty mogą zawierać pozbawienie domu Chamec, "kashering" kuchnia dla Paschy, ustawienie Paschy tabeli, i przygotowanie posiłku.

Hadlakat ha-Nerot (oświetlenie Festiwalu świec)

Przed rozpoczęciem Seder, Jom Tow (festiwal) świece są oświetlone, sygnalizując początek wakacji.

Scena 1: Kadeish (pierwszy Puchar Wine)

Festiwal Kiddush jest chanted, chwaląc Boga, którzy uświęca ludzi i Izrael Festiwalu sezonów, dziękując Bogu za umożliwienie nam się osiągnąć ten czas celebracji.

Scena 2: Ur'chatz (umyć ręce)

W tradycyjnych domach jest niestandardowy, aby umyć ręce przed jedzeniem.

Tutaj, umyć ręce, jak gdyby przygotowania do jedzenia, ale bez recytuje błogosławieństwo.

Scena 3: Karpas (Appetizer)

A zielonych warzyw zanurzył się w słonej wodzie, przypomnienie łzy naszych przodków w Egipt.

Jest to rodzaj historycznej appetizer.

Scena 4: Yachatz (Przerwa w środku Matzah)

W matzah są wprowadzane po cichu.

Mamy przerwę w środku matzah w celu ukrycia jednej porcji jak afikomen, "deser" nasz posiłek, symbol odkupienia ma dopiero nadejść.

Kurtyna: Ha Lachma Anya (Zaproszenie): wykrycia matzot, nazywając je "chlebem utrapienia", tak mamy zamiar rozpocząć naszą historię, naszych przodków są w zniewolonego Egipt.

Zachęcamy wszystkich którzy są głodni lub potrzebujących do przyłączenia się Pascha naszego serwisu.

Jak Akt I zamyka, potwierdza nasze niewolnictwo, ale nadzieję na naszą wolność.

Akt II: Maggid (opowiadanie)

Akt II jest istotą Seder.

Mówimy o historii naszego Exodus z niewoli do wolności w czterech sposobów, w czterech różnych tellings.

Każdy mówi rozpoczyna się pytanie, na które odpowiedź jest, i dla których jesteśmy w chwale Boga, bohater naszej opowieści.

Scena 1: The First Telling

Pierwszy narrator zaczyna się od słynnego cztery pytania (naprawdę jedno pytanie z czterema oświadczenia), tradycyjnie zadawane przez najmłodszego członka z Seder strony.

W odpowiedzi, która ma rozpocząć z degradacji naszego narodu i kończy się historia odkupienia, opowiada historię jednego genialny, zwięzłe zdanie: "Byliśmy niewolnikami faraona w Egipt, Adonai, Boga naszego, ale wyprowadził nas z niej mocną strony i wyciągniętym ramieniem. "

Ale to opowiadanie zasługuje na więcej niż jednym zdaniu podsumowanie, tak, mamy trzy wersje pochodzą.

Bóg zasługuje na pochwałę, które wypowiada cztery razy.

Scena 2: The Second Telling

Drugi narrator zaczyna się od pytania z czworga dzieci.

Tutaj, Haggadah uczy nas, że aby opowiedzieć historię dobrze, musimy poinformować go w różny dla różnych typów uczących się.

Chociaż pytania są różne, wszystkie one odnoszą się do samego centralne pytanie: "Co to jest Pascha usługi o wszystkich?"

Odpowiedź w tej narrator sięga nawet wcześniej w historii żydowskiej, powrót do naszych korzeni idol-religię.

Jednak my przypomnieć obietnicę Bóg uczynił dla Abrahama, aby jego potomków wielkiego narodu.

Mamy chwalić Boga, którzy na bieżąco obietnicy i następnie prowadzi do przymierza z nas żyje do dziś.

Scena 3: The Third Telling

Trzeci mówi oferuje ucznia podstawowych opowieść o Exodus jako związane z czterech znaków w Powtórzonego Prawa.

Poprzez zbadanie w rozumieniu tych słów, upiększają odpowiedź, ale ciało na historię naszego wyzwolenia.

W kulminacyjnym tej historii jest pełna podziwu-serii Dziesięciu Plagi Boga, który przyniósł na Egipt, przekonujące Faraon się wypuścić lud.

Następnie którzy chwałę Boga, jeśli Bóg wykonywane tylko ten jeden akt dobroci, Dayeinu - byłoby wystarczająco dużo!

Scena 4: Czwarty Telling

Czwarty narrator powraca do konkretnych symboli z pytaniami na temat Pascha (baranka paschalnego), matzah i maror, centralne symbole na Seder tabeli.

Szczegółowe pytania są odpowiedzi, ale po raz kolejny, jest kluczowe pytanie "Dlaczego to rytuał? Dlaczego powiedzieć tej historii?"

Odpowiedź jest skierowany do każdej osoby indywidualnie: "Ponieważ w każdym pokoleniu, każdy powinien czuć się tak, jak gdyby on rzeczywiście był odkupił od Egipt."

Jesteśmy odkupił i dlatego, ze Bóg dobrze pieśń nową, Halleluyah, i chwałę Adonai, Odkupiciela Izrael.

Kurtyna: Kos Sheini.

(drugi kielich wina)

Akt II przyjechał do ścisłej z uświęcenie drugi kielich wina, przypomnienie Bożej obietnicy dostarczenia do nas.

Mamy powiedział Exodus historii cztery razy, mamy relived niewoli i wyzwolenia z niewoli.

Cieszymy się z naszego odkupienia kielich wina.

Akt III: The Feast

Trzeci akt z rozmów święto to święto.

Podobnie jak w przypadku wszystkich żydowskie święto posiłki, istnieją rytuał działania przed i po posiłku.

W dniu Paschy, niektóre z tych rytuałów są wspólne dla wszelkich żydowskich posiłek (mycie rąk, motzi, birkat ha-jfredya), podczas gdy inne są specyficzne dla celebracji Paschy (maror, korech, tzafun).

Znaczenie tych rytuałów do podkreślenia jest fakt, że nie jest to zwykłe posiłek.

W rzeczywistości, nie jest zwykłym Festiwal posiłek.

To jest Pascha, która nam ponowne święto dziś, jak nasi przodkowie, że zrobił na noc w fateful Egipt.

W niektórych obserwatorów, jest to kulminacyjna na Seder; jemy w matzah, maror, a korech - substytut do ofiary paschalnej, podobnie jak Izraelici uczynili w wigilię Paschy.

Scena 1: Przygotowanie do jedzenia

My rzeczywiście rozpoczął przygotowania do posiłku na samym początku z Seder z kiddush.

Następnie, umyte bez błogosławieństwa i jedli jeden sposób, karpas.

Teraz będziemy kontynuować wstępnych na święto wykonywania przez cztery akty rytualne:

(rochtza) (pranie) - umyć ręce i recytujemy błogosławieństwo dla tego aktu, który poprzedza łamaniu chleba przy każdym posiłku tradycyjne żydowskie.

Motzi / Matza (Motzi / Błogosławieństwo z Matzah) - pochwała Boga, najpierw do ogólnego błogosławieństwa wnoszenia o chleb z ziemi, a następnie na szczególne błogosławieństwo matzah, chleb wolności.

Maror - gorzkie zioła jedzą, symbol naszego byłego niewolnictwa.

Koreich - zobowiązania matzah i maror razem, podobnie jak rabin Hillel zrobił na jego Seder prawie 2000 lat temu jako przypomnienie paschalnej oferty na noc Paschy.

Scena 2: Schulchan Orech (Ustaw tabela)

Na uroczysty posiłek jest spożywana.

Scena 3: Tzafun (deserowe)

Znajdujemy lub wykupu, która jest tzafun - ukryte, afikomen.

To jest nasz deser, ostatni kęs chleba żywności spożywane w Seder, symbol odkupienia.

Scena 4: Bareich (Błogosławieństwo po żywności)

Mamy chwalić Boga dla nas dostarczanie żywności, Ziemia obiecana, Święto Przaśników, Jerozolima, i wszystkie dobra mamy w naszym życiu.

Kurtyna: Kos Shli'shee (trzeci kielich wina)

Posiłku kończy się trzeci kielich wina, kolejne przypomnienie Bożej obietnicy odkupienia.

Akt IV: Redemption

Mamy opowiedział historię z Exodus.

Mamy zjadłeś symboliczną żywności i uroczysty posiłek.

Teraz będziemy świętować naszego Odkupienia, z uwielbienia dla Boga Odkupiciela i modlitwy dla naszego ostatecznego wykupu w Messianic razy.

My śpiewać pieśni uwielbienia, pieśni radości, Zdajemy sobie sprawę z tego zbioru sezonu, a my zawrzeć z końcowym kielich wina i modlitwy dla naszego powrotu do Jerozolima.

Scena 1: Eliahu ha-Navi (Prorok Eliasz)

Umorzenie tematem jest brzmiało przez lilting, nadziei szczepów "Elliahu Navi-ha", przyjmując do tabeli Proroka Eliasza, Harbinger na Mesjasza.

Scena 2: Hallel (pieśni pochwalnych)

Na odmawianiu Hallel, który rozpoczął się przed posiłkiem z Halleluyah, obecnie nadal z pozostałych psalmów uwielbienia dla Boga ludzi, którzy umarza Izrael.

Scena 3: Songs

Z formalnego wymogu w Seder zakończone, bardziej uroczysty nastrój zmienia się w śpiewanie piosenek, które świętować nasze wesele.

Kurtyna: Kos R'vi'i / Nirtzah (czwarty kielich wina / akceptacji)

W Seder teraz zwraca się do zawarcia, oznaczone przez czwarty kielich wina i modlitwa, że nasze Seder być przyjęte i obietnica naszego odkupienia być spełnione.

Mamy koniec z mesjańską nadzieję, że wypowiedziane przez pokolenia Żydów: "Jerozolima w przyszłym roku!"

Ten plan został dostosowany Seder z The Art of Jewish Living: Passover Seder Dr Ron Wolfson, opublikowane przez Federację żydowskiej męskie Kluby i University of Judaism, 1988.

Chrześcijańska Wersja do Seder

Informacje ogólne

A Messianic Passover Seder

Wstęp

Przywódca powinien przeczytać przez lidera Haggadah rezerwować z wyprzedzeniem, przed Eve of the Seder.

On powinien przygotować się duchowo i swego domu na Seder.

Ma to być czas radości.

W Seder może być obchodzony przez tylko najbliższej rodziny, jak w żydowskim domu lub jako posługa nauczania.

Każda droga, to wychwala Pana Jezusa i wyciągnięcie wszystkich bliżej do Niego.

Nie martw się o swoje Seder jako "doskonałe".

Jest to celebracja nie wydajności.

Liderem jest koordynatorem w Seder nie wykonawca.

Podczas czytania książki Haggadah z góry, wybierz opcjonalny tekst, który chcesz dołączyć.

Przy okazji zaznaczamy też wersety Biblii, które chcesz czytać i przez kogo.

Zapraszamy do dodawania własnych uwag i komentarzy.

Można dodawać komentarze i korekty na marginesie.

W Seder jest podzielony na trzy części, muszę zauważyć, przybliżony czas każdej części: czas przed posiłkiem (1 godzina), festiwal posiłek (1 godzina) i czas po posiłku (45 min.).

Tak więc dostarczyć od 2 do 3 godzin na Seder w zależności od kwoty opcjonalny tekst Pisma i czytać i liczby kursów na posiłek.

Żydzi dla Jezusa, posiada roczną Seder bankiet, gdzie można uczyć się i cieszyć.

Możesz napisać lub zadzwonić do nich, jeśli są zainteresowani ich Seder.

Materiały referencyjne

Haggadah dla amerykańskiej Rodzina: Rabina Martin Berkowitz, © 1975, Martin Berkowitz, Merio, PA.

(krótkie proste w wersji Modern Angielski)

Passover Haggadah: A Celebration Messianic: Eric przez Piotra Lipson, © 1986, Żydzi dla Jezusa

Celebrate Passover Haggadah, John Lipis, Żydzi dla Jezusa

Mesjańskim Passover Haggadah: by Barry Rubin i Steffi, Lederer Foundation

Komentarze

A komentarz na usunięcie wszystkich zaczynu.

Ponieważ jest następujący powiedział i nie jesteśmy w Uroczyste prawo (lecz łasce) nie mamy usunąć wszystkie zaczynu z naszych domów.

WSZELKIE zaczynu, ŻE JESZCZE MAJ być w domu, które mają lub nie widziałam, które lub nie usunięto, ustala się, jeśli nie istnieje, i jak proch ziemi.

David Sargent


Seder

Żydowski Opinia Informacje

Pascha w Jerozolima.

Określenie używane przez Ashkenazic Żydów do oznaczenia domu usługi na pierwszej nocy Paschy, które przez tych którzy zachować drugiego dnia świąt, jest powtarzane na drugi dzień.

W sefardyjskiej Żydów połączyć tę usługę "Haggadah" (historia), a niewiele jest przeczytać książkę, która przy okazji jest również znana na wszystkich Żydów jako "Haggadah," szerzej jako "Haggadah szel Pesaḥ" (Opowieść o Paschy) .

Oryginał Paschy usługi, jak nakazała w Ex.

xii. 1 i nast., Kontempluje zwykłego posiłku z gospodarstw domowych, w których człowiek i żony, rodziców i dzieci, uczestniczyć.

Historycznych ksiąg Pisma nie rejestrują, jak i gdzie Paschy było wolno jeść jagnięcinę w ciągu wielu stuleci przed reformy króla Jozjasza, o których mowa w II Kings XXIII.; Jest to związane tylko, że wszystko, co w długim okresie Paschy nie obchodzi zgodnie z prawem ustanowione w Torze.

W czasach Drugiej Świątyni, kiedy te prawa były przestrzegane dosłownie, kolacja w noc Paschy musi mieć dużo stracił swojego charakteru rodziny jako festiwal; tylko dla mężczyzn były bidden do wzięcia udziału w wybranym miejscu i Paschy baranka może nie zostać zabite w innym miejscu (Deut. XVI. 5-6).

Tak, tylko te mieszkania na Jerozolima mogłaby korzystać z narodu urodziny w rodzinnym festiwalu.

Nie ma informacji, jak w nocy był obchodzony w świątyni razy przez Żydów poza Ziemi Świętej, którzy nie "przejdź do uczty."

Zniszczenie świątyni, przy jednoczesnym zmniejszaniu Paschy-usługi w nocy niewiele więcej niż przetrwanie lub pamiątkę jego starego siebie, ponownie wniesione mężowie, żony, dzieci i razem wokół tej samej tabeli, a tym samym włączona do ojca do wykonania w większym stopniu z scriptural na polecenie: "Ty będziesz powiedzieć, że twój syn na dobę."

Przed szkoły Hillela i Szammaja powstał w czasach króla Heroda, usługę dzięki, której sześciu "psalmy chwały" (Ps. cxiii.-CXVI.) Tworzą rdzeń, już po posiłku połączonymi z Noc Paschy, w tym mączki z mięsa jagnięcego prażone, chleb i gorzkie zioła były niezbędne elementy (np. dz. cyt.; Num. Ix. 11).

Serwis rozpoczął z uświęcenie dnia, jak na innych festiwalach, więc w kielich wina (patrz Ḳiddush); innego kielich po wieczerzy po łaski na inne uroczyste okazje.

Ale na znak wieczorem jak najbardziej radosny w rok, dwa inne puchary zostały dodane: jeden po "historię" i przed posiłkiem, a jeden na zakończenie całej usługi.

W Miszny mówi (Pes. x. 1), że nawet w najuboższych Izrael człowiek powinien pić nie mniej niż cztery kubki wina przy tej okazji, liczba ta jest uzasadniona przez cztery słowa zatrudnionych w Ex.

vi. 6-7 na dostawy z Izrael Egipt.

Seder w tabeli.

Zarówno w układ tabeli w psalmach, benedictions, recytowane i inne sprawy na Seder z dnia dzisiejszego zgadza się zasadniczo z programem ustanowionym w Miszny.

Trzy grube placki przaśne, zawinięty w pieluszek, są określone na Seder naczynia, natka pietruszki i sól do miseczki są umieszczone obok wody, do reprezentowania hyssop i krew Paschy na Egipt; dalej, watercress lub koń-Rzodkiew-blaty, służyć jako gorzkie zioła i mieszanki orzechów i jabłek, naśladować z gliny, które Izraelici pracowali pod cegieł, a także plastry z chrzanem.

A palonej kości jako pamiątka z baranka paschalnego, palonej jaj w pamięci o wolnym będzie ofiara święta, a jugs lub butelek wina, ze szkła lub srebrny puchar dla każdego członka rodziny i każdego gościa, podobnie umieszczane są na stole.

Jest zwyczajem, aby wypełnić dodatkową kielich dla proroka Eliasza.

Ḳiddush jest recytowane po pierwsze, jak na innych festiwalach, potem kapitan dom (jako kapłan z okazji), po jego myje ręce, dips z pietruszką w wodzie, i, z krótką modlitwę przed zwykłymi dzięki uczestnictwo z warzyw , Niektóre z jej rąk do tych wokół niego.

Następnie przerwy od jednej połowie środku ciasto, które jest zawarte zarezerwowanych dla Afiḳomen, które mają być rozdzielane i spożywane w końcu na kolację.

Następnie wszystkie stoiska i podnieś Seder naczynia, chanting powoli w Aramejski: "To jest chleb niedoli, który jedli nasi przodkowie w Egipt: kto jest głodny, przyjdź i jeść: kto jest w potrzebie świętowania Paschy z nami", itp.

Następnie najmłodsze dziecko w tabeli pyta: "Dlaczego to noc różni się od innych nocy?"

itd., odnoszące się do braku chleba kwaszonego, na gorzkie zioła, a także przygotowania do zanurzenie.

W dniach świątyni, i przez jakiś czas po jego upadku, nie było też pytanie, "Dlaczego mięso wszystkie palone, a nie sodden lub broiled?"

W tym nie było właściwe pytanie innym zastąpić, obecnie nieaktualne: "Dlaczego nas wszystkich" chude okolice "?"

w allusion do niestandardowych Roman na bankiety, które stały się obecne wśród Żydów-z kanapy rozkładane na całym uroczysty pokładzie.

Ojciec lub kapitan dom następnie odpowiedzi: "Byliśmy niewolnikami faraona w Egipt, i Pan wydał nas stamtąd", itp. To pytanie i odpowiedź są przeznaczone jako dosłowne zgodności z biblijnej polecenia, znaleziono trzy razy w Exodus i raz w Powtórzonego, że ojciec staje się okazją na uroczystości Paschy, aby poinformować swoich dzieci na wspaniałą dostawy: Egipt.

Szereg oddzielone fragmenty w języku z Miszny wszystkim odnosząc się w jakiś sposób do po-Exodus, wprowadzenie biblijne wersety lub komentowanie na nich, a "na literę hańby i kończący się z uwielbienia", np. znaki z Joshua XXIV.

uznająca, że przed Abrahamem mężczyzn były wszystkie balwochwalców, ale że On sam, Izaaka i Jakuba zostały wybrane.

Najdłuższy z tych fragmentów jest uruchomiony komentarz na temat Deut.

XXVI.

5: "A wędrowny syryjskiego [AV" syryjskie gotowa do psucia "] był mój ojciec," itp., niemal każde słowo, które są ilustrowane przez niektórych wersetów z Pisma książki; komentarz zamknięcia się z sugestią, że ostatnie słowa (ib. werset 8) ", z mocną ręką, a obecnie z-wyciągnął ramię, i z wielkim terribleness, znaków i cudów", odnoszą się do dziesięciu Plagi.

Więcej na to, że nikt nie uczynił swoje obowiązki do czasu tej nocy dał głos na trzy słowa "pesaḥ" (baranka paschalnego), "maẓẓah" (chleb), a "maror" (gorzkie zioła).

Bardziej istotne uwagi w następujący sposób, na skutek, że obowiązkiem każdego Izraelita, aby czuć się tak, jak gdyby był on osobiście wydał z Egipt.

Potem dwa "psalmy chwały" (Ps. cxiii.-CXII.) Są odczytywane zgodnie z nauczaniem Hillela szkoły, natomiast szkoły Szammaja czytać tylko jedną z nich przed kolacja.

A benediction następuje, w której przywrócenie jest ofiara Paschy modlił.

Drugi kielich wina jest pijany, a ten z pierwszej części na Seder kończy, wszyscy obecni mycia rąk ich na kolację.

Ten posiłek jest rozpoczęło wręczenie przez około morsels w pierwszym i trzecim ciasta, dziękując po raz pierwszy do Niego "którzy wyprowadzeni chleb z ziemi", a następnie, aby Mu "którzy poświęcili nam przez komendę jeść maẓẓah".

W gorzkie zioła, skąpaną w imitacji gliny, jest spożywane następnego, dzięki za obowiązek jedzenie gorzkie zioła, a następnie chrzanu-plastry są na kanapki z części środkowej ciasto, w pamięci Hillela działania Temple w czasach, kiedy On żywił kawałki paschalnego baranka dosłownie "na" przaśne ciasto i gorzkie zioła.

Prawdziwym posiłek zaczyna się wtedy, ostatnim morsels są łamane z afiḳomen.

Potem następuje łaskę po posiłki z zamieszczania na festiwalu, a potem trzeci kielich jest pijany.

Ta łaska, pozostałych czterech psalmów uwielbienia (Ps. cxv.-CXVI.), Tak zwany "Wielki Hallel".

(Ps. CXXXV.) Powtarzających się z jego ciężaru "Ki le'olam ḥasdo" (Jego miłosierdzie trwa na wieki), Nishmat, i słowa podziękowania od wina tworzą drugą część z Seder.

Taka była ich kolejność ćwiczeń, jak daleko wstecz w połowie trzeciego wieku.

Ale jak on "najbardziej którzy rozmawiali z wyjazdem z Egipt" była zawsze uważana za najbardziej godne pochwały, kilka dodane zostały dokonane w różnych krajach w różnym czasie.

Tak, Żydzi Jemen jeszcze włożyć w ḳiddush na noc, po wyrazach "którzy nie wybrali właśnie nas wyżej co ludzie", kawałek raczej groteskowy własnej chwale, takie jak "On powołał nas do wspólnoty świętych, cennym winnic, przyjemny plantacji; w porównaniu do wojska niebieskiego i ustawić jak gwiazdy na firmamencie. "

Takie fragmenty były recytowane w tym samym czasie w innych krajach również.

Wielu Żydów w Mohammedan krajów w ich usługi książki legendarnego uwagi na Haggadah, głównie w Arabski, którego ojciec czyta w drodze wyjaśnień i opracowanie tekstu.

W sefardyjskiej Żydów w Turcja recytujemy Hiszpański w niektórych legend o Exodus, nie znaleziono w Haggadah.

W Niemiecki Polski i Żydów dodać pięć sztuk poetycki pod koniec ćwiczeń: jeden ułożone według alfabetu, z obciążeniem, "To było w środku nocy" (odnosząc się do wydarzeń z przeszłości, czy przewidywano w proroctwa, które stało, że na godzinę); innego, indescribablejingle ( "Ki lo Na'eh") przed ostatnim puchar.

W dwóch innych sztuk Niemcy zostały dodane, które ze starych piosenek Niemiecki szkółki miał stać się pierwszym festal pieśni, a następnie były inwestowane w wyższym znaczeniu, jeżeli cechuje szczególne żydowskie pomysły.

Zobacz Eḥad Mi Yodea i Ḥad Gadya.

Cyrus Adler, Lewis N. Dembitz


Jewish Encyclopedia, opublikowanych między 1901-1906.

Bibliografia:


Pes. x.; Majmonides, Yad, Ḥameẓ, VII.-VIII.; Caro, Shulḥan "Aruk, Oraḥ Ḥayyim, 472-484; Lauterbach, Minḥah Ḥadashah, Drohobicz, 1893; Friedmann, Das Festbuch Haggadah, Wiedeń, 1895; LN Dembitz, Usługi Żydowskiej w Synagodze oraz Home, pp.

356-367, Philadelphia, 1898.


Także, zobaczyć:


(Protestanckich zorientowanych) Ostatnia wieczerza


(Katolicki zorientowanych) Masa


Eucharystia (w tym perspektywy prawosławny)

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest