Awicenna

Informacje Katolicki

(ABN Ali al HOSAIN IBN Abdallah IBN Sina, zwany przez Latins Avicenna).

Arabian lekarz i filozof, urodzony w Kharmaithen, w prowincji Bokhara, 980, zmarł w Hamadan, w północnej Persji, 1037.

Avicenna był rzeczywiście Perski, nie arabskich

Od autobiograficzny szkic, który ma przyjść do nas, uczymy się, że był bardzo precocious młodzieży, w wieku dziesięciu znał Koran na pamięć, zanim on miał wtedy szesnaście miał opanować to, co było się nauczyć fizyki, matematyki, logiki , Metafizyka, w wieku lat szesnastu zaczął badań i praktyki medycznej, a miał przed ukończeniu dwudziestego pierwszego roku pisał swoje słynne "Canon" w dziedzinie nauk medycznych, które przez kilka stuleci, po jego czas pozostały do główny organ w szkołach medycznych, zarówno w Europa i Azja.

On służył kolejno kilka potentaci jak Perski lekarz i doradca, podróżujący z nich z miejsca na miejsce, i pomimo zwyczajów conviviality, dla którego był znany, poświęcili wiele czasu na pracy literackiej, jak zeznał przez sto tomów, które pisał.

Nasze władze do powyższych faktów jest "Życie Avicenna", oparty na jego autobiografii, napisany przez jego ucznia Jorjani (Sorsanus), opublikowanych na początku łacina wydań jego dzieł.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Oprócz medycznych "Canon", pisał obszerne komentarze na Arisotle prace i dwa wielkie encyklopedie, zatytułowany "Al Schefa", lub "Al Chifa" (czyli uzdrowienie) i "Al Nadja" (tzn. wydania).

"Canon" i części encyklopedie zostały przetłumaczone na łacina już w XII wieku, Gerard Cremona, Dominicus Gundissalinus, i John Avendeath; zostały one opublikowane w Wenecja, 1493-95.

Pełne teksty Arabski Mówi się, że to powiedział, że w rękopisu w Bodleian Library.

W Arabski tekst "Canon" i "Nadja" została opublikowana w Rzym, 1593.

Avicenna filozofii, podobnie jak jego poprzednicy, że wśród Arabów, jest Aristoteleanism umieszczonych z neo-Platonism, ekspozycja Arystoteles nauczania w oparciu o komentarze Thomistius, Simplicius, i innych neo-Platonists.

Jego logika jest podzielony na dziewięć części, z których pierwszym jest wprowadzenie po sposób Porphyry "Isagoge", a następnie na sześć części odpowiadających sześciu traktaty komponowania "Organon", ósmego i dziewiątego części składa się odpowiednio na traktaty retoryki i poezji.

Avicenna poświęcić szczególną uwagę na definicję, logika reprezentacji, jak on stylów, a także do klasyfikacji nauk.

Filozofia, jak mówi, co jest ogólną nazwą dla wiedzy naukowej, zawiera praktyczne spekulacyjnych i filozofii.

Spekulowanie filozofii jest podzielona na gorsze nauka (fizyka), średniego i nauk ścisłych (matematyka), oraz wspaniały nauki (w tym metafizyki teologii).

Praktyczna filozofia dzieli się na etykę (który uważa, człowiek jako osoba fizyczna), ekonomia (który uważa człowieka jako członka społeczeństwa krajowej) i polityka (który uważa, człowiek jako członek społeczeństwa obywatelskiego).

Te podziały są ważne ze względu na ich wpływ na układ nauki w szkołach, gdzie filozofia Avicenna poprzedzony wprowadzeniem prac Arystotelesa.

A ulubiony Avicenna zasady, które są notowane nie tylko przez Averroes, ale również przez Schoolmen, a zwłaszcza przez św Alberta Wielkiego, był w intellectus formis agit universalitatem, to uniwersalność naszych pomysłów jest wynikiem działalności umysłu.

Zasada jest jednak należy rozumieć w realistyczny, nie w sensie nominalistic.

Avicenna sens jest, że choć istnieją różnice między resemblances rzeczy i niezależnie od umysłu, formalne konstytucji rzeczy w kategorii indywidualności, ogólna powszechność, uniwersalność szczególne, i tak dalej, to dzieło umysłu.

Avicenna fizycznej doktryn pokazać go w świetle wierny follower z Arystotelesa, którzy nic nie ma własnego dodać do nauczania swego pana.

Podobnie w psychologii, on powtarza Arystotelesa, doktryn, pożyczek sporadycznie wyjaśnienie, czy ilustracji, z Alfarabi.

Na jeden punkt, jednak jest on na bóle ustawić prawdziwy sens, jak on je rozumie, Arystotelesa, przede wszystkim opracowanie i wystawa w komentatorzy.

Ten punkt jest pytanie o czynne i bierne intelektu.

(Patrz ARABIAN Wyższej Szkole Filozofii).

On uczy, że ten ostatni jest indywidualne umysłu w stanie potencji w odniesieniu do wiedzy, i że były to bezosobowe umysł w stan rzeczywisty i wieloletnich myśli.

W celu zdobycia uwadze, że pomysły, pasywny Intellect musi wejść w kontakt z Active intelektu.

Avicenna, jednak większość z naciskiem podkreśla, że tego rodzaju kontaktu nie koliduje z niezależnych istotności z pasywnym intelektu, i nie oznacza, że jest połączone z aktywnym intelektu.

On wyraźnie twierdzi, że poszczególne myśli i zachowuje swoją indywidualność, że ponieważ jest to duchowe i niematerialne, jest wyposażony w osobistą nieśmiertelność.

Jednocześnie, jest on wystarczająco o mystic do wyboru utrzymują, że niektóre dusze są zdolne do przybywających na bardzo szczególny rodzaj związku z Universal, Active, intelekt, a tym samym osiągnięcia dar proroctwa.

Metafizyka on definiuje jako nauka o nadprzyrodzonej (ultra-fizyczny), i Boga.

Jest, jak mówi Arystoteles, nauk teologicznych.

Traktuje o istnieniu Boga, który okazał się z konieczności na pierwszej Przyczyna; traktuje o Opatrzności Bożej, która, jak wszyscy Arabowie nauczał, jest ograniczona do powszechnego prawa natury, Bożego Agencji są zbyt wywyższony radzenia sobie z pojedynczej i wydarzenia kontyngentu; traktuje z mediatorów hierarchii między Bogiem i materiałów rzeczy, które pochodziły od Boga, źródła wszystkich źródeł, zasada wszystkich zasad.

W pierwszej emanacji od Boga jest świat idei.

Ta składa się z czystej formy, bez zmiany składu, lub niedoskonałości, jest mój świat zrozumiałym dla Platona, a jest w rzeczywistości, platońska koncepcja.

Dalej na świat idei to świat dusz, składa się z formularzy, które są w istocie, zrozumiałym, ale nie całkowicie oddzielony od materii.

To właśnie te dusze, aby ożywiać i energize sfer niebieskich.

Dalej na świat dusz jest świat sił fizycznych, które są mniej lub bardziej osadzone w zupełnie lądowych i słuchał jego prawa, są one jednak w pewnym stopniu z tym uprawnienia wywiadu w zakresie, w jakim mogą one mieć wpływ przez magiczne sztuki.

Wreszcie przychodzi na świat w sprawy materialne, to, zgodnie z neo-platońskiej koncepcji, która dominuje Avicenna myśli w tej teorii emanacji, samo w sobie jest całkowicie obojętne, nie stanie, ale działające tylko w ich działania (Occasionalism).

W tym hierarchiczny układ ludźmi, Active intelektu, które, jak wskazano powyżej, odgrywa niezbędną rolę w geneza ludzkiej wiedzy, należy do świat idei, i jest tego samego rodzaju, jak duchy, które animowany niebieskiego sfer.

Z tym wszystkim jest oczywiste, że nie jest Avicenna wyjątek od ogólnego opisu z Arabii Aristoteleans jako neo-platońskiej tłumaczy z Arystotelesa.

Nadal istnieją dwa inne doktryny o ogólnym charakterze metafizycznym, które wykazują w nim charakter oryginalny, lub raczej arabskich, a nie neo-platońskiej tłumacza.

Pierwszym jest jego podział ich na trzy klasy: (a) to, co jest tylko możliwe, włącznie ze wszystkimi sublunary rzeczy, (b) to, co jest tylko możliwe, ale sam obdarzony przez Przyczyna Pierwsza z konieczności, są takie pomysły, że reguły sfer niebieskich (C) to, co jest jego własny charakter konieczne, a mianowicie, pierwsza przyczyna.

Klasyfikacja ta jest wymieniona i potwierdzona przez Averroes.

Druga doktryna, do którego nawiązuje również Averroes, jest dość otwartości systemu Panteizm Avicenna który powiedział, że opracowany w pracy, teraz stracił, zatytułowany "Philosophia Orientalis".

W Szkolnictwa, pozornie, wie nic o pracy w szczególnych Panteizm; zostały one jednak zdawać sobie sprawę z pantheistic tendencje Avicenna inne prace na filozofii, i były, odpowiednio, niechętnie zaufania w jego ekspozycja Arystotelesa.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Williama Turnera.

Przepisywane przez Geoffrey K. Mondello, Amy M. Mondello, Stephen St Damian Mondello.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom II.

Opublikowany 1907.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1907.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Bibliografia


Avicenna Peripatetici ... Opera (Wenecja, 1495); MUNK w słowniku.

des Sciences phil.

(Paryż ,1844-52), art.

Ibn-Sina; Carra DE VAUX, Avicenne (Paryż, 1900); UEBERWEG-Heinze, Gesch.

der Phil., 9. ed.

(Berlin, 1905), II, 247, 248, tr.

Morris (New York, 1890), 412, 413; STOCKL, Lehrb.

der Gesch.

der Phil.

(Mainz, 1888), I, 329 sqq., Tr.

Finlay (Dublin, 1903) 293 sqq.; Turner, Hist.

z Phil.

(Boston, 1903), 312, 313.


Także, zobaczyć:


Islam, Muhammad


Koran, Koran


Filary Wiary


Abrahama


Testament Abrahama


Bóg


Hadiths


Objawienie - Książka Hadiths od 1 al-Bukhari


Wiara - Hadiths z Księgi 2 al-Bukhari


Wiedza - Książka Hadiths z 3 al-Bukhari


Godziny modlitw - Hadiths z 10 Książka al-Bukhari


Skrócenie Modlitwy (AT-Taqseer) - Hadiths z 20 Książka al-Bukhari


Pielgrzymka (Hajj) - Hadiths z 26 Książka al-Bukhari


Walka na drodze Boga (Dżihad) - Hadiths książki 52 al-Bukhari


ONENESS, wyjątkowość Boga (TAWHEED) - Hadiths książki 93 al-Bukhari


Hanafiyyah Szkoły Teologicznej (sunnickiej)


Malikiyyah Szkoły Teologicznej (sunnickiej)


Shafi'iyyah Szkoły Teologicznej (sunnickiej)


Hanbaliyyah Szkoły Teologicznej (sunnickiej)


Maturidiyyah Teologia (sunnickiej)


Ash'ariyyah Teologia (sunnickiej)


Mutazilah Teologia


Ja'fari Teologia (Shia)


Nusayriyyah Teologia (Shia)


Zaydiyyah Teologia (Shia)


Kharijiyyah


Imamów (Shia)


Druzowie


Qarmatiyyah (Shia)


Ahmadiyyah


Izmael, Ismail


Wczesne Islamskiej Zarys historii


Hegira


Averroes


Avicenna


Machpela


Kaaba, Black Stone


Ramadan


Sunnites, sunnickiej


Shiites, Shia


Mekka


Medyna


Sahih, al-Bukhari


Sufizm


Wahhabizm


Abu Bakr


Abbasids


Ayyubids


Umayyads


Fatima


Fatimids (Shia)


Ismailis (Shia)


Mamelukes


Saladin


Seldżukowie


Aisha


Ali


Lilith


Kalendarz islamski


Interaktywny Kalendarz muzułmański

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest