Kodeks Bezae

Informacje Katolicki

(Codex CANTABRIGIENSIS), jeden z pięciu najważniejszych rękopisów Grecki Nowy Testament, a najbardziej interesujące wszystkich ze względu na swój charakterystyczny, odczyty; uczonych wyznaczenia go przez pismo D (patrz Teoria źródeł, pod-tytuł tekstu).

Nie otrzymuje on swoją nazwę od Teodor de Bèze, przyjaciel i następca Calvin, oraz z Uniwersytetu Cambridge, którzy uzyskali go jako dar od Beza w 1581 i nadal ją posiada.

Tekst jest dwujęzycznym, Grecki i łacina.

W rękopis, napisany w uncial znaków, stanowi wielkość pokoju, doskonałych vellum, 10 x 8 cm, z jedną kolumnę do strony, Grecki, po lewej stronie (uważane za miejsce honoru), równolegle łacina stoi on na po prawej stronie.

Został on przedstawiony w doskonałym fotograficzne faksowej, opublikowany (1899) na Uniwersytecie w Cambridge.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Kodeks zawiera tylko cztery Ewangelie, w celu wspólnego raz na Zachodzie, Mateusza, Jana, Łukasza, Marka, a następnie kilka wierszy (11-15), tylko łacina, w trzeciej List świętego Jana, i Dz.

Nie brakuje jednak, z rękopisu oryginalnego pisarza, w Grecki, Matt., I, 1-20; [III, 7-16]; vi, 20 IX, 2; XXVII, 2-12; John I, 16-III, 26; [xviii, 14-xx, 13], [Mk.

XVI, 15-20]; Akty, VIII, 29-X, 14; XXI, 2-10, 16-18; XXII, 10-20; XXII, 29-xxviii, 31; w łacina, Matt., i, 1-11; [ii, iii-21, 7]; vi ,8-VIII, 27; xxvi, 65-XXVII, 1; Jana, I, 1-III, 16; [XVIII, 2-xx, 1]; [Mk., XVI, 6-20]; Akty VIII, 20-x, 4; xx, 31-XXI, 2, 7-10; XXII, 2-10; XXIII, 20 - xxviii, 31.

Fragmenty w nawiasach zostały dostarczone przez strony dziesiątego wieku.

Będzie to zauważyłem, że St Luke's samej Ewangelii, zawarte w książkach, jest zachowane kompletne.

Stan książki wskazuje na rozbieżność pomiędzy Ewangelie i czyny; i fragment Jana III wskazuje, że podobnie jak w innych starożytnych rękopis, Katolickiego Epistles zostały tam umieszczone.

Fakt, że List Judy nie jest bezpośrednio poprzedzać Akty uznane za wskazujące na jej pominięcie w kodeksie, może on jednak, zostały umieszczone w innym miejscu.

Nie możemy powiedzieć, czy więcej rękopis zawartych w Nowym Testamencie, i nic nie wskazuje, że, podobnie jak inne wielkie uncial manucripts, coraz dołączył do tekstu Starego Testamentu.

Oprócz strony z oryginalnego pisarza, istnieje kilka korekt w ręce, prawdopodobnie niektóre z oryginalnych współczesnych, później liturgiczne adnotacji i sortes sanctorum, lub do żywienia mówi losu; wszystkie te są istotne dla śledzenia historii rękopis Beza napisał w liście towarzyszącym jego dar, że rękopis został uzyskany z klasztoru św Irenæus w Lyonie, podczas wojny w 1562.

Lyon został zwolniony przez Huguenots, że w tym roku i rękopis został prawdopodobnie część z loot.

W reformatora powiedział, że miał lain w klasztorze na długie wieki, zaniedbane i pokryta kurzem, ale jego oświadczenie jest odrzucony przez większość nowoczesnych uczonych.

Twierdzi się, fakt, że ten kod jest taki, który został wykorzystany na Sobór Trydencki w 1546 przez Williama Dupré (Angielski pisarzy utrzymują się rozmów w tej Francuz jeden Prato), biskup Clermont w Owernii, aby potwierdzić łacina czytania Jana XXI, jeśli potrzeba eum manere, którą można znaleźć tylko w Grecki niniejszego kodeksu.

Ponadto, jest często utożsamiany z Kodeksu beta, którego charakterystyczny odczyty zebrano w 1546 do Stephens "wydanie z Grecki Testamentu przez jego przyjaciół w Włochy.

Beza się, po pierwsze denominowane jego kodeksu Lugdunensis, później nazwał go Claromontanus, jakby przybył nie z Lyon, ale z Clermont (w pobliżu Beauvais, nie Clermont w Owernii).

Wszystko to, rzucania Beza pierwotnego oświadczenia w wątpliwość wskazuje, że rękopis został w Włochy w połowie XVI wieku, a niektórzy mając na lokalizację w produkcji.

Jest powszechnie orzekł, że manuskrypt pochodzi z południowej Francja wokół początku szóstego wieku.

Nikt nie umieszcza go w późniejszym odważą, przede wszystkim na dowody z pisma ręcznego.

Francja została wybrana, częściowo dlatego, że rękopis został znaleziony tam, częściowo ponieważ kościoły w Lyonie i Południowej były Grecki fundament i przez długi czas ciągłego używania Grecki w liturgii, podczas gdy łacina była vernacular na niektóre z tych społeczności, na każdym razie, tego dwujęzycznego kodeksu został wyprodukowany i częściowo, ponieważ tekst D posiada zadziwiające podobieństwo do tekstu cytowane przez św Irenæus, nawet, mówi, Nestle, w kwestii błędów rachunkowych, tak aby był on prawdopodobnie pochodzą z jego bardzo kopii.

W ciągu ostatnich pięciu lat, jednak w opinii z najlepszych Angielski tekstowych krytyków został veering Południowe Włochy do jak oryginał domu D. Jest to podkreślić, że rękopis został wykorzystany przez Grecki Kościół praktykujących w obrządku, jak liturgiczne adnotacji Grecki dotyczą jedynie tekst, że te adnotacje Data od dziewiątego do jedenastego wieku, dokładnie w okresie od Grecki obrządku w południowej Włochy, podczas gdy umarł, gdzie indziej w łacina Christendom, i pokazują, że Mass-bizantyjskiej lections były w użyciu , Które nie zostały w przypadku Południowa Francja.

Korekt, zbyt, które dotyczą Grecki tekst, ale rzadko łacina, pisownię, kalendarz i wszystkie wskazują na Południowe Włochy.

Te argumenty jednak, dotykać tylko domu rękopisu, a nie jego narodzin, rękopisy i drogi mają od jednego końca do drugiego Europa.

Ravenna i Sardynii, gdzie Grecki i łacina wpływa również spełniony, podobnie jak zasugerowano.

Można jedynie powiedzieć, że pewność, z jaką do niedawna było przypisane do południowej Francja została zachwiana, a teraz za prawdopodobieństw Południowe Włochy.

Po Scrivener, uczonych powszechnie dnia jej od początku szóstego wieku, ale istnieje obecnie tendencja do miejsca jej sto lat wcześniej ..

Scrivener sam przyznał, że pisma nie były niezgodne z tym terminie, i tylko on przypisany późniejszym terminie ze względu na Latinity z adnotacji.

Ale uszkodzony łacina nie jest sprzeczne z wcześniejszą datą, natomiast wolność, z którym łacina NT tekst jest obsługiwane wskazuje na czas, kiedy łacina Stara wersja była nadal aktualna.

To prawdopodobnie należy do piątego wieku.

Nic nie wymaga późniejszym terminie.

Rodzaj tekstu znalezionych w D jest bardzo starożytną, ale przetrwała w ten sam Grecki rękopis, choć znajduje się również w Starym łacina, Stare Syryjski, i Starego Ormiański wersji.

Jest to tzw Western tekstowe, lub jeden rodzaj zachodnich tekstowe.

Wszyscy Ojcowie przed końcem trzeciego wieku używany podobny tekst i można go wstecz do sub-apostolski razy.

Jej wartość jest dyskutowane gdzie indziej.

D odbiega szerzej niż w jakimkolwiek innym kodeksie Grecki od zwykłego tekstu, który w porównaniu ze standardową, charakteryzuje się liczne dodatki, paraphrastic renderingów, przewrotach i pewne braki.

(Na zestawień tekstu, patrz Scrivener, Bezae Kodeksu, pp. XLIX-LXIII; Nestle, Novi Test. Graeci Supplementum, Gebhardt i Tischendorf ed., Lipsk, 1896.) Jeden interpolacji Warto zauważyć tutaj.

Po Łukasza, VI, 5, czytamy: B3On tym samym dniu roboczym skoro niektóre w szabat, rzekł do niego: 8CO człowiek, jeśli wiesz, co zrobić, Błogosławiony jesteś, ale jeśli nie wiesz, jesteś niech a przestępcą wobec prawa "." Najważniejsze zaniechania, prawdopodobnie, jest drugim wzmianka o Luke's Cup w związku z Ostatniej Wieczerzy.

W łacina tekst nie jest Wulgaty, ani Starego łacina, który przypomina bardziej.

To wydaje się być niezależny tłumacz z Grecki, że stoi, chociaż fakt, że zawiera ona dwa tysiące odmian z towarzyszącym mu Grecki tekst doprowadziły niektórych do tego wątpliwości.

Z tej liczby, jednak tylko siedemset szesnaście Mówi się, że wariant prawdziwe odczyty, a niektóre z nich pochodzą z Wulgaty.

Jeżeli tłumaczenie jest niezależny, jak i Wulgaty Stare łacina mieć znaczący wpływ na jej, jak wyszedł na czas, wpływy z Wulgaty dorastał i prawdopodobnie przedłużony nawet do zmiany planu Grecki tekst.

Chase, jednak wiele śladów z wariantów do pierwotnego Syryjski wpływ.

Tekst, który był w tak wielkim zaszczytem w pierwotnym Kościele, posiada fascynacja dla niektórych uczonych, którzy wolą czasami jego odczyty, ale nie professes się rozwiązać tajemnicę swojego pochodzenia.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez John Francis Fenlon.

Przepisywane przez Sean Hyland.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom IV.

Opublikowany 1908.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest