Deizm

Informacje Katolicki

(Łacina Bóg, Bóg).

Termin używany do określenia niektórych doktryn widoczna tendencja w myśli i krytyki, które objawia się głównie w Anglii na drugim końcu XVII wieku.

W doktrynie i tendencja deizm były jednak w żaden sposób ograniczone wyłącznie do Anglii, ani do siedemdziesięciu lat lub tak, podczas którego większość z deistical produkcje otrzymały na świat, na podobnym duchu krytyka mające na celu charakter i treść tradycyjnych religijnych i zastąpienia ich w rationalistic naturalizm ma często pojawiły się w trakcie myśli religijnej.

Zatem nie zostały Francuski, Niemiecki deists jak również Angielski, natomiast Pagan, żydowskie, lub moslem deists mogłyby się znaleźć jak i chrześcijańskiej.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Ponieważ z punktu widzenia niezależnych individualistic krytyki, które przyjmują, jest to trudne, jeśli nie niemożliwe, do klasy wraz z przedstawicielem pisarzy, którzy się do literatury Angielski deizm jako stanowiące jeden z definicją szkoły, lub do grupy wraz z pozytywną nauki zawartej w swoich pismach jako jeden systematycznych wypowiedzi na concordant filozofii.

W deists były co dziś będzie się nazywać freethinkers, nazwisko, rzeczywiście, przez które nie były znane rzadko i tylko one mogą być sklasyfikowane razem całkowicie w głównym że postawa przyjęta, mianowicie.

w celu uzgodnienia odtrącić na trammels z autorytatywnego nauczania religijnego na rzecz wolnego i czysto rationalistic spekulacji.

Wiele z nich francamente materialistycznego w ich doktryny, podczas gdy Francuski myślicieli, którzy następnie budowana w oparciu o podstawy określone przez Angielski deists były niemal wyłącznie tak.

Inni odpoczywają treści o krytykę władzy kościelnej w nauczaniu natchnieniu Pisma Świętego, ani faktu zewnętrznego objawienia prawdy nadprzyrodzonej danej przez Boga dla człowieka.

W tym ostatnim punkcie, podczas gdy istnieje znaczna rozbieżność metody i procedury do zaobserwowania w pismach z różnych deists, wszystkie, przynajmniej w bardzo dużym stopniu, wydaje się concur.

Deizm, co w jego manifestacją było przeciwieństwie do obecnych i tradycyjnego nauczania religii ujawniły.

W Anglii w deistical ruch wydaje się być niemal niezbędne wyniku politycznych i religijnych warunków czasu i kraju.

Renesans miał dość skokowa od późniejszych scholasticism, a wraz z nim, bardzo dużym stopniu, konstruktywnej filozofii średniowiecza.

Reformacji protestanckiej, w otwartym buncie przeciwko władzy Kościoła katolickiego, miał zainaugurowała wolno rewolucji, w którym wszystkie religijne pretensions miały być zaangażowane.

Biblia jako substytut dla życia głosu Kościoła i państwa, religii jako substytut katolicyzm może stanąć na pewien czas, lecz bardzo mentalności, że przyniósł je, jako środków zastępczych nie może logicznie z resztą zawartości.

Zasada prywatnych orzeczenia w sprawach religii nie uruchomić jego trakcie w pełni akceptując Biblii jako Słowa Bożego.

A korzystne byłoby bodźcem możliwość przekazania go jeszcze raz, a od takich skapy przyjęcia, ponieważ dał do Pisma byłoby przystąpić do nowego egzaminu końcowego i odrzucenie ich roszczeń.

Nowe życie z nauk empirycznych, ogromne rozszerzenia horyzontów fizycznych w takich odkryć jak te z astronomii i geografii, filozofii i wątpliwości rationalistic metody Kartezjusza, empiryzm zalecał z Bacon, polityczne zmiany czasu - wszystkie te rzeczy były czynniki w przygotowaniu i układ etapie, na którym poziomie w revelational krytyki religii może przyjść do przodu i odegrać swoją rolę w niektórych szansę na sukces.

I choć pierwsze eseje o deizm były nieco ukrytych i celowo pośrednich w ich ataku na objawienie, z rewolucji i wolności obywatelskich i religijnych konsekwencji na to, z rozprzestrzeniania się ducha krytycznego i empirycznych, jak np. w filozofii Locke'a, czas był gotowy do pełnej próby w przypadku chrześcijaństwa jak przed wyjasnione przez ustanowienie i sekt.

W klina prywatnych wyrok był prowadzony do władzy.

To już protestantyzm podzielony na wiele sprzecznych sekt.

Było już próby do zderzenia z ujawniła religii w jakiejkolwiek formie lub postaci.

W deistical tendencja przeszedł przez kilka mniej lub bardziej jasno określone etapy.

Wszystkie siły zostały dokonał możliwe przed jego wyprzedzeniem.

Parlamenty miały cognizance go.

Niektóre z przedstawień z deists zostały publicznie spalone.

Do biskupów i duchowieństwa z Utworzenie były w ustosunkowuje się męczący.

Dla każdego pamphlet lub książki deist, że napisał kilka "odpowiedzi" na raz zostały wprowadzone przed publicznym jako antidotum.

Listów duszpasterskich biskupów skierowane do wiernych diecezji ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Woolston "Moderator" wywołało nie mniej niż pięć takich pastorals od biskupa Londyn.

Wszystko to zostało oficjalne ecclesiastically była pełna i wahał się w opozycji do ruchu, a deists odbyły się do ogólnego detestation w najsilniejszym.

Po krytycznych freethought duchu zasad i filtrowane w dół na środku klasy i mas, gdy takich ludzi jak Woolston i Chubb umieścić długopis do papieru, doskonałe burza z counter-krytyka wstała.

W rzeczywistości, a nie kilka wykształconych ludzi i hodowane były naprawdę po stronie szerokiej tolerowały w sprawach religii.

"Dowcip i ośmieszanie", za pomocą którego hrabia Shaftesbury miałoby wszystkich badanych rozumie, jak słusznie zauważa Brown, nie więcej niż Sprawdzić i dobrego charakteru.

Ale Shaftesbury się przez to nie oznacza, że pozwala on był deist, z wyjątkiem w tym sensie, w którym termin ten jest zamiennie z theist; i Herbert z Cherbury, najbardziej kulturalny przedstawiciel ruchu, jest zauważyć, jak po najbardziej umiarkowane a przynajmniej w przeciwieństwie do nich wszystkie nauki chrześcijaństwa.

Jedna faza poprzez deizm, które mogą być zdały powiedział, że w krytycznej analizy pierwszych zasad religii.

To potwierdzenie swojego prawa do doskonałej tolerancji ze strony wszystkich ludzi.

Freethought zostało prawo do indywidualnego; było, rzeczywiście, ale pierwszy krok w góry z zasadą prywatnego otrzymał wyrok.

Takie przedstawicieli deizm jako Toland Collins i mogą być traktowane jako typowe dla tego etapu.

Jak dotąd, podczas krytycznych i domaganie się swoich praw do zakończenia tolerowały, to nie musi być, chociaż w istocie rzeczy był on niewątpliwie, wrogo nastawieni do religii.

A drugiego etapu, w którym był on krytykowany moralnych lub etycznych część religii.

W hrabia Shaftesbury, na przykład, ma wiele do nakłonienia przeciwko doktrynie doktryny przyszłych nagród i kar w sankcji z prawem moralnym.

Taka postawa jest oczywiście niezgodne z przyjętymi nauczania Kościołów.

Po tym następuje krytycznej analizy pism Starego i Nowego Testamentu, w szczególności w odniesieniu do weryfikacji proroctwa i do cudownych zdarzeń w nim zapisane.

Antony Collins wykonaniu pierwszej części tego zadania, natomiast Woolston wyraził uwagę głównie na te ostatnie, stosując się do zapisów scriptural zasad przedstawionych przez Blount w jego notatki "Apoloniusz Tyanæus".

Wreszcie, nie było etapu, w którym naturalnych, takich jak religia była bezpośrednio przeciwieństwie do religii ujawniły.

Tindal, w jego "Chrześcijaństwo stara jak Creation", zmniejsza lub usiłuje zmniejszyć, z powodu objawienia, co chrześcijańskiej oświadczenie revelational prawdy albo zbędne, że jest zawarty w samej przyczyny, pozytywnie lub szkodliwe, że wykracza poza lub sprzeczne powodu.

Jest zatem jasne, że w głównym, deizm jest nie więcej niż jeden wniosek o krytycznym zasad religii.

Ale w pozytywnym aspektem jest to coś więcej, oferuje ona jako substytut prawdy objawionej prawdy, że ciało, które mogą być budowane przez wysiłków fizycznych bez powodu.

Termin deizm, jednak doszła w trakcie czasu na bardziej konkretne znaczenie.

Jest podjęte w celu potwierdza szczególną metafizycznej doktryny służyć zostały utrzymane przez wszystkie deists.

Są one pogrupowane w ten sposób około członków jako quasi-filozoficznych szkoły, naczelnika i wyróżniającym elementem, który jest związek między potwierdziła w celu uzyskania wszechświata i Boga.

Bóg, w tym nieco inferential i konstruktywnej pracy magisterskiej, odbywa się za pierwszą przyczynę na świat, aby być osobistego Boga.

Jak dotąd jest to, że nauczanie o theists, jak skontrastowane z tym do Atheists i pantheists.

A ponadto, deizm nie tylko wyróżnia się na świat i Boga jako przyczynę i skutek, ale podkreśla, transcendentnego charakteru Diety na ofiarę Jego indwelling i Jego Opatrzności.

On jest z dala od stworzenia, które On przyniósł na czym, unconcerned co do szczegółów jego pracy.

Po dokonanych Natura, On pozwala na uruchomienie własnej oczywiście bez ingerencji w jego części.

W tym punkcie nauki deizm wyraźnie różni się od tego z theism.

Słowny rozróżnienie pomiędzy tymi dwoma, które pierwotnie Cabrio warunkach - deizm, łacina pochodzenia, jest tłumaczeniem z Grecki theism - Wydaje się, że zostały wprowadzone do literatury przez Angielski deists się, w celu uniknięcia nazwy naturalists na podstawie których zostały one powszechnie znane.

W naturalizm był epitet ogólnie zwrócić uwagę na nauczanie w Spinozistic zwolenników w filozofii, jak również na tzw Atheists, deizm wydawała się jej profesorów na raz, aby dostarczyć disavowal zasad i doktryn, które repudiated i znak poza własne miejsce wyraźnie, że z tego theists.

Słowo wydaje się jednak, aby zostały po raz pierwszy zatrudnionych w Francja i Włochy około połowy XVI wieku, gdyż występuje w dedicatory prefiksem list do drugiego wielkość Viret "Instrukcja Chrétienne" (1563), gdzie mówi się o reformę Boski kilka osób którzy sami wezwał przez nową nazwę - deists.

To był głównie ze względu na metody ich badania oraz ich krytykę tradycyjnych religii protestanckiej, że oni również się być nazywany rationalists, sprzeciwiający się, jak został wskazał, wyniki bez względu na prawdy wiary, która odbyła się w mając pochodzą od Boga za pośrednictwem zewnętrznego objawienia.

Niezależnie od tego, czy została ona przez ignorując tym razem, lub przez aktywne próby w celu odparcia i udowodnić swoją nicością, racjonalizm był oczywisty termin ich procedury.

A był on również, w dużej mierze ten sam sposób, by ich uzyskaniem wolności do dyskusji na temat tych linii doktryny określone w Biblii i czego nauczał przez Kościoły, że oni zarobili dla siebie nie mniej biorąc pod uwagę powszechnie tytuł "freethinkers. "

Istnieją znaczne rozbieżności i wyróżnienia wśród Angielski deists co do całej zawartości prawdy podane przez powodu.

Najważniejszą z tych wyróżnień jest niewątpliwie, że przez które są sklasyfikowane jako "śmiertelne" i "nieśmiertelnego" deists;, podczas gdy wielu przyznał filozofii nauki przyszłego życia, odrzucenie przyszłych nagród i kar przeprowadzonych z nim w odniesieniu do niektórych z o nieśmiertelności odmowy w ludzkiej duszy.

Pięć artykułów ustanowione przez Pana Herberta z Cherbury, jednak z ich ekspansji na sześć (i dodanie siódmego) Charles Blount, mogą zostać podjęte - i przede wszystkim byłym - jak format zawodów deizm.

Zawierają one następujące doktryny:

że istnieją najwyższego Boga,

którzy są przede wszystkim być czczony;

że główną częścią tego kultu polega na pobożności i mocy;

nawrócicie, że musimy nasze grzechy i że, jeśli to zrobić, Bóg nam łaski;

że nie są nagrody dla dobra ludzi i kary za zło mężczyzn, jak i tutaj poniżej.

Blount, podczas gdy on nieco rozszerzonej na każdy z tych doktryn, włamali się jednego do dwóch i dodaje siódmego, w których naucza, że Bóg rządzi się świat przez Jego Opatrzności.

Może to trudno być przyjęta jako doktryny wspólne dla deists; natomiast, jak już wspomniano, przyszłych nagród i kar nie zostały dopuszczone przez nich wszystkich.

Na ogół są odrzucane cudowny element w Piśmie i kościelnej tradycji.

Oni nie przyznać, że nie było jednego "specyficznych ludzi", takich jak Żydzi i chrześcijanie, wyróżniane na odbiór prawdy-wiadomość, lub do wybranego odbiorcy jest jakichkolwiek specjalnych lub nadprzyrodzony dar łaski Bożej.

Władze Białorusi zaprzeczyły doktryna Trójcy i całkowicie odmówił mediatorial toleruje żadnych znaków w osobie Jezusa Chrystusa.

W obrzędu, doktryna "kalkulacyjnych sprawiedliwość" Chrystusa - szczególnie popularne wśród prawowierność w czasie - wspólne losy wszystkich doktryn chrystologiczna w ich rękach.

A przede wszystkim rzeczy i na każdą okazję - ale z co najmniej jednym chlubnym wyjątkiem - oni podnieśli głos przeciwko władzy kościelnej.

Oni nigdy nie zmęczony Hasło priestcraft w każdym kształcie i formie, znaleźć odeszli tak daleko, jak dochodzenie wykazało, że religia była imposture, wynalazek z kasty kapłańskiej do opanowania, a więc łatwiej rządzić i wykorzystać, ignorant.

Ponieważ deizm miało swoją podstawę w logiczny ciąg wydarzeń, z zasadami wpływać na reformacji protestanckiej, więc prowadził swoje krótkie i gwałtowne w trakcie rozwoju tych zasad i zakończony w Sceptycyzm filozoficzny.

Przez pewien czas to spowodowane nadzwyczajnym commotion we wszystkich kręgach myśli w Anglii, wywołało bardzo duże i, w pewnym sensie, interesujący polemical literatury, i wejść od najniższych do najwyższych warstw społeczeństwa.

Wtedy padł płaskie, czy kontrowersje, ponieważ miał utracił żywe zainteresowanie jego acuter etapie lub w ogóle, ponieważ ludzie byli dryfującą z prądem krytyki wobec nowych poglądów, trudno byłoby powiedzieć.

Z większości argumentów na deists mamy obecnie dość znane, dzięki wysiłkom nowoczesnych freethought racjonalizm i zachować je przed publicznym.

Choć żrącymi, często mądry, a czasami niezwykle bluźniercze, otwórz shabby trochę książek w celu znalezienia dla nich w większości nieaktualne, powszechne i nudne.

A jednocześnie kilka "odpowiedzi" evoked one nadal może być uznana za normę dzieł apologetykę, większość z nich należą, w więcej niż jednym zmysłów, do pism o bygone wieku.

Gdy wicehrabia Bolingbroke prace zostały opublikowane pośmiertnie w 1754, i nawet wtedy, gdy sześć lat wcześniej, David Hume, "Esej o ludzkim poznaniem" została podana do publicznej wiadomości, była spowodowana trochę zamieszać.

Bolingbroke, ataki na religię ujawniła, z punktu widzenia mające na sensationalistic teorii wiedzy, były w ostatnich pisarz stawia go, "insufferably wearisome"; nie mógł wszystkich jego cynicism i satyra, więcej niż sceptycyzm w szkocki filozof, odnowić użyteczności publicznej w spór, który był praktycznie martwy.

W deistical kontrowersje odtworzyć w odniesieniu do filozofii i Hobbes Locke jest preeminently Angielski jeden, i to do tego Angielski deists odniesienia jest zazwyczaj dokonywane jest przy tym kwestia deizm.

Ale ten sam lub podobny ruch, który odbył się w Francja także.

Mówi Ueberweg,

W XVIII w., dominujący charakter Francuski filozofii.

. . było to, że sprzeciw wobec dogmatów i otrzymał rzeczywistych warunków w Kościół i państwo, i wysiłki jego przedstawicieli były skierowane przede wszystkim do ustanowienia nowej teoretycznej i praktycznej filozofii odpoczynku na naturalistyczny zasad.

(Gesch. d. Philosophie, Berlin, 1901, III, 237)

Mężczyźni jak Voltaire, a nawet materialistycznego Encyclopædists, przykładem tendencja do myślenia filozoficznego, który ma bardzo wiele wspólnego z tym, co w Anglii zakończył się w deizm.

To miał takich samych zasadach, teorii wiedzy propounded przez Locke'a, a następnie pchają się do skrajnego punktu przez Condillac i ogólne wyprzedzeniem myśli naukowej.

Od Voltaire's krytykę organizacji kościelnej i teologii, jego unwearying ataków na chrześcijaństwo, Biblia, Kościół i objawienia, tendencja się do Panteizm i materializm.

Rousseau miałoby charakter religii zastępować tradycyjne formy objawienia, oraz dostosowania go, jak on przyniosłoby filozofii i polityce, z punktu widzenia indywidualizmu.

Helvetius miałyby moralnego systemu opartego na zasadzie samoregulacji obecne zainteresowania.

A zatem, jak w Anglii logicznego rozwoju deizm zakończony w sceptycyzm z Hume, tak w Francja skierował go do odpoczynku w materializm La Mettrie, Holbach.

ProMinent DEIST PISARKI

Nr referencyjny został złożony powyżej kilka z ważniejszych przedstawicieli Angielski deizm.

Dziesięciu lub dwunastu pisarzy są wyliczone jako odnotowania się do literatury i myśli o ruchu, z których następujące krótkie szkice mogą być podane.

Pan Herbert z Cherbury (1581-1648)

Pan Herbert, współczesna z filozof Hobbes, był najbardziej dowiedziała się o deists i jednocześnie najmniej usuwane do przedstawienia chrześcijańskiego Objawienia do niszczącej krytyki.

Był założycielem w rationalistic formie religii - religia natury - który składał się z nie więcej niż pozostałość prawdy wspólne dla wszystkich form wyznania, jeżeli ich pozytywne cechy charakterystyczne zostały wydzielone.

Zawód wiary Herbert's racjonalizm streszcza się w pięciu artykułów podanych powyżej.

Jego główny wkład do literatury deistical są "Tractatus de Veritate prout distinguitur jeden Revelatione, Verisimili, Possibili i jeden Falso" (1624); "De religione Gentilium Errorumque apud eos Causis" (1645, 1663); "De religione laici. "

Charles Blount (1654-93)

Blount została zauważona jako krytyk zarówno Starego i Nowego Testamentu.

Jego metody ataku na chrześcijańskie stanowiska zostało scharakteryzowane przez indirectness oraz niektórych duplicity, że nigdy, ponieważ będzie w pewnym stopniu związane z całego deistical ruchu.

W zauważa, że załączony do jego tłumaczenia Apoloniusz są obliczane w celu osłabienia lub zniszczenia credence w cuda Chrystusa, z których część rzeczywiście sugeruje on na wyjaśnienia przyczyn naturalnych, argumentując w ten sposób przeciwko wiarygodności Nowego Testamentu.

W podobny sposób, za pomocą argumentu przeciw Hobbes Mozaika autorstwa na Pentateuch, przez atakowanie i cudowne wydarzenia w nim zapisane, miał impeached dokładności i wiarygodności Starego Testamentu.

On zupełnie odrzuca doktrynę o mediatorial Chrystusa i twierdzi, że taka jest doktryna wywrotowych prawdziwej religii, podczas gdy wielu klamstwo on postrzega w tradycyjnych i pozytywnych form chrześcijaństwa sam dół do politycznych wynalazku (na potrzeby elektrowni i łatwe rząd) kapłanów i nauczycieli religijnych.

Siedem artykułów, w których Blount rozszerzone pięciu artykułów Pan Herbert został zauważony.

Jego notatki do tłumaczenia Philostratus "Życie Apoloniusz Tyanæus" zostały opublikowane w 1680.

Pisał też do "Anima Mundi" (1678-9); "religio laici", praktycznie tłumaczenia Pan Herbert książki pod tym samym tytułem (1683) i "The Oracles of Reason" (1893).

John Toland (1670-1722)

Toland, podczas gdy pierwotnie wierzącego w Boskim objawieniu, a nie sprzeciwia się doktryny chrześcijaństwa, do zaawansowanych rationalistic stanowiska pantheistic silne tendencje poprzez pozbawianie nadprzyrodzonego elementu z religii.

Jego główne tezy polegał na argument, że "nie ma nic w Ewangeliach wbrew rozumowi, ani nad nim, i że doktryna chrześcijańska nie może być prawidłowo nazywany tajemnicy." Oświadczenie to uczynił na założeniu, że cokolwiek jest sprzeczne z powodów jest nieprawdziwe, i to niezależnie od powyższych powodów jest niedopuszczalne.

On utrzymywał, dlatego, że powód jest bezpieczne i tylko przewodnikiem do prawdy, i że religia chrześcijańska nie stanowi roszczenie do ich tajemniczy.

Toland również poruszone kwestie w odniesieniu do kanonu Pisma Świętego i początków Kościoła.

On przyjął pogląd, że w pierwotnym Kościele istnieją dwie frakcje sprzeciwiające, liberalnej i Judaizing; i on w porównaniu około osiemdziesięciu Dziękujemy! Pism z Pisma Nowego Testamentu, w celu wątpliwości na autentyczności i wiarygodności kanon.

Jego "Amyntor" evoked odpowiedź z obchodzonym Dr Clarke, a także znaczną liczbę książek i opracowań zostały opublikowane w odrzucenia jego doktryny.

Główny utworów, dla którego był to odpowiedzialny - "Chrześcijaństwo nie Tajemniczy" (l696), "Listy do Serena" (1704); "Pantheisticon" (1720); "Amyntor" (1699); "Nazarenus" (1718).

Antony Ashley Cooper, trzeci hrabia Shaftesbury (1671-1713)

W hrabia Shaftesbury, jeden z najbardziej popularnych, eleganckie, i ozdobną tych pisarzy, jest generalnie podzielono między deists ze względu na jego "Cechy".

On sam nie przyznać, że był taki, chyba w tym sensie, w którym deist jest skontrastowane z ateistyczną; go Biskup Butler powiedział, że gdyby mieszkał w późniejszym wieku, kiedy chrześcijaństwo było lepiej rozumieć, on byłby dobry chrześcijańskiej .

Tak więc, że wprowadzenie w Shaftesbury się do wielkości kazań dr Whichcot (1698), "stwierdza winy z tymi w tym wieku świeckie, które reprezentują nie tylko instytucja głosił, ale nawet sama Ewangelia, a nasi święte religii, za oszustwa ".

Istnieją również fragmenty "Kilka listy pisane przez Noble Pana młodego człowieka w Uniwersytecie" (1716), w którym wykazuje bardzo prawdziwe w odniesieniu do doktryny i praktyki religii chrześcijańskiej.

Ale "Charakterystyka Męskie sprawy, opinie i Times" (1711-1723) daje wyraźne dowody Shaftesbury's deistical tendencje.

Zawiera częste krytyki doktryny chrześcijańskiej, Pisma, i objawieniem.

On twierdzi, że ten ostatni jest nie tylko bezużyteczne, ale pozytywnie mischievous, ze względu na swoją doktrynę nagród i kar.

Na podstawie moralności on polegać na zgodności naszego uczucia do naszych naturalnych znaczeniu tego wzniosłe i piękne, naturalne oszacowanie wartości ludzi i rzeczy.

Ewangelia, on twierdzi, ze Blount, była tylko owocem systemu na część duchowieństwa, aby zabezpieczyć własne aggrandizement i zwiększenia ich siły.

Z takich zawodów jest trudne do pogodzenia jego oświadczenie, że przestrzega doktryny i tajemnice religii, ale staje się to jasne w świetle faktu, że posiadają charakterystyczne polityczno-religijnych widzenia Hobbes.

Niezależnie od władzy absolutnej w państwie sankcji jest dobre, naprzeciwko jest złe.

Aby zakwestionować jej prywatnego religijnych wyroków do religii usankcjonowane przez państwo ma charakter rewolucyjny akt.

Aby zaakceptować ustalone religii państwowej jest obowiązkiem obywatela.

Shaftesbury bardziej ważny wkład do tej literatury są "Cechy" i "Kilka listów", o których mowa powyżej.

Antony Collins (1676-1729)

Collins spowodował znaczne mieszać przez publikacji (1713) jego "Przemówienie z dnia Freethinking, spowodowanych przez Wzrost i Wzrostu w Sect call'd Freethinkers".

On miał wcześniej przeprowadził argument przeciwko immateriality i nieśmiertelność duszy i na przeciw ludzkiej wolności.

W tym był dr Samuel odpowiedział Clarke.

"Przemówienie" zalecał tolerancyjnych i nieskrępowanego zapytaj, potwierdziła prawa człowieka powód do zbadania i interpretacji objawienia, i starała się pokazać niepewność proroctwa i Nowego Testamentu rekord.

W innej pracy Collins stawia czwartym argumentem w celu udowodnienia fałszywych religii chrześcijańskiej, choć nie wyciągać wniosku, wyraźnie wskazane.

On twierdzi, że chrześcijaństwo jest uzależnione od judaizmu, i że jego dowód jest wypełnienie proroczej wypowiedzi zawartych w Starym Testamencie.

Następnie przechodzi do punktu, że wszystkie takie profetyczne wypowiedzi jest dwuznaczne charakter i nie mogą być uznane za prawdziwe, aby dostarczyć dowód na to, że prawda o jego wypadku.

On zwraca ponadto uwagę, że idea Mesjasza wśród Żydów był ostatnim czasie wzrost przed Chrystusa, i że mogą mieć Hebrajczycy pochodzi wiele ich pomysłów z teologicznych ich kontaktów z innymi narodami, takich jak Egipcjanie i Chaldejczyków.

W szczególności, gdy jego pism na proroctwa zostały zaatakowane uczynił jego mocy, aby dyskredytuje książki Daniela.

"Przemówienie na podstawie i przyczyn z religii chrześcijańskiej" (1724) zwany dalej wielką liczbę odpowiedzi, głównym wśród tych, które były na biskupa Richfield, dr Chandler ( "Obrona chrześcijaństwa z Proroctwa w Starym Testamencie "), Oraz dr Sherlock (" Wykorzystanie i zamiarem Prophecy ").

To było w Collins "System literal Prophecy", że w starożytności i władze Księgi Daniela zostały omówione.

"Proroctwa były dokonywane jest zapis przeszłych i współczesnych wydarzeń, a nie prevision w przyszłości. Ale" system "był słaby, chociaż był on odpowiedział przez więcej niż jeden krytyk nie można powiedzieć, że dodaje wiele wagi do dyskursu ".

Łącznie Collins "ataki na proroctwa zostały uznane za tak poważny charakter, że zwanych dalej nie mniej niż trzydzieści pięć odpowiedzi.

Jego dzieł, można zauważyć, jak mając szczególnie na temat deizm: "Esej dotyczących korzystania z Powód w teologii" (1707); "dyskurs Freethinking" (1713); "Przemówienie na podstawie Przyczyny i Religia chrześcijańska "(1724);" systemu literal Zbadano Prophecy "(1727).

Woolston Thomas (1669-1733)

Woolston się jako moderatora w zajadłej kontrowersji, że była prowadzona między Collinsa i jego krytycy z jego "moderator między niewiernym i Apostata".

Jak udało Collins w allegorizing na proroctwa ze Starego Testamentu, aż nie pozostał z nich, tak Woolston chciał allegorize od cudów Chrystusa.

W latach 1728-9, sześć dyskursy na cuda naszego Pana ukazał się w trzech częściach, w których twierdzili, Woolston, z niezwykłym przemocy języka i bluźnierstwo, które mogą być przypisane tylko do opetany, że cudów Chrystusa, kiedy podejmowane w sposób dosłowny i historycznym znaczeniu, są fałszywe, absurd, a fikcyjne.

Muszą zatem, on nalega, otrzymane w mistyczne i alegorycznego sensu.

W szczególności, twierdził, na długości w stosunku do wielkich cudów zmartwychwstania z martwych przez Chrystusa uczynił, i wobec zmartwychwstania samego Chrystusa.

Biskup Londyn wydane pięć listów duszpasterskich przeciwko niemu, i wiele ecclesiastics refutation napisał w swojej pracy.

Najbardziej dobitnym odpowiedzi na jego doktryny była "Tryal z Świadkowie" (1729) Sherlock przez dr.

W 1729-30, Woolston opublikowany "Obrona przed jego Przemówienie Biskupów Londyn i St David's", bardzo słaby produkcji.

Matthew Tindal (1657-1733)

Tindal dał do kontrowersji prac, które szybko stało się znane jako "Deists" Biblii ".

Jego "Chrześcijaństwo stara jak Creation" została opublikowana w jego skrajnym starość w 1730.

W jego podobozów tytuł wskazuje, jej celem było pokazanie, że Ewangelia jest nie więcej niż republication z prawa natury.

To ona zobowiązuje się do złożenia przez zwykły eviscerating religii chrześcijańskiej wszystkich, że nie jest zwykłe oświadczenie naturalnych religii.

Zewnętrzne objawienie jest uznane za bezużyteczne i zbędne, a nawet niemożliwe, zarówno Starego i Nowego Testamentu, które mają być pełen sprzeczności i sprzeciwów.

Praca została przyjęta jako poważnego ataku na tradycyjne miejsce chrześcijaństwa w Anglii, jak jest evinced przez wrogie krytyki wywołało ono na raz.

Biskup Londyn wydał duszpasterskich; Waterland, Prawo, Conybeare, a inni odpowiedzieli na to, Conybeare "obrony" tworząc znaczne mieszać w czasie.

Więcej niż jakakolwiek inna praca, "Chrześcijaństwo stara jak Creation" była okazją do pisania Butler, znany "Analogia".

Thomas Morgan (zm. 1743)

Morgan sprawia, że zawody chrześcijaństwa, przydatność objawienia, itd., ale krytykuje i jednocześnie odrzuca jako revelational Starego Testamentu historii, zarówno co do jej osobistości i jego narracja rzeczywistości.

On zaliczek teorię, że Żydzi "zakwaterowani" prawda, a nawet posuwając się do tego rozszerzenie "zakwaterowanie" do Apostołów i do Chrystusa, jak dobrze.

Jego uwagę na pochodzenie Kościoła jest podobna do tej z Toland, że posiada dwa elementy, Judaizing i liberalne, doprowadziły do syntezy.

Jego dzieło jest "moralne Filozof, dialogu między Philalethes, Christian Deist i Teofan, Christian Żyda" (1737, 1739, 1740).

To był dr odpowiedział Chapman, których wezwał odpowiedzi przytacza jako obronę ze strony Morgan w "moralne Filozof, lub dalej Windykacja moralnej prawdy i rozumu".

Thomas Chubb (1679-1746)

Chubb - człowiek pokorny pochodzenia i ubogich oraz kształcenia podstawowego, poprzez handel ulał-animator i łój-Chandler - jest najbardziej plebejski przedstawiciel deizm. W roku 1731 opublikował "Przemówienie chodzi A Reason", w którym jego disavows intencji sprzeciwienia objawienie lub obsługujących przyczyną niewierności.

Ale "The True Ewangelii Jezusa Chrystusa", w którym Lechler widzi "istotnym momentem w rozwoju historycznym deizm", ogłasza chrześcijaństwo jako życie, a nie jako zbiór prawd doktrynalnych.

Prawdziwej Ewangelii jest to, że religii naturalnych, takich jak Chubb i traktuje je w swojej pracy.

W jego pośmiertnego dzieła jeden z wyprzedzeniem jest sceptyczny.

Zostały one opublikowane z 1748 roku, a po "Uwagi na temat Pisma" zawierają autora "Farewel do czytelników".

Ten "Farewel" obejmuje szereg opracowań na różne tematy religijne.

A oznaczone tendencję do sceptycyzmu wobec poszczególnych opatrzności przenika je.

Skuteczność modlitwy, jak i przyszłości państwa, jest zakwestionowana.

Argumenty przeciw są wezwał proroctwa i cud.

Istnieje pięćdziesiąt stron poświęconych wobec tych Zmartwychwstania samodzielnie.

Wreszcie, Chrystus jest przedstawiony jako zwykły człowiek, który założył sektę religijną wśród Żydów.

Chubb opublikowane również "panowanie Ojca" (1715) i "opracowań" (1730).

Jest on również odpowiedzialny za uczucia "The Case of deizm rzetelnie", anonimowy dróg, które poprawione. Henry St John, wicehrabia Bolingbroke (1678-1751)

Wicehrabia Bolingbroke należy do deists głównie ze względu na jego pośmiertnego dzieła.

Są ponderously cynizmu w stylu ogólnie i nudnej i nieinteresujący, Zawierające argumenty przeciwko prawdy i wartości biblijny historii, i twierdząc, że chrześcijaństwo jest systemem stąpający po niepiśmienny przebiegli przez duchownych w celu dalszego osiągania własnych celów.

Peter Annet (1693-1769)

Annet był autorem m.in. utworów z "Sądząc dla siebie, lub Freethinking wielki Obowiązek Religia" (1739), "Zmartwychwstanie Jezusa uważane za" (1744), "Supernatural zbadane" (1747), oraz dziewięć numerów na "Free Inquirer" (1761).

W drugim z tych utworów On zaprzecza zmartwychwstaniu Chrystusa i oskarża o Pismo Święte i oszustwa oszustwo.

Henry Dodged (zm. 1748)

Dodged, który napisał "Chrześcijaństwo nie Założona na Argument", jest również powszechnie uważa, z Annet, jak wśród reprezentatywnej deists.

(Patrz: Bóg PROVIDENCE; RACJONALIZMIE; sceptycyzm; teizm).

Publikacja informacji napisanej przez Franciszka Aveling.

Przepisywane przez Rick McCarty. Encyklopedia katolicka, tom IV.

Opublikowany 1908.

New York: Robert Appleton Company.

Nihil obstat.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest