Symbol ryby Chrześcijański

Informacje ogólne

Wielość symboli i atrybutów używanych przez Rzymian skontrastowane gwałtownie do kilku prostych obrazów wykorzystywanych przez pierwszych chrześcijan, którzy mieli być ostrożny w obliczu prześladowania religijne.

Na sakramentalne kubki, uszczelki, lampy i Ducha Świętego został symbolicznie przez gołębicę i Chrystusa przez ryby (być może ze względu na czas ryb był jednym z elementów sacrum posiłku) lub przez pasterza owiec niosący na ramionach (od Łukasza 15:3-7).

Zbawiciela była również reprezentowana przez monogram utworzony przez połączenie Grecki litery chi i Rho (XP), dwie pierwsze litery z Grecki słowo Chrystusa.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
To monogram jest również podobne do pierwszego Grecki litery słowa ryb.

Editor's Note: usłyszałem interesującą spekulacji dotyczących tego tematu, ale który nie ma potwierdzenia i prawdopodobnie nie jest to możliwe potwierdzenie.

Roszczenie rozpoczyna się od obserwacji, że gdy dwa obcych będą spełniać, nie bardzo wiedziałem, czy innych chrześcijańskich lub był ktoś którzy mogą przekształcić je w rzymskich żołnierzy, które mają być niezwłocznie zabite.

I tak jeden może raczej casually wykorzystania ich do fidget wokół palców, nie korzystając z żadnych szczególną uwagę wszelkie Rzymian którzy mogą być w pobliżu.

Osoba może następnie w prosty sposób wyciągnąć prosty zarys ryby w kurzu lub brudu.

Jeśli inna osoba nie była chrześcijańska, to oni nie wiedzą, co oznaczało, że to po prostu i przypisać je do doodling.

Jednakże, jeżeli druga osoba była chrześcijańska, a następnie wiadomość zostanie przeniesiony.

To wydaje się wiarygodne, ponieważ wydaje się jednym z kilku możliwych sposobów racjonalnie aby dowiedzieć się, czy inni byli chrześcijanami, czy też nie, w środowisku, w którym wszyscy chrześcijanie zostali zabici oczekuje się jako wrogowie.

Symbole z ryb

Informacje Katolicki

Wśród symboli zatrudnionych przez prymitywne chrześcijan, że w szeregach ryb prawdopodobnie pierwszy w znaczenie.

Podczas korzystania z ryb w pogańskich sztuki jako czysto dekoracyjny znak jest stała i starożytnych, najwcześniej literackie odniesienie do symbolicznej ryb dokonanych przez Klemens Aleksandria, urodzony około 150, którzy zaleca swoim czytelnikom (Paedagogus, III, xi) mają swoje pieczęcie z wygrawerowanym gołębicę lub ryb.

Klemens nie uznają to za konieczne, aby dać żadnego powodu do tego zalecenia, z których może on być bezpiecznie wynika, że znaczenie obu symboli było niepotrzebne.

Rzeczywiście, z monumentalną źródeł wiemy, że ryby były symboliczne znane chrześcijan na długo przed słynnym Alexandrian urodził; w takich zabytków jak Roman Capella Greca i sakrament kaplice z katakumby św Callistus, ryb było przedstawiani jako symbol w pierwszych dziesięcioleciach w drugim wieku.

Symbol samo może być sugerowane przez cudownego rozmnożenia chleba i ryb lub repast z siedmiu uczniów po zmartwychwstaniu, na brzegu Morza Galilejskiego (Jana 21:9), lecz jego popularność wśród chrześcijan było spowodowane głównie, wydaje się, słynnego akrostych składający się z pięciu początkowych liter wyrazów stanowiących Grecki wyraz dla ryb (Ichthys), które słowa krótko, ale jasno opisane postać Chrystusa i Jego roszczenie do kultu wiernych: Iesous Christos Theou Yios Soter, czyli Jezus Chrystus, Syn Boga, Zbawiciel.

(Patrz dyskurs cesarza Konstantyna, "Ad coetum sanctorum" w. XVIII.) To nie jest nieprawdopodobne, że ta formuła powstała w chrześcijańskiej Aleksandria, i była pomyślana jako protest przeciwko pogańskim apotheosis z cesarzy; na monety z Aleksandria z panowania Domicjana (81-96) tego cesarza jest stylizowany Theou Yios (Syn Boży).

Słowo Ichthys, a następnie, jak również reprezentowanie ryby, które odbyło się dla chrześcijan sens na najwyższym znaczeniu; było krótkie wyznanie wiary w boskość Chrystusa, Odkupiciela ludzkości.

Wiernych, w tym mistyk Ichthys sami byli "mało ryb", zgodnie z dobrze znanym fragmencie z Tertuliana (De baptismo, c. 1): "My, małe ryby, po Ichthys obraz naszego, Jezusa Chrystusa, urodzony w wody ".

W związku z Ichthys z Eucharystią jest silnie podkreślał w epitafium Abercius, drugi wieku biskupa Hierapolis we Frygii, a nieco później w epitafium Pectorius w Autun.

Abercius mówi nam o wyżej pomnik że w jego podróży z jego domu do azjatyckiej Rzym, wszędzie w drodze otrzymał jako żywność "Ryby z wiosną, wielki, czysty", jak również "wino mieszane z wodą, wraz z chleba ".

Pectorius tez z ryb jako smaczne duchowe pielęgnować dostarczonych przez "Zbawiciel świętych".

W Eucharystii pomniki ten pomysł jest wyrażane wielokrotnie w postaci obrazu; żywności przed banqueters jest niezmiennie chleba i ryb na dwa oddzielne dania.

W załączeniu swoiste znaczenie dla ryb w tym zakresie jest również wniesione w takich wczesnych freski jak Fractio Panis scena na cmentarzu św Priscilla, a ryby na trawie, w najbliższym sąsiedztwie do koszy zawierających chleba i wina, w krypty Lucyny.

(Patrz SYMBOLIKA Eucharystii.)

Ryba była symbolem, nie stanowiła wyłącznie z symbolami Eucharystii, bardzo często okazuje się, związane z takimi inne symbole jak gołębicę, kotwicę, i monogram Chrystusa.

Zabytków, zbyt, w którym wydaje się, od pierwszego do czwartego wieku, obejmują freski, wyrzeźbione oświadczenia, pierścienie, pieczęcie, złocone okulary, jak również enkolpia z różnych materiałów.

Rodzaj ryb umieszczonych nie wymaga specjalnej obserwacji, chyba, że z drugiego wieku, w postaci delfinów często był zatrudniony.

Powodem tego szczególnego wyboru jest domniemywa się być fakt, że w popularnych szacunek, delfinów był uważany za przyjazne dla człowieka.

Oprócz Eucharystii freski z katakumb znaczną liczbę przedmiotów zawierających ryby-symbolem są zachowane w różnych muzeach europejskich, jednym z najbardziej interesujących, ze względu na połączenie ryby z kilku innych symboli, jest klejnotem rzeźbione w Muzeum Kircherian w Rzym.

Po lewej jest T-formie kotwicy, dwie ryby pod crossbar, natomiast w następnej kolejności są T-formie krzyża z gołębicę na crossbar i owce u podnóża, innego T-krzyżowej, jak maszt na statku I Dobrego Pasterza w sprawie przeprowadzenia w Jego ramionach strayed owiec.

Oprócz tych symboli pięciu liter słowa Ichthys są rozprowadzane rundy granicy.

Kolejny klejnot starożytnych rzeźbione reprezentuje wspierane przez statek ryby, gołębie perched na maszt i rufie, i Chrystusa na wodach ratowanie Świętego Piotra.

Po czwarte wieku symbolika ryby stopniowo zniknął; Reprezentacje ryb na chrzcielnice i brąz chrzcielnej kubki jak te znalezione na Rzym i Trewirze, obecnie w Muzeum Kircherian, są jedynie o charakterze ozdobnych, zasugerował, prawdopodobnie przez wody wykorzystywane w chrzcie.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Maurice M. Hassett.

Przepisywane przez Maryję i Józefa P. Thomas.

W pamięci Elizabeth Kunneth W Encyklopedii Katolickiej, Tom VI.

Opublikowany 1909.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 września 1909.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest