pięciu ran

Informacje Katolicki

Nabożeństwo

Odrodzenie życia religijnego i gorliwi działalności Bernardyn i św w dwunastym i trzynastym wieku, wraz z entuzjazmem na powrót krzyżacy z Ziemi Świętej, dał impuls do wspaniałego nabożeństwo do męki Jezusa Chrystusa i szczególnie do praktyk w zaszczyt z rany w Jego Święte ręce, nogi, i bocznych.

Powodem tego nabożeństwa było również wyrażone w późniejszym okresie na pamiątkę z Polski do biskupów Klemens XIII:

"Ponadto, pięć ran Chrystusa są honorowane przez masowego i pakietu Office, a ze względu na te rany, czcić również stopy, ręce i bok najbardziej miłości Odkupiciela, tych części naszego Pana w Najświętszym organu, który odbędzie się więcej warta o szczególnym kultem niż inni, właśnie dlatego, że poniósł Specjalne bóle dla naszego zbawienia, a ponieważ są ozdobione z tych ran jako prestiżowe znak miłości. Dlatego też, z życia wiary nie mogą być spojrzał bez specjalnego poczucia religii i pobożności "(Nilles," De rat. fest. SS. Cord. Jesu et Mariae ", I, 126).

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Wiele pięknych średniowiecznych modlitw ku czci Najświętszego rany, w tym niektóre nadana św Klary z Asyżu (indulgenced na 21 listopada, 1885), zostały zachowane.

St Mechtilde i św Gertrudy z Helfta były poświęcone Świętego rany, te ostatnie święta recytuje modlitwę codziennie w zaszczyt z 5466 rany, które zgodnie ze średniowieczną tradycją, zostały zadane na Jezusa podczas Jego męki.

W XIV wieku było zwyczajem w południowej Niemcy recytować piętnaście Pater Nosters każdy dzień (w ten sposób, który wyniósł 5475 w trakcie roku) w pamięci Najświętszego rany.

Odpowiednie do masowego "Humiliavit" w Mszał Rzymski, nie było w średniowiecznej Missals specjalnej Mszy ku czci Chrystusa rany, że został złożony przez świętego Jana Ewangelisty i objawione Bonifacy II (532).

Był znany jako Złoty masowego, i był indulgenced przez Innocentego VI (1362) i Jan XXII (1334); w czasie jego celebracji pięć świece były zawsze oświetlona.

To był popularnie stwierdził, że jeśli ktoś powiedzieć lub usłyszeć go na pięć kolejnych dni powinien on nigdy nie cierpią na bóle piekielnego ognia (Franz, "Messe im Mittelalter", 159).

The Dominican Różaniec pomógł również promować nabożeństwo do Najświętszego rany, podczas gdy pięćdziesiąt małych kulek odnoszą się do Maryi, pięć dużych kulek i odpowiednie Pater Nosters mają zaszczyt Pięciu rany Chrystusa (Beissel "Verehrung Marias", , 525).

Również w niektórych miejscach było zwyczajem do pierścienia dzwon w południe w piątki, aby przypomnieć wiernym recytować pięć PATERS Aves i na cześć Świętego rany.

A Corona, czy różaniec, z pięciu ran został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską na 11 sierpnia 1823, i ponownie w 1851.

Składa się z pięciu rejonów, z których każdy składa się z pięciu Glories w zaszczyt rany Chrystusa i jeden Ave w upamiętnienia tego Bolesnej Matki.

Błogosławieństwo z perełek jest zarezerwowane dla Passionists.

Święto

Najwcześniejsze dowody na święto ku czci z rany Chrystusa pochodzi z klasztoru Fritzlar, Turyngii, gdzie w XIV w. święto było trzymane w piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała.

Biuro było rytmiczne (Dreves ", Anal. Hymnica", XXIV, 20; Grotefend, "Zeitrechnung", II, 1, 115).

W XV wieku rozprzestrzeniła się na różnych krajów, do Salisbury (Anglia), Huesca, Jaca (Hiszpania), Wiedeń, Wycieczki, i został zawarty w Breviaries z karmelici, franciszkanów, dominikanów, oraz inne zlecenia (Dreves, op .. Cit., XXIV, XL, XLII).

Święto z pięciu ran, obchodzony od średniowiecza po Evora i poza nią w dniu 6 lutego Portugalia (Lizbona w piątek po Ash-środa) o znaczeniu historycznym.

To przypomina założycieli z Portugalski królestwo w 1139, kiedy to, przed bitwa na stepach Ourique, Chrystus ukazał się Alfonso Henriquez, obiecując zwycięstwo nad wrzosowiskami i komendanta, aby wstawić go do herb na nowe królestwo godło Pięciu rany ( "Propr. Portugalliae" Weiss, "Weltgeschichte", III, 251).

To święto obchodzone jest dzisiaj we wszystkich Portugalski-speaking countries.

W proprium w Wenecja z 1766, który zawiera prawdopodobnie najwcześniej serii ruchome święta na cześć Męki Chrystusa, święta z pięciu ran w drugą niedzielę marca, ale została przyznana w roku 1809 do Livorno w piątek po Ash-środa , W którym dzień jest nadal utrzymywany w wielu diecezjach w Toskanii, i gdzie indziej (Meksyk).

Od 1831 roku, gdy święta na cześć Męki zostały przyjęte na Rzym przez Passionists i miasta, to święto zostało przypisane do piątek po trzeciej niedzieli Wielkiego Postu.

Urząd jest jednym z tych spadku do nas przez średniowiecze.

W to święto nie jest obchodzone w całym Kościele Urzędu i Masa są umieszczane w dodatku z Brewiarz i Mszału.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez FG Holweck.

Przepisywane przez Michaela T. Barrett.

Dedykowane do męki naszego Pana w Encyklopedii Katolickiej, Tom XV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia


NILLES, Kalendarium manuale, II, 140; HELLER w Zeitschr.

futra Kath.

Theol. (1895), 582-5; Benedykt XIV, De DNJ święto Bożego, I, 279; BERINGER, Die Ablasse (Paderborn, 1906), 173, 174, 277, 382.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest