Idealizm

Informacje Katolicki

W dyskusji tej kadencji i jego sens, musi mieć odniesienie do wyrażeń pokrewnych, idealistą, idealized, idealne (przymiotnika), a idealnym (nazwa), z których wszystkie pochodzą od Grecki idéa.

Oznacza to "obraz", "rysunek", formularz ": to może być używane w znaczeniu" podobieństwo ", lub" kopia ", jak również, że" typ "," model ", lub" wzoru ": jest w tym sensie, że ten ostatni znajdzie wyraz w "idealne" i "idealny" i pochodne są wymienione powyżej. W mowie "idealnym", co mamy na myśli nie jest kopia dowolnego obiektu wyczuwalny, ale typu. artysta powiedział "idealizujących" jego przedmiotem, kiedy reprezentuje go jako sprawiedliwego, nobler, bardziej doskonałe niż jest w rzeczywistości.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Idealizm w życiu jest charakterystyczne dla tych którzy uważają pomysłów i prawo do prawdy, dobra i piękna, jak normy i dyrektywy sił.

Tę signification zdradzają wpływy Platona, którzy się pomysł techniczny w perspektywie filozofii.

Według niego świat widoczny jest po prostu kopia supersensible, zrozumiałym, idealny świat, a co za tym idzie "rzeczy", ale wrażenia są stemplowane na rzeczywistość przez to, co jest wyższy, duchowy charakter.

Platonism jest najstarszą formę idealizmu, i Platona sobie progenitor z idealists.

Jest to zwykle miejsce w przeciwieństwie do Platona i Arystotelesa, idealizm, realizm, w ostatnim zaprzecza fakt, że pomysły są rzeczy, że oryginały i kopie są zwykłe, bo stwierdził, że istotą jest zrozumiałym, ale że jest immanentne w natury rzeczy, mając na uwadze, że jest wprowadzane do wyrobów sztuki.

Jest to bardziej poprawne, więc, aby połączyć swoje nauczanie jeden immanentne idealizm jako skontrastował z transcendentalny idealizm Platona.

Zarówno tych myślicieli ujawniają, że decydujący wpływ moralny i æsthetic idealizm, które permeated Grecki życia, myślenia i działania, ale dla obu, co jest najgłębsze w ich filozofii jest przekonanie, że pierwszym i najwyższą zasadą wszystkich rzeczy jest to idealne Jako duchowe, które wzywają Boga, do którego prowadzi z powrotem, za pomocą pośrednich zasad - istota i forma, cel i prawa - multifarious indywidualnych istot z widocznym świat.

W tym sensie idealizm jest dualizm, czyli nauki o wyższe duchowe zasady przed tym, co jest niższe i materiałów, w tym doktryny i znowu jest jasno przeciwieństwie do monism, które wynikają z wyższej i niższej zarówno z jednym i tym samym wszystkie samopoczucia.

To starsze idealizm uczy, że nie ma jednego, ale że nie jest alfa i omega, czyli supermundane przyczyny i zakończenia, w świat.

Poprzez swoje zasady, idealizm utrzymuje odrębność Boga i świat, bezwzględna i skończonej, ale trzyma ich razem w jedności; reguluje stosunki pomiędzy rzeczywistością i wiedzy, przez ascribing do rzeczy wymiar, formę, cel, wartość, prawa, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej pewności przezorność i ważności; ustanawia obiektywne prawdy w rzeczy, które są znane i subiektywnej prawdy w uwadze, że je zna.

W tym sensie Schoolmen nauczyć, że treść i forma daje distingui, tj. zasadę, która formalnie stanowi obiekt, podobnie jak w akcie poznania, informuje o tym myśli.

Jako zasad wyrazić swoją przyczynę i cel rzeczy, określania ich charakteru i wartości, idealizm jednoczy spekulacyjnego i etycznych, prawdziwe i dobre, filozofii moralnej i filozofii przyrody.

W tym sensie Święty Augustyn rozwinął nauczanie platońskiej, w jego filozofii jest idealizm w prawdziwe znaczenie terminu.

Od niego pochodzi definicja filozofii chrześcijańskiej koncepcji, które od tego czasu zachowane: "Pomysły są oryginalne formy niektórych rzeczy, ich archetypów, a incommunicable stałe, które są zawarte w Boskiego wywiadu. I choć nie zaczyna się ani nie przestaje, ale po nich są wzorowane na kolektorze rzeczy na świat, aby wejść w życie i umieram. Po tych idei racjonalnego tylko dusza może naprawić swoje spojrzenie, jak wyposażony jest w wydziale, który jest charakterystyczny doskonałości, czyli umysł i rozum [mente ac ratione ], Moc, jak to było, intelektualnej wizji, a do takich intuicji, że dusza jest tylko kwalifikowaną, który jest czysty i święty, to znaczy, którego oko jest normalne, jasne i dobrze dostosowane do rzeczy, które byłoby Fain oto "( De diversis quaest., Q. XLVI, PL, XL, 30).

Ten kierunek myślenia o Szkolnictwa przyjęte, rozwijających się w ich traktaty jako ideologia.

Jego teoria nie jest opisany jako idealizm, ale jak realizm, ale to nie oznacza, że są one w sprzeczności z doktryną Augustyn, a to oznacza, że idealne zasady posiadają prawdziwe ważności, jako że pomysły te utrzymywały w Boskiego umysłu przed odpowiadających im rzeczy są powołani do istnienia, natomiast, jako formy i esencje, one naprawdę istnieją w przyrodzie i nie są naprawdę produkty naszej myśli.

W tej ostatniej nazwie znaczeniu, tj. jako subiektywne konstrukcje, miał pomysły na długo przed zostały uznane przez filozofów starożytnych, a zwłaszcza przez Stoics, którzy orzekł, że idee są niczym innym niż psychicznego reprezentacji.

To błędne i mylące widok ukazał się w średniowieczu w formie z nominalism, nazwa nadana przez system, którego wyrażających twierdził, że nasze koncepcje są jedynie nazwy (oznaczenia), które mają swoich odpowiedników w świat rzeczywistości poszczególnych rzeczy, ale nie formularzy lub esencji lub celów.

Opinia ta, która robs zarówno nauki i zasad moralnych ich powszechnego obowiązywania, który toruje drogę dla materializmu i Agnostycyzm, był zwalczany przez przywódców Scholasticism - Anzelm z Canterbury, Albertus Mangus, Thomas Aquinas, Bonawentura, Duns Scotus - - Niemniej jednak, od czternastego wieku, począwszy od roku, miał swoją mistrzów i propagators, zwłaszcza Wilhelm Occam.

Do niewykwalifikowany umysł był łatwiejszy do rozważenia poszczególnych rzeczy jako jedyną rzeczywistość i odniesieniu do formy i esencje jako czysto psychiczne.

Tak się spełniło słowo, że pomysł wziął w różnych językach na coraz bardziej na znaczeniu "reprezentacji", "wizerunku psychicznego", i tym podobne.

Stąd też, nie został wprowadzony stopniowo w terminologii, które znajdujemy w pismach z Berkeley, zgodnie z którym idealizm jest doktryna wynika, że rzeczywistość do naszych pomysłów, czyli naszej reprezentacji, ale zaprzecza rzeczywistości w świat fizyczny.

Tego rodzaju idealizm jest tylko odwrocie, które odbyło się przez filozofów starożytności chrześcijańskiej i ich następców, ale nie z dala rzeczywistość idealna zasad poprzez ograniczenie ich do myślenia wyłącznie pod warunkiem, że jest to Dziękujemy! Idealizm, który zasługuje raczej Nazwa "phenomenalism" (zjawisko "wygląd", w przeciwieństwie do Noumenon "obiekt myśli").

Nauki Descartes ma również na nefas nazywana idealizmem.

Prawdą jest, że Cartesianism są zgodne z prawdziwego idealizm z wcześniejszych szkół, gdyż postulaty Boga, myśli, i przestrzennej rzeczywistości.

Ale z drugiej strony, system ten pomysł zbyt zatrudnia tylko w subiektywne dość znaczne i wychodzi pośrednie stanowisko idealne zasad.

Według teorii Leibniza, które również zostały uznane za idealistyczne, nasz umysł konstruuje ze środków własnych (de son propre funduszu) własnego programu w świat, ale dzięki wstępnie ustalono harmonii (harmonie préétablie), odpowiada z rzeczywistością.

Ten jednak, nie dostarcza rozwiązania dla problemu epistemologiczne.

Kant twierdzi, że jego krytyczna filozofia jest zarówno "transcendentalny idealizm" i "empiryczne realizmu", ale oświadcza pomysły są "złudzeń rozumu", i jako takie idealne zasady przyczyny i cel są po prostu myśli urządzeń, które mogą być zatrudniony tylko w Odniesienie do zjawisk.

Kant, Fichte wziął jego rozpoczęcia - punkt, ale ostatecznie wzrósł powyżej poziomu subjectivism i bez zasady rzeczywistości, bezwzględna Ego.

Hegel's doktryny może być określany jako idealizm, o ile ma ona najwyższą zasadą w absolutnej idei, która stwierdza jego własnej realizacji w formie, pojęcia itp. - widok kwot, które praktycznie przykłady.

Różne offshoots of philosophy Kantian są błędnie uznawane za rozwój idealizm, jest bardziej dokładne, aby je opisać jako "illusionism" lub "solipsyzm", gdyż w całości sweep od rzeczywistości obiektywnej.

W związku z tym jeden Niemiecki filozof oświadcza, że:

I bez wahania potwierdzają, że twierdzenie, "istnienie w świat składa się jedynie w naszej myśli", jest dla mnie wynika z serca z pasji do wiedzy.

I do tego wniosku zostały prowadzić głównie przez tortury i trwa w uzyskiwaniu przez "idealizm".

Każdy, kto próbuje wykorzystać tę teorię w downright earnest, aby zmusić jego sposób poprzez czyste i identyfikacji się z nim, z pewnością czują, że coś jest temat do przystawek w jego mózgu (Jerozolima, "Die Urtheilsfunktion", Wiedeń, 1886, p.261 ).

Podobne wnioski zostały sformułowane przez J. Volkelt (Erfahrung im Denken, Hamburg, 1886, str. 519);

Każdy człowiek nosi którzy jego teoretyczne wątpliwości lub odmowę zewnętrzny świat, tak dalece, że nawet w jego codziennych doświadczeń jest on zawsze przypominać sobie o czysto subiektywnym charakterze jego postrzegania.

. . będzie po prostu znaleźć flung się obecnie w naturalny bieg i kierunek życia, pozbawione wszelkich uczuć i normalne odsetki, i prędzej czy później skonfrontowane z niebezpieczeństwem utraty jego umysł całkowicie.

Jest to z pewnością kwestia żal, że terminy pomysł, idealistą, idealizm, pierwotnie tak bogate w treść, powinny być tak daleko, jak do degradacji oznacza aberracji takich myśli.

Obecnie pisarz, w swojej "Geschichte des Idealismus" (2nd ed., Brunszwik, 1907) podjął z tego powodu, iż pierwotnym znaczeniu tych terminów powinny zostać przywrócone do nich.

W ten wskaźnik "Geschichte" w jego monografii "Die Wichtigsten Philosophischen Fachausdrücke" (Monachium, 1909), jego ślady w szczegółach zmian i znaczeniu tych słów, które zostały poddane.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Otto Willmann.

Przepisywane przez Piotra S. Zehr i Patrick C. Swain.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom VII.

Opublikowany 1910.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1910.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, arcybiskup Nowego Jorku

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest