Rękopisy Biblii

Informacje Katolicki

Rękopisy są napisane w przeciwieństwie do drukowane kopie oryginalnego tekstu lub wersji jednej z Biblii całości lub jego części.

Po wstępne uwagi na temat rękopisów w ogóle, staje się szczegółowo Hebrajski, Grecki, łacina, Syryjski, Ormiański, Koptyjski i rękopisy Biblii; rękopisy inne wersje nie są wystarczająco istotne, aby wchodzić w zakres niniejszego artykułu.

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Rękopisy może być wygodnie podzielone na papirusie vellum i rękopisy.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
(1) Papirus rękopisy

W Imperium Rzymskiego w pierwszych trzech wiekach naszej ery, papirus był zwykłym piśmie materiałów.

Wykonane z taśmy z pith macierzystych pobranych z Egiptu wody z roślin o tej samej nazwie, papirus był bardzo kruche, kruche stało się w powietrzu, crumbled z użycia, nie może oprzeć się pękania życie wilgoci i był całkiem niewykonalne dla książek .

Wszystkie papirus rękopisy wszelkiego rodzaju są tracone do nas zapisać, takich jak były pochowane w wyjątkowo suchej gleby, podobnie, jak Górny i Środkowy Egipt.

Tutaj nieswiadomym fellaheen jednocześnie wantonly zniszczone ogromnej ilości papirus rękopisy.

Egyptian koparek teraz zapobieżenia zniszczenia i zachować na dodanie do naszych zbiorów bardzo znaczne papirusy.

Jest więcej niż prawdopodobne, że Nowy Testament świętych pisarzy lub ich atramentem stosowany w Piśmie i zwoje papirusu na ich kruche autographa (2 Koryntian 3:3; 2 Jana 12).

Te oryginalne rękopisy zginął prawdopodobnie pod koniec pierwszego lub otwarcia drugiego wieku.

Znajdujemy w nich nie ma śladu w obu Apostolskiej lub apologetic Ojcowie, - chyba że z wyjątkiem Tertulian, "autentycznych listów Apostołów siebie", które obecnie są ogólnie jako odłogowane retorycznych.

Znaczna dowód na początku straty z autografem egzemplarze Nowego Testamentu jest fakt, że nigdy nie Irenæus odwołań do oryginału pisma, ale tylko do wszystkich żmudnych i kopie starożytnych (en tois pasi spoudaiois kai archaiois antigraphois), świadek tych John zobaczył, że twarzą w twarz (kai martyrounton autonomii ekeinon ton katopsin ton Ioannen heorakoton), oraz do wewnętrznych dowodów na słowa pisanego (kai tou logou didaskontos hemas).

(2) rękopisy Vellum

Egipt clung jej zwoje papirusu do ósmego wieku, a nawet później.

Vellum zostały wykorzystane przed czasem Chrystusa (por. Pliniusz, "Historia Naturalis", XIII, 11) oraz w czasie od Apostołów (2 Tymoteusza 4:13).

W trzecim wieku, rozpoczął się poza Egipt, zastąpi papirus; w pierwszej połowie IV wieku vellum i Codex, czy książki-forma, zdobyte kompletne zwycięstwo nad papirus i imiennego.

Kiedy Constantine założył jego kapitału z panowaniem Bizancjum, kazał Euzebiusz do pięćdziesięciu rękopisy Biblii dokonane na vellum (somatia pl diphtherais) do stosowania w kościołach z Bizancjum (Vita Constant., IV, 36).

W czwartym wieku, należą do najwcześniejszych istniejące biblijnych rękopisów, ale nic fragmentarycznie wielkości.

(3) palimpsestów

Niektóre rękopisy vellum największe znaczenie mają palimpsestów (od Lat. Palimpsestum, Gr.. Palimpsestos, "ociera ponownie"), - to były dawno temu ociera po raz drugi z pumice-kamiennych i napisane na nowo.

Odkrycie palimpsestów doprowadziły do lekkomyślny bigoted z opłat hurtowych zniszczenia biblijnych rękopisów przez mnichów z lat poprzednich.

To nie było takie zniszczenie jest wystarczająco jasne, z dekretu o Grecki Synodu AD 691, która zakazała korzystania z palimpsest rękopisy albo z Biblii lub z ojców, chyba że zostały one zupełnie niesprawny (patrz Wattenbach, "Das Schriftwessen im Mittelalter ", 1896, str. 299).

Że ich zniszczenie nie hurtowych, ale miał do czynienia z zużytych lub uszkodzonych tylko rękopisy, jak jest w sposób wystarczająco jasny z faktem, że znaczne jeszcze nie zakończyć prace wszelkiego rodzaju zostało znalezione na palimpsest.

W rozszyfrowaniem o palimpsest może w razy być osiągnięte jedynie poprzez namaczanie w czystą wodę, ogólnie rzecz biorąc, niektóre odczynników chemicznych jest wymagane, w celu przywrócenia pierwotnego piśmie.

Takie odczynniki chemiczne są wlewie dożylnym nutgalls, Gioberti, tynktura hydrosulphuret i amoniaku, nie wszystkie szkody na rękopis.

Wattenbach, organu prowadzącego w tej sprawie, mówi: "Więcej cennych rękopisów, w stosunku do istniejących dostaw, zostały zniszczone przez experimenters nauczyć naszych czasów, niż przez wiele starych mnichów nadużywać."

II. HEBRAJSKI rękopisy

(1) wiek

(a) Pre-Massoretic tekst

Najwcześniejsze Hebrajski rękopis jest papirus Nash.

Istnieją cztery fragmenty, które, gdy pieced razem, dać dwadzieścia cztery linie wstępnie Massoretic tekst dziesięć przykazań i Szema (Exodus 20:2-17; Powtórzonego Prawa 5:6-19, 6:4-5) .

W piśmie jest bez samogłosek i palæographically wydaje się nie później niż w drugim wieku.

Jest to najstarsze istniejące rękopis Biblii (patrz Cook, "Pre-Massoretic biblijne Papirus" w "kontynuować. Z Soc. Z Bib. Arch.", Styczeń 1903).

Zgadza się czasami z Septuaginta przeciwko Massorah.

Kolejny pre-Massoretic tekst jest Samarytanin Pentateuch.

W Samarytanin recension jest prawdopodobnie sprzed exilic, ale doszła do nas Massoretic wolne od wpływów, jest napisane bez samogłosek i znaków w Samarytanin.

Najwcześniejsze Samarytanin rękopis istniejące to Nablûs, który był poprzednio ocenę bardzo dużo wcześniej niż Massoretic wszystkie rękopisy, ale jest już przypisany do dwunastego czy trzynastego wieku AD Tutaj należy wspomnieć o braku Massoretic Hebrajski rękopisy Księgi Ecclesiasticus .

Te fragmenty, uzyskane od Kair Geniza (pudełko lub oddanych do wornout-off rękopisów), należą do dziesiątego lub jedenastego wieku nasze ucho.

Dają one nam więcej niż połowa Ecclesiasticus i duplikaty niektórych fragmentów książki.

Wielu badaczy uznają, że Kair fragmenty udowodnić Hebrajski zostały w języku oryginalnym Ecclesiasticus (patrz "faksów z dotychczas odzyskane fragmenty z Księgi Ecclesiasticus w Hebrajski", Oksford i Cambridge, 1901).

(b) Massoretic tekst

Wszystkie inne Hebrajski rękopisy Biblii są Massoretic (patrz MASSORAH), a należą do dziesiątego wieku lub później.

Niektóre z nich są rękopisy z dnia wcześniejszego.

Tekst krytycy uważają, że te terminy się albo ze względu na zamierzone oszustwa lub bezkrytyczną transkrypcji dat starszych rękopisów.

Na przykład w kodeksie Były Ostatnich i proroków, jak w synagodze w Karaite Kair, jest datą AD 895; Neubauer przypisuje go do jedenastego lub trzynastego wieku.

Cambridge rękopis nie.

12, z dnia AD 856, znaków towarowych jako trzynastego wieku; data AD 489, załączony do Petersburga Pentateuch, on odrzuca jako zupełnie niemożliwe (patrz: Studia Biblica, III, 22).

Prawdopodobnie najwcześniej Massoretic są rękopisy: "Prophetarium Posteriorum Kodeksu Bablyonicus Petropolitanus", opatrzony datą AD 916; w Sankt Petersburgu Biblia, napisana przez Samuela ben Jakuba i datą AD 1009, "Codex Oriental. 4445" w British Museum, które Ginsburg ( Wprowadzenie, str. 469) przypisuje AD 820-50.

Tekst krytycy różnią się bardzo szeroko w terminach ich przypisać do niektórych Hebrajski rękopisy.

De Rossi jest dołączona do Uważam, że co najwyżej dziewięć lub dziesięć Massoretic rękopisy są wcześniej niż w XII wieku (Variæ Lectiones,, s. XV).

(2) Liczba

Kennicott, pierwsze krytyczne studentów z Massoretic tekstu, albo badane lub inni mieli zbadać 16 Samarytanin rękopisów, około 40 teksty drukowane i rękopisy 638 Massoretic (patrz: "Dissertatio Generalis w Vetus Testam. Hebraicum", Oksford, 1780).

On o numerach od tych rękopisów w sześciu grupach: my.

1-88, Oksford rękopisy; my.

89-144, inne rękopisy Angielski-speaking countries; my.

145-254, rękopisy Europa kontynentalna; my.

255-300, teksty drukowane i różne rękopisy; my.

301-694, rękopisów zebranych przez Brunsius.

De Rossi (Variæ Lectiones Vet. Test). Zachowały numeracja w Kennicott i dodaje listę 479 rękopisy, wszystkie jego osobistego majątku, które niestety już 17 numerów otrzymanych od Kennicott.

De Rossi później dodano cztery dodatkowe listy 110, 52, 37, i 76 rękopisów.

On przyniósł wiele Massoretic rękopisy do 1375.

Nikt nie dokonała tak kolosalne krytycznej analizy do Hebrajski rękopisy.

Kilka z głównych rękopisy są bardziej dokładnie i grupowane w porównaniu z krytycznych wydań tekstu Massoretic, które zostały wykonane przez S. Baer i ks.

Delitzsch i Ginsburg.

W wielu Hebrajski rękopisy zbadane przez Kennicott i De Rossi należy dodać około 2000 rękopisów Biblioteki Cesarskiego z Petersburga, która Firkowitsch zebranych w Tschufut-Kale ( "Żydzi" Rock ") na Krymie (patrz Strack" Die biblischen und massoretischen Handschriften zü Tschufut-Kale "w" Zeits. Für luth. Theol. Und Kirche ", 1875).

(3) Worth

W krytycznej analizy tego bogaty asortyment około 3400 Massoretic rolkach i codices nie jest tak ważne obiecujące wyniki, gdyż w pierwszym myślenia wydaje się by być.

Rękopisy są wszystkie daty całkiem niedawno, gdy w porównaniu z Grecki, łacina i Syryjski codices.

Są to zarówno pojedynczo.

Niektóre kilka wariantów znajdują się kopie w odniesieniu do prywatnego użytku; kopie wykonane dla świadczenia usług publicznych w synagogach są tak jednolite, jak powstrzymać krytyk porównanie z nich.

Wszystkie Massoretic rękopisy wprowadzą nas z powrotem do jednego edytora - w postaci tekstowej, że tradycja, która rozpoczęła się prawdopodobnie w drugim wieku i stał się coraz więcej minut i do każdego jot tittle z tekstem został niemal całkowicie stałe i sacrum.

R. Aqiba Wydaje się, że były szef tej szkoły żydowskiej w drugim wieku.

Bezprecedensowe środki zostały podjęte, aby zachować ustalony tekst.

W uczonych policzone słowa i spółgłosek z każdej książki, w środku wyrazu i średniego spółgłosek, osobliwości skryptu, itd. Nawet jeśli takie specyfiki były na skutek oczywistej pomyłki lub awarii, zostały one utrwalać i interpretowane przez mistyczne znaczenie.

Broken i odwrócone litery, spółgłosek, które były zbyt małe lub zbyt duże, kropek, które były na miejscu - wszystkie te nieprawidłowości zostały wydane jako Bóg-z przeznaczeniem.

W Gen., ii, 4, bebram ( "gdy zostały one utworzone"), wszystkie rękopisy mają małe Hê.

Żydowskich uczonych spojrzał na specyfikę tego jako inspirację; one interpretowane: "W piśmie Hê stworzył ich", a następnie ustawić się dowiedzieć, co to meant.This brak wariantów w Massoretic rękopisy pozostawia nas beznadziejny dotarcia z powrotem do oryginalnego Hebrajski tekst zapisać za pośrednictwem wersji.

Kittel w jego wspaniałej Hebrajski tekst daje takie warianty jak sugerują wersji.

III. GRECKI rękopisy

(1) W ogólne

Grecki rękopisy są podzielone na dwie klasy w zależności od ich stylu pisania - uncials i minuscules.

(a) Uncials zostały napisane między czwartym i dziesiątym wieku, z dużych liter i odłączony.

Pisma te nie były literami, ale miał charakterystyczne postaci: epsilon, Sigma, omega i nie zostały napisane Epsilon, Sigma, Omega, jakie są w stolicach tych napisów; Rho, phi, psi, a czasami Ypsilon zostały przedłużone powyżej lub poniżej linii .

Słowa nie były oddzielone; akcenty, ani nie były używane znaki interpunkcyjne; pkt off zostały oznaczone tylko przez bardzo małe słowa, litery były jednolite i artystycznych; ligatures zostały użyte wyłącznie w większości zwykłych słów - IC (Iesous), KC (Kyrios ), XC (Christos), ICL (Izrael), PNA (pneuma), DLD (David), ANOC (Anthropos), Per (pater), MER (mater), OUC (pater), CER (Soter), OUNOC (ouranos ).

W szóstym wieku, rozpoczął się dekadentyzmu w eleganckiej uncial piśmie.

Meandry i zamienia zostały podane do niektórych liter.

W siódmym wieku, więcej listów otrzymanych prac rozwojowych; akcenty i breathings zostały wprowadzone; leaned piśmie z prawej strony.

(b) Minuscules

Chociaż uncials kołysać się w posiadaniu rękopisów biblijnych, minuscules byli zatrudnieni w innych dziełach.

W dziewiątym wieku, jak i uncial minuscule rękopisy Biblii zostały napisane.

Te ostatnie wykazują formie pisemnej tak, aby w pełni rozwinięte nie pozostawiają żadnych wątpliwości, jego dawna wykorzystania.

Litery są małe, połączone i pisemne z bieżących strony.

Po dziesiątym wieku, zostały wykorzystane do minuscules, w XV w., rękopisy były zastąpiony przez wydruku.

(2) rękopisy Starego Testamentu

(a) Septuaginta (LXX)

Istnieją trzy rodziny rękopisów Septuaginta - Hexaplaric, Hesychian i Lucianic.

Rękopisów, Hexapla Orygenesa i Tetrapla zostały zachowane w Cæsarea przez jego ucznia Pamphilus.

Niektóre istniejące rękopisy (vg aleph i Q) odnoszą się w scholia do tych gigantycznych dzieł Orygenesa.

W czwartym wieku, Pamphilus i jego uczeń Euzebiusz Cæsarea zamieszczonym w piątej kolumnie z Hexapla, np. Orygenes, Hexaplaric Septuaginta tekstu, ze wszystkimi jego krytycznej znaków.

Ten egzemplarz jest źródłem Hexaplaric z rodziny Septuaginta rękopisy.

W czasie, w Piśmie pominięto krytyczne znaków w części lub w całości.

Passages chcąc w Septuaginta, ale obecne w Hebrajski, a co za tym idzie dostarczonych przez Orygenesa z albo orzeł lub Tehodotion, były beznadziejnie commingled z fragmentów ówczesnej istniejące Septuaginta.

Niemal w tym samym czasie dwie inne wydania zostały opublikowane w Septuaginta - tych Hesychius na Aleksandria i Lucian w Antiochii.

Od tych trzech edycjach na istniejące rękopisy z Septuaginta ma zstąpił, ale przez sposób, że nie zostały jeszcze dokładnie oznakowany.

Bardzo niewiele rękopisów może być przypisany więcej niż prawdopodobieństwo do jednej z trzech rodzin.

W Hexaplaric, Hesychian, rękopisy i Lucianic działał jeden na drugiego.

Większość istniejące rękopisy z Septuaginta zawierać, w wyniku, odczyty każdego i żadna z wielkich rodzin.

Do śledzenia wpływu tych trzech wielkich rękopisy prac jest jeszcze do zrobienia przez krytyków tekstu.

Papirus.

-- O szesnaście fragmenty są istniejące na papirusie.

Spośród tych, najważniejsze są:

Oxyrhyncus Pap.

656 (na początku jedna trzecia centów.), Zawierające części Gen., XIV-XXVII, w którym większość wielkich vellum rękopisy są życzenia.

British Museum Pap.

37, czasem zwane U (siódma centów.), Zawierające część Psalmów (Hebrajski) x-XXXIII.

A Lipsku Pap.

(czwarta centów). zawierająca Psalmy xxix-liv.

Te dwa Psalters dają nam tekst Górny Egipt.

A Heidelbergu Pap.

(siódma centów.) zawierające Azch., IV, 6-Mal., IV, 5.

A Berlin Pap.

(czwarty lub piąty centów.) zawierający około trzydziestu rozdziałów Księgi Rodzaju.

Vellum Uncial.

-- Parsons zebranych uncial 13 i 298 minuscule rękopisy z Septuaginta; byłego on wyznaczony z cyfry rzymskie, I-XIII, ostatnie numery z Arabski, 14-311 (por. "VT Græcum cum Variis Lectionibus", Oksford, 1798 ).

Legarde wyznaczyło uncials Roman i Grecki literami.

Ta nazwa jest już powszechnie akceptowane (por. Swete, "Wstęp do Starego Testamentu w Grecki", Cambridge, 1902, 148).

Aleph - S, Dorsz.

Sinaiticus (czwarta w.; 43 pozostawia w Lipsku, 156 wraz z NT w Sankt Petersburgu) zawiera fragmenty Gen. i Num.; Ja Par., IX, 27-XIX, 17; ESD.

IX, 9-koniec; Esth.; Tob.; Judith, I i IV Mach.; ISA.; Jr.; Lam., I, 1 II, 20; Joel; ok.-Mal.; książek poetyckich; Cały Nowy Testament, List Barnaby i częścią "Pasterza" Hermasa.

Tekst jest mieszany.

W Tobias różni się ono znacznie od A i B. Jego pochodzenie jest wątpliwe.

Dwa korektorów (Ca i Cb) są w siódmym wieku.

Mam mówi nam na koniec Esth.

że w porównaniu z tym rękopis bardzo wcześnie kopii, które Pamphilus zeznał zostały podjęte i od poprawione zgodnie z Hexapla lub Orygenes.

A lub Dorsz.

Alexandrinus (V w.; w British Museum) zawiera pełną Biblii (z wyjątkiem Ps. 1-20-lxxx, 11, i mniejsze lacunæ) i obejmuje Księgi deuterokanoniczne i fragmenty, III i IV Dziękujemy! Mach., Również I i II Clem.

Jego pochodzenie jest egipskiej i może być Hesychian.

To znacznie różni się od B, w szczególności sędziów.

Dwa Piśmie napisał rękopis.

W korektor należał do mniej więcej tym samym czasie.

B, lub Dorsz.

Vaticanus (czwarta w.; w Watykanie) zawiera pełną Biblii.

W Starym Testamencie brakuje Gen., I, 1-xivi, 28, I i II Mach.; Części 2 Samuela 2; i Psalmów, CV-CXXXV.

W Nowym Testamencie chce rezygnować., IX, 14, I i II Tim.; Tytusa.; Apoc.

Jego pochodzenie jest niższa egipska.

Hort uważa on, aby mój tekst używany przez Orygenesa w jego Hexapla.

C, lub Kodeksu Ephræmi Rescriptus (piąta wieku palimpsest, w Bibliotece Narodowej, Paryż) zawiera 64 liści Starego Testamentu; większość Eccl.; Części Ecclus.; Wisd.; Prov.

i Cant.; 145 z 238 liści z Nowego Testamentu.

D lub bawełniane Genesis (V w.; w British Museum) zawiera fragmenty Gen.; był niemal zniszczone przez pożar w roku 1731, ale był wcześniej badań.

E, lub Dorsz.

Bodleianus (dziewiątego lub dziesiątego wieku, w Bodl. Libr., Oksford) Heptateuch zawiera fragmenty.

F lub Dorsz.

Ambrosianus (V w.; w Mediolan) Heptateuch zawiera fragmenty.

G, lub Dorsz.

Sarravianus (V w.; 130 odchodzi na Lejda, 22 w Paryżu, jeden w Sankt Petersburgu) zawiera Hexaplaric Octateuch (fragmenty) niektóre z gwiazdkami i obeli z Orygenesa.

H, lub Dorsz.

Petropolitanus (szósty w.; w Imperial Libr., Sankt Petersburg) zawiera fragmenty numerów.

I, lub Dorsz.

Bodleianus (IX w.; w Bodl. Libr., Oksford) zawiera Psalmy.

K, Dorsz.

Lipsiensis (siódmego wieku, w Inst. Lipsk) zawiera fragmenty Heptateuch.

L lub Wiedeń Genesis (szósty w.; w Imperial Libr., Wiedeń) zawiera niepełne Genesis, pisane z litery na srebrny purpurowy vellum.

M lub Dorsz.

Coislinianus (siódmego wieku, w Bibliotece Narodowej, Paryż) i zawiera Heptateuch Królów.

NV, lub Dorsz.

Basiliano-venetus (ósmego lub dziewiątego wieku, częściowo w Wenecja, a częściowo w Watykanie) zawiera pełną Gen., ex., A część Lev., I był używany z B w krytyczne wydanie z Septuaginta (Rzym, 1587).

O, lub Dorsz.

Dublinensis (szóstego wieku, w Trinity College, Dublin) zawiera fragmenty Isaias.

Q, lub Dorsz.

Marchalianus (szóstego wieku, w Watykanie) zawiera proroków, kompletne; jest bardzo ważne, i wywodzi się w Egipt.

Tekst jest prawdopodobnie Hesychian.

W marże są liczne odczyty z Hexapla, ale także daje wiele Hexaplaric znaków.

R, lub Dorsz.

Veronensis (szósty w.; w Weronie) zawiera Gr..

i Lat.

Psalter i Canticles.

T lub Dorsz.

Zuricensis, Zurych Psalter (VII wieku) pokazuje, R, Western tekstem; listów srebrny, złoty inicjały, vellum na purpurowo.

W, lub Dorsz.

Parisiensis (IX w.; w Bibliotece Narodowej, Paryż) zawiera fragmenty Psalmów.

X lub Dorsz.

Vaticanus (IX w.; w Watykanie) zawiera Księga Hioba.

Y, lub Dorsz.

Tauriensis (IX w.; w Bibliotece Narodowej, Turyn) zawiera Lesser Prophets.

Z lub Dorsz.

Tischendorf (IX w.) zawiera fragmenty Kings; opublikowane przez Tischendorf.

Gamma, lub Dorsz.

Cryptoferrantensis (ósmego lub dziewiątego wieku, w Grottaferrata) zawiera fragmenty z proroków.

Delta, lub Dorsz.

Bodleianus (czwarty lub piąty w.; Oksford, w Bodl. Libr.) Zawiera fragment Daniel.

Theta, lub Dorsz.

Waszyngton (piątym lub szóstym wieku, aby być w Smithsonian Institution), zawiera-Deut. Jos., Znalezione w Egipt, jeden z Freer rękopisy.

Istnieją również siedem uncial Psalters (dwa kompletne) w dziewiątym lub dziesiątym wieku osiemnastu dość ważne fragmenty wymienionych przez Swete (op. cit.., Str. 140).

Vellum Minuscule.

Ponad 300 znanych, ale są jawne.

Cambridge Septuaginta celu zbiera naczelników tych minuscules i ich grupy w celu dyskryminującego różnych recensions z Septuaginta.

Więcej niż połowa z nich są rękopisy Psalters i kilka z nich daje całego Starego Testamentu.

W edycji jego Alcalá Polyglot, kardynał Ximenes używane minuscules 108 i 248 w Watykanie.

(b) orzeł

(Patrz WERSJE of the Bible).

Rękopis ślady tekst orzeł znajdują się w

Orygenes fragmenty trzeciego kolumny, napisany jako marginalne zauważa niektórych rękopisów, takich jak P;

w Mediolan palimpsest z Hexapla, najważniejsze dziesiątego wieku kopię znalezionych przez Mercati w 1896 roku.

Zawiera on jedenaście temat Psalmów, nie ma Hebrajski kolumnie, a korzysta z nich przestrzeń dla wariantu odczyty;

Cambridge fragment, siódmego wieku, odkryli w Geniza Kair.

Zawiera części Ps.

XXI (patrz Taylor, "Kair Geniza palimpsestów", 1900).

Nazwa Jahweh jest napisane w starym Hebrajski listów.

W Kair fragmenty czwartym i piątym wieku, trzy palimpsestów (zawierające 1 Królów 20:7-17; 2 Królów 23:11-27) opublikowane przez Burkitt w 1897 roku, a cztery części Psalmy (LXXXVII, LXXXIX 17, 10 ; Xcv, 7 - XCVI, 12; XCVI, 3; ci, 16-CII, 13) opublikowanych przez Taylora (op. cit.)..

W czwartym wieku papirusu fragmenty Gen., ja, 1-5, opublikowane, 1900, Grenfell i Hunt.

(c) Theodotion

(Patrz WERSJE of the Bible).

Księga Daniela z Theodotion znajduje się w Septuaginta rękopisy wcześniej wspomniane.

W Mediolan palimpsest zawiera tekst w jego części.

(d) Symmachus

(Patrz WERSJE of the Bible).

Rękopis źródeł są Mediolan palimpsest, Cambridge fragment, Hexaplaric marginalne i notatki, z których wszystkie są rękopis źródeł orzeł.

(3) rękopisów Nowego Testamentu

(a) ogólnie

Istnieją, zgodnie z najnowszymi organ w tej sprawie, von Soden ( "Die Schriften des NT w ihrer ältesten erreichbaren Textgestalt", Berlin, 1902), 2328 rękopisów Nowego Testamentu obowiązują.

Tylko około 40 zawierają, albo cały lub w części, wszystkich ksiąg Nowego Testamentu.

Istnieją 1716 egzemplarzy rękopisu Ewangelii, 531 z ustawy 628 z listów Pawła, 219 of the Apocalypse.

W powszechnie otrzymał numerację z rękopisów Nowego Testamentu to Wettstein; uncials są wyznaczone przez Roman Grecki i kapitału, minuscules przez Arabski numery.

Rękopisy te są podzielone na wyżej wymienionych czterech grup - Ewangelie, aktów, listów Pawła, Apocalypse.

W przypadku uncials, wykładnik jest używany do oznaczania grupy, o których mowa.

D lub Dev jest Cod.

Bezæ, rękopis Ewangelii; D3 lub Dpaul jest Cod.

Claromontanus, rękopis z listów Pawła; E2 lub Eact jest Cod.

Laudianus, rękopis w Dz.

Nomenklatura jest mniej jasne dla minuscules.

Każda grupa ma inny zestaw liczb.

Jeśli minuscule być kompletny rękopisu Nowego Testamentu, jest wyznaczony przez cztery różne numery.

Jeden i ten sam rękopis w Leicester jest Evan.

69, ustawy.

31, Paul.

37, Apoc.

14. Wettestein's list Nowym Testamencie rękopisy zostały uzupełnione przez Brzoza i Schols; później Scrivener i Gregory nadal w wykazach, przy czym każdy z jego własnej nomenklatury.

Von Soden wprowadził nową numerację, tak aby wskazać datę i treść rękopisów.

Jeśli zawartość jest więcej niż Ewangelie, jest oznaczony delta (czyli diatheke, "Testament"), jeśli tylko Ewangelie, eta (tj. euaggelion "Ewangelii"), jeżeli nic innego zapisać Ewangelie, alfa (tj. , Apostolos).

B delta-1; aleph jest delta-2, P-4 jest epsilon, itp. Nie istnieje rozróżnienie między uncials i minuscules.

Scholars dopuścić do logiki i naukowej wartości tej nowej numeracji, ale znaleźć go zbyt mało i niewykonalne.

(b) Payrus

W kolekcji arcyksięcia Rainera, Wiedeń, są bardzo fragmentaryczne kilka bitów Grecki Nowy Testament frazy, które Wessely, że kurator kolekcji, przypisuje do drugiego wieku.

W Grenfell i Hunt wykopalisk w Oxyrhyncus ujawniło różne fragmenty Nowego Testamentu, które Kenyon, asystent opiekun rękopisów z British Museum, przypisuje się do drugiej części trzeciego wieku.

Tylko jeden papirus rękopisu Nowego Testamentu jest ważna do tekstu-krytyk - Oxyrhyncus Pap.

657, trzeciego czwartego wieku, ale zachowuje do nas około jedna trzecia z List do Hebrajczyków, list, w którym Kodeksu B jest wadliwy.

(c) Vellum Uncials

Istnieje około 160 vellum uncials z Nowego Testamentu, niektóre zawierają 110 Ewangelie lub jego części.

W chiefest tych uncials są cztery wielkie codices z całego Grecki Biblii, aleph, A, B, C, dla których, patrz wyżej.

Watykan (B) jest najstarszym i prawdopodobnie najlepiej rękopisu Nowego Testamentu.

D. Dorsz lub.

Bezæ (zob.) (piątym lub szóstym wieku, w Bibliotece Uniwersyteckiej, Cambridge) zawiera Ewangelie i ustaw w Gr.

i Lat., z wyjątkiem aktów, XXII, 29 do końca, jest to unikalny wzór na Grecki rękopis, którego tekst jest Zachodniej, tj. Starego i łacina Stare Syryjski.

D3 lub Dorsz.

Claromonianus (prawdopodobnie w szóstym wieku; Nat. Libr., Paryż) zawiera listów Pawła z Gr..

i Lat. każdy z tych tekstów jest niezależny od innych.

Przed Hebrajczyków znajduje się lista książek z Nowego Testamentu i liczba linii (stichoi) w każdym; tej liście pomija Thess., Hbr., Phil., Obejmuje cztery Dziękujemy! Książki, i następuje niezwykły kolejności: Matt., Jana, Marka, Łukasza, Rom., I i II Kor., Ga., Ef., I i II Tim., Tytus, kol., Philem., I i II Pieścić. James, I, II i III John, Jude, Barnaba, Apoc., Akty, Hermasa, akty Pawła, Apoc.

Piotra.

E, lub Dorsz.

Basileensis (ósmym wieku, w Inst. Libr., Bazylea) zawiera Ewangelie.

E2 lub Dorsz.

Laudianus (szósty w.; Oksford, w Bodl. Library) zawiera w Gr. Dz.

i Lat.

Były to trochę jak D.

E3, lub Dorsz.

Sangermanensis (IX w.; w Imper. Libr., Sankt Petersburg) zawiera listów Pawła z Gr..

i Lat.; z tej samej rodziny jako D3.

F lub Dorsz.

Boreeli (IX w.; w Utrechcie), zawiera Ewangelie.

F3, lub Dorsz.

Augiensis (IX w.; w Trinity College, Cambridge), zawiera Pauline PPE.

w Gr..

i Lat.; z tej samej rodziny, D3, E3, i G3.

G, lub Dorsz.

Wolfii A (IX lub X wieku; w Cambridge, Londyn), zawiera Ewangelie.

G3 lub Dorsz.

Boernerianus (IX w.; w Dreźnie), zawiera Paul PPE.

w Gr..

i Lat.; teksty typu D3.

H, lub Dorsz.

Wolfii B (IX lub X wieku; w Dreźnie), zawiera Paul PPE.

w Gr..

i Lat.; teksty typu D3.

h2 lub Dorsz.

Mutinensis (IX w.; w Modenie), zawiera Dz.

h3 lub Dorsz.

Coislinianus (szóstego wieku, pierwotnie pod Mt. Athos, gdzie 8 pozostawia nadal. Inne części zostały wykorzystane za wiążące rękopisy; 22 pozostawia w ten sposób osiągnięty Paryż, 3, które zostały odkryte w St Petersburg, Moskwa i Kieff; 1 w Turyn).

To daje nam rękopisu, w dużej części, czwartego wieku tekst Euthalius z Sulca.

K, Dorsz.

Cyprius (IX w.; w Nat. Libr., Paryż), zawiera Ewangelie.

K2, lub Dorsz.

Mosquensis (IX w.; Biblioteka Świętego Synodu, Moskwa), zawiera ustawy, Cath., I Pawła.

EPP.

L, lub Dorsz.

Regius (ósmym wieku; Nat. Libr., Paryż), zawiera Ewangelie.

L2, lub Dorsz.

Angelicus (IX w.; w Rzym), zawiera ustawy, Cath., I Pawła.

EPP.

M lub Dorsz.

Campianus (IX w.; w Nat. Libr., Paryż), zawiera Ewangelie.

M3, lub Dorsz.

Campianus (IX w.; w Nat. Libr., Paryż), zawiera Ewangelie.

N lub Dorsz.

Purpureus, zwany również Petropolitanus (szósty w.), zawiera w Ewangelii srebra na purpurowo vellum.

O połowę rękopis jest istniejące: 182 liści (Znaleziono w Azja-moll, 1896) znajdują się w Sankt Petersburgu, 33 w Patmos, 6 w Watykanie, 4 w British Museum, i 2 w Wiedeń.

P, lub Dorsz.

Guelferbytanus (szósty w.; Wolfenbüttel), zawiera Gosp.

fragmenty.

P2, lub Dorsz.

Porphyrianus (IX w.; w Sankt Petersburgu), zawiera ustawy, Cath.

i Pawła.

EPP.

Q, lub Dorsz.

Guelferbytanus B (V w.; Wolfenbüttel), zawiera Gosp.

fragmenty.

R, lub Dorsz.

Nitriensis (szósty w.; w British Museum, Londyn), palimpsest kopię Luke.

T lub Dorsz.

Borgianus (V w.; w Watykanie), Gr..

i Sahidic fragmenty.

Jeden ma dwukrotnie zakończenia Mark; innego ma 17 liści Łukasza i Jana, a mój tekst do B i alfa

Z lub Dorsz.

Dublinensis (szósty w.; w Trójcy kol., Dublin), palimpsest zawierające 295 znaków Matt.; Tekstu prawdopodobnie egipskiej, aby mój aleph

Delta, lub Dorsz.

Sangallensis (dziewiątego lub dziesiątego wieku, w Saint-Gall), zawiera w Ewangelii Gr..

i Lat.

Lambda, lub Dorsz.

Rossanensis (szósty w.; w Rossano w Kalabrii), zawiera Matt.

i Mark, srebrny listów w purpurę vellum wraz z ilustracjami.

N

Sigma, Sigma-b, i wszystkie są Phi i mój były prawdopodobnie produkowane w Konstantynopolu od jednego przodka.

Sigma-b, lub Dorsz.

Sinopensis (szósty w.; w Nat. Libr., Paryż), składa się z 43 liści (Matthew 7-24), w złote litery na purpurowo vellum z 5 ilustracji, ale został kupiony przez Francuski oficer marynarki wojennej na kilka franków na Sinope , W 1899, i jest nazywany również Omicron i Hê.

Phi, lub Dorsz.

Beratinus (szósty w.; na Berat w Albania), zawiera Matt.

i Mark.

Co, lub Dorsz.

Patirensis (V w.; w Watykanie), zawiera ustawa., Cath.

i Pawła.

EPP.

American rękopisu Ewangelii (V w.), znalezione w Egipt, 1907, nie zostało jeszcze opublikowane, nie są fragmenty listów Pawła (szósty w.), które zostały uznane w tym samym czasie.

(d) Vellum minuscules

Ogromna liczba świadków minuscule do tekstu Nowego Testamentu zdają się wskazywać na bogate zakresie dochodzenia do tekstu krytyk.

Pole nie jest tak bogaty w ogóle.

Wiele z tych minuscules nigdy nie zostały w pełni badania.

Dziewięćdziesiąt pięć procent.

z nich są świadkami tego samego rodzaju tekstu; że z Textus Receptus.

Tylko te minuscules zainteresowaniem krytyk tekstu, które są charakterystyczne lub zbliżony do jednego z wielkich uncials.

Wśród Ewangelii minuscules, zgodnie z Gregory's numeracja, typ B-aleph jest postrzegany bardziej lub mniej w 33, 1, 118, 131, 209, 59, 157, 431, 496, 892.

Typ D to 235, 431, 473, 700, 1071; i "Ferrar grupy", 13, 69, 124, 346, 348, 543, 713, 788, 826, 828.

Wśród Akty minuscules, 31 i 61 wskazują na pewne pokrewieństwa do B, 137, 180, 216, 224 D. 15, 40, 83, 205, 317, 328, 329, 393 są pogrupowane i drogi do czwartego wieku tekst Euthalius z Sulica.

Wśród Pauline minuscules, ten sam tekst (tzn. że w h3) znajduje się w 81, 83, 93, 379, 381.

(e) Lectionaries

Istnieją pewne rękopisy 1100 czytań z Ewangelii (Evangelia lub Evangeliaria) i 300 rękopisów i odczyty z aktów Epistles (Praxapostoli).

Choć ponad 100 tych lectionaries są uncials, są one w dziewiątym wieku lub później.

Bardzo niewiele z tych książek z listy i Ewangelie zostały krytycznie zbadane.

Takie badanie może później służyć do grupy w Nowym Testamencie minuscules lepsze i pomóc w ich lokalizacji.

IV. ŁACINA rękopisy

Rękopisy biblijne są znacznie bardziej jednolite w Grecki niż w łacina skryptu.

Palæography dzieli Grecki w uncials i minuscules, łacina w uncials, pół-uncials, stolice, minuscules i cursives.

Nawet te działy mają poddziałów.

Czas, miejsce, a nawet klasztor na łacina rękopis mogą być śledzone przez skrypt bardzo różnią się od jej tekstu.

(1) Stary łacina

40 Niektóre rękopisy zachowały się do nas tekstu, który antedates tłumaczenia St Jerome; są one wyznaczone przez małe litery.

Niestety nie dwa z tych rękopisów stanowią dla nas dość tego samego tekstu.

Korekty wprowadzone przez Piśmie i nieunikniony wpływ na Wulgaty opuściły go bardzo trudna sprawa do grupy Starego łacina rękopisy.

Tekst krytyków obecnie uzgodnienia afrykańskiego, europejskiego i Włoski typu tekstu.

W afrykańskich tekst jest wymieniony przez Tertuliana (ok. 150-220) i św wykorzystywane przez Cyprian (ok. 200-258), jest najwcześniejszym i crudest w stylu.

Europejski tekst jest mniej ropy w stylu i słownictwa, i mogą być zupełnie nowe tłumaczenie.

Włoski tekst jest w wersji europejskiej i została zweryfikowana przez St Jerome w części z Wulgaty.

Najważniejszym Stare łacina rękopisy są dwujęzyczne rękopisów Nowego Testamentu D, D3, E2, E3, F3, G3, Delta.

a, lub Dorsz.

Vercellensis (czwarta w.; w Vercelli), zawierający Ewangelie.

b, lub Dorsz.

Veronensis (V w.; na Werona), zawierający Ewangelie na purpurowo vellum.

a oraz b są świadkami naszego głównego europejskiego tekst Ewangelii.

e, lub Dorsz.

Palatinus (V w.; na Wiedeń, - jedna znajduje się w liściach Dublin), zawiera Gosp.

Za czyny, e jest Lat.

z E2; dla Pawła.

EPP., E jest Lat.

na E3.

f, lub Dorsz.

Brixianus (szósty wieku w Brescii), zawiera Gosp.

Purpurowy na vellum; Włoski typ myślenia przez Wordsworth i Białej za najlepsze istniejące przedstawiciel Starego łacina tekst, który St Jerome wykorzystywane podczas rewizji Nowego Testamentu.

ff2, lub Dorsz.

Corbeiensis (V w.; w Paryżu), zawiera Ewangelie.

g, lub Dorsz.

Gigas (XIII w.; na Sztokholm), pełny Biblii; Akty i Apoc.

są w Starym łacina tekst i główny przedstawiciel Europejskiego typu.

h, lub Palimpsest de Fleury (czwarty lub piąty w.; na Turyn), zawiera Mark, VII-XVI, 8 i Matt., ja-XV; najwcześniej postaci Starego łacina, afrykańskiego typu, ściśle zbliżona do tekstu wykorzystywane przez Saint Cyprian.

q, lub Dorsz.

Monacensis (szóstego lub siódmego wieku; w Monachium, zawiera Ewangelie; Włoski typu tekstu.

(2) Wulgaty

Szacuje się, że istnieje ponad 8000 rękopisów z Wulgaty istniejące.

Większość z nich to później niż w XII wieku i ma bardzo niewiele warte dla rekonstrukcji tekstu.

Tischendorf Berger oraz wyznaczenia przez głównego rękopisy skróty nazw: jestem.

= Amiatinus; fu.

lub fuld.

= Fuldensis.

Wordsworth i Białej, w ich krytyczne wydanie Ewangelii i Akty (1899-1905); wykorzystania łacina stolicach odnotowuje 40 rękopisów, na których zależy ich tekst.

Gregory (Textkritik, II, 634) Numery 2369 rękopisów.

Najbardziej logiczne i przydatne grupa tych rękopisów jest genealogicznych i geograficznych.

Prace przyszłych krytyków będzie odtworzenie tekstu rekonstrukcji różnych rodzajów, Hiszpański, Włoski, Irlandzki, Francuski, itp. Główny rękopisy Wulgaty są:

A lub Dorsz.

Amiatinus (zob.) (ósmym wieku; w Florencja), zawiera kompletny Biblii; tekstu prawdopodobnie Włoski, najlepsze istniejące rękopis Wulgaty.

C lub COD.

Cavensis (IX w.; w La Cava, w pobliżu Neapol), pełny Biblii; najlepszych przedstawiciel Hiszpański typu.

Delta, lub Dorsz.

Dunelmensis (siódmego lub ósmego wieku; Katedra w Durham, Anglia), Ewangelie; mój tekst do A.

F lub Dorsz.

Fuldensis (AD 541-546; w Fulda, Niemcy), pełny Nowego Testamentu, Ewangelie są w formie Tacjan Syryjczyk "Diatessaron".

Biskup Wiktor z Capua znalazłem Stare łacina wersji Tacjan Syryjczyk, układ i zastąpić na Wulgaty na Starym łacina.

G, lub Dorsz.

Sangermanensis (IX w.; w Paryżu), zawiera Biblii.

W Dziejach Apostolskich, Wordsworth używa go bardziej niż jakiekolwiek inne rękopis.

H, lub Dorsz.

Hubertianus (IX w.; w British Museum, Londyn), Biblia; Theodulfian typu.

theta, lub Dorsz.

Theodulfianus (IX w.; w Paryżu), Biblia; Theodulfian rodzaju.

K, Dorsz.

Karolinus (IX w.; w British Museum, Londyn), Biblia; Alkuin typu.

Zobacz V.

O, lub Dorsz.

Oxoniensis (siódmy w.; na Oksford, w Bodl.) Zawiera Gosp.; Tekstu Angielski, Irlandzki dotkniętych wpływami.

O2, lub Dorsz.

Oxoniensis lub Selden Akty (ósmym wieku, na Oksford, w Bodleian), zawiera ustawy; Irlandzki typu.

Q, lub Dorsz.

Kenanensis, Book of Kells (zob.) (ósmym wieku, w Trinity College, Dublin), zawiera Gosp.; Irlandzki typu.

S, lub Dorsz.

Stonyhurstensis (siódmego wieku; w Stonyhurst College, Anglia), zawiera John; mój tekst do A i prawdopodobnie napisany w pobliżu Durham.

V lub Dorsz.

Vallicellianus (IX w.; na Rzym, w Vallicelliana), Biblia; Alkuin typu.

Patrz K.

Y, lub Dorsz.

Lindisfarnensis (siódmego wieku, w British Museum, Londyn), Ewangelie.

Liturgiczna kierunkach w tekście wskazują, że jest to kopia rękopisu napisane w Neapol, mój tekst do A.

Z lub Dorsz.

Hareianus (szóstego lub siódmego wieku; Brit. Mus., Londyn), zawiera Epist.

i Apoc.

V. SYRYJSKI rękopisy

(1) Stary Syryjski (OS)

W Curetonian i Sinaitic Syryjski rękopisy stanowią wersji starszych niż Peshitto i świadczą o wcześniejszym tekście, jeden ściśle podobny do tego, którego rozwój i Starego łacina są świadkowie.

W Curetonian Syryjski (Syr-bież) rękopis został odkryty w 1842 r., wśród rękopisów doprowadzone do British Museum z klasztoru S. Maria Deipara w Nitrian pustyni w Egipt, i został opublikowany przez Cureton w 1858.

Zawiera pięć rozdziałów Jana, dużej części Matt.

i Łukasza, Marka, XVI, 17-20, wystarczy, aby pokazać, że w ostatnich dwunastu znaki były pierwotnie w dokumencie.

W Sinaitic Syryjski (Syr-Sin) został uznany przez panią i pani Lewis Gibson, w 1892 r. w klasztorze w St Catherine na Synaj.

To palimpsest zawiera cztery Ewangelie w dużej części, choć nie całą; jest wcześniejsze recension tej samej wersji, jak Syr-Cur.

Obie są przypisane do piątego wieku i reprezentują Syryjski wersji, która nie może być późniejsza niż 200 AD.

(2) W Diatessaron

Tę harmonię Ewangelii został napisany przez Tacjan Syryjczyk, asyryjskiego i uczniem Justyn Męczennik, około 170 AD, i był powszechnie stosowany w Syria.

Nasze rękopis rekordy są dwie wersje Arabski, odkrył jeden w Rzym innymi w Egipt, i opublikowana 1888 roku.

A łacina tłumaczenia o wydanie Ormiański św Ephraem komentarze na Diatessaron jest w sposób podobny do tego świadka wersję Ewangelii.

Studenci są skłonni do dokonania Tacjan Syryjczyk, które mają być najwcześniej Syryjski tłumaczenie Ewangelii.

(3) W Peshitto

Najwcześniejsze rękopis tego Syryjski Wulgaty jest Pentateuch dnia AD 464; to najwcześniej dnia biblijnych rękopisów, jest w British Museum.

Istnieją dwa rękopisy Nowego Testamentu z piątego wieku.

We wszystkich, rękopisy Peshitto numer 125 z Ewangelii, 58 aktów prawnych i Katolickiego Epistles, i 67 listów Pawła.

(4) W Philoxenian Syryjski wersji

W Philoxenian Syryjski wersji Nowego Testamentu ma przyjść do nas jedynie w czterech niewielkich Katolickiego Epistles, nie ujęte w pierwotnym Peshitto, a jednym z rękopisu Apoc., Obecnie w Trinity College, Dublin.

(5) W Harklean Syryjski wersji

Tę wersję Nowego Testamentu jest reprezentowany przez około 35 rękopisów pochodzący z VII wieku i później, one pokazują pokrewieństwa tekst do D.

(6) palestyńskiej wersji Syryjski

Tę wersję Nowego Testamentu dotarł do nas przez lectionaries fragmentaryczne i inne rękopisy odkryte w ciągu ostatnich szesnaście lat.

Trzy główne są rękopisy z dnia AD 1030, 1104 i 1118.

VI. ORMIAŃSKI rękopisy

Ormiański rękopisy z datą AD 887, i to liczne.

VII. KOPTYJSKI rękopisy

(1) Sahidic

The Apocalypse jest tylko książki z Nowego Testamentu, które sprowadzają się do nas zakończyć w jednym rękopis tego dialekt Górnego Egipt.

Wiele odizolowane fragmenty mają w ostatnich latach została odzyskana przez wykopaliskowych w Egipt, od tych, może wkrótce być możliwe odtworzenie Sahidic Nowego Testamentu.

Najwcześniejsze fragmenty wydają się należeć do piątego wieku.

Niektóre z tych rękopisów są dwujęzyczne (patrz T rękopisów Nowego Testamentu).

(2) Boharic

Ta wersja w dialekcie Dolnej Egipt jest również reprezentowana przez rękopisy tego samego charakteru jak B-aleph.

The Curzon Catena się najwcześniej istniejące Boh..

rękopis Ewangelii, jest datą AD 889 i znajduje się w Bibliotece Parham.

Inni są dwunastym i trzynastym wieku.

Brak jest w ogóle tak stare jak Sah.

fragmenty.

(3) Język średnioegipski

Egipskich na Bliskim fragmenty vellum i papirus, zostały znalezione w Fajum i blisko Achmim i Memfis.

Największe z tych fragmentów jest British Museum szóstym wieku palimpsest Jana, III i IV.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Waltera Drum.

Przepisywane przez Bryan R. Johnson.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom IX.

Opublikowany 1910.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1910.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Bibliografia


HEBRAJSKI rękopisów: Strack I HARKAVY, Katalog der hebr.

Bibelhandschriften der kaiserlichen Bibliothek (Lipsk 1875); Neubauer, Facsimilies z Hebrajski rękopisów w Bodleian Library (Oksford, 1886); Neubauer, Katalog z Hebrajski Rękopisy w Bodleian Library w Kolegium Biblioteki w Oksford (Oksford, 1886); KRAFT I Deutsch, Die handschriftl.

Werke der hebräischen KK Hofbibliothek (Wiedeń, 1857); STEINSCHNEIDER, Die hebräisch.

Handschriften der K. Hof.

und Staatsbibliothek (Monachium, 1895); Schiller-SZINESSY, Katalog z Hebrajski rękopisy zachowane w Bibliotece Uniwersyteckiej (Cambridge, 1876); ASSEMANI, Bibliothecæ Apostolicæ Vaticanæ codices Wschodni (Rzym, 1756); Mai, dodatku do Assemani (Rzym, 1831 ).

GRECKI rękopisy (Stary Testament): SWETE, Wprowadzenie do OT w Grecki; Kenyon, Nasza Biblia i Ancient rękopisów (1898); NESTLE, Septuagintastudien (1886-1907); dziedzinie, Origenis Hexaplorum quæ supersunt (Oksford, 1875).

GRECKI rękopisy (Nowy Testament): Scrivener, Wprowadzenie do krytyki z Nowego Testamentu (1894); Gregory Textkritik des NT (1900); Die griechischen Handschriften des NT (1908); HARRIS, dalsze badania w historii w Ferrar - grupa (1900).

ŁACINA rękopisów: BURKITT, Stare łacina i lista (Cambridge, 1896); Wordsworth, Sanday, i biały, Stare łacina Teksty biblijne (Oksford, 1883-97); Gregory Textkritik des NT (1900).

Wordsworth i biały, Wydanie z Wulgaty (1889-1905)

SYRYJSKI rękopisów: Lewis, cztery Ewangelie przetłumaczone z Sinaitic Palimpsest (1894); lasy i GWILLIAM w Studia Biblica, vols.

I i III.

KOPTYJSKI rękopisów: Crum, Katalog rękopisów Koptyjski w British Museum (Londyn, 1905); HYVERNAT, Etude sur les versions coptes de la Biblia w Rev Bibl.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest