Teozofia

Informacje Katolicki

(Theosophia = "mądrości dotyczące Boga")

Teozofia jest terminem używanym w celu wyznaczenia ogólnej wiedzy o Bogu powinny być uzyskiwane w wyniku bezpośredniej intuicji z istotą Bożego.

W sposób różni się ono od teologii, która jest poznanie Boga uzyskane przez Objawienie, a od filozofii, która jest znajomość Bożego nabycia rzeczy przez ludzi rozumowania.

Jest to często niepoprawnie confounded z mistycyzmem, jest ono właściwie z pragnienia Bożego, dążenie do niewidoczne, a co za tym idzie naturalnym wyrazem uczucia religijne.

Dzięki intuicji lub oświetlenia rozpoczęli Theosophists uważane są za zgodne z zasadą centralnego wszechświata.

Tę wiedzę na temat tajnych sił natury prawdziwego związku między świat i człowiek uwalnia je od zwykłych ograniczeń ludzkiego życia i daje im szczególną moc nad siłami ukryte w makrokosmos.

Ich wyjątkowe wydziały są domniemane jako eksperymentalny dowód ich najwyższej nauki: są one jedynym gwarantem prawdy ich nauczania.

Są to rzekł do przekazywania tej prawdy w drodze objawienia.

Tak theosophy odwołań do tradycji, ale nie w sensie chrześcijańskim.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
(1) Indie jest domem wszystkich theosophic spekulacji.

Oltramere dyrektywy mówi, że pomysł jest theosophic hinduskie cywilizacji.

Rozwój ten obejmuje wiele wieków, każdy reprezentowany w indyjskiej literatury religijnej.

Istnieją stanowiły podstawowe zasady theosophy.

Wiedza o occult prawa natury i życia, intuicyjny sposób, superhuman uprawnień, wrogość do religii nie są ustalone wszystkie jednakowo widoczne w każdym wieku, ale obecne są conjunctively lub oddzielnie przez cały okres swego istnienia.

Na początku Brahmanic pism zawierać zarazki, które stopniowo rozwijane w bogatej roślinności idei i przekonań.

Te pomysły są organizowane w systemach, jednak nie jednorodnych lub autonomicznych, ale zmieszane z innymi przekonania.

Wtedy oni opuścić szkoły do podjęcia działań na mas, albo tworząc w religii, np. buddyzm, lub w penetrującymi popularnych religii już istniejących, np. Hinduizm.

W ten sposób uczą Upanishads: indywidualne, że dusza jest identyczna z powszechnej duszy, stąd doktryna Advaita, tzn. nie dualizm, że poszczególne istnienie duszy jest stanem cierpienia, stąd doktryna Samsara, czyli Metempsychosis; poszczególnych dusza została wydana przez jego cierpienie od reunion z powszechnej duszy, reunion realizowany poprzez wykorzystanie świadomość tożsamości, stąd doktryna moksa, czyli zbawienia.

Podstawowe doktryny z Vedanta i Saukhya systemów monistyczny Panteizm, intuicji jako środka do osiągnięcia najwyższego prawda, Metempsychosis, świat w znaczeniu jest bardzo niewielki udział w kategorii rzeczy, teorii i metody zbawienia ściśle intelektualnej.

Systemy te opracowano w formie Upanishads.

Ostateczna rozwoju jest Joga.

Joga, czyli "jeden którzy pasuje do siebie, lub ćwiczenia", odnosi się do ćwiczeń praktykował do swobodnego duszy od ciała, które jest jak łańcuch do ptaka.

Niektóre z tych ćwiczeń były: pozbyć własnych samorządu moralnego błędów (choć panom nie zgadzają się co do tych błędów są); siedzieć w niektórych bolesna postawy, sprawdzić oddech, myśli i zmniejszyć do minimum przez Staring at the tip z nosa; umieścić duszy w określonej części ciała, a więc stopniowo zdobycia mistrzostwa nad nim, lub raczej, niech dusza, prawdziwego siebie, zdobycia mistrzostwa przez organ; stave i nauczyć się utrzymywały w powietrzu lub nawet bez niego; do skoncentrowania myśli o medytacji, czyli myśleć o niczym.

Thyana, najwyższy stan, który jest cataleptic trance samadhi, w którym umysł jest stłumiony, ale dusza jest w pełnej aktywności.

W tym sate osoba jest Mahatma, czyli master-duszy i może skorzystać z czasowego zwolnienia z organizmu, które pozostawia się go o roamingu, ułatwi wykonywanie wspaniały materiał na charakter i kontrolowania innych, mniej potężne dusze.

Ten ostatni był tajnym w Joga na rzeczywistą władzę i miał być sporządzony przez przeniesienie duszy.

Kiedy dusza ponownie wchodzi do ciała, Joga budzi się i podobnie jak inni ludzie.

Poprzez powtarzające się ćwiczenia duszy może stać się tak silne, że jest zabezpiecza wieczystą prasowa z organizmu, tym samym, zgodnie z starszymi Joga nauczania, pływa do nieba, gdzie cieszy się wielkim szczęściu, jazda samochodem w niebieskich z udziałem piękne kobiety i muzyka, ale Yogas z tym ostatnim, w łamaniu ciała wszystkich obligacji ona utworzona natychmiastowe wchłanianie do Najwyższej Duszy.

(2) theosophic nauczania przychodzi do przodu w trzecim okresie Grecki filozofia.

Stąd okazuje się w żydowsko-Grecki z filozofii neo-Platonists.

Theosophic W atmosferze pod wpływem Orientu jest wyraźnie widoczne w Plotinus.

W gnostic systemów theosophy ujawniają więcej niż w teologii żydowskiej Kabbala jest znaleźć theosophy zmieszane z różnymi formami magii i okultyzmu.

Renesansowy doprowadzone do nowoczesnego myślenia neo-Platonism i Kabbala, np. Reuchlin (zm. 1492), Agrippa (zm. 1535), Cardano (zm. 1576), Paracelsus (d.1540), Weigel (zm. 1588).

Bardziej istotne jest nauczanie o Jakob Böhme (d.1624).

Nauczał, że "wieczne dualizm" Bóg jest ostateczną przyczyną wszelkiego zła, że nie jest "ciemna" negatywnej zasady w Boga, zło, które czyni oczywistym elementem Jego dobroci.

Bez tego nie byłoby objawienie.

Co więcej, gdyby nie ta zasada nie mógł wiedzieć, Bóg sam.

Böhme nauczania wpływem Baader, Schelling, Gegel.

Theosophic zasad kolor teologii Swedenborg, i znajdują się w grupie nowoczesnych myślicieli, zwłaszcza neo-Hegelians, którzy twierdzą, że istnienie Boga jest wiedzieć o bezpośredniej intuicji lub przez specjalny wydział duszy.

A nowe znaczenie tych nauk w nowoczesnej myśli to ze względu na szkołę Modern theosophy pochodzący z fundacji z Teozoficzne w Nowym Jorku przez Helena Bławatska w roku 1875.

Ona jest głównym i jedynym organem do objawienia tzw Tybetański okultyzmu.

AP Sinnett jednak używany termin Ezoteryczny Buddyzm.

Twierdzili oni, że prawdziwym rozwiązaniem dla problemów wszechświata i człowieka od Upanishads Sutras poprzez buddyjskie i Wschodnią savants, mahatmas, wierni depozyty na głęboką mądrość i superhuman.

W rzeczywistości, wielką część ich nazewnictwo jest pochodną Indie, a oni nie mają na uzasadnienie nauki o dryfujących w nowoczesnej myśli i pochodzących w dużej mierze, jeśli nie w całości, z neo-platońskiej i źródeł żydowskich poprzez renesansu.

Obiekty w społeczeństwie są: tworzą rdzeń powszechnego braterstwa ludzkości bez względu na rasę, wyznanie, płeć, kastę czy kolor; zachęcać do studiów porównawczych religii, filozofii i nauki, w celu zbadania niewyjaśnionych prawa charakteru i uprawnień ukrytego w człowieku.

Ten ostatni zapis daje okazję do magii, occult, uncanny, oraz wspaniały w każdym i każdej formie.

Helena Bławatska, pułkownik Olcott, udał się do Indie w 1878.

Wkrótce potem jej oszustw były narażone poprzez listów pisanych przez nią i opublikowane przez Columb i jego żony, którzy zostały w niej usług.

Zostało to potwierdzone przez Londyn Society of Psychical Research, w listopadzie, 1884 wysłane R. Hodgson, St John's College w Cambridge w celu zbadania (Edmund Garrett, "Isis bardzo odsłonięty", Londyn, 1895; Franciszka Podmore, " Badania w Psychical Research).

Pomimo tego jednak, że nauczanie było kontynuowane i propagowane przez jej uczniów pani Besant, kol. Olcott, AP Sinnett, i inni.

Nowoczesne theosophy roszczeń, które mają być ostatecznie nauki.

Jego nauki są produktem myśli, a jego źródłem jest świadomość, nie Boskim objawieniu.

Jako nauka jest nam się w oparciu o badania i eksperymenty z occult prawa natury i ludzkiego życia.

Tylko te kwalifikacje do dochodzenia tych praw mogą pojąć i zdobywają wiedzę z tego superhuman niektórych uprawnień.

Pani Besant zwraca mu wielką syntezę życia, tj. religii, nauki, filozofii i tak stary, jak ludzkość thoughtful, ogłoszoną w nowej formie dostosowanej do obecnej chwili.

Jego celem jest, że duch jest i może stać się mistrzem sprawy.

Stąd jest on uważany za protest przeciwko materializm, który naucza, że myśli i uczuć są wyniki z skupiska materii.

Wręcz przeciwnie teozofia widzi w kwestii instrumentu życia, myślenia i twórczego formowania i moc materii.

Podstawowe nauczanie theosophy jest powszechnego braterstwa ludzkości.

Stąd sprężyn głoszenie toleration do wszystkich osób i wszystkich odmian przekonania, np. buddystów, chrześcijan, Atheists, ale uważa, że różne religie jako metody przyjęte przez człowieka w poszukiwaniu Boga.

Są różne konieczności, ponieważ mężczyźni różnią się temperamentem, rodzaju, potrzeb i etapy ewolucji.

Stąd są one różne i składnia wyrażenia prawdy.

W związku z tym mówi: "nie możemy sobie pozwolić na utracone na świat, religie, każdy ma swoją prawdę i częściowe jego charakterystyczny wiadomości, które musi uzyskać doskonały człowiek."

Stąd theosophy apeluje do mężczyzn, jak Wielki Rozjemca, gdyż uczy, że wszystkie religie oznaczać jeden i ten sam efekt, czy raczej, że są one wszystkie gałęzie jednego drzewa.

W tym sensie jej ataki mitologii porównawczej, która stara się pokazać, że religia była pierwotnie owoc człowieka niewiedzy różdżki znikną wraz ze wzrostem wiedzy, podczas gdy w rzeczywistości religia pochodzi od Opatrzności Bożej wiedzy, tj. theosophy.

Zasada powszechnego braterstwa odpoczynku na "Solidarność" wszystkich żyjących, że wszystko jest w jedno życie i jeden świadomości.

Solidarności sprężyn z immanence wiarę w Boga, jedynego i zewnętrznego życia objawia się w wielości stworzenia.

Wszystkie siły zewnętrzne, nie ma nadprzyrodzonego, z wyjątkiem superhuman i supersensuous, to znaczy, że te większe kompetencje wykonywane zwykle przez człowieka, które jednak mogą być rozwijane.

Nieznajomość zatem czyni cud.

Dlatego Bóg jest z przyczyn osobistych, iz tego powodu pani Helena Bławatska i Besant powiedzieć, że łatwiej jest theosophy obejmował przez Atheists i Agnostics.

Stąd też Colville mogą nauczać, że duch i dusza w człowieku jest jedyną prawdziwą i trwałą częścią jego jest, wszystko inne związane z nim jest iluzoryczna i przejściowy.

Solidarności, czyli wspólnego życia pervading wszystko, co jest dokonywane na podstawie moralności.

Stąd zły zrobić, aby uczynić z nich jest dla wszystkich, jak np. szkoda spowodowana z jednej strony na organizm człowieka powoduje diffused i poczułem ból w całym.

Jednocześnie jesteśmy powiedział, że Bóg jest dobry a człowiek jest śmiertelny, że "immanence Boga uzasadnia religii", tj. wyszukiwania po nim, że wszystko przenieść na dobre i na korzyść człowieka, że człowiek musi zrozumieć i współpracować z systemem rzeczy.

Mężczyzna ma siedem aspektów, czy raczej jest złożony z siedmiu zasad.

Są one postrzegane w dwóch grupach: Quarternary, odpowiadające naszej natury zwierząt, tj. duszy i ciała, część śmiertelnego człowieka, rozwój produktów; i Triady, odpowiadające naszej duchowej natury, czyli ducha, theosophists powiedzieć, że Christian filozofia posiadają potrójny podział ciała, duszy i ducha w człowieku.

Czwartorzędu składa się z Sthula Sharira, czyli ciało fizyczne; Linga Sharira, czyli astral podwójne; Prana, tj. zasadę życia, Kama, czyli nasze passional charakter.

W Triady składa się z: Manas, czyli umysłu lub myśliciel; Buddhi, czyli mieszkania miejscu ducha; Atnir, czyli ducha.

Stąd znajdujemy Atnir-Buddhi używane conjointly.

Triady ten nazywany jest Immortal Triady.

To jest zjednoczona w Czwartorzędowe przez Manas, sama w sobie postrzegana jako Wyższa Manas, wysyłając przedstawia Ray, który jest w Dolnej Manas w imbedded Karmy.

Tak Kama-Manas jest link do naszego zwierząt na naszej duchowej natury i bitwy-ziemi, zmagania z życiem.

Człowiek jest przede wszystkim boskie, iskra Bożego w życiu; płomień życia przechodzi obecnie z Centralnego ognia, splotów na sam pokryć, w którym mieszka, a tym samym staje się Triady, Atma-Buddhi-Manas, Immortal Self.

Ten wysyła swoich Ray, który staje się zamknięte w Grosser sprawy, w Kamic ciała, w Astral Pokój, w fizycznej organizmu.

Double The Astral, tj. rzadsze sprawy, dokładnie z podwójnym ciało fizyczne, odgrywa znaczną część w spiritualistic zjawisk.

W Manas jest prawdziwe ja, ja reincarnating sprawia, że osobowość człowieka.

Czwartorzędu jako całość jest postrzegany jako osobowość, czyli cień na własny rachunek.

W rzeczywistości każdy aspekt zasady lub mogą być uznane osobowości w zakresie, w jakim undervalues Atma, tzn. rzuca cień na jego Atma, tj. Jeden Eternal Existence.

"Widzącego" Atma jednak wie, że jest to rzeczywistość, istotę wszystkich rzeczy, że Atma-Buddhi jest Powszechnej Jedna Dusza, sam aspekt Atma, że Atma-Buddhi-Manas jest indywidualną lub myśliciel uwadze, że w cieniu Manas, nasze Atma-Buddhi, sprawia, że ludzie mówią "dusza moja" i "twoja dusza", podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy jednym z Atma, Nieznany root.

Po śmierci wszystkich z Manasic Ray, która jest czysta i unsoiled stopniowo disentangles sama, jej przeprowadzania takich doświadczeń z życia, które są z natury zdolny do asymilacji z Wyższej Ego.

W Manasic Ego zjednoczeni do Atma-Buddhi przechodzi do Devachonic stanu świadomości, rapt w blissful kolorowe marzenia o doświadczenia z życia na ziemi.

Ten stan jest kontynuacją życia na ziemi shorn jego cierpienia, a jej zakończenie szlachetny i czysty chce.

Teozofia jest nie tylko na bazie religii, ale jest również filozofia życia.

Jako taki, jego głównym nauki są reincarnation i prawo Karmy.

Karmy jest wynikiem wspólnego życia, prawa etyczne związku przyczynowego.

W przeszłości wcielenie ja miał nabytych w niektórych wydziałach, określone w ruchu niektórych przyczyn.

Efektem tych przyczyn oraz przyczyn określonych w ruchu w poprzednich wcieleniach, a nie są jeszcze wyczerpane Karmy i określają warunki, na których ja się odradza.

Zatem nierówności naturalnych darów, np. geniusz, temperament i charakter zostały wyjaśnione.

Prawo postęp jest prawo inwolucja i ewolucja, powrót do Spark Bożego w jedności z Duchem poprzez różne reincarnations, które są postrzegane jako proces oczyszczania.

Sin, ubóstwa, nędzy i są efektem niewiedzy, są stopniowo usuwane jako duch w nas staje się wolna od ziemskich żużlem.

Nie ma nieba ani piekla.

Śmierć to przejście od tego stanu do innego życia.

Istnieje ewolucji za i przed, z absolutną pewność co do ostatecznego osiągnięcia ludzkiej duszy, czyli być jednym z Absolutu.

Jako człowiek zaliczek w tym procesie jego duch staje się silniejszy, a może ukrytego rozwijania kompetencji, nie wykazały w zwykłym smiertelnikom.

Krytyka

W chrześcijańskiej z etycznego frazeologii, theosophy w rzeczywistości jest formą Panteizm i zaprzecza osobistego Boga i nieśmiertelności osobistej.

Jego odwołanie do duchowej w człowieku, a po jego dążenie do zjednoczenia z Bożego opiera się na sprzecznych metaphysic, wyimaginowanej psychologii, system etyczny, który nie uznaje wolnej woli, ale tylko w absolutnej konieczności Karmy.

Nr dowód lub dowód znajduje się na jego nauczanie prostego oświadczenia, z wyjątkiem jego liderów.

Odmowy osobistego Boga nullifies jego roszczenie jest spiritualistic filozofii.

Oceniam go jako prezentowane przez jego własny wykładniki, to wydaje się dziwne mieszanki mistycyzm, szarlatanerią i thaumaturgic pretension połączeniu z wysiłkiem pragnie wyrazić swoje nauczanie w słowa, które odzwierciedlają atmosferę etyki chrześcijańskiej i nowoczesnej naukowej prawdy.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Jana T. Driscoll.

Przepisywane przez Virginia Mokslaveskas-Funkhouser.

Dedykowane do Tess Olivia w Encyklopedii Katolickiej, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia


Wright, nowoczesne teozofia (Boston i Nowy Jork, 1894): Besant, Theosophical Podręczniki (Londyn, Nowy Jork i Madras, 1892); Wykłady na temat historii Religons: katolickiej prawdy Społeczeństwo: V, teozofia (Londyn i Nowy Jork, 1911) ; Hull, teozofia i chrześcijaństwa (katolickiej prawdy Society); De Grandmaison, Le Lotus Bleu w serii Nauka i religia (Paryż); Busnelli, Manuale di Teosofia (Rzym, 1910); Oltramere L'historie théosophiques des idées dans l'Inde ( Paryż); Clarke w miesiącu (styczeń, luty, marzec, 1897).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest