waldensów

Informacje Katolicki

W heretical sekty, które pojawiły się w drugiej połowie XII wieku i, w znacznie zmienionej formie, przetrwał do dzisiaj.

NAZWA i pochodzenia

Nazwa pochodzi od Waldes ich założyciela i występuje również w odmianach Valdesii, Vallenses.

Liczne inne nazwy były do nich stosowane; do zawodu skrajnego ubóstwa one należne w nazwie "ubogich", z miejsca ich pochodzenia, Lyonie, były one nazywane "Leonistae", a często dwa pomysły zostały połączone w tytule " Słabe Mężczyźni w Lyonie ".

Ich praktyka noszenia sandałów lub drewniane buty (sabots) spowodował nich o nazwie "Sandaliati", "Insabbatati", "Sabbatati", Sabotiers ". Pragnąc otoczyć ich własnej historii i doktryny z halo starożytności, niektórzy twierdzili, ich Waldenses kościoły jeden Apostolska pochodzenia. Waldensian pierwszego zgromadzenia, było zachowane, zostały ustanowione przez św którzy, w jego podróży do Hiszpania, odwiedził doliny Piemontu. historię tych fundacji było zidentyfikować się z prymitywnych Christendom tak długo, jak długo Kościół pozostał lowly i ubogich. Jednak na początku czwartego wieku papieża Sylwestra zostało podniesione przez Konstantyna, którego miał cured trądu, na stanowisko moc i bogactwo, i pontyfikatu stał unfaithful swoją misję. Niektórzy chrześcijanie jednak, pozostała do prawdziwej wiary i praktyki wczesnych dni, w XII wieku pewien Peter którzy się z doliny w Alpach, był nazywany "Waldes". On nie był założycielem nowej sekty, ale misyjną wśród tych wiernych obserwatorów z prawdziwego chrześcijańskiego prawa, a on zyskał liczne wyrażających. To konto zostało istotnie, dalekie od powszechnie wśród akredytowanych Waldenses, wielu z nich, jednak na znaczny okres przyjęty jako założona w rzeczywistości twierdzenie, że pochodzi w czasach Konstantyna. Inni wśród nich uważane za Klaudiusza w Turyn (zm. 840), Berengarius z Tours (zm. 1088), lub innych takich ludzi którzy mieli poprzedzone Waldes, pierwszy z przedstawicieli sekty. roszczenie jego Constantinian pochodzenia dla długi czas credulously przyjęta jako ważna przez historyków protestanckich. W XIX wieku, jednakże stało się oczywiste, że krytycy Waldensian dokumenty zostały skradzione. W związku z pretensjonalną roszczeń z Waldenses do wysokiej starożytności były degradowała do sfery fable.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Prawdziwym założycielem sekty był zamożny kupiec w Lyonie którzy we wczesnych dokumentów nazywa Waldes (Waldo).

Do tego dodaje się nazwę z oznaczeniem 1368 Piotra, przejęte przez niego w jego "nawrócenia", lub bardziej prawdopodobne, nadany mu przez jego zwolenników.

Kilka szczegółów dotyczących jego osobistej historii są znane, nie są istniejące, jednak dwa ważne rachunków kompletnej zmianie swojego życia zakonnego, jeden około 1220 napisane przez Premonstratensian mnich, zazwyczaj oznaczone jako "anonimowego kronikarza z Laon"; innymi przez jeden Dominican Friar i Inquisitor Stephen Burbon (zm. ok. 1262), i sięga do około połowy XIII wieku.

Były pisarz przypisuje widocznym miejscu na wpływ wywierany na Waldes przez historię św Alexia, a drugi sprawia, że nie wspominając o tym, ale mówi jego znajomy z treścią poprzez przekłady Biblii.

Historia Waldes konwersji może być odbudowana w następujący sposób.

Pragnąc zdobywanie wiedzy biblijnej nauczania, Waldes wniosek dwóch księży, aby przetłumaczyć go na cztery Ewangelie.

W podobny sposób Następnie uzyskane z innych przekładów biblijnych książek i kilka pism Ojców.

Poprzez czytanie tych prac był przyciągnęły do praktyki chrześcijańskiej doskonałości; jego entuzjazmu wzrosła, gdy usłyszał jeden dzień z obwoźnej piosenkarka (ioculator) Alexia historii św.

Obecnie konsultowany mistrzem teologii na najlepsze i najpewniejsze drogi do zbawienia.

W odpowiedzi na słowa Chrystusa do bogatego młodego człowieka zostały przywołane w treści dokumentu do niego: "Jeśli chcesz być doskonały, idź sprzedaj, co ty, i rozdaj ubogim."

(Mateusz 19:21).

Waldes natychmiast wprowadzone w życie rady Boskiego Mistrza.

Uczynił nad częścią swojego bogactwa, aby jego żona, część z tych, z którymi miał nabyte, w lewo do niektórych mniszek z klasztoru Fontevrault, w których on umieszczony swoje dwie małe córki i rozprowadzane w największej części do biednych.

Na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 1176, usuwane z ostatnich jego posiadłości ziemskiej, a wkrótce po wziął ślub ubóstwa.

Jego przykład stworzył wielką mieszać w Lyonie i szybko znalazł naśladowców, zwłaszcza wśród niższych klas i uneducated.

Specjalne confraternity została ustalona na praktykę apostolskiego ubóstwa.

Jej członkowie niemal natychmiast zaczął głosić na ulicach iw miejscach publicznych i zyskał więcej wyrażających.

Ich głosząc, jednak nie był błąd unmixed z doktrynalnych i został zakazany w konsekwencji, zgodnie z Stephen Burbon, przez arcybiskupa w Lyonie, w zależności od Waltera Mapa, obecnych na zgromadzeniu, przez Trzeci Generalny Rady Laterański (1179).

W Waldenses, zamiast heeding zakazu, nadal głoszę na zarzut, że posłuszeństwo jest wynikiem raczej Boga niż ludzi.

Papież Lucjusz III konsekwencji włączyła je wśród heretyków przeciwko komu on wydał Bulla excommunication w Weronie w 1184.

NAUKI

Organizacja z Waldenses była reakcja przeciw wielkiej świetności i zewnętrzny wyświetlacz istniejących w średniowiecznej Kościoła; była to praktyczne protestu przeciwko swiata mieszka niektórych współczesnych churchmen.

Pośród takich warunkach kościelnych Waldenses się zawodu skrajnego ubóstwa widocznym elementem w ich własnym życiu, i podkreśla potrzebę ich praktyki na wiele zaniedbanych zadanie głoszenie.

Jak oni zatrudnieni głównie wśród środowisk nie tylko pozbawione teologicznych szkolenia, ale brakuje ogólnie w dziedzinie edukacji, było nieuniknione, że błąd powinien mar ich nauczania, jak i nieuniknione, że w związku z tym władze kościelne powinny położyć kres ich evangelistic pracy .

Wśród błędów doktrynalnych, które zostały rozmnożone odmowy czyśćcu, i indulgences i modlitwy za zmarłych.

Oni wypowiedzieć wszystkie leżące w ciężkie grzechy, odmówił podjęcia przysiegi i rozpatrzyła bakterii z krwi ludzkiej niezgodne z prawem.

One w rezultacie wojny i skazany na infliction kary śmierci.

Niektóre punkty w tym nauczania, tak uderzająco podobne Cathari, że zaciągnięcie pożyczki z Waldenses z nich może być traktowana jako pewność.

Obie sekty również miał podobne organizacji, zostaną podzielone na dwie klasy, Perfect (perfecti) i przyjaciół lub wiernych (amici lub credentes).

(Patrz CATHARI i ALBIGENSES.)

Wśród Waldenses idealne, związany przez ślub ubóstwa, o spacerowaliśmy z miejsca na miejsce, głosząc.

Takie obwoźnej życia był źle dobrane dla państwa, żonaty, a do zawodu ubóstwa one dodane ślub czystości.

Żonaty osób, którzy pragnęli do nich dołączyć zostały dopuszczone do rozpuszczania ich związków bez zgody ich consort.

Uporządkowany rząd został zabezpieczony przez dodatkowe ślub posłuszeństwa przełożonym.

Idealne nie zostały dopuszczone do ręcznego wykonywania pracy, lecz opierać się na ich pobytu na członków do sekty znanego jako znajomych.

Te nadal mieszkają w świat, żonaty, własność nieruchomości, i świeckich zaangażowanych w działaniami.

Ich hojność i jałmużny były w celu zapewnienia potrzeb materialnych idealny.

Znajomych pozostał w jedności z Kościołem katolickim i nadal otrzymują jej sakramentów, z wyjątkiem pokuty, do których starał się, gdy jest to możliwe, jedną z ich własnych ministrów.

Nazwa Waldenses był w pierwszym zarezerwowany wyłącznie dla idealne, ale w trakcie trzynastego wieku przyjaciółmi były również w wyznaczeniu.

Idealne zostały podzielone na trzy klasy biskupów, kapłanów i diakonów.

Biskup, zwane "poważne" lub "majoralis", głosił i podawany do sakramentów pokuty, Eucharystii i porządku.

Celebracja Eucharystii, może częste we wczesnym okresie, wkrótce miała miejsce tylko w Wielki Czwartek.

Kapłan głosił i wydziały korzystają ograniczone do wysłuchania spowiedzi.

Diakon, o nazwie "Junior" lub "drobnych", działał jako asystent na wyższej zamówień i zbierania jałmużny zwalnia je z wszelkich materiałów opieki.

Biskup został wybrany przez wspólne spotkanie z kapłanami i diakonami.

W jego konsekracji, jak również w koordynacji z innymi członkami kleru, zniesienia na dłoni był głównym elementem, lecz na odmawianiu Ojcze nasz, tak ważne w Waldensian liturgii, była także istotną funkcję.

Moc jurysdykcji wydaje się być wykonywane wyłącznie przez jednego biskupa, znany jako "kierownik", którzy była najwyższa Executive Officer.

Najwyższy władzy ustawodawczej zostało nabyte w Konwencji ogólnej lub Kapituły generalnej, która spotkała się raz lub dwa razy w roku, i była pierwotnie w składzie: idealne, ale w późniejszym terminie tylko w starszych członków spośród nich.

Uznaje ona ogólnej sytuacji w sekty, zbadała stan religijnych poszczególnych dzielnic, dopuszczone do biskupstwie, kapłaństwa lub Dziękujemy, a na wyraźne przyjmowania nowych członków i wydalenia niegodne.

W Lombard społeczności były pod wieloma względami bardziej radykalny niż Francuski.

Holding że ważność sakramentów zależy od worthiness z ministrem i oglądania Kościół jako wspólnota szatana, odrzuciła jego całej organizacji w zakresie w jakim nie zostało oparte na Piśmie Świętym.

W odniesieniu do przyjmowania sakramentów, ich praktyki był mniej radykalny niż ich teorii.

Mimo że patrzył na księży katolickich jako niegodne ministrów, które nie rzadko otrzymała komunii na ręce i uzasadnione tym oczywiście ze względu na to, że Bóg nullifies wady tego ministra i jego łaski dotacji bezpośrednio do odbiorcy warta.

Obecny Waldensian Kościół mogą być traktowane jako sekty protestanckie z Calvinistic typu.

Uznaje za swoje doktrynalne normą spowiedzi wiary opublikowanych w 1655 i opiera się na zreformowaną spowiedź 1559.

To przyznaje tylko dwa sakramenty, chrzest i Wieczerzy Pana.

Najwyższy organ w ciele jest wykonywane przez coroczne Synodu, a sprawy poszczególnych zgromadzenia są administrowane przez Konsystorz pod przewodnictwem pastora.

HISTORIA

W Waldenses w Francja i Hiszpania

Głoszenie Waldes i jego uczniów uzyskane natychmiastowy sukces nie tylko Francja, lecz także w Włochy i Hiszpania.

W Włoski wyrażających na bardzo wczesnym terminie stanowiły same niezależnie.

W Francja ruch ziemi zdobyte w szczególności na południe, skąd rozprzestrzenił się na niej Północna Hiszpania.

Kościół starał się uniknąć niebezpieczeństwa przez perswazji licznych defections.

Już w 1191 religijnego odbyła się konferencja między katolikami i Waldenses w miejscu, które nie zostały zarejestrowane; było po drugiej w Pamiers, która odbyła się w 1207.

Na ostatnim posiedzeniu doprowadziły do powrotu do Kościoła Duran z Huesca i kilka innych Waldenses.

Z upoważnienia Innocenty III one zorganizowane się do specjalnego zakonu osób ubogich katolików do konwersji Waldenses.

Ten cel został osiągnięty tylko w bardzo niewielkim stopniu, ale życie po sprawdzeniu heretical ruchu.

W 1192 biskup Otto z Toul zamówić wszystkie Waldenses, które mają zostać wprowadzone w łańcuchy i dostarczone do sądu biskupiego.

Dwa lata później król Alphonso II Aragoński usuwa je z jego dominions i zabranialiśmy każdemu dostarczą im schronienie i żywność.

Przepisy te zostały odnowione przez Pedro II w Radzie Gerona (1197), a śmierć przez spalenie było ogłoszone w stosunku do heretyków.

W Francuski władze wydają się mieć mniej przystąpiła do powagi chwili.

The Albigensian wojen, jednak również zareagowała na politykę wobec Waldenses, w 1214 siedem z tych poniósł kary śmierci na Maurillac.

Ale to tylko na połowie XIII wieku, że herezja straciły w Prowansji i Langwedocji.

To nie zniknie w tych prowincjach, aż powstała w ruch reformacji protestanckiej, natomiast Hiszpania i Lotaryngia zostały uwolnione z niego w trakcie trzynastego wieku.

Najbardziej wyrazistym centrum Waldensian działalności w Francja w późniejszym średniowieczu był Dauphiné i zachodnim zboczu w Alpy Kotyjskie.

Wydaje się, że sekty zostały wprowadzone w tym obszarze z Lombardii.

Od Dauphiné i dolinach Alp ona przeprowadzona na pracę misyjną we wszystkich południowych Francja do Atlantic seaboard.

W 1403 zdecydowanych wysiłków było wygrać z powrotem Waldenses w dolinach Louise, Argentière, Freissinièeres; apostolskiej pracy, ale nawet z St Vincent Ferrer byli bezsilni.

W Inkwizycja była równie bezskuteczne, jak również rufie środków lokalnych władz cywilnych.

Polityka represji został tymczasowo opuszczonych mocy króla Ludwika XI, którzy, uważając je za ortodoksyjną, przedłużony do Waldenses z wyżej wymienionych dolin Jego Królewskiej ochrony w zwyczaju w 1478.

Ten okres pokoju nastąpiła w 1488 przez krucjata wezwana przez Innocentego VIII przeciwko Waldenses.

Wojna nie uda się ich stemplowania.

Jednak wkrótce po reformacji głęboko zmieniły sekty historii i rozwoju doktryny.

A delegacja w składzie: G. Morel P. Masson i został wysłany w 1530 do Szwajcaria informacji dotyczących nowych idei religijnych.

Na ich podróży powrotnej Masson został aresztowany w Dijon i wykonane; Morel samodzielnie bezpiecznie osiągnąć swoją misję.

Sprawozdanie z tej podróży doprowadziły do montażu ogólnej konwencji, do której Farel i innych reformatorów szwajcarskich zostali zaproszeni.

Spotkanie odbyło się w Chanforans w dolinie Angrogne i zreformowanego nauczania w znacznym stopniu przyjęta (1532).

Mniejszość przeciwieństwie zajęć i dotąd nadaremnie starali się powstrzymać powiązani z radykalizmem przez odwołanie się do pomocy dla Czech braci.

Nową konwencję, która odbyła się w dolinie St Martin w 1533 potwierdziła decyzje Chanforans.

Otwarte przyjęcie protestantyzm wkrótce doprowadził do prześladowań, w którym Waldensianism zniknął z Prowansji (1545).

Historia wspólnoty w innych dzielnic stała się odtąd zidentyfikować się z protestantyzm w Francja.

W Waldenses w Włochy i inne kraje

Włochy stały się bardziej trwałe domu Waldensianism i bardziej aktywne w pracy misyjnej niż Francja.

W pierwszych latach bardzo Waldes, głosząc, konwertuje do jego poglądy są wymienione w Lombardii.

Ich liczba szybko wzrosła i zostały połączone przez niektórych członków Orderu Humiliati.

Dissensions Ale szybko powstały między Waldensi w Francja w Lombardii.

Te ostatnie organizowane cechów rzemieślników, pożądanego liderów własnych, i odmówił dopuszczenia wśród idealne do osób w związku małżeńskim bez zgody ich consort.

Na Waldes odmowy sankcji dla tych punktów, jego zwolenników w Włochy seceded w pierwszej dekadzie XIII wieku.

Po jego śmierci jeden na próżno próbował reunion został złożony w Bergamo w 1218.

W Włoski oddział po pewnym czasie nie tylko udać się w zachodniej części doliny Piemontu, ale także ustalono istotne kolonie w Kalabrii i Apulii.

W XV wieku społeczności trudno mniej ważne są wymienione w Papieskiej członkowskich i innych częściach Europy Środkowej Włochy.

Pojawienie się na Waldenses w diecezji Strasburg jest odnotowane w 1211 i lata 1231-1233 zostały oznaczone przez Niemcy w zdecydowanych wysiłków, aby zwalczać ich błędy.

Ale wkrótce, wyrażających z sekty zostały znalezione w Bawarii, Austria, i inne sekcje.

One rozłożone na północ do wybrzeży Morza Bałtyckiego, na wschodzie i na Czechy, Polska i Węgry.

Wraz z pojawieniem się nowych herezje one czasami częściowo utraciły charakteru odróżniającego.

W Czechach są połączone z czeskich husytów i Bracia, nie tracąc wszystkie swoje osobliwości.

Protestantyzm jeszcze łatwiej akceptowane.

Nie tylko jego nauki zostały powszechnie przyjęte, lecz liczne Waldensian społeczności zostały połączone w kościołach protestanckich, Włoski zgromadzenia samodzielnie zachowaniu niezależnego istnienia i oryginalną nazwę.

Te w Piemoncie doliny korzystać z pokoju religijnego 1536-1559, ze względu na polityczną zależność na okręgi Francja.

A było sprzeczne polityki prowadzonej przez Dukes of Savoy; Waldenses, ale na początku bardzo pomyślnie opór, aw 1561 zostały przyznane w niektórych okręgach do swobodnego korzystania z ich religią.

W 1655 został ponownie przemocy fruitlessly uciekamy.

Później w tym samym wieku (1686, 1699) niektóre z nich, zgodnie z odnowioną podkreślają prześladowania, wyemigrował do Szwajcaria i Niemcy.

W Piemoncie, równości cywilnych zostało przyznane im w 1799 roku, kiedy Francuski zajmowanych kraju.

Oni korzystają w tym pokoju aż do upadku Napoleon I, ale ponownie stracił ją na powrót do domu Savoy.

Od 1816 roku jednak, stopniowe koncesji były dokonywane na Waldenses, w 1848 Charles Albert przyznano im pełne i stałe wolności.

Odnowiona działalność od oznaczone ich historii.

One założone w 1855 roku szkoły teologii na Torre Pellice i przekazane mu w Florencja 1860.

Dzięki emigracji one rozłożone na kilka miast południowej Francja, a także do Ameryki Północnej i Południowej.

Istnieje pięć zgromadzenia w Urugwaj i dwa w Argentyna.

Trzy kolonie są rozstrzygane w Stanach Zjednoczonych: w Wolfe Ridge, Texas; Valdese, North Carolina, a Monett, Missouri.

Wspólnot Europejskich, który w XVII w. osiedlili się w Niemcy są oddzielone od ich związku z kościołem i porzucił ich oryginalnym języku.

W Hesji-Darmstadt były one zabronione wykorzystania Francuski w 1820-21; Würtemberg one do państwa Lutheran Church w 1823.

Później, zaczęli otrzymujących wsparcie finansowe z "American Society Waldensian pomocy" założona w 1906 roku, a od podobnych organizacji w Wielkiej Brytanii.

Publikacja informacji o pisemne NA Weber.

Przepisywane przez A. Anthony Killeen.

AETERNA nie caduca W Encyklopedii Katolickiej, Tom XV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest