Adam

Informacje ogólne

Według Biblii, Adam był pierwszym człowiekiem.

Jego imię, które znaczy "człowiek" w Hebrajski, prawdopodobnie pochodzi z Hebrajski wyraz "ziemia".

Trzy pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju, że Bóg stworzył odnoszą się Adam z prochu, tchne w niego życie, i umieszczony go w ogrodzie Eden, gdzie mieszkał z żoną, Eve, dopóki nie jedli zakazanego owocu z drzewa poznania dobra i zła.

Biblijny konto jest podobne do egipskich i mesopotamian kont, w którym po raz pierwszy człowiek powstał z gliny, podawać w infuzji z życia przez Boskiego jest, i umieszczone w raju rozkoszy.


Adam

Zaawansowane Informacje

Adam, czerwony, babilońskiej słowo, ogólna nazwa dla ludzi, mających takie samo znaczenie w Hebrajski i asyryjska języków.

Był to nazwa nadana pierwszy człowiek, którego utworzenie, spadek, a kolejne historii i że jego potomkowie są wyszczególnione w pierwszej księdze Mojżesza (Gen. 1:27-kan. 5).

"Bóg stworzył człowieka [Hbr. Adama] na swój obraz, na obraz Boży go stworzył on mężczyznę i niewiastę stworzył ich on."

Adam był absolutnie pierwszym człowiekiem, którego Bóg stworzył.

On powstał z pyłu ziemi (i stąd jego nazwa), Boga i tchne w tym nozdrza tchnienie życia, i dał mu panowanie nad wszystkimi stworzeniami niższej (Gen. 1:26; 2:7).

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Był on umieszczony po jego utworzenia w ogrodzie Eden, aby go pielęgnować i cieszyć się jego owocami pod ten zakaz: "z drzewa poznania dobra i zła nie będziesz z niego jeść; w dzień, że ty eatest tym będziesz na pewno umrze ".

Pierwsza czynność Adam został podając jego nazwiska na zwierzęta polne i ptaki powietrzne, które Bóg do niego wniesione do tego celu.

Następnie Pan spowodował głęboki sen spadnie na niego, a jednocześnie w wziął nieprzytomny stan jednego z jego żeber, i zamknął swoje ciało ponownie, a tego żebra zrobił kobietę, której on przedstawiony do niego, gdy ocknąłem się.

Adam otrzymał ją jako swoją żonę i powiedział: "To jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała: Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta została podjęta z Man".

Wezwał ją Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.

Będąc indukowanej przez kusiciel w postaci węża do jedzenia z zakazanego owocu, Adam Eve przekonany, i on też jadł.

Tak więc człowiek upadł, i sprowadził na siebie i jego potomstwa wszystkie smutne konsekwencje swojego przestępstwa.

Opowiadanie z Spadek obejmuje w nim wielki obietnica wybawiciela (Gen. 3:15), "pierwszej Ewangelii" wiadomość dla człowieka.

Zostały one wydalone z Edenu, i na wschód od ogrodu Bóg umieścił płomień, który się każdy sposób, aby uniemożliwić dostęp do drzewa życia (Gen. 3).

Jak długo byli w Raju jest jedynie kwestią przypuszczeń.

Wkrótce po ich wydalenia Eve wyprowadzeni jej pierworodny, Kain i nazwał go.

Mimo, że mamy tylko trzy nazwiska Adama synów, a mianowicie., Kain, Abel, Seth i jeszcze jest oczywiste, że miał kilku synów i córek (Gen. 5:4).

Zmarł w wieku 930 lat.

Eve Adams i były progenitors z całego rodzaju ludzkiego.

Różnych rodzajów dowodów są bogate w potwierdzające jedności rodzaju ludzkiego.

Badania nauki, zupełnie niezależna od historycznych dowodów, prowadzą do wniosku, że Bóg "uczynił z jednej krwi wszystkie narody mężczyzn, aby mieszkać na wszystkich oblicze ziemi" (Dz 17:26. Comp. Rz. 5: 12-12; 1 Kor. 15:22-49).

(Easton Illustrated Dictionary)


Adam

Zaawansowane Informacje

W transliterated Hebrajski wyraz "Adam" znajduje się około 560 razy w OT.

W przeważającej większości przypadków oznacza to "człowiek" lub "ludzkości".

To jest prawda niektóre odniesienia na początku Genesis (w tworzeniu i Eden opowieści), i wielu uczonych posiadają że do Gen. 4:25 wszystkich wystąpień "Adam" należy rozumieć jako odniesienie do "człowiek" lub "człowiek".

Ale nie ma wątpliwości, że pisarz na okazję używane słowa jako właściwe imię pierwszego człowieka, i to z tego, że jesteśmy używać.

To jest znaleźć poza Genesis w 1 Chr.

1:1 i ewentualnie w innych fragmentach takich jak Deut.

32:8 (gdzie "synów ludzkich" może być rozumiane jako "synowie Adama"), oraz w niektórych istotnych fragmentów NT.

Adam w OT Dydaktyka

Jesteśmy powiedział, że Bóg stworzył człowieka "na swój obraz" i że je stworzył "mężczyznę i niewiastę" (Gen. 1:27), oświadczenia o żadne inne stworzenie.

Mężczyzna został rozkaz, aby "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i czyńcie ją sobie poddaną" (Gen. 1:28).

Był nie jest bezczynny, ale biorąc pod uwagę zadanie zmierzającym do Ogrodu Eden.

Był zabronione jeść "z drzewa poznania dobra i zła" (Gen. 2:15-17).

Człowiek otrzymał przywilej nazywania wszystkich zwierząt (Gen. 2:20), ale nie nadające się pomóc mu było znaleźć pośród nich, tak Bóg uczynił kobietę z żebra pobranych z ciała człowieka (Gen. 2:21-23 ).

Węża Zwiodlo kobieta do zerwania Boga polecenie, aby nie jadł z drzewa poznania dobra i zła, a ona przekonana, potem męża uczynić to samo.

Zostały one są karane przez wydalony z ogrodu, a ponadto kobieta miała mieć ból porodu i podlegać jej męża, podczas gdy Adam będzie znaleźć grunt niech tak że wyprowadź ciernie i thistles i on musiałby trud trudno wszystkie dni jego (Gen. 3).

Ale nie jest przekleństwem wszystkich; nie jest obietnica wybawiciela którzy będą sympatii węża (Gen. 3:15).

Jesteśmy powiedział z urodzenia dwóch synów Adama, Kain i Abel, Kain do Abla, morderstwa (Gen. 4:1-16); i narodzin Seth (Gen. 4:25).

Znaczenie tych fragmentów jest kwestionowana.

Niektórzy badacze OT odniesieniu je jako mit prymitywnej, co człowiek na początku odpowiedzi na takie pytania jak "Dlaczego węże brak nogi?"

lub "Dlaczego mężczyźni umierają?"

Inni widzą je jako mitologicznych, ale jak wyrażania prawd stałe ważności dotyczy pochodzenia człowieka i konstytucji, jak inni posiadają, z "spadek w górę".

Ten ostatni pogląd człowiek widzi, jak pierwotnie nie więcej niż jedno ze zwierząt.

Na tym etapie mógł nie więcej niż jakikolwiek inny grzech zwierząt może.

To był odpowiednio duży krok naprzód, gdy człowiek dowiedziała się coś robi, jak był zły.

Jednak jest wysoce wątpliwe, czy pisarz miał na myśli wszelkie takie pomysły.

Oczywiście on myśli Adam i Ewa jako pierwszy rodziców rodzaju ludzkiego, a jest on nam Boga, że celem tych w których miał duszy "tchnienie życia" powinna żyć w wspólnoty z Nim.

Ale Adam i Ewa spadła z ich pierwotnego stanu blissful w wyniku ich pierwszego grzechu.

A że grzech ma dalsze konsekwencje dla całej ludzkości.

W czasach późniejszych wielkości spadek czasami podkreślić, potwierdzając, że Adam był pierwotnie obdarzony wspaniałym nadprzyrodzonych darów, stracił kiedy zgrzeszył (Sir. 49:16 Adam jest honorowane "powyżej każdego życia w trakcie tworzenia"; cf. średniowiecznego nacisk na Adama nadprzyrodzonej łaski).

Ale to spekulacje.

Tworzenie narracji powiedz nam przynajmniej, że człowiek jest powiązany z resztą tworzenia (on się "z prochu ziemi", Gen. 2:7; dla Bestii i ptaki cf. Versus 19), i że jest związane także z Bogiem (jest on "na obraz Boży," Gen. 1:27; cf. 2:7).

On "panowanie" nad dolną stworzenia (Gen. 1:26, 28), i to jest symbolizowane przez jego nazwy w innych stworzeń.

W pasażu mówi spadek wagi swego grzechu i jego trwałe skutki.

Nie jest to temat, do którego nie jest częste odniesienia w OT, ale u podstaw wszystkiego.

Jest to fundamentalne założenie, że człowiek jest grzesznikiem, a to znaki off literatura Hebrajczyków z innych literatury starożytności.

Adam solidarność z jego potomków jest w tle całej OT pism, jak to jest myśl, że istnieje związek pomiędzy grzechem i śmiercią.

Niezależnie od tego stwarza problemy dla nowoczesnych expositors, nie może być żadnych wątpliwości co do faktu, że OT zajmuje poważne względu na grzechy lub że grzech jest postrzegany jako część natury człowieka.

Adam Intertestamental w NT i myśli

W okresie intertestamental istnieją pewne uderzające wyrażenia solidarności z Adamem, takich jak Ezra's impassioned wykrzyknika: "O Adamie, co można zrobić? Aby jednak można było którzy zgrzeszyli, nie wchodzą do Ciebie samego, ale także nasze którzy są Pani / Pana potomstwo "(II ESD. 7:48 [118]; cf. 3,21; 4:30; Wis. 2:23-24; winy jest przypisany do Eve w Panie. 25:24).

Adam nie był postrzegany jako samotnych grzesznika, ale jako jeden którzy pod wpływem wszystkich ludzi.

W NT jest Adam, o których mowa w Luke's Genaologia (Łukasza 3:38), a podobne odniesienie w Jude, Enoch, gdzie jest "siódmy po Adamie" (Juda 14).

Little trzeba powiedzieć o tych fragmentów.

Oni po prostu wspomnieć nazwisko Adama, aby zlokalizować go w jego miejsce genealogicznych.

Nie jest może domniemanej odniesienie do Adama, ale bez wzmianki o jego nazwisko (Matt. 19:4-6; Marka 10:6-8).

Następnie istnieją trzy istotne fragmenty z teologicznych import (1 Tm. 2:13-14; Rz. 5:12-21; 1 Kor. 15:22, 45).

W 1 Tm.

2:13-14 podrzędnego miejsce kobiety jest argumentował z dwóch faktów: (1) Adam został stworzony po raz pierwszy, i (2) Eve został zwiedziony choć Adam nie był.

To przejście zakłada, że Genesis historie opowiedzieć nam coś o stałych znaczenie wszystkich mężczyzn i kobiet.

Rzymianie 5 podkreśla ludzkości w związku z dużą Adam.

Było przekonanie, że jeden człowiek, że grzech wszedł na świat, a jego konsekwencją grzechu była śmierć.

Stało się to na długo przed prawem zostało wydane, więc śmierć nie może być wykorzystany do łamania prawa.

A nawet jeśli ludzie nie grzech w ten sam sposób, jak Adam, które zostały złowione w konsekwencji grzechu: "śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza" (Rom. 5:12-14).

Daje to do myślenia Pawła, że Adam był "typ" Chrystusa, a On idzie do trwałej porównaniu z tym, co Adam zrobił to, co Chrystus uczynił.

Istnieją resemblances, głównie w tym, jak działał tak, że reprezentatywny, co nie każdy ma ogromną konsekwencje dla tych, głów.

Ale różnice są bardziej znaczące.

Adama grzech przyniósł śmierć i potępienie dla wszystkich; dokonane ludzi grzeszników.

Gdy przyszedł w prawo, że tylko zwiększyła Trespass.

To pokazało się grzech za to, co było.

Rezultatem jest katastrofą.

Natomiast Chrystus przyniósł życie i uniewinnienia, takich słów jak "Prezent", "łaska", a "uzasadnienie" podkreślają znaczenie śmierci Chrystusa.

Rezultatem jest błogosławieństwem.

Paweł stwierdza przez kontrastujące panowania grzech jest śmierć z łaski panowania "przez sprawiedliwość do życia wiecznego przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego."

W Paul's wspaniały leczenia zmartwychwstania czytamy: "Jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni" (1 Kor. 15:22).

Myśl nie jest, że w odróżnieniu od Rz.

5. Adam był głową wyścigu i przyniósł śmierć, aby wszyscy w nim; Chrystus jest głową nowego człowieka i kazał wszystkim w życiu.

Niektórzy twierdzili, że używa dwóch "wszyscy" musi odnosić się do tej samej całości, całego rodzaju ludzkiego.

Nie ma wątpliwości, ale że jest to znaczenie w odniesieniu do Adama.

Argument, że działa podobnie jak Chrystus rodzi wszystkich z grobu, chociaż niektóre są podniesione tylko na potępienie.

Jednakże, "w życiu" wydaje się oznaczać więcej niż "podniesiona do twarzy wyroku."

Jest prawdopodobnie najlepiej rozumieją "w życiu" odnieść się do życia wiecznego, tak, że "wszystkie" oznacza "wszystkich którzy są w Chrystusie".

Wszystkie te zostaną przy życiu, podobnie jak wszystkich którzy są w Adam umiera.

Nieco później Paweł pisze, "pierwszy człowiek Adam stał się istot żywych"; ostatni Adam stał się życiodajnym ducha "(I Kor. 15:45).

Adam stał się "żywa istota", kiedy Bóg tchne w niego życie (Gen. 2:7).

Fizyczne życiu był cały Adam miał życie i mógł zachowanie wszystkich jego potomstwa.

Ale "ostatni Adam" oddał życie w najpełniejszym tego słowa znaczeniu, życie wieczne.

Znów pojawia się myśl, że Chrystus odwołuje się do złego zrobił Adam.

Ale nacisk nie jest negatywna.

Jest w życiu Chrystusa daje.

The scriptural wykorzystania Adam, a następnie, podkreśla solidarność rodzaju ludzkiego, solidarności w grzechu.

To przypomina nam, że rasa ludzka miał początek i że wszystkie jego historię od samego początku naznaczona jest grzechem.

Ale "ostatni Adam" zmienia wszystko.

On ma zastąpić sprawiedliwość z grzechu i śmierci z życia.

L Morris

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


CK Barrett, od pierwszych do Ostatnia Adam K. Barth, Chrystusa i Adama; BS Childs, IDM, I, 42-44; WD Davies, Paul i rabbinic Judaism; J. Jeremias, TDNT, Ja, 141-43; A. Richardson, Wprowadzenie do teologii NT; H. Seebass, NIDNTT, 1, 84-88; Ajm Weddeburn, IBD, I, 14-16.


Adam

Zaawansowane Informacje

Ad'am, typu.

Apostoł Paweł mówi Adam jako "postać którzy go było przyjść."

Na to konto naszego Pana jest czasami nazywany drugim Adam.

To typowy jest opisana w odniesieniu Rz.

5:14-19.

(Easton Illustrated Dictionary)

Ostatni Adam

Zaawansowane Informacje

W I Kor.

15:45 Paweł odnosi się do Jezusa Chrystusa jako "ostatni Adam" (ho eschatos Adam) w przeciwieństwie do "pierwszego człowieka, Adama" (Adam ho protos Anthropos).

W tym antithetic paralelism istnieje ciągłość ludzkości, ale druga osoba, którzy stanowi nową ludzkość tak dalece przewyższa pierwsze, że jest opisany jako jednej którzy stała się aktywnym "życiodajnym duch" (pneuma zoopoioun), gdzie oryginał Adam (Gen. 2:7) stał się tylko "naturalnych istot żywych" (psychen zosan).

Kontrast jest podwyższone przez Pawła wskazał antithetic stylu, ustawienia jak Adam przed Chrystusem w I Kor.

15:46-49:

Najpierw Adam 46: "naturalnych" (psychikon) 47: "Pierwszy człowiek" (ho protos Anthropos) "z ziemi, prochu" (EK Ges, choikos) 48: "jak był człowiekiem kurzu, tak tych, którzy są są pyłu "(hoios ho choikos, toioutoi kai hoi choikoi) 49:" jak mamy ponosi wizerunek męża pył "(kathos ephoresamen dziesięć eikona tou choikou)

Drugi Adam 46: "duchowego" (pneumatikon) 47: "drugi człowiek" (ho deuteros Anthropos) "z nieba" (ex ouranou) 48: "jak jest człowiek z nieba, tak tych, którzy są o niebo" (hoios ho epouranios, toioutoi kai hoi epouranioi) 49: "będziemy również nosić obraz człowieka z nieba" (phoresomen kai tou epouraniou dziesięć eikona)

Ten sam kontrast był również wcześniej w I Kor.

15:21-22 i związane z śmierci i zmartwychwstania:

Najpierw Adam 21: "gdyż przez człowieka przyszła śmierć" (epeide gar di "antropou Tanatos) 22:" Albowiem jak w Adamie wszyscy umierają "(hosper gar pl Adam pantes apothneskousin)

Drugi Adam 21: "tak również człowiek ma przyjść zmartwychwstanie umarłych" (kai di "anthropou anastasis nekron) 22:" tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni "(houtos kai en Christo do pantes zoopoiethesontai)

Kontrast jest znowu wyrażona w Rz.

5:14-19, gdzie Paweł opisuje pierwszy Adam następująco: nieposłuszeństwo, Trespass, wyrok, potępienie, śmierć, wiele = wszystkie.

Lecz Jezus Chrystus jako drugi Adam jest opisane w następujących kategoriach antithetic: posłuszeństwa, łaski wolną dar, uzasadnienie, uniewinnienia, sprawiedliwości, życia, wielu / wszystkich.

W potężnym mocą Chrystusa jako drugi Adam streszcza się w jednym z ulubionych wyrażeń Paul's, "o ileż bardziej" (pollo mallon, 5:15, 17, 8, 10), co sprawia, że na wyraźne chrystologiczna konsekwencje ", jak znacznie bardziej "w Jezusie własne ogłoszenie (Matt. 6:30, 7:11).

Te pomysły mogą być również znaleźć w Jana 5:21-29; Rz.

1:3-5; 6:5-11; II Kor.

5:1-4, 17; Phil.

2:5-11.

RG Gruenler


Elwell ewangelicki Słownik

Bibliografia


CK Barrett, od Adama do Ostatnia; O. Cullmann, Christology z NT; R. Scroggs, ostatni Adam; WD Davis, Paul i rabbinic Judaism.


Adam

Informacje Katolicki

Pierwszy człowiek ojca i rodzaju ludzkiego.

Artykuł I STOSOWANIA Word

Nie ma niewielkie rozbieżności opinii wśród uczonych semickich, gdy próba wyjaśnienia etymologiczne signification z Hebrajski Adam (które z całą pewnością był początkowo wykorzystywany jako wspólne, a nie właściwą nazwę), i jak dotąd nie wydaje się być teoria w pełni zadowalające.

Jedną przyczyną niepewności w tej sprawie jest fakt, że głównym adam jako oznaczający "człowiek" lub "ludzkość" nie jest wspólne dla wszystkich języków semickich, choć oczywiście nazwa jest przyjęta przez nich w tłumaczenia Starego Testamentu.

Jako rodzime kadencji z powyższym signification, występuje tylko w Fenicki i Sabean, a prawdopodobnie również w asyryjska.

W Rodzaju 2:7, nazwa wydaje się być związane ze słowem ha-Adama ( "ziemi"), w którym to przypadku wartość tego terminu będzie reprezentować człowiek (ratione materiæ) earthborn, bardzo podobnie jak w Łacina, gdzie słowo homo ma być krewnych z próchnicą.

Jest to ogólnie uznanym faktem, że zaproponowane w etymologii opowieści, które składają się z Księgi Rodzaju są często rozbieżne i nie zawsze philologically poprawne, i chociaż teoretycznie (założona w Genesis 2:7), która łączy ze adam Adama została obroniona przez niektórych badaczy, jest obecnie powszechnie zarzucony.

Inni tłumaczą jako termin oznaczający "jest czerwony", którego głównym znaczeniu nosi w różnych fragmentów Starego Testamentu (np. Genesis 25:50), jak również w Arabski i etiopski.

W tej hipotezy nazwa wydaje się być pierwotnie stosowana do wyraźnie czerwone lub ruddy wyścigu.

W związku z tym Gesenius (Thesaurus, sv, str. 25) zauważa, że w starożytnych zabytków Egipt człowieka reprezentującego dane Egipcjanie są stale umieszczonych w kolorze czerwonym, podczas gdy te stały dla innych ras są czarne lub innego koloru.

Coś analogiczne do tych wyjaśnień jest objawione w asyryjska wypowiedzi çalmât qaqqadi, czyli "Black-headed", który jest często używany do określenia mężczyzn w ogóle.

(Zob. Delitsch, assyr. Handwörterbuch, Lipsk, 1896, str. 25). Niektórzy pisarze wyjaśnienie tego łączyć z poprzednim, i przypisać słowo adam dwojaki signification "czerwonej ziemi", tym samym przyczyniając się do pojęcia człowieka materiały źródła konotacji na kolor ziemi, z której został on utworzony.

Jedna trzecia teoria, która wydaje się być w chwili obecnej jeden panujących (por. Pinches, Starego Testamentu w związku z historią i legendami Asyrii i Babilonii, 1903, pp. 78, 79), wyjaśnia główny adam jako wyraźna "marka", "produkcji", łączące go z asyryjska adamu, w myśl której prawdopodobnie jest "budowanie", "na budowę", przybywa adam będzie oznaczać "człowieka" zarówno w sensie bierne, jako dokonane, wyprodukowanych , Powstałej lub w aktywnym sensie, jako producent.

W Starym Testamencie słowo to używane jest zarówno jako wspólne i właściwego artykuł, w byłej akceptacji ma różne znaczenia.

Tak więc w Genesis 2:5, jest zatrudniony co oznacza człowieka, mężczyzny lub kobiety; rzadko, jak w Genesis 2:22, oznacza człowieka, w przeciwieństwie do kobiety, i, ostatecznie, czasami stoi dla ludzi zbiorowo, jak w Genesis 1:26.

Użycie tego terminu, jako właściwego, jak również wspólnego nazwa, jest wspólnych dla obu źródeł wskazanych w kręgach jako krytyczne P i J. Tak więc w pierwszej narracji o utworzeniu (P) słowo używane jest w odniesieniu do produkcji ludzi w obu płci, ale w Genesis 5:14, który należy do tego samego źródła, jest on również jako właściwe nazwisko.

W podobny sposób drugiego rachunku o utworzeniu (J) mówi o "człowieku" (ha-adam), ale później (Genesis 4:25) ten sam dokument zatrudnia słowa jako właściwe nazwisko bez tego artykułu.

ADAM w Starym Testamencie

Praktycznie wszystkie informacje dotyczące Starego Testamentu Adam i początków ludzkiego zawarta jest w rozdziałach otwarcia Rodzaju.

W jakim stopniu te rozdziały powinny być traktowane jako ściśle historycznych jest wiele spornych kwestii, dyskusje, które nie wchodzi w zakres niniejszego artykułu.

Uwaga, jednak, muszą być wezwani do faktu, że opowieść o stworzeniu jest dwa razy powiedział, mianowicie.

w rozdziale pierwszym i drugim, i jednocześnie, że istnieje znaczne porozumienia pomiędzy dwoma kontami jest, jednak znaczne rozbieżności w odniesieniu do ustalania narracji i szczegóły.

To był zwyczaj pisarzy, którzy byli loath rozpoznać obecność niezależnych źródeł lub dokumentów w Pentateuch wyjaśnić fakt ten dwojaki narracji mówiąc, że święty pisarz, posiadający określone systematycznie w pierwszym rozdziale kolejnych faz procesu Tworzenie, wraca do tego samego tematu w drugim rozdziale, aby dodać kolejne szczegóły specjalnego ze względu na pochodzenie człowieka.

Należy przyznać, jednak, że bardzo niewielu uczonych z dnia dzisiejszego, nawet wśród katolików, są zadowoleni z tego wyjaśnienia, i że wśród krytyków w każdej szkole istnieje silna przewaga opinię stwierdzającą, że jesteśmy tutaj, w obecności zjawisko wspólnego wystarczająco Orientalne kompozycje historyczne, a mianowicie.

połączenia lub zestawienie dwóch lub więcej niezależnych dokumentów, mniej lub bardziej ściśle spawane wraz z historiograf, którzy wśród Semites jest zasadniczo kompilatora.

(Patrz Guidi, L'historiographie chez les Sémites w Revue biblique, październik, 1906.) Przyczyny, na jakich opiera się ten widok, jak również argumenty tych którzy sprzeciwiać, można znaleźć w dr Gigot specjalne Wprowadzenie do Studiów nad Starym Testamencie, Pt.

I. Wystarczy wspomnieć, że podobne powtórzenia z głównych wydarzeń opowiadane jest wyraźnie zauważalny w całej historycznej części Pentateuch, a później nawet z książek, takich jak Samuel i królów, i stwierdza, że wyciągnięty z tej stałym zjawiskiem jest potwierdzona nie tylko przez różnicę charakterystyczny styl i punkt widzenia w dwóch egzemplarzach narracji, ale również przez antinomies i rozbieżności, które wykazują ogólnie.

Bądź tym, jak może, będzie przydatne do celów niniejszego artykułu w celu zbadania głównych cech dwojaki tworzenia narracji, ze szczególnym odniesieniem do pochodzenia człowieka.

W pierwszym koncie (rozdział i, ii, 4a) Elohim jest reprezentowany jako tworzenie różnych kategorii istot na kolejne dni.

Tak więc królestwo warzyw produkowany jest na trzeci dzień, i wyznacza słońce i księżyc na sklepieniu nieba, na czwartym, Bóg piątego dnia życia, co tworzy z woda i ptaki powietrzne, które otrzymują specjalne błogosławieństwo, z polecenia do zwiększenia i rozmnażajcie się.

Na szósty dzień Elohim tworzy, po pierwsze, wszystkich żywych stworzeń i dzikich zwierząt na ziemi, a następnie w słowa sacrum narracji,

On powiedzial: "Niech nas Uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo, i niech mają panowanie nad rybami morskimi, i ptakom powietrznym i dzikim zwierzętom, i całą ziemię, i co pełzającą, że moveth stworzeniem na ziemi .

I Bóg stworzył człowieka na swój obraz: na obraz Boży go stworzył: mężczyznę i niewiastę stworzył ich.

Potem następuje błogosławieństwo towarzyszy wzrost i polecenia do wypełnienia na ziemi, i wreszcie warzyw królestwo jest przypisany do nich żywności.

Rozpatrywane niezależnie, w tym rachunku o utworzeniu byłoby pozostawić miejsce na wątpliwości co do tego, czy słowo adam, "człowiek", rozumiane tu był zatrudniony przez pisarza jako wyznaczenie indywidualnego lub gatunku.

Niektóre wskazania wydają się za tym drugim, np. w kontekście, ponieważ wcześniej zapisane twórczości odnoszą się niewątpliwie do produkcji nie indywidualnej lub na parze, ale z ogromnej liczby osób należących do różnych gatunków, a tym samym w przypadku człowiek może dalej się wywnioskować z wypowiedzi, "mężczyznę i niewiastę stworzył ich."

Jednak innego przejścia (Genesis 5:15), który należy do tego samego źródła, jak i narracji w pierwszej części powtarza, uzupełnia informacje zawarte w tym ostatnim i stanowi klucz do jego interpretacji.

W tym fragmencie, który zawiera odniesienie do ostatniego tzw kapłańskiego dokument do Adama, czytamy, że Bóg

stworzył ich jako mężczyznę i kobietę.

. . i wezwał ich nazwy adam, w dniu, gdy zostały one utworzone.

A pisarz kontynuuje:

I żył Adam sto i trzydzieści lat, i do syna begot swój obraz i podobieństwo, i dała mu imię Set.

A dzień Adama, on po begot Seth, były osiemset lat i on begot synów i córki.

I cały czas mieszkał Adam, że skierował do dziewięćset trzydzieści lat, i umarł.

Tutaj ewidentnie Adama lub człowiek o utworzeniu narracji jest identyfikowany z danej osoby, aw konsekwencji na język form, które mogłyby powodować wątpliwości mają być rozumiane w odniesieniu do pierwszej pary ludzkiej.

W Genesis, ii, 4b-25 mamy to, co pozornie jest nowy i niezależny od tworzenia narracji, a nie jedynie wzmacnianie już podane konto.

Pisarz rzeczywiście, bez pozornego do zakładają niczego wcześniej zapisane, sięga do czasów, kiedy nie było jeszcze nie deszcz, nie roślin lub zwierzęciu polnemu, i, podczas gdy ziemia jest nadal niepłodna, odpady życia, człowiek tworzy się z Pan przez pył, którzy animates mu w oddychaniu w jego nozdrza tchnienie życia.

Jak daleko te warunki mają być interpretowane dosłownie lub przenośnym, czy i stworzeniu pierwszego człowieka był bezpośredni lub pośredni, patrz GENESIS, tworzenie, MAN.

Dlatego stworzenie człowieka, zamiast zajmujące ostatnie miejsce, jak to w rosnącej skali pierwszego rachunku, jest umieszczony przed stworzenie roślin i zwierząt, i te są reprezentowane jako wyprodukowanego następnie w celu spełnienia człowieka potrzeb.

Człowiek nie jest zlecone dominować na całej ziemi, tak jak w pierwszej narracji, ale jest do podjęcia opieki nad Garden of Eden z uprawnień do jej jeść owoce, chyba że z drzewa poznania dobra i zła, i formacji kobieta jako helpmeet dla człowieka jest reprezentowana jak musztarda po obiedzie na część Pan w uznaniu człowieka niemożność znalezienia odpowiedniej towarzystwa w brutalnej tworzenia.

W poprzednim koncie, po każdym kroku stopniowe "widział Bóg, że było dobre", ale tutaj Pan postrzega, jak to było, że nie jest dobre dla człowieka, które mają być sama, a on przechodzi do dostarczania przez niedobór fashioning kobieta Eve z żebra mężczyzny z jednoczesnym jest on w głębokim śnie.

Według tej samej narracji, w których żyją, dziecięcą niewinności aż Eve jest kuszony przez węża, i oboje bierzemy z tego zakazanego owocu.

W ten sposób staje się świadomość grzechu, ponoszą displeasure of Pan, bo one powinny spożywać z drzewa życia i stać się nieśmiertelna, są one wydalone z ogrodu Eden.

Stąd ich partii jest jednym z bólu i trudności, a człowiek jest skazany na trudnych zadań wygranej jego zaopatrzenie z gleby, które na jego konto zostało Cursed With barrenness.

Ten sam dokument daje nam kilka szczegółów związanych z naszych pierwszych rodziców, po upadku, mianowicie.: Narodziny Kain i Abel w fratricide i narodziny Seta.

W innych narracji, która zdaje się nie wiedzieć o Kain i Abel, wspomina Seth (Rozdz. V, 3) tak, jakby był pierwszy rocznik, i dodaje, że w trakcie osiemset lat po urodzeniu się Seta Adam miał synów i córki.

Bez względu na zauważalne różnice i rozbieżności w dwóch kont o pochodzeniu ludzkości, narracja są jednak w znacznej umowy, w szacunku do większości uczonych są najłatwiejsze wyjaśnione i pogodzić, jeśli uznać za reprezentujące dwa różne tradycje wśród Hebrajczyków -- -- Tradycje, które w innej formie i ustawienie manifestujący się w samego centralnego faktów historycznych, wraz z prezentacji mniej lub bardziej symbolical pewnych prawd moralnych i religijnych.

Tak więc w obu kont człowiek jest wyraźnie odróżnić od, i zależy od, Bóg Stwórca, lecz jest on bezpośrednio związany z Nim poprzez akt twórczy, z wyłączeniem wszystkich istot pośredniczących takich jak eminencje lub znajdują się w różnych pogańskich mitologii.

Że człowiek poza wszystkimi innymi stworzeniami czas na doskonałość Boga przejawia się w pierwszej narracji, że jest on stworzony na obraz Boży, który odpowiada w innych równie dużą uwagę postać człowieka otrzymującego jego życia od Pan oddech.

To człowiek z drugiej strony ma coś wspólnego z domniemanych zwierząt w jednym przypadku w jego utworzenia w tym samym dniu, w innych jego próbę, chociaż bezskuteczna, aby wśród nich znaleźć odpowiedniego towarzysza.

On jest Panem i koroną stworzenia, jak to jasno wyrażone w pierwszym rachunku, gdy człowiek jest stworzenie kulminacyjna Bożego kolejnych utworów, a gdzie jego wyższość jest wyraźnie stwierdził, ale tym samym jest nie mniej wyraźnie domniemanych w sekund narracji.

Takie rzeczy mogą być znaczenie wprowadzania człowieka przed tym stworzenie do zwierząt i roślin, ale jednak, że może być, zwierzęta i rośliny są po prostu stworzone dla jego użyteczności i korzyści.

Kobieta jest wprowadzony jako wtórne i podporządkowane człowiekowi, choć identyczne z nim w przyrodzie, a także tworzenie jednolitego kobieta dla pojedynczego człowieka wiąże się z doktryną Monogamia.

Co więcej, człowiek został stworzony niewinnych i dobrych; grzech wszedł do niego z zewnątrz, i to było szybko, a następnie wpływających na surowe ukaranie winnych nie tylko parą, ale ich potomstwo, jak i innych istot.

(Zob. Bennett w Hastings, Dict. Z Biblii, SV) dwa konta, więc są praktycznie w jednym w odniesieniu do celów dydaktycznych i ilustracji, i to jest niewątpliwie do tej funkcji, które należy dołączyć ich znaczenie naczelnego.

To nie jest konieczne, aby przekazać uwagi, że loftiness z prawd doktrynalnych i etycznych tutaj określone miejsce w narracji biblijnej niezmiernie powyżej ekstrawaganckich Opublikowane artykuły obecnego wśród narodów pogańskich starożytności, chociaż niektóre z nich, szczególnie w babilońskiej, opatrzone więcej lub mniej uderzające podobieństwo do niej w formie.

W świetle tej doktryny i moralnej doskonałości, kwestia ścisłego historycznego charakteru narracji, w odniesieniu do ram prawnych i informacji, staje się stosunkowo niewielkie znaczenie, zwłaszcza gdy przypomnieć, że w historii jako wysunięty przez innych autorów biblijnych, jak także przez semickich autorów ogólnie, prezentacji i układ faktów - a nawet całą swoją rolę - jest zazwyczaj dokonywane podporządkowane wymogom dydaktyczną sens.

W odniesieniu do dodatkowych źródeł biblijnych, które rzucają światło na Starym Testamencie narracji, jest dobrze znany, że Hebrajski rachunku o utworzeniu znajdzie równolegle w babilońskiej tradycji jako objawione przez Dziękujemy! Pism.

To jest poza zakresem niniejszego artykułu w celu omówienia stosunków historycznych zależności generalnie dopuszczone do istnienia pomiędzy dwoma cosmogonies.

Wystarczy powiedzieć, ze względu na pochodzenie człowieka, że chociaż fragment "Tworzenie Epic", która ma go zawierać, nie stwierdzono, istnieją jednak dobre niezależne podstawy do przypuszczeń, że pierwotnie należał do tradycji zawartych w poemacie, i że musi mieć miejsce zajmowane w ostatnim po prostu na konto podane w produkcji roślin i zwierząt, jak w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju.

Wśród przyczyn tego założenia są następujące:

Bożego admonitions skierowana do ludzi po ich utworzeniu, do końca wiersza;

rachunek Berosus, którzy wspomina o stworzeniu człowieka przez jednego z bogów, którzy z gliny mieszanej krwi, które popłynęło z oddzielone szef Tiamat; nie semickie (lub pre-semickich) Pinches uwagę przekład z dwujęzycznym tekstem , W którym Marduk powiedział poczyniło ludzkości, we współpracy z bogini Aruru.

(Por. Encyklopedia Biblica, sztuki. "Creation", również Davis, Genesis i semickich Tradycja, pp. 36-47.) Jeżeli chodzi o tworzenie Eve, równolegle nie jak dotąd odkryto wśród fragmentaryczne dane na temat tworzenia historii babilońskiej .

To konto, gdyż stoi w Genesis, nie jest dosłownie jak opisuje fakt historyczny został opinię Orygenes, Kajetan, i jest obecnie prowadzona przez uczonych, takich jak Hoberg (Die Genesis, Freiburg, 1899, str. 36) i von Hummelauer (Comm. w Genesim, pp. 149 sqq.).

Te i inne pisarzy zobaczyć w tej narracji zapisu wizji symbolical w przyszłości i analogiczne do jednej vouchsafed do Abrahama (Genesis 15:12 sqq.) I Świętego Piotra w Joppe (Dz 10:10 sqq.).

(Patrz Gigot, specjalne Wstęp do Starego Testamentu, pt. I, str. 165, sqq.)

Odniesienia do Adama indywidualnej, jak później w Starym Testamencie książki są bardzo nieliczne, a oni nic dodać do informacji zawartych w Genesis.

Stąd nazwa bez komentarza stoi na czele z rodowodów na początku I Paralipomenon; jest również wymieniona w Tobias, VIII, 8; Osee, VI, 7; Ecclus., Xxxv, 24, itp. Hebrajski adam występuje w różne inne fragmenty, ale w sensie człowieka lub ludzkości.

W wspomnieć Adama w Zachariasz, XIII, 5, w zależności od wersji Douay i Wulgaty, wynika z błędnego tłumaczenia oryginału.

ADAM w Nowym Testamencie

W Nowym Testamencie odniesień do historii jako Adam personage występują tylko w nielicznych fragmentach.

Tak więc w trzecim rozdziale Ewangelii św Luke's w genealogii Zbawiciela jest wstecz "Adam był którzy Boga".

To przedłużenie ziemskiego rodowodu Jezusa poza Abrahama, którzy stanowi punkt wyjścia w St Matthew, jest niewątpliwie ze względu na bardziej powszechnej sympatii i duchu charakterystyczne nasza trzecia Ewangelista, którzy nie pisze tak z punktu widzenia żydowskiego proroctwa i oczekiwania co do instrukcji z Gentile rekrutów do chrześcijaństwa.

Kolejna wzmianka o historycznym ojca wyścigu znajduje się w List Judy (werset 14), gdzie dodaje się cytat z Dziękujemy! Księga Henocha, który dość dziwny do powiedzenia, jest przypisana do antediluvian Patriarchy, że nazwa, "siódmy po Adamie".

Ale najważniejsze są odniesienia do Adama znaleźć w Epistles of St Paul.

Tak więc w 1 Tymoteusza 2:11-14, Apostoła, po ustanawiające pewne praktyczne zasady postępowania odnoszące się do kobiet, szczególnie w odniesieniu do kultu publicznego, inculcating i obowiązek podporządkowania się innej płci, korzysta z argumentem wagi których opiera się bardziej na logicznej metody w obecnym czasie, niż na jego wartość, jak doceniane przez nowoczesne uwadze:

Albowiem Adam został pierwszy utworzony, a następnie Eve.

I nie Adam został uwieść, lecz jest uwieść kobietę, był w transgresji.

Podobny argumentacji jest realizowane w I Kor., XI, 8, 9.

Bardziej istotne jest teologiczna doktryna sformułowana przez Pawła w List do Rzymian, V, 12-21, oraz w I Kor., XV, 22-45.

W ostatnim fragmencie Jezus Chrystus jest nazywany przez analogię i kontrast nowych lub "ostatni Adam".

Jest to rozumieć w tym sensie, że jak oryginał Adam był szefem całej ludzkości, ojca wszystkich według ciała, tak również Jezus Chrystus był stanowiły główny i kierownik duchowy z rodziną wybiera, i potencjalnie wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy są zaproszeni do udziału w Jego zbawienie.

Tak więc pierwszy Adam jest typu drugiego, ale jednocześnie były przekazuje do jego potomstwa dotychczasowej śmierci, ten ostatni, wręcz przeciwnie, staje się zasadą vivifying przywrócona sprawiedliwość.

Chrystus jest "ostatni Adam", ponieważ "nie ma innego imienia danego pod niebem ludziom, którym moglibyśmy być zbawieni" (Dz 4:12); żaden inny szef lub ojciec wyścigu należy się spodziewać.

Zarówno pierwszy i drugi Adam zajmują stanowisko kierownika w odniesieniu do ludzkości, ale mając na uwadze, że po raz pierwszy przez jego nieposłuszeństwo skażona, jak to było w sobie stirps z całego wyścigu, w lewo i jego potomstwa dziedzictwo śmierci, grzechu , I nędzy, z drugiej poprzez posłuszeństwo Jego zasługi dla wszystkich tych, którzy stają się jego członkami nowego życia w świętości i wieczną nagrodę.

Można stwierdzić, że kontrast ten sposób sformułowane wyraża podstawową elementem religii chrześcijańskiej i urzeczywistnia w skrócie cała doktryna ekonomii zbawienia.

Jest to głównie na te i podobne fragmenty import (np. Matthew 18:11), który jest oparty na podstawowych doktryny, że nasz pierwszy rodzice zostały podniesione przez Stwórcę do stanu nadprzyrodzonego sprawiedliwości, przywrócenie która była przedmiotem Wcielenia.

To wcale nie trzeba powiedzieć, że fakt ten nie może być elewacji tak jasno wywnioskować ze Starego Testamentu uwagę brane samodzielnie.

ADAM I w żydowskiej tradycji chrześcijańskiej

Jest to dobrze znany fakt, że częściowo z chęci zaspokojenia ciekawości pobożnych poprzez dodanie szczegółów na zbyt skromnych biblijnych, a częściowo z zamiarem etycznych, nie później dorastał w żydowskiej, jak również we wczesnej tradycji chrześcijańskiej i Mohammedan jeden luxuriant Wole legendarnego lore wokół nazwy wszystkich ważnych osobistości ze Starego Testamentu.

Dlatego też tylko naturalne, że historia Adama i Ewy powinien otrzymać szczególną uwagę i być w znacznej mierze opracowywane przez ten proces embellishment.

Te dodatki, z których niektóre są śmiałe i puerile, są przede wszystkim wyobraźni, lub w najlepszym razie oparte na fantazyjną zrozumienia pewne niewielkie szczegóły sacrum narracji.

Trzeba powiedzieć, że nie zawiera żadnych rzeczywistych informacji historycznych, a ich główne narzędzie ma pozwolić sobie na przykład pobożnych wybieranych łatwowierność z czasów, jak również na niewielkie wartości, które mają być dołączone do tzw żydowskiej tradycji, gdy są one powoływane jako argument w dyskusji krytycznej.

Wiele rabinicznych legend dotyczących naszych pierwszych rodziców znajdują się w Talmud, i wiele innych zostały zawarte w Dziękujemy! Książka Adama teraz stracił, ale które mają wyciągi zejdź do nas w inne prace o podobnym charakterze (MAN).

Najważniejszą z tych legend, które nie jest zakresem niniejszego artykułu, aby się rozmnażać, można znaleźć w Encyklopedii Żydowskiej, I, art.

"Adam", oraz w odniesieniu do chrześcijańskiej legendy, Smith i Wace z Jersey, Dictionary of Christian Biography, sv

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Jamesa F. Driscoll.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom I. wydania 1907.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 marca 1907.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

PALIS w Vig., Dict.

de la Bible, sv; BENNETT i ADENEY w HAST., Dict.

z Biblii, sv W Nowym Testamencie odniesienia, patrz komentarze; do Starego Testamentu, GIGOT, specjalne Wstęp do Starego Testamentu, I, IV; VON HUMMELAUER, Koment.

w Genesis.


Adam

Żydowski Opinia Informacje

Dane-biblijne:

W Hebrajski Biblijny i nazwisko człowieka, a także dla progenitor rodzaju ludzkiego.

W związku z podanymi w Gen. Tworzenie i.

Był to człowiek jest doprowadzone do końca na szóstym twórczych dni ", dokonane na obraz Boży", i zainwestował w panowanie nad resztą w animowany świat.

Mężczyzna został utworzony w ten sposób, samiec i samica, opłata do odtworzenia na ziemi z własnej naturze i opanowania go do własnego wykorzystania.

W Gen.ii.

bardziej szczególnym uwzględnieniem człowieka jest stworzenie.

Scena jest w Babilonii, w pobliżu zbiegu z rzeki Eufrat i Tygrys, w kraju Eden.

Po gleby zostały przygotowane przez wilgoć "Bóg człowieka z pyłu ziemi, i tchnal w jego nozdrza tchnienie życia i człowiek stał się duszą życia" (Gen. ii. 7).

Był następnie umieszczone w ogród w Eden na niego, aby "i często do niej."

Spośród wszystkich, które dorastało w ogrodzie był dopuszczony do swobodnego jeść, z wyjątkiem "owoc z drzewa poznania dobra i zła."

Mężczyzna obok złożył znajomy wszystkich niższych zwierząt, ich jakości nauczania i nadanie im nazw.

Jednak wśród tych, nie nadające się znaleźć towarzysza.

Dlatego Bóg, by wyrazić twórczego działania, w odniesieniu do niego mate, w drodze żebrze z boku i konstruowania go w kobietę.

Klątwa buntu.

W Gen. iii.

pierwszy rozdział w historii ludzkości moralny jest.

Kobieta była kuszony przez węża, którzy opowiedzieli jej, że jeśli ona i jej mąż to bierzemy z tego zakazanego owocu ich oczy będą otwarte, a one "będzie jak bogowie, znając dobro i zło" (Gen. iii. 5).

Ona jedli z owoców, i dał jej męża, którzy również jedli z niego.

Ten akt nieposłuszeństwa został następnie przez Boskiego wyroku.

Węża był niech ponieważ miał pokusę, kobieta, a między jego i jego potomstwo nie miało być wieczystą wrogami.

Kobieta został skazany na pangs dziecka i mając na celu poddanie jej mąż.

Jako kara dla człowieka na ziemi był niech: ciernie i thistles były aż do wiosny; pracy trudno byłoby potrzebne, aby zapewnić w produkcji żywności dla ludzi i trud byłaby dużo człowiek od dzieciństwa do grobu.

Wreszcie, mężczyzna i jego żona zostali wydaleni z ogrodem ", aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty."

Adam i jego żona, teraz nazywany "Wigilia" () bo ona stała się matką wszystkich żyjących () jest jedynym znanym, że po ich wygnaniu z ogrodu mieli do nich dzieci urodzonych (patrz Gen. K. 3, 4) .

JF MCK.

- W Dziękujemy! I Rabinackiej Literatura:

Choć ogólny charakter, że imię Adam ma w starej części Pisma Świętego, gdzie wydaje się z tego artykułu ( "The Man"), była stopniowo zapominać, jego charakter jako typowy przedstawiciel jedności ludzkości była stale podkreślali (porównaj Sanh. iv. 5; poprawnego czytania w Tosef., Sanh. viii. 4-9):

"Dlaczego tylko jeden wzór człowiek stworzył pierwszy? Aby nauczyć nas, że niszczy którzy jednym duszy niszczy cały świat i że zapisuje którzy jednym duszę ratuje cały świat; ponadto, aby nie rasy lub klasy mogą ubiegać się nobler jeden ród, mówiąc: "Ojcze nasz urodził się pierwszy"; i wreszcie, aby dać świadectwo wielkości Pana, którzy wspaniałą różnorodność spowodował ludzi do pochodzić od jednego rodzaju. A dlaczego Adam został utworzony ostatnio wszystkich istot ? Aby nauczyć go pokory, bo jeśli się nadmierną dominację, niech pamiętać, że mało pływania poprzedza go w celu stworzenia ".

W przypadku sporu, w związku z tym, jak do wersetów biblijnych, które wyraża podstawową zasadę wyrażoną w ustawie, Szymona ben "Azkai utrzymane przeciwko R. Akiba, którzy po Hillela, miał wyróżniane Golden Rule (Lev. XIX. 18), że Zasada miłości musi mieć swoją podstawę Gen. K. 1, która uczy, że wszyscy ludzie są potomstwa którzy go było na obraz Boży (Sifra, Ḳedoshim, IV.; Yer. Ned. ix. 41c; Gen. R. 24).

Pomysł ten, wyrażony również przez Paula w swoim przemówieniu w Ateny, "[Bóg] uczynił z jednej krwi wszystkie narody mężczyzn, aby mieszkać na wszystkich oblicze ziemi" (Dz, XVII. 26), znalazło wyraz w wielu charakterystycznych form.

Według Targu.

Yer. do Gen. ii.

7, Bóg wziął z prochu święte miejsce (jako "centrum ziemi"; porównać Pirḳe R. Eliezer xi., Xx.) I czterech części na świat, mingling go z wody wszystkich mórz, i mu czerwone, czarne i białe (prawdopodobnie bardziej poprawnie Pirḳe R. El. xi. Kronika i Jerachmeela, vi. 7: "Biały, czarny, czerwony, zielony i kości i sinews-biały; jelit czarny; krew czerwona; skórze ciała lub wątroby zielony "); porównać Philo," Opublikowane na Świat ", xlvii.; Abulfeda," Historia Ante-Islámica ".

W Sibylline Oracles (III. 24-26), a po tej samej, Sławońska Księga Henocha znaleźć kosmopolityczny charakter Adam, jego pochodzenie z czterech regionów ziemi, wyrażonych w cztery litery jego nazwy: Anatole (Wschód ), Dysis (Zachód), Arktos (Północ) i Mesembria (Południe).

R. Jochanana interpretuje się jako akrostych (popiół), (krew), oraz (żółcią; patrz Soṭah, 5a).

Jednak taka interpretacja wydaje się, że pochodzą z innych kręgów; znajdujemy Isidor z Sewilla ( "De Rerum Natura" ix). Oświadczam, że Adam został wykonany z krwi (sanguis), żółcią (cholē), czarny żółcią (melancholia), oraz phlegm: cztery części, stanowiące temperaments, które odpowiadają na cztery elementy przyrody, podobnie jak mikrokosmos do makrokosmos (patrz: Piper, "Symbolik der Christlichen Kirche", 90, 469).

R. Meira (II w.) jest tradycja, że Bóg uczynił Adama z prochu zebrane z całego świat i Rab (trzeci wiek) mówi: "Jego głowa została wykonana z ziemi z Ziemi Świętej, jego głównym organem, z Babilonii; i różnych użytkowników z różnych krain "(Sanh. 38a i nast. porównać Gen. R. viii.; Midr.. CXXXVII. 5; i Tan., Peḳude, 3, koniec).

Adam w dwóch naturach.

Istnieją jednak dwa punkty widzenia w odniesieniu do człowieka natury przedstawione w dwóch biblijnej opowieści o stworzeniu człowieka, a są one wyrwać więcej wymuszenie w Haggadah, a jeszcze bardziej w starszych helleńskiego literatury.

"Oba światy, nieba i ziemi, mają udział w stworzeniu człowieka, więc wojsko aniołów były konsultowane przez Pana, kiedy On powiedział:" Niech nas Uczyńmy człowieka "(Gen. i. 26, Gen. R. viii .).

Ale stare haggadists szczególnie umiłował mieszkać na chwałę Bożą po raz pierwszy utworzone przed jego spadek.

Był "jak jeden z aniołów" (Księga Henocha słowiańskiej, xxx. 11; porównać Christian Książka Adama, i. 10; również Papiasz w Gen. R. XXI.; Pirḳe R. El. Xii.; Ex. R . XXXII.; Targu. Yer. Gen. iii. 22).

"Jego ciało osiągnął z ziemi do nieba [lub z jednego końca na świat w innych], zanim grzech spowodował go do zlewu" (Ḥag. 12a, Sanh. 38b; porównaj także Philo, "Opublikowane na Świat", wyd. Mangey , I. 33, 47).

"Był ekstremalnych sunlike piękno i blask" (BB 58a).

"Jego skóra była jasnym ubraniu, jaśniejące jak jego paznokcie; kiedy zgrzeszył ten blask zniknął, a on się nagi" (Targ. Yer. Gen. iii. 7; Gen. R. xi.; Adam i Ewa, xxxvii). .

Gdy Bóg powiedział: "Niech nas Uczyńmy człowieka na obraz nasz," aniołowie w niebie, napełniony zazdrości, powiedział: "Czym jest człowiek, abyś go thinkest? Stworzenie pełnego falsz, nienawiści i walki!"

Ale miłość się w jego korzyść, a Pan mówił: "Niech prawda o wiosną z ziemi!"

(Gen. R. viii.; Midr.. Viii)..

Daleki starszymi i mieszane z mitologii babilońskiej (Isa. XIV. 12), jest zachowany w opowieści Adam i Ewa, słowiańskich Księga Henocha, XXXI.

3-6 (Bereszit porównać Rabbati, ed. Epstein, str. 17; Pirḳe R. El. Xiii.; Kronika Jerachmeel, XXII.; I Koranu, sura ii. 34; xv. 30), zgodnie z którym wszystkie anioły zostały nakazane przez Michała Archanioła oddają hołd na obraz Boży; po czym wszyscy z wyjątkiem Adama oddał pokłon przed szatana, którzy, w jego kara dla rebelliousness, był jego hurled z niebieskiej wysokości do głębokości w otchłań, a jego tron było nieobsadzone zastrzeżone dla Adama, aby mieć do niego w czasie przyszłego zmartwychwstania.

Stąd, szatan stał się wrogiem człowieka, pojawia się do niego w formie do anioła światłości go uwiesc (porównaj II Kor. Xi. 14).

Nieco zmodyfikowano midrashic legendy (Gen. R. viii). Odnosi się, że anioły zostały wypełnione tak dziwnego i podziwu w oczach Adama, na obraz Boży, że chciał zapłacić mu hołd i krzyk "Święty!"

Ale Pan spowodował spadek do snu na niego tak, że spał jak trup, i Pan rzekł: "Przerwać wy z człowiekiem, którego oddech jest w jego nozdrza: gdzie jest on zostać uwzględnione?"

(Ii Isa.. 22).

Kolejna wersja (Pirḳe R. El. Xi.; Tan., Peḳude, 3) jest to, że wszystkich innych stworzeń, marveling na Adama wielkości, wybijaja poklony przed nim, biorąc go za ich twórca, na którym wskazał w górę do Boga, exclaiming: "Pan reigneth, On jest odziany w majestat!"

(Ps. XCI. 1).

Still, Księgi Mądrości (II. 23, 24) wydaje się allude do starszych legendy, kiedy mówił: "Bóg stworzył człowieka dla nieśmiertelności, ale poprzez zazdrość szatana śmierci wpisane w świat" (por. Józef Flawiusz, Ant. "Ja . 1, § 4; Ab. RN i.; Gen. R. XVIII., Gdzie węża jest reprezentowany jako przeniesiony przez zazdrość).

The Fall.

Adam w raju miał aniołów (agathodæmons lub węże) i czekać na taniec przed nim (Sanh. 59b, art BB 75a, Pirḳe R. El. Xii)..

On jadł "anielskiego chleba" (por. Ps. LXXI. 26; Yoma, 75b; Adæ et Vita Evæ, § 4).

Wszystkie stworzenia ugięły w bojaźni przed Nim.

Był względu na świat (Yer. Shab. Ii. 5b), lecz grzech go pozbawiony wszystkich chwały.

Na ziemi i nieba organów utraciło jasność, które będą wracać tylko w mesjańskim (Gen. R. xii.; Adæ et Vita Evæ, § 21; Philo, "Opublikowane na Świat", str. 60; Zohar, iii. 83b).

Śmierć przyszła na Adama i całe stworzenie.

Boże dzień jest tysiąc lat (Ps. XC. 4), Adam został dopuszczony do żywych-930 lat sześćdziesiąt mniej niż dziesięć tysięcy (Księga Jubileusze, IV. 28, Gen. R. XIX.) Tak, aby Oświadczenie "w dniu eatest, że ty, ty będziesz na pewno umrze" mogą zostać spełnione.

W brutes nie stanął w bojaźni człowieka jako ich władcy, zamiast oni zaatakowali go.

Ale jednocześnie był grzech śmiertelny konsekwencji i skutków zatruć w węża jest wciąż odczuwalne przez wszystkich następujących pokoleń, chyba że powinny one zostać zwolnione z niego przez przymierze na Synaju ( "Ab. Zarah, 22b; IV Księgi Esdras; Apoc. Mosis, xx.; Grzechu i artykuły patrz Spadek), żydowskiego haggadists podkreślić jeden punkt nie wymienione w Biblii, ale wielkie znaczenie doktrynalne w porównaniu z nauczaniem Pawła i jego zwolenników.

Na skutek grzechu śmiertelnego mogą zostać usunięte przez nawrócenie.

Stąd, Adam jest reprezentowany jako typ na penitenta grzesznika.

Tak, on jest opisane w Adæ et Vita Evæ, jak również przez rabinów z II wieku ( "Er. 18b;" Ab. Zarah, 8a, Ab. RN i.; Pirḳe R. El.), Jak przechodzi terrible przeprawą podczas post, modląc się i kąpiele w rzece przez siedem i czterdzieści dni (siedem tygodni, Pirḳe R. El.) lub dwa razy siedem tygodni na skrócenie dni po Tishri podejmowanych przez Adama jako znak Bożego gniewu , Aż po zimie solstice dni ponownie wzrosła już, kiedy przyniósł ofiarę dziękczynną.

Inny pogląd, że gdy słońce wzrosła następujące rano złożył jego dziękczynienia, w którym aniołowie dołączył do niego, śpiew szabatu Psalm (Ps. XCII.).

O Adama i jednego wołu rogata (Perski gaiomarth), patrz Kohut, "ZDMG" XXV.

78, n.

6.

Ze względu na szabat słońce zachowało swoją jasność na dzień, ale jak ustawić w ciemności Adam był zajęty w strachu, myśli jego grzech.

Następnie Pan nauczył go jak ognia, aby wspólnie przez kamienie uderzające.

Thenceforth ognia jest witany z błogosławieństwem na zakończenie każdego szabat (Pesiḳ. R. XXIII.; Pirḳe R. El. Xx.; Podobnie, PES. 54a).

Gdy Adam usłyszał byś ", będziesz jadł z ziół na ziemi", rozłożone, mówiąc: "Panie, musi ja i mój osioł jeść z tego samego żłobie?"

Następnie głos Boży reassuringly: "W pocie brow twego będziesz jadł chleb!"

Nie ma komfort w pracy.

Do aniołów nauczał Adam pracy w rolnictwie, wszystkich branż, a także w jaki sposób do pracy w żelazo (Księga Jubileusze, III. 12; Gen. R. XXIV.; Pes. 54a).

Wynalazek został pisemnie przypisane do Adama.

Adam Świat w przyszłości.

W dniu nagi Adam objętych jego ciało po raz pierwszy, on spojrzał na odzieży znak godności ludzkiej, a oferowane dziękczynienia Bogu jeden z kadzidła (Księga Jubileusze, III. 22).

Odzież dokonane przez Boga nie były skóry, ale światła (Gen. R. xx.), A szaty chwały zostały wykonane z węża skóry (Targ. Yer. Gen. iii. 21).

Adam, pierwszy wejść Hades "(Sibylline Oracles, i. 81), był również pierwszym otrzymać obietnicę ofresurrection (Gen. R. XXI. 7, po Ps. XVII. 15).

Zgodnie z Testamencie Abrahama, Adam siedzi w bramie i patrzył ze łzami w wielu dusz przechodzącej przez szeroką bramę do zaspokojenia ich kara, i radość z niewielu wprowadzanych do wąskiej bramy do nagrody im.

Żydowski pogląd dotyczący grzechu Adama jest najlepiej wyrażony przez Ammi (Shab. 55a, na podstawie Ezek. XVIII. 20): "Żaden człowiek umiera bez grzechu swego. Związku z tym, wszyscy pobożni, są dopuszczone do oto Shekinah (chwała Boże) przed swoją śmiercią, hańbę Adama (jak oni przechodzą przez niego w bramie) za wniesione po ich śmierci, do którego odpowiedzi: "I umarł z wyjątkiem jednego grzechu, ale zobowiązały się wiele: na konto tych można padły, nie na moje konto "(Tan., Ḥuḳḳat, 16).

Adama są przypisane Ps.

w., XIX., XXIV., i XC.

(W Midr.. V. 3; Gen. R. XXII. Z końcem; Pesiḳ. R. XLVI.; Patrz Bacher, "AG. Pal. Amora." II. 337 i nast.).

Jego ciało, wykonany obiekt kultu przez około pół pogańskich Melchisedician sekty, zgodnie z chrześcijańskim Książka Adama, została podana w talmudyczne razy w Hebronie, w jaskini Machpelah (BB 58a, Gen. R. LVIII.), Natomiast Tradycji chrześcijańskiej umieszczone w pobliżu Golgoty Jerozolima (Orygenes, drogi 35 w Matt. Oraz art Golgocie).

To jest piękne i na pewno oryginalny pomysł rabinów, że "Adam został stworzony z pyłu w miejscu, gdzie w sanktuarium było powodem do obrzędu wszystkich ludzi grzechu," tak, że grzech nigdy nie powinien być stały lub nieodłączną część natury człowieka (Gen. R. XIV., Yer. Naz. vii. 56b).

Odpowiednie chrześcijańskiej legendy Golgocie powstał po żydowskiej.

Bibliografia:


Ginzberg, Die Haggada bei den Kirchenvätern, w Monatsschrift, 1899; Kohut, w ZDMG XXV.

59-94; Grünbaum, Neue Beiträge zur Semitischen Sagenkunde, pp.

54,79; Dillman, Das Christliche Adambuch; Malan, Księga Adam i Ewa, 1882; Bezold, Die Schatzhöhle, 1883, 1888; Siegfried, Philo von Alexandrien.

W celu uzyskania dalszych bibliograficzne patrz Schürer, Geschichte, 3d ed.

iii. 289.K-288.

- W Mohammedan Literatura:

Nie wspomina się Adama na początku suras z Koranu.

Choć Mohammed mówi o stworzeniu człowieka w ogóle: "skrzepu krwi" lub "Kropla wody" (suras LXXIII. 34, LXXV. 20, XCVI. 1), to tylko w późniejszym Meccan suras, że oryginalne Stworzenie człowieka jest związane z danej osoby.

Ale w tych suras teorii jest już opracowane, że szatan, wzorów przeciwko człowiekowi są skutkiem na wydalenie z dawnego raju w chwili tworzenia człowieka.

Geiger nieprawidłowo zauważył ( "Czy Hat Mohammed aus dem Judenthume Aufgenommen?" Str. 100), że nie jest to pomysł żydowski (patrz Adæ et Vita Evæ, § 16).

Należy również do cyklu chrześcijańskiej-Syryjski Midrasz (zob. Budge, "The Book of the Bee", str. 21, trans.; Bezold, "Die Schatzhöhle", pp. 5, 6, tł.).

W najbliższej uwagę Adam nazwa nie występuje, ani nie On ślub zemsta na jedną osobę, lecz na cały wyścig ludzkości:

On, diabeł, Respited.

"Kiedy powiedzial twój Pan do aniolów," Zaprawdę, Ja stwarzam czlowieka z gliny i kiedy go mam niemodne, i tchne w niego z Mojego ducha, a następnie spadek wy przed nim adoring ".

Adorowany i aniołów, wszystkie z nich zapisać Iblis, którzy była zbyt duża, z dumy, i był z misbelievers. He Said, "O Iblisie! Co zapobiega cię od adoring, co Ja stworzylem Moje dwie ręce? Ty zbyt duże z dumy? lub Ty wśród pochwalają? "

Powiedział, że "Ja jestem lepszy od niego, Tyś mnie stworzył z ognia, a Ty stworzył go z gliny."

He Said ", a następnie wyjść z niego, bo Ty pelted zaprawdę, zaprawdę i nad tobą jest Moje klątwy aż do dnia wyroku.

Powiedział, że "Panie mój! Następnie wypoczynek mnie aż do dnia, kiedy ludzie beda wskrzeszeni."

Powiedział, że "A Ty wśród respited do dnia stwierdził."

Powiedział, że "Następnie, przez Twój może, na pewno będę uwodzić ich wszystkich razem, z wyjątkiem twoich sług którzy wśród nich są szczere!"

Powiedział, że "To jest prawda, a prawda mówię, na pewno będę z tobą wypełnić piekła i tych, którzy się z ciebie wśród nich wszystkich razem" (sura xxxviii. 70-85).

W późniejszym okresie Mohammed rozwój osobisty charakter pierwszego człowieka i jego bezpośredniej relacji do Boga, którego vicegerent (Chalifa, calif) ma być na ziemi.

Jednocześnie szatan jest reprezentowany jako jednej którzy pojechaliśmy z raju Adam: Adam jako Vicegerent Boga.

"A kiedy powiedzial twój Pan do aniolów," Ja vicegerent umieścić w ziemi ", oni powiedzieli:" Ty Wilt w nim jedno miejsce, którzy będą tam robić zło i rozlewu krwi? Cieszymy się Twoja chwale i hallow Tobie ".

Said [Pan], "Ja wiem, co wy nie wiecie."

I On nauczyl Adama nazwiska, wszystkie z nich, a następnie je propounded On aniołów i rzekł: "stwierdzenie do mnie imiona, jesli jestescie prawdomówni."

Oni powiedzieli: "Chwala Tobie! Wiedzy nie jest nasze, ale co Ty Thyself hast nauczył nas, zaprawdę, Ty, wiedząc, że mądry."

Powiedzial Pan, "O Adamie, zgłaszają do nich swoje imiona", a gdy miał zadeklarowanych do nich ich nazwy On powiedział, "Czy wam nie mówilem, wiem, co skryte w niebiosach i na ziemi, i wiem co wy, a co wy ukrycia?

A kiedy powiedzielismy do aniolów, "Adore Adam", adorowany go zapisać tylko On, którzy odmówili i był zbyt dumny, i stał się jednym z misbelievers.

"A On rzekł:" O Adamie, mieszkać, ty i twoja żona, w raju, i jedli z nich obszernie, jak chcesz, ale nie zbliżamy się do tego drzewa lub bedziecie z przestepcami.

A szatan w ich backslide z nich, i doprowadził je z tym, co byli, i On rzekł: "Idź w dół, jeden z was wrogiem innych, a na ziemi są tam mieszkać i przepis na czas".

Adam złowionych niektórych słów od swego Pana, a On się ku niemu, bo jest przed Jeden z łatwością się. On powiedział: "Idź w dół z nich całkowicie, a haply nie mogą pochodzić ode Mnie droga prosta i kto Mój następujące wskazówki nie strach jest dla nich, ani nie beda sie smucic "(sura ii. 29-36).

W sura vii.

10 i nast.

tej samej historii jest powtarzany, choć z kilku uzupełnień.

W szczególności, Mohammed ma teraz dowiedziałem się, w jaki sposób Adam pokusy szatana:

Szatan Beguiles Adam.

"Ale szatan szeptane do ich wyświetlania, co do nich był powrót z nimi ich wstyd, i rzekł:" Twój Pan jest zabronione tylko tego drzewa, bo wy należy dwoje aniołów lub powinien stać na immortals ", a on złożył do nich zarówno "Zaprawdę, Ja wam szczerą doradcą", a on Zwiodlo przez nich oszustwa, i kiedy oni obydwaj skosztowali z tego drzewa ich wstydem wykazano ich, a oni zaczęli ściegu na siebie liście z ogrodu. A Pan ich wezwał do nich: "Czyż nie można zabronić z tego drzewa, i powie ci, zaprawde, szatan jest dla was wrogiem oczywistym?"

Oni powiedzieli: "Panie nasz, mamy niesprawiedliwosc sami i jeśli Ty nie przebacz nam i zmiłuj się nad nami, na pewno będziemy się z tymi którzy są stracone!"

On powiedział: "Idźcie w dół, jeden z was z drugiej strony foe, ale dla was na ziemi są tam mieszkać i przepis na sezon."

On powiedział: "Wy się tam żyć i tam macie umrzeć; z niej bedziecie wyprowadzeni" (sura vii. 19-24). Suras XVII.

63, XVIII.

48, odwołuje się również do odmowy On do kultu Adama.

Ten ostatni powstał z ziemi (III. 51) lub z gliny (xxxii. 5).

To Adam jest pierwszym z proroków jest tylko w Sugerowali na Koran.

W pasażu (II. 35) cytowane powyżej, "Adam złowionych niektórych słów [kalimat] od swego Pana," odniesienia może być na rzekome objawienia się Adam.

Z tego powodu, iii.

30, Mohammed mówi: "Zaprawdę, Bóg wybrał Adam, Noe, Abraham i jego ludzi, i na ludzi Imram [chrzescijanie]"; podejmowania Adam przedstawiciela antediluvian okres.

Adam's Creation.

W tych nieco później meager kont Arabski pisarzy i komentatorów zostały dodane różnych szczegółów, które znaleźć ich równolegle w żydowskich i chrześcijańskich Midrasz.

Ḥamzah al-Ispahani wyraźnie mówi, że żydowski rabin w Bagdad, Sedecjasz przez nazwę, powiedział mu, między innymi, że Adam został stworzony w trzeciej godzinie szóstego dnia, a Wigilia w szóstym godzin; że zostały one wykonane na mieszkanie w Gan-Eden (), z którego zostały one wydalone od godziny dziewiątej, że Bóg posłał anioła do nich, którzy, jak nauczał Adam macior i do wykonywania wszelkich innych prac związanych z rolnictwem.

Ten sam anioł zleciła Eve sposobu wykonywania wszelkich obowiązków domowych.

Historyków Tabari, Masudi, Al-Athir, itp., oczywiście ubite z podobnych źródeł.

Oni mówią nam, że gdy Bóg chce on wysłany formularz Adam Gabriel pierwszy, a potem Michael, aby pobrać gleby do tego celu.

Ziemi, jednak odmówił nadania ziemi, a przyniosły tylko do Angel of Death, którzy przyniósł trzy rodzaje gleby, czarny, biały i czerwony.

Adam's potomstwa, dlatego, ze należą do białych, czarnych, czerwonych lub rasę.

Dusza Adama została utworzona tysiące lat wcześniej, i na pierwszy odmówiono wejścia na ciało z gliny.

Bóg go brutalnie zmuszeni przez Adama nosa, który spowodował go sneeze.

Jak zstąpił w jego ustach, rozpoczęła się wypowiem chwale Boga.

On chciał prowadzić, ale dusza jeszcze nie zstąpił do jego stóp.

Kiedy nie stanąć w pozycji pionowej, osiągnął on z ziemi aż do tronu Boga, i miał cieniu jego oczy z jego strony, ze względu na brilliancy Bożego tronu.

Jego wysokość została stopniowo zmniejszane, częściowo jako kara za jego grzech, a częściowo poprzez grieving na śmierć Abla.

Przyszłość odsłonięty do niego.

Adam chciał zobaczyć pokoleń, które miały pochodzić od niego.

Bóg zwrócił się z nich wszystkich jego powrót; oni stali w dwóch rzędach, jeden z prawego, drugą grzeszników.

Kiedy Bóg powiedział do Adama span życia uwagę na każdego, był zaskoczony tym, że tylko niewielka liczba z roku został przydzielony do Dawida, i przedstawi go na czterdzieści lat, z których obecny, mówi Mohammedan Midrasz, formalne dokument został sporządzony i podpisany.

Gdy Adam był prowadzony od raju, najpierw alighted na wyspie Sarandib (Cejlon).

Tutaj jego ślad (siedemdziesiąt nich długo) jest nadal być postrzegane, jako że jest Abrahama w Mekka.

Od Cejlon Adam podróży do świętego miasta w Arabii, gdzie zbudował Kaaba, mając poprzez post i milczenie uzyskał częściowe przebaczenie Boga.

Kolejna legenda łączy budynek z Kaaba z Abrahamem.

Gdy przyszedł czas na Adama na śmierć, miał zapomniany dar czterdziestu lat do Dawida, i miał być przypomniał jej przez Angel of Death.

On to rzekł do zostały pochowane w "Jaskinia skarbów"-chrześcijańskiego, a nie żydowskiej, pomysł.

Kilka z tych specyficznych cech znajdują się ponownie w Pirḳe de Rabbi Eliezer, że prace zostały skompilowane pod wpływem Arabski (Zunz "GV" 2d ed., Pp. 289 i nast.).

J. Frederic McCurdy, Kaufmann Kohler, Richard Gottheil


Jewish Encyclopedia, opublikowanych między 1901-1906.

Bibliografia:


Koran, suras xxxviii.

71-86. ii. 28-32, VII.

10-18, xv.

28-44, XVII.

63-68, XVIII.

48, xx.

115, oraz komentarzy na temat tych fragmentów; Gottwaldt, HamzœIspahanensis Annalium Książka x.

pp. 84 i nast. Tabari, Annales, II.

115 i nast. Ibn al-Athir, Kronika, wyd.

TORNBERG, i.

19 i nast.; Al-Nawawi, biograficzny Dict.

Mężczyźni świetnych, ed.

Wüstenfeld, pp.

123 i nast. Jakucki, Geographisches Wörterbuch, wyd.

Wüstenfeld, vi.

255 (wskaźnik).

Porównaj Geiger, został Hat Mohammed aus dem Judenthume Aufgenommen?

pp. 100 i nast. Weil, Biblische Legenden der Muselmänner, pp.

12 i nast. Grünbaum, Neue Beiträge zur Semitischen Sagenkunde, pp.

54 i nast., Gdzie duża liczba rabinicznych paralele będzie found.G.

- Critical View:

Według nowoczesnych krytyków, opowieść o stworzeniu człowieka jest przedstawiona w dwóch źródeł.

Jedną z tych form początku dokument znany jako Kodeks kapłańskiej (P), a inne są napisane przez tzw Jahvist (J).

Były czyni tworzenia się pierwszy z serii etapów w rozwoju historii i theocracy Izrael, który jest wielkim koniec Boskiego rządu.

Każde zdarzenie jest jeden człowiek gradacja prowadzące do Aktu Końcowego Opatrzności.

Ten pierwszy etap fitly kończy się z co człowieka na obraz Boży, który następuje z chwilą utworzenia światła, nieba, ziemi i morza, roślin, zwierząt i wody, powietrza i ziemi .

Tę narracji, jak znaleźć w ostatecznej formie z Hexateuch jest przerwany w Gen. ii.

Przez 4 sekundy narrator, a nie jest wznowione, dopóki Gen. K. 1, gdzie rozpoczyna się drugi etap z "pokolenia [toledot] Adam".

Drugi narracji (Gen. ii. 4-IV.) Początku historii pisemne dużo wcześniej niż kapłańskie dokumentu.

Jego zainteresowania w centrach Adam nie jako pierwsze ogniwo w łańcuchu historii Izrael, ale jako założyciel ludzkiego.

Opisy są naiwne i antropomorficzne, opowiadają o człowieku Eden w domu, biorąc pod uwagę jego divinely oficera, jego postępy w wiedzy, jego grzech, jego banishment z raju, a los jego dzieci.

: "Adam".

Lp słowo "Adam" ma znaczenie.

Pisarz z Gen. ii.

7 daje własne wyjaśnienie, kiedy mówi: "Bóg człowieka z pyłu ziemi."

To znaczy, człowiek został powołany "Mężczyzna" lub "Adam", bo powstała z ziemi (Adama).

Porównaj Gen. iii.

19. To stowarzyszenie pomysłów jest więcej niż wyjaśnienie tego słowa: jest to również wskazują na prymitywne koncepcja życia ludzkiego.

Zgodnie z najstarszych pojęć, semickich, wszystkie z natury był instynkt życia, tak, że mężczyźni nie tylko przyszli i zwróciło się z ziemi, ale faktycznie uczestnikiem jego istoty.

To samo pojęcie deklaruje się w łacina homo i ludzki, w porównaniu z próchnicą i Grecki χαμαί, w Niemiecki Gam (w Bräutigam), Angielski i oczyszczenie; również w Grecki έπιχθόνιος i podobne wyrażenia.

Nowoczesne krytycy są mniej skłonni do drwiny z tego jedynie jako barbarzyńskie fantazyjnych teraz, że doktryna ewolucji uczyniła je znać jedności z przyrodą.

Ten widok słowa oznacza, że nie zostało pierwotnie właściwą nazwę, bo nazwiska osób (na fantazyjną etymologii, które są często udzielane przez świętych pisarzy) nie są udostępniane po takiej mody.

A bliższym przyjrzeniu się narracji pokaże, że słowo to używane głównie w znaczeniu ogólnych, a nie jako nazwy indywidualnej.

W Gen. i.

jej stosowanie jest całkowicie generycznych.

W Gen. ii.

i III.

pisarz splotów wraz ogólnej i osobistej zmysły tego słowa.

We wszystkich, że odnosi się do pierwszego człowieka jako biernego przedmiotem twórczego działania i providential odniesienia jest wyłącznie generic.Indeed, jest wątpliwe, czy "Adam" jako właściwe nazwisko jest stosowane na wszystkich przed Gen. iv.

25 (J) i V. 3 (P).

Tutaj jest użycie tego samego manifestu: w dwóch otwarcia znaki chap.

v. słowo używane jest ogólnie.

Może być również zauważyć, że pisarz w Gen. ii. III.

zawsze mówi "człowiek" zamiast "Adam", nawet wtedy, gdy osobistego odniesienia są przeznaczone, z wyjątkiem po przykłady, gdzie jednak, samogłoska ma prawdopodobnie zostały usunięte z tekstu.

Wyjaśnienie tej zmiany użytkowania pozornie jest, że tak jak w przypadku większości z wczesnych opowiadań Rodzaju, tworzywo popularnych tradycji, która rozpoczęła się z kształtowaniem się człowiek na ziemi, została podjęta i pracował nad wyższych wykorzystania przez myślicieli religijnych w szkole prorocze.

Adam nie jest, o których mowa w Starym Testamencie później książki, z wyjątkiem w genealogii I Chron.

JF MCK.

Książka Adama

Żydowski Opinia Informacje

W Talmud nie mówi nic o istnieniu książka Adama i Zunz jest powszechnie akceptowane twierdzenie do sprzeczne ( "GV" 2d ed., Str. 136) jest błędne, ponieważ pojawia się na inspekcję przejazd w "Ab.

Zarah, 5a, Gen. R. XXIV.

2. Nie może być żadnych wątpliwości, jednak, że istniały w krótkim czasie, nawet przed zniszczeniem Drugiej Świątyni, kolekcja legendy Adam i Ewa, które zostały częściowo zachowany, a nie w ich oryginalnym języku, ale nieco zmieniony.

Jest to możliwe do udowodnienia, że apocryphas, APOCALYPSIS Mosis-jak Tischendorf, po copyist jest błędne napis, zwany książki i Życie Adæ et Evæ, i do pewnego stopnia nawet ich słowiańskich, Syryjski, etiopski i Arabski offshoots, są identyczne żydowskiego pochodzenia.

Według tych Dziękujemy! Roboty i do wschodniej i zachodniej formy z APOCALYPSIS, żydowskiej części Księgi Adam musi przeczytać nieco w następujący sposób (paralele w literaturze rabinicznych Dziękujemy! I są umieszczone w nawiasach):

Adam w ogrodzie Eden.

Adam, handiwork z Pana (ok. RN i., koniec), mieszka z Ewą w ogrodzie Eden, który został położony na Wschodzie (Księga Henocha, XXXII.; BB 84a).

Ich żywności, które również rozprowadzane na mniejsze zwierzęta (Gen. R. XIX. 5), składał się z owoców drzewa w ogrodzie, tylko pożywienia następnie dopuszczone do istot żywych (Sanh. 59b).

Dla ich ochrony dwóch aniołów były ustawione obok (Ḥag. 16a), znany (Ber. 60b) lub uczestnikami majestat () (kabod), zwany w łacina virtutes, z virtus, odpowiadające kabod.

Ale jeden dzień, gdy opieka aniołów miał wstąpił do nieba, aby ich śpiewać hymn () Pan (Ḥul. 91b), szatan myśli czasie okazja do przeprowadzenia jego zło przeciwko Adam wzorów.

Adam szatan nienawidzili, bo uznać go za przyczynę jego upadku.

Gdy Bóg stworzył człowieka, Kazał wszystkich aniołów poklonów przed Adamem, lecz szatan zbuntował się przeciwko Bogu, polecenia, pomimo bezpośredniego licytowania Michaela "kultu obrazu YHW" (), odpowiedział dumnie: "Jeżeli Bóg jest zagniewany przeciwko mnie, ja glos mój tron powyżej gwiazd Bożych "(por. ISA. XIV. 13).

Gdzie Bóg "oddać go z nieba z całym swoim wojskiem opornie aniołów" (Księga Henocha słowiańskiej, XXXI. 18, i mek., Shirah, § 2).

I szatan wroga (Suk. 52a) wybranych przez węża na jego narzędzie, jak to było nie tylko najbardziej subtelne wszystkich zwierząt, ale również bardzo podobne do człowieka, bo został wyposażony w rękach i nogach jak go (Gen. R . XIX. 1).

I szatan mówił do węża: "Bądź moim instrumentem, za pomocą twoich ustach będę wypowiedzieć słowo, które ma umożliwić ci uwodzić człowieka" (R. Pirḳe El. Xiii)..

Po pewnym pisma węża udało się przekonać Eve jeść z zakazanego owocu z drzewa wiedzy-a-drzewo figowe (Gen. R. xv. 7)-węża, który miał wstrząsnąć dla niej (ok. RN i. 4, ed. schechter).

Jednak pożądliwość węża miał podawać w infuzji do owoców, a kiedy miał Eve zjadłeś z niego pożądania seksualnego obudził się w niej (słowiańskich Księga Barucha, XCVII.; Apoc. Abrahama, XXIII., A Pirḳe R. El. XXI.), Oraz w tym samym momencie stała się ona świadoma, że została ona cofnąć i "utracone miał szaty sprawiedliwości, w którym została ona odziany" (Gen. R. XIX. 6, R. Pirḳe El. XIV.).

Adam, zbyt, po miał zjadłeś z zakazanego owocu, doświadczonych poczucie straty i wołał: "Co Ty zrobić? Tyś mnie usuwane z chwałę Pana" (ok. RN i. 6, wyd. Schechter ).

Bożego werdykt.

Wkrótce potem oni zgrzeszyli usłyszeli na trąbce-blast (szofar) Michael ( "BH" ed. Jellinek II. 61) wzywając do aniołów: "Tak mówi Pan:" Chodź ze mną do ogrodu Eden i słuchać zdanie, które będę przekazywać Adam "(Gen. R. XIX. 8).

A potem Pan mówił do Adama, mówiąc: "Gdzie ty ukryte? Czy ty myślisz nie mogę znaleźć ciebie? Czy dom ukrywać się z jej budowniczego? [Targu. Yer. Gen. do iii. 9]. Bo Ty zerwane moje przykazanie będę zadawać siedemdziesiąt dwa dolegliwości na twoje ciało "(Miszny NEG. i. 4).

A do kobiety powiedział: "Bo Ty nie wysłuchał moje przykazanie I pomnożyć twoja praca-bóle, i dotąd nadaremnie [ἐν ματαιο ī ς z Grecki, przez pomyłkę w czytaniu (habalim) (ḥabalim) w Hebrajski] ty chcesz następnie wyznać i wołanie: "Panie, ratuj mnie, a ja nie kolei bardziej cielesny do grzechu".

Ale twoje pragnienie się ponownie, aby twój mąż "(midrashic wyjaśnienie Gen. iii. 16, w oparciu o zasadę hermeneutyki semikot-wyjaśnienie przez kontekst i można znaleźć słowo w słowo Gen. R. xx. 7).

Nie węża ucieczki kara, gdyż straciła ręce i nogi (Gen. R. xx. 5), a duch wrogami powstała między nim a człowiekiem aż do dnia wyroku, zgodnie z Targu.

Yer. Gen. iii.

15, "do czasu Mesjasz" (patrz Soṭah, 49b).

Adam zesłany z ogrodu Eden.

Niemniej jednak, kara dla najcięższych Adam był jego wydalenie z ogrodu Eden.

Wszystkie jego supplications, jak również aniołów, w celu złagodzenia kary jedynie do obietnicy Boga induced go, mówiąc: "Jeżeli po lewej ogród Eden Ty ochrony przed złem, dopóki ty Diest" [ "być przygotowany na śmierć" nie jest poprawne, że opierają się na niejasności w Hebrajski (chcesz umrzeć) z Aramejski (przygotowane)], "Ja cię poruszy w czasie zmartwychwstania" (stary haggadic Targum do Gen. iii. 17, 22, które znalazła się również w Targu. Yer. i. Gen. R. i xx. 10; porównać benediction meḥayye ha-metim (On wskrzesza umarłych), w Apost. Const. vii. chap. xxxiv).

W przyszłości świat Bóg będzie wśród mężczyzn (Tan., Num. 145, opr. Buber), a zły duch nie będzie więcej (Gen. R. XLVIII. 11).

Zdanie Boga została przeprowadzona w życie.

Wypędziła z ogrodem, która została henceforward otoczony przez morze lodu (Księga Henocha, Hebrajski wersji; "BH" IV. 132), Adam i Ewa osiadł w okolicy Eden na wschodzie (Gen. R. XXI. 9 ).

Oni nie byli wcześniej na ich miejsce blissful niż ich dosieglo paraliżującym strachu.

Unaccustomed do ziemskiego życia i nieznanych ze zmianami dnia i pogoda w raju wiecznego światła było otoczone nich (Gen. R. xi. 2) zostały one przerażony, gdy ciemność nocy zaczął spadać na ziemię ( "Ab. Zarah, 8a), a wstawiennictwo Bożego słowa () explainto niezbędne do ich wprowadzenia nowego porządku rzeczy.

Od tego momentu rozpoczęła się cierpień życia, bo Adam i Ewa byli obawiają się bierzemy z ziemskiego żywności, na czczo i po raz pierwszy siedem dni po ich wydalenia z raju, jak to jest opisane w prawo talmudyczne przed zbliżającym się głodu (Taanit Miszny, i. 6).

Skruchy Adama.

Poniżeniem i osłabiony przez głód i cierpienie, Adam stał się świadomy wagi swego grzechu, który był już przygotowany do atone ( "Er. 18b, Gen. R. XXII. 13).

On więc, jak Mojżesz, Eliasz, i Abraham (Apoc. Abrahama 12), na czterdzieści dni pościł, w którym stanął na jego szyi w wodach rzeki Gichon (), której nazwa jest podłączony przez etymologically pisarza z korzeni "stoop" i "głośno się modlić" (R. Pirḳe El. xx.).

Zgodnie z Adæ et Vita Evæ, Adam stanął w Jordania-wersji, które mogą być przypisane do chrześcijańskiego copyists, którzy z oczywistych powodów, chce reprezentować Adam miał za jego chrztu w Jordania, zapominając, że od Eve, jak oni sami, kąpać w Tygrysem, Adam miałby innego wybranego z rzeki raj dla tego celu.

W dniach nawrócenia zdał, bliźniąt Kain i Abel urodzili się Adam i Ewa (Gen. R. XXII. 2).

Kain i szybko wstał, pobiegł dalej, trzcinę i zaprowadził do jego matki (; porównać Gen. R. XXII. 8): "Kain zabił swego brata z trzciny ()", zgodnie z jednomyślną opinię o Haggadah, dzieci Adam i Ewa urodzili się w pełni rozwinięte (Gen. R. XXII. 2).

Eve widział we śnie, że Kain miał zamordowany jego brata Abla i został uznany za zabitego z kamienia (Gen. R. XXII. 8; Księga Jubileusze, IV. 31), lecz odmówił ziemi otrzymają jego krwi (Giṭ. 57b ).

Jako rekompensatę za zamordowanego Abla, Bóg obiecał Adam syn którzy powinni "uczynić wszystko, co wiadomo, że Ty dajesz".

Choroba i śmierć Adama.

Adam, w wieku dziewięćset trzydziestu lat, stało się bardzo źle, bo Bóg niech mu siedemdziesiąt dwa dolegliwości.

On posłał swego syna Seta, z Eve, do ogrodu Eden do oleju uzdrawiania, aby przywrócić go do zdrowia (Pirḳe R. El. Xxxv).

Na jego drodze do raju Seth został zaatakowany przez dzikie zwierzę.

Po Eve's wymagający, jak zwierzę może zaryzykować atak na obraz Boga, zwierząt odpowiedział, że ona sama, jej poprzez grzech, miał rezygnuje z prawa do ponad do królestwa zwierząt (Pesiḳ. v. 44b, ed. Bubera i Sanh. 106b).

Nie do Seth powiedzial: "Poczekaj, aż w dzień sądu!"

lub "Stop! Jeśli nie chcesz być doprowadzone do wyroku przed Bogiem" (zarówno w oparciu o odczyty) zwierzę nie pozwólcie mu chodzić.

Jednakże, misji Seth był na próżno, Michał Anioł, któremu Bóg dał kontroli nad ludzkiego ciała, bo był on miał którzy zebrali pyłów do stworzenia Adama (Midr. Konen, w "BH" II. 27), powiedział mu, że jego ojca życia był na końcu, a jego dusza będzie odejść od niego w trakcie tygodnia.

Pogrzeb Adama.

Trzy dni po śmierci Adama (Gen. R. vii), które miało miejsce, tak jak w przypadku Mojżesza i Aarona, w obecności wielu aniołów, a nawet w obecności Pana, Jego dusza została przekazana przez Boga do Michaela, którzy przypisane jej miejsce w trzecim niebie (Ḥag. 12b) aż do dnia zmartwychwstania.

Jednostka została interred z wyjątkowym wyróżnieniem; czterech archangels, Michael, Gabriel, Uriel i Rafael (w celu dokładnego wyliczenia z podanych przez Haggadah; patrz Kohut, "Angelologie", str. 25), pochowano go w pobliżu raj, dokładne ich miejscu (Pirḳe R. El. xii. i xx). Jerozolima w pobliżu Hebronu, na miejscu ołtarza w świątyni, skąd pyłu Adama została podjęta, jest brama do raju.

Kilka dni po interment Adama przez virtutes, Eve poczułem, że zbliża się jej koniec był.

Dała jej dzieci razem i zamówić je zapisać nazwy dwóch pierwszych ludzi na dwóch tabliczkach z gliny i kamienia, bo miał dowiedziałem się od Michała, że Bóg postanowił wnieść powodzi i niszczących ogień na ziemię i że tylko te płyty to escape zniszczenia (Józef Flawiusz, Ant. "i. 2, § 3).

Eve zmarł po upływie sześciu dni, że jest, po tygodniu żałoby, jak Adam (shib'ah) mogą składać, zgodnie z prawem talmudyczne, sześć dni i tylko kilka chwil siódmy dzień (M. Ḳ. 19b).

Eve został pochowany przez aniołów u boku Adama, i aniołowie zleciła Seth nie smućcie się więcej niż sześć dni, i do odpoczynku i cieszcie się siódmego dnia, w tym samym dniu Bóg i aniołowie będą otrzymywać w radości duszy który podniósł się przede wszystkim sprawy ziemskie (Sanh. 65b), a ponadto, reszta na siódmy dzień miał być symbolem zmartwychwstania w przyszłym wieku (Sanh. 97a).

Na odbudowę żydowskiego Księga Adam próbował tutaj może być hipotetyczne w niektórych punktach, ani Apoc.

Mosis ani Życie można uznać stanowi kopię oryginalnego.

Ale wydaje się oczywiste, że te dwa apocryphas oparte są na Hebrajski i Aramejski Książka Adama i że ten ostatni należy do midrashic literatury, jak wielu jego aluzje można wytłumaczyć jedynie przez Midrasz.

Do legendy Adama z literatury obfituje rabinicznych, które wskazują na tego samego źródła.

W związku z tym oświadczeniem w Abot de-Rabbi Nathan (i. 6, wyd. Shechter), że Eve zawsze skierowana Adam jako "pan" to najwyraźniej nie zrozumiałym, aż w porównaniu z Życie i słowiańskich Książka Adama, które zawierają podobne oświadczenia , Która musi istnieć w pierwotnym, z którego zarówno zwrócił niezależnie od siebie.

W odniesieniu do rzekomego chrześcijańskiego elementy i reminiscencje w Nowym Testamencie w Apoc.

Vita Mosis i będą one wystarczająco charakteryzuje się następującymi przykładami: Apoc.

Mosis, III. "Child of Wrath", opiera się na haggadic lp nazwa Kain, i nie ma nic wspólnego z Ef.

ii. 3; i Apoc.

Mosis, XIX. "Lust jest początkiem wszelkiego grzechu", jest dokładnie żydowskiej (patrz wyżej), nie muszą więc zostały podjęte z takich źródeł jak James, i.

15. To zresztą jest w przypadku wszystkich innych rzekomych chrześcijańskich fragmentów w Apoc.

Mosis, które mogłyby okazać się nic, nawet jeżeli zostały one chrześcijańskiego pochodzenia; nie można dziwić się znaleźć Christian aluzje w języku książki czytać tak powszechnie wśród chrześcijan jako Apocrypha.

Nawet fragmenty, gdzie można było oczekiwać, że Christian lub edytora kompilator pojęcia to interject chrystologiczna są całkiem wolne od nich, z których wszystkie wskazują, że skłania się ani Apoc.

Vita Mosis, ani w żaden sposób został naruszony przez chrześcijańskich pisarzy.

Louis Ginzberg


Jewish Encyclopedia, opublikowanych między 1901-1906.

Bibliografia:


Schürer, Gesch.

3d ed. III., 288 i nast. Fuchs, Die Apokryphen und Pseudepigraphen des Alten Testament (trans. i ed. E. Kautzsch), ii.

506-529; Ginzberg, Die Haggada bei den Kirchenvätern, w Monatsschrift, 1899, pp.

63 i nast.

Do najważniejszych z wydań książki Adama są: Apoc.

Mosis, w Apocalypses Apocryphœ, ed.

Tischendorf, 1866; Adœ et Vita Evœ, ed.

H. Meyer, Abhandlungen der Bayrischen Akademie der Wissenschaften, Philosophisch-Klasse Philologische, XIV.

(1878), old slavonic book Adama; Jagic, Denkschriften der Wiener Akademie der Wissenschaften, Philosophisch-Historische Klasse (1893), i.

i nast., XLII.; Malan, Księga Adam i Ewa, przetłumaczone z etiopski, Londyn, 1882.LG


Także, zobaczyć:


Original Sin


Eden, Eve

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest