Adopcjanizm

Informacje ogólne

Adopcjanizm lub adoptianism, był teologicznej doktryny propounded w 8. wieku przez biskupa Hiszpański, Elipandus Toledo.

W celu odróżnienia Boskiej i ludzkiej natury Chrystusa, Elipandus stwierdzić, że w jego boskość Chrystusa był Synem Bożym przez naturę, ale w jego przyjęciu przez ludzkość. Nauki przeciwieństwie została przez Angielski uczony Alkuin i potępione jako herezja przez Rada Frankfurt (794).

Podobne poglądy były prowadzone przez Pawła z Samosata i naśladowcami Monarchianism.

Bibliografia

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Adopcjanizm

Zaawansowane Informacje

Mówiąc po prostu najbardziej, Adopcjanizm jest teoria, że Jezus był w naturę człowieka przez Boga, którzy stało się przyjęcie.

Najwcześniejsze prace istniejące, które wyraża to stanowisko jest Pasterz Hermasa, myśli, które mają być napisany przez brata biskupa Rzym około 150 AD.

To nauczał, że Odkupiciel był pozytywny człowiek wybrany przez Boga, a z nim Duch Boży zjednoczył.

Grał w pracy, do którego Bóg wezwał go, w rzeczywistości, on nie więcej niż zostało nakazane. Dlatego był przez Bożego przyjęty jako syn i wywyższony na wielką mocą i ziemskiego.

Wyrażających tego Christology którzy zostały zgłoszone heretyków w trzecim wieku miał on zapewnił jednocześnie był dominującym w świetle Rzym i że został wydany przez apostołów.

Ten widok był trwający w drugim i trzecim wieku kościół przez dynamistic monarchians, którzy nauczał, że Chrystus był sam człowiek na którego mocy Boży i którzy następnie został przyjęty lub stanowi Syna Bożego.

Liderem w tym ogólne ruch był Theodotus, którzy przybyli do Rzym z Bizancjum około 190.

Nauczał, że Jezus był człowiekiem którzy urodził się z Dziewicy poprzez działanie Ducha Świętego.

Po pobożność jego życia był testowany, Duch Święty zstąpił na Niego w chrzcie.

W ten sposób stał się Chrystusa i otrzymała uprawnienia do jego szczególną posługę.

Ale on wciąż nie był w pełni Bogiem, który został osiągnięty poprzez zmartwychwstanie.

Theodotus został Roman excommunicated przez Kościół, i wysiłek swoich uczniów do założenia oddzielnego kościoła na początku trzeciego wieku miały niewielki sukces.

Adopcjanizm była próba wyjaśnienia Boskiej i ludzkiej natury w Chrystusie i ich stosunku do siebie nawzajem.

A jak wielkie debaty chrystologiczna raged w czwartym i piątym wieku, zawsze było kilku którzy mogą być oskarżeni o podjęcie tej pozycji.

To nie błysku ponownie szeroko, jednak do drugiej części ósmego wieku, kiedy to powstał w commotion Hiszpański Frankish i kościołów.

Elipandus, biskupa Toledo z c.

780, w jego pism w Trójcy wyraził pogląd, że Chrystus był synem przyjęte; Felix, biskup Urgel w Pireneje, nauczał podobnej sytuacji szybko.

Liczne lokalne churchmen przeciwieństwie nich i ich nauki zostały potępione przez trzy synody pod Charlemagne, którzy założyć pozycji władcy Kościoła w sferę jego i którzy ten związany był z jego jedności.

Pope Adrian I stało się również, i odwołanie obu mężczyzn zostało uzyskane.

Mieli szereg następujących jednak, rozległe i wysiłki zostały zobowiązane do wprowadzenia tych ludzi z powrotem do krotnie.

Wpływ na kontrowersje trwał przez dziesięciolecia w Toledo.

Prawdopodobnie pozostałości dawnych Arian herezja się do popularności Adopcjanizm w tej chwili.

A dźwięk odrzucenia Adopcjanizm nigdy nie było wykonane, i skłonności w tym kierunku pojawiły się w niektórych pismach naukowych w okresie późnego średniowiecza.

HF Ty

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


A Harnack, History of Dogma; Hauck, SHERK, I.

Adopcjanizm

Informacje Katolicki

Adopcjanizm, w szerokim znaczeniu, chrystologiczna teorii, zgodnie z którą Chrystus jako człowiek, jest przybrani Syn Boży; dokładne przywozu słowo jest różna w kolejnych etapach i wykładniki teorii.

W przybliżeniu mamy: (1) Adopcjanizm z Elipandus i Felixa w ósmym wieku; (2) neo-Adopcjanizm z Abelard w XII w.; (3) kwalifikowaną Adopcjanizm niektórych teologów z XIV wieku.

(1) Adopcjanizm z Elipandus i Felixa w ósmym wieku to oryginalne formy Adopcjanizm, twierdzi, podwójne synostwa w Chrystusie: jedna przez pokolenia i charakter, jak i przez inne przyjęcia i łaski.

Chrystus jako Bóg jest rzeczywiście Syn Boży przez pokolenia i charakter, ale jako człowiek Chrystus jest Synem Bożym i tylko przez przyjęcie łaski.

Dlatego "człowiek, Chrystus" jest przybrani, a nie naturalnym Synem Bożym.

Taka jest teoria, która odbyła się pod koniec ósmego wieku Elipandus, arcybiskup Toledo, a następnie w ramach Mohammedan regułę, a przez Feliksa, biskup Urgel, a następnie pod panowanie Frankish.

Pochodzenie tej Hispanicus błąd, jak go nazywano, jest niejasny.

Nestorianizm był zdecydowanie Wschodniej herezja i jesteśmy zaskoczeni, aby znaleźć pochodną go w większości zachodniej części zachodniej Kościoła, i to długo po rodziców herezja miał znaleźć jego grobu w kraju.

Jest, jednakże zauważyć, że Adopcjanizm rozpoczęła w tej części Hiszpania, gdzie dominuje islamizm, a gdy miał Nestorian kolonii dla roku znalazł schronienie.

Łączny wpływ miał Nestorianizm i islamizm, bez wątpienia, zaokrąglone w podeszłym wieku katolickich Elipandus na znaczeniu.

Potem przyszedł pewnego Migetius, głosił jeden luźne doktryny, a gospodarstwa, między innymi błędy, że druga Osoba Trójcy Najświętszej nie istnieje przed Wcielenia.

W celu lepszego confute ten błąd, zwrócił Elipandus twardy i szybki linii między Jezusa jako Boga i Jezusa, jako człowiek, jest byłym naturalnych, oraz jego przybrani jedynie Syn Boży.

W reassertion z Nestorianizm podniosła burzę protestów z katolikami, kierowany przez Beatus, opat z Libana i Etherius, biskupa Osma.

To było utrzymać swoją pozycję, że Elipandus zgrabnie zachęconym współpracy Feliksa z Urgel, znany z nauki i wszechstronny umysł.

Felix wszedł do konkursu bezmyślnie.

Raz w ciepło, on okazał się silnym sojusznikiem Elipandus, a nawet stał się liderem nowych ruch nazwany przez współczesnych na Haeresis feliciana.

Chociaż Elipandus umieścić indomitable będą w służbie Adopcjanizm, Felix dał mu poparcie swojej nauki, a także punicka wiary.

Od Pisma on cytowany niezliczonych tekstów.

W patrystycznych i literaturze Mozarabic Liturgia znalazł takie wyrażenia jak adoptio, homo adoptivus, ouios thetos, rzekomo stosuje się do Wcielenia i Jezusa Chrystusa.

Nie zrobił on zaniedbania przy pomocy dialectics, remarking z subtilty, że epitet "Natural Syn Boży" nie może być oparty na "The Man Jezusa", którzy was zrodził czasowego przez pokolenia; którzy była niższa od Ojca, którzy nie był powiązany do Ojca w szczególności, lecz do całej Trójcy, w stosunku do pozostałych pytań niezmienionym, jeżeli Ojca lub Ducha Świętego został wcielony zamiast Syna.

Elipandus's obstinacy i Felixa, wszechstronność, ale były częściową przyczyną tymczasowej sukces Adopcjanizm.

Jeżeli okaże się, że potomstwo z Nestorianizm kołysać się w posiadaniu Hiszpania wellnigh dla dwóch dziesięcioleci, a nawet złożył inroad w południowej Francja, prawdziwym powodem znajduje się w islamitic zasady, które przyniosły praktycznie niczego do kontroli Rzym nad większą część Hiszpania; w zbyt ugodowe postawy Charlemagne, którzy, pomimo jego całe souled do lojalności Roman Wiary, może sobie pozwolić, aby zbyć politycznie prowincji tak drogo kupił.

Spośród dwóch heresiarchs, Elipandus zmarł w jego błąd.

Felix, po wielu insincere przykłady, została umieszczona pod nadzorem Leidrad w Lyonie i wydał wszystkie oznaki prawdziwego nawrócenia.

Jego śmierć byłaby nawet zdały na repentant śmierci, jeśli Agobar, Leidrad następca, nie znaleziono wśród swoich kart oznaczających wycofanie wszystkich byłych retractions.

Adopcjanizm nie długo outlive jego autorów.

Co Charlemagne nie mógł zrobić przez dyplomację i synody (Narbonne, 788; Ratisbon, 792; Frankfort, 794, Akwizgran, 799) on dokonany przez poznanie usług misjonarzy jak Święty Benedykt z ANIANE, którzy zgłaszane tak szybko, jak 800 przekształcenia 20000 duchownych i laymen; i savants jak Alkuin, których traktaty "Adv. Elipandum Toletanum" i "Contra Felicem Urgellensem" będzie kiedykolwiek być kredyt do chrześcijańskiej nauki.

Oficjalny potępienie Adopcjanizm znajduje się (1) Papież Hadrian's w dwóch liter, jeden z biskupów Hiszpania, 785, a do innych Charlemagne, 794; (2) w dekretach z dnia Frankfort (794), wezwana przez Charlemagne, prawdą jest, ale w pełni apostolskiej władzy "i pod przewodnictwem legata w Rzym, więc Synod Universalis, zgodnie z wyrazem współczesnej chroniclers.

W tych dokumentów naturalnych Boskiego ojcostwa Jezusa, tak jak człowiek jest zdecydowanie potwierdziła, i Jego przybrani ojcostwa, przynajmniej w takim zakresie, w jakim wyłącza fizycznych, zostaje odrzucona jako heretical.

Niektórzy pisarze, głównie protestanckich, które starał się wymazać z Adopcjanizm wszystkich plam z Nestorian herezja.

Te pisarzy, wydają się nie mieć złowionych w rozumieniu definicji Kościoła.

Ponieważ synostwa jest atrybut osoby, a nie z natury, ma dwóch synów stanowiska do stanowiska dwóch osób w Chrystusie, bardzo błędu Nestorianizm.

Alkuin dokładnie oddaje myśl Kościoła, kiedy mówi: "Ponieważ Chrystus Nestorian impiety podzielony na dwie osoby, ponieważ w dwóch naturach, więc automatycznie temerity dzieli go do dwóch synów, jednego naturalnych i jeden przybrani" (Contra Felicem, I PL CI, kol. 136).

W odniesieniu do argumentacji przez Feliksa na poparcie swojej teorii, może to być krótko zauważył, że (1), takich jak John teksty biblijne, XIV, 28, zostały już wyjaśnione w czasie z Arian kontrowersji, a inni jako Rom ., VIII, 29, odnoszą się do naszego przyjęcia, nie do Jezusa Chrystusa jest nigdzie w Biblii nazywany przyjął Syn Boży; nay więcej, Pismo Święte atrybuty "The Man Chrystusa" wszystkie predicates, które należą do Wiecznego Syn (por. Jan 1:18, 3:16, Rzymian 8:32).

(2) Wyrażenie adoptare, adoptio, stosowane przez niektórych Ojców, ma na celu jej świętym człowieczeństwie, a nie osoby Chrystusa; ludzkiej natury, nie Chrystusa, może to być przyjęte lub przyjęte przez program Word.

Konkretne wypowiedzi na Mozarabic Mszał, Homo adoptatus, lub niektórych Grecki Ojcowie, ouios thetos, albo nie stosuje się do Chrystusa lub jest wystąpienie nie rzadko stosowanych w pierwszych dniach z betonu dla abstrakcyjnych.

(3) W dialektycznym Felix argumenty przestają mieć znaczenie w chwili, to jest zrozumiałe, że, jak mówi Thomas, "ojcostwa właściwie należy do osoby".

Chrystus, Syn Boży, przez Jego wieczne pokolenia, pozostaje Synem Bożym, nawet po słowie, i założyć sobie znacznie zjednoczonej sacrum ludzkości; Wcielenia ujmuje nie więcej niż wieczne synostwa to od osobowości wieczne Słowo.

(Patrz Nestorianizm.)

(2) Nowa-Adopcjanizm z Abelard w XII wieku

W Hiszpański herezja lewej kilka śladów w średniowieczu.

Jest wątpliwe, czy chrystologiczna błędów Abelard można przypisać do niego.

Są to raczej wydaje się być logiczną konsekwencją złego budowy umieścić na hypostatical unii.

Abelard zaczęli kwestionować prawdy wyrażeń takich jak "Chrystus jest Bogiem", "Chrystus jest człowiekiem".

Powrót tego, co może wydawać się zwykłe logomachy istnieje naprawdę, w Abelard umysłu, podstawowym błędem.

On rozumiał hypostatical Unii jako połączenie dwóch naturach, boską i ludzką.

A bo, że fuzja stała się błąd, uczynił świętym człowieczeństwie zewnętrznych habit i przypadkowe dokumentu programu Word tylko, a tym samym odmowy znaczne rzeczywistości "człowiek, Chrystus" - "Christus wobec homo nie jest ktoś sed dici mógł alicuius modus ".

Jest oczywiste, że w takiej teorii człowiek, Chrystus nie może być nazywany prawdziwym Synem Bożym.

Był w przybrani Syn Boży?

Osobiście, Abelard repudiated wszystkie pokrewieństwa z Adoptionists, podobnie jak one przestarzałe bardzo pomysłu na ich przynależność do Nestorian herezja.

Ale po Abelard teoria rozprzestrzeniania poza Francja, na Włochy, Niemcy, a nawet Orientu, uczniowie byli mniej ostrożne niż kapitan.

Luitolph obronił na Rzym następujące propozycja - "Chrystus jako człowiek, jest naturalnym synem człowieka i adoptującymi Syn Boży"; i Folmar, Niemcy, przeprowadzone w tym błędnym elementem jego skrajnych konsekwencji, przy czym do Chrystusa jako człowiek z prawo do adoracji.

Abelard nowego-Adopcjanizm został skazany, przynajmniej w podstawowych zasadach, Alexander III, w rescript datą 1177: "My zabronić pod groźbą anatema, że ktoś w przyszłości odważą się twierdzić, że Chrystus jako człowiek nie jest znaczące rzeczywistości (non esse ktoś), ponieważ On jest naprawdę Bogiem, On jest zaprawdę człowieka ".

W odrzucenia tej nowej formy Adopcjanizm, gdyż opiera się całkowicie na interpretację przepisów hypostatical unii będzie można znaleźć w leczeniu tego słowa.

(Patrz hipostatycznej Unii.)

(3) Kwalifikowanych Adopcjanizm późniejszego Teologów

Formuły "naturalny Syn Boży", "Syn Boży przyjął" zostały ponownie poddane ścisłej analizie przez takich teologów, jak Duns Scotus (1300); Durandus jeden Portiano S. (1320); Vasquez (1604); Francisco Suárez (1617 ).

Wszystkie one dopuszczone do nauki Frankfort, i wyznał, że Jezus jako człowiek był naturalny i nie tylko przybrani Syn Boży.

Ale oprócz tego naturalne synostwa odpoczynku na hypostatical unii, myśli nie było miejsca dla drugiego ojcostwa, spoczywającej na łaskę, łaskę Unii Europejskiej (gratia unionis).

Nie zgadza się jednak, że w kwalifikacjach sekund ojcostwa.

Niektórzy nazwali go przybrani, ponieważ jego analogii z naszymi przyjęcie nadprzyrodzonego.

Inni, obawiając się konsekwencji, bo słowo może się zdarzyć, że przyjęcie Jezusa obcy, a cudzoziemiec od Boga, wolała nazywać naturalnych.

Żadna z tych teorii stoi w sprzeczności z definicją dogmat; jeszcze, ponieważ synostwa jest atrybut osoby, istnieje niebezpieczeństwo osób, mnożąc przez pomnożenie filiations w Chrystusie.

Druga naturalnych ojcostwa nie jest zrozumiały.

Druga przybrani ojcostwa nie jest wystarczająco eschew konotacji z przyjęcia określonych przez Radę Frankfort.

Nazywamy go przybrani którzy są obcy w przypadku wszystkich przyznanych ".

We wspólnym błędem tych nowych teorii, pomyłka już poczynione przez stare Adoptionists i Abelard, leży w supposition, że łaska zjednoczenia w Chrystusie, nie może być krótszy niż zwyczajowe owocny w łaski człowieka, powinna mieć podobny skutek, mianowicie. , Ojcostwa.

Mniej owocna nie jest, i jeszcze nie może mieć taki sam skutek w Niego jako w nas, ponieważ był on do Niego powiedział: "Tyś jest mój syn, dziś zrodził mi Ciebie" (Hebrajczyków 1:5); i dla nas, "You were afar off" (Efezjan 2:13).

Publikacja informacji w formie pisemnej przez JF Sollier.

Przepisywane przez Bob Knippenberg.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom I. wydania 1907.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 marca 1907.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest