Religijne kulty

Informacje ogólne

Nie ma definicji kultu, który jest powszechnie akceptowane przez socjologów i psychologów religii.

Termin kult popularnie stosowane do grup charakteryzują się pewnego rodzaju faddish nabożeństwo do osoby lub praktyki, która jest znacznie oprócz głównego nurtu kultury.

Na przykład, niektóre rodzaje działalności mogą podjąć cultlike ritualistic właściwości (szerokie zainteresowanie w ostatnich intensywnych ćwiczeń fizycznych został określany na kult fizycznej).

Gwiazdy kina, animatorów i innych osób publicznych, czasami generować pasji naśladowców zespoły, które nazywane są kulty (Elvis Presley kultu, cytować).

Grupy, które stanowią około zestaw ezoteryczne przekonania - nie koniecznie religijne - może być również określane jako kulty (na przykład, pływające saucer kulty).

Gdy stosowane do grup religijnych, kultu zachowuje wiele z tego popularnego użycia, ale trwa na bardziej konkretne znaczenie, zwłaszcza gdy skontrastowane z innego rodzaju organizacje religijne.

Kulty i inne formy organizacji religijnej

Do najczęściej stosowanych klasyfikacji organizacji religijnych jest w kościołach i sektach.

Chociaż istnieje wiele modyfikacji pierwotnego rozróżnienia, następujące punkty są zazwyczaj utrzymane.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Kościół odnosi się do organizacji religijnych, twierdząc, monopol na wiedzę o świętych, o wysoce zorganizowanego lub sformalizowanych dogmatów i hierarchii, ale także elastyczne wymogi dotyczące członkostwa w organizacji prób ministra do świeckie społeczeństwo, które jest częścią.

Samoobrona, z drugiej strony, są protesty przeciwko kościoła próbuje zmieścić się społeczeństwo świeckie.

A sekty poglądów się jako obrońca czystości doktryny, protest, co interpretuje jako pobłażliwość kościelnych i wykroczeń.

Jako obrońcy prawdziwej wiary, sekty mają tendencję do wycofania się z głównego nurtu działań na swiecie, aby podkreślić ścisłe zachowanie kody, a popyt na dowód zaangażowania.

Kulty mają niektóre takie same cechy jak sekty.

W rzeczywistości, niektórzy badacze wolą nie dokonują rozróżnienia.

Istnieją jednak pewne różnice odnotowania.

Kulty nie, przynajmniej początkowo, jak się widok rebelling ustanowionego przed kościołami.

Właściwie, praktyki kulty są często uważane wzbogacić życie rodzica kościoła, które mogą być częścią.

Kulty nie zwykle stres lub doktrynalnych kwestii teologicznych argumentów i doskonalenie jak oni podkreślają osoby z doświadczeniem osobistym i bardziej intensywne relacje z Bożego.

Większość z tych grup są ulotne, rzadko trwały ponad jednego pokolenia; przemijające i zmiennych z członkostwa.

Mistycyzm jest często silny element kultu w grupach.

Zakony franciszkanów, takich jak rozpoczął jako kulty zbudowany wokół obecności na charyzmatycznego lidera którzy podkreślili, styl życia dedykowany do osiągnięcia wysokiego poziomu duchowości. Mormoni rozpoczął jako kultowy, stał się sekty, i ostatecznie się w kościele. Wszystkie wielkie świat religii, po tej samej struktury rozwoju, ponieważ nagromadzone użytkowników i sformalizowanych hierarchii i dogmatów.

Współczesne kulty

Kulty są tak stara jak historia zapisana, ale w interesie współczesne kulty stał uzupełniony w końcu roku 1960 i na początku lat 1970, liczby wykształconych klasa średnia młodzieży opuszczonych tradycyjnych religii i przekonań i praktyk obejmował, które zostały albo kulturowo bezprecedensowe (wschodnia religii) lub wydaje się być throwbacks do starszej epoki (Fundamentalist Christianity).

W tym czasie młodzi ludzie byli coraz Znaleziono życia w różnego rodzaju religijnych gmin i angażowanie się w niekonwencjonalnych zachowań, takich jak mówił językami (Glosolalia), wierze, uzdrowienia, medytacji (często pod opieka z liderem duchowym i guru), i po tradycyjnych przywódców, że społeczeństwo dąży do spojrzeć na podejrzenia i ze podzielone.

Interes w kulty się na połączenie fascynacji i revulsion na masowe samobójstwo z kultem Jones w listopadzie 1978.

Współczesne kulty są w bewildering różnych ideologii, praktyki i formy przywództwa.

Wynoszą one od tych, które przylegają do rodzaju biblijnego chrześcijaństwa do osób poszukujących Oświecenie (nagłego oświecenia) za pośrednictwem działaniami Buddyzm Zen.

Niektóre kulty mają elastyczny, funkcjonalny przywództwa, jak wiele grup charyzmatycznych w Ruchu pochodzący z głównych religii chrześcijańskiej, inni mentorzy i którzy zatem kult wydarzeń, takich jak Reverend Sun Myung Moon, lider na zjednoczenie kościoła.

Niektóre hinduskiego guru, takich jak Bhagwan Shree Rajineesh z Rajineeshee sekty zostały uwierzyli przez ich zwolenników, które mają być embodiments życia Bożego.

Wspólnym mianownikiem wszystkich nowoczesnych kulty jest nacisk na społeczność i na bezpośrednie doświadczenie Bożej.

W kultowym, uczestnicy często poziom społecznego poparcia i akceptacji rywali, że to, co można znaleźć w rodzinie dwupokoleniowej.

Kult działalności, która jest często ezoteryczne i zdefiniowane jako bezpośredni kontakt z Boskim, generuje poczucie przynależności do czegoś głębokiego i bycia kimś.

Nowoczesny kultu może być postrzegana jako że daje kulturalnej wyspy wyrażających tożsamość i poczucie sensu w świat, który jakoś nie może ich dostarczyć tych rzeczy.

Kilka czynników zostały zasugerowane jako wkład do poszukiwań nowoczesnych i młodzieży w rozumieniu tożsamości poprzez kulty.

Każdy z tych czynników odnosi się do disenchantment, lub utraty rozumieniu, tradycyjnych sposobów oglądania rzeczywistości.

Lista tych elementów będzie się zawierać następujące elementy: zamęcie z lat 1960, w tym niepopularna wojna Wietnam, zamordowania kilku popularnych krajowych liderów, a coraz więcej dowodów na najwyższym poziomie politycznym niekompetencji i korupcji; nadal powszechne zażywania narkotyków wśród młodzieży, która tendencję do zakłócania stosunków rodzinnych i sprzyja tworzeniu narkotyków subkultury podkreślając doświadczenie ezoteryczne, szybki rozwój innowacji technologicznych, takich jak komputery i organizacji społecznych, takich jak biurokracją, które mają tendencję do powolnego spadku indywidualnego poczucia bycia w kontroli własnej losu; pozornej porażki tradycyjnych religii w celu rozwiązania problemów związanych z wojną, głodem, i alienacji; rozwój edukacji humanistycznej, że dyskredytuje tendencję do tradycyjnych sposobów i zachowujących się sądzić, zagrożenia ekologiczne i katastrofy nuklearnej; i wreszcie, zamożności, który przewiduje środków do prowadzenia alternatywnych stylów życia.

Kulty są wyzwania dla konwencjonalnych społeczeństwa.

Jako taka, że źródłem intensywnego pytania dotyczące ich ewentualnych skutków.

Nowoczesny kulty wyraźnie podniesiony na nowo prawnych kwestii, jak dalece społeczeństwo jest skłonne przejść do zagwarantowania wolności religijnej.

Niektóre z kulty zostali oskarżeni o Brainwashing użytkowników i tym samym naruszenie 1. Poprawkę do Konstytucji.

Trybunał przypadkach z udziałem młodych ludzi, którzy zostali siłą usunięty z kulty przez rodziców są nadal zdecydowała.

Przyszłe decyzje sądu może znacznie zmodyfikować tradycyjnej ochrony różnorodności religijnej w Stanach Zjednoczonych.

Niektóre kulty, Hare Kriszna jest jednym z utworzyły obrony prawnej i edukacji publicznej organizacji do walki o ich prawa do istnienia i praktyce to, co oni wierzą.

Inne skutki są mniej jasne.

Ta fala kulty może kruszą się w pył historii, tak jak wiele innych ma.

Natomiast w tym wieku może być również jednym z tych historycznych junctures że tworzy trwałą zmianę w teorii natury ludzkiej oraz w strukturze organizacji społecznych.

Jeśli tak, nowe kulty dostarcza informacje na temat charakteru tej zmiany.

Prawie wszystkie z nich stanowią emocjonalne i osobiste podejście do doświadczenia religijnego, lecz w dalszym ciągu podkreślam dostosowania w zmieniających świat, że stres osiągnięcia poszczególnych elektrowni i doskonałości poprzez prowadzenie praktyk kultu, a one często podkreślają konieczność harmonii między człowiekiem i inne aspekty przyrody.

Jako takie, współczesne kulty wzmocnienia wielu tradycyjnych amerykańskich wartości, takich jak niezależność, osiągnięcia, opanowania siebie, lub ekologii i ochrony, które straciły w obliczu własnej zamożności i poszukiwania.

Podobnie jak protestanckich Etyczne obsługiwane wczesnego kapitalizmu, ogólne etyki w kulty może być elementem stabilizującym w przyszłości społeczeństwo.

Jeśli tak, kult członkami mogą być również liderów tego nowego życia.

Oczywiste jest jednak, historyczny werdykt musi być oczekiwane.

Richard J Bord

Bibliografia


W Appel, kulty w Ameryce (1983); i Beckford, Kontrowersje Cult (1985); JE Biersdorf, głodu dla Doświadczenie (1975); O Bridges, amerykański Mistycyzm (1970); C Edwards, Crazy dla Boga: The Nightmare kultu Life (1979); J Ellul, The New Demons (1975); RS Ellwood i H Partin, grupy religijne i duchowe w Modern America (1988); K Fitzgerald, miasta na wzgórzu (1986); O Gardner, dzieci dobrobytu ( 1978); CY Glock i RN Bellah, Eds. The New Religious Consciousness (1976), I i K Hexham Poewe, Zrozumieć kulty i nowe Religie (1986); JG Melton, Encyclopedic Handbook of kulty w Ameryce (1986); J Needleman, The New Religie (1970); R Quebedeaux, The New Charismatics (1976); T Robbins, wyd., Kulty, Kultura i Prawo (1985).

Kulty

Zaawansowane Informacje

Definiowanie kultu jest znacznie trudniejsze, niż jest to często doceniane.

Wielu chrześcijan ewangelicznych wsparcie działań Żydów do Jezusa oraz zobaczyć je w uzasadnionych grupę misyjną.

Ale członkowie gminy żydowskiej względem ich jako zło i kultowa w błąd, fakt, że dobrze ilustruje problemy otaczającego słowo.

W nowoczesnej formie słowo "kultowy" został użyty pierwotnie przez Ernst Troeltsch w swojej klasycznej pracy, nauka społeczna z Kościołów chrześcijańskich (1912), gdzie klasyfikuje grupami religijnymi w odniesieniu do kościoła, sekty, i kult.

Dla Troeltsch kult stanowi mistyczne czy duchowe formie religii, że odwołania do intelektualistów i do klas wykształconych.

W centrum kultu jest duchowość, która ma na celu ożywienie martwego prawowierność.

Tak więc na początku Troeltsch Luter, wiele Puritans, pietyzm i może być postrzegane jako przykłady cultic religii.

Chociaż Troeltsch pomysłów na temat różnicy między kościołem i sekty generowane energiczne debata, mało uwagi poświęca się jego poglądów na temat kultu.

Jednak kilka wolnych pisarzy wpływem Troeltsch zanotowały ewangelicznego chrześcijaństwa w postaci kultu.

Więcej ważne dla współczesnego użycia słowa "kultowy" został rozwoju ewangelicznej polemikę wobec grup, które postrzegane jako heretical.

W klasycznych prac na ten temat, który prawdopodobnie dał wyraz swojej nowoczesnej użytkowania, jest Jan van Baalen w chaosie kulty (1938).

W tej pracy van Baalen expounds do przekonań religijnych różnych grup, takich jak theosophy, Christian Science, Mormoni, Świadkowie Jehowy i tematy ich do rygorystycznego teologicznej krytyce z perspektywy ewangelicznej.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat duża liczba książek związanych z ewangelicznej pojawiły się kulty.

Z biegiem czasu te w coraz większym stopniu koncentruje się na zarzut fałszowania informacji o kulty, immoralities ich przywódców, i sposoby ich naśladowców są oszukiwani.

W rezultacie, w wielu przypadkach przejścia wystąpił z teologicznych argument obala roszczeń różnych grup wyznaniowych do opierania się na psychologicznych argumentów, które wskazują, że członkowie tych grup są w jakiś sposób brainwashed.

Niniejsze opracowanie stanowi wielkie zagrożenie dla chrześcijaństwa, jak ewangeliczny może być postrzegana z William Sargent's The Battle for the Mind (1957).

W tej książce Sargent trwa ewangelicznego nawrócenia jako klasyczny przykład Brainwashing.

Ostatnio ten argument został opracowany przez Jim Siegelman i Flo Conway w popularnych książek Snapping (1979), gdzie doświadczenie chrześcijan na nowo narodzić się w porównaniu z procesem, poprzez który ludzie jak dołączyć do grupy Moonies.

Takie książki jak i tych opowieści w mediach o Brainwashing doprowadziły do znacznego nacisku na rządy poszczególnych państw Ameryki, Kanada, Polska, Niemcy i do anticonversion prawa.

Te prawa są rzekomo mających na celu grup jak Moonies.

Jednak ze względu na brak definicji (por. Zmiana Lasher, stan Nowy Jork w Zgromadzeniu, 25 marca, 1980) są one w praktyce mających na celu jakiejkolwiek postaci zmiany stylu życia, spowodowany przez religijnej konwersji.

Dzisiaj prawdziwym problemem jest propaganda kulty wartości słowo "kultowy" w świeckim społeczeństwie.

Chociaż istnieją wiarygodne dane statystyczne pokazują, że dla wszystkich członków grupy, takich jak dzieci Bożych, Kościół Zjednoczeniowy (Moonies), a Hare Krishna jest mniejsza niż 35000 w Stanach Zjednoczonych, a nawet mniej, w innych krajach zachodnich, grupy te są prezentowane jako poważne zagrożenie dla społeczeństwa.

W wyniku sekularystów są w stanie wezwać do przyjęcia ustawy, która zastąpi wolności religijnej przez grudgingly przyznane Tolerancja religijna.

Zamiast utrzymującej się z użyciem słowa, które teraz stały się propagandy broń, w praktyce akademickiej rozmów tych grup "nowymi ruchami religijnymi" powinna być stosowana.

Alternatywą dla tej terminologii neutralnym dostępne dla chrześcijan, którzy sprzeciwić takich grup na teologiczne podstawy byłoby ożywienie wykorzystania "HERETIC" lub po prostu połączyć te grupy "duchowych fałszerstw".

Taka procedura będzie przenieść debatę od teorie psychologiczne, które mogą zostać wykorzystane przez sekularystów przeciwko chrześcijaństwa na arenie teologicznej dyskusji i religijnych argumentów.

I Hexham


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


M Hill, Socjologia religii; WR Martin, Królestwo z kulty; HW Richardson, ed. Nowa Religie i zdrowia psychicznego; CY Glock i RN Bellah, Eds. The New Świadomość religijna; II Zaretzky'ego i MP Leone, Eds. , Religious Movements in Contemporary America; T i D Anthony Robbins, red.., W Gods We Trust; RS Ellwood, religijnymi i duchowymi grupy Modern w Ameryce; Needleman J i G Baker, Eds., Zrozumieć Nowe religii.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest