Wiara

Informacje ogólne

Wiara jest w ogóle w perswazji na uwadze, że niektóre stwierdzenie jest prawdziwe (Phil. 1:27; 2 Thess. 2:13).

Jej podstawową ideą jest wzajemne zaufanie.

A co jest prawdą, a więc godny zaufania.

Jest wiele stopni przyznaje się do zapewnienia pełnego wiary, zgodnie z dowodów, na których spoczywa.

Wiara jest wynikiem nauczania (Rom. 10:14-17).

Wiedza jest istotnym elementem w wierze, i to niekiedy zna jako równoważny do wiary (Jan 10:38; 1 Jana 2:3).

Jednak dwie wyróżniają w tym względzie, że wiara zawiera w nim zgodę, która jest aktem woli, w uzupełnieniu do Aktu zrozumienia Zgoda do prawdy jest istotą wiary, a ostatecznym gruntu, na którym nasze zgody do jakiejkolwiek prawdy objawionej opiera się na prawdziwości Bożego.

Historyczne wiary zatrzymania i zgodę w odniesieniu do niektórych stwierdzeń, które są traktowane jako zwykłe fakty z historii.

Tymczasowe wierze, że jest stan umysłu, który jest awakened u mężczyzn (np. Felix) przez wystawę prawda i przez wpływ religijnych sympatii, lub przez co czasami jest stylizowany na wspólne działanie Ducha Świętego.

Zapisywanie wiary jest tzw ponieważ ma życie wieczne, nierozerwalnie z nią związane.

Nie może być lepiej niż określone w słowa Zgromadzenia Krótszy Katechizm: "Wiara w Jezusa Chrystusa jest oszczędność łaski, którą otrzymujemy, a reszta na niego wyłącznie dla zbawienia, ponieważ jest on oferowany do nas w Ewangelii."

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Wiara akceptuje i uważa za jak najbardziej prawda bardzo pewny.

Ale specjalnego aktu wiary, która jednoczy się z Chrystusem jako obiekt osoba i dzieło Pana Jezusa Chrystusa (Jan 7:38; Dz 16:31).

Jest to szczególny akt wiary, o którą grzesznik jest uzasadnione przed Bogiem (Rom. 3:22, 25; Ga. 2:16; Phil. 3:9; Jana 3:16-36; Dz 10:43; 16: 31).

W tym akcie wiary wierzącego appropriates i opiera się na Chrystusa jako mediator sama we wszystkich swoich biurach.

Tę zgodę lub wiary w prawdę otrzymał świadectwo Bożej na zawsze powiązane z nim głębokie poczucie grzechu, odrębny świetle Chrystusa, będzie zgody, miłości i serca wraz z poleganie na, zaufanie, lub odpoczynku w Chrystusie.

To jest stan umysłu, w którym biednych grzesznik, świadomy swego grzechu, ucieka z jego własnej winni Chrystusowi swego Zbawiciela, na rolkach i ciężar wszystkich jego grzechów na niego.

Składa się przede wszystkim, nie biorąc pod uwagę zgodę na świadectwo Boga w swoim Słowie, ale w oswajają z fiducial zależność i zaufanie do jednego i tylko Zbawiciela, którego Bóg objawia.

Ta zależność i zaufanie jest istota wiary.

Przez wiarę wierzącego bezpośrednio i natychmiast appropriates Chrystusa jako własne.

Wiara w Chrystusa sprawia, że bezpośrednie działania nasze.

To nie jest dzieło, które Bóg przyjmuje graciously zamiast doskonałego posłuszeństwa, lecz jedynie przez strony, które się w osobę i dzieło naszego Odkupiciela jako jedyną podstawę naszego zbawienia.

Zapisywanie wiary jest aktem moralnym, gdyż wpływy z odnowioną będzie, a będzie odnawiana jest konieczne, aby sądzić, zgodę na prawdę Bożą (1 Kor. 2:14; 2 Kor. 4:4).

Wiara, więc, ma swoją siedzibę w części nasz moralny charakter w pełni, jak w intelektualnej.

W myśl pierwszego musi być oświecony przez Boskiego nauczania (Jan 6:44; Dz 13:48; 2 Kor. 4:6; Ef. 1:17, 18), zanim może on rozeznać, co się z Ducha.

Wiara jest niezbędna dla naszego zbawienia (Mark 16:16), ponieważ nie ma w niej żadnych zasług, lecz po prostu dlatego, że jest grzesznikiem, biorąc w miejscu wyznaczonym mu przez Boga, Jego wchodzących w Boga z tym, co robi.

W aresztowania lub podstawy wiary jest świadectwem Bożej, a nie zasadność tego, co Bóg mówi, ale prosty fakt, że mówi ona.

Wiara opiera się bezpośrednio na "Tak mówi Pan".

Ale w tym celu do prawdziwości wiary, szczerości i prawdy o Bogu musi być własnością i doceniane, wraz z jego unchangeableness.

Słowa Bożego i zachęca emboldens grzesznik osobiście do transakcji z Chrystusem jako dar Boga, do ścisłej z nim, objąć go, dać się do Chrystusa, a Chrystus jako jego podjęcia.

To słowo pochodzi z elektrowni, to jest słowo Boże którzy wykazała się w jego prace, a zwłaszcza w krzyżu.

Bóg jest, że dla jego dobra, słowem, ale także dla jego imię.

Wiara w Chrystusa zabezpiecza dla wierzących wolność od potępienia, lub uzasadnienie przed Bogiem, uczestnictwo w życiu, które jest w Chrystusie, życia Bożego (Jana 14:19; Rz. 6:4-10; Ef. 4:15,16 Itd.); "pokój z Bogiem" (Rom. 5:1); i uświęcenia (Dz 26:18; Gal. 5:6; Dz 15:9).

Wszyscy więc którzy wierzą w Chrystusa, na pewno będą zbawieni (Jan 6:37, 40; 10:27, 28; Rz. 8:1).

W wierze = Ewangelii (Dz 6:7; Rz. 1: 5; Gal. 1:23, 1 Tm. 3:9; Jude 3).

Wiary chrześcijańskiej

(Editor's Komentarze)

Dla chrześcijanina wierzącego, artykuły z tej prezentacji będzie prawdopodobnie sensu, ale nie wierzącego może mieć wielkie trudności zrozumienia pojęcia wiary chrześcijańskiej.

W tym celu, wybraliśmy do interject analogiczny tutaj.

Wyobraź sobie, że bardzo obcy wszedł do swojego miasta, i że zwrócił na to coś, co byłoby bardzo trudne dla Ciebie.

On prosi, aby zebrać wszystkie pieniądze i majątek masz kiedykolwiek nagromadzone w twoim życiu, w tym tytuł samochód, dom tytuł i cała reszta, i flush it all ustanawiające WC!

Wszystko!

Ale dlaczego ty to robisz, że nawet rozważyć?

Ponieważ ten miły człowiek mówi, że po tym, że przyszłość przyniesie ogromne finansowe dobrobytu dla Ciebie, Twojej poza szalona wyobraźnia!

(Warto zauważyć, że ta analogia jest podobna do wszystkich ogromne Loterii, że wiele programów Członkowskie działają teraz, ale w sensie bardziej ekstremalnych.) Użytkownik pewno chcesz słuchać tego miły człowiek, bo prowadzi rozmowy na temat bogactwa i dobrobytu niewyobrażalny!

Ale dlaczego nie może po prostu flush "trochę" w dół do toalety?

On powie Ci, że nie będzie działać, i że będzie musiała opróżnić absolutnie wszystko, że jesteś właścicielem materiału wartość w tym celu do pracy.

Czy można sobie wyobrazić dylemat można kontemplować?

Jeśli ten miły człowiek może być zaufanym się mówi prawdę, to są absolutnie zagwarantowane w niewyobrażalnych bogactw.

Ale co, jeśli nie działa, lub jeśli jest on do leżącego?

W tym przypadku, wszystko co kiedykolwiek pracował dla odeszła na zawsze, a teraz są natury.

Nie "odcienie szarości" dostępne są tutaj, wybór jest po prostu bardzo "czarny lub biały", tak lub nie.

Tak więc, jak Pan zamykającej rozwiązanie tej sytuacji?

Poszukać myśleć i myśleć, i próbuje dowiedzieć się taki miły człowiek.

Nie masz absolutnie żadnych dowodów, że niezależnie od tego, co on mówi, jest rzeczywiście prawdą!

Ale nagroda jest tak atrakcyjne, że jest to bardzo trudne do zignorowania.

W pewnym momencie, będziesz musiał zdecydować, czy naprawdę uważasz, że to, co on mówi, czy nie, bez żadnego sposobu, aby potwierdzić swój wybór.

Można łatwo zobaczyć, że wiele osób byłoby rozważyć, aby wybrać go kłamcą lub scoundrel lub po prostu misinformed miły człowiek, i tym samym przejść na tę szansę.

Jednakże, nie byłoby również niektórzy ludzie którzy będą przyjmować oferty, dla każdego z kilku powodów osobistych.

Istnieją ludzie którzy są niezwykle zaufanie, a oni zgadzają się bardzo szybko.

Są inni którzy są bardziej ostrożni lub sceptyczni, i to tylko zgodzić po studiach człowiek na chwilę, obserwując za wszelkie błędy lub nieścisłości, a ostatecznie stwierdzając, że nie widzi żadnego.

Istnieją jeszcze inne którzy mogą być sceptyczni ludzie, którzy mają, ale ostatnio horrendous trudności i już "wszystko stracone" i tak czują, że mają niewiele do stracenia.

Po wszystkim, gdy wszystko masz w świat jest nikiel, zaczerwienienie, że nikiel ustanawiające WC nie może być niezwykle stresujące.

Ta analogia ma na celu pokazać głównych aspektów wiary.

Osoba już ustalone, że coś jest poczułem się (wielki) wartości, osobowość i sposób życia.

Potem przychodzi wraz chrześcijaństwa, które oczekuje, że osoby dobrowolnie odwołuje się do wielu centralnych myśli i zachowań, które zostały zbudowane, a co?

Do "absolutną obietnicę" przyszłości szczęścia i dobrobytu, że nie można sobie wyobrazić!

Oraz "program" jest taka, że nie można zrobić "część drogi", jest przedstawiony jako wybór wszystko albo nic.

Po każdej osobie, ocenia tę okazję, reakcje i odpowiedzi są liczne i zróżnicowane.

Istnieją pewne którzy mają zaufanie i którzy natychmiast przyjąć.

Są inni którzy są bardzo "praktyczne" i którzy nalegać na "solidnych dowodów" przed uzgodnienia, ponieważ takie absolutne dowód nie jest dostępne, są one chcą się zaangażować, i być może nigdy nie będzie.

W międzyczasie, jest wiele osób, którzy czują pociąg do możliwości zyciu i szczęścia w niebie, ale którzy są (słusznie, w świat nowoczesnych) sceptyczni takich oferuje niesamowite.

Chcą, aby dowiedzieć się mogą wszystkiego o to, co jest wnioskowana przez chrześcijaństwo i na temat tego "Jezusa" wokół którego wszystko zależy.

Jednak bez względu na to ile studia będą robić, nikt nie będzie nigdy znaleźć absolutnym dowodem, że roszczenia (które nazywane są więc przekonania) są rzeczywiście prawdziwe chrześcijaństwo.

Tak, jednak indywidualnej przylatuje w tym punkcie, "skok wiary" ostatecznie jest konieczne, jeżeli dana osoba jest, aby "łącznymi", że jest to konieczne.

Słuszne jest, aby myśleć o tym w ten sposób: Pan daje każdej osobie swego rodzaju "umowy".

Na boku, On daje wejście do nieba i wiecznej szczęśliwości.

Na stronie osoby, umowa wymagania są stosunkowo proste, ale absolutnie konieczne, że o łącznej zobowiązanie do Pana Boga, jako jedynego boga, a także konsekwentne zachowanie wiary i od tego momentu.

Ta "umowa" jest określone jako zbawienie.

Osoba nie otrzyma pisemną kopię!

Jest to całkowicie na wierze, że osoba musi nadal wierzą, że zbawienie jest w mocy umowy, ponieważ rzeczywiste dowody nie będą dostępne dopiero po śmierci fizycznej.

W artykułów naukowych w tej prezentacji zazwyczaj oznacza, że wiara jest raczej zimne i bezosobowe temat.

Dla wiary chrześcijańskiej do rozwoju i istnienia, wierzymy, że musi on być nawet bardzo osobiste i emocjonalne.

To są sprawy, a następnie słowniku definicje lub WSZELKIE zwykłe słowa nie mogą opisać go, i tym podobnie i te słowa mają spróbować wyrazić, że wartości niematerialne i prawne aspekty wiary.

Dodatkowy punkt może być dokonane, co stanowi rodzaj zabezpieczenia około wiara!

Blaise Pascal jest uznawany za jednego z najwybitniejszych umysłów w historii.

Zaproponował kilka uwag, które są obecnie określane jako Zakład Pascala.

To był jego (analityczne) argument dla wierzacych w Boga.

On pierwszy zauważył, że w przekonań chrześcijaństwa są albo prawdziwe albo nie.

Jeśli są one prawdziwe, i jeden "zakłady", że są one prawdziwe, a następnie Eternal Bliss jest zdobyte.

Jeśli te przekonania są błędne lub nieprawdziwe, a śmierć jest ostateczna, co ma bettor utracone?

Z drugiej strony, jeśli osoba zakłady przeciwko istnieniu Boga i okazuje się zły, wynik jest Eternal Damnation.

Pascal uważało, że ten argument uniknąć konieczności wiary w podejmowaniu decyzji, aby wierzyć w Boga i chrześcijaństwa!

Wiara

Zaawansowane Informacje

Wiara jest nazwa odpowiadająca czasownika "wierzyć", dla których jest Hebrajski heemin, hiphil formie aman i Grecki (LXX i NT) pisteuo.

Te ostatnie to słowo kluczowe w NT, jest regularnie termin używany do określenia wielu dwustronnych stosunków religijnych w Ewangelii, która wzywa mężczyzn i kobiet, że wiary w Boga poprzez Chrystusa.

Złożoność tej idei znajduje odzwierciedlenie w różnych konstrukcji używanych z czasownikami (hoti klauzuli, albo też i bezokolicznik, wyrażając prawdę uwierzył; pl i epi z duńskim, oznaczający restful polegać na tym, do którego lub do którego go, kredyt; eis i, sporadycznie, z epi też, najbardziej typowych, charakterystycznych i oryginalnych NT użytkowania, rzadko obecne w LXX i wcale nie w klasycznym Grecki, przekazu myśli posunięcie - skiego zaufania wychodziło , oraz posiadają r., przedmiotem jego zaufania).

W Hebrajski: odpowiadającą aman (emuna, świadczonych pistis w LXX), regularnie oznacza wierność w sensie wiarygodności, a pistis sporadycznie niedźwiedzie, w tym sensie NT (Rom. 3:3, Boże, Matt. 23:23; Gal. 5:22, 2:10 Tytus, man).

Słowo emuna zwykle odnosi się do wierności Boga, i tylko w hab.

2:4 jest on używany do oznaczać człowieka religijnego odpowiedzi do Boga. Tam jednak, w przeciwieństwie kontekście między temperamentem sprawiedliwych i dumny z siebie odpowiedzialności Chaldejczycy wydaje się popyt na jej szerszym znaczeniu niż "wierność" samodzielnie , W tym sensie, a mianowicie, wyrzekając się siebie, poleganie na zaufanie Bogu, postawa serca, z których wierności w życiu jest naturalną ekspresję.

Jest to z pewnością w sensie apostolską, w której pisarzy cytatem tekstu (Rom. 1:17, Ga. 3:11; Hbr. 10:38), której sens i pistis, jak pisteuo, regularnie przeprowadza w NT, gdzie zarówno słowa są wykorzystywane praktycznie w warunkach technicznych (John preferując czasownika, Pawła:) do wyrażania złożonych myśli absolutnego akceptacji i uzależnienia od wyłącznych, pośrednictwo Syna jako samodzielnie zabezpieczenia miłosierdzie Ojca.

Obie zwykle ponosi cały ciężar znaczenia, czy ich celem jest gramatycznych Boga, Chrystusa, Ewangelię, prawda, obietnica, ani nie wyraziła na wszystkich.

Obie potwierdza zaangażowanie w następujący sposób: wyrok skazujący, nawet w kontekstach, gdzie wiara jest zdefiniowana w odniesieniu do tych ostatnich tylko (np. porównanie rezygnować. 11:1 z pozostałej części tego rozdziału).

Ze względu na charakter wiary, zgodnie z NT, jest żyć w prawdzie, które otrzymuje; wiary, spoczywającej na obietnicy Boga, daje za łaski Bożej przez pracującego dla chwały Boga.

Niektóre okazyjnie contractions szerokim tego pomysłu powinien być zauważony:

 1. James, samodzielnie NT pisarzy, wykorzystuje zarówno nazwa i czasownik oznaczający urodziła intelektualnej zgodę na prawdę (James 2:14 - 26).

  Ale tutaj jest on wyraźnie naśladowanie korzystania z tych, którego celem jest poprawna, konwertuje żydowskiego, którzy mogą również mieć pojęcie odziedziczył ich wiary od współczesnych źródeł żydowskich, i nie ma powodu, aby podejrzewać, że użycie tego było normalne lub fizycznej do Nim ( Jego odniesienie do wiary w 5:15, np. wyraźnie prowadzi pełniejszego znaczenia).

  W każdym przypadku punktu On czyni, a mianowicie, że tylko intelektualna "wiara", takich jak demony, które, jest niewystarczające, jest całkowicie zgodne z resztą NT.

  Na przykład, kiedy Jakub mówi, "wiara bez uczynków jest martwe" (2:26), mówiąc: on jest taki sam, jak Paweł, którzy w istocie mówi, "wiara bez uczynków nie jest wiarą w ogóle, ale jej naprzeciw" (por. Gal. 5:6; 1 Tm. 5:8).

 2. Czasami, przez naturalne przejście "na wiarę" oznacza ciało prawdy uwierzył (np. Jude 3; Rz. 1:5; Gal. 1:23, 1 Tm. 4:1, 6).

  To stało się użycie standardowego w drugim wieku.

 3. Od samego Chrystusa wywodzi się węższy korzystania z "wiary" dla wykonywania zaufania, który działa cuda (Matt. 17:20 - 21; 1 Kor. 12:9, 13:2), lub monitów działania cudów (Matt. 9 : 28 - 29; 15:28; Dz 14:9). Ratowanie wiary nie zawsze towarzyszy "cud - wierze", jednak (1 Kor. 12:9), ani na odwrót (por. Matt. 7:22 -- 23).

Ogólne Conception

Trzy punkty muszą być odnotowane na circumscribing z pomysłem wiary biblijnej:

Wiara w Boga Obejmuje Prawo wyznania o Bogu

Słowo "wiara" w zwykłej mowy obejmuje zarówno propozycje z credence ( "przekonania") i zaufanie do osoby lub rzeczy.

W tym ostatnim przypadku niektórych przekonania o zaufanego obiektu jest logiczne i psychologiczne presupposition do aktu zaufania sobie, zaufania w rzeczy odzwierciedla pozytywne oczekiwania dotyczące jego zachowanie i racjonalne oczekiwania, jeżeli niemożliwe jest rzeczą jest zachowanie zdolności są całkowicie nieznane . Przez zaufania w Biblii Bóg jest do odpoczynku na wiarę w to, co on wykazała, dotyczące jego charakteru i celów.

W NT, gdzie wiara w Boga jest definiowana jako zaufanie w Chrystusie, uznanie Jezusa jako oczekiwanego Mesjasza i wcielony Syn Boży jest uważany za podstawowy do niego.

W pisarzy pozwolić, że wiara w innej formie może istnieć, gdy jeszcze informacji na temat Jezusa jest niekompletne (Dz 19:1 nn.), Ale nie gdy Jego Boskiej tożsamości i Christhood są świadomie odmówiono

1 Jana 2:22 - 23; 2 Jana 7 - 9); wszystko, co jest możliwe wtedy jest bałwochwalstwo (1 Jana 5:21), kultu na wywołane przez człowieka unreality.

Częstotliwość, z którymi listy ukazują wiarę jako wiedząc, wierząc, i posłuszeństwa "prawda" (Tytusa 1:1; 2 Thess. 2:13; 1 Pet. 1:22, itp.) pokazują, że ich autorów uznać za prawowierność wiary podstawowych składników (por. Gal. 1:8 - 9).

Wiara opiera się na Divine Testimony

Wierzenia, jako takie, które odbyło się na podstawie wyroków, a nie na własny rachunek dowodów, ale świadectwo. Szczególności, czy przekonania powinny być traktowane jako pewniki znane lub wątpliwe opinii będzie zależeć od wartości zeznania, na których są oparte.

Biblia poglądów wiary wyroków jako pewniki i równoznaczna z ich wiedzy (1 Jana 3:2; 5:18 - 20, itd.), nie dlatego, że od wiosny rzekomo siebie autentyczną mistycznego doświadczenia, ale ponieważ na resztę zeznań Bogiem którzy "nie może kłamać" (Tytusa 1:2) i dlatego jest całkowicie godne zaufania. zeznania Chrystusa do nieba rzeczy (Jan 3:11, 31 - 32) oraz proroków i apostołów Chrystusa (Dz 10:39 - 43 ), Jest świadectwem samego Boga (1 Jana 5:9 nn.); Boga - inspirowana jest świadkiem Boga własnych świadków (por. 1 Kor. 2:10 - 13; 1 Thess. 2:13), w takim sensie że aby otrzymać to, aby zaświadczyć, że Bóg jest prawdą (Jan 3:33) i odrzucić to, aby Boga kłamcą (1 Jana 5:10).

Wiara chrześcijańska opiera się na uznaniu apostolskiej i biblijne jako świadectwo Boga własnym świadectwem jego syn.

Wiara Czy Supernatural Bożego upominkowe

Grzechu i szatana są tak zaślepieni spadł mężczyzn (Eph. 4:18; 2 Kor. 4:4), że nie mogą one rozpoznawać dominical i apostolski, aby być świadkiem słowa Bożego, ani "zobaczyć" i zrozumieć rzeczywistość, o których mówi (Jan 3 : 3; 1 Kor. 2:14), ani "pochodzić" w selfrenouncing zaufanie do Chrystusa (Jan 6:44, 65), do Ducha Świętego, oświeconego je (por. 2 Kor. 4:6).

Tylko odbiorców tego Bożego "nauczania", "rysunek" i "namaszczenia" przyjść do Chrystusa i trwać w Nim (Jana 6:44 - 45; 1 Jana 2:20, 27). Bóg jest tym samym autorem wszystkich oszczędności Ef wiary.

2:8; Phil.

1:29).

Przedstawienie biblijne

W całym Piśmie, Boże ludzie żyją wiarą, ale pomysł wiary rozwija się jako objawienie Bożej łaski i prawdy, na których opiera się wiara, poszerza.

W OT różnie definiuje wiarę jako odpoczynek, zaufanie i nadzieję w Panu, cleaving do niego, czeka na niego, co czyni go naszym tarczę i wieża, biorąc w nim schronienia, itp. Psalmists i proroków, mówiąc w poszczególnych kategoriach narodowych i odpowiednio obecny jako niezachwiane zaufanie wiary w Boga, aby zapisać swoje sługi z ich wrogów i spełnić swoje Deklarowanym celem ich błogosławieństwem.

Izajasz, szczególnie, wypowie poleganie na pomocy ludzi jako niezgodne z takiego zaufania (Isa. 30:1 - 18, itd.).

W odniesieniu do samorządu NT despairing nadzieję, świat odrzucenie posłuszeństwa, wytrzymałość i heroicznej przez OT, które objawia się ich wiernym jako wzór wiary, które chrześcijanie muszą się rozmnażać (Rom. 4:11 - 25; Hbr. 10:39 - 12:2).

Ciągłość jest avowed tutaj, ale także nowości, dla wiary, Boga otrzymania nowych wypowiedzi w słowach i czynach Chrystusa (Heb. 1:1 - 2), stał się wiedzą obecnego zbawienia.

Wiara, więc uznać, mówi Paweł, pierwszy "wszedł" w Chrystusie (Gal. 3:23 - 25).

Ewangelie pokazują Chrystusa wymagających zaufania w siebie jako noszących mesjańskiego zbawienia. John jest najpełniejszym w tej sprawie, podkreślając (1), że wiara ( "wierząc w sprawie", "pochodzących z" i "odbieranie" Chrystusa) obejmuje uznając Jezusa, nie tylko jako Bóg - nauczyciel i wysłał cud pracownika (jest to niewystarczające, Jana 2:23 - 24), ale jako Bóg wcielony (Jan 20:28), którego atoning śmierć jest jedynym środkiem zbawienia (Jana 3:14 - 15, 6 : 51 - 58); (2), że wiara w Chrystusa obecnego zabezpiecza korzystanie z "życie wieczne" wspólnoty z Bogiem (Jan 5:24, 17:3). Echa tej listy, obecnych i wiary w różnych dalszych relacji.

Paweł pokazuje, że wiara w Chrystusa jest jedynym sposobem na prawo relacji z Bogiem, który działa ludzki nie może uzyskać (patrz Rzymian i Galatów); Hebrajczyków 1 Piotra i wiary w obecnych dynamicznych nadziei i wytrwałości w ramach prześladowań.

Historia dyskusyjne

Kościół skorzystać z pierwszego, że zgodę na apostolskie świadectwo jest podstawowym elementem w wierze chrześcijańskiej, stąd obawy obu stron w gnostic kontrowersje w celu wykazania, że ich założenia były prawdziwie apostolskiej.

W patrystycznych okres, jednak pomysł wiara była tak zawęził, że skierował do zgody być traktowane jako całość.

Cztery czynniki razem spowodowane tym: (1) nalegań anty gnostic ojców, szczególnie Tertulian, że wierni są ci którzy uwierzyli "wiary", jak stwierdził w "reguła wiary" (regula fidei), czyli Creed; (2) w intellectualism Klemensa i Orygenesa, do którego pistis (zgodę na władze) było tylko gorsze zastąpić, i intensywniejszej kamienia, Gnoza (demonstracyjnej wiedzy), co duchowe, (3) przyswajania moralności biblijnej do stoickich moralism , Etyki nie wdzięczny, uzależnienia, lecz zdecydowanych selfreliance; (4) odzieży z biblijnej doktryny o komunii z Bogiem w neoplatonic sukienka, która okaże się, jak wstępował do mistycznego supersensible osiągnięte przez aspirujących miłości, bez powiązania z zwykłego korzystania z wiary w ogóle.

Ponadto, ponieważ w doktrynie uzasadnienie nie zostało zrozumiane, soteriological znaczenie wiary była misconceived i wiary (rozumiane jako prawosławny) została uznana po prostu jako paszport do chrztu (remitting wszystkich grzechów przeszłości) i kuratorem w życie Kościoła (podając ochrzczonych okazję, aby się godnym chwały przez ich dobre uczynki).

W Szkolnictwa rafinowane ten pogląd.

One odtworzone na wzór wiary z credence, z rozróżnieniem aglomeracja informis ( "nieformowanych" wiary, urodziła prawowierność) i aglomeracja caritate formata (credence "uformowane" na zasadzie pracy przez dodanie do niego nadprzyrodzonego w odrębnych łaski miłości).

Oba rodzaje wiary, ich posiadaniu, są zasłużeni działa, choć jakość zasług związanych z pierwszych jest tylko spójne (renderowania boska nagroda za potrzebne, choć nie obowiązkowe), a drugi tylko zyski condign zasług (co boskie nagrody ze względu na sprawy wymiaru sprawiedliwości).

Kościół rzymskokatolicki nadal formalnie określa credence z wiary, i dodał dalsze udoskonalenie poprzez rozróżnienie między "explict" wiary (wiara, która zna jej obiekt) i "ukrytych" wiary (uncomprehending zgodę na cokolwiek może się zdarzyć, że Kościół posiada).

Tylko ten ostatni (który jest ewidentnie nie więcej niż głosowanie zaufania w nauczaniu Kościoła i mogą odbywać się z pełnym ignorancji chrześcijaństwa) jest uważany za wymaganej laymen do zbawienia. Lecz zaledwie uległych dyspozycji jest tego rodzaju, z wyjątkiem biegunów biblijnego pojęcia oszczędności wiary.

W reformatorów przywrócone biblijnej perspektywy poprzez domaganie się, że wiara jest czymś więcej niż prawowierność, nie tylko wiara, zaufanie, lecz z osobistej wiary i zaufania w Boże miłosierdzie przez Chrystusa, że nie jest to zasłużeni pracy, jeden z aspektów ludzkiej sprawiedliwości, lecz raczej appropriating instrumentu , Pusty strony otwarte otrzymać bezpłatnie darem Bożej sprawiedliwości w Chrystusie, wiara, że Bóg jest - biorąc pod uwagę, jest sama w animacji, które z zasady miłości i dobrych uczynków spontanicznie wiosną i że oznacza komunii z Bogiem, a nie egzotycznych do uniesienia mistyczne ekstazy, ale wiary w codziennym handlu z Zbawiciela. Confessional protestantyzm zawsze utrzymać tych miejsc. Arminianizm tam mieszka tendencja do ukazują wiarę jako człowieka pracy, na których ułaskawienie grzechu jest zawieszony, jak w rzeczywistości, człowiek wkład własne zbawienie.

To byłoby dokonanie protestanckich ożywienie w doktrynie praw człowieka zasługują.

Liberalizm psychologized wierze radykalnie, redukując je do poczucia przyjemność z harmonii z Infinite przez Chrystusa (Schleiermacher), lub ustalone następujące rozwiązania do nauczania Chrystusa (Ritschl), lub obu razem.

Liberalna wpływ ma odzwierciedlenie w obecnie szeroko supposition, że "wiara", rozumiany jako optymistyczną wiarę w przyjaźni wszechświata, w oderwaniu od jakichkolwiek szczególnych creedal założenia, jest wyraźnie religijnej stan umysłu.

Neo i existentialist ortodoksyjnych teologów, reakcji wobec tego psychologizm, stres nadprzyrodzonego pochodzenia i charakteru wiary.

Oni opisują go jako aktywnego zaangażowania umysłu i woli człowieka powtórzone "tak" na powtarzające się wezwania do decyzji wydawanych przez słowa Bożego w Chrystusie, lecz elusiveness ich uwagę na treść tego słowa sprawia, że czasami trudno zobaczyć, co wierzącego jest myśl powiedzieć "tak".

Oczywiście, każdy teolog, biorąc pod uwagę charakter i znaczenie wiary oszczędności będzie zależeć od poglądów, które ma w Piśmie, i Boga, człowieka i ich wzajemnych stosunków.

JI Packer


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


DE Burton, Galatów; BB Warfield w HDB i studiów teologicznych i biblijnych; GH Box w HDCG; JG murarz, Czym jest wiara?

B Citron, Nowa urodzenia; systematyczne theologies C Hodge (III) i L Berkhof (IV, VIII); DM Baillie, wiary w Boga; G CBerkouwer, wiara i uzasadnienie; J Hick, Wiara i wiedzy; O Becker i O Michel, NIDNTT, II; Weiser, TDNT, VI; DM Emmet, Filozofia i wiara.

Wiara

Informacje Katolicki

I. znaczeniu tego słowa

(Pistis, aglomeracja).

W Starym Testamencie, Hebrajski oznacza przede wszystkim cierpliwości, cf.

Exod., XVII, 12, gdzie jest on używany do opisania wzmocnienia Mojżesza ręce; stąd pochodzi oznacza wierność, czy Boga wobec człowieka (Powtórzonego 32:4) lub człowieka wobec Boga (Ps. CXVI, 30) .

Jako wyraźna postawa człowieka wobec Boga, oznacza to, trustfulness lub zaufanie.

Byłoby jednak nielogiczne jest, aby stwierdzić, że słowo nie może i nie oznacza przekonania lub wiary w Starym Testamencie za oczywiste jest, że nie możemy umieścić zaufania osoby obietnic bez uprzednio zgody lub w sądzić, że osoby roszczenia do takiego zaufania.

Dlatego nawet jeśli mogą być udowodnione, że Hebrajski nie zawiera w sobie pojęcie wiary, to musi on zakłada.

Ale to słowo nie zawiera w sobie pojęcie wiary wynika z korzystania z radykalną, która w causative koniugacji lub Hiph'il, oznacza "wierzyć", np. Gen., XV, 6, i Deut., I , 32, który w ostatnim fragmencie dwóch znaczeń - viz.

z sądzić i zaufania - są połączone.

Fakt, że często sama nazwa oznacza wiarę lub wyznanie, wynika z hab., Ii, 4, gdzie w kontekście żądań.

Świadek z Septuaginta jest decydujące; oni czynią czasownika przez pisteuo, a nazwa przez pistis, a tu znowu dwa czynniki, wiara i zaufanie, są connoted przez tego samego terminu.

Ale że nawet w klasycznym Grecki pisteuo był używany do oznaczać wierzę, wynika z Eurypidesa (Helene, 710), logois d'emoisi pisteuson tade, a pistis może oznaczać, że "wiara" jest dowiedzione przez tego samego dramaturg, Teon d'ouketi pistis arage (Medea, 414, cf. Hipp., 1007).

W Nowym Testamencie znaczenie "wierzę" i "wiara", pisteon i pistis, przyjść na pierwszy plan; w Chrystusa mowy, pistis często oznacza "zaufanie", ale "wiara" (por. Mateusza 8:10).

W Dziejach Apostolskich jest używany obiektywnie z założenia chrześcijan, ale często jest być świadczone "wiary" (por. XVII, 31; xx, 21; xxvi, 8).

W Rzymian, XIV, 23, to ma sens "sumienia" - "wszystko, co jest nie jest grzechem" - ale Apostoł wielokrotnie używa go w znaczeniu "wiary" (por. Rzymian 4 i Galatów 3 ).

Jak konieczne jest, aby zwracać uwagę na ten fakt będzie widoczna dla wszystkich którzy są zaznajomieni z nowoczesnej literatury teologicznej; w ten sposób, kiedy pisarz w "Hibbert Journal", październik, 1907, mówi, "od jednego krańca do Ksiegi inne , Wiara i zaufanie jest tylko zaufanie ", trudno jest sprawdzić, jak chciał wyjaśnić, 1 Kor.

XIII, 13, Hbr., XI, 1.

Prawda jest, że wielu pisarzy teologicznych na dzień dzisiejszy są bardzo luźne myśli, i nic nie jest tak oczywiste, jak w ich traktowania wiary.

W artykule o których mowa tylko czytamy: "Zaufanie jest wiarą w Boga, wiara jest wiara, wyznanie wiary może oznaczać, ale religia nie jest równoznaczne z zaufania Bogu."

Podobny niedokładności był szczególnie zauważalny w "Czy mamy wierzyć?"

Kontrowersje jeden korespondent mówi "nie uwierzyli, jeśli mamy stracił wiarę, trzymać bliżej do nadziei i - największe z nich - miłości" ( "Czy mamy wierzyć?", str. 180, opr. Courtney WL, 1905 ).

Non-katolickich pisarzy mają repudiated wszystkich idei wiary jako zgody intelektualnej, a co za tym idzie oni nie zdawali sobie sprawy, że wiara musi prowadzić do ciała dogmatyczne przekonania.

"W jaki sposób i przez co wpływ", pyta Harnack, "żywych wiary przekształcona w Credo, które mają być uwierzyli, zrzeczenia się do Chrystusa w filozoficzne Christology?"

(cytowany w Hibbert Journal, loc.. cit.).

II. WIARA MAJ uważane zarówno obiektywnie i subiektywnie

Obiektywnie on stoi za sumę prawdy objawione przez Boga w Piśmie i tradycji, i które Kościół (patrz WIARY, rządy) prezentuje nam w krótkiej formie w jej wyznanie, subiektywnie, wiary stoi na mocy zwyczaju lub przez które zgodę na te prawdy.

Jest z tym subiektywnym aspekcie wiary, że jesteśmy tutaj wszystkim zainteresowanym.

Zanim przejdziesz do analizy pojęcia wiary, pewne pojęcia wstępne muszą być jasno sformułowane.

(a) dwojakim celu wiedzy.

-- "Kościół katolicki", mówi Sobór Watykański, III, IV, "zawsze stwierdzić, że istnieje dwojaki porządek wiedzy, i że te dwa zlecenia różnią się od siebie nawzajem nie tylko w ich zasady, ale w ich obiektem; w jednym wiemy o naturalnych powodów, w innych Bożego przez wiarę; obiektu z jednej prawdy jest osiągalna przez naturalne przyczyny, przedmiot jest inne tajemnice ukryte w Bogu, ale musimy wierzyć i które mogą być znane do nas przez objawienia Bożego ".

(b) teraz intelektualnej wiedzy mogą być określone w sposób ogólny jako unii między intelektu i zrozumiałej obiektu.

Ale prawda jest zrozumiałym dla nas jedynie w zakresie, w jakim jest to oczywiste dla nas, i dowodów na to, różnego rodzaju; tym samym, zgodnie z różnym charakterze dowodów, ale są różne rodzaje wiedzy.

Tak prawda może być oczywiste - np. w całości jest większa niż jej część - w tym przypadku mamy powiedział, że intuicyjne wiedzy; lub prawda może nie być oczywiste, ale deducible z pomieszczeń, w których jest zawarty - wiedza taka jest określany jako uzasadnioną wiedzę, albo znowu prawda może być ani oczywiste, ani deducible z pomieszczeń, w których jest on zawarty, ale intelekt może być zobowiązany do jej zgody, ponieważ mają jeszcze do odrzucenia niektórych innych powszechnie akceptowane prawdy; wreszcie, intelekt może być skłonna do zgody na prawdę na żaden z powyższych powodów, lecz wyłącznie dlatego, choć sama w sobie nie jest oczywiste, to prawda opiera się na poważne organ - na przykład, przyjąć oświadczenie, że Słońce jest 90000000 mil daleko od ziemi, ponieważ właściwe, władze veracious ręczyć za fakt.

Ten ostatni rodzaj wiedzy jest określany wiary, i jest to bezwzględnie konieczne w życiu codziennym.

Jeżeli organ, na które mamy podstawy naszej zgody jest ludzkie, a zatem fallible, mamy ludzi i fallible wiary, jeżeli organ jest Bożego, mamy Bożego nieomylnym i wiary.

Jeśli do tego dodaje się średnio przez organ Bożego, który dla niektórych oświadczeń jest stawiana przed nami, a mianowicie.

Kościoła Katolickiego, mamy Bożego-Katolicy (patrz WIARY, Reguła).

(C), dowody, niezależnie od jego źródła, może być w różnym stopniu i tak powoduje większe lub mniejsze jędrność przyczepności na część umysłu, która wyrazi zgodę na prawdę.

Tak czy argumenty za i przeciw władzom prawda może być chcąc lub równomiernie wyważony, w tym przypadku intelekt nie pozwala na jego stosowanie się do prawdy, ale pozostaje w stanie absolutnej wątpliwości lub zawieszenie wyroku lub argumentów w jednym maj dominują strony, chociaż nie, z wyłączeniem tych z drugiej strony, w tym przypadku nie mamy pełną przyleganie do intelektu prawda, ale tylko w kwestii opinię.

Wreszcie, argumenty wysunięte lub organy mogą być tak przekonujący, że umysł daje jej bezwarunkowym zgodę na proponowane oświadczenie i nie ma strachu, bo bez niej nie powinno być prawdziwe, to stan umysłu jest określany certitude, i jest doskonałą wiedzę.

Opatrzności Bożej wiary, a następnie, że jest formą wiedzy, która pochodzi z Bożego organu, i które w konsekwencji begets absolutną certitude w myśl odbiorcy

(d), że takie Bożego wiara jest konieczne, wynika z faktu Bożego Objawienia.

Do objawienia oznacza, że Najwyższa Prawda nie zna do człowieka i do niego prawdy objawione, które same w sobie nie są widoczne dla ludzkiego umysłu.

Musimy więc, albo w całości odrzucić objawienie, lub przyjąć ją przez wiarę, że jest, musimy przedstawić nasz intelekt do prawdy, których nie możemy zrozumieć, ale które się do nas na organ Bożego.

(e) My przyjechać na lepsze zrozumienie nawyku lub mocy wiary, gdy mamy wcześniej analizie aktu wiary, a tej analizy będzie ułatwiony poprzez badanie akt oczu wizji i działania w uzasadnionej wiedzy.

W oka odróżnić wizję mamy trzy rzeczy: oka, wizualnej lub wydziału do kolorowego obiektu, a światło, które służy jako medium między okiem i obiektu.

Jest to zwykle termin na kolor formalnej obiektu (objectum formale i) widzenia, ponieważ jest to dokładnie to, co czyni i sam coś obiekt widzenia, poszczególnych obiektów mogą być określane jako materiał obiektu, np. jabłko tym, że człowiek , Itd. Podobnie, światło, które służy jako medium między okiem a obiekt jest określany jako formalnego powodu (objectum formale quo) nasze rzeczywiste widzenie.

W ten sam sposób, gdy analizujemy aktu intelektualnej zgodę na danym prawda, musimy odróżnić intelektualnej wydziału, który elicits akt w zrozumiałej obiekt do których skierowany jest intelekt, i dowody, czy wewnętrznej, że do obiektu lub zewnętrznych do , Która przenosi nas do zgody.

Żaden z tych czynników może być pominięte, każdy współpracuje w doprowadzeniu do działania, czy z oczu wizji lub intelektualnej zgody.

(f) W związku z tym, do aktu wiary będziemy potrzebować wydziału w stanie wywołać aktu prawnego obiektu współmierne z tym wydziale, a dowody - nie nierozerwalnie zewnętrznych, ale do tego obiektu - który ma służyć jako związek między wydziałów i obiektu.

Będziemy rozpocząć analizę z naszego obiektu: --

III. ANALIZA przedmiotu lub postanowienie w akcie Bożej WIARY

(a) Dla prawdy, które mają być przedmiotem działania Opatrzności Bożej wiary, należy się Bożego, i to nie tylko jako pochodzące od Boga, ale za samo dotyczy Boga.

Podobnie jak w oczne widzenia formalnego obiekt musi być coś kolorowego, więc w wierze Bożego formalne obiekt musi być coś Bożego - w języku teologicznym, objectum formale Bożego i wiary jest prawda w pierwszej Jako, Prima Veritas w essendo -- -- Nie mogliśmy dokonać aktu Bożego wiara w istnienie Indie.

(b) Again, dowodów, na których zgodę na tej Bożej prawdy musi być również sam Bożego, i nie musi być tak blisko, że związek między prawdą i dowodów, na które przychodzi do nas jako istnieje między kolorowymi obiektu i światło; byłego jest warunkiem koniecznym do korzystania z naszego wydziału wizualnych, przy czym ta ostatnia jest przyczyną naszej rzeczywistej wizji.

Ale nikt nie może ujawnić, ale Bóg, Bóg, innymi słowy, Bóg jest jego własnych dowodów.

Stąd, podobnie jak formalne obiekt Bożego wiara jest pierwsza prawda sam tak dowody, że pierwsze prawda jest pierwsza prawda stwierdzająca.

Aby użyć języka szkolnego jeszcze raz, i objectum formale, lub napędowej, lub dowody, Bożego wiara jest Prima Veritas w dicendo.

(c) Istnieje spór, czy te same prawdy może być zarówno obiekt wiary i wiedzy.

Innymi słowy, możemy sądzić, że zarówno rzeczy, ponieważ jesteśmy na dobrej powiedział jej, ponieważ władze i sami postrzegają je za prawdziwe?

Thomas, Szkot, i inni, że posiadają coś raz się być prawdziwe, przyleganie umysł nie jest w żaden mądry wzmocnione przez organ jednej którzy stwierdza, że jest tak, ale większość teologów utrzymuje, De Lugo, że nie może być wiedza, która nie spełnia całkowicie uwadze, że władze mogą potem znaleźć miejsce, aby zakończyć swoje zadowolenie.

-- Możemy zauważyć tu absurdalne wypowiedzi credo quia impossibile, które wywołało wiele sneers.

To nie jest Aksjomat w Szkolnictwa, jak stwierdzono w "Revue de Metaphysique et de Morale" (marzec, 1896, str. 169), a także zaproponowano więcej niż jeden raz w "Czy mamy wierzyć?"

korespondencji.

Wyrażenie ma Tertulian, których dokładne słowa: "NatUS est Dei Filius, non pudet, quia pudendum jest: i zmarły jest Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus, resurrexit; certum est, quia impossibile" (De Carne Christi, cap. V).

Ten traktat pochodzi z Tertulian, Montanist dzień, kiedy został zabrany przez swoją miłość do paradoksu.

Jednocześnie jest oczywiste, że pisarz tylko ma na celu dostosowanie się do mądrości Boga objawia się w uniżeniu od Krzyża, jest on może paraphrasing St Paul's słowa w 1 Koryntian 1:25.

(d) Niech nas teraz podjąć konkretne działania wiary, np. "Wierzę w Najświętszej Trójcy."

Ta tajemnica jest materiał lub pojedynczych obiektów, na których jesteśmy obecnie wykonywaniu naszej wiary, formalne obiektu jest jego charakter jako Bożej prawdy, a prawda jest wyraźnie inevident tak dalece jak dotyczy to w żaden sposób odwołań do naszego intelektu Wręcz go raczej repels.

A mamy jeszcze zgody na jej przez wiarę, która w konsekwencji ma dowodów na zewnętrznych, a nie do wewnętrznej prawdy jesteśmy przyjmująca.

Ale nie może być współmierne z dowodów takiej tajemnicy Bożego zapisać się zeznania, a to stanowi dla naszego napędowej zgodę na tajemnicę, jest w języku szkolnego, objectum formale quo naszej zgody.

Jeśli następnie, jesteśmy zapytano, dlaczego wierzymy w jakiejkolwiek wiary Boskiej Opatrzności Bożej prawdy, tylko odpowiednią odpowiedź musi być, ponieważ Bóg go ujawniła.

(e) Możemy zwrócić uwagę w tym fałszu związku z powszechnie pojęcia, że wiara jest ciemno.

"My wierzymy", mówi Sobór Watykański (III, iii) ", że objawienia są prawdziwe, nie w rzeczywistości, ponieważ wewnętrznej prawdy o tajemnicach jest wyraźnie postrzegany przez naturalne światło rozumu, ale ze względu na władzę Boga, który objawia im , Bo nie może być ani błąd błąd ".

Zatem, aby powrócić do aktu wiary, które nam się w Trójcy Świętej, możemy je w ten sposób syllogistic mody: Cokolwiek Bóg objawia, jest prawdziwe, lecz Bóg ujawniła tajemnicę Trójcy Świętej więc tę tajemnicę, jest prawdziwe.

Głównym założeniem jest niekwestionowanej i nierozerwalnie z powodów oczywistych; Subsumpcja jest również prawdą, ponieważ jest ono zgłaszane do nas przez nieomylnym Kościoła (por. WIARY, rządy), a także ponieważ, jak mówi Sobór Watykański, "w uzupełnieniu do wewnętrznej pomocy Jego Ducha Świętego, ma się Bogu dać nam pewnych zewnętrznych dowodów Jego objawienie, a mianowicie. Bożego niektórych faktów, zwłaszcza cuda i proroctwa, ponieważ te ostatnie wyraźnie manifestem wszechmocą Bożej i nieskończonej wiedzy, które zapewniają najbardziej pewnych dowodów Jego objawienie i są dostosowane do możliwości wszystkich ".

Stąd Thomas mówi: "Człowiek nie wierzę, chyba widział, co miał, aby sądzić, albo przez dowody cudów lub coś podobnego" (II-II: 1:4, ad 1).

Święty jest tutaj mowa o motywy wiarygodności.

IV. Motywy wiarygodność

(a) Kiedy mówimy, że niektóre oświadczenia jest niesamowita często oznacza jedynie, że jest to nadzwyczajne, ale należy pamiętać, że to jest nadużycie języka, dla wiarygodności lub incredibility o stwierdzenie nie ma nic wspólnego z jego wewnętrznej lub prawdopodobieństwo improbability, ale zależy wyłącznie od mandatu organu którzy czyni.

W ten sposób wiarygodność oświadczenie, że tajny sojusz, który został wpisany do Anglii i Ameryki między zależy wyłącznie od autorytatywnego stanowiska i prawdziwości naszego informatora.

Jeśli on być urzędnik w biurze rządu jest możliwe, że może on mieć zabierani niektóre prawdziwe informacje, ale jeśli nasze informatora jest premier Anglii, jego oświadczenie jest najwyższy stopień wiarygodności, ponieważ jego poświadczenia są najwyższe.

Kiedy mówimy o motywy wiarygodności prawdy objawionej nam to dowód na to, że są rzeczy potwierdziła prawdy objawione.

Innymi słowy, wiarygodność oświadczenia jest correlative i proporcjonalne do poświadczenia organu którzy czyni z nich.

Teraz mandatów Bóg jest niekwestionowanej, dla samej idei, że Bóg wymaga wszechwiedzy i Najwyższej Prawdy.

W związku z tym, co mówi Bóg jest supremely wiarygodne, choć nie koniecznie supremely zrozumiałym dla nas.

Tutaj jednak, że prawdziwe pytanie brzmi nie jak do Boga lub poświadczenia wiarygodności, co on mówi, ale co do wiarygodności oświadczenia, że Bóg zna.

Innymi słowy którzy to, co jest lub organ do tego oświadczenia, i to, co poświadczenia tego organu nie pokazują?

Jakie są motywy wiarygodności oświadczenia, że Bóg wykazała, że ten lub?

(b) te motywy wiarygodności może być krótko stwierdził, co następuje: w Starym Testamencie nie uważa za inspirację książki, ale jedynie jako książki mające wartość historyczną, znajdujemy szczegółowe wspaniałe relacje z Bogiem, ze szczególnym narodem, do którego on wielokrotnie ujawnia się, czytamy w cuda uczynił w ich korzyść, jak i dowodów prawdy objawienia On czyni, ale najbardziej wysublimowanych nauczania i powtarzające się ogłoszenie o Bożym pragnieniem, aby zapisać świat od grzechu i jego skutków.

A ponad wszystko znajdziemy w całej stronach tej książki szereg wskazówek, teraz ukrywać, teraz jasne, niektóre osoby którzy wondrous ma przyjść na świat jako saviour, my go znaleźć zapewnił jednocześnie, że jest człowiekiem, w innym że on jest sam Bóg.

Gdy skręcamy w Nowym Testamencie znajdujemy, że rekordy narodzin, życia i śmierci, kto, natomiast wyraźnie człowieka, również twierdził, że jest Bóg, który okazał prawda Jego roszczenia przez całe Jego życie, cuda, nauki, i śmierci, i wreszcie o triumfie Jego zmartwychwstanie.

Znajdujemy ponadto, że On założył Kościół, który powinien, tak On powiedział, nadal do końca czasu, który powinien służyć jako repozytorium Jego nauczanie, i powinny być środki mające zastosowanie do wszystkich ludzi owoców odkupienia On miał kute.

Kiedy dojdziemy do kolejnego historii tego Kościoła znajdujemy go szybko rozprzestrzenia całym świecie, i to mimo jego pokornej pochodzenia, unworldly nauczania i okrutne prześladowania, które spełnia on w rękach władców tego świat.

A jak przekazać wieków znajdujemy w tym walki z Kościołem schisms herezje, a jej własne grzechy ludzi! Własnej władców - i jeszcze tego samego dalsze wieki, wieki publikowanie tej samej doktryny, przed ludźmi i wprowadzania tych samych tajemnic o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu, na świat Zbawiciela, który, tak się nauczył, zanim odszedł do przygotowania w domu dla tych, którzy podczas gdy na ziemi powinna mieć uwierzyli w Niego i walczył w dobrej walce.

Ale jeśli historii Kościoła, ponieważ Nowy Testament razy tak cudownie potwierdza sam Nowy Testament, Nowy Testament, jeżeli tak wspaniale uzupełnia Starego Testamentu, te książki naprawdę musi zawierać, co twierdzą, że zawierają, mianowicie.

Boskim objawieniu.

A ponad wszystkim, że osoba, której życie i śmierć były tak minutely przewidywano w Starym Testamencie, i którego historia, jak powiedziano w Nowym Testamencie, tak doskonale odpowiada jego prorocze zdefiniowania w Starym Testamencie, musi być co On twierdził, że jest , Viz.

Syna Bożego.

Jego twórczość, dlatego należy Bożego.

Kościół, który Założył również musi być Bożego i repozytorium i strażnika Jego nauczanie.

Rzeczywiście, możemy naprawdę powiedzieć, że dla każdego prawdy chrześcijaństwa, które naszym zdaniem sam Chrystus jest naszym świadectwem, i wierzymy w Niego, ponieważ On twierdził Divinity spoczywa na jednoczesne świadectwo Jego cuda, Jego proroctwa Jego osobisty charakter, charakter jego doktryny, wspaniałe rozmnażania Jego nauczanie pomimo jego działające na ciało i krew, Wielka zeznania tysięcy męczenników, liczne opowieści o świętych, którzy dla dobra Jego doprowadziły heroiczne życie, historii Kościoła, ponieważ sama Ukrzyżowanie , A może bardziej godne uwagi niż jakakolwiek z historii pontyfikatu od Świętego Piotra do Piusa X.

(c) świadectwa te są jednomyślne, wszystkie one punkt w jednym kierunku, są one w każdym wieku, są one jasne i proste, i są w oswoić z humblest wywiadu.

A jak Sobór Watykański powiedział, "Kościołem, jest przez nią wspaniałe rozmnażania, wondrous jej świętości, jej niewyczerpalne płodności w dobrej roboty, jej jedności katolickiej i jej trwałą stabilność, wielki i wieczystą motywem wiarygodności oraz irrefragable jej świadkiem Bożego "(Const. Dei Filius).

"Apostołów", mówi Święty Augustyn, "zobaczyli i uwierzyli w szefa organu; widzimy Ciało niech nam wierzyć w głowie" [Rozmowa ccxliii, 8 (al. CXLI), de temp., PL, V 1143 ].

Każdy wierny będzie echo słów św Richard Victor, "Panie, jeśli jesteśmy w błędzie, przez samego siebie, zostały oszukane na te rzeczy zostały potwierdzone przez takie znaki i cuda w naszym sercu, jak tylko może zostały zrobione przez Ciebie! "

(De Trinitate, 1, cap. ii).

(d) Ale istnieje wiele nieporozumień w odniesieniu do znaczenia i urząd motywy wiarygodności.

W pierwszej kolejności, dają nam one ostateczne i niektórych wiedzy Bożego Objawienia, ale tej wiedzy poprzedza wiarę, nie jest to wersja ostateczna motywem naszej zgody do prawd wiary, jak mówi Thomas, "Wiara ma charakter na racji, nie ze względu na to, jej zdaniem, dla wiary jest to, że nie pojawi się, ale ponieważ jest przypisany do jednego zeznania w której prawda jest infallibly found "(De Veritate, XIV, 8); tej wiedzy prawdy objawionej, które poprzedza wiara może tylko beget człowieka wiary nie jest nawet przyczyną Bożego wierze (por. Francisco Suárez, fide DISP. III, 12), ale raczej należy uznać zdalnego skłonność do niej.

Musimy domagać się tego, ponieważ w umysłach wielu wiara jest postrzegany jako mniej lub bardziej niezbędne wyniku wnikliwej analizy motywów wiarygodności, które myślą Sobór Watykański potępia wyraźnie: "Jeśli ktoś mówi, że zgodę wiary chrześcijańskiej nie jest wolne, ale niekoniecznie wynika z argumentów, które rozum ludzki może dostarczyć na jego rzecz, lub jeśli ktoś mówi, że łaska Boża jest tylko niezbędne do życia, że wiara, która działa poprzez miłość, niech będzie anatema "(Sess. IV) .

Nie można motywy wiarygodności że tajemnice wiary w siebie jasne, dla, jak mówi Thomas, "argumenty, które skłaniać nas, aby sądzić, np. cuda, nie okażą się wiary, ale tylko prawdziwość oświadcza, którzy go go do nas, a co za tym idzie nie beget wiedzy o tajemnicach wiary, ale tylko wiary "(w wysłana., III, XXIV, Q. I, art. 2, sol. 2, ad 4).

Z drugiej strony, nie wolno nam zminimalizować dowodowej prawdziwe życie motywy wiarygodności w sferze ich prawdziwe "Powód oświadcza, że od samego początku nauczania Ewangelii było eksponowanym przez znaki i cuda, które wydał, tak jak to było, jednoznacznego dowodu z definicją prawdy "(Leon XIII, Æterni Patris).

(e) Kościół dwukrotnie potępiony pogląd, że wiara opiera się ostatecznie na nagromadzenie prawdopodobieństw.

Stąd propozycja, "Zgoda wiary nadprzyrodzonej.. Jest zgodne z jedynie prawdopodobne wiedzy objawienia" został skazany przez Innocentego XI w 1679 roku (por. Denzinger, Enchiridion, 10th ed., Nie. 1171); i Syllabus Lamentabili zdrowych zmysłach ( Lipiec, 1907) potępia propozycję (XXV), że "zgody wiary spoczywa ostatecznie na nagromadzenie prawdopodobieństw".

Ale ponieważ wielkie nazwiska Newman został przeciągnięty na kontrowersje dotyczące tej ostatniej propozycji, możemy zwrócić uwagę, że w Gramatyka Zgoda (Rozdz. x, sekty. 2), Newman odnosi się wyłącznie do dowodu wiary stwarzane przez motywy wiarygodności, a on stwierdza, że słusznie, ponieważ nie są one demonstracyjnej, w tym linii dowód może być określany jako "nagromadzenie prawdopodobieństw".

Ale byłoby absurdalne, aby powiedzieć, że Newman zatem opierać się na ostatecznej zgody w tej wiary, jako nagromadzenie materii rzeczywistości nie jest on tutaj dokonywania analizy aktu wiary, ale tylko ze względu na wiarę; kwestia władzy nie wchodzą w jego argumentów (por. McNabb, Oksford Konferencje Wiary, pp. 121-122).

V. ANALIZA do Aktu WIARA Z punktu widzenia subiektywny

(a) w świetle wiary.

-- Anioł rozumie prawd, które są poza człowiekiem, zrozumienie, jeśli zostały następnie człowiek wezwany do zgody na prawdę poza ken z ludzkiego intelektu, ale w oswoić z angelic intelektu, wymagać będzie w chwili obecnej coś więcej niż jego naturalne światło rozumu, on będzie wymagać to, co możemy nazwać "angelic w świetle".

Jeśli teraz, ten sam mężczyzna byli wzywani do zgody na prawdę poza zrozumienie zarówno mężczyźni, jak i aniołów, to z pewnością potrzeba jeszcze wyższe światło, a my w tym świetle termin "w świetle wiary" - światła, ponieważ umożliwia mu zgodę na tych prawd nadprzyrodzonych, a światło wiary, ponieważ nie tak illumine tych prawd, które czynią je nie dłużej ukrywać, wiara musi być zawsze "istoty rzeczy się spodziewamy, dowodem rzeczy wydaje się, że nie "(Hebrajczyków 11:1).

Stąd Thomas (De Veritate, XIV, 9, ad 2) mówi: "Chociaż Divinely podawać w infuzji świetle wiary jest bardziej wydajne niż naturalne światło rozumu, jednak w naszym obecnym stanie tylko niedoskonałym udziału w nim, a tym samym pochodzi przekazać, że nie beget w nas prawdziwe widzenie tych rzeczy, które ma na celu nauczyć nas, takich wizji należy do naszego wiecznego domu, gdzie się doskonale, że udział w świetle, gdy w grzywny, w świetle Bożej będziemy zobacz światła "(Ps. xxxv, 10)."

(b) konieczność wprowadzenia takich świetle jest oczywiste, od tego, co zostało powiedziane, jest dla wiary zasadniczo aktu zgody, a tylko jako zgodę na szereg dedukcyjne i indukcyjne reasonings, albo intuicja pierwszych zasad, byłoby niemożliwe bez świetle rozumu, tak, za zgodę na nadprzyrodzonej prawdy byłoby niemożliwe bez nadprzyrodzonej wzmocnienia naturalne światło "Quid est enim nisi aglomeracja credere quod non vides?"

(tzn. to, co jest wiary, ale wiary w to, co widzisz, nie?) zwraca się do św Augustyna, ale też mówi: "Wiara ma swoje oczy, poprzez które w jakiejś widzi, że jest to prawdą, która nie jest jeszcze zobaczyć i przez , które za to z pewnością najbardziej widzi, że nie widzi tego, co uważa "[Ep.

reklama zgody., Ep.

CXVIII 8 (al. ccxxii), PL, II, 456].

(C), jest oczywiste, że to "światło wiary" jest dar nadprzyrodzony i nie jest konieczne wynik zgodę na motywy wiarygodności.

Nr kwota studiów będzie wygrać, nie intelektualnej przekonanie co do wiarygodności ujawniła religii ani nawet do roszczeń Kościoła, aby być nieomylnym naszym przewodnikiem w sprawach wiary, będzie produkować w tym świetle ludzkiego umysłu.

Jest to bezpłatny dar Boży.

Stąd Sobór Watykański (III, III;) naucza, że "wiara jest nadprzyrodzonej mocy przez które z inspiracji i pomocy łaski Bożej, wierzymy tych rzeczy, które mają być prawdziwe, która wykazała, On".

Ten sam dekret idzie na powiedzieć, że "chociaż wiara zgody nie ma sensu w ciemno, jeszcze nie można zgodę na nauczanie Ewangelii w sposób niezbędny do zbawienia, bez oświetlenia Ducha Świętego, który w bestows wszystkim słodyczy w wierzącą i wyrażając zgodę na prawdę ".

Tym samym, ani w odniesieniu do prawdy, że ani w odniesieniu do motywów, aby sądzić, ani jeśli chodzi o subiektywne zasady, za pomocą którego wierzymy - a mianowicie.

podawać w infuzji w światło - wiara może być uznane za ciemno.

(d) miejsce woli w akcie wiary.

-- Do tej pory widzieliśmy, że wiara jest aktem intelektu zgody na prawdzie, która jest poza jej pojąć, np. tajemnicy Trójcy Świętej.

Ale dla wielu wydaje się to prawie jak daremny zwrócić się do intelektu do zgody na propozycję, która nie jest wewnętrznie jako oczywiste byłoby zwrócić się do oczu, aby zobaczyć dźwięk.

Oczywiste jest jednak, że intelekt może zostać przeniesiony przez będzie albo nie do studiów lub studiów pewnej prawdy, choć prawda, jeżeli jest oczywiste, jeden - np., że całość jest większa niż jej części -- woli nie może wpływać na intelekt w przyczepności do niego, może jednak przenieść ją do myśli o czymś innym, a tym samym odciągnąć go od tego szczególności kontemplacji prawdy.

Jeśli teraz, przenosi się do intelektu do rozważenia dyskusyjny punkt np. kopernikańskiego i Ptolemejskiego teorii relacji między słońce i ziemi - jest oczywiste, że intelekt może tylko zgodę na jeden z tych poglądów w proporcji jak jest przekonany, że widok jest szczególnie prawdziwe.

Ale nie ma widzenia, tak dalece, jak możemy wiedzieć, bardziej prawdopodobne niż prawdy, więc sam intelekt może tylko dać jej częściowe przystąpienia do jednego z tych poglądów, zawsze musi być wykluczony z bezwzględnej zgody przez możliwość, że w świetle innych może być prawo.

Fakt, że mężczyźni posiadają znacznie więcej tenaciously do jednego z tych argumentów nie gwarantuje, może być tylko ze względu na pewne uwagę zewnętrznych, np. że jest to absurd, aby nie posiadają co zdecydowana większość ludzi posiada.

I tutaj należy zauważyć, że, jak mówi Thomas wielokrotnie, intelekt tylko zgodę na oświadczenie dla jednego z dwóch powodów: albo dlatego, że oświadczenie to natychmiast lub mediately oczywiste samo w sobie - np. pierwsze zasady lub zawarcia z pomieszczeń -- Ponieważ będzie przenosi ją do tego.

Zewnętrznych dowodów oczywiście wkracza do gry podczas wewnętrznej dowodów na to, chcąc, ale choć byłoby absurdalne, bez wagi dowodów na jego poparcie, zgodę na prawdę, która nie zrozumieć, ale nie kwoty takie dowody mogą nam zgodę, może jedynie wykazać, że oświadczenie, o którym mowa, było wiarygodne, naszym ostatecznym rzeczywistych zgody może być tylko z powodu istotnych dowodów, które samo oświadczenie złożone lub, jeżeli to niemożliwe, ze względu na wolę.

Stąd to, że Thomas wielokrotnie definiuje akt wiary jako zgody na intelekt będzie ustalona przez (De Veritate, XIV, 1, II-II, Q. ii, a. 1, ad 3, 2, c. ; Jw., IV, 1, c., reklama i 2).

Powodem, a następnie, dlaczego mężczyźni trzymać się pewnych przekonań tenaciously więcej niż argumentów na swoją korzyść to gwarantuje, ma być poszukiwane w woli, a nie w intelekt.

Organy znajdują się po obu stronach, istotnych dowodów nie jest przekonujące, ale coś ma być nabyte przez zgody na jeden widok, a nie inne, i to do odwołania będą, co określa się intelekt zgodę na widok którego obietnic najbardziej.

Podobnie, w wierze Bożego mandatu organu, który mówi nam, że Bóg uczynił pewne znaki są silne, ale są one zawsze zewnętrznych na propozycję, "Bóg wykazała, że w tym lub", a co za tym idzie nie mogą one zmusić naszą zgodę, ale tylko pokaż nam, że to oświadczenie jest wiarygodne.

Kiedy następnie, czy chcemy zapewnić w naszej zgody na bezpłatne szczególności wszelkie oświadczenia lub nie czujemy, że w pierwszej kolejności nie możemy zrobić, chyba że istnieją silne dowody zewnętrznych na swoją korzyść, aby sądzić, że to jedynie z powodu będziemy chcieli zrobić byłoby absurdalne.

Po drugie, nie sprawdzi się zmusić nasze zgody, ponieważ nie jest on wewnętrznie oczywiste, ale pozostaje faktem, że tylko pod warunkiem naszej zgody na to, co mamy w ludzkiej duszy tęskni za naturalny, a mianowicie. Z posiadania Boga , Który jest zarówno przyczyną, jak i władze oświadczają, nasz ostateczny koniec "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony", "Bez wiary niemożliwe jest proszę Boga".

Thomas wyraża to powiedzenie: "Do dyspozycji jest wierzacym, że jeden którzy akceptuje inne słowo dla niektórych stwierdzenie, ponieważ wydaje się, montażu lub przydatnych do tego celu. W ten sam sposób wierzymy Boskim objawieniu, ponieważ nagroda życia wiecznego jest obiecane dla nas tak robi. Jest to będzie, który jest przenoszony przez perspektywę do tej nagrody zgodę na to, co powiedział, chociaż intelektu nie jest przeniesiona przez co rozumie je. Stąd mówi Święty Augustyn (xxvi w Tract. Joannem, 2): cetera mógł homo nolens, credere nonnisi volens "[tj. innych rzeczy człowiek może zrobić wobec Jego woli, aby sądzić, ale on musi się]" (De Ver., XIV, 1).

(e), ale podobnie jak intelekt potrzebne nowe światło i specjalnych w celu zgodę na nadprzyrodzonych prawd wiary, tak również będzie potrzebuje specjalnej łaski od Boga, tak że może on tendencję do nadprzyrodzonego dobra, które jest życiem wiecznym.

W świetle wiary, a następnie, oświeca rozumienie, choć prawda nadal pozostaje niejasny, ponieważ jest on poza intelekt jest pojąć, ale nadprzyrodzonej łaski przesuwa się, które, mając obecnie nadprzyrodzonego dobra umieścić przed nim, przenosi się do intelektu zgodę na co go nie rozumie.

Stąd to, że wiara jest opisany jako "wprowadzenie do niewoli, co aż do zrozumienia posłuszeństwo Chrystusa" (2 Koryntian 10:5).

VI. DEFINICJA WIARY

Powyższe analizy pozwoli nam określić działania Opatrzności Bożej nadprzyrodzonej wiary jako "akt intelektu zgody na Bożej prawdy ze względu na przemieszczanie woli, która sama w sobie jest przeniesiona przez łaski Bożej" (św. Tomasz, II - II kw. IV, a. 2).

I podobnie jak w świetle wiary jest darem supernaturally przyznany na zrozumienie, a więc również tej łaski bożej woli przemieszczających się, jak sugeruje jej nazwa, równie nadprzyrodzonego i całkowicie nieodpłatne prezent.

Nie ma dar do poprzedniego badania z nich nie mogą być nabywane przez człowieka wysiłki, ale "Ask a będziecie otrzymywać."

Od tego wszystko zostało powiedziane dwóch najważniejszych corollaries następujące:

To pokusy przeciw wierze, są naturalne i nieuniknione i nie są w sensie sprzeczne z wiarą, "ponieważ", mówi Thomas, "zgodę na intelekt w wierze ma wolę, i od obiektu, do którego w tym samym zgodę intelektu nie ma własnego właściwego obiektu - na które jest rzeczywiste zrozumiałej wizji obiektu - wynika, że intelekt jest postawa wobec tego obiektu nie jest spokój, wręcz przeciwnie uważa, że i zadaje pytanie o to, jej zdaniem, wszystkie zaś że zgodę na ich unhesitatingly; tak dalece jak to jest zaniepokojony intelektu nie jest zadowolony "(De Ver., XIV, 1).

(b) Należy również wynika z powyższego wynika, że akt wiary jest nadprzyrodzoną zasługi, ponieważ wpływy ze zostanie przeniesiony przez łaski i miłosierdzia Bożego, a zatem posiada wszystkie niezbędne składniki w zasłużeni działania (por. II-II, P . Ii, a. 9).

To pozwala nam zrozumieć, St James's słowa, gdy mówi, "szatani także wierzymy i drżeć" (II, 19).

"Nie ma zgody, że chętnie", mówi Thomas, "ale są one zmuszone przez niego dowody te znaki, które dowodzą, że zgodę na to, co wierni są prawdziwe, choć nawet tych dowodów nie dokona prawd wiary tak oczywiste jak sobie pozwolić na to, co jest określane jako wizja z nich "(De Ver., XIV 9, ad 4); ani nie jest ich wiary Bożego, lecz jedynie filozoficzne i fizycznych.

Niektórzy mogą fantazyjnych powyższych analiz zbędny i może pomyśleć, że zbyt wiele delektować Scholasticism.

Ale jeśli ktoś będzie na bóle porównać do nauczania Ojców z Szkolnictwa, a także divines z Anglican Church w XVII i XVIII w., z tym z nie-katolickich teologów dziś, że on znajdzie w Szkolnictwa jedynie wprowadzane do kształtu, co Ojcowie nauczał, że wielkie Angielski divines zawdzięczają swoją trwałość i prawdziwej wartości ich ogromnej wiedzy patrystycznych i ich ściśle logicznym szkolenia.

Niech ktoś którzy tego oświadczenia wątpliwości porównaj Biskup Butler's analogię Religia, chaps.

V, VI, z papieru na temat "wiara" się do Lux Mundi.

Pisarz tej papieru mówi nam, że "wiara jest pierwiastkowej energii duszy", "niezdecydowanego próbnego", że "jego pierwotnej uwaga zostanie zaufania", i wreszcie, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie na definicji, to może tylko powtórzyć: "Wiara jest wiara.

Wierząc, jest po prostu sądzić ". Nigdzie nie ma jakiejkolwiek analizy warunków, nigdzie jakiegokolwiek rozróżnienia między względnymi części odgrywaną przez intelekt i wolę, i czujemy, że tych, którzy czytać papier musi mieć wzrosła z jego Lektura z poczuciem, że zostały wędrówek - pisarza, którego używamy własnych wypowiedzi - "żongluje labirynt słów".

VII. : Habit wiary i życiem wiary

(a) Mamy określone w akcie wiary jako zgody na intelekt do prawdy, która jest poza jego rozumienie, ale który przyjmuje pod wpływem woli przeniesiona przez łaskę i analizy jesteśmy teraz w stanie określić na mocy wiary w nadprzyrodzony przez nawyk, który mocno wierzę w to, aby być prawdziwym Bogiem, która wykazała.

Teraz każdy ma racji doskonałości niektórych wydziałów, ale wynika z wiary w połączeniu z dwóch kierunków działań, a mianowicie., Intelekt, który elicits aktu, który przenosi się do intelektu, aby to zrobić, co za tym idzie, doskonałość wiary będzie zależeć od doskonałości, z którymi każdy z tych wydziałów wykonuje swoje zadania przydzielone; intelekt musi unhesitatingly zgodę, musi się szybko i łatwo przenieść ją do tego.

(b) unhesitating zgodę na intelekt nie może być z powodu intelektualnej przekonanie zasadność wiary, czy chodzi o podstawy, na których spoczywa lub rzeczywistych prawd wierzymy, "wiara jest dowodów na to, że nie pojawi się"; musi, a następnie odwołać się do faktu, że te prawdy przyjść do nas na Bożego nieomylnym zeznania.

A jednak wiara jest tak w istocie "niewidzialnego" może okazać się, że specyficznych funkcji w świetle wiary, które widzieliśmy się tak niezbędne, jest w jakiejś do nas stać, nie wizji rzeczywistości, lecz instynktowne oceny prawd, które są uznane za objawione.

Thomas wydaje się podpowiedź w tym, kiedy mówi: "Jako przez inne zwyczaje pozytywnego człowiek widzi, co jest zgodne z tych zwyczajów, tak by nawyku wiary w umysł człowieka jest skłonna do zgody, aby te rzeczy, które należą do prawdziwej wiary i nie na inne rzeczy "(II-II: 4:4, ad 3).

W każdym akcie wiary tym unhesitating zgodę na intelekt jest w związku z wnioskiem o jego efektywne będzie powodować, a tym samym należy stwierdzić, z racji teologicznych wiary, kiedy uznają ją jako nawyk lub jako racji moralnych, , Jak podkreśla Thomas (I-II kw. LVI), nie ma racji, właściwie tzw w intelekt chyba w jakim jest to uzależnione od woli.

Tak więc zwyczajowe promptitude z przemieszczających się w intelekt, aby zgodę na prawd wiary jest nie tylko wydajny przyczyną intelektu zgody, ale jest dokładnie to, co daje taki zgody jej pozytywnego, a co za tym idzie zasłużeni, charakter.

Wreszcie, promptitude z tym będzie można tylko unswerving pochodzą z jego skłonnością do Najwyższego Dobra.

I na ryzyko powtórzenia musimy ponownie zwrócić uwagę na rozróżnienie między wiarą jako czysto intelektualnej habit, który jako taki jest suche i jałowe, miejsce zamieszkania i wiary, rzeczywiście, w intelekt, ale motived o miłości lub miłości Boga, który jest naszym początkiem, naszym ostatecznym końcem, a nasze nagrody nadprzyrodzonego.

"Co prawda ruch woli", mówi Święty Augustyn, "wpływy z prawdziwej miłości" (de Civ. Dei, XIV, ix) oraz, jak pięknie wyraża on gdzie indziej, "Quid est ergo credere w eum? Credendo amare , Credendo diligere, credendo w eum wyjść, Ejus et membris incorporari. Ipsa jest aglomeracja jak ergo de Deus nobis exigit et non-invenit i exigat, nisi donaverit i invenerit ".

(Xxix Tract. w Joannem, 6. - "Co, a następnie, aby wierzyć w Boga? - To jest miłość do Niego, by sądzić, aby przejść do Niego, by sądzić, i które mają być włączone w Jego członkami., A następnie , Jest wiara, która domaga się od nas Bóg, a on nie znajdzie to, co On może zażądać z wyjątkiem przypadków, gdy dał to, co On może znaleźć. "), Następnie jest to, co należy rozumieć przez" żywych "wierze, lub w perspektywie teologów, aglomeracja formata , Viz. "Poinformowane" o miłości, miłości Boga.

Jeśli chodzi właśnie wiary jako zgody wywoływanej przez intelekt, potem urodziła tej wiary jest taki sam nawyk numerycznie, gdy zasady informowania o miłości dodaje się do niej, ale nie prawdziwy charakter moralny i mocy nie jest źródłem zasług.

Jeśli następnie, miłości jest martwy - jeśli, innymi słowy, człowiek jest w grzechu śmiertelnego i tak bez stałego łasce uświęcającej Boga, który sam daje się, że z powodu jego skłonności do Boga jako swego nadprzyrodzonego celu, co jest wymagane do nadprzyrodzonego zasłużeni i działa - jest oczywiste, że nie ma już, że będą w mocy, za pomocą którego może on, z motywów nadprzyrodzonych, przenieść do intelektu zgodę na nadprzyrodzonej prawdy.

W intelektualnej i Divinely podawać w infuzji nawyku wiary pozostaje jednak, kiedy i miłości zwraca ten nawyk nabywa nowo charakter "życia" i zasłużeni wiary.

(c) Również wiara jest mocy, to wynika, że człowiek jest w promptitude sądzić pozwoli mu miłości prawdy wierzy, a kto będzie zatem ich badania, rzeczywiście nie w duchu wątpiącym dochodzenia, ale w celu lepszego uchwycenia je w miarę ludzkiego rozumu pozwoli.

Takie dochodzenia będą zasłużeni i uniemożliwić jego wiara będzie bardziej wydajny, ponieważ w tym samym czasie, że przyniósł on jest twarzą w twarz z intelektualnej trudności, które są zaangażowane, niekoniecznie będzie on wykonywać swoją wiarę i wielokrotnie "przynieść jego intelektu do składania".

W ten sposób Święty Augustyn mówi: "Co można nagroda wiary, co może oznaczać jego nazwisko bardzo, jeśli chcesz zobaczyć co teraz wierzyć? Nie powinna zobaczyć, aby wierzyć, to powinien wierzyć, aby zobaczyć; Ci powinni wierzyć, tak długo jak nie widać, bo po to see you mogą być wprowadzane do blush "(Sermo, xxxviii, 2, Warszawa, V, 236).

I to jest w tym sensie musimy zrozumieć jego często powtarzane słowa: "Crede ut intelligas" (wierzę, że można zrozumieć).

Tak więc, komentując na Septuaginta wersji Isaias vii 9, który brzmi: "credideritis razie nie intelligetis", mówi: "Proficit ergo noster intellectus ad intelligenda quae credat, że aglomeracja proficit reklamy credenda quae intelligat; et eadem ipsa wobec liczniejszy magisque intelligantur, w ipso intellectu proficit umysł. Sed hoc non fit propriis tanquam naturalibus viribus sed donante Deo atque adjuvante "(Enarr. in Ps. CXVI, Sermo XVIII, 3," Nasz intelekt jest zatem zastosowania do zrozumienia rzeczy, niezależnie od jej zdaniem, wiara jest użytkowania, aby sądzić, niezależnie od jej rozumie, aby te same rzeczy mogą być bardziej i bardziej zrozumiałe, myślenie wydziału [umysł] jest do wykorzystania w intelekt. Ale to nie spowodowało, jak nasze własne uprawnienia naturalne, ale przez daru i pomocy Boga. "Por.. xliii Sermo, 3, Czy., VII, 9; PL, V, 255).

(d) Dodatkowy, pokrój wiary może być silniejszy niż w jedną osobę w innym ", czy ze względu na większą certitude i stałości w wierze, która z nich ma więcej niż innym, lub ze względu na większą promptitude w jego zgody, lub z powodu Jego większe nabożeństwo do prawd wiary, lub ze względu na jego większe zaufanie "(II-II: 5:4).

(e) Jesteśmy niekiedy pytanie, czy jesteśmy naprawdę niektórych rzeczy Wierzymy, i słusznie, w odpowiedzi twierdzącej, ale ściśle rzecz biorąc, można certitude spojrzał na dwa stanowiska: jeżeli spojrzymy na jej przyczynę, mamy w wierze najwyższej formie certitude, za jego przyczyną jest zasadniczym prawda, ale jeśli spojrzymy na certitude, które wynika z jakim stopniu intelektu rozumieć prawdę, a następnie w wierze, nie takie idealne certitude jak mamy do udowodnienia prawdy, od prawdy, że są poza intelekt, zrozumienie (II-II, Q. IV, 8; de ver., XIV, i ja, ad 7).

VIII. Genezy wiary w INDYWIDUALNE SOUL

(a) Wielu otrzymywać ich wiarę w ich początkowym stadium, aby inni chodzi w późniejszym okresie życia, a jej geneza jest często niezrozumiany.

Nie ingerując w artykule Objawieniu, możemy opisać genezę wiary w umysł dorosłego nieco się następujące zmiany: Mężczyzna będąc obdarzeni rozumem, rozsądne musi być poprzedzone dochodzeniem wiary; Teraz możemy udowodnić, ze względu na istnienie Boga, w nieśmiertelność duszy Oraz pochodzenie i przeznaczenie człowieka, ale z tych faktów wynika, istnieje konieczność wyznania, religii i prawda musi być prawdziwy kult prawdziwego Boga, nie według naszych pomysłów, ale według tego, co On sam wykazała.

Ale Bóg może ujawnić się z nami?

A przyznanie, że on może, jeżeli jest to objawienie się znaleźć?

W Biblii jest powiedziane, aby zawierał on, nie potwierdzają badania Biblii roszczenia?

Będziemy podejmować tylko jeden punkt: Stary Testament oczekuje, jak mamy już postrzegane, kto ma przyjść i który jest Bogiem, Nowy Testament ukazuje nam, kto twierdził, że jest spełnienie tego proroctwa i do Boga; On tego roszczenia potwierdzone przez Jego życiu, śmierci, zmartwychwstania i Jego nauczanie, cuda, proroctwa.

On twierdził ponadto, aby założył Kościół, które powinny chronić Jego objawienie i powinny być nieomylnym przewodnikiem dla wszystkich którzy chcieli przeprowadzić Jego woli i zapisanie ich dusze.

Które z licznych istniejących Kościołów jest Jego?

Musi mieć pewne cechy określony lub notatki.

To musi być jeden święty, powszechny i apostolski, musi roszczenia nieomylnym nauczaniem moc.

Brak jednak Świętego, Roman, katolicki i apostolski Kościół może dochodzić tych cech, a jej historia jest irrefragable dowód swego Boskiego posłannictwa.

Jeśli następnie, że Kościół jest prawdziwy, jej nauczanie musi być nieomylnym i musi być zaakceptowana.

(b) jaki jest teraz stan The Inquirer którzy doszła do tej pory?

On przebiegała przez czystego powodu, a jeżeli na podstawie stwierdził on, że jego złożenia do organu Kościoła Katolickiego i uważa jej doktryny, on ma tylko ludzi, rozsądny, fallible, wiary.

Później może on zobaczyć podstaw do kwestionowania poszczególnych kroków w jego argumentacji, może on wahać w niektórych prawdy nauczane przez Kościół, i może on wycofać zgodę dał jej władzę nauczania.

Innymi słowy, nie ma Bożego w wierze.

Do Bożego wiara jest zarówno w nadprzyrodzonej zasady, które elicits aktów oraz w obiektach lub prawdy, na których leży.

Zasada, która elicits zgodę na prawdę, która jest poza zrozumienie ludzkiego umysłu muszą być tego samego umysłu illumined przez przełożonego świetle świetle rozumu, mianowicie.

w świetle wiary, ponieważ, nawet w tym świetle wiary, pozostaje ludzkiego intelektu, a prawda się, że nadal pozostaje niejasny, ostatecznej zgody na intelekt musi pochodzić z tego będzie wspomagana przez Łaska, jak widać powyżej.

Ale jak tego Bożego światła Bożego i to jest czysta dary łaski Bożej, a co za tym idzie są tylko przyznany na Jego upodobaniem.

Jest tu, że heroizmu wiary przychodzi; naszego powodu doprowadzi nas do drzwi wiary, ale nie pozostawia nas, a Bóg wzywa nas, że earnest chcą, aby sądzić, ze względu na nagrody - "Ja jestem twoja nagroda przekraczającej wielki "- co pozwoli nam na powstrzymanie zastrzeżenia do intelektu i powiedzieć:" Wierzę, Panie, Ty pomóc mojej niewiary. "

Jak Święty Augustyn wyraża go "Ubi defecit stosunek, ibi est aedificatio fidei" (Sermo ccxlvii, PL, V 1157 - "W przypadku gdy istnieje powód nie buduje wiary").

(c) W przypadku złożenia tej ustawy został złożony, w świetle wiary powodzi duszy i to nawet odbite na tych bardzo motywy, które musiały być tak pracowicie studiował w naszej wyszukiwarki po prawdzie, a nawet tych prawd, które poprzedzają wstępne wszystkie Dochodzenie np. samo istnienie Boga, teraz staje się przedmiotem naszej wiary.

IX. WIARA W ODNIESIENIU DO ROBOTY

(a) Wiara i nie działa może być opisana jako Lutheran.

"Esto peccator, pecca fortiter sed fortius wierze" był heresiarch's axiom, i Dieta Pandory, w 1527, potępił doktryny, że dobre uczynki nie są konieczne do zbawienia.

(b) prace i nie wierze, mogą być opisane jako nowoczesnej, do nowoczesnych świat dąży do kultu ludzkości zająć miejsce kultu w Diety (Czy wierzymy? jako wydane przez Racjonalista Press, 1904, ty . X: "Credo i postępowania" i ty. Xv: "racjonalizm i moralności". Zob. Także chrześcijaństwa i Rationalism na próbnej, opublikowane przez tego samego prasie, 1904).

(c) wiara podana przez roboty nigdy nie były w doktrynie Kościoła Katolickiego i jest wyraźnie nauczał przez St James, ii, 17: "Wiara, jeśli nie działa, jest martwe."

Sobór Trydencki (Sess. VI kanonów XIX, XX, XXIV, i xxvi) potępił różne aspekty tej Lutheran doktryny, oraz od tego, co zostało powiedziane wyżej o konieczności miłości do "życia" wiary, będzie ona widoczna że wiara nie wyklucza, ale domaga się, dobre dziela, do miłości i miłości Boga nie jest realne, o ile nie indukuje nas zachowaj przykazania "Kto strzeże Jego słowo, w nim w bardzo czynem miłości do Boga jest doskonała" ( 1 Jana 2:5).

Święty Augustyn sum przez całe pytanie mówiąc: "Zacytować fructum boni operis, sed rozumieć radicem w wierze" - czyli "Ja chwale owoców dobrej roboty, ale ich głównym I rozeznać w wierze" (Enarr. in Ps. XXXI, PL, IV, 259).

X. UTRATA WIARY

Od tego, co zostało powiedziane dotykając absolutnie nadprzyrodzony charakter daru wiary, łatwo jest zrozumieć, co oznacza utratę wiary.

Boży dar jest po prostu wycofać.

A to musi musi być represyjne, "Non enim deseret ich działanie, jeśli nie suo ab Opere deseratur" (św. Augustyn, Enarr. W Ps. Cxlv - "On nie pustynia Jego własnej pracy, jeżeli nie zostanie opuszczony przez Jego praca ").

A kiedy w świetle wiary jest wycofane, nieuchronnie kieruje się cieniem na uwadze, dotyczące nawet bardzo motywy wiarygodności, które wydawało się przed tak przekonujący.

To może wyjaśnić, dlaczego tych którzy mieli do nieszczęścia apostatize od wiary są często najbardziej złośliwy w swoich atakach na podstawie wiary "; Vae Homini illi", mówi Święty Augustyn ", nisi et ipsius fidem Dominus protegat", tj. "Biada być człowiekiem, chyba że Pan chronić jego wiary" (Enarr. in Ps. CXVIII, 2, PL, IV, 1614).

XI. WIARA jest rozsądne

(a) Jeżeli mamy wierzyć dzisiejszy Rationalists i Agnostics, wiary, jak to określają, jest nieuzasadnione.

An Agnostic odmawia przyjęcia go, bo uważa, że proponowane rzeczy są dla jego przyjęcia preposterous, bo odniesieniu do motywów przypisany do naszej wiary jako całkowicie nieadekwatne.

"Przeszłość mnie rozsądnym wiary oparta na wiarygodnych dowodów, i będę z radością uścisku. Do tego czasu nie mam wyboru, ale pozostanie Agnostyk" (Medicus w Czy wierzymy? Polemika, str. 214).

Podobnie, Francis Newman mówi: "Paul był zadowolony z rodzaju dowodów na zmartwychwstanie Jezusa, który spadł z bardzo krótkim wymogów nowoczesnej logiki, jest absurdalne w nas wierzą, z trudem, bo uwierzyli" (Phases of Faith, p . 186).

Jednak nadprzyrodzonych prawd wiary, jednak mogą one przekroczyć naszych powodu, nie może być przeciwieństwie do niej, do prawdy nie może być przeciwieństwie do prawdy, a tym samym Diety Kto nam przyznany w świetle rozumu, dzięki któremu mamy zgodę na pierwszych zasad jest sobie przyczyną tych zasad, które są jednak odzwierciedleniem własnej Bożej prawdy.

Kiedy On decyduje się oczywiste dla nas prawdy dotyczące dalszych sam fakt, że te ostatnie są poza oswoić z naturalnym światłem, które ma on przyznany na nas nie będzie im okazać się sprzeczne z naszego powodu.

Nawet w tak wyraźny jak jeden rationalist Sir Oliver Lodge mówi: "Ja utrzymuję, że jest beznadziejnie unscientific można sobie wyobrazić, że człowiek jest najwyższym istnienie inteligentnych" (Hibbert Journal, lipiec, 1906, str. 727).

Agnostics, ponownie, schronienia w unknowableness z powodu prawdy poza, ale ich argumentem jest fallacious, na pewno ma swoją wiedzę stopni.

I nie może w pełni zrozumieć prawdy we wszystkich jej łożysk, ale mogę wiedzieć dużo na ten temat; Ja demonstracyjnej może nie mieć wiedzy o tym, ale to nie powód, dlaczego należy odrzucić, że wiedza, która pochodzi z wiary.

Aby odsłuchać Agnostics wielu z nich sobie wyobrazić, że odwołania do organu jako kryterium był unscientific, choć być może nigdzie się odwołać do organu, tak jak przez unscientifically nowoczesnych nowoczesnych krytyków i naukowców.

Ale, jak Święty Augustyn mówi: "Jeśli Bożej Opatrzności regulować spraw ludzkich nie wolno nam rozpacz lub wątpliwości, ale że On nakazal niektórych niektórych organ, który pozostanie na nas jak na ziemi lub w niektórych krok, może zostać zniesiony do Boga" (De utilitate credendi); i jest w tym samym duchu, że on mówi: "Ego vero Evangelio non crederem, nisi mnie Catholicae Ecclesiae commoveret Wszelkie" (Contra Ep. Funduszu., V, 6 - "I nie wierzcie w Ewangelię Jeżeli władze Kościoła katolickiego nie zobowiązuje mnie, aby sądzić ").

(b) naturalizm, który jest tylko inną nazwą dla materializmu, odrzuca wiarę, ponieważ nie ma dla niego miejsca w naturalistycznej systemu, jednak potępienie tego fałszywych filozofii przez Pawła i przez autora Księgi Mądrości jest emphatic ( cf. Rzymian 1:18-23; Mądrości 13:1-19).

Materialists nie widzi w przyrodzie, co największe umysły zawsze odkryto w nim, a mianowicie. "Stosunek cujusdam artis; scilicet divinae, indita rebus, gdzie ipsae res moventur ad finem determinatum" - "objawienia Bożego planu w której wszystko są ukierunkowane na ich powołania końca "(Thomas, Mgr inż. XIV, w II Fiz.).

Podobnie, napotkane humanizmu niewidomych mężczyzn na fakt ograniczoności człowieka zasadniczo charakter i tym samym wyklucza wszelkie idea wiary w nieskończoną i nadprzyrodzonych (por. "Naturalizm i Humanizm" w Hibbert Journal, październik, 1907).

XII. Wiara jest niezbędnym

"Kto uwierzy i przyjmie chrzest", powiedział Chrystus, będzie zbawiony, ale on nie wierzy, że będzie potępiony "(Mark 16:16); i Pawła sum tym uroczystym oświadczeniu mówiąc:" Bez wiary jest niemożliwe proszę Boga "(Hebrajczyków 11:6).

W absolutnej konieczności wiary jest oczywiste z następujących okoliczności: Bóg jest naszym początkiem i końcem naszego najwyższego i panowanie nad nami, zawdzięczamy Jemu, w konsekwencji, z powodu których usług ekspresowych przez pojęcie religii.

Teraz prawdziwej religii jest prawda teraz prawdziwej religii jest prawdą kultu Boga prawdziwego.

Ale nie jest to dla człowieka sposób, aby jeden kultu w zależności od jego własnych ideałów, lecz Bóg nie może oświadczyć, co w nas prawdziwe kultu składa się z tej deklaracji i stanowi ciało prawdy objawione, czy fizyczna lub nadprzyrodzonej.

Dla tych, jeśli chcemy osiągnąć do końca, dla którego przybył na świat, jesteśmy zobowiązani do udzielenia zgody wiary.

Oczywiste jest ponadto, że nikt nie może wyznawania obojętność w tej kwestii ogromne znaczenie.

W okresie reformacji nie było takiej obojętności profesów przez tych, którzy quitted klapki; dla nich nie była kwestia wiary lub unfaith, tak jak w średnio przez prawdziwą wiarę, która miała być znany i wprowadzone w życie.

Postawa wielu spoza Kościoła, jest obecnie jednym z bezwzględną obojętność, wiara jest traktowane jako emocji, jako specjalnie subiektywne postawy, które jest regulowane przez nie wiadomo, psychologiczne prawa.

Tak mówi Taine wiary jako "źródło une vive qui s'est formee au plus profond de l'ame, sous la poussee et la chaleur des instynkty immanents" - "żywe fontanny, która ma wejść w istnienie w najniższej z głębi duszy w ramach impulsu i ciepło z immanentne instynkty ".

Indifferentism we wszystkich jego fazach został potępiony przez Piusa IX w Quanta cura Syllabus: WNIOSEK XV, "Każdy człowiek ma prawo do wyznawania i objąć jakiejkolwiek formie religii zatwierdza jego powodu"; XVI, "Mężczyźni mogą znaleźć drogę do zbawienia i może osiągnąć do wiecznego zbawienia w jakiejkolwiek formie kultu religijnego "; XVII" Możemy przynajmniej mieć dobre nadzieje na wieczne zbawienie wszystkich tych, którzy nigdy nie byli w prawdziwym Kościołem Chrystusa ", XVIII," protestantyzm jest jedynie inną formę w tym samym prawdziwy religii chrześcijańskiej, a ludzie mogą być tak pięknie, aby Bóg w nim jak w Kościele katolickim. "

XIII. W JEDNOŚCI I CEL IMMUTABILITY WIARY

Chrystusa modlitwa o jedność Jego Kościoła najwyższą formę jedności wyobrazić, że oni wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie "(Jan 17:21), zostały wprowadzone w życie przez jednoczący życie obligacji o wierze, takich jak to, co mamy analizowane.

Wszyscy chrześcijanie zostały nauczył się "ostrożnym, aby zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój, jedno ciało i jednego ducha, jak nazywane są w jednej nadziei wasze powołanie jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest, jeden Bóg i Ojciec wszystkich "(Efezjan 4:3-6).

Celem jedności Kościoła katolickiego staje się łatwo zrozumiałej, kiedy nad charakterem więzi z Unii, które oferuje nam wiary.

W naszej wiary przychodzi do nas z jednej niezmienny Kościół, "filar i ziemi prawdy", a nasze zgodę na chodzi, jak światło w naszych umysłach i siły napędowej w naszej woli z jednej niezmienny Bóg może nie oszukuj ani zostać oszukane.

Stąd, dla wszystkich którzy go posiadają, to wiara stanowi absolutny i niezmienny więzi zawodowych.

Nauka niniejszego opracowania wiary, oczywiście, z potrzebami w wieku, ale sama wiara pozostaje bez zmian.

Nowoczesne poglądy są całkowicie niszczących takiej jedności wiary, ponieważ ich głównym zasadą jest wyższość w poszczególnych wyroku.

Niektórzy pisarze czy rzeczywiście dąży do przezwyciężenia konfliktów wynikających z poglądów poprzez podtrzymywanie wyższość powszechnej rozum ludzki jako kryterium prawdy, co pan Campbell pisze: "Nie można naprawdę zacząć docenić wartości chrześcijańskie świadectwo Zjednoczonych aż jedna jest w stanie stoisko niezależnie od niego, aby mówić, i zapytać, czy prawdą pierścienie do rozumu i poczucia moralnego "(The New Teologia, str. 178; cf. kardynał Newman," Wiara i na Palmer Jedność "w eseje krytyczne i historyczne, t. . 1, jak również Thomas Harper, SJ, Peace Through prawda, Londyn, 1866, 1st Series).

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Hugh T. Papieża.

Przepisywane przez Gerard Haffner.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom V. wydania 1909.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 maj 1909.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

I. patrystycznej.

-- Ojcowie w ogóle nigdy nie próbowała żadnych analiza wiary, a większość patrystycznych traktaty De wierze składają się z ekspozycji z prawdą doktryny, która odbędzie się.

Ale czytelnik będzie już zauważyliśmy, dokładne nauczania św.

Augustyna na charakter wiary.

Oprócz klejnoty myśli, które są rozproszone po całym jego dzieł, możemy odnieść się do jego dwa traktaty Utilitate Credendi De fide i De Rerum quae non videntur, PL, VI, VII.

II. Szkolnictwa.

-- Analiza minut wiary została opracowana przez teologów z trzynastego wieku i roku nastąpił głównie linie ustanowione przez św Augustyna.

ST. Thomas, Summa II-II, QQ.

I-VII; Quaest.

DISP., Q. XIV; HOLCOT De actibus et intellectus fidei et de libertate Voluntatis (Paryż, 1512); Suarez De fide, spe, et charitate, Opera, ed.

VIVES (Paryż, 1878), XII; De Lugo, De virtute fidei divinae (Wenecja, 1718); Joannes A S. THOMA, komentuj.

Summa w szczególności w sprawie De fide, Opera, ed.

VIVES (Paryż, 1886), VII; Kajetan, De fide et Operibus (1532), w szczególności jego komentarz na Summa II-II, QQ I-VII.

III. Modern Writers.

-- Dekrety z Sobór Watykański, poręczne wydanie przez McNabb (Londyn, 1907); cf.

również Coll.

Lacencis, VIII, Pius X, Syllabus Lamentabili Sane (1907); id., Encykliki, Pascendi gregis (1907); ZIGLIARA, Propaedeutica ad Sacram Theologiam (5 ed., Rzym, 1906), 1, XVI, XVII, Newman, gramatyka zgody, esej na temat rozwoju, a zwłaszcza Ventures wiary w t..

IV jego sermons, i pokoju w wierze, a wiara bez Wykazanie, VI; WEISS, Apologie du Christianisme, ks.

tr., V, conf.

IV, La Foi, i VI, conf.

XXI, La Vie de la Foi; BAINVEL, La Foi et l'acte de Foi (Paryż, 1898); ULLATHORNE, podstawy do chrześcijańskich cnót, rozdz.

xiv, pokory wiary; Hedley, The Light of Life (1889), II; Bowden, Zgoda wiary, podejmowanych głównie z KLEUTGEN, Theologie der Vorzeit, IV, a służą jako wstęp do rozdziału tr.

z Hettinger, Revealed Religia (1895); MCNABB, Oksford Konferencje Wiary (Londyn, 1905); "Implicit" Wiara, w miesiącu do kwietnia 1869 r.; Reality z grzech niewiary, jw., październik 1881; W wyobrazić zagrożeń związanych z Niewiare w styczniu Dublin Review, 1902; HARENT w wolnych i MANGENOT, Dictionnaire de th &eaccute; ologie catholique, sv Croyance.

IV. Przeciw Racjonalista, pozytywizmu, Odsłon i humanistycznego.

-- Newman, wprowadzenie do zasad Rationalistic Revealed Religia, opracowań na Times (1835), opublikowany w Eseje historyczne i krytyczne jak Esej II; St Paul na racjonalizmie w miesiącu do października, 1877; Ward, ubrania religii, odpowiedź na popularne pozytywizm (1886); W Agnostycyzm wiary w Dublin Review, lipiec, 1903.

V. motywy wiary i jej stosunku do rozumu i nauki.

-- Załoga, z powodu wiary (1852, a ponieważ często); wiary i rozumu w Dublin Review, lipiec, 1889; AVELING, Wiary i Nauki Wykłady w Westminster (Londyn, 1906); GARDEIL, La cr &eaccute; dibilit &eaccute; et l "apolog &eaccute; tique (Paryż, 1908); idem w wolnych i MANGENOT, Dictionnaire de th &eaccute; ologie catholique, sv Cr &eaccute; dibilite.

VI. Non-katolickich pisarzy.

-- Lux Mundi, i Faith (1Oth ed. 1890); Balfour Fundamenty wiary (2nd ed., 1890); Coleridge, esej na temat wiary (1838), w AIDS do refleksji; MALLOCK, Religia jako wiarygodnego Nauki (1903 ), XII.

VII. Rationalistic Works.

-- Czy wierzymy, korespondencja, która odbyła się w The Daily Telegraph, zostały opublikowane w formie wybrane (1905) pod tytułem, rekord w Wielkiej Korespondencja w Daily Telegraph, z wprowadzeniem COURTNEY.

Podobne wybrane przez Racjonalista Press (1904); Santayana, The Life of Reason (3 vols., Londyn, 1905-6); Wiary i wyznania w Hibbert Journal, październik 1907.

Por. art.

również złożyć, jw., styczeń, 1908, lipiec, 1906.


Także, zobaczyć:


W rezultacie Jezusa

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest