Bożego Immanencja

Zaawansowane Informacje

W filozofii i teologii, Boski immanence odnosi się do wszechobecność Boga we Wszechświecie.

W teorii w jej skrajnej formie jest Panteizm, w którym Bóg i świat są praktycznie identyczne. Wnioskodawcy z Monoteizm, jednakże, łagodniejszą pojęcia immanence przez positing równoleżnika doktryny Bożej przemijaniu. Zatem, judaizmu i chrześcijaństwa, Bóg jest uważane wszechobecna i aktywnych ludzi w sprawy jako twórca, sustainer, sędzia, i Odkupiciela, ale jest również uważane za podwyższone powyżej i odróżnić od wszechświata.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Immanencja

Zaawansowane Informacje

Immanencja jest koncepcja w filozofii i teologii, że inteligentne i twórcze życie lub jest, że reguluje wszechświata pervades naturalny świat.

Immanencja jest podstawową doktryną Panteizm i mogą być zestawione z transcendencji, które conceives z inteligentne i twórcze życie, istniejące poza świat naturalny. Pantheistic systemów myśli, na przykład, wszystkie materiały obiekty we Wszechświecie są pervaded z nieskończoną boską obecności.

W religii judeo-chrześcijańskich, jednak, jak Bóg uczestniczy w uniwersum, to jest obecne i aktywne w naturalny świat, a jednocześnie nie zna, że jest przenośnym, wzrośnie powyżej, stworzył wszechświat.

Immanencja

Zaawansowane Informacje Katolicki

(Łac. w manere, aby pozostać w)

Immanencja jest jakość wszelkich działań, które zaczyna i kończy się w agenta.

Tak, istotne działania, jak również w fizjologicznych jak w porządku moralnego i intelektualnego, nazywany jest immanentne, gdyż wpływy z tego spontaniczności, która jest niezbędna do życia podlega i za jego kadencji nadchodzących przedmiotu na składowe energii.

To jest inicjowana i skonsumowane w wnętrza są takie same, które mogą być uznane za zamknięte.

Ale ten system jest tak jak w zamknął się samowystarczalna i niezdolny do otrzymania od niczego bez?

-- Czy może wzbogacić się o podjęcie elementy, które oferuje swoim środowisku i które są czasami nawet konieczne, jako pożywienia jest na immanentne aktywności ciała?

Jest to problem, z którym filozofie immanence zaproponować i próbować rozwiązać, nie tylko w odniesieniu do człowieka uważane są za szczególnie, ale także w odniesieniu do wszechświata traktowane jako całość.

Jest, rzeczywiście, w odniesieniu do tego ostatniego aspektu, że kontrowersje powstały w czasach starożytnych.

Szkic HISTORYCZNE

Nauki immanence wszedł w życie równocześnie z filozoficznych spekulacji.

Było to nieuniknione, ponieważ pierwszy człowiek pomyślany wszystko po własne podobieństwo.

On uznać wszechświata, a następnie, jako żyjących, wyposażony w immanentne działalności i pracy dla pełnego rozwijania swojego bytu.

Pod zasłoną poetyckiej Literaturę piękną, znajdujemy ten pogląd wśród Hindusów, i ponownie wśród mędrcy z Grecja.

Te ostatnie posiadają nieco mylić Hylozoism: jak oni go zobaczyć, kosmos wynika z ewolucji jednego zasada (woda, powietrze, ogień, jedności), który rozwija się jak zwierzę organizmu.

Ale Sokrates, wróciło do badania "rzeczy ludzkiej", odmawia patrzeć na siebie tylko jako część Wielkiej wszystko.

On twierdzi, jego niezależność i oświadcza się w odróżnieniu od wszechświata, a zatem jego zmiany decydującą problem filozofii.

Co on professes jest, rzeczywiście, immanence przedmiotu, ale on nie immanence wyobrazić jako absolutne, bo uznaje, że człowiek jest uzależnione od wpływów zewnętrznych.

Thenceforward, te dwie koncepcje immanence mają zastępców w Ascendancy i spadku.

Po Sokrates, Platon, Arystoteles, odzyska swoją absolutną immanence kołysać przez Zeno z Cittium, którzy daje jej klarowne wypowiedzi.

Z kolei on wchodzi z powrotem przed głoszenie chrześcijaństwa, które wyraźnie określa osobowość człowieka i rozróżnienie między Bogiem i świat.

W Aleksandryjczyków, w wyniku Philo, nadają połysk nową doktrynę do absolutnej immanence, ale St Augustine, pożyczki z Plotinus w stoickich pojęcie "seminal zasad", utrzymuje w stosunku do immanence, które w średniowieczu sukcesów z St Thomas.

Z renesansu pochodzi odnowy życia teorii absolutnej immanence.

W XVII i XVIII w., wręcz przeciwnie, Descartes i Kant utrzymania transcendency Boga, uznając, chociaż względna immanence człowieka.

Ale ich uczniowie exaggerate ten ostatni fakt, i tym samym spadek do subiektywnych monism: ja się zamknę w absolutnej immanence; podaje się nie-ja.

Po Fichte, Schelling, Hegel, jest tą samą ścieżką podjęte przez Cousin, Vacherot, Bergson, i wiele innych.

Zasada absolutnej immanence staje się dogmatem, które starają się nałożyć na współczesną filozofią.

To konfrontuje ujawniła religii, i pojawia się jako jedno ze źródeł modernizmu, który tym samym sprowadza na bliskość z liberalnych protestantyzm.

Pojęcie immanence jest dzisiaj jednym z ośrodków, wokół których w bitwie jest walczyli między religii katolickiej i monism.

Przed przejściem na większy rozwój, będziemy pamiętać, że;

(1) na podstawie jego różne aspekty, koncepcja immanence jest interpretacja i rozszerzenie fakt odnotowany w życie z zastrzeżeniem;

(2) w każdym wieku trwa dwa równoległe i przeciwstawne formy, które encykliki "Pascendi gregis" definiuje w sposób wybitnie filozoficznej, jak następuje: "Etenim hoc quærimus; jeden ejusmodi" immanentia "Deum ab homine distinguat albo nie? Jeśli distinguit , Quid Tum jeden catholica Nauki różnić się obaj doctrinam de revelatione bież rejicit? Jeśli nie distinguit, pantheismum Habemus. Immanentia jeszcze haec modernistarum vult atque admittit omne conscientiæ zjawisko ab homine, wobec homo est, proficisci "(W, zapytać, czy ten" immanence "Marka Boga i człowieka różnią się, czy nie? Jeśli to zrobi, wtedy w to, co nie różnią się od doktryny katolickiej? Lub dlaczego nie odrzuca to, co jest nauczane w odniesieniu do objawienia? Jeśli nie czyni Boga i człowieka, odrębna, jest Panteizm . Ale to immanence z Moderni byłoby twierdzenie, że każde zjawisko świadomości wpływy z człowiekiem, jak człowiek).

DZIAŁ

Od tej ogólnej uwagę przedmiotu pojawia się następujący podział.

A. Nauki immanence,

(1) bezwzględnych,

(2) względne.

I, jak w tym doktryny późnego lata rodziły się nowe metody apologetyki, będziemy obok rozważyć:

B. zatrudnienia metody immanence,

(1) bezwzględnych,

(2) względne.

A. Nauki Immanencja

(1) Absolute Immanencja

(a) historyczna ewolucja

Na początku nauki immanence, właściwie tzw został dotyczy rozwiązania problemu na świat pochodzenia i organizacji: wszechświat został wyniku absolutnie niezbędne, immanentne ewolucji jednej tylko zasady.

The Stoics, którzy dał jej dokładnej formuły pierwszej, praktycznie ożywił pre-Socratic cosmogonies.

Ale zamknął sprawę w pierwszej "Demiurgic Word", w którym Platon widział skutecznego przyczyną kosmosu, a następnie, transcendently lovable i pożądane "Najwyższy Wywiadu", postulowanej przez Arystotelesa jako ostatecznej przyczyny powszechnej.

Nie istniała, a następnie, ale zgodnie z zasadą pozornego dualizm; był cielesnym, choć sama czasami wyrażone w kategoriach bierność, kiedy to został powołany sprawy, a czasami w odniesieniu do działalności, kiedy to został powołany życie, lub przyczyny.

To był Technika pożaru składu na genezę w świat; było Bożego seminal zasadą, od której wszystko urodzonych (Pyr technikon, Logos spermatikos).

Zasada ta, która jest pierwszym przenieść, jest również pierwszym, który zostanie przeniesiony, ponieważ nie ma nic poza nią; wszystkich istot ją znaleźć w ich pochodzenia i ich zakończeniu, są one jednak kolejne chwile w jego rozwoju, są one urodzone i poprzez jego śmierć staje się wieczystą.

The fiery duch wydaje się przenieść chaotycznej masy jak dusza porusza ciało, i dlatego jest nazywany "duszą na świat".

Ludzkie dusze są, ale iskry z niego, czy raczej jego zjawisk, które zniknie po śmierci i są ponownie wchłaniane do łonie natury.

To jest Hylozoism przeprowadzane na jego ostatecznego wyrazu.

W Grecki i Roman Stoics nic nie zmieniło w tej koncepcji.

Philo samodzielnie, przed chrześcijaństwem, próbował przekształcić go.

Realizując syncretic metody, które weszły w opinii w szkole Aleksandria, zobowiązała się do harmonizacji Mojżesza, Platona, Zeno.

W ten sposób był prowadzony w rodzaju odwróconego Stoicyzm, powołanie na źródło wszystkich rzeczy, nie jest już cielesnym seminal zasady, lecz duchowej Bóg, doskonały, do wcześniejszej sprawy, od którego wszystko pochodzi przez proces odpływu i nadal downflow bez limitu.

Proklos, porfir, Jamblicus, Plotinus i przyjęła tę emanationist Panteizm, które stanowiły podstawę ich neo-Platonism.

Od Egipt Alexandrian pomysły na rozłożone na Zachodzie poprzez dwa kanały.

Po pierwsze, w czwartym wieku, Hiszpania one wprowadzone z pewnym Mark, którzy mieli mieszkał w Memfis; w Hiszpania one opracowane przez amalgamating z Manichæism pod wpływem Pryscylian, a po podboju Niemiecki Hiszpania one przekazywane do Galia.

W tym ostatnim kraju, ponadto były one propagowane przez łacina tłumaczenia Boecjusz.

Później, znajdujemy w nich ślady Szkot Eriugena (IX w.), następnie w Abelard (XII w.), Amaury z Bêne, a Dawid z Dinant (dwunastego i trzynastego wieku), a zwłaszcza w obchodzony Johannes Eckhart (XIV w.) .

Wkrótce po tym okresie renesansu przywraca do starożytnych doktryn honorowy uwagę, i filozofii immanence ponownie w komentarzach do Arystotelesa i Pomponatius na tych Marsilio Ficino na Plotinus.

Giordano Bruno, widząc w Bogu Monada z Monady, którzy przez wewnętrzne wytwarza konieczność tworzenia materiału, który jest nierozerwalnie związane z Siebie.

Vanini dokonane w Bogu immanentne siły natury, podczas gdy, zdaniem Jakuba Böhme, Bóg nabywa rzeczywistości jedynie poprzez zmiany w świat.

Do nieprzerwanego tradycji, a następnie, doktryna immanence pochodzi aż do czasów nowożytnych.

W kartuzów rewolucja wydaje się nawet na rzecz jego rozwoju.

Exaggerating rozróżnienie między duszy i ciała, które były w ostatnim przenosi w drodze do pineal gland, mechaniczne teorie przygotował drogę dla Malebranche's occasionalism: Bóg sam działa, "istnieje tylko jeden prawdziwy powód, ponieważ istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg ".

Spinoza, zbyt, przyznaje tylko jeden powód.

Uczeń Descartes w geometryczny rygor jego procesy dedukcyjne, ale jeszcze bardziej uczniem rabinów i Giordano Bruno w duchu swojego systemu, ustanawia jego natura naturans rozwijania swoich atrybutów przez immanentne progresji.

Jest to jednak ożywienie Alexandrian myśli.

Prawda Cartesianism, jednak nie było korzystne dla tego typu teorie, bo jest w oparciu o dowody osobiste, i to ostro rozróżnia między świat i jego transcendentnej przyczyny.

Z jego realizacji żywe znaczenie i niezależność jednostki, wynika raczej z tradycji Socratic.

To spojrzenie, zdefiniowane i oczyszczona przez chrześcijaństwo, miał wszystkie razem służył jako zapory przeciwko ingerencję w doktrynie absolutnej immanence.

To nie może jednak czerpać świeże siły z filozofią Cogito, ergo sum, i owszem, nawet wzmocnione w nadmiarze.

Jealous własnych immanence, który miał nauczyć się lepiej niż kiedykolwiek, ludzkiego umysłu zamiarze przekroczenia swój pierwszy i włączone do doktryny absolutnej immanence do własnego zysku.

Na początku starał się tylko do rozwiązania problemu wiedzy, przy jednoczesnym zachowaniu całkowicie jasne, z empiryzm.

W Kantian epoki nadal twierdził, dla siebie tylko w stosunku immanence, gdyż uwierzyli w istnienie transcendentnego o Stwórcy i dopuszczone istnienie noumena, unknowable, aby upewnić się, ale z którymi utrzymujemy stosunki.

Wkrótce pokusa staje się silniejsza, posiadający dotychczas pretended narzucić własne prawa na rzeczywistość knowable, teraz myśli się o kredyty moc tworzenia tej rzeczywistości.

Dla Fichte, w rzeczywistości, ja nie tylko posits wiedzy, ale również nie podaje się ja.

To jest górujący formy Absolutu (Schelling).

Nie jest już ona substancji, które, jak natura naturans, tworzy świat poprzez proces pozyskiwania i degradacji bez ograniczeń; jest niejasny zarodek, który w swoim ceaseless staje, wznosi się do punktu staje się człowiekiem, iw tym momencie staje się świadomy.

Bezwzględna Hegel staje się "idei", Schopenhauer, "będzie", Hartmann "nieświadomych", Renan "czas dołączył do dalszego tendencja" (Le Temps wspólnych à la tendance au progres), Taine "wieczne axiom" Nietzsche "superman", Bergson, "sumienia".

W ramach wszystkich form evolutionistic monism, leży doktryna absolutnej immanence.

Biorąc pod uwagę tendencje religijne naszych czasów, było nieuniknione, że doktryna powinna mieć odpowiedni efekt w teologii.

W monism, które głosi, nie zważając na pomysł odrębność między Boga i świat, całkowicie usuwa również rozróżnienie pomiędzy naturalnymi i porządku nadprzyrodzonego.

To wszystko zaprzecza transcendentnej w nadprzyrodzonej, które zgodnie z tą teorią, jest tylko koncepcja elastycznych z nieodpartej potrzeby duszy, lub "ceaseless kołatanie serca z duszy panting na nieskończoną" (Buisson).

Supernatural jest jednak produktem ewolucji naszego wnętrza, jest z pochodzenia immanentne, "jest w sercu człowieka przez Boskiego, że mieszka".

"Ja jestem człowiek, i nic Bożego jest mi obce" (Buisson).

Takie jest pochodzenie religii w tym widoku.

A tu Zdajemy sobie sprawę z tego tezy liberalnej protestantyzm jak również Modernistów.

(b) rzeczywistą treść nauki absolutnej Immanencja

Jak to jest dzisiaj prezentowane, doktryny absolutnej immanence jest wypadkową tych dwóch wielkich prądów współczesnej myśli.

Kant, redukując wszystko do indywidualnej świadomości, oraz uznającej wszystkich metafizycznych dochodzenia, które mają być iluzoryczna, zamki duszy ludzkiej we własnym immanence i potępia go do thenceforth Agnostycyzm w odniesieniu do transcendentnej rzeczywistości.

W pozytywistycznej ruch osiągnie tego samego końca.

Dzięki nieufności z tego powodu, który miał wywyższony Kanta do tego stopnia, Comte odrzuca jako bezwartościowe każdego wniosku, że wykraczają poza zakres doświadczenia.

Tak więc dwa systemy, określający z exaggerations naprzeciwko, przy jednej i tej samej teorii z unknowable: nic nie pozostaje nam teraz, ale spadek o powrót na siebie i kontemplacji zjawisk, które wynikają z głębi naszej ego.

Nie mamy innych środków informacji, i to z tego, że wszystkie wewnętrzne źródło wiedzy, wiary wszystkich, a wszystkie zasady postępowania przepływu przez immanentne ewolucji naszego życia, czy raczej z Opatrzności Bożej, która objawia się w ten sposób przez nas.

To pierwotne stanowisko określa rozwiązań, które w doktrynie immanence dostarczyła do problemów dotyczących Boga i człowieka.

(i) Bóg

Problemy z Boskiego życia i działania są jednymi z zainteresowaniem przede wszystkim do partyzantów absolutnej immanence.

Oni nieustannie mówić o Trójcy, Wcielenia i Odkupienia, ale tylko, jak twierdzą oni, pozbycie się z tajemnic i widzieć w tych kategoriach teologicznych jedynie symbole, które są odzwierciedleniem zmian w pierwszej zasady.

Philo's Trinity, podobnie jak w neo-Platonism, była próba opisania tej ewolucji i nowoczesne mają tylko resuscitated z Alexandrian alegoria.

Wielki jest, wielki fetysz, wielkie i średnie (Comte), zmieniających się pomysł, pomysł ewoluował i ich relacji (Hegel), jedności, odmiany i ich relacji (Cousin) - wszystkie te, w myśl ich twórców, ale tak wielu z revivals Wschodnią mity.

Ale teraz sumienie domaga się zniesienia wszystkich tych symboli.

"Religijnych dusza jest w rzeczywistości zawsze interpretacji i transformacji tradycyjnych dogmatów" (Sabatier), ponieważ postępy w absolutnej objawia nam nowe znaczenie, ponieważ pozwala nam w pełni świadomą Divinity immanentne, że jest w nas.

Dzięki tej postępu wcielenie Boga w ludzkości idzie bez zaprzestania i chrześcijańskiej tajemnicy (one twierdzenie, że bluźniercze) ma inne znaczenie.

Nie może być mowy o dalszej wykupu, ani nie może zostały oryginalne spadek, ponieważ w tym widoku, nieposłuszni Adam byłby Bogiem.

Na większość z pesymiści Przyznam, że będzie Najwyższego, lub nieświadomych, które blundered do produkcji na świat, będzie jej blunder, gdyż do wzrostu świadomości w osób, i że będzie naprawa blunder przez annihilating wszechświata.

W tym godziny kosmicznego samobójstwo, zgodnie z Hartmann, Wielka Ukrzyżowanego będzie musiał zejść ze swego krzyża.

Tak jest chrześcijańskiej terminologii nieustannie poddawane nowe interpretacje.

"Jesteśmy ciągle mówić o Trójcy..., W Bóstwo Chrystusa, ale o znaczeniu mniej lub bardziej różni się od naszych przodków".

Buisson, w jego "La Religia, la Morale et la Science", co wyjaśnia wpływ nauki na immanence interpretacji dogmatów w wolnych protestantyzm.

(ii) Świat, Życie, i duszy

Aby wyjaśnić pochodzenie na świat, ewolucji Bożego zasadą jest wysunięte.

Hipoteza ta byłaby również uwagę na organizację kosmosu.

Stąd powszechne zamówienie jest traktowane jako wynik działania niewidomych energii, a nie jako realizację planu opracowane i wykonane przez Opatrzności.

Od fizyko-chemicznych sił zagadnień życia; bezwzględna slumbers w zakładzie, rozpoczyna się w sen zwierząt, a ostatnio budzi się w pełnej świadomości człowieka.

Między etapach tego postępu nie jest naruszeniem ciągłości, jest jedną i tę samą zasadę, która sama w ubrania coraz bardziej doskonałe formy, jeszcze nigdy nie wycofuje się z żadnego z nich.

Evolutionism i transformism, dlatego, ale znaczna część tego systemu, w którym bezwzględny immanence wszystkich istot enfold się nawzajem, i nikt nie różni się od powszechnej substancji.

W związku z tym nie ma już żadnych otchłań między sprawy i duszy ludzkiej; domniemanego duchowości duszy jest fable, jego osobowość iluzja, jej nieśmiertelność błąd.

(iii) Dogma i moralne

Gdy Absolute osiągnie najwyższy w postaci ludzkiej duszy, nabiera własnej świadomości.

Oznacza to, że odkrywa duszą działania Bożego zasadą, która jest immanentne w nim jako jego zasadniczy charakter.

Jednak postrzeganie tego związku z Bożego - lub raczej z tego "withinness" Bożego - jest to, co mamy, aby połączyć się Objawienie (Loisy).

Na pierwszy mylić, odczuwalne tylko jako niejasne religijnej, rozwija się poprzez doświadczenie religijne (James), staje się jaśniejszy poprzez refleksja, i utrzymuje się w koncepcji religijnej świadomości.

Te koncepcje formułować dogmaty - "podziwu tworów ludzkiej myśli" (Buisson) - czy raczej na zasadzie immanentne Bożego w ludzkich myśli.

Ale wyraz dogmaty zawsze jest niewystarczające, gdyż znaki tylko jeden moment w rozwoju religijnym, ale jest vesture których postępy zwłaszcza wiary chrześcijańskiej i życia chrześcijańskiego wkrótce odtrącić.

Jednym słowem wszystkich religii studni z głębi podprogramów świadomy (Myers, Prince) istotne immanence; stąd "immanence religijnych" i mniej lub bardziej agnostyczne "symbolika", z którym encykliki "Pascendi gregis" reproaches Modernistów .

Duszy ludzkiej, twórca dogmaty, jest również twórcą nakazów moralnych, i że absolutnie autonomiczne działania.

Jego będzie się życia i suwerenne prawa, w to ostatecznie wyraził woli Boga immanentne w nas.

Bożego płomień, który ogrzewa atmosferę naszego życia, będzie enevitably przyczyną tych ukrytych zarazki moralności opracowania, które ma wszczepiony absolutną.

Stąd nie może być już kwestia wysiłku, z racji, lub odpowiedzialności; te słowa straciły swoje znaczenie, ponieważ nie jest ani grzech pierworodny, ani rzeczywistego i swobodnie sie przestępstwa.

Nie ma już żadnych blameworthy concupiscence; wszystkie nasze instynkty są impregnowane Divinity, wszystkie nasze pragnienia są po prostu, dobre, i święte.

Aby wykonać impuls z pasją, których celem jest odnowa ciała (Saint-Simon, Leroux, Fourrier), który jest jednym formularzu zgodnie z którym boskość przejawia się (Heine), jest to obowiązek.

W ten sposób, rzeczywiście, mamy współpracować w odkupienie, które jest osiągnięty z dnia na dzień, i które zostaną skonsumowane gdy bezwzględna ukończyli jego wcielenie w ludzkości.

Ta część nauki moralne, które ma do odegrania składa się z odkrycia prawa, które regulują tej ewolucji, tak że człowiek w jego zachowanie może zgodne z nich (Berthelot), a tym samym zapewnienia zbiorowego szczęścia ludzkości; użyteczność społeczną jest tym samym, przekazuje zasady wszystkich moralności; solidarności (Bourgeois), które nabywa, jest najbardziej naukowej formie immanentne moralności, i ten człowiek jest w uniwersum, początek i koniec.

(2) względne Immanencja

(a) historyczna ewolucja

Od tego dnia, kiedy Sokrates, rezygnując w ten sposób bezużyteczne cosmogonic hipotez jego poprzedników, przyniosły powrót do filozofii badanie duszy ludzkiej, którego granice, których niezależność i on zdefiniowany - od tego czasu doktryna w stosunku immanence przeprowadziła swoją ziemię w sprzeczności z doktryna immanence absolutną.

Względna immanence uznaje istnienie na transcendencję Boga, ale także rozpoznaje, z zadziwiającą precyzją, immanence z Psychical życia.

Jest to dowód na to, rzeczywiście, że podziwu metody pedagogiczne, znany jako maieutic, jest zasadny.

Socrates dokładnie wiedzą, że nie wchodzi nasze umysły z gotowych bez; że jest to funkcja niezbędna, a więc immanentne.

On rozumie, że poznanie nie jest nasze, dopóki mamy przyjęte, mieszkał, i pewnego rodzaju dokonanych go dla siebie.

To na pewno przywiązanie do życia myśli immanence realne, ale nie bezwzględną immanence; dla duszy ucznia pozostaje otwarty do pana wpływ.

Znowu znaleźliśmy tej koncepcji w stosunku immanence w Platona.

On transportu, w sposób raczej pomylić, w celu kosmologicznych.

On myśli, fakt, że, jeżeli istnieją rzeczy wielkie i dobre i piękne, one są takie, poprzez uczestnictwo w niektórych pomysłów z wielkości, dobroci i piękna.

Ale ten udział nie w wyniku emanacji, outflowing z Divinity do skończonych istot, jest tylko odbiciem idei, postaci, które są uzasadnione jest obowiązek, aby doskonalić, tak dalece jak to możliwe, przez własną energii.

Z tego Arystotelesa pojęcie o immanentne energii w nowych osób nabywa definiteness.

Bardzo przesady z którym odmawia się dopuścić w Boga skutecznego związku przyczynowego, jako coś niegodne Jego beatitude, prowadzi go do miejsca w sercu skończonych jest zasada działania, które stawia dalej w związku z tym, co jest supremely lovable i pożądane.

Teraz, według niego, zasady te są indywidualne; ich rozwoju są ograniczone, ich orientację ustalona na określony cel i działają one na siebie.

Jest, zatem, doktryny względnej immanence który utrzymuje.

Po nim Stoics, Spotkać fizyki HERAKLIT, wrócił do systemu absolutnej immanence z ich teorii germinal możliwości.

Alexandrian W tej perspektywie Ojcowie wypożyczony z nich, biorąc z niego, jednak jego pantheistic sens, gdy postawiły sobie do wyszukiwania w pismach z pogan do "iskrzenia w świetle Słowa" (św. Justyn), oraz , W ludzkich dusz, dla wrodzonych zdolności, które powodują, że poznanie Boga, tak prosta i tak naturalnym.

Święty Augustyn, w swoim kolei definiuje tych zdolności jako "aktywne i pasywne, które wynikają z potencjału wszystkich naturalnych skutków ludźmi", i to on zatrudnia teorii do wykazania rzeczywistego, lecz względne, immanence naszego życia intelektualnego i moralnego.

Nasze naturalne dążenie do poznania i nasze spontaniczne sympatie nie kiełkować w nas, chyba że ich nasiona są w naszej duszy.

Są to pierwsze z powodu zasad, podanych w powszechnej świadomości moralnej.

Thomas wzywa ich "habitus principiorum", "seminalia virtutum" dispositiones naturales "," inchoationes naturales ".

On widzi w nich wszystkie nasze początki fizjologicznych, intelektualnej, moralnej i postępu, oraz po trakcie ich rozwoju, prowadzi do najwyższego stopnia precyzji pojęcia względne immanence.

The Thomist tradycji - kontynuuje po nim walka z empiryzm i pozytywizm z jednej strony, az drugiej, przeprowadzone przed racjonalizm do ekstremalnych z monism - zawsze bronił tej samej pozycji.

Uznaje fakt immanence, ale odrzuca każdy przesady po obu stronach.

(b) rzeczywistej zawartości Nauki względne Immanencja

Ta doktryna, że opiera się na wewnętrznym doświadczeniu człowieka, który ujawnia się jego indywidualność, to znaczy jego jedności wewnątrz, jego odrębności od swojego środowiska, i która czyni go świadomy jego osobowość, to znaczy, jego zasadnicze znaczenie niezależności w stosunku do ludźmi, z którymi jest on w związku.

To więcej, unika wszystkich kalkulacja monism, w jaki sposób conceives z immanence doskonale harmonizuje z katolickim nauczaniem.

"Ejusmodi immanentia Deum ab homine distinguat, albo nie? Jeśli distinguit, quid Tum jeden catholica Nauki różnić?"

(Encycl. "Pascendi").

(i) Bóg

Bóg, a następnie, na świat, który przerasta On stworzył, w którym objawia On Jego moc.

Wiemy Jego dzieła, za ich pośrednictwem możemy udowodnić Jego istnienie i dowiedzieć się wielu jego atrybuty.

Ale tajemnice Jego życie wewnętrzne nam uciec; Trójcy, Wcielenia, Odkupienia są nam znane tylko przez objawienie, do którego objawienia się naszego immanence racjonalne i moralne życie nie przedstawia żadnej przeszkody cokolwiek.

(ii) Świat, Życie, i duszy

Organizacja na świat jest regulowana przez Opatrzność, których zamówienia mogą zostać opracowane działania w różnych sposobów, czy załóżmy kolejnych interwencji na tworzenie różnych istot, czy po St Augustine, dlatego wolimy utrzymywać, że Bóg stworzył wszystko w tym samym czasie - "Deus creavit omnia simul" (De Genesi ad lit.).

W tym ostatnim przypadku należy odwołać się do hipotezy germinal możliwości, zgodnie z którymi hipotezy Boga musi mieć złożony charakter energii do określania rodzaju - "Mundus gravidus jest causis nascentium" (tamże) - ewolucji, które w korzystny junctures czasu będzie organizować wszechświata.

Ta organizacja będzie ze względu na immanentne rozwoju, rzeczywiście, ale postępowanie pod wpływem czynników zewnętrznych.

Tak zrobił roślin, zwierząt i ludzi wyświetlane kolejno, choć nie może być mowy o przypisywanie ich wspólnego charakteru, wręcz przeciwnie, doktryny względnej immanence zwraca ostry linii demarkacyjnej pomiędzy różnymi substancjami, a szczególnie między sprawy i duszy, jest bardzo ostrożny, aby zachować niezależność osoby ludzkiej.

Nie tylko tej doktryny, łączącą problem z sensualism, udowodnić, że umysł jest energia życia, które dotychczas z najmu sama zostać wchłonięty przez wpływy z zewnątrz, formy jego potrzeby i uniwersalnych zasad przez własne działania pod presją doświadczenie -- nie tylko tej, ale także gwarancje autonomii ludzkiego rozumu, że przed ingerencję w którym Bożego ontologists utrzymane.

(iii) Dogma i moralne

Duszy ludzkiej, a następnie, korzystającym z immanence i autonomii, które rzeczywiście są względne, ale prawdziwe, Boskie Objawienie, które sam szanuje.

Supernatural prawdy jest w rzeczywistości, oferowanych do pełnego wywiadu w posiadaniu jego zasobów, oraz rozsądne zgody, które dajemy do ujawniła dogmaty to nie oznacza "niewoli" lub "ograniczenia praw myślenia".

Aby sprzeciwić Objawienia "wstępne i kompleksowe demurrer" ( "une fin de non-et recevoir PRÉLIMINAIRE globale" - Le Roy) w imię zasady immanence, że jest niewłaściwie interpretują zasady, które słusznie rozumieć, nie obejmuje takie wymogi (patrz poniżej, "metoda Immanencja").

Nie fakt względnej immanence stanąć na drodze postępu w zrozumieniu dogmatów "eodem sensu eademque myśli" (koncentrat Vatic., Sess. III).

Duszy ludzkiej, a następnie otrzyma Boskiego verities jako uczeń otrzymuje swego pana nauczania; nie tworzyć tych verities.

Nie utworzyć zasady moralnego postępowania.

Prawem naturalnym z pewnością nie jest obce, jest bardzo wyrytym na fundamencie konstytucji człowieka.

Mieszka ona w sercu człowieka.

Prawo to jest immanentne dla osoby ludzkiej, która w konsekwencji cieszy się pewną autonomią.

Nie ulega wątpliwości, uznaje jego stosunku do transcendentnego ustawodawcy, ale nie mniej prawdą jest, że recepty nie pochodzących z innego organu byłoby zaakceptowane przez sumienie, jeżeli została ona w opozycji do prawa primordial, wymagania, które są tylko rozszerzony i wyraźnie określonych przez prawa pozytywnego.

W tym sensie ludzkiego będzie zachowuje swoją niezależność, gdy posłuszeństwa jeden Boskiego prawa, działa ona zasadniczo z nienaruszalnych wolności.

Ta wolność, jednakże, może być wspomagane przez naturalnych i nadprzyrodzonych pomaga.

Świadoma swoich słabości, stara i uzyska pomoc łaski, ale łaski nie wchłonąć charakter, ale tylko przyczynia się do natury, w żaden sposób nie narusza nasze zasadnicze immanence.

B. zatrudnienia metody Immanencja

Pojęcie immanence tak duża, zajmuje miejsce we współczesnej filozofii, że wiele dokonać Aksjomat.

Jest w posiadaniu kierując się zasadą myślenia i Le Roy sprawia, że ośmielamy się napisać, że "uzyskały wyraźną świadomość zasadą immanence jest niezbędna wyniku filozofią" (Dogme et Critique, 9).

Teraz jest w imię tej zasady, że "wstępne i kompleksowe demurrer" (tamże) jest przedstawiony w barze wszystkich Objawienia, w świetle "dogmat ma wygląd na poddanie się do niewoli, ograniczenia praw myślenia, a Menace intelektualnej tyranii "(tamże).

A to stwarza sytuację religijną z apologetyki, która jest głęboko zaniepokojony, z powodu dobrego.

Wszystkie wysiłki w tej dziedzinie nauki będzie daremne, wszystkie jego argumenty niejednoznaczny, jeśli nie może, przede wszystkim, zmusić umysły nasycony szkody całkowitej immanence wziąć pod uwagę problem transcendencji.

Bez tej ostrożności, Antynomia jest nieunikniony: z jednej strony twierdzi się, umysł nie może pojawić się niejednorodne prawda, z drugiej strony, ujawniła religii proponuje nam prawdy, które wykraczają poza zakres wszelkich skończonych wywiadu.

Aby rozwiązać ten trudnej sytuacji musimy odwołać się do metody immanence.

Jednak ta metoda była rozumiana w dwóch różnych sposobów, które prowadzą do diametralnie przeciwstawne wyniki.

(1) metoda oparta na idei absolutnej Immanencja

Jest to metoda subjectivist i pozytywistycznej.

Składa się na przyjmowaniu off-strony postulat bezwzględny immanence z racjonalnego i życia moralnego.

Jest zatem zobowiązana do prawdy objawionej przy niższym poziomie naukowej prawdy, które umysł osiąga jedynie przez własną energię.

Tak, niektóre, jak Lechartier, proponuje się zmodyfikować i dogmatycznej formulæ "rozpuścić symbole" z nich w celu zharmonizowania zarówno z aspiracji duszy, które ich zdaniem.

W ten sposób "w rzeczywistości wyższe, mitów religijnych, które mają tak wiele stuleci starała się wyrazić, będzie można znaleźć identyczne z tymi, które ma tylko pozytywne nauki ustanowiony".

Prawdy objawionej będzie wyświetlane jako pochodzących z nas; zaprezentuje się jako refleksja naszej duszy, która zmienia jej formulæ jak on może lub nie może odnaleźć się w nich.

W ten sposób nie będzie już żadnych Antynomia, że rozum ludzki będzie zasada dogmaty.

Inni następujące Loisy, nadzieję znaleźć w sobie, poprzez analizę psychologiczną, wypowiedzi Objawienia.

To byłby wynik na immanentne postępu, "świadomość człowieka, który nabył jego relacji z Bogiem".

Objawienie jest realizowany w człowieku, ale jest to "dzieło Boże w Nim, z Nim i przez Niego".

W związku z tym trudności wynikające z opozycji między naturalnym porządku nadprzyrodzonego i zniknie - ale za cenę powrotu do nauki absolutnej immanence.

Wydaje się również, że Laberthonnière, ale pomimo jego zasadami, akceptując tym kończy się dokładnie w tym samym doktryny, które miał na celu walkę, kiedy pisze, że "od naszych działań jest jednocześnie nasze i Boga, musimy znaleźć w nim nadprzyrodzonego elementem, który wchodzi w życie konstytucji ".

Zgodnie z tym poglądem, psychologiczne analizy będzie odkrywanie Bożego immanentne elementem w naszych działaniach, uszlachetniania czynnego Boga "przedstawia nam więcej niż my sami".

Teraz ten "Boga żywego sumienia" może być dostrzegła jedynie poprzez intuicję, które otrzymujemy przez rodzaj moralnego i dynamiczne ontologism.

Ale jak to obecność Bożego manifestem się w nas?

Do prawdziwego popytu i imperatyw naszego charakteru, która wzywa do nadprzyrodzonego.

-- To jest nadużycie metody immanence które encykliki "Pascendi gregis" wskazuje, i ubolewa: "I tu znowu mamy powód do bolesnej skargi, ponieważ wśród katolików nie znajdują się ludzie którzy, gdy repudiating doktryna immanence jako doktryna, wykorzystują go jednak dla celów apologetic, i tym, że tak lekkomyślnie wydają się dopuścić w ludzką naturę prawdziwego exigency tzw właściwie w odniesieniu do porządku nadprzyrodzonego ".

Z jeszcze tess rezerwy, których w encyklice zwraca inteqralistœ pochwalić pokazano na niewiernego nadprzyrodzonej zarodek, który został przekazany ludzkości od świadomości Chrystusa, i ukryte w sercu każdego człowieka.

Jest to myśl Sabatier i Buisson, z liberalnych teologów protestanckich szkoły - "Ja jestem człowiek, i nic Bożego jest mi obce" (Buisson).

(2) metoda oparta na idei względne Immanencja

Nie ma innego zastosowania metody immanence zastrzeżone znacznie więcej niż tylko opisane, gdyż prowadzi w naturalny porządek i ogranicza się do podania filozoficznego jeden problem, mianowicie.: Człowiek jest wystarczające dla siebie?

lub jest on świadomy jego niewydolności w taki sposób, aby zrealizować swoją potrzebę pomocy z zewnątrz?

Tutaj nie jesteśmy na wszystkich zainteresowanych - w encyklice "Pascendi gregis" reproaches Modernistów - "nakłaniania do niewiernego, aby proces religii katolickiej", ale to dotyczy tylko;

(1) przekonujące człowiek analizuje własną którzy są do przerwy w okręgu, w którym, rzekomo, doktryna immanence ogranicza go, co czyni go odrzucić a priori, tak jak obecnie na pytanie, cały argument cel apologetyki; wtedy

(2) z wprowadzenia go rozpoznać w jego duszy "zdolności i przydatność do porządku nadprzyrodzonego, które apologists katolickiej, za pomocą odpowiedniego zastrzeżenia, wykazały" (Encycl. "Pascendi gregis").

Innymi słowy, metoda ta ma w sobie nic, że wzywa do potępienia.

Składa się, mówi Maurice Blondel, jej wynalazcy, "equating w obrębie naszej własnej świadomości, co wydaje się myśleć, chcieć, a nie z tym, co naprawdę chcemy zrobić, chcieć i myśleć w taki sposób, że w fikcyjnych negations, lub kończy się sztucznie potrzeby tych głębokich affirmations i niezniszczalne, które musi oznaczać będzie w dalszym ciągu można znaleźć "(Lettre sur les wymogów).

Metoda ta stara się udowodnić, że człowiek nie może sam się zamknął w sobie, jak niewiele wystarczy, które świat ku sobie.

Aby udowodnić, zajmuje spis naszych zasobów immanentne; przynosi do światła, z jednej strony, nasze aspiracje do nieodpartej nieskończenie Prawda, dobro i piękne, i, z drugiej strony, niewydolność naszych środków w celu osiągnięcia tych celów.

To porównanie pokazuje, że nasz charakter, od lewej do siebie, nie jest w stanie równowagi, aby osiągnąć swoje przeznaczenie, potrzebuje pomocy, która jest zasadniczo poza nim - transcendentną pomóc.

Tak więc, "metoda immanence opracowane w jego uczciwość staje się wyłącznym na doktrynie immanence".

W istocie, analiza wewnętrznego, które zakłada przynosi duszy ludzkiej, aby rozpoznać się w stosunku do transcendentnego bytu, a tym samym ustawienie przed nami problem Boga.

Nic nie jest bardziej potrzebne, aby oczywiste, że "wstępne i kompleksowe demurrer", które miało na celu utworzenie wobec Objawienia w imię zasady immanence, jest nieuzasadnione i arogancki przesady.

W psychologic rachunek sumienia, który jest obecnie po prostu się z dala od wykluczając tradycyjnych apologetic, a odwołania do niego, otwiera drogę do niego, i pokazuje jego konieczność.

W tym wstępnym rozliczeń z podłoża metodą dodaje subiektywne preparat, który zbywa jednostki do akt wiary przez ekscytujące w nim pragnienie, aby wejść w relacje z transcendencję Boga.

I wynik tego preparatu będzie nie tylko intelektualne i teoretyczne, ale również moralnego i praktycznego.

Budził w nim bardziej żywa świadomość jego słabości i potrzeby jego pomocy, metody będzie zmuszają człowieka do aktów pokory i modlitwy, które inspirują przyciągnąć łaski.

Takie jest w dwojaki sposób, który opiera się na koncepcji względnej immanence może uczynić.

W ramach tych granic, jest rygorystyczny.

Ale on nie mógł iść dalej, i otwarte dla nas względu na charakter tej transcendentnej, których istnienia zmusza nas rozpoznać?

Nie mogą one, na przykład, doprowadzić do niewiernego słuchać i słuchać "odwołanie zapobiegawczych lub łasce uświęcającej", które następnie wyrazić się w psychologic fakty dostrzegalne przez obserwacji i analizy filozoficznej (Kardynał Dechamps)?

Czy nie pozwalają nam doświadczenie Boga, lub przynajmniej ", aby znaleźć w naszych działań nadprzyrodzonego jest elementem, który powiedział do wejść do swej konstytucji" (Père Laberthonnière)?

Czy nie, w końcu, potwierdzając w uzasadnić nas z całą pewnością, że obiekt naszych "niezniszczalne aspiracje" jest "nadprzyrodzonego Unnamed" (Blondel), obiektu, który jest "poza i ponad naturalny porządek" (Ligeard)?

W tym momencie metoda immanence pobudza delikatny problem relacji między charakterem i nadprzyrodzonej, lecz jest wątpliwe, czy metoda może rozwiązać ten problem przez jego immanentne analizy.

Wszystkie próby, o których mowa powyżej, jeżeli prowadzą one do niczego, wydaje się to zrobić tylko na cenę mylących pojęcia transcendencji, że z tego preternatural, lub nawet do nadprzyrodzonego - albo, znowu, w cenie do mylących Bożego współpracy i łaski bożej.

Jednym słowem, jeżeli psychologic analizy tendencje natury ludzkiej kończy się w "pokazano, bez odwoływania się do Objawienia, co daje nam, że człowiek pragnie nieskończenie więcej, niż naturalny porządek może dać mu" (Ligeard), nie wynika, że Można powiedzieć, ze wszelkie pewność, że ten "pożądanego wzrostu" jest nadprzyrodzonego Unnamed.

W rzeczywistości,

(1) naturalnych w celu znacznie przekracza Ogrom obiektu mojej analizy;

(2) pomiędzy moim charakterem i nadprzyrodzonej nie jest preternatural;

(3) pomocy, do których aspiruje mój charakter, i które daje mi Bóg, nie zawsze są w porządku nadprzyrodzonym.

Poza tym, nawet jeśli nie nadprzyrodzonego działania w rzeczywistości manifestem się w ramach tych dążeń religijnych, immanentne analizy, apprehending tylko psychologiczne zjawiska, nie może go wykryć.

Ale pytanie wciąż jest pod uwagę, nie jest dla nas do rozwiązania tajemnicy transcendencji w sposób ostateczny i z punktu widzenia metody immanence.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez E. Thamiry.

Przepisywane przez Douglas J. Potter.

Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom VII.

Opublikowany 1910.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1910.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Myers, osobowości ludzkiej i jej przetrwanie ciała śmierci (Londyn, 1903); PRINCE, Dysocjacja osobowości (Nowy Jork, 1906); JAMES, odmiany Doświadczenie religijne (Nowy Jork, 1902); THAMIRY, De rationibus seminalibus et Immanentia (Lille , 1905); Sabatier, Esquisse d'une philosophie de la religion.

. . (Paryż, 1898); Buisson, Religia La, la Morale et la Science (Paryż, 1904); LOISY, autour d'un petit livre (Paryż, 1904); LABERTHONNIÈRE, essais de philosophie religieuse (Paryż, 1904); Le Roy , Dogme et critique (Paryż, 1907); Maisonneuve w wolnych, Dict.

de théologie catholique, sv Apologétique; Berthelot, la Science et la morale (Revue de Paris, 1 lutego, 1895); Bourgeois, solidarité (Paryż, 1903); Augustyn, De Genesi ad litteram w PL, XLVII, De Trinitate w PL , XLII; Blondel, Lettre sur les wymogów de la Pensée contemporaine w dziedzinie d'apologétique (Saint-Dizier, 1896); DECHAMPS, Entretien (Mechlin, 1860); LIGEARD, La théologie catholique et la transcendencji du wymaga uzupełnienia i weryfikacji (Paryż, 1908) ; THAMIRY, Les Deux aspekty de l'immanence religieux et le problème (Paryż, 1908); Michelet, Dieu et l'agnosticisme contemporain (Paryż, 1909); ILLINWORTH, Bożego Immanencja (Londyn, 1898).


Ponadto, zupełnie różne pojęcia:


Nieuchronnością

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest