Jezuitów, Towarzystwa Jezusowego

Informacje ogólne

Do Towarzystwa Jezusowego, największa katolicka zakonu, którego członkowie są wezwani, jezuitów, został założony przez św Ignacy Loyola. Uwagę jego dyscypliny, w oparciu o duchowe ćwiczenia z Ignacego i jego długotrwałe szkolenia dla okresu jak 15 lat , Społeczeństwo jest regulowana przez ogólne którzy mieszka w Rzym.

Jezuici nie nosić specjalne nawyk i nie podlegają lokalnej władzy kościelnej.

Profesów członkowie są związani przez ślub posłuszeństwa na papieża.

Jezuitów rozpoczął jako grupa siedmiu mężczyzn którzy jako studenci w Paryżu wziął (1534) śluby ubóstwa i czystości.

Święceń kapłańskich, jak oni sami wprowadzane do dyspozycji papieża Pawła III, którzy wydał formalnego zatwierdzenia do społeczeństwa w 1540.

Ignacy stała (1541) swoje pierwsze ogólne.

Kolejność wzrosła tak szybko, że po śmierci Ignacego (1556) mały zespół miał rozszerzone na prawie tysiąc osób.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Od pierwszego, jezuitów koncentrować się na misjach zagranicznych, edukacji, i stypendium.

Saint Francis Xavier, jeden z oryginalnych siedmiu pierwszych jezuitów było otworzyć Wschodu do misjonarzy; Matteo Ricci i inni się na sąd Chiny.

Siedzibę misje jezuitów w całej Ameryce i łacina założony model gmina dla Indian Paragwaju.

A niezwykły ze względu na misję jezuitów do Ameryki Północnej można znaleźć w stosunkach jezuitów (1632 - 73).

Po Reformacji Licznik został uruchomiony, zakonu jezuitów był jego siłą napędową.

Podczas Sobór Trydencki, kilku jezuitów, zwłaszcza Diego Lainez, służył jako teologów.

Angielski w misji, pogrubienie próbować odzyskać Anglii na katolicyzm w okresie panowania (1558 - 1603) z Elizabeth I, był prowadzony przez Edmund Campion i włączone poeta Robert Southwell.

Jezuitów siedzibę szkoły w niemal każdym ważnym europejskim miastem, a liderami w dziedzinie edukacji, aż do 18 wieku.

Członkowie społeczeństwa nauczał synowie czołowych rodzin i służył jako duchowego doradcy królów.

Ze względu na zakres jezuitów "wpływ, potężne siły wobec nich - w składzie sił takich sojuszników, jak mało prawdopodobne, Blaise Pascal i Jansenists, Voltaire, Bourbon Władcy Francja i Hiszpania, i niektórych kardynałów w Watykanie.

Te siły zostały rolę w doprowadzeniu do likwidacji w społeczeństwie (1773) przez papieża Klemensa XIV.

Wśród członków kolejność w tym czasie był John Carroll, którzy później stał się pierwszym rzymsko-katolickiego biskupa w Stanach Zjednoczonych.

. Zakonu jezuitów był reestablished (1814) przez Pope Pius VII i wznowiła swoje prace.

Jezuitów szkołach i na uniwersytetach, takich jak Georgetown, Fordham, Saint Louis w Stanach Zjednoczonych, były otwarte. Europa, jezuitów tradycji nauki były kontynuowane przez Bollandists, którzy byli za kompilacji życiu świętych; jezuitów również opublikowane kilka czasopism i periodyków.

Członkowie kolejności były w czołówce wielu ruchów społecznych i teologicznych; podjęła kilka innych naukowych działaniami, takimi jak badania trzęsienia ziemi.

Wśród nowoczesnych zauważyć jezuitów są poeta Gerard Manley Hopkins, paleontologist Pierre Teilhard de Chardin, John LaFarge (1880 - 1963), którzy pracowali dla interracial sprawiedliwości i teolog John Courtney Murray.

Cyprian Davis

Bibliografia


W Bangert, A History of the Society of Jesus (1986); M Barthel, jezuitów (1984); C Hollis, jezuitów (1968).

Jezuitów - Towarzystwa Jezusowego

Zaawansowane Informacje

Do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) są klasztornego celu założona przez Ignacy Loyola i zatwierdzony jako rzymsko-katolickiego zakonu w 1540.

Jezuitów są klasyfikowane jako mendicant aplikanci regularnych.

W odróżnieniu od większości wcześniejszych zleceń nie ma równolegle oddział dla kobiet.

W 1534 Loyola i sześciu towarzyszy, wszyscy studenci teologii na Uniwersytecie w Paryżu, brał śluby ubóstwa, czystości i obiecał poświęcić swoje życie dla pracy misyjnej w Palestynie, że jeśli to możliwe.

Ponieważ wojna między Wenecja i Imperium osmańskie bieżąco je z Palestyny, zaczęli przepowiadanie, nauczanie katechizmu, i robić różne dzieła charytatywne w miastach północnej Włochy.

Stopniowo oni zebrali nowych rekrutów, gdyż chciał dać trwałe struktury ich sposób życia, oni wnieśli o zatwierdzenie od Pope Paul III jako zakonu.

Początkowo był ograniczony do członkostwa sześćdziesiąt profesów księży, ale to było szybko zniesiony, papieży i wielu przywilejów przyznanych na nowe zlecenia i oparła się na nim wiele zadań specjalnych, w tym placówek dyplomatycznych do Irlandia, Szwecja i Rosja.

Jezuitów - profesów ojców podjąć specjalne ślub posłuszeństwa na papieża.

Loyola został wybrany na pierwszego przełożonego generalnego w 1540 i pozostałe lata spędził reżyserię nowego porządku i piśmie jego Konstytucje.

Nowy porządek miał kilka cech.

Przełożony generalny wybierany jest i powołuje do życia wszystkich podporządkowanych przełożonych, stąd jezuitów są wysoce scentralizowanego.

Posłuszeństwo jest szczególnie podkreślić.

Nie ma charakterystyczny pokrój religijnych lub jednolitych, takich jak wcześniejsze zamówienie było, nie ma specjalnych postów lub austerities ciała, nie wspólne śpiewanie z boskiego urzędu.

Loyola zażądała, aby rekrutów być starannie wybrane i przeszkolone oraz że tych którzy nie do środka zostać odwołany.

Później szkolenia zwykle trwała piętnaście lat.

Dwa lata na początku (nowicjat) i rok po zakończeniu szkolenia (tertianship) zostały przeznaczone na rozwój duchowy członków, w przeciwieństwie do jeden rok nowicjatu w starych zleceń.

Ponieważ jezuitów miały być aktywne w pracy z zewnątrz, zakonnej dyscypliny musiały zostać interiorized przez energiczne szkolenia.

Loyola Ćwiczenia duchowne w kształcie jezuitów "wnętrza życia, a jedna godzina prywatnego medytacji dziennego został obowiązkowe dla większości z rzędu w historii.

Jezuitów były w czołówce w szerzeniu systematycznej medytacji, charakterystyczne Licznik Reformacji pobożności.

Dla jezuitów, modlitwy i działalności były wzajemnie się wzmacniają.

Popularyzacja Ćwiczenia duchowe rekolekcje w ruch jest jednym z głównych współczesnych jezuitów apostolstwa, aż pięć milionów katolików corocznie dokonać rekolekcje.

Loyola podkreślił jakość niż ilość, ale Towarzystwa Jezusowego gwałtownie wzrosła.

Nie było około tysiąca jezuitów przez założyciela śmierci w 1556, głównie w Hiszpania, Włochy, Portugalia, ale również w Francja, Niemcy, Belgia, jak również misjonarzy w Indie, Afryka, Ameryka i łacina.

Do 1626 roku 15.544 jezuitów.

Wzrost gospodarczy był stabilny, ale nieco wolniej do 1773, kiedy Klemens XIV, pod ciśnieniem od Bourbon Władcy Francja, Hiszpania, Neapol, stłumiony przez społeczeństwo.

Kilka jezuitów domy przetrwały w Prusach i Rosja, gdzie monarchowie odmówił ogłosić likwidację.

W 1814 Pius VII przywrócił jezuitów na całym świecie.

Pomimo zesłany z najbardziej katolickich krajów europejskich w jednym lub w innym czasie, jezuitów w liczbach stale rósł w ciągu następnych sto lat, a szczytowe wartości na 36038 w 1964 roku.

Członkostwo spadła po Soborze Watykańskim II, osiągając 27027 w 1981 r. około jedna trzecia w Europa, jedna trzecia w Stanach Zjednoczonych i Kanada, i jedna trzecia w Azja, Afryka, Ameryka i łacina.

Edukacja szybko stał się jednym z największych jezuitów apostolstwa.

Loyola nadzorowane powstania kilkanaście kolegiów w celu pierwszego dziesięciolecia.

Do 1626 jezuitów skierowane pięćset kolegiów lub seminaria, których liczba wzrosła prawie dwukrotnie przez mideighteenth wieku.

Większość kolegiów Jezuitów w przybliżeniu przygotowaliśmy nowoczesne szkoły, ale niektóre były dojrzałej uniwersytetów.

W XVII i XVIII w. wysoki odsetek wykształconych mężczyzn katolickiego, zwłaszcza szlachta, byli absolwenci tych szkół.

Podstawowe czarterowe z tych szkół była Ratio Studiorum (plan studiów) 1599, który próbował oczyścić i uproszczenia renesansowego humanizmu.

Języków i literatury klasycznej i religii, pod warunkiem że podstawowy program nauczania z Aristotelian Philosophy dla zaawansowanych studentów.

Obecność była obowiązkowa i planowanych programów nauczania przeprowadzane studentów do przodu krok po kroku w pręt był w dużej mierze zastąpione przez przyjazne rywalizacji jako bodziec do nauki.

Do szkoły jezuitów używane dramat, często z bogatą pageantry, aby zaszczepić moralne i religijne wartości.

Edukacja pozostaje głównym jezuitów apostolstwa dzisiaj; jezuitów uruchomić kilka cztery tysiące szkół na całym świecie, głównie w krajach misyjnych, jak również osiemnaście amerykańskich uniwersytetów.

Jezuitów przyjęte Thomas Aquinas jako teolog, lecz ich urzędowej swobodnie zmodyfikowano jego systemu, jak w teologii Francisco Suarez (1548 - 1617).

Ogólnie podkreślił, że działania człowieka w procesie zbawienia w przeciwieństwie do dominikanów, którzy kłaść większy nacisk na prymat łaski.

Blaise Pascal zaatakowali ich casuistry jak laxist.

Jezuitów w przeważającej odrzucił zasadę, że cel uświęca środki, które zostały przypisane do nich często.

Wśród ostatnich są jezuitów teologów Pierre Teilhard de Chardin, Karl Rahner, i Bernard Lonergan.

Jezuitów: obecnie kilka tysięcy czasopism, w tym NT Streszczenia, Teologia Digest, i studiów teologicznych.

Tradycyjnie jezuitów zostały zarezerwowane ich najwyższym odniesieniu do pracy misyjnej.

Franciszek Ksawery (1506 - 52), pierwszy i największy jezuickiego misjonarza, ustanowione na podstawie aktywności jezuitów w Indie, Indonezja, Japonia.

Japoński szczególnie na rzecz misji, dopóki nie zostało wymazane przez serenense prześladowań na początku XVII wieku.

W Chiny Matteo Ricci (1552 - 1610) założył misję jezuitów, gdzie on i jego następców wygrał ochrony z cesarzy Ming poprzez wprowadzenie Western wiedzy naukowej i technicznej do sądu w kręgach Peking.

Ich pionierem w adaptacji Ewangelii Chiński tradycji i myśli formy, chociaż w tym wielu katolickich krytyków uważało, że oni byli zbyt daleko.

Ich pisma wprowadzono Chiny do Zachodu.

Celem misji było w pekińskiej konwersji cesarza, ale nigdy nie znaleziono ich jezuitów Chiński Constantine.

Ricci Idea dostosowania chrześcijaństwa do kultury lokalnej, aby był stosowany przez Indie Robert De Nobili (1577 - 1658).

Jezuitów, takich jak Jacques Marquette i Issac Jogues pracował wśród Indian Ameryki Północnej.

Eusebio Kino (1644 - 1711) ustanowiła misję ciąg stacji, która wprowadziła Indian północnej Meksyk i południowo-zachodniej obecnej Stany Zjednoczone do zaawansowanych rolnictwa.

Jezuitów Christianized i cywilizowanych Indian z Paragwaj i Brazylia organizowane w miastach (obniżki), które rozkwitły w ponad wieku aż do jezuitów zostały zniesione.

Chociaż jezuitów nie zostały założone w celu zwalczania protestantyzm, szybko zostały one sformułowane w walce.

Wielu jezuitów opublikowane kontrowersyjne prace, na przykład, Peter Canisius i Robert Bellarmin, którzy również korzystają napisał katechizmów, że szerokie wykorzystanie przez trzy stulecia.

Inne jezuitów pod wpływem polityki, jak sąd preachers lub spowiedników do cesarza; królów Francja, Hiszpania i Polska, i książęta Bawarii.

Dobrze ponad tysiąc jezuitów zmarł w obu męczenników, jak i Europa w misji.

Kościoła Rzymsko-Katolickiego, kanonizowany trzydzieści osiem jezuitów, w tym dwadzieścia dwa męczenników.

JP Donnelly


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


J Brodrick, pochodzenie jezuitów; W Bangert, Historia Towarzystwa Jezusowego; D Mitchell, jezuitów, J de Guibert, jezuitów: duchowy Doktryna i praktyka.


Bollandists

Informacje ogólne

W Bollandists są grupy belgijskich jezuitów którzy publikują Acta sanctorum, krytyczne wydanie w życiu świętych.

Nazwa pochodzi od pierwszego redaktora, Jean Bolland (1596-1665), ale także publikuje kwartalny przegląd, Analecta Bollandiana.

Towarzystwa Jezusowego

Informacje dodatkowe

Obecnie istnieje około 16500 księży jezuitów na całym świecie, a około 3000 w Stanach Zjednoczonych.

Jest to około połowa ich liczby w roku 1960.

Do Towarzystwa Jezusowego

Informacje Katolicki

(Firma Jezusa, jezuitów)

Zobacz także wybitnych jezuitów, jezuitów APOLOGETIC, wczesne jezuitów generałów, oraz cztery artykuły na temat historii Towarzystwa: PRE-1750, 1750-1773, 1773-1814 i 1814-1912.

Do Towarzystwa Jezusowego jest zakonu założonego przez św Ignacy Loyola.

Wyznaczony przez niego "Spółka Jezusa", aby wskazać jej prawdziwy lider i jego duch żołnierza, tytuł został Latinized do "Societas Jesu" w Bulla Pawła III, zatwierdzając jej formacji i jej pierwszego wzoru Instytutu ( "Regimini militantis ecclesia" , 27 września 1540).

Termin "jezuitów" (XV w. pochodzenia, czyli jeden którzy zbyt często używane lub celowe imię Jezusa), po raz pierwszy została zastosowana do społeczeństwa w hańby (1544-52), i nigdy nie był zatrudniony przez jego założyciela, choć użytkowników przyjaciół i społeczeństwa w czasie przyjęła nazwę w dobrym tego słowa znaczeniu.

Towarzystwo zaliczana religijnych instytutów jako mendicant porządku aplikanci regularnie, to organ kapłanów organizowane dla apostolskiej pracy, po zasady religijne, jałmużnę i polegając na ich poparcie [Bulls Piusa V, "Chwila indefessae", 7 Lipiec, 1571; Grzegorz XIII, "Ascendente Domino", 25 maja 1585].

Jak już zostało wyjaśnione pod tytułem "Ignacego Loyoli, założyciela rozpoczął jego własnej reformy, a zespołu z naśladowców, prepossessed całkowicie z pomysłu z naśladowania Chrystusa, i bez jakiegokolwiek planu dla zakonu lub do celów uczestniczenia w potrzeb dni.

Nieoczekiwanie uniemożliwia przeprowadzenie tego pomysłu, jego oferowanych usług i tych zwolenników tego do papieża, "Chrystusa na ziemi", którzy jednocześnie zatrudnionych w nim takie utwory jak były najbardziej palących w tej chwili.

Dopiero po tej i po raz pierwszy tuż przed towarzyszami połamał, aby przejść na polecenie papieża do różnych krajów, aby znaleźć rozwiązanie nakazu została podjęta i że Ignacy został zlecony do opracowania Konstytucji.

To on zrobił powoli i metodycznie, najpierw wprowadzając zasady i zwyczaje i zobaczyć, jak oni pracowali.

On nie kodyfikacji dla nich pierwsze sześć lat.

Potem trzy lata dano prawa do formułowania mądrości, które zostały udowodnione przez eksperyment.

W ciągu ostatnich sześciu lat z życia św Konstytucji, tak w składzie zostały ostatecznie skorygowane w praktyce oraz wszędzie.

Ta sekwencja zdarzeń jednocześnie wyjaśnia, w jaki sposób społeczeństwo, choć przeznaczone na następujące Chrystusa, jak gdyby nie było nic innego w świat do opieki zdrowotnej, jest również doskonale dostosowane do potrzeb dnia dzisiejszego.

To zaczął uczęszczać do nich, zanim zaczął do stanowienia prawa i jego prawodawstwa była kodyfikacja tych środków, które zostały udowodnione przez doświadczenie do apt jest, aby zachować swoje wstępne zasady religijne wśród mężczyzn rzeczywiście przeznaczone na wymogi Kościoła w dzień nie w odróżnieniu od nasze własne.

Towarzystwo nie zostało założone z zamiarem avowed sprzeciwiający się protestantyzm.

Ani papieskim liter ani zatwierdzenie konstytucji w celu wspomnieć o tym, jak obiekt z nowych fundacji.

Kiedy Ignacy zaczął poświęcać się w służbie Kościoła, miał prawdopodobnie nawet nie słyszałeś o nazwach z protestanckich reformatorów.

Jego plan był dość wcześnie konwersji Mohammedans, idei, które kilka lat po ostatecznym zwycięstwie chrześcijan w Maurowie w Hiszpania, musi mieć zdecydowanie chivalrous zaapelował do Hiszpanów.

Nazwa "Societas Jesu" zostało urodzone przez Orderu zatwierdzone i zalecane przez Piusa II w 1450, którego celem była walka z Turkami i pomoc w szerzeniu wiary chrześcijańskiej.

Na początku były wysyłane przez jezuitów Ignacego pierwszy pogańskie ziemie lub do krajów katolickich, protestanckich do krajów tylko na specjalne życzenie papieża i Niemcy, kraj, kolebka reformacji, w pilnych Pozyskiwanie cesarskiej ambasadora.

Od samego początku prac misyjnej jezuitów wśród pogan z Indie, Japonia, Chiny, Kanada, Ameryki Środkowej i Południowej były równie ważne, jak ich działalności w krajach chrześcijańskich.

Jako obiekt o społeczeństwie było propagowanie i wzmacnianie wiary katolickiej wszędzie, naturalnie jezuitów Staralismy do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się protestantyzm.

One stały się głównymi instrumentami w Counter-Reformation; ponownego podboju południowej i zachodniej Niemcy i Austria dla Kościoła, i zachowanie wiary katolickiej w Francja i inne kraje były spowodowane głównie ich exertions.

Instytucji, konstytucji, ustawodawstwo

W oficjalnej publikacji, która stanowi wszelkie przepisy społeczeństwa, jego kodeksu legum, jest zatytułowany "Institutum Societas Jesu", którego kolejna edycja została wydana w Florencja i Rzym 1869-91 (do pełnej biografii patrz Sommervogel, V, 75-115; IX, 609-611; komentatorzy X, 705-710).

Instytut zawiera:

(1) Specjalne Bulls i innych dokumentach papieskich zatwierdzająca Społeczeństwo i kanonicznie ustalania lub regulowania różnych jego dzieł, a jego stałym i stosunków kościelnych.

Poza tym już wspomniano, inne ważne Bulls są: Paweł III, "Injunctum nobis", 14 marca 1543; Juliusz III "Exposcit debitum", 21 lipca 1550; Piusa V, "Æquum reputamus", 17 stycznia 1565 ; Piusa VII, "Solicitudo omnium Ecclesiarum", 7 sierpnia 1814, Leona XIII, "Dolemus między innymi", 13 lipca 1880.

(2) W Examen Generale i Konstytucje.

W Examen zawiera tematy, które mają być wyjaśnione postulants i punkty, na których mają być one rozpatrywane.

Konstytucji są podzielone na dziesięć części:

admission; zwolnieniem; nowicjatu; scholastic szkolenia; zawodu i innych klas członkostwa; religijnych ślubów i innych zobowiązań, jak obserwowane przez społeczeństwo; misji i innych ministerstw; zgromadzenia, ogólne i miejscowe zespoły za pomocą unii i jednolitość; ogólne i starsi przełożonych; zachowania ducha Towarzystwa.

Dotąd we wszystkich jest przez Instytut św Ignacy, którzy dodał również "Deklaracje" z różnych części ukrywać.

Potem przyjdź:

Uchwały Walnego Congregations, które mają równą władzę z Konstytucji;

Zasady ogólne i szczególne, itp.;

Preparaty i porządek obrad na zgromadzenia;

Święcenia kapłańskie z generałów, które mają ten sam organ, regułach;

Instrukcje, dla niektórych przełożonych, inne dla osób biorących udział w misji lub innych prac Towarzystwa;

Industriae, lub specjalnych rad dla przełożonych;

Książka o duchowej;

stosunek Studiorum, które tylko życie dyrektywy.

Konstytucji, opracowanym przez Ignacego i ostatecznie przyjęte przez pierwsze zgromadzenie Towarzystwa, 1558, nigdy nie były zmieniane.

Słabo poinformowani, że pisarze mają Lainez, drugiego ogólnego, dokonane znaczne zmiany w saint's koncepcji porządku, ale Ignacy własnych później recension w Konstytucji, zamieszczonym w ostatnim faks (Rzym, 1908), dokładnie zgadza się z tekstem Konstytucji już w życie, i nie zawiera słowo przez Lainez, nawet w deklaracjach, glosses lub dodane do tekstu, które są wszystkie prace Ignacego.

Tekst używany w społeczeństwie jest łacina wersja przygotowana pod kierunkiem trzeciego zgromadzenia, i poddane minutę porównaniu z pierwotnym Hiszpański zachowane w archiwach społeczeństwa, podczas czwartego zgromadzenia (1581).

Konstytucje te zostały napisane po długiej narady między Ignacy i jego towarzysze w założenia Towarzystwa, jak w pierwszym wydawało się im, że mogą kontynuować swoją pracę bez specjalnej pomocy z art.

Były one owocem długich i poważnych doświadczeń medytacji i modlitwy.

Przez cały czas są one inspirowane przez wywyższony ducha miłości i gorliwości o dusze.

Zawierają one nic nieuzasadnione.

Aby je docenić, jednak wymaga wiedzy o prawo kanoniczne stosowane do życia zakonnego, a także ich historii w świetle czasu, dla których zostały one w ramce.

Zwykle tych, którzy znaleźć winy z nich nigdy nie czytać je albo mają źle zrozumiane.

Monod, na przykład, w swoim wprowadzeniu do Böhmer esej na temat jezuitów ( "Les jesuites", Paryż, 1910, str. 13, 14) przypomina, jak Michelet mistranslated słowa Konstytucji, str.

VI, c.

5, obligationem ad peccatum, i okaże się, że wymagają one posłuszeństwa nawet do Komisji grzechu, jak gdyby były obligatio tekst reklamy peccandum, gdy oczywiste sens i cel tego tekstu jest właśnie w celu wykazania, że przekroczenie przepisów jest nie stanowi samo w sobie grzeszne.

Monod wylicza takich ludzi jak Arnauld, Wolf, Lange, Ranke w pierwszej edycji jego "Historia", Hausser i Droysen, Philippson i Charbonnel, za powtarzające się ten sam błąd, mimo że został on odrzucony, ponieważ często 1824, w szczególności poprzez Gieseler, i poprawione przez Ranke w jego drugiej edycji.

W każdym przypadku, gdy Konstytucje nakazują to, co jest już poważnym obowiązkiem moralnym, ani przełożonych, ze względu na swoje uprawnienia, nałożyć obowiązek grobu, grzech jest grzeszny, lecz jest to prawdą takiego przestępstwa nie tylko w społeczeństwie, lecz obecnie.

Ponadto takie polecenia są rzadko udzielane przez przełożonych i tylko wtedy, gdy dobro jednostki lub członka dobra wspólnego domaga się bezwzględnie.

Zasada jest jedna z całej miłości inspirowane przez mądrość, i muszą być interpretowane w duchu miłości, która animates.

Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do jej postanowień do affectionate stosunków z przełożonym i użytkowników ze sobą, przez manifestacją sumienia, mniej lub bardziej religijne praktykowane w każdym celu, i za obopólną korekty, gdy może to być konieczne.

To odnosi się także do metod stosowanych w celu stwierdzenia kwalifikacji członków różnych urzędów i ministerstw.

Główny organ jest w rękach ogólne zgromadzenie, które zdecyduje ogólnego, a może dla niektórych poważne przyczyny, depose go.

Organ ten może również (choć nie ma jeszcze nigdy nie było okazji ku temu) dodać nowe Konstytucje i uchyla stare.

Zwykle jest zgromadzenie zwołane z okazji śmierci w ogóle, w celu wybiera następcę, aby przepisy dotyczące dobrostanu i rządu w społeczeństwie.

Może on również być zwołane w innym czasie za poważne powody.

Składa się z ogólnymi, kiedy żyje, a jego asystenci, provincials, oraz dwóch zastępców z każdej prowincji lub terytorialny podział społeczeństwa wybrani przez przełożonych i starszych członków profesów.

Tak więc władze w społeczeństwie ostatecznie opiera się na demokratycznych zasadach.

Ale jak nie ma określonego czasu zwołania walnego zgromadzenia - którego w rzeczywistości rzadko występuje, z wyjątkiem wybiera nowego ogólne - wykonywanie władzy jest zazwyczaj w rękach ogółu, w których jest żywotny pełnię władzy administracyjnej i duchowej władzy.

On może zrobić cokolwiek w zakres Konstytucji, a może nawet zrezygnować z nich dla słusznych, choć nie można ich zmienić.

On mieszka w Rzym, i Rady asystentów, pięć w chwili obecnej numer jeden dla każdego Włochy, Francja, Hiszpania i kraje pochodzenia, Hiszpański, jeden na Niemcy, Austria, Polska, Belgia, Węgry, Holandia, i jeden Angielski za-mówienia krajów - Anglia, Irlandia, Stany Zjednoczone, Kanada, i brytyjskich koloniach (z wyjątkiem Indie).

Te zazwyczaj posiadają urząd aż do śmierci w ogóle.

W ramach ogólnego wieku lub kalectwa się niezdolność do regulujące Społeczeństwo, wikary jest wybierany przez walne zgromadzenie do działania w jego imieniu.

Po jego śmierci jego nazwiska jeden tak działać, dopóki zgromadzenie może spełnić i wybiera jego następcę.

Obok niego w kolejności organ pochodzi z provincials, szefowie Towarzystwa, czy dla całego kraju, jak Anglia, Irlandia, Kanada, Belgia, Meksyk, lub, jeżeli te jednostki są zbyt duże lub zbyt małe, aby one wygodne prowincji mogą być podzielone lub połączone.

Tak jest obecnie w czterech prowincjach na Stany Zjednoczone: Kalifornia, Maryland, Nowy Jork, Missouri, New Orleans.

We wszystkich znajdują się obecnie dwadzieścia siedem prowincji.

W prowincji jest powołany przez walne, wiele z wydziałów administracyjnych.

On również ma rady "doradcy" i "admonitor" powołany przez walne.

Zgodnie z prowincji pochodzą z lokalnych przełożonych.

Spośród tych, rektorów z kolegiów, provosts z domów profesów, nowicjuszy i kapitanowie są powoływani przez walne; resztę prowincji.

Aby włączyć się do ogólnej kontroli i tak wiele nominacji i wiele wolnego korespondencja jest przechowywana, a każdy ma prawo do prywatnej komunikacji z nim.

Nr przełożonego, z wyjątkiem ogólnego, nosi nazwę dla życia.

Zwykle provincials i kolegiów rektorów z pełnienia funkcji na trzy lata.

Członkowie społeczeństwa, należą do czterech klas:

Początkujących (czy otrzymał jako braci świeckich do usług krajowych i czasowych w celu, jak i państwa aspirujące do kapłaństwa), którzy są szkoleni w duchu dyscypliny i porządku, przed dokonaniem ślubów zakonnych.

Na koniec dwa lata przez nowicjuszy się śluby proste, a jeśli aspirantów do kapłaństwa, tworzy się Szkolnictwa one pozostać w tym gatunku z reguły od dwóch do piętnaście lat, w czasie których będą mieli ukończone wszystkie swoje studia, przechodzą (na ogół) w pewnym okresie nauczania, otrzymują kapłaństwo, i przechodzą przez trzeci rok nowicjatu lub próbnego (tertianship).

Według stopień dyscypliny i mocy, oraz do talentów ich wyświetlania (te ostatnie są zwykle badane przez egzamin na stopień doktora teologii) mogą teraz zostać utworzone lub coadjutors profesów członków zamówienia.

Formowany coadjutors, czy utworzona braci świeckich i kapłanów, Marka śluby, które, choć nie uroczyste, wieczyste z ich strony, podczas gdy społeczeństwa, na jego stronie wiąże się z nimi, o ile nie powinny zobowiązać niektóre poważne wykroczenia.

W profesów są kapłani, którzy się, oprócz trzech zwykłych ślubów uroczystych religii, czwarty, specjalnego posłuszeństwa na papieża w sprawy misji, zobowiązanie go wszędzie tam, gdzie są one wysyłane, nawet bez pieniędzy dla wymagających podróży.

Oni również wprowadzenie pewnych dodatkowych, ale nie istotne, śluby proste, w kwestii ubóstwa, oraz odmowy zewnętrznych wyróżnieniem.

W profesów z czterech ślubów stanowią jądro Towarzystwa; inne gatunki są traktowane jako przygotowawcze lub zależnej, jak do tego.

Główny biur mogą być przechowywane przez profesów samodzielnie i choć może zostać odwołany, muszą być otrzymane z powrotem, jeśli chętnych do spełnienia warunków, które mogą być przepisane.

Inaczej oni nie korzystają z przywilejów i wiele stanowisk znaczenie, takich jak rząd uczelnie, mogą być przechowywane przez członków innych gatunków.

Dla niektórych szczególnych powodów są czasami profesów trzech ślubów i mają pewne lecz nie wszystkie przywileje, z drugiej profesów.

Wszyscy mieszkają w społeczności zarówno w odniesieniu do żywności, odzieży, noclegi, rekreacja, są podobne i wszystkie związane z zasadami Towarzystwa.

Nie ma żadnych tajnych jezuitów.

Podobnie jak inne zlecenia, Towarzystwo może, jeśli będzie się jej przyjaciółmi Uczestnicy w swoich modlitwach, w zasadność jego dobre uczynki, ale nie może ich członków w celu, o ile nie mieszkają w życie z rzędu.

Jest rzeczywiście przypadku Święty Franciszek Borgia, którzy w niektórych z probations w niezwykły sposób poza dom w porządku.

Ale to było w porządku, że może on być w stanie zawrzeć niektórych sprawach biznesowych i innymi sprawami państwa, a więc tym szybciej pojawią się w miejscach publicznych jako jezuitów, że nie może pozostać na stałe poza wspólnym życiu.

Nowicjat i szkolenia

Kandydaci na dopuszczenie pochodzić nie tylko z kolegiów prowadzonych przez społeczeństwo, ale z innych szkół.

Często podyplomowe lub zawodowych studentów, i tych, którzy już rozpoczęli swoje kariery w biznesie lub zawodowego, lub nawet w kapłaństwo, ubiegać się o dopuszczenie.

Zwykle stosuje się w osobie kandydata na prowincji, i jeśli uzna go prawdopodobnie podlega on odnosi się go do badania czterech z bardziej doświadczonych ojców.

Oni mu pytanie o wiek, stan zdrowia, stanowiska, zawodu rodziców, ich religii i nieskazitelnego charakteru, ich zależność od jego usług; temat własnego zdrowia, zobowiązań, takich jak długi, lub innych umownych stosunków; studia, kwalifikacji, moralny charakter Z motywów osobistych, jak również czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić go do ubiegania się o dopuszczenie.

Wyniki ich przesłuchania i własnych obserwacji ich sprawozdania solidarnie do prowincji, którzy starannie waży ich opinie przed podjęciem decyzji za lub przeciw wnioskodawcy.

Wszelkie zauważalną wadę fizyczną lub psychiczną w krajach kandydujących, poważne zadłużenie i inne zobowiązania z poprzednich członkostwa w innym porządku religijnego nawet na dzień, wskazujących niestabilność, z powołania, unqualifies przyjmowania.

Bezprawny nacisk, szczególnie, jeżeli wykonywane przez użytkowników w porządku, będzie okazją surowszych kontroli niż zwykle do motywów osobistych osoby ubiegającej się o wizę.

Kandydaci mogą wprowadzić w dowolnym momencie, ale zazwyczaj jest ustalana każdego roku na dzień ich przyjmowania, na koniec wakacji, aby wszystkie one mogły rozpocząć ich szkolenie, staż lub razem.

Pędzą pierwsze dziesięć dni biorąc pod uwagę sposób życia są do przyjęcia, a jej trudności, zasady porządku, wymaga posłuszeństwa jego członków.

One następnie krótkie rekolekcje, medytacji na temat tego, co oni nauczyć na temat społeczeństwa i bada ich własnych motywów i nadzieje na perserverance w nowym trybie życia.

Jeśli wszystko jest satysfakcjonujące dla nich i do przełożonego lub dyrektora, którzy za nimi, są one dopuszczone jako nowicjuszy, nosić na pisarskiego kostium (jak nie ma specjalnych jezuitów nawyk) i rozpocznie się w earnest życia członków Towarzystwa.

Ich powstanie na początku, uczynić krótką wizytę w kaplicy, z zastrzeżeniem niektórych medytacji na wybranych nocy przed, pomaga w Mszy, przegląd ich medytacji, śniadanie, a następnie przygotować się do dzisiejszego rutynowe.

Ta składa się z podręcznika lub w pracy, drzwi, czytanie książek na tematy duchowe, kościelne historii, biografii, szczególnie mężczyzn lub kobiet odróżnić do gorliwości misyjnej i przedsiębiorstw w dziedzinach lub edukacyjnych.

Istnieje codziennych konferencji prasowych przez mistrza nowicjuszy w sprawie niektórych szczegółów Instytutu, notatki z których wszystkie są zobowiązani do złożenia, tak aby być gotowym, gdy poprosił, aby powtórzyć najistotniejsze punkty.

Gdziekolwiek jest to możliwe, niektóre zostały złożone w odniesieniu do niektórych testów ich powołania lub przydatności; nauczanie katechizmu we wsi kościoły, aby w obecności chorych w szpitalach; się na temat pielgrzymki lub podróż misyjną bez pieniędzy lub innych przepisów.

Tak szybko jak to możliwe, że wszystkie duchowe ćwiczenia do 30 dni.

Jest to naprawdę główny test powołanie, jak również w zbiorczy głównych prac na dwa lata do nowicjatu, i że sprawą całego życia na jezuitów.

Na tych ćwiczeń Konstytucji, życiu i działalności Towarzystwa są oparte, tak naprawdę są głównym czynnikiem w kształtowaniu charakteru z jezuitów.

Zgodnie z ideałów określonych w tych ćwiczeniach, bezinteresownej zgodności z wolą Bożą, osobowych i miłość Jezusa Chrystusa, nowicjusz jest starannie przeszkoleni w medytacyjny badania prawdy religijnej, w zwyczaju własnej wiedzy, w ciągłej kontroli i motywy jego działania inspirowane przez nich w każdej formie korekty na własny rachunek oszustwa, iluzja, wiarygodny pretekst, a także w edukacji swej woli, zwłaszcza w podejmowaniu wyboru, co wydaje się najlepiej po dokładnym i narady bez własnej poszukiwania.

Czyny, nie słowa, jak nalegali na dowód prawdziwej służby i mechanicznej, emocjonalne lub dziwaczny, pobożność nie jest tolerowane.

Jako początkujący stopniowo staje się jego kapitan, rośnie coraz bardziej zdolnych do oferowania usług Boga rozsądnym nakazała przez Pawła, i stara się postępować zgodnie z bożą wolę, jak objawił w Jezusie Chrystusie, przez Jego wikary na ziemi, mianowani przez biskupów do zasady Jego Kościoła, jego bardziej bezpośrednim przełożonym lub religijne, oraz cywilne prawem wykonywania uprawnień organu.

To, co rozumie się przez jezuitów posłuszeństwa, charakterystyczny względu na porządek, taki szczery szacunek dla władzy, aby zaakceptować jej decyzje i zgodne z nimi, nie tylko przez zewnętrznych wydajność we wszystkich szczerością, ale z przekonania, że przestrzeganie jest najlepsze, i że komenda do czasu wyraża wolę Bożą, jak blisko, jak można go ustalić.

W noviceship trwa dwa lata.

Na jej zakończenie początkujący sprawia, że zwykle śluby religii, proste ślub czystości w społeczeństwie mające na życie diriment przeciwwskazań do małżeństwa.

Podczas noviceship ale krótki czas dzienny jest poświęcony na dokonanie wcześniejszych badań.

W ciągu noviceship, scholastic użytkowników, czyli tych, którzy mają stać się kapłanów w społeczeństwie, po specjalnym kursie w klasykę i matematyki trwały dwa lata, zazwyczaj w tym samym domu z nowicjuszy.

Następnie, w innym domu i okolicy, trzy lata są podane do studium filozofii, o pięć lat do nauki w jednej z publicznych uczelni społeczeństwa, cztery lata do studium teologii, kapłańskiego zamówień przyznanych po trzecie , I wreszcie jeden rok więcej do drugiego próbnego lub noviceship, przeznaczone na pomoc młodym kapłanem odnowić jego ducha pobożności i nauczyć się wykorzystywać do najlepszych w jego wszystkich możliwości uczenia się i ma doświadczenie.

W wyjątkowych przypadkach, w tym z księdzem którzy skończy studia przed wprowadzeniem ich do porządku, dieta jest i kursów dokształcających nie muszą w ciągu ostatnich dziesięć lat, dobra część, która jest wydawana w aktywnych ministerstwo.

Przedmiotem zlecenia nie jest ograniczony do jednej klasy praktyków dobrej roboty, jednak godny pochwały (jak głosił, chanting urzędu, czyniąc pokutę, itp.), lecz do zbadania, w sposób duchowy, co Chrystus miałby zrobić, gdyby był mieszkający w naszych warunkach, a do przeprowadzenia tego ideału.

Stąd elewacji i wielkości z celem.

Stąd motto Towarzystwa "Ad Majorem Dei GLORIAM".

Stąd wybór na mocy posłuszeństwa jako charakterystyczne dla porządku, aby być gotowym na każde wezwanie, aby zachować jedność w różnorodności każdej pracy.

Stąd, przez proste sekwencji, pominięcie w urzędzie chór, specjalny charakterystyczny pokrój, niezwykłych penances.

Jeżeli protestanckich reformatorów mających na celu reorganizację Kościoła w dużej zależności od ich szczególnej koncepcji, Ignacy rozpoczął z wnętrza własnej reformy, a po tym zostało dokładnie ustalone, a następnie earnest głoszenie własnej reformy.

To zrobić, Kościół nie, nie, nie reformy sama.

Wiele religijnych wybitnych pedagogów, jak się przed jezuitów, lecz społeczeństwo, które w pierwszej kolejności nakazała jej bardzo Konstytucje nabożeństwo do przyczyną edukacji.

Było w tym sensie, pierwsze "nakaz nauczania".

Ministerstwo Spraw Społeczeństwo składa się głównie w przepowiadanie, nauczanie katechizmu, szczególnie dla dzieci, zwłaszcza administrowanie sakramentów pokuty i Eucharystii; prowadzenie misji w parafiach na linii duchowej; kierowanie tych którzy chcą się do tych ćwiczeń w domach rekolekcyjnych , Seminariów i konwentów, dbająca o parafii i kościołów kolegialności; organizowanie pobożnych confraternities, sodalities, zawodowe modlitwy, Bona Mors stowarzyszenia we własnym i innych parafii; nauczania w szkołach każdego gatunku - akademickich; seminarium, uniwersytet, pisanie książek, broszur , Okresowe artykułów; się na zagranicznych misji wśród narodów uncivilized.

W funkcji liturgicznych obrządku rzymskiego jest przestrzegane.

Właściwe korzystanie z wszystkich tych funkcji jest przewidziany przez przepisy starannie oprawionych przez walne zgromadzenia lub przez generałów.

Wszystkie te regulacje polecenia największym szacunkiem ze strony każdego członka.

W praktyce przełożonego w chwili obecnej jest zasadą życia - że nie może on zmienić lub uchylić wszelkie reguły, ale ponieważ musi on ustalić jej interpretację i stosowanie.

W ten fakt i jego konsekwencje, Towarzystwo różni się od zakonu antecedent co do jej powstania, w tym głównie jej zawdzięcza swoje życie, działalność, a uprawnienia do dostosowania jej do współczesnych warunków Instytuty bez konieczności zmian w tym instrumentem lub reformy w organizmie.

Historia powstania Towarzystwa jest powiedziano w artykule Ignacy Loyola.

Krótko po inspirowane jego towarzysze Peter Faber, Franciszek Ksawery, James Lainez, Alonso Salmerón, Nicolas Bobadilla, Szymon Rodriquez, Claude Le Jay, Jean Codure i Paschase Brouet z zamiarem mieszkać w Ziemi Świętej, naśladując życie Chrystusa, one wykonane po raz pierwszy śluby ubóstwa i czystości na Montmartre, Paryż, 15 sierpnia 1534, dodając ślub, aby przejść do Ziemi Świętej po dwa lata.

Gdy ten został uznany za inpracticable, po odczekaniu kolejny rok, oferuje swoje usługi na papieża, Pawła III.

Pełne kolejny rok został uchwalony przez niektórych w miastach uniwersyteckich w Włochy, inni na Rzym, gdzie, po napotyka wiele sprzeciwu i oszczerstwa, wszystkie spełnione łącznie do porozumienia w sprawie trybu życia, poprzez które mogą z wyprzedzeniem w ewangelicznej doskonałości i pomagać innym w te same zadania.

Pierwsza formuła Instytutu został przedstawiony i zatwierdzony przez papieża z viva voce, 3 września 1539, a formalnie, 27 wrzesień 1540.

Powiązane artykuły

Jezuitów Apologetic Distinguished jezuitów Historia jezuitów Przed zwalczaniu jezuitów generałów Przed zwalczaniu Historia jezuitów Podczas Tłumienie (1750-1773) Historia jezuitów W okresie przejściowym (1773-1814) Historia jezuitów Po Odrodzenia (1814 -1912) Publikacja informacji Napisane przez John Hungerford pyłku.

Przepisywane przez Michaela Donahue.

W wdzięczność za cztery lata jezuitów z edukacji na Uniwersytecie Loyola w Chicago.

AMDG. W Encyklopedii Katolickiej, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Konstytucje .-- Corpus institutorum Societatis Jesu (Antwerpia, Praga, Rzym, 1635, 1702, 1705, 1707, 1709, 1869-70, Paryż, częściowe wydanie, 1827-38); Gagliardi, De cognitione Instituti (1841); Lancicius, Praestantia De instit.

Soc. Jesu (1644); Nadal, Scholia w Constitutiones (1883); Suarez, oddechowych.

de religione Soc.

Jesu (1625); Humphrey, religijnej państwa (Londyn, 1889), zestawienie z traktatem z Suarez; Oswald, komentuj.

decem consit w postępowaniu.

Soc. Jesu (3rd ed., Bruksela, 1901); regulamin Towarzystwa Jezusowego (Waszyngton, 1939; Londyn 1863).

W Bollandists

Informacje Katolicki

Stowarzyszenie kościelnych badaczy zaangażowanych w redakcji Acta sanctorum.

Ta praca jest wielkim hagiographical zbiórki rozpoczął w pierwszych latach XVII wieku, i nadal nasz własny dzień.

Współpracowników są nazywane Bollandists, jako następcy Bolland, redaktor pierwszego tomu.

Kolekcja teraz numery sześćdziesiąt trzy wielkości w folio, do których należy dodać dodatkowy wielkości, opublikowana w 1875 przez Francuski ksiądz, zawierających głównie niektórych tabel i badań w kierunku ułatwienia wielkości.

Chociaż Bolland dał swoje nazwisko do pracy, nie jest uważany za jej założyciela.

Pomysł został po raz pierwszy wysunięty przez Heribert Rosweyde (ur. w Utrecht, 1569; d. w Antwerpia, 1629).

Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1588.

Niestrudzonym pracownikiem a fearless, ale legalne badacza, bez względu na swoje obowiązki jako profesor filozofii w kolegium jezuitów w Douai w ciągu ostatnich lat XVI wieku, Rosweyde poświęcony na wypoczynek swojego wakacje i święta do zbadania bibliotek z licznych klasztorów rozrzuconych poprzez Francuski Flandrii i Hainaut.

On skopiowane z własnej strony ogromnej liczby dokumentów odnoszących się do historii Kościoła w ogóle, a w szczególności do hagiografia, a znalezione w starych tekstów zawartych w najbliższych rękopisy pod jego obserwacji zupełnie inny smak od tego z wielu zmian, które redaktorów, zwłaszcza Lippomano i Surius, a następnie najnowszy i najbardziej obchodzi, że było konieczne do tematu.

Rosweyde myśli byłoby przydatne do pracy publikuje teksty w ich oryginalnej formie.

Jego przełożeni, do którego składane jego planu w 1603, wydał go serdecznie ich zatwierdzenia, i pozwolił mu przygotować się do planowanego wydania, jednakże bez zwolnienie go z żadnym z zawodów, w którym był wydatkowaniu prodigious jego działalności.

Tak więc w chwili obecnej, był dozwolony tylko przywilej jego wolne chwile poświęca na przygotowanie prac.

Rosweyde nie przestaje realizować swój projekt, który ogłosił publicznie w 1607, jak również plan on zaproponował następujące.

Zgodnie z tytułem: "Fasti vitae sanctorum kworum w belgicis bibliothecis manuscriptiae", dał w małej objętości w 16mo., Opublikowany przez prasę w Plantin Antwerpia, alfabetyczna lista nazw świętych, których akty zostały albo znaleziono by go lub wezwani do jego uwagę rękopis w zbiorach starych.

Ta lista wypełniona pięćdziesiąt stron; prefatory zawiadomienie, w którym wskazuje na charakter i układ pracy, jak był pomyślany, zajmuje czternaście.

Wreszcie, praca zawiera dodatku dwadzieścia sześć stron zawierających niepublikowanych aktów pasja Cilician świętych męczenników, Tharsacus, Probus, Andronika, które uważane Rosweyde - niesłusznie - jako autentyczne oficjalne sprawozdanie z piórem na sądowego z rzymskiego trybunału.

Według tego programu było gromadzenie obejmuje szesnaście tomów, oprócz dwóch tomów objaśnienia i tabele.

Pierwsza wielkość jest przedstawienie dokumentów dotyczących życia Jezusa Chrystusa i święta ustanowione dla uczczenia specjalnych wydarzeń z Jego życia; drugim tomie będzie poświęcony życiu i święta Matki Boskiej, a trzeciego na święta Święci z uhonorowana bardziej specjalnego kultu.

Dwanaście kolejnych tomów były do życia świętych, których święta są obchodzone w odpowiednio dwanaście miesięcy w roku, jeden wolumin za każdy miesiąc.

Ten kalendarz porozumienie zostało przez jego przełożonych, pierwszeństwo w porządku chronologicznym Rosweyde siebie warunkach.

Ale to przedstawione, szczególnie w tym czasie, olbrzymie trudności.

Wreszcie XVI do wielkości określone następstwa martyrologies który był stosowany w różnych okresach iw różnych Kościołów Christendom.

Pierwszy z dwóch dodatkowych wielkości było zawierać notatek i komentarzy wpływ na życie dzieli się na osiem książek leczenia odpowiednio następujące tematy:

Autorzy życia;

cierpień męczenników;

obrazy świętych;

liturgiczne obrzędy i zwyczaje, o których mowa w hagiographical dokumentów;

wulgaryzmy celnej, do której aluzje zostało dokonane;

pytania z chronologii;

nazwy miejsc napotkanych w tych samych dokumentów;

barbarzyńskiego lub niejasnych warunkach, które mogłyby układanki czytelników.

W innych uzupełnienie obecnych było szereg dużą tabele z podaniem: nazwy świętych, których życie zostało opublikowane w poprzednich tomów;

te same nazwiska się zauważa, wskazując miejsce narodzin do świętego, jego stacji w życiu, jego tytuł do świętości, czas i miejsce, w którym miał mieszkał, i autor jego życia;

stan życia w różnych świętych (religijnych, kapłanem, panny, wdowy, itp.);

swoje miejsce w Kościele (apostoł, biskup, opat, itp.);

nomenklatury świętymi zgodnie z krajów się sławny przez ich urodzenia, apostolstwa, pobyt, pogrzebu;

nomenklatury miejscach, w których honorowane są ze specjalnego kultu;

wyliczanie z maladies na lekarstwo, które są szczególnie powoływać;

zawodów umieszczone pod ich patronatem;

właściwego nazwiska osób, miejsc i napotkanych w opublikowanym życia;

fragmenty z Pisma Świętego, nie wyjaśniono;

punktów, które mogą być stosowane w religijnych kontrowersji;

tych stosowanych w nauczaniu doktryny chrześcijańskiej;

ogólnej tabeli słów i rzeczy w porządku alfabetycznym.

"A jeszcze inni," dodaje autor, "jeśli coś znaczenie prezentuje się z naszych czytelników, które mogą dać nam pomysł".

Kardynał Bellarmin, do których Rosweyde wysłał jego kopię niewiele wielkości, nie może po forbear exclaiming miał czytać tego programu: "Ten człowiek liczy, a następnie, na życia już dwieście lat!"

On skierowana do autora listu, oryginał, który jest zachowany w obecnej biblioteki z Bollandists, podpisany, ale nie napisane przez ręce Bellarmin, w którym bliscy w polerowane, ale doskonale zrozumiałym języku uznać, że plan jako Dziękujemy! .

Rosweyde został przez nowise disconcerted.

Z różnych innych źródeł otrzymał zachętę, entuzjastyczne pochwały, i cenną pomoc.

Nowe przedsiębiorstwa znalazłem szczególnego opiekuna, jak hojny był jako gorliwy i oświecony, Antoine de Wynghe, opat klasztoru w obchodzony Liessies w Hainault.

Czcigodni Louis z Blois, którego jedna trzecia następcy de Wynghe było, wydawało się spadku do niego jego affectionate nabożeństwo do synów św Ignacy Loyola.

W dużej sympatii do tego religijnego mecenas objawił się w każdy sposób, w pismach z dnia zalecenia dla szefów różnych domach wielkiego Zakonu Benedyktynów, który otworzył do Rosweyde i jego współpracownicy zakonnej biblioteki; pożyczek i darowizn książek, rękopisów, kopii rękopisów, a także pomoc w charakterze odpłatnym.

Rosweyde dość liczyć na ukończenie przez jego własnych wysiłków skierowanych na pomnik, który miał sen, a na dostosowanie go do końca godny.

W rzeczywistości, on nie dostać po pierwszych etapach struktury.

Jego działalność literacka była wydatkowane na liczne prace historyczne, jak i religijnych polemical, niektóre z nich, prawdą jest, by mieć później stanowiły część wielkiego hagiographical kompilacji.

Większość jednak nie mają żadnego związku do jakiejkolwiek pracy.

W pismach, które byłyby dostępne są: wydanie Małej Roman Męczeństwa, w którym Rosweyde uwierzył on rozpoznany zbierania wymienionych przez św Grzegorza Wielkiego w jego piśmie do Eulogius z Aleksandria, wydanie z martyrologii z Ado Vienne ( 1613); dziesięciu książek z życia Ojców pustyni, który po raz pierwszy opublikowana w łacina (1615 w fol.), Poświęcając się pracy na opat z Liessies, a później w flamandzki (1617) w fol., Z napis na Jeanne de Bailliencourt, Abbess of Messines.

Reszta, jednak, jak na przykład flamandzki wydanie Ribadeneira "Kwiaty w świętych" (1619, dwóch tomów folio), "Ogólne Historia Kościoła" (1623), do którego dodaje się jako dodatek do szczegółowej historii Kościół w Holandia, zarówno w flamandzki, flamandzkiego życia św Ignacego i św Filipa Neri; flamandzkiego tłumaczenia pierwszej części "Traktat o doskonałości", zwróciła jego uwagę całkowicie od tego, co on powinien mieć traktowane jako jego Głównym zadaniem.

Jest to ze względu na niego, jednak, aby powiedzieć, że za kilka lat swoim przełożonym, nie przestaje wspierać go w realizacji jego projektu, byli zmuszeni poprzez konieczność obsadzenia wolnych biur, ustanowić na nim obowiązków, które nie pozostawiają mu absolutnie niezbędnego wypoczynku.

On o tym wyraźnie ustawić się w memorandum skierowane do nich w 1611, w odpowiedzi na ich dochodzenie, w jaki sposób był postępuje z przygotowaniem jego wielkości.

Ale nie jest prawdą, że mniej prawie wszystkie jego publikacje, najważniejszych, które zostały wymienione powyżej, są w późniejszym terminie niż ten, niewątpliwie Rosweyde był głównie do winy za opóźnienie, które jednak mogą być nazywane szczęście, ponieważ w wyniku korzystnych zmian w planie pracy.

W czasie Rosweyde śmierci, a następnie, która odbyła się w 1629 w Antwerpia, a nie strona była gotowa do drukarki.

Ponadto, przełożonych na zamówienie, na ich część, wahała się prace prowadzone przez innego.

Przez ponad dwadzieścia lat, jednak Rosweyde był niezwykle aktywny, miał dostęp do zabezpieczonej ilości rękopisów i miał zaciągnął do współpracy wielu ludzi którzy mieli doświadczenia objawia się w jego interesie keenest przedsiębiorstwa; dzięki ich pomocy, miał zgromadzić wiele rękopisów i książek związanych z życia świętych, w słowo, miał jeden pragnie wzbudził zainteresowanie jego kompilacji, tak wielkie i tak powszechne, że konieczne do spełnienia.

Ojciec John van Bolland (ur. w Julemont, w Limburgii, 1596, d. w Antwerpia, 12 września, 1665) był w tym czasie prefekta studiów w kolegium Mechlin, i miał za jeden zgromadzenie składa się z głównego ludzi miasta.

To był nazywany "łacina Zgromadzenia", ponieważ wszystkie ćwiczenia, kazania włączone, były prowadzone w tym języku.

Jego rodziny albo wziął nazwę od ich lub oddał go do wsi Bolland, w pobliżu Julemont.

Przed jego studiów teologicznych miał nauczał belles-lettres z wyróżnieniem w trzech wyższych klas humanistycznych w Ruremonde, Mechlin, Bruksela, Antwerpia.

Superior z belgijskiej prowincji Towarzystwa Jezusowego bade go badać dokumenty wystawione przez Rosweyde, sprawozdania i do niego swoją opinię na temat tego, co było wskazane, aby zrobić z nich.

Bolland poszedł do Antwerpia, zapoznaj się z rękopisów, a jednocześnie przyznając, że praca została jeszcze tylko szorstkie i wadliwy projekt, dał powody, aby sądzić, że bez nadmiernych wydatków z pracy może być doprowadzone do pomyślnego zakończenia.

On sam nawet wykazało skłonne wziąć za pracę, ale tylko pod dwoma warunkami: po pierwsze, że należy pozostawić swobodę zmodyfikować plan Rosweyde jak on ją rozumie, po drugie, że kopie, notatki i książki, które zostały zebrane przez Rosweyde powinny zostać usunięte z biblioteki z profesów House, gdzie zostały one przeplatany wśród książek w powszechnym użyciu, i ustawić w miejscu, oprócz własnych do wyłącznego użytku nowego dyrektora przedsiębiorstwa.

Prowincji, Jacques van Straten, przyjęte z alacrity jak i warunki oferty.

Bolland został usunięty z kolegium Mechlin i dołączone do domu profesów w Antwerpia, aby być dyrektorem w łacina Zgromadzenia i spowiednikiem w kościele, i ze za przygotowanie, w swoim czasie wolnym godzin (horis subsecivis) Acta sanctorum do publikacji .

Na szczęście, nie miał najmniejszego pomysłu, każdy miał więcej niż prowincjonalne, wszystkie przedsiębiorstwa.

On fancied, że mógłby zakończyć go bez jego własnych wysiłków, oraz że po zakończeniu prac i właściwego przygotowania historycznego, chronologiczny, geograficzny, tabel i innych, co zostało ogłoszone przez Rosweyde, mógł zakończyć publikacji poprzez dodanie do niego kompleksowego zbierania ogłoszeń o świętym osób którzy rozkwitły w Kościele po XV wieku, ale nie były honorowane w kult publiczny.

"A wszystko po to, aby zrobić", pisał w swoich ogólnych wstęp na początku pierwszego tomu stycznia, "jeśli jeszcze czas, aby żyć, I nadarza się czar do wypoczynku godziny mojej starości przez gromadzenia ascetical doktryny w nauce świętych zapisane w tej pracy. "

A jednak, zaczął w zarysie plan całkiem inny od tego z Ogrom Rosweyde, której program miał już wstrząśnięty Bellarmin.

Rosweyde miał ograniczać jego dążenie do oryginalnych tekstów do biblioteki Belgia i sąsiednich regionów.

On nie wykroczyła poza Paryż na południe, lub Kolonia Trier i na wschód.

Bolland odwołania się do współpracowników lub innych osób albo jezuitów, zamieszkałych w różnych krajach Europa.

Następnie Rosweyde zaproponowała, aby publikować tylko w pierwszym teksty oryginalne, bez komentarzy i adnotacji, relegating do ostatniego wielkości badania mające na celu umożliwienie jeden docenić ich wartość i rzuca światło na ich trudności.

Bolland uznane naraz, jak ten plan był wadliwy.

On postanowił dać w związku z każdego świętego i jego kult wszystkie informacje, był w stanie znaleźć, niezależnie od ich źródeł; wstęp do każdego tekstu z przeznaczeniem do wstępnego określenia jej autora i jego wartości historycznych i dodać do każdego odnotowuje wyjaśnienie dla celów rozliczania się trudności.

Obowiązki w różnych urzędach wypełnionych przez Bolland, dodaje do korespondencji olbrzymie nałożonych na niego przez jego badań do dokumentów i innych źródeł informacji dotyczących życia i kult świętych, które mają być traktowani w pracy, wraz z odpowiedzią na liczne konsultacji z listów adresowanych do niego ze wszystkich części, dotyczące spraw kościelnych nauki, wypoczynku nie opuściła go do wykonywania swoich obowiązków jako hagiographer.

Tak, po pięć lat w Antwerpia, był zmuszony przyznać, że praca została niemal gdzie Rosweyde opuściły go, chyba że masa materiału, który w ostatnim zaczął się sklasyfikować został rozszerzony w szczególności, jako fakt, sprawa była więcej niż czterokrotnie.

Tymczasem, chętnie pragnienie pojawienie się hagiographical pomnik Rosweyde ogłoszenia przez prawie trzydzieści lat wcześniej wzrosła w szybkim tempie i doświadczenia religijnego świat.

Nie było nic na lewo Bolland, ale przyznam, że przedsiębiorstwo było poza jego indywidualną wytrzymałość i poprosić o asystenta.

W hojne opat z Liessies, Antoine de Wynghe, skutecznie wspierany przez wolontariat jego zapotrzebowania na pokrycie kosztów utrzymania w skojarzyć którzy powinni być przypisany do Bolland, jak w domu profesów Antwerpia, które opierały się na jałmużnę z wiernymi na jego wsparcie, Nie można płacić człowieka do pracy, który nie był ściśle w zakresie jego ministrations.

Asystent wybrany, niewątpliwie na Bolland sugestię, był jednym z jego najbardziej błyskotliwe uczniów w humanistycznych, był Godfrey Henschen (ur. w Venray w Limburgii, 1601; zm. 1681), którzy mieli wpisane do Towarzystwa Jezusowego w 1619 .

Był przydzielony do swego byłego kapitana w 1635 i pracował w publikacji aktów sanctorum aż do chwili jego śmierci w 1681, czterdzieści sześć lat później.

Dwadzieścia cztery wielkości miał się następnie, z których ostatnia była wielkość siódmego maja.

Miał ponadto, przygotowane wielkie ilości materiału i wielu komentarzach do czerwca.

Może on być bezpiecznie powiedział, że Bollandist pracy zawdzięcza swoją ostateczną formę do Henschen.

Kiedy dotarliśmy na Antwerpia, Bolland miał udało się wprowadzenie do porządku dokumentów odnoszących się do świętych, w styczniu, i stwierdziła wydawca w osobie Jana van Meurs.

Bez wątpienia do celów próby Henschen, bade go badaniu czynności w lutym świętych, pozostawiając mu szerokości, co do wyboru swojego pierwszego tematy i sposób ich leczenia.

Bolland następnie oddał się całkowicie do druku wielkości na styczeń.

Był w drodze, gdy wniesione do Henschen Bolland pierwsze owoce jego działalności w dziedzinie hagiografia.

Zostały one badania dotyczące historii i St Vaast, że św Amand, wydrukowany później w pierwszej wielkości w lutym w ramach szóstego dnia lutego.

Bolland był absolutnie zdumieni, i ewentualnie nieco abashed, przez wielką trwałość i zakres prac, które jego uczeń musiał mu pokazać.

On sam nie odważył się marzenie o coś podobnego.

Jego komentarze na temat wstępnych czynności różnych świętych stycznia były praktycznie ogranicza się do wyznaczających rękopis, gdzie był publikowanie tekstów zostało znalezione, do adnotacji, a wykaz warianty w różnych egzemplarzy i poprzednich edycjach.

W komentarzach i adnotacje z Henschen rozwiązać, albo przynajmniej starał się rozwiązać każdy problem, do którego tekst ustawy może spowodować, w kwestii chronologii, geografii, historii, lub philological interpretacji, a wszystkie te pytania były traktowane z erudycja i metody, które można by nazwać absolutnie nieznane dotychczas.

Modest i legalne Savant, że był, Bolland jednocześnie przyznał wyższość nowe metody i pożądanego Henschen, pomimo niechęci spowodowanych przez jego pokorę i głęboki szacunek, w którym miał swego pana, w celu dokonania kopii już w prasie.

Zajmował je z powrotem do znacznego czasu, aby umożliwić jego kolega, aby on uzupełnień i korekt uznanych za niezbędne lub korzystne.

Strony zawierające materiały dla pierwszych sześć dni w styczniu miał już pochodzą z prasy; stron, które wydawały się najbardziej wadliwych Henschen zostały zastąpione przez zmieni.

Jego ręka jest wyraźnie widoczne na następnych stronach, choć trwali w zatrudniających rezerwy i watchfulness które czasami wydaje się, że koszt mu wysiłku w celu uniknięcia zbyt oznacza różnicę między Bolland komentarze i własnej.

Papebroch, w dniu jego ogłoszenia Henschen drukowane na początku siódmego wielkość maja, wskazuje, jak w szczególności jego trud wydatkowane na akty św Wittikind, Święty Kanut i św Raymond z Pennafort w sprawie siódmego stycznia; św Atticus Konstantynopola i błogosławieni Laurence Justyniana w ósmym; św.

Julian i Basilissa na dziewiątym.

"Ale od tego dnia", dodaje, "Bolland lewej do Henschen w Grecki i Wschodnią świętych, jak również większość z tych, Francja i Włochy, zastrzegając dla siebie tylko te Niemcy, Hiszpania, Brytania, Irlandia i" .

On wciąż pożądane, aby powiązać nazwę z własnej Henschen w tytule strony w różnych wielkości, ale pokorni religijne nie pozwalają go do stawienia się chyba jako asystent i jego podwładnym.

Tymczasem Bolland, w jego ogólny wstęp do pierwszego tomu stycznia, nie nie powiedzieć, co należne jego doskonałe współpracownika.

Następnie podkreślił, że w lutym i wielkości następujące ci, Henschen nazwisko powinno być w tytule strony w widocznym miejscu w swojej własnej, a ponadto, że w trakcie tych wielkości wszystkie komentarze z długopis z Henschen powinna zostać podpisana z jego inicjały, twierdząc, nie bez wątpienia kilka fundacji, że otrzymał wiele listów odnosząca się do artykułów napisanych przez jego kolega, który go spowodował trudności.

W dwóch tomów stycznia, zawierające, odpowiednio, jeżeli weźmiemy pod uwagę różne tabele i artykuły wstępne, po pierwsze, 1300 stron, az drugiej strony, ponad 1250, pojawiły się w trakcie tego samego roku, 1643.

Wzbudziły one w świat dowiedział się pozytywny entuzjazm, co jest zrozumiałe, gdy bierzemy pod uwagę, jak daleko nowych publikacji dyspozycji coś w rodzaju znanego do tego czasu - Złota Legenda, Guido Bernardus, Wincenty z Beauvais, St Antoninus w Florencja, Peter de Natali, Mombritius, Lippomano, Surius.

Nie było innego różnicę, gdy piętnaście lat później, w 1658, trzy tomy zostały opublikowane w lutym, wykazując znaczne ulepszenie w stosunku do osób za styczeń.

Gratulacje i ciepłe encomiums pochodziła z każdej strony do złożenia zeznań na Bolland i jego towarzysz w podziw wzbudził ich pracy.

Na zachętę nie tylko z katolikami.

Poznała protestanci z czołowych pozycji nie zawaha się chwalić wysoko w duchu prawdziwie naukowych, które oznaczone nowej kolekcji.

Między innymi zostały wysłuchane którzy nawet przed opublikowaniem w lutym wielkości, był obchodzony Gerard Vossius.

Redakcja miał zadowolenia widząc dodany do wszystkich tych, które approbations Aleksandra VII, którzy publicznie zeznał, że nigdy nie zostały podjęte dzieło bardziej chwalebnego i do Kościoła.

To samo pontiff, a na jego sugestię, generalny Towarzystwa Jezusowego, Goswin Nikiel, natychmiast wezwała do Bolland Rzym, obiecując mu bogate zbiory materiałów.

Zaproszenie było równoważne z poleceniem, choć do tej sprawy, że podróż była literackim zbyt wielkie korzyści z pracy w parze Bolland do niczego robić, ale chętnie je przyjąć.

Znalezienie jednak, że był on zbyt wiele enfeebled przez ostatnie choroby stanąć na fatigues z podróży, a ponadto konieczne było dla jednego z redaktorów, aby pozostać w Antwerpia, centrum korespondencji, łatwo uzyskane pozwolenie od Ojciec Ogólne wysłać w jego miejsce Henschen, którzy już pozytywnie znany dzięki jego współpracy w opublikowanych tomów.

W tej chwili, hagiographers zostały połączone przez nowego towarzysza, którzy towarzyszą Henschen było w jego podróży, i którzy później było rzucić się na chwałę miał pracować jako jego dwaj poprzednicy.

To był Ojciec Daniel von Papenbroeck, lepiej znanego pod nieco zmienionej formie w Papebroch (ur. Antwerpia, 1628, d. 28 czerwca 1714).

Wstąpił do Towarzystwa w 1646, po, jak Henschen, genialny uczeń Bolland, w trakcie humanistycznych.

Miał właśnie ukończył trzydziestego pierwszego roku, kiedy została wezwana, w 1659, aby dać się całkowicie pracy hagiografia, w którym był do zadziwiająco długą i owocną karierę, bo trwała aż do jego śmierci, która nastąpiła w osiemdziesiątego siódmego roku swego życia, i pięćdziesiąt piątej jego prac w tej dziedzinie.

W tym samym czasie, że oni mianowani Papebroch współpracownika do Bolland i Henschen, przełożonych na zamówienie, na przykład ważnych osób, którzy chcieli publikacji w "Acta sanctorum" sie spieszylem jak najwięcej, zwolnione z opłat w Ojcowie z pracy z każdym innym zawodzie regularnie, aby thenceforth mogą poświęcić cały czas na hagiographical pracy.

Oni nie byli zobowiązani do spełnienia jakichkolwiek obowiązków w świętej posłudze za wyjątkiem rozrywka i odpoczynek, że ludzie z tak wielką aktywność intelektualna może znaleźć się w zmianie zawodu.

O tym samym czasie, gdy zostały przyznane innym rzecz.

Byliśmy że Bolland, przyjmując do spadku Rosweyde's post, że uzyskał szczególne miejsce należy ustawić osobno dla rękopis kopie książek i zebrane przez Rosweyde, które dotychczas były rozproszone wśród książki należące do biblioteki ogólnej z profesów Dom.

Ten zarodek z Bollandist Muzeum składa się z dwóch małych pokoi mansardowym, oświetlona przez dormer windows tak wąskie, że w rogach było niemożliwe wystarczająco jasno, aby przeczytać tytuły książek, nawet w południe.

Ponadto, ściany nie były wyposażone w półki na książki, gdzie mogłyby zostać rozmieszczone.

Byli jedynie piled jeden nad innymi bez próby na zamówienie.

It's wonderful wymagane Bolland lokalnej pamięci, aby znaleźć coś w tym chaosie.

O 1660, miał satysfakcję z posiadania przestronnym holu na pierwszym piętrze umieszczona w jego dyspozycji, książki i rękopisy, gdzie mogłyby zostać umieszczone na półkach w celu metodycznego.

W bibliotece lub "Hagiographical Muzeum", jak to stało się zwyczajem, aby połączyć ją z już otrzymanych i nadal otrzymywać codziennie, dzięki dary hojnych dobrodziejów i legalne zakupy, wielu przejęć, aby Henschen w trakcie jego literackie Podróż była w stanie powiedzieć, że znalazł niewielu bibliotek publicznych lub prywatnych, które mogą porównać z Hagiographical Muzeum "Antwerpia. Biblioteka ta została znacznie wzbogacona o kilka lat później, kiedy Papebroch, dzięki śmierci jego ojca, bogatego kupca z Antwerpia , Została włączona do zastosowania się do pracy, na którym był zatrudniony jego dużych spadków.

Bolland dwóch towarzyszami rozpoczął swoją podróż w święto św Marii Magdaleny, 22 lipca 1660.

Ich kapitan starych towarzyszy im w miarę Kolonia, gdy opuścił go po tygodniu pobytu.

Niemal codziennie na bieżąco korespondencji z nim, i zachowane niemal w całej Bruksela, częściowo w Bibliotece Królewskiej, a częściowo w Bibliotece z Bollandists, pozwala nam śledzić każdy krok na drodze dowiedziałem się pielgrzymka Niemcy, Włochy i Francja.

W Niemcy, które odwiedził kolejno Coblenz, Mainz, Worms, Speyer, Kozienice, Aschaffenburg, Würzburg, Bamberg, Norymberga, Eichstädt, Ingolstadt, Augsburg, Monachium i Innsbruck.

Wszędzie nazwę Bolland zapewnić im entuzjastyczne przyjęcie i otwarcia biblioteki co do nich; wszędzie one znaleźć cenny materiał do podjęcia z nimi do wykorzystania w kolejnych tomów "Acta".

W recepcji nie mniej przyjazne, a nawet bardziej obfite zbiory oczekiwane podróżnych w Włochy, Werona, Vicenza, Padwa, Wenecja, Ferrara, Imola, Florencja, Ravenna, Forlì, Rimini, Pesaro, Fano, Sinigaglia, Ancona, Osimo, Loreto, Asyż, Perugia, Foligno, Spoleto.

Oni w Rzym przybył na dzień przed Vigil of Christmas, i pozostał tam aż do 3 października roku następnego, 1661.

W tej chwili wszystkie były wystarczające z uwagi oraz sprzyja przez Aleksandra VII, którzy osobiście nie wywiąże się z jego bogatą bibliotekę Chigi i polecił przez specjalne skrócie, że wszystkie biblioteki powinny zostać otwarte do nich, a szczególnie, że powinny one mieć dostępu do Rękopisy z Watykanu.

Zostały one otrzymane z nie mniej uprzejmości przez kardynałów, szefowie różnych zleceń, savants Allatius, Aringhi, Ughelli, Ciampini, i inni, a następnie shining światłach w stolicy chrześcijańskiej świat.

W pięciu lub sześciu copyists ich dyspozycji były stale zajęty w ciągu dziewięciu miesięcy byli w Rzym w transcribing rękopisy, zgodnie z ich wskazówkami, i tego zawodu była kontynuowana przez długi czas po Bollandists wyjazdu.

Jeśli chodzi o same Bollandists, ich czas był głównie zatrudnionych w poborze Grecki rękopisów, w których zostały one pilnie wspomagana przez obchodzi Hellenist, Laurentius Porcjusz i opat Francesco Albani, późniejszego kardynała i papieża w imię Klemensa XI.

W nauczyć maronickiej, Abrahama z Eckel, którzy mieli tylko doprowadzić do Rzym wiele Syryjski rękopisów, był skłonny do wyciągów i tłumaczyć im aktów prawnych Świętych w nim znaleźć.

Ughelli dał im dwa tomy w folio notatek, które miał zgromadzone na zakończenie jego "Italia Sacra".

W Oratorians umieścić je w kontakcie z rękopisów Baronius, a duży zbiór życia świętych, którzy mieli przeznaczone do publikacji.

Po opuszczeniu ich odwiedził Rzym Neapol, grotta-Ferrata, i Monte Casino, a następnie Florencja, gdzie pozostał do czterech miesięcy, i wreszcie Mediolan.

Wszędzie, jak Rzym, pozostawił je copyists którzy w dalszym ciągu wielu lat pracy transcribing, które zostały oznaczone, dla nich.

Następnie spędził ponad sześć miesięcy w podróży poprzez Francja, gdzie kolejno zatrzymany w Grande Chartreuse w Grenoble, Lyonie, w klasztorach w Cluny i Cîteaux, w Dijon, Auxerre, Sens, a wreszcie w Paryżu.

Oni przybyli do wielkiego kapitału, 11 sierpnia 1662, zostały wprowadzone bezpośrednio w kontakcie z wybitnych niezależnie savants Paryż mógłby następnie pochwalić.

One znaleźć na ich polecenie, aby skopiować nieograniczony urlopu niezależnie od ich przeznaczenia serwowane, bogactwo hagiographical kwestii zawartych w bogatej biblioteki Saint-Germain-des-Prés i St Victor, jak również z Celestines i Feuillants, Wion d'Hérouval, de ty, de Séguier, i wreszcie w Mazarine i Biblioteka Królewska.

Ich pobyt w Paryżu przedłużony ponad trzy miesiące, z których co chwilę czasu spędził w transcribing i zestawienie, oprócz usług poznanie kilku copyists przez cały czas.

Zostawili Paryż 9 listopada i odwrócił ich kroki w kierunku Rouen, a następnie udał się poprzez unijne, Abbeville, Arras, opuszczenie ich wielkim żalem, miasta Amiens, ze względu na nieprzejezdne drogi, i niemożności zapewnienia środków transportu.

Osiągnęły one Antwerpia 21 grudnia 1662, po braku dwadzieścia dziewięć miesięcy.

Oni nie tylko sprowadzeni z nich ogromne masy dokumentów przepisywane przez siebie i przez copyists oni zostać zobowiązani do zaangażowania, ale znaleźć je w oczekiwaniu na Antwerpia podobny numer z copyists oni zatrudnieni w głównych miastach, które odwiedził ( zwłaszcza, Rzym, Florencja, Mediolan, Paryż) i którzy byli w dalszym ciągu wykonywanie z pracy, z którymi były one pobierane.

Ta długa podróż spowodował niewielkie opóźnienie w postępie prac, dla których, z drugiej strony, był on tak produktywne dobrych wyników.

Dzięki Wspaniały działalności trzech wybitnych hagiographers, trzy tomy na marzec zostały podane do publicznej wiadomości w 1668.

Oni urodziła tylko nazwę Henschen i Papebroch, jak Bolland był przekazany do lepszego życia, 12 września 1665, trzydzieści sześć lat po kolejnych Rosweyde w przygotowaniu "Acta sanctorum".

Siedem lat później, w 1675, trzy tomy pojawiły się w kwietniu, poprzedzone wstępną traktaty, na tematy, które były odpowiednie: w pierwszej wielkości, dwóch najstarszych kolekcji ogłoszeń na papieży (katalogów Liberiusza, a Felix) i data święty Ambroży śmierci, zarówno przez Henschen, w drugiej, próba na diplomatical przez traktat Papebroch ", którego naczelnym zasług", jak sam autor był lubił mówić o tyle szczerości, skromności, "że Inspiracją do napisania Mabillon jego doskonałą pracę: "De re diplomatica"; w trzecim, nowe poprawione wydanie nowe poprawione wydanie "Diatribi de tribus Dagobertis", który uczynił imię Henschen obchodzi dwadzieścia lat wcześniej. niestandardowy o tych "Parerga" był trzymany w kolejnych tomów, nie było nawet całego woluminu, "Propylaeum reklama Tomasz cze", wypełniona odnotowuje Papebroch na chronologii i historii z papieży od Świętego Piotra do Innocentego XI. Kolejny zadowolony myśli pierwsze przeprowadzone w tym czasie była publikacja w Grecki działa w ich oryginalnym tekstem; poprzednio, tylko łacina wersje zostały podane. Grecki degradowała teksty zostały jeszcze do końca wielkości w postaci dodatków; było tylko w czwartej wielkości w maju, że były to pierwsze drukowane w organizmie z pracy. Pierwsze trzy tomy zostały opublikowane w maju 1688. Obok nazwy Henschen i Papebroch, tytuł strony urodziła tych Conrada Janninck i François Baert , Którzy został powołany do pracy, były w 1679, ostatni w 1681, w tym samym czasie co Ojciec Daniel Cardon, którzy off została przeprowadzona przez śmierć drugiego roku po jego powołaniu.

Do tego czasu Bolland i jego dwóch pierwszych towarzyszy miał nic, ale spotkała się z zachętą.

A ciężką burzę został szybko pękł na jednej którzy teraz szef przedsiębiorstwa i na pracę.

W pierwszej wielkości kwietnia Papebroch miał okazji do leczenia, w ramach ósmego dnia, Acta św Albert patriarcha Jerozolima, a autor z Plinio.

W swoim wstępnym komentarzem miał zwalczać, jak niewystarczająco ugruntowani, tradycji powszechnie otrzymanych przez karmelici, że pochodzenie porządku dnia powrót do proroka Eliasza, którzy był uważany za jej założyciela.

To był sygnał do wybuchu gniewu ze strony tych religijnych.

Od 1681 do 1693 pojawiły się nie mniej niż dwadzieścia lub trzydzieści ulotki napełniony obraźliwych sformułowań wobec niefortunne krytyk, a zdobi tytuły często ludicrous poprzez swoje wysiłki na bardzo przemocy: "Nowiny Ismaël, cuius manus contra omnes omnium et manus contm eum, najdroższą P. Daniel Papebrochius...; Amyclae Jesuiticae, najdroższą Papebrochius scriptis Carmeliticis convictus.... "; Jesuiticum Nihil.

. "." Hercules Commodianus Johannes Launoius redivivus w P Daniele Papebrochio.

. . ";" RP Papebrochius Historicus Conjecturalis Bombardizans S. Lucae et Sanctos Patres ", itp. serię zakończył w dużym pokoju wielkość podpisanego w imię Ojca Świętego Pawła Sebastian, w prowincji flamandzkich-belgijskiej prowincji zakonu Karmelitanek, i zatytułowany: "Exhibitio errorum quos P. Daniel Papebrochius Societatis Jesu w suis NOTIS reklamy Acta sanctorum commisit contra Christi Domini Paupertatem, Aetatem, itp. Summorum Pontificum Acta et Gesta, Bullas, Brevia et Decreta; Uzgodnij; S. Scripturam; Ecclesiae capitis Primatum et Unitatem; SRE Cardinalium dignitatem et authoritatem; Sanctos ipsos, eorum cultum, Reliquias, Acta et Scripta; Indulgentiarum Antiquitatem; Historias Sacras; Breviaria, Missalia, Maryrologia, Kalendaria, receptasque w Ecclesia traditiones ac revelationes nec non innymi quaevis Monumenta Antiqua Regnorum, Regionum, Civitatum, ac omnium prawie Ordinum; idque nonnisi ex meris conjecturis, argutiis negativis, insolentibus censuris, satyris ac sarcasmis, cum Aethnicis, Haeresiarchis, Haereticis aliisque Auctoribus ab Ecclesia damnatis.

Oblata Sanctissimo Domino Nostro lnnocentio XII.

. .

ae Agrippinae, 1693. "Papebroch, którzy pobierał w tym samym czasie z najbardziej wybitnych uczonych życiem protestuje przeciwko atakom z którego została dokonana obiektu, po raz pierwszy spotkała się na nich jedynie w ciszy, która wydawała się być może disdainful. Uczenia się, że jednak aktywnych kroki zostały podjęte na Rzym w celu uzyskania potępienia zbierania Acta sanctorum lub niektórych jego wielkość, on i jego towarzysze zdecydowała, że czas na milczenie miał pomyślnie. Był Ojciec Janninck którzy wpisane do wykazów w liście otwartym do autor "Exhibitio Errorum", wkrótce potem przez inny, w którym odpowiedział na nową książkę wydaną w nieco poparcie dla prac Sebastian Ojca Świętego Pawła. dwie litery zostały wydrukowane w 1693. Oni byli obserwowani przez więcej rozszerzony przeprosin dla "Acta", opublikowane przez tego samego Janninck w 1695 i wreszcie pojawiły się w 1696, 1697, 1698 i trzech tomów "Responsio Danielis Papebrochii reklamy Exhibitionem Errorum", w których dzielni hagiographer zajmuje jeden przez jednego z opłat hurled przeciwko niemu przez Ojca i Sebastian confutes każdego z odpowiedzi jako argument w postaci stałej, jak było w umiarkowany ton. wrogowie Papebroch, bo obawiali się, nie powinny one być możliwe do uzyskania od Trybunału Rzym potępienie dla których zostały one żebractwa, zająć się, z najwyższą tajemnicą, do trybunału w Hiszpański Inkwizycja, gdzie zdobył ponad ich strony najbardziej potężnych wpływów. Przed pisarzy Antwerpia miał jakiekolwiek podejrzenia co był narysowane przed nimi, nie było wydane w listopadzie, 1695, dekret ten trybunał potępiając czternastu tomów Acta sanctorum opublikowanych do tego czasu, jako najbardziej rygorystyczne kwalifikacji, idąc nawet tak daleko, jak do marki pracy z znak herezji. Papebroch został boleśnie i głęboko poruszony przez cios. On mógł przedstawić wszystkie inne zniewagi heaped na niego, ale on był zobowiązany do odrzucenia za herezję. on vehement się najbardziej entreaties i posiada wszystkie jego przyjaciółmi Hiszpania w sprawie wpisu do niech wiedzą propozycje, które Świętego Biuro Hiszpania musiała uznać za heretical, aby mógł je wycofać, jeśli nie był on w stanie dostarczyć zadowalających wyjaśnień, lub zapewnienia korekty zdanie, jeśli jego wyjaśnienia były akceptowane. Jego starania okazały się bezowocne. spadł po poważnie zachorował w 1701, i wierząc sobie w momencie śmierci, niezwłocznie po otrzymaniu ostatniego sakramentów miał notariusz-publicznego sporządza w jego obecności świadków i przed uroczystym proteście, który pokazuje, jak bardzo był narażony na potępienie na jego poziomie głowę przez Hiszpański Inkwizycja. "Po czterdzieści dwa lata z assiduous trud, przeznaczone na elucidation z aktów prawnych Świętych, w nadziei, aby przejść do korzystania z ich społeczeństwa, zadać tylko jednej rzeczy na ziemi, i to, że Jego Świątobliwość Klemens XI być niezwłocznie implored przyznać do mnie po śmierci, co w życiu mam na próżno szukał z Innocenty XII. Mam mieszkał katolickiego, i umrę katolickiego, przez łaskę Boga.

Mam także prawo do umierania katolickiego w oczach ludzi, których nie jest możliwe tak długo, jak dekret o Hiszpański Inkwizycja pojawia się sprawiedliwie wydawane i publikowane, i tak długo, jak ludzie, że mam czytać uczył w mojej książki heretical propozycje I, dla których zostały potępione.

Papebroch zaakceptowała bez odwołania lub szemrzecie decyzji rzymskiego Zgromadzenia 22 grudnia 1700, wprowadzania na jego Indeks chronologiczny i historyczny Esej na papieży, opublikowany w "Propylaeum cze", dekret wydany, tak jak to miało wyraźnie na uwagę na wpływ na niektóre działy conclaves i wymagające jedynie korekty z fragmentów.

Ale on nie zaprzestanie pracy w dwanaście lat i pół, że nadal żył, zarówno poprzez własne działania i te jego przyjaciółmi, nie tylko aby zapobiec potwierdzenia przez Rzym w dekrecie z Hiszpański Inkwizycja, ale także do zapewnienia wycofanie z dekretu.

Ojciec Janninck został nawet wysłany do Rzym w tym celu i pozostał tam przez ponad dwa lata i pół, od końca października 1697, do czerwca, 1700.

Był całkowicie udane w odniesieniu do pierwszego obiektu z jego misją, jak w grudniu 1697 roku otrzymała zapewnienie, że nie byłoby wotum nieufności wobec wielkości skazany w Hiszpania.

W persecutors z Papebroch zostały zmuszone do sądu o wydanie nakazu milczenia dla obu stron, która została im przyznana przez IPN z 25 listopada 1698, wdzięcznością przyjęte przez Papebroch.

Więcej czasu było jednak niezbędne, aby doprowadzić do ostatecznej decyzji w drugiej sprawy.

Niezależnie od tego, czy była oceniana ostrożny w Rzym, aby nie wejść w konflikt z Hiszpański trybunał, czy ten ostatni przedłużyła aferą przez biernego oporu, dekret potępienie dokonane w 1695 nie został odwołany do 1715 roku, po śmierci Papebroch.

Jeśli chodzi o "Propylaeum cze", nie został wycofany z indeksu z Forbidden Książki do ostatniego wydania (1900), ale to nie przeszkodziło Francuski edytor, Victor Palmé, ze opublikowanie go w jego wydrukować z Acta sanctorum, które zobowiązała się około 1860 roku.

Bolesna próbny innego rodzaju odwiedziło w Papebroch w ciągu ostatnich lat XVII wieku.

A wpływających zaćma obu oczu zmniejszona do niego o pięć lat do stanu całkowitej ślepoty, która zmuszać go do wszystkich kompozycji literackich.

W oczach jego lewym okiem, został przywrócony w 1702 przez udanych operacji.

On natychmiast podjął pracę ponownie i nadal Acta sanctorum w miarę piątej wielkości czerwca, w dwudziestym czwartym w całej kolekcji, która ukazała się w 1709.

Waga wieku - był wtedy osiemdziesiąt jeden - zmuszać go do rezygnacji z bardziej uciążliwych pracach w Bollandist muzeum.

Mieszkał prawie pięć lat, które poświęcone redakcji "Annales Antverpienses" od założenia Antwerpia aż do roku 1700.

Rękopis tej pracy składa się jedenaście tomów w folio, siedmiu, które znajdują się w Królewskiej Bibliotece Bruksela, pozostałe prawdopodobnie zostały utracone.

Wydanie wielkości, które zostały zachowane do nas została opublikowana w Antwerpia, 1845-48, w pięciu tomów w octavo.

My nie prowadzić dalszej historii z Bollandist pracy w XVIII w. aż do likwidacji Towarzystwa Jezusowego, w 1773 roku.

Publikacja regularnie kontynuowana, choć w mniejszym lub większym stopniu nierówności co do wartości z komentarzami, aż do trzeciej wielkości października, które pojawiły się w 1770.

Zniesienia Towarzystwa doprowadziły do kryzysu, w którym została prawie pracy.

W Bollandists następnie w biurze były Cornelius De Bye, James De Dziękujemy! I Ignacy Hubens.

Ojcowie Clé i Jean Joseph Ghesquière miał, ale niedawno został przeniesiony z pracy.

Były, w momencie przeprowadzania likwidacji Towarzystwa, został przełożony na flamandzki-belgijskiej prowincji, która była odpowiedzialna za przewidywane publikacji "Analecta Belgica", zbiór dokumentów odnoszących się do historii Belgia, pracy, dla których fundusze z Musée Bellarmin były celowe.

Muzeum to zostało ustanowione na Mechlin na początku XVIII wieku, w celu sprzeciwienia się Jansenists, ale potem został przeniesiony do domu profesów w Antwerpia.

W dniu 20 września 1773, commissaries z rządem stawili się na pobyt w profesów Ojców Jezuitów w Antwerpia, a przed montowane społeczności przeczytać Bulla likwidacja Klemens XIV i imperialnej listów patentu uprawniającej do ich wykonania.

One następnie umieszczane uszczelek do wejścia w archiwach, bibliotekach, a także wszelkie pokoje z ojców, które zawarte pieniądze lub przedmioty wartościowe.

A jak postępowanie miało miejsce w tym samym dniu we wszystkich domach Towarzystwa następnie istniejących w Belgia.

Jednakże specjalny nakaz został wydany enjoining członków Komisji za wykonanie zarządzenia w sprawie profesów House w Antwerpia "do wezwania w ci-devant jezuitów pracujących w publikacji" Acta sanctorum "i ogłosić, że ich rząd, zadowoleni z ich pracy, została rozdysponowana do wykonywania szczególną uwagę w ich związku ".

Ojciec Ghesquière i jego współpracowników w "Analecta Belgica" zostały włączone w ten odpust przyznane na Bollandists.

Tę pozytywną postawę rządu spowodowały, męczące po różnych konferencjach, w deportacji, w 1778, z Bollandists i historiographers z Belgia, wraz z ich bibliotek, do opactwa w Caudenberg, Bruksela.

Każdy z, Bollandists był do otrzymania renty rocznej z 800 florins, oprócz 500 florins być podane do wspólnoty Caudenberg w płatności za wyżywienie i zakwaterowanie.

Ten sam odpust Ghesquière było przyznawane w związku z jego urzędu historyk.

Wyniki sprzedaży wielkości miały być podzielone między opactwa i redaktorów, pod warunkiem, że opactwo powinny podejmować za sprawy dotyczące strony i zapewnienie, aby sprawiedliwe copyist kopie rękopisów do drukarek, jak również religijne którzy powinni zostać przeszkoleni pod kierunkiem lub starszego Bollandists do kontynuowania prac.

W drugiej połowie zysków miała być podzielona na równe części między pisarzy.

Cztery hagiographers wziął ich pobytu na Opactwo Caudenberg, i za zgodą opat przyjęła dwa religijnym młodych asystentów.

Jednym z nich szybko opuścił ich do prowadzenia badań naukowych, poczucie, że nie powołanie do tej pracy, z drugiej był Jan Chrzciciel Fonson, w tym czasie (1788) dwadzieścia dwa lata życia, którego nazwisko wkrótce potem pojawił się na tytuł stronę jako redaktor.

W ramach tego nowego stanu rzeczy pojawiły się w 1780 r. Tom IV października pod nazwą Konstantyna Suyskens (zm. 1771), Cornelius De Bye, John de Dziękujemy! Joseph Ghesquière, Ignacy Hubens, wszystkich byłych jezuitów.

W 1786, Tom V pojawił się, podpisanej z nazwiskami De Bye, De Dziękujemy! I Fonson.

W przedziale między te dwie wielkości korpusie hagiographers miał utracone, w 1782 roku, najmłodszy z członków Antwerpia, Ignacy Hubens.

On został zastąpiony w październiku 1784, przez Francuski Benedyktynów, Dom Anzelm Berthod, którzy dobrowolnie zrezygnował z wysokiego miejsca zajmował w jego porządku i tych, dla których był przeznaczony, aby mógł poświęcić się pracy, która dowiedziała się w Imperial rząd Wiedeń z wnioskiem, aby go podjąć.

On miał być zatrudniani na niej tylko niewiele ponad trzy lata, zmarł w Bruksela, w marcu 1788.

Dwa nowe wielkości zostały wydane z królewskiego prasie Bruksela, które zostały wysłane do wszystkich urządzeń do druku w zakładzie, który założył w Bollandists Antwerpia wyłącznie dla ich pracy.

Na koszty druku, jak również jeden z tych emerytur i odszkodowania zostały wykonane w dużej mierze do Skarbu Państwa przez konfiskaty kapitału poprzez sprzedaż ich wielkości, zbiorowe emeryturę w 2000 Brabant florins otrzymała od rządu poprzez XVIII wieku do zniesienia społeczeństwa, a liberality niektórych dobrodziejów.

Ten kapitał był uprawiany przez 1773 na kwotę 130000 florins ($ 47166) przynosi roczne dochody w wysokości 9133 sous florins i 18, do których zostały dodane wyniki sprzedaży Acta sanctorum, które średnio 2400 florins rocznie.

Cesarzowa Maria Teresa z bardzo ostatnio wykazały rzecz do pracy w Bollandists.

To samo benevolence nie doświadczył od jej następcy, Józefa II.

W Bollandists teraz odczuwalne skutki jednego z tzw reformy wprowadzane do kościelnych domeny przez tego filozofa imperialnej.

Wśród religijnych domy stłumiony jak bezużyteczne było Opactwo Caudenberg.

Dekret o likwidacji została wykonana w maju 1786.

W Bollandists nie były na pierwszym biorących udział w katastrofie, jak zostały one przydzielone mieszkania miejscu i biblioteki w części budynków zajmowanych dawniej przez kolegium Towarzystwa Jezusowego, i zostały dopuszczone do emerytur i zachować uprawnienia przyznane im w 1778.

To był tylko krótki odroczenia, jednak na całkowite zniszczenie z pracy.

Już w 1784 roku, księcia von Kaunitz, ministra Józefa II i jego główny doradca w zakresie reformy religijnej, miał intimated, że cesarz nie był zadowolony ze powolny postęp przedsiębiorstwa, oraz że w przyszłości będzie on spodziewać się, aby zobaczyć opublikowania co najmniej wielkości w roku, tak że praca może być w pełni gotowe w dziesięć lat.

Minister udał się nawet tak daleko, jak słowo, aby wysłać do gminy Bruksela, że "on nadany brak aktywności w ramach Bollandists ich pragnienie, aby na zawsze [èterniser] zyski z pracy, i że jeżeli nie daje satysfakcji nie było nic do zrobienia, ale pomijanie tego zakładu. "

Oskarżony nie miał trudności w uzasadniających.

Jednak Trybunał miał Wiedeń pełni postanowiła słuchać żadnych wyjaśnień, w 1788 poprosił o sprawozdania Trybunału Obrachunkowego dotyczące kosztów związanych z pracą w Bollandists.

Zawarcie wywnioskować z tego raportu było to, że likwidacja tej pracy i że w historiographers w wyniku rocznego zysku do skarbu z dwóch do trzech tysięcy florins.

Izba ponadto, wziął go na sobie powiedzieć, że nie było korzyści, które mają być zdobyte przez kontynuacji.

Kościelnych komisji i komisji studiów (jeden i ten sam), konsultacje z kolei, wydał decyzję o ten sam skutek (11 października 1788).

To powiedział,

Praca z Bollandists jest dalekie od zakończenia, i nie możemy sobie schlebia na końcu jest jeszcze w oczach.

Praca ta nie ma zasług, ale z bycia historycznym repertuarze, wypełnione ogromną ilością szczegółów, które zawsze będą mieć niewielki, ale atrakcją dla prawdziwych savants.

To zadziwiające, że w momencie likwidacji zakonu jezuitów, powinny one zostały uwieńczone sukcesem interesujące rząd w takim koszu, i że jest taka zostanie udowodnione przez scanty zysku Bollandists mieć pochodzące z ich pracy.

W działalności parlance.

Jest to bardzo słabe inwestycji, a jako że nie jest lepsze, uważane z naukowego punktu widzenia, jest to dość czasu, aby położyć kres.

Wzmocnione przez tę radę, "Rząd Rady" notyfikowana Trybunału Obrachunkowego przez wysłanie z dnia 16 października 1788, że podjęła decyzję, aby położyć kres prac w "Acta sanctorum", i że w związku z tym, że od początku terminie, nie więcej płatności powinny być dokonane w Ojcowie De Bye, De Dziękujemy! z Fonson, Ghesquière, Cornelius Smet (byłego jezuity, związanego z Ghesquière pierwszy w publikacji "Analecta Belgica, a później zapisał wśród Bollandists) z rocznej renty z 800 florins które zostały im zapewnione. Byłoby to, co się później postanowił zrobić z drukowaniem strój i inne skutki stłumiony przez zakład. psują te składają się na bibliotekę z Bollandists i kopie wielkości, które już opublikowały było w stanie. Wymagało to nie nieznaczne uciążliwość. Po serii był opuszczony, trudno byłoby znaleźć nabywcę na te prace, i chcieli, aby zrealizować jak najwięcej pieniędzy, jak to możliwe od nich. Zdecydowano o zwróceniu się do Bollandists się zobowiązują się do sprzedaży tych efektów z korzyścią dla Skarbu Państwa. Bollandists chętnie akceptowane opłaty z nadzieją, że aby zachować nienaruszone skarby swojej bibliotece, a tym samym do zapewnienia, w pewnym środkiem do wznowienia prac, jeśli nie na raz , Przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Cornelius De Bye, którzy zostały zlecone w szczególności do prowadzenia sprzedaży, włączona do pierwszego Martin Gerbert, dowiedział się opat klasztoru św Blasius w Czarnym Lesie.

W imieniu Rządu komisarzy on nazwany cena zakupu dla bibliotek i opublikowany w takiej wielkości jak pozostały niesprzedane, a oferowane do św Blasius za kilka miesięcy w celu pociągu niektóre z małymi religijnych z opactwa do pracy publikowania w Acta sanctorum.

Jego pismo z dnia 11 listopada 1788, pozostała bez odpowiedzi, czy w związku z dyspozycjami mało korzystne dla Towarzystwa Jezusowego, takich jak został więcej niż jeden raz objawia się przez ten słynny opat, czy już wchłonięty przez wielu ważnych dzieł, odczuwalne nie mógł myśleć o kolejny zakład całkowicie nowe.

O tym samym czasie, tj. w listopadzie i grudniu, 1788, Kongregacji Benedyktynów w Saint-Maur, Francja, z własnej inicjatywy w zakresie zaliczek dla urzędników Imperial rząd Wiedeń do nabycia w Bollandist biblioteki, z celu kontynuowania publikacji.

Ta próba była równie nieważne wyników.

Było z opactwa w Premonstratensians w Tongerloo, że ustalenia zostały ostatecznie zakończone.

Dzięki umowie podpisanej 11 maja 1789, rząd przeniesione do opactwa w Bollandist biblioteki i Muzeum Bellarmin, wraz z wyposażenia należącego do nich, i wielkości już wydrukowane i urządzenia drukarskie.

W zamian, opactwo było zapłacić rząd do biblioteki 12000 Brabant florins (4.353,84 dolarów) i na inne rzeczy, 18000 florins.

Połowa z tych został przekształcony w sumie do trzech hagiographers De Bye, De Dziękujemy! I Fonson.

Ponadto, opactwo zgodziła się zapłacić rocznego wynagrodzenia do tych trzech, jak również do Ghesuière i Smet.

W Bollandists były słabo siedzibą w ich nowym domu, kiedy Brabantine Revolution połamał.

Niemniej jednak, że nadal ich trudy i opublikowany w 1794 szóstej wielkości października, podpisana z nazwiskami Cornelius De Bye i James De Dziękujemy! Z byłych jezuitów, Jana Chrzciciela Fonson, ex-kanon Caudenberg, Anzelm Berthod benedyktyńskiego, a Siard van Dyck, Cyprian van de Goor, Matthias Stalz, Premonstratensian kanonów.

W tym samym roku Belgia była przez Francuski napadły wojska i rodziny wielkiej Rzeczypospolitej.

Dóbr kościelnych zostały skonfiskowane, księży i związki wyznaniowe polować jak przestępców, Premonstratensians w Tongerloo i Bollandists których budził zmuszeni do rozpraszania i pracy z Bollandists faktycznie zniesione.

Część skarby biblioteki były ukryte w sąsiednich domach chłopów, a reszta, pospiesznie piled do wagonów, zostały podjęte w celu Westfalii.

Po burzy prześladowań miał nieco zmniejszyło, próba została dokonana w celu zbierania tych skutków rozproszone.

Oczywiście wielu z nich zostały utracone lub zniszczone.

Pozostała zostały przywrócone do opactwa w Tongerloo, gdy zostały one w nienaruszonym stanie aż do 1825 roku.

Potem, jak wszyscy nadzieję na wznowienie prac Bollandist wydawało się stracone, do kanonów Tongerloo usuwane wiele książek i rękopisów w drodze publicznej sprzedaży.

Takie jak pozostała zostały podane do rządu z Holandia, które sie spieszylem do włączenia do wielkości Royal Library of The Hague.

Rękopisy wydawało przeznaczonych do podobnego losu, lecz jako wynik earnest namawianie zostały one zdeponowane w Bibliotece Burgundia, Bruksela, gdzie nadal.

Niemniej jednak, idea wznowienie publikacji Acta sanctorum nigdy nie został całkowicie opuszczony w Belgia.

Prefektury w departamencie Deux w Nèthes (prowincja Antwerpia), 1801; Instytutu Francja, z Ministrem Spraw Wewnętrznych z Republiki Francuski jako mediator, w 1802 i wreszcie w 1810 r., baron de Tour du Pin, prefekt Departamentu z Dyle (Bruksela), na wniosek operatora w tym samym ważny urząd, a następnie hrabiego de Montalivet, stosowanych do tych byłych Bollandists jak były wciąż żywe, aby skłonić je do wznowienia ich zadanie jeszcze raz.

Jednak próby były daremne.

Zagadnienia odpoczywają tu do 1836.

Wtedy dowiedziałem się, że hagiographical społeczeństwa została utworzona w Francja pod patronatem kilku biskupów i M. Guizot, Minister of Public Instruction, a zwłaszcza, że sama zaproponowała wznowienie pracy z Bollandists.

Główny promotor przedsiębiorstwa, rzecz Théodore Perrin, Laval, Belgia wszedł do tego samego roku, 1836, w celu pozyskania wsparcia rządu i współpracy z belgijskim savants.

On nie spotka się z recepcji miał nadzieję.

Wręcz przeciwnie, wywołała oburzenie w Belgia, że prace, które zaczęło być traktowane jako krajowy chwały powinny przejść w ręce w Francuski.

Na rzecz de Ram, Rector Magnificus Uniwersytetu w Louvain i członek Królewskiej Komisji Historii, w tym uczucie wyrażone w piśmie skierowanym hrabiego de Theux, Minister Spraw Wewnętrznych, pilnie imploring go nie stracić czasu na zabezpieczenie ich kraju z Belgia zaszczyt wielki hagiographical zakończeniu zbiórki, zaangażowanych i powierzyć mu do pracy Ojców Towarzystwa Jezusowego, przez kogo zostało ono rozpoczęte i przeprowadzone do tej pory w poprzednich wiekach.

Minister natychmiast wziął dziedzinie, prowadzone negocjacje z takich energii, że w styczniu 1837 roku otrzymał od Ojca van Lil, Prowincjał Towarzystwa w Belgia, zapewnienia o powołaniu przez Towarzystwo nowego Bollandists, z ich pobytu w Kolegium Saint-Michel w Bruksela.

Były Ojcowie Jean-Baptiste Boone, Joseph Van der Møre i Prosper Coppens, do których został dodany w trakcie tego samego roku, Ojciec Joseph Van Hecke.

Prowincji, w imieniu tych Ojców, zwróciła się do domu przywilej podejmowania z nimi od Biblioteka Bourgogne i Royal Library, rękopisów i książek, takich jak oni potrzebę odniesienia w trakcie ich pracy.

Obydwa wnioski zostały przyznane bezpośrednio.

Ponadto, coroczne subsydium zostało obiecane, która została ustalona w maju 1837, na 6000 franków.

Ta subwencja była kontynuowana z roku na rok w ramach poszczególnych rządów, jak i liberałów katolickich, które udało się do władzy, do czasu sesji parlamentarnych 1868, w trakcie którego Deputowanych wyciąć je z budżetu.

To nigdy nie zostały ponownie ustanowione.

Nowe hagiographers rozpoczęła sporządzanie listy świętych, których czyny lub zawiadomień pozostał które mają być opublikowane, to znaczy tych, którzy są honorowane w Kościele katolickim w różnych dniach października, listopada i grudnia, począwszy od 15 października , Dzień, w którym dzieło swoich poprzedników zostały doprowadzone do zatrzymania.

Ta lista została opublikowana w miesiącu marcu 1838, wraz z wprowadzeniem zawierające streszczenie historii z Bollandist ruch, zapowiedź wznowienia prac oraz earnest odwołania do wszystkich przyjaciół nauczania religijnego, imploring ich pomocy w zabezpieczenie tego, co było odczuwalne przez nowych pracowników, jak najbardziej niezbędnych rzeczy dla ich sukcesu, a mianowicie, hagiographical biblioteki.

Ten został opublikowany pod tytułem "De prosecutione operis Bollandiani" (w octavo, 60 pp.).

Odwołanie zostało wysłuchane.

Większość europejskich rządów, społeczeństwa uczącego się wielu mężczyzn, a kilka wielkich wydawców wysłane kopie historycznych prace podejmowane przez nich; osób prywatnych w hojne darowizny książek, często rzadkich i cennych woluminów, które zdobi ich bibliotek.

Wszędzie, również w ich literackie podróże, Bollandists zostały przyznane najbardziej entuzjastycznie i schlebianiem przyjęć.

Pierwszy tom opublikowano po zmartwychwstaniu Bollandism, Tom VII października, ukazał się w 1845, zawierający ponad 2000 stron w folio.

Następnie kolejno tom VIII do XIII w październiku, oraz I i II w listopadzie, obok "Propylaeum lis", wydanie z Grecki Synaxarion nazwie "de Sirmond", z wariantami sześćdziesięciu rękopisów rozproszonych w różnych bibliotek publicznych w Europa .

Autor niniejszego artykułu nie uważa się kwalifikacje do nadania oszacowanie pracy tych Bollandists później, po sam byłem członkiem organu na zbyt długi czas.

On jest w stanie jednak powołać się na appreciations z najbardziej wybitnych i zdolnych naukowców w tej dziedzinie, którzy świadczą, że ilości opublikowanych przez Bollandists później nie są w gorszej mądrego do tych swoich poprzedników jeden z XVII-XVIII wieku.

Zastrzeżenia złożone przez niektórych krytyków w ich commendation są na ogół ze względu na prolixity w komentarzach, które uważają się zbyt często, i timidity do pewnych wniosków, które nie wydają się im odpowiadają, co doprowadziło do dyskusji na spodziewać się.

Innym klasy cenzura na pohańbienie Bollandists dla całkiem odwrotnie, oskarżając ich nie pokazano wystarczające odniesieniu do tego, co oni połączyć tradycję, i zbyt często hypercritical.

Obecnych członków ciała jest zdecydowana, aby być na ich straży sprzeczne z tych wykroczeń, coś, w rzeczywistości, która staje się łatwiejszy do nich, jak czas mija, ze względu na stały postęp dobrych metod naukowych.

Możemy być dozwolone jedno słowo, na zakończenie, co do tego, co zostało zrobione podczas tych lat pracy w kierunku utrzymania się na wysokim poziomie współczesnej historii erudycja.

Został on osądzony, by w pierwszej kolejności, do publikacji, oprócz wielkiej ilości głównego gromadzenia się, które pojawiają się w nieustalonym odstępach czasu, okresowych rewizji przeznaczone głównie do znanych z doświadczenia publicznych materiałów niedawno odkryte przez Bollandists lub ich znajomi, które wykraczają w kierunku zakończenia albo Akty opublikowane w wielkości już wydrukowane lub całą masę pracy.

Rewizja ta została zapoczątkowana pod tytułem "Analecta Bollandiana" w 1882 roku.

W wysokości jednego woluminu w octavo roku, osiągnęła w obecnym roku (1907) dwudziesta szósta wielkość.

W kolejnych tomów do szóstej nie zostały dodane, oprócz dokumentów formie nieedytowanego, różne zauważa wpływ na hagiographical sprawach.

Od czasu opublikowania w dziesiątą objętości, za każdy kwartał problem zawierał "Biuletyn des publikacje hagiogphiques", w którym są ogłaszane i podsumowanie appreciations ostatnich prac i artykułów w opinii, które dotyczą spraw hagiografia.

Inne prace pomocnicze exacted długie lata żmudnych przygotowań.

Są to "Bibliotheca Hagiographica Graeca" i "Bibliotheca Hagiographica Latina", w którym są wyszczególnione pod nazwą każdego świętego, zgodnie z porządkiem alfabetycznym ich nazw, wszystkie dokumenty dotyczące jego życia i kultu w Grecki pisemnej lub w Łacina przed początkiem XVI wieku, wraz ze wskazaniem wszystkich zbiorów książek i gdzie można je znaleźć.

Pierwszy z tych zbiorów, które pojawiły się w roku 1895, liczby 143 stron.

(Nie ma obecnie w przygotowaniu nowej edycji zwłaszcza rozszerzonej.) Po drugie, wydawane 1898-99, 1387 stron.

Jest nadzieja, że "Bibliotheca Hagiographica Orientalis" wkrótce będą drukowane.

Ponadto, nie ma trzeciej klasy pomocnicze roboty, do których Bollandists z obecnej generacji są kierowanie ich działalnością, i że jest staranne przygotowanie katalogi zawierające szczegółowy opis systematyczny (jeśli Grecki i łacina hagiographical rękopisy różnych wielkich bibliotek. wiele z tych katalogów zostały włączone w "Analecta". Takie są katalogi z Grecki rękopisów w bibliotekach Roman Barberini, Chigi, Watykan, Biblioteki Narodowej w Neapol, bibliotekę z University of Messina , I że z St Mark's, w Wenecja, katalogi z łacina rękopisów w Bibliotece Królewskiej Bruksela (2 vols. W octavo), w bibliotekach miasta, lub na uniwersytetach, Brugia, Gent, Liege, Namur, Belgia; z bibliotek gminnych z Chartres, Le Mans, Douai, Rouen, Francja; tych Hadze w Holandii, aw Włochy, Mediolan (ambrozjański), jak również z różnych bibliotek Rzym ; Również w jego prywatnej biblioteki Mości cesarza z Austria, Wiedeń, i że z Alfonsa Wygrywa w Nivelles; i wreszcie, z Bollandist Biblioteka. Obok "Analecta", które pojawiły się w katalogu starych (przed 1500 ) Łacina rękopisów w Bibliotece Narodowej w Paryżu (trzy octavo wielkości, także tabele) i listy z Grecki rękopisów w tej samej bibliotece (kompilowane we współpracy z Omont MH). Wszystkie te publikacje, choć z pewnością nieco opóźnienie pojawienia się kolejnych tomów Acta sanctorum, zdobyte na Bollandists ciepłe słowa zachęty i commendation z największych uczonych.

Nie ma ostatecznej szczegółów, które nie mogą być bez odsetek.

W Bollandists miał znaleźć się znacznie utrudnione w porozumieniu z ich biblioteki na ich miejsce zamieszkania w Rue des Bruksela, np. Urszulanek w którym miał okupowanych od wznowienia prac w 1837.

W drugiej części 1905 roku zostały one przeniesione do nowej College Saint-Michel na Boulevard Militaire, gdzie wiele kwartałów i wygodne dla biblioteki zostały przydzielone w lofty budynki ogromnej zakładu.

W 150000 wielkości zawartych w ich literackie muzeum są najczęściej odpowiednio ułożone.

Duża przestrzeń była również poza wyznaczonym dla historycznych i philological gości (około 600), z których niemal wszystkie są wysyłane regularnie przez społeczeństwa uczącego się, albo gratuitously lub w zamian za "Analecta Bollandiana".

Aby te klasy w zależności od miejsca publikacji, a przede wszystkim język zatrudnionych w ich przygotowaniu: 228 są Francuski (pewnej liczby, które są publikowane w Belgia, Szwajcaria, oraz innych krajach niż Francja); 135, Niemiecki, 88, Włoski, 55 , Angielski (z których dziesięć amerykańskich); 13, Rosyjski, 11, holenderski, 7, flamandzki, 7, Hiszpański, 7, Chorwacki, 4, Szwedzki, 3, Portugalski, 2, Irlandzki, 2, Węgier, 1, Czeski; 1, Polski, 1, Rumuński, 1, Dalmacji, a 1, Norweski.

Ponadto, nie są drukowane w Grecki 9, 6, łacina, 4 w 1 w Ormiański i Arabski.

Wreszcie, dużej hali w pobliżu biblioteki została ustawiona osobno, a po październiku 1907, będzie otwarta do rzucania zagranicznych studentów, którzy mogą chcieć się oryginalnych źródeł informacji, które mogą pomóc im w ich badania.

Notowania Acta sanctorum odnoszą się do trzech różnych wydaniach.

Pierwsza, oryginalna, powszechnie zwany Antwerpia wydanie zostało wystarczająco opisane w powyższym artykule.

Wielkość w Antwerpia zbiórki po raz pierwszy przedrukowany w Wenecja od 1764 do 1770.

Osiągnęły one następnie do wielkości VI września.

Zasadnicza różnica pomiędzy tym reimpression i Antwerpia edycja polega na tym, że dodatkowych uzupełnień różne komentarze wydrukowane przez Bollandists na końcu jednej wielkości, lub zestawu wielkości są transponowane w weneckim wydanie i dołączył do komentarzy do których się odnoszą; stąd zawartość każdego woluminu nie są w ścisłej korespondencji w wielkości podobnie oznaczone w obu wersjach.

Co więcej, wiele z parerga lub wstępnego traktaty rozproszone poprzez Antwerpia kolekcji zostały zebrane w trzech oddzielnych tomów.

Ale cały druk z teems typograficzne blunders.

Wreszcie innym reprinting z Antwerpia publikacja została podjęta przez redaktor paryskiej, Victor Palmé, od 1863 do 1869, i przeprowadza się do dziesiątej wielkości października.

To wydanie odtwarza dokładnie, wielkość objętości, oryginał, za wyjątkiem miesięcy od stycznia do czerwca.

Dwie duże ilości stycznia zostały podzielone na trzy, w wielkości czerwca również niektóre zmiany zostały dokonane w dyspozycji materii, aby uniemożliwić korzystanie z nich łatwiejszy do czytelników.

Poza tym, do każdego z tomów z pierwszych czterech miesięcy zostały dodane kilka niepublikowanych krótkie notatki (wypełnienie z jednego do sześciu stron) Daniel Papebroch, znaleziono w jego dokumentach i odnoszących się do komentarzy drukowanych w wielkości.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Charlesa De Smedt.

Przepisywane przez Michaela C. Tinkler.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom II.

Opublikowany 1907.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1907.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York


Także, zobaczyć:


Zakony


Franciszkanie


Benedyktyni


Cystersi


Trappists


Christian Brothers


Dominikanie


Karmelici


Karmelitów Bosych


Sie Augustynianie


Marist Brothers

Monastycyzm


Zakonnice


Braci


Convent


Ministerstwo


Major Zamówienia


Święcenia kapłańskie

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest