Liberalna Ewangelikalizm

Zaawansowane Informacje

Termin odnosi się do tych historycznie (1) którzy mają opierać się ich rozumienie wiary chrześcijańskiej w ewangelicznej tradycji Kościoła, ale (2) którzy mają rozumieć ich do odpowiedzialności, jak świat nowoczesnych wymagających ich akceptacji naukowy świat z jego widok szczególne zobowiązanie do metodologii historycznej i psychologicznej.

Używane szczególnie na początku dekady tego wieku przez niektórych w Kościele Anglii (np. T Guy Rogers, VF Storr, EW Barnes) w celu wyjaśnienia ich kontynuowanie ewangelicznej orientację, termin czasem został przyjęty do opisywania innych teologicznych łagodzi którzy zdecydowali się szukać synteza Ewangelii i nowoczesnej wiedzy.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Z evangelicals, pasterze i nauczyciele podkreślali potrzebę osobistej relacji z Bogiem, wolności Ducha, organ Biblii, osoba Jezusa jako Bóg wcielony, centralne miejsce krzyża i potrzebę nawrócenia. Jednakże, z liberałowie, uzgodniły, że w świat na zawsze zmienione przez oświecenie wiadomość chrześcijaństwa musi być znowelizowana.

Bemoaning spadek Ewangelikalizm w szerszym kościoła, mają liberalne evangelicals postrzegane jako jeden z głównych powodów jest brak wrażliwości na jego wiek i nowoczesne formy myślenia.

Chociaż termin "liberalny ewangeliczny" jest nieprecyzyjne, pozwalając na szeroki zakres odrębności teologiczne, często włączone następujące: (1) organ Pismo jest rozumiane jako nie zamieszkałych w piśmie z tekstem (byłoby to bibliolatry), ale w jej dynamicznych objawienie Boga w Chrystusie.

(2) starszym i tym, co jest uznawane cruder karnego teorie obrzędu z czasem zostały zastąpione przez te podkreślające odkupieńczą miłość Boga w Chrystusie.

(3) teorie naukowe, takie jak ewolucja zostały obejmował i rozumieć jako zgodne z chrześcijańską myślą stworzenia.

(4) Wyższa krytyczne wnioski dotyczące Biblii (np. datowania Daniel, autorstwa Piotra II, redaction (Matthew) zostały zaakceptowane.

W wolnych evangelicals Angielski z 1920s (terminy "evangelicals nowoczesny" i "młodszych evangelicals" również zostały wykorzystane) czasami odbiega na te i inne konkretne kwestie, ale znalazł w ich jedności jest równocześnie pragnienie ewangelicznej i nowoczesne.

Ich prekursorami były umiarkowane, takie jak British PT Forsyth, RW Dale, a James Denney; ich koledzy spoza Kościoła Anglii, teologów, takich jak WP Mackintosh oraz ich następców (choć termin był rzadko stosowany), opraw oświetleniowych, takich jak TW Manson, JS Whale, Donald i John Baillie, a może nawet CS Lewisa.

W Ameryce, być może ze względu na wczesne acrimony z fundamentalistycznych - modernistycznej kontrowersje, nie porównywalne kolei - - - w. moderatorem grupy uczonych pojawiły się ewangeliczne.

Charles Henry Briggs i Smith Konserwy rozpoczął karierę jako evangelicals, ale w procesie mówienia do nowoczesnego życia repudiated wiele ich wcześniejszych przekonań.

W latach 1960 i 1970s wpływ CS Lewisa i Dietrich Bonhoeffer, potrzeba bardziej odpowiedzialne krytyki biblijnej, z naciskiem na spełnienie człowieka, a odnowione zobowiązanie do sprawiedliwości społecznej doprowadziły do produkcji grupy młodszych evangelicals którzy dzielą się z ich wcześniejszej Brytyjskich odpowiedników wspólne zobowiązanie się do ewangelicznej wiary i nowoczesnego życia.

RK Johnston


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


TG Rogers, ed., Liberałowie Ewangelikalizm; PT Forsyth, osoba i miejsce Jezusa Chrystusa; DM Baillie, Bóg był w Chrystusie; JS Wieloryb, Christian Doctrine; R Quebedeaux, młody Evangelicals.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest