Luteranizm, Lutheran Church

Informacje ogólne

Luteranizm jest oddział protestantyzm, że ogólnie jest zgodna z nauką 16 w. reformator Marcin Luter.

The Lutheran ruch diffused po 1517 z Saksonii za pośrednictwem wielu innych terytoriów Niemiecki w Skandynawii.

W 18 wieku rozprzestrzenił się na Ameryce, a następnie, w wielu narodów na świat, i doszła do liczby ponad 70 mln wyrażających.

Jako taki, stanowi roszczenie jest do największych nie katolicka ciała w zachodniej kościoła.

Luteranizm Europa po pojawiła się w wieku reformatorskiego stirrings Włochy w ramach Girolamo Savonarola, w Czechach w ramach Jan Huss, w Anglii pod Lollards.

Osobistych doświadczeń z problemami mnich Luter dał wiele do kształtu pierwotnego impulsy z Reformacji protestanckiej i kolory Luteranizm do chwili obecnej.

Podobnie jak wielu ludzi sumienia, w jego dni, Luter został zakłócony przez rozpusty i korupcji w kościół rzymskokatolicki, ale bardziej skoncentrowane na reformy, co myślał został uszkodzony nauczania.

Po co on doświadczył on uwierzył się stirrings of Grace, ogłoszona wiadomość Bożej obietnicy i wypowiedziana przez istoty ludzkie, które on obawiać, że większość katolików myśli były one zarabiać na łaskę Boga.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Luteranizm szybko stała się więcej niż doświadczenie Luter, ale nigdy nie odeszły od jego temat, że ludzie mają prawo się z Bogiem sola gratia i sola wierze - że jest tylko przez Boskiego inicjatywy łaski otrzymane przez Boga jako dar wiary. Ponieważ Luter natknąłem jego odkrycia przez czytania biblijne, on również podobał dodać do jego motto na wezwanie Sola scriptura, co oznacza, że Lutherans są do korzystania z Biblii samodzielnie jako źródło i normę do ich nauki.

The Lutheran ruch szybko zyskał popularność w Niemcy w czasie wzrostu nacjonalizmu wśród ludzi, którzy resented wysyłania ich do bogactwa Rzym.

Na początku były zdecydowanie Lutherans z siedzibą w uniwersytetach i wykorzystane do rozprzestrzeniania się przez całe ich wiary wśród międzynarodowej społeczności uczonych.

Do 1530 były one formułowania własnych Wyznania wiary, a nie wśród niezależnie Lutheran reformy proliferated całej strony, że większość północnej Europa.

Do 1580 i przez następne stulecia, stał się coraz bardziej sztywna spowiedzi scholastic wyrażeń, mające na celu określenie kościoła w formalnego punktu widzenia. Odkąd, Luteranizm był znany jako doktrynalnych, a nawet dogmatyczne kościoła.

Luteranizm nie i nie może żyć tylko przez nauczanie jej profesorów.

Pod koniec 17 wieku jego bardziej łagodne strony, która wyrasta z pobożności Lutra, ukazał się w formie ruchu o nazwie pietyzm.

Nominalnie w ortodoksyjnej wiary i praktyki, Pietists podkreślił czytania biblijne, modlitwy i kręgów pobożności i dzieł miłości.

Ten pietyzm był nieco niestabilny; w jej obniżenia doktryny pomogło przygotować Lutherans do wieku Oświecenia, kiedy wielu liderów i niektórych wiernych zwrócił się do racjonalizmu.

Następnie, zgodnie z teologii Lutheran ma wpływ na podejmowane często charakter radykalny, zwłaszcza Niemcy.

W związku z tym jest często znaczna różnica między intelektualnej wyrażenia Luteranizm i liturgii i głoszenie jej zgromadzenia.

Od początku, Luteranizm musiał wrestle z problemem jego stosunku do władz cywilnych.

Chociaż Luter był buntownikiem przeciwko papieskim nauczaniu, był uległych o reformę cywilnych porządku i odrzucić radykalne rewolty przez chłopów (Wojna chłopska w Niemczech).

Obawiając się anarchii więcej niż autorytaryzm, Lutherans gravitated do biblijnej nauki podkreślił, że władze stanu cywilnego więcej niż wolności swoich obywateli.

Większość z nich treścią nie do oddzielnego kościoła i państwa, oraz w pokoju w Augsburgu (1555) zatwierdziła zasadę, że władca ustala wiary z rządził.

Później Lutherans mieć entuzjastycznie obejmował republiką i demokratycznego rządu, wnioski z zasadą, że Bóg działa na różne sposoby za pośrednictwem dwóch sfery cywilnej i churchly organ.

Wiele Niemiecki Lutherans były ciche lub spółdzielni, jednak, gdy nazistowskiego reżimu przejął Kościół, wyznając jedynie Kościół, kierowany przez Martin Niemoller, w przeciwieństwie do systemu ostatecznego.

Lutherans zostały bardziej gotowy niż wielu innych chrześcijan, aby zobaczyć trwałość zła w kompetencji utworzonych i spadł świat, czyli świat pod wpływem grzechu.

W konsekwencji, mają one poddane więcej energii do ich dzieł miłosierdzia i opieki społecznej - w sierocińcach, szpitalach i deaconesses "ruchów - od systemów społecznych w celu przekształcenia w świat.

Europa Lutheran W większości kościołów są episkopatów, że jest regulowana przez biskupów, kościoły i Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja są ustalone.

W Ameryce Północnej i gdzie indziej Lutherans wolą congregational i synodical formy rządu, w którym Kościoły lokalne wraz Link do wspólnych celów.

W Stanach Zjednoczonych, Lutherans się zjednoczyć w trzy główne instytucje: Lutheran Church in America (członkostwa, 2,9 milionów), Lutheran Church - Missouri Synod (2,6 mln), oraz American Lutheran Church (2,3 mln).

American Lutheran Church, Lutheran Church in America, a trzecia grupa, Stowarzyszenie Lutheran Kościoły ewangelicki, zjednoczona w 1987 r. do postaci ewangelicznych Lutheran Church of America.

Luteranizm jest generalnie przyjazny dla ruchu ekumenicznego, a także z pewnymi wyjątkami, Lutheran kościoły brały udział w imprezach na całym świecie chrześcijan w konfesjonale i religi granice. Lutherans uważa się za katolicki, jak i ewangelickiego, ponieważ mają punkty wspólne z innymi kościoły protestanckie na z jednej strony, i prawosławny, rzymskokatolicki, i Anglikański na innych chrześcijan. ekumenicznego wieku, jednak mają one trzymane bardzo odrębną tożsamość poprzez ich ogólne lojalność do nauki Luteranizm 16 wieku.

Martin E Marty

Bibliografia


ET / M Bachmann, luterańskich Kościołów w Świat: A Handbook (1989); C Bergendoff, Kościół ewangelicki z Reformacji (1967); E Lueker, ed., Lutheran Cyclopedia (1987).

The Lutheran Tradycja

Zaawansowane Informacje

Termin ten, lub "Luteranizm", jest zatrudniony odnieść się do doktryny i praktyki autorytatywny w Kościołach luterańskich i jak szeroki termin dla tych kościołów w całej świat w ogóle.

Nazwa "Lutheran" nie był on sam został wybrany, ale początkowo stosowane przez wrogów Martin Luther we wczesnych 1520s.

Dopiero, kiedy poczułem, że identyfikacja była rozumiana uznanie prawdy o jego nauczaniu nie sugerują, Luter, "Jeśli jesteś przekonany, że Luter nauczania jest w zgodzie z Ewangelią, a następnie ... nie należy całkowicie odrzucić Luter tak, bo z nim można odrzucić również jego nauczania, które można jednak uznać za naukę Chrystusa ".

To nauczanie Luter, kute od jego odkrycia, że sprawiedliwość Boga nie jest sprawiedliwość, że sędziowie i domaga się sprawiedliwości, ale w danym przez Boga łaski, znalazła wyraz w systematycznym formularies włączone w Księdze Concord.

Wszystkie te dokumenty, z wyjątkiem tych, Formuła Zgody, zostały napisane między 1529 i 1537 przez Luter i Filip Melanchthon.

Odzwierciedlają one nacisk na uzasadnienie przez łaskę i korygowania nadużyć w życiu Kościoła, a jednocześnie "ochrony" Kościoła katolickiego dziedzictwa (poprzez wyraźne zobowiązanie do starożytnego wyznanie, tradycyjne formy kultu, kościół rząd, itp. ).

Podczas lata po śmierci Lutra w 1546, teologicznych konflikty coraz plaga jego zwolenników.

W Formuła Zgody, składający się z Zbiorczy artykułów w sporze i stałe Deklaracja Niektóre artykuły z Augsburg Confession, starał się rozwiązać tych sporów w zakresie nauczania Luther autentyczne.

Subskrypcja do tych "symbolical" pism Księgi Concord jako prawdziwe wystaw z Pisma Świętego w historii oznaczył ma doktrynalnych stanowisk Luteranizm.

Doktryn

Wyraźna doktryny teologii Lutheran są powszechnie związane z klasycznego leitmotifs z reformacji: Sola scriptura, sola gratia, sola wierze.

Teologii Luteranizm jest w pierwszej kolejności teologii Słowa. Jej zasada Sola scriptura potwierdza Biblię jako jedyną normę chrześcijańskiej doktryny. Pismo jest uzasadnienie mediów, za pomocą którego człowiek uczy się do poznania Boga i Jego woli; Word jest jednym i jedynym źródłem teologii.

Luteranizm zobowiązuje się "do prorockie i apostolskie pisma Starego i Nowego Testamentu, jak czysty i jasny fontanną Izrael, który jest jedyną normą zgodnie z którą wszyscy nauczyciele i nauki są oceniane i ocenione" (Formuła Zgody, Zbiorczy ). Aby mieć pewność, organ Pisma została podkreślona przed Lutra i Reformacji.

Jednak, gdy Luteranizm, o których mowa w Biblii jako Słowa Bożego, do człowieka wniesione przez apostołów i proroków, rozmawiał z nową przekonanie dotyczące pierwszeństwa z programu Word.

Luther uznane, że władze Pismo było ważne, nawet jeżeli została ona przeciwieństwie przez papieża, Rady lub tradycji.

The Lutheran zrozumienie tej zasady należy odróżnić od bibliolatry.

Historyczne Luteranizm oglądany Pisma ekologicznej jako fundament wiary.

Jest źródłem teologii w sensie instrumentalne.

Nie jest to przyczyną tego jest teologii, która rzeczywiście jest deification lub kultu książki.

Raczej, Bóg jest pierwszą przyczyną teologii; on jest principium essendi, jego założenia, jego początku i końcu.

Pismo jest principium cognoscendi, Pisma z teologii jest znane i zrozumiałe.

Ponadto, Lutheran świetle Biblii jest odróżnić od legalistyczne orientację.

Chrystus jest w centrum Biblii.

Zasadnicze znaczenie dla zrozumienia Słowa Bożego jest przyjęciem obietnice Ewangelii poprzez wiarę.

Jeśli jest brak wiary, Pisma nie może być prawidłowo zrozumiane.

Drugi doktrynalnych odróżniającego w Luteranizm jest doktryna uzasadnienie. Według Lutra istnieją dwa rodzaje prawość, sprawiedliwość i zewnętrznych wewnętrznej prawości.

Zewnętrzne prawość, sprawiedliwość i cywilnego, mogą być nabyte w drodze postępowania lub po prostu dobre uczynki.

Jednak sprawiedliwość składa się z wewnętrznej czystości i doskonałości serca.

W związku z tym nie mogą zostać osiągnięte poprzez zewnętrzne czyny.

To jest sprawiedliwość Boga i przychodzi jako dar łaski jego ojcowską.

Jest to źródło uzasadnienie.

Grunt dla uzasadnienia jest Chrystus, którzy przez swoją śmierć w sposób zadowalający za grzechy ludzkości. Apologia Konfesji Augsburskiej określa uzasadnienie w ten sposób "zwalnia grzeszników i uzna go człowiek prawy, a to ze względu na czyjejś prawości , Mianowicie Chrystusa ".

Tak więc Bóg człowieka acquits wszystkie jego grzechy, i robi to nie dlatego, że człowiek jest niewinny, a Bóg usprawiedliwia nas i oświadcza, człowiek prawy się do Chrystusa, ze względu na jego dobro, jego posłuszeństwo Bogu prawa, a jego cierpienia i śmierci.

Kiedy Bóg usprawiedliwia, nie tylko odpuszcza grzechy, ale również uwaza Chrystusa do człowieka doskonałego sprawiedliwość. Grzeszników Bóg oświadcza, które mają być sprawiedliwy, niezależnie od ludzkich zasług lub pracy, ze względu na Chrystusa (kryminalistycznych uzasadnienie).

Związane z tego nauczania jest trzecią znaczącą cechą charakterystyczną Luteranizm: sola fide.

W uzasadnieniu, za pomocą którego zostały naliczone do indywidualnych jest wiara. Ewangelii, jak wyznał Luteranizm, w wierze, jedynym sposobem, dzięki któremu człowiek może otrzymać łaski Bożej.

W średniowiecznej tradycji naukowych teologów mówił o wierze, że coś może być nabyte w drodze instrukcji i głosił (aglomeracja acquisita).

To było odróżnić od wiary podawać w infuzji (aglomeracja infusa), która jest darem łaski i oznacza gotowość do wszystkich prawdy objawionej.

Luteranizm repudiated takiego rozróżnienia.

Do wiary, która przychodzi przez głoszenie zbiega się z tego, co jest uzasadniające; jest całkowicie darem Boga. Uzasadniające wiara jest nie tylko wiedzy historycznej o treści Ewangelii, jest przyjęcie do istoty Chrystusa.

Wiara jest więc ufać w miłosierdzie Boga dla dobra Jego Syna.

Luteranizm ma uporczywie odmawia wiary, aby sprawdzić się jako "pracy". Wiara jest receptivity, otrzymujących Chrystusa i wszystko, co uczynił. Nie ma człowieka, że osiągnięcie efektów jego uzasadnienie przed Bogiem.

Wiara jest, że zamiast Boga, który przyjmuje wyrok z uzasadnieniem: "Wiara nie usprawiedliwia, ponieważ jest to dobre dzieło, a więc Boga - miłą zaletę, ale dlatego, że stanowi posiadania i przyjmuje zasługi Chrystusa w obietnicy z Ewangelii świętego "(Formuła Zgody, stałe deklaracji).

W artykule uzasadnienie łaski przez wiarę zakwestionował katolicka tradycja, która potwierdziła, że wiara była miła Bogu tylko wówczas, gdy towarzyszy dobrej roboty i doskonali przez miłość. Na Sobór Trydencki w 1545 w Lutheran widok został skazany i średniowiecznej Roman Kościół powtórzył swoje doktryny, że uzasadnienie jest stan łaski, w którym ludzi dobrej roboty mają zasług. Luteranizm, wiary i prace na pewno nie może być oddzielony, jednak muszą one być odróżnione. Sprawiedliwość wiary odnosi się do człowieka w jego odniesieniu do Boga (Coram Deo).

Prawość dobrej roboty odnosi się do człowieka w stosunku do bliźniego (Coram hominibus).

Te nie należy mylić z tak intymną, że człowiek będzie starał się po prostu w oczach Boga na siłę jego dobre czyny, ani w taki sposób, że będzie próbował ukryć grzechu z łaski.

Tak więc, w odniesieniu do uzasadnienia ściśle rzecz biorąc, dobre prace muszą być wyraźnie odróżnić.

Ale wiary nie można oprócz utworów. Gdzie jest wiara w Chrystusa, miłość i dobre uczynki również następujące.

W ten czy inny sposób trzy podstawowe doktryny Luteranizm, Sola scriptura, sola gratia, sola fide, określają kształt innych wyróżniających nauki.

Na przykład, stanowiska Luteranizm na wolną wolę człowieka jest rozumiane w świetle nauki o uzasadnienie.

Człowiek jest całkowicie bez wolnej woli w odniesieniu do "sfery duchowej" (tym, co dotyczy zbawienia).

Zbawienie zależy wyłącznie na wszechwładnej Boski będzie łaski.

Człowiek nie ma wolności do dobra w sensie duchowym.

Podobnie, Lutheran zrozumienia Pana Kolacja musi być postrzegana w świetle zasady Sola scriptura.

Luteranizm konsekwentnie battled przed każdą odmowę prawdziwe i istotne obecności Chrystusa ciała i krwi w Wieczerzy.

Istotnym elementem Lutheran biblijnej interpretacji jest, że jeden bierze słowa komendy i obietnica dosłownie, chyba że istnieją przekonujące powody dla których tego nie czyni. Jeśli słowa instytucji w Wieczerzy, które mają być podjęte zostały przenośnym, tylko dlatego, że wydaje się sprzeczne z powodu i zdrowy rozsądek (np. zreformowanej Aksjomat skończonych jest niezdolny do nieskończonej), można to zrobić z dowolną komendę lub obietnica Boga.

Tak, Luteranizm, nalegał na doktrynie "realnej obecności" na podstawie zwykłego słowa Chrystusa.

Ponadto, w świetle łaski Lutheran się do zatrzymywania chrzest niemowląt.

Chrzest wyraża udziału chrześcijańskiej w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Chrzest, jak Ewangelii, jest potężny, by nadać jej bardzo wiary wzywa do swoich obietnic, oraz w każdym przypadku, gdy Duch Święty działa poprzez wiarę w jego wyborze instrumentów, mianowicie chrzest i Ewangelii.

W Lutheran zrozumienia nie jest trudniejsze dla niego pracy niemowląt poprzez wiarę w Ewangelię obietnicy załączony do wody chrztu, niż u dorosłych odwróciła się od Boga poprzez głoszenie Ewangelii w głoszeniu.

Historia

Te doktryny Luteranizm były Różnorodność w historii wieków po czasach reformacji.

W XVII wieku były one opracowane w scholastic pleśnią.

Lutheran prawowierność, których klasyczny okres rozpoczął się około roku 1600, było przedłużenie tradycji reprezentowanej przez Lutheran konfesjonale pism.

To był jednak ogromny wpływ na neo arystotelizmu, które zabezpieczone Zaistniej w Niemiecki uniwersytetów.

Ta filozofia Niemiecki scholastic akcentowane intelektualnej szczep, który charakteryzuje Lutheran prawowierność i monit bardziej wyraźny naukowych i metafizycznych leczenia teologiczne pytania.

Jednakże, metodologia naukowych nie prowadzi do odstąpienia Lutheran nacisk na Biblii.

W dogmatycznej dzieł ortodoksyjnej okresie były w oparciu o zasadę Sola scriptura.

Nie było systematize starań, aby cel w postaci teologii (teologia definiuje się jako "nauczanie o Bogu i boskie rzeczy").

Objawienie, jako ujednolicona w Biblii, pod warunkiem, że punktem wyjścia dla ortodoksyjnych teologów.

Główny przedstawicieli tego okresu Luteranizm włączone Johann Gerhard, Nikolaus Hunnius, Abraham Calov, David Hollaz.

Okres Lutheran ortodoksyjnych ustąpiła na pietist ruch w drugiej części XVII wieku.

Pietyzm był reakcją na to, co było postrzegane jako jałowych intellectualism w ortodoksyjnych teologów.

Philipp Jakob Spener's Pia desideria wezwał do reformy przemieszczania Luteranizm.

Według Spener, doświadczenie jest podstawą wszystkich pewności.

W związku z tym osobiste doświadczenia z pobożnych jest podłożem dla pewności wiedzy teologicznej.

Doprowadziło to do pietist krytykę z metafizycznego pytania traktowane przez ortodoksyjnych ojców, jak również ich tradycyjne filozoficzne underpinnings.

Do pietist Lutherans wewnętrznej zjawisk duchowych i indywidualnych doświadczeń wzbudziły największe zainteresowanie.

Ponieważ Spener i jego zwolenników zakłada, że wiedza teologiczna nie może być nabywane z wyjątkiem doświadczenie rewitalizacji, ich teologicznych ekspozycje traktowane głównie z wydarzeń religijnych empirycznych.

W XVIII w. pojawiły się w teologiczne racjonalizm Niemcy.

Christian Wolff, wykorzystując Leibnizian zasadą "wystarczające powody", twierdził, że nauka musi być oparta na jasnych i odrębne koncepcje i że nie powinny być ustalone bez dowodu.

Wolff myśli miał wielki wpływ na działalność teologiczną.

Harmonia między wiarą a rozumem było zakładać, oraz naturalne poznanie Boga doprowadziła do idei specjalnego objawienia, natomiast racjonalne dowody na prawdy Pisma wykazać, że Biblia jest źródłem tego objawienia.

Chociaż Wolff przeznaczone do obrony tradycyjnej doktryny, konsekwencją jego metoda była powodem przyjęcia jako ostateczną organu.

Wniosek ten został przedłużony przez Johanna Semler, którzy zastosować metodę historicocritical do Biblii i dodaje go całkowicie w ramach rozwoju człowieka.

Wiele Lutherans zobaczył wpływem racjonalizmu za pruskich Unia 1817.

Frederick William III ogłosił unię z Lutherans i zreformowanej na zgromadzenie w jednym sądzie w jego celebracji trzech setnej rocznicy reformacji i zaapelował do podobnych w całej unii Prus.

Unii na impuls dla ożywienia Lutheran confessionalism która zareagowała na coraz większą obojętność doktrynalnych w niektórych kwartałach Niemiecki Luteranizm, jak również rosnące zainteresowanie krytyki biblijnej, który groził usunąć doktrynalne podstawy Luther's kościoła.

Wybitna dane w wysiłkach mających na celu przywrócenie historycznego Luteranizm były PK Caspari, EW Hengstenberg, CFW Walther.

Walther dołączył Saxons na emigrację do Stanów Zjednoczonych w 1838 roku do ucieczki teologicznej spuścizny racjonalizmu i zawodowych.

Oprócz Niemcy, gdzie dwie trzecie ludności z zaakceptowała Luteranizm do końca XVI wieku, poprzez rozbudowę Luteranizm Szwecja, Dania, Norwegia i lewo krajowego kościoły, które zniósł w siłę.

Od tych narodów Lutherans migracji na Stany Zjednoczone i Kanada.

Najwcześniejsze Lutherans w Ameryce można wstecz do XVII wieku.

W Delaware, Szwedzki Lutherans miał utrwalonym już w 1638.

W Gruzja, prawie sto lat później, grupa uchodźców Lutherans z Salzburg siedzibę zamieszkania.

Kolonie Lutherans również osiedlił się w Nowym Jorku i górnych w Pensylwanii w czasie rewolucji.

Henry Melchoir Muhlenberg organizatorem pierwszego Synodu Lutherans na ziemi amerykańskiej.

Contemporary Luteranizm Wydaje się, że wszedł w dobie unifikacji.

Różne fale imigrantów z Ameryki doprowadziły do proliferacji Lutheran organów.

Jednakże, istnieje szereg połączeń między tymi grupami, które obecnie są uwzględnione przede wszystkim w Lutheran Church in America (1962), amerykański Lutheran Church (1960), a Lutheran Church, Missouri Synod (1847).

W Świat Federacja Luterańska, założona w 1947 roku.

uprawia świat jedności i wzajemnej pomocy między jego pięćdziesięciu lub więcej członków kościołów.

Luteranizm w całej świat stanowi największy w kościołach, które pochodzą z Reformacji, numeracji niektórych siedemdziesiąt milionów członków, z których między dziewięć i dziesięć milionów mieszka w Stanach Zjednoczonych i Kanada.

JF Johnson


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


W Elert, struktura Luteranizm; EW Gritsch i RW Jenson, Luteranizm; B Hagglund, historii teologii; PK Krauth, konserwatywny i jego teologii Reformacji; RD szczegóły dotyczące ceny, teologii Post - Luteranizm reformacji; TG Tappert, ed., Książka Concord; RC Wilk, ed., Dokumenty Lutheran Jedność w Ameryce; WE Nelson, wyd., Lutherans w Ameryce Północnej.

Luteranizm

Informacje ogólne

Luteranizm jest jednym z najważniejszych protestanckich denominacji, które powstało jako 16-ty wieku ruch kierowany przez Martin Luther.

Luter, Niemiecki Augustiański mnich i profesor teologii na uniwersytecie w Wittenberdze w Saksonii (Sachsen), pierwotnie miał jak jego celem reformacji w zachodniej kościoła.

Ponieważ Luter i jego zwolenników byli excommunicated przez papieża, jednak Luteranizm rozwijał się w wielu odrębnych Kościołów krajowych i terytorialnej, a tym samym wszczęcia breakup of organizacyjnej jedności Western Christendom.

Termin został Lutheran potępianej przez Lutra, i kościół, początkowo nazywając się z Kościoła Ewangelickiego z Augsburg Spowiedź lub po prostu Kościół ewangelicki.

Lutherans skandynawskie przyjęły nazwy ich krajów do ich kościołów (np. Kościół Szwecja).

W wyniku tego ruch misyjny w wieku 18 i 19, Luteranizm stał się komunii chrześcijan na całym świecie i największym protestanckich denominacji w świat, z około 80 milionów użytkowników.

Doktryna i praktyki

Luteranizm potwierdza ostateczną organu Słowa Bożego (jak w Biblii) w sprawach wiary i życia chrześcijańskiego i podkreśla Chrystusa jako klucz do zrozumienia Biblii.

Zbawienie przez Wiara

Zbawienia, zgodnie z Lutheran nauczania, nie zależy od worthiness lub zasług, lecz jest darem Bożej łaski suwerennego.

Wszystkie istoty ludzkie są uważane za grzeszników i z powodu grzechu pierworodnego, są w niewoli uprawnień zła, a tym samym nie są w stanie przyczynić się do ich wyzwolenia (zob. Uzasadnienie).

Lutherans wierzyć, że wiara, rozumiana jako zaufanie w Bożą miłość, jest jedynym sposobem na ludzi w odpowiedzi na Bożą inicjatywę oszczędności.

Tak więc, "zbawienia przez wiarę sam" stał się odróżniający i kontrowersyjne hasło Luteranizm.

Opponents twierdził, że to stanowisko nie do wymiaru sprawiedliwości do chrześcijańskiej odpowiedzialności robić dobre uczynki, ale Lutherans odpowiedziała, że wiara musi być aktywna w miłości i dobrych uczynków, aby się z wiary w dobre drzewo produkuje dobrych owoców.

Worship

The Lutheran Church określa się jako "zgromadzenie wiernych, wśród których jest głosił Ewangelii Świętej i Sakramentów są zarządzane zgodnie z Ewangelią" (Augsburg Confession, VII).

Od początku związku z tym, aby Biblia była centralnym Lutheran kultu i sakramentów została zmniejszona z siedmiu do tradycyjnego chrztu i Wieczerzy Pana (por. Eucharystia), ponieważ, zgodnie z Lutheran czytania Pisma, tylko te dwa zostały wszczęte przez Chrystusa (por. Sakramentu).

Czcijcie było prowadzone w języku ludzi (a nie jak w łacina była w tradycji rzymsko-katolicki), i głosił to podkreślił w Boskiej usługi.

Luteranizm nie radykalnie zmienić strukturę średniowiecznego masy, ale jego wykorzystanie vernacular język wzmocnione znaczenie kazań, które oparte były na ekspozycję Pisma, congregational i zachęcać do uczestnictwa w kulcie, w szczególności poprzez śpiew w liturgii i z hymnów.

Luter sam się do tego rozwoju, pisząc popularnych hymnów (na przykład, "Warownym grodem jest nasz Bóg").

W Lutheran celebracji Eucharystii, elementy chleba i wina są do wszystkich communicants, że wyznanie rzymsko-katolickie miał wino dozwolone tylko kapłani.

W przeciwieństwie do innych protestantów, zwłaszcza anabaptystów, jednak Lutherans potwierdzają rzeczywistą obecność ciała Chrystusa ", i pod" postaciami chleba i wina w Wieczerzy Pana.

Chrystus jest obecny sakramentalnie na communicant w chleb i wino, ze względu na obietnicę dał w instytucji Komunii Świętej, kiedy powiedział: "To jest Ciało moje" i "To jest moja Krew" (Mateusza 26:26-28 ).

Chrzest

Luteranizm potwierdza tradycyjne praktyki chrztu niemowląt jako sakrament, w którym łaski Bożej dociera obecnie do noworodków.

Dla Lutherans, chrzest oznacza bezwarunkową miłość Boga, który jest niezależny od jakiejkolwiek własności intelektualnej, moralnej, emocjonalnej lub osiągnięć w części ludźmi.

Christian życia Luteranizm

Święci nie stanowią najwyższej klasy chrześcijan, ale grzeszników są zapisywane przez łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa, jak każdy chrześcijanin jest święty i grzesznik.

The Lutheran doktryna kapłaństwa wszystkich wiernych związane jest chrzest, przez który wszyscy chrześcijanie, zarówno płci męskiej i żeńskiej, są kapłanami Boga, służąc mu w czasie ich całego życia w wybranych zawodów, które mają być rozumiane jako równe możliwości discipleship.

Urząd proboszczem jest specjalny urząd Luteranizm w oparciu o wezwanie od Boga i od społeczności chrześcijan.

W odróżnieniu od rzymskich księży katolickich, luterańskich duchownych maja poślubić.

Teksty doctrinal

Chociaż Lutherans zaakceptować kanonicznych ksiąg Biblii jako "tylko zasady i normy, zgodnie z którą wszystkie doktryny i nauczycieli zarówno musi być oceniana" (Formuła Zgody), ale także polecamy książki z Apocrypha ze Starego Testamentu i do chrześcijańskich edification tradycyjnie wliczone w ich vernacular wersje Biblii.

Lutherans zaakceptować władze trzech ekumeniczne wyznanie (Apostołów ", Nicejsko, Athanasian) i używać regularnie w pierwszych dwóch usług kultu.

Specjalne doktrynalnych oświadczenia Luteranizm jest Luther's Schmalkald art (1537), Mały Katechizm (1529), Duży Katechizm (1529); Melanchthon's Augsburg Confession (1530), Apologia Konfesji Augsburskiej (1531), Traktat o siłę i Primacy Papież z (1529); i Formuła Zgody (1577), która została napisana przez komisję teologów po śmierci oryginalnego reformatorów.

Wraz z wyznanie, dokumenty te stanowią Księga Concord, przyjęte przez Lutheran książąt i miast w 1580.

Jedynie wyznanie, Augsburg Confession, Luter i dwa katechizmy, jednak zostały uznane przez wszystkich kościołach luterańskich.

Organizacja Kościoła i rządu

Ze względu na ich pochodzenie w 16 wieku, starszych Europejskiej Lutheran kościoły są ściśle związane z ich rządy, jak ustalono kościołów, albo wyłącznie, jak w krajach skandynawskich, lub równolegle z umową Kościół rzymskokatolicki, jak Niemcy.

(W obu sytuacjach innych grup wyznaniowych mają całkowitą swobodę kultu, ale nie takie same wsparcie i nadzór ze strony rządu.) Krajów pozaeuropejskich, Lutheran kościoły są dobrowolne organizacje religijne.

Jednolity system kościół rząd nigdy nie opracowano w Luteranizm; congregational, Presbyterian, episkopatów i wszystkie struktury istnieją, chociaż tendencja pojawiło się w 20 wieku w celu nadania tytułu biskupowi do wybranych przywódców judicatories (synody, dzielnice, kościoły).

Historia i wpływy

Na początku rozwoju Luteranizm był duży wpływ wydarzenia polityczne.

Habsburg Charles V nie był w stanie podjąć energiczne likwidacja Luteranizm, ponieważ imperium był zagrożony przez Turków.

Pomimo Edykt Worms (1521), które umieszczone w ramach imperialnej Lutherans zakazu przemieszczania się nadal.

Intermittent po wojnach religijnych, kończący się w pokoju w Augsburgu (1555), który stanowił, że religia władcy każdego terytorium w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego było się religii swoich poddanych, co w efekcie sankcji w kościołach luterańskich, a także ustanowienia terytorialnego książąt jako naczelnych swoich kościołów.

W Formuła Zgody (1577), przygotowany przez teologów do rozstrzygania sporów między Lutherans, został podpisany przez przywódców politycznych, aby zapewnić Lutheran jedności w czasie, gdy odnowione religijnych działań wojennych był zagrożony.

W przetrwania Luteranizm po Wojna Trzydziestoletnia była wynikiem interwencji na Lutheran Szwedzki król Gustaw II Adolf i katolicka Francja na stronie z protestantów.

Pokoju Westfalii (1648) przyniósł kres wojen religijnych w Europa.

Począwszy od końca 17 wieku, reformy ruch zwany pietyzm, który podkreślił poszczególnych konwersji i pobożny sposób życia, ożywiona Luteranizm w Niemcy i rozprzestrzenił się na inne kraje.

Lutheran teologii, w 18 wieku, odzwierciedla racjonalizm na oświecenie.

W 19 wieku, Niemiecki teolog Friedrich Schleiermacher, którzy podkreślili powszechnego doświadczenia religijnego, wywarł znaczący wpływ na liberalnych teologów luterańskich.

Jednocześnie, idealizm, dominującego przepływu nowoczesnych Niemiecki filozofii, miały głęboki wpływ na Lutheran myśli teologicznej.

W 20. wieku, neoorthodoxy z szwajcarski teolog Karl Barth i egzystencjalizm zostały najbardziej wybitnych osiągnięć teologicznych.

Polityczna Ascendancy Prus wśród państw przez Niemiecki początku 19 wieku doprowadziła do utworzenia (1817) w kościele pruskich Unii, które łączą Calvinists i miliony Niemiecki Lutherans do jednego kościoła.

Taki rozwój sytuacji był gorzko przeciwieństwie przez dużą liczbę Lutherans, niektóre z nich włamali się do ustanowienia odrębnej kościoła.

Kryzys Niemiecki polityka w 20 wieku poważnie narażony Niemiecki Luteranizm.

Hitler's próbę kontroli kościołów Niemiecki doprowadziło do podziału na Niemiecki Lutheran Church i na internowanie niektórych Lutherans (takich jak Martin Niemöller) w obozach koncentracyjnych i wykonywanie innych (w szczególności teolog Dietrich Bonhoeffer).

Lutheran liderów w Norwegia i Dania główne role miały w odporności na okupacji hitlerowskiej w swoich krajach, i wyznając Niemiecki Kościół, który miał opór Hitlera, w istotny wkład w odbudowę Zachód Niemcy (obecnie część Zjednoczonego Republika Federalna Niemcy ) Świat po II wojnie.

Luteranizm w Ameryce

Luteranizm przybył do Ameryki z początku europejskich osadników.

W 1625 niektóre holenderski, Niemiecki, Lutherans skandynawskich i osiedlił się w Nowym Amsterdamie (obecnie Nowy Jork).

W 1638 kolejny Lutheran ugody została założona przez Szwedów w to, co jest teraz Delaware.

Na początku 18. wieku Niemiecki Lutherans osiedlił się w dużej liczbie w Pensylwanii.

W 1742 Pastor Henry Melchior Muhlenberg przybyłych z Niemcy i wkrótce założył (1748) pierwszy Lutheran Synod w Ameryce Północnej.

Po rewolucji amerykańskiej (1775-1783), każde kolejne grupy imigrantów Lutheran założyli własne kościoły i synody i jego usług prowadzonych w języku kraju pochodzenia.

Ze względu na dużą liczbę imigrantów do Stanów Zjednoczonych i Kanada w 19 wieku i na początku 20-gie, integracji Lutherans do Ameryki Północnej udał się powoli społeczeństwo, a Luteranizm został podzielony na liczne Niemiecki, Szwedzki, Norweski, Duński, Fiński, i Słowacki grup.

Świat po I wojnie (1914-1918), jednak, zjednoczenia i integracji postępowały szybko.

Proces przyspieszonego Świat po II wojnie (1939-1945), i na początku lat 1980 łączenia miał skonsolidowane najbardziej Lutherans w Stany Zjednoczone i Kanada na pięć głównych organów: Lutheran Church in America (LCA), Lutheran Church-Missouri Synod (LCMS ), Amerykański Lutheran Church (ALC), Wisconsin Lutheran Synod Ewangelickiego (WELS) oraz Stowarzyszenie Lutheran Kościoły ewangelicki (AELC).

W 1988 r. LCA, ALC, i AELC połączone po pięć lat prac przygotowawczych, stanowiących Ewangelicki Kościół Luterański w Ameryce (elca).

Na początku lat 1990 elca członkostwa zgłosiły ponad 5,2 milionów w około 11000 kościoły.

Członkostwo w LCMS wyniósł około 2,6 milionów, a w WELS około 417000.

Luteranizm jest trzecim co do wielkości nazwa protestanckich w Stanach Zjednoczonych.

W 1997 r. ewangelicki Lutheran Church in America zgodził się na akcje pełnej komunii z trzech innych wyznań protestanckich - Presbyterian Church (USA), Zjednoczonego Kościoła Chrystusa i Kościoła Reformatów w Ameryce.

Porozumienie to oznaczało, że kościoły mogą wymiany duchownych i że członkowie mogliby otrzymywać kultu i sakramentów w innych kościołach.

Kościoły kanadyjskie

W kościołach luterańskich w Stanach Zjednoczonych kanadyjskich odpowiedników.

Nowo utworzone Ewangelicki Kościół Luterański w Kanada, w składzie skrzydła byłej LCA i ALC kościoły, zgłaszane 199600 członkostwa we wczesnych lat 1990.

The Lutheran Church-Kanada była pierwotnie członkiem Komitetu LCMS, ale stał się autonomicznym w 1988 roku.

Sporządził członkostwa jest około 79.400.

Świat Luteranizm

Chociaż większość z Lutherans świat, nadal żyje w krajach tradycyjnie Lutheran środkowej i północnej Europa, Luteranizm rośnie najszybciej w Afryka i Azja.

W istocie, jedynym krajem poza Europa, gdzie większość ludności jest Lutheran jest w południowej Namibia Afryka.

W Świat Federacja Luterańska (LWF), z siedzibą w Genewa, koordynuje działania niemal wszystkich kościołach luterańskich w świat.

To nadzoruje stosunki ekumeniczne, studiów teologicznych, a świat i usługi jest prowadzony przez międzynarodowy komitet wykonawczy.

Większość kościołów luterańskich są również członkami grupy państw Świat Rada Kościołów.

Wpływ kultury

Luteranizm był zawsze związany z wydarzeń kulturalnych i intelektualnych aspektach wiary chrześcijańskiej.

Jego wpływ na muzykę przez takich kompozytorów, jak: Johann Sebastian Bach, Dietrich Buxtehude, Michael Praetorius, i Heinrich Schütz została jako głęboki jak to było na filozofii.

Thinkers of Lutheran tle, takie jak Immanuel Kant, JG Fichte, GWF Hegel, Søren Kierkegaard, artykułuje swoje pomysły w dialogu i często w opozycji do tradycji Lutheran.

Luteranizm ma również szereg znaczących biblijnych uczonych, takich jak DF Strauss i Albert Schweitzer, i teologów, takich jak Albrecht Ritschl, Adolf Harnack, Rudolf Otto, Rudolf Bultmann, Paul Tillich.

George Wolfgang Forell

Luteranizm

Informacje Katolicki

W religijnych, która odbyła się w najstarszym i najbardziej Europa z licznych sekt protestanckich, założona przez reformatora Wittenberg, Martin Luther.

Termin Lutheran po raz pierwszy została zastosowana przez jego przeciwników Disputation w Lipsku w 1519, a potem stał się powszechnie stosowana.

Luther preferowanej nazwy "ewangelicki", a dziś zwykłych tytuł sekty jest "Ewangelicki Kościół Luterański".

W Niemcy, gdzie Lutherans i zreformowanej mają United (od 1817), nazwę Lutheran została porzucona, a stan jest stylizowany na Kościół ewangelicki lub ewangelicki Zjednoczonych.

I. ODRÓŻNIAJĄCE nauki

W doktrynie Oficjalny Luteranizm jest częścią tego, co nazywa się ortodoksyjnej protestantyzm, ponieważ zgadza się z katolickiego i Kościołów w Grecki organ przyjmujący Pisma i trzech najstarszych wyznanie (Apostolski symbol wiary, Credo Nicejsko i Athanasian Credo).

Oprócz tych formulà | wyznania, Luteranizm uznaje sześć konkretnych wyznań, które odróżniają go od innych Kościołów:

niezmienionym Augsburg Confession (1530),

z Apologia Konfesji Augsburskiej (1531),

Luter, Duży Katechizm (1529),

Luther's Katechizm dla dzieci (1529),

artykułów Smalkald (1537), oraz

Formularz z Concord (1577).

Symbolical tych dziewięciu książek (w tym trzy wyznanie) stanowią, co jest znane jako "Księga Concord", który został po raz pierwszy opublikowany w Dreźnie w 1580 na zlecenie księcia elektora Saksonii Augusta (patrz WIARY, Confessions of protestanckich).

W spowiedzi Pisma te zostały uznane za jedyną regułę wiary.

Zakres Canona nie jest zdefiniowane, ale bibles w powszechnym użyciu wśród Lutherans zostały zasadniczo takie same jak w innych protestanckich wyznań (patrz kanon Pisma Świętego).

Symbole i innych pism nie zawartych w Piśmie nie posiadają organu decydującego, lecz jedynie pokazać w jaki sposób Pismo zostało zrozumiane i wyjaśnione w szczególności razy przez czołowych teologów (Forma Concord).

Głównym elementem tego Lutheran credo, że Luter, który wezwał "do artykułu o stałym i objętych Kościoła", odniesienia do uzasadnienia grzeszny człowiek.

Grzech pierworodny jest wyjaśnione jako pozytywne i całkowitej depravity natury ludzkiej, co świadczy wszystkich aktów prawnych nieuzasadnione, nawet tych cywilnego sprawiedliwość, grzeszne i displeasing do Boga.

Uzasadnienie, które nie jest wewnętrznych zmian, ale zewnętrzny, kryminalistycznych oświadczenie, które Bóg imputes do stworzenia w sprawiedliwość Chrystusa, przychodzi tylko przez wiarę, która jest zaufanie, że jeden jest pojednani z Bogiem przez Chrystusa.

Dobre prace są niezbędne w wykonywaniu wiary, i są nagradzane, a nie przez uzasadnienie (które zakładają), ale spełnienie obietnic Bożego (Apologia sie Konf.).

Inne charakterystyczne doktryn z Lutheran Church:

consubstantiation (chociaż symbole nie używać tego terminu), tzn. rzeczywiste, materialne obecność Chrystusa w Ciele i Krwi podczas celebracji Wieczerzy Pana, w, z, i pod substancji chleba i wina w Unii, która nie jest hipostatycznej, ani mieszaniny, ani lokalnej integracji, ale całkowicie transcendentne i tajemnicze;

na wszechobecność w Ciało Chrystusa, który jest w różny sposób wyjaśnione przez komentatorów z Symbolical Książki.

Ponieważ oficjalne formulà | wiary roszczenia nie decydującą władzę dla siebie, oraz w wielu punktach są dalekie od harmonijnych, ogromne zróżnicowanie opinii przeważa wśród Lutherans.

Każdy cieniu wiarę można znaleźć pośród nich, z ortodoksyjnej, którzy mocno się do spowiedzi, do pół-niewiernym teologów, którzy zaprzeczają władze Pisma.

II. HISTORIA

Luteranizm pochodzi z 31 października 1517, kiedy Luther umieszczenie jego tezy do drzwi kościoła w Wittenberdze zamku.

Chociaż nie przerwie z Kościołem katolickim, aż trzy lata później, już miał się znacznie później do jego poglądów na temat planu zbawienia.

W nowej nauki, jednak przeszedł wiele zmian po powrocie z Luther's Wartburg (1521).

Zanim umarł (18 lutego, 1546), jego nauki zostały rozmnożone w wielu stanach w Niemcy Polska, w prowincji bałtyckich, Węgry, Transylwania, Holandia, Dania i Skandynawia.

Od tych krajów europejskich Luteranizm została przeprowadzona przez emigrację do Nowego Świat, a także w Stanach Zjednoczonych ona zaliczana do wiodących wyznań protestanckich.

(1) W Lutherans w Niemcy

(a) pierwszy okres: od wyglądu Luther's Teza do przyjęcia przez Formuła Zgody (1517-80)

Uprzywilejowania przez władców cywilnych, Luteranizm się szybko w Północnej Niemcy.

Po diecie Speyer (1526) w Wettyn siedzibę książąt i innych Kościołów luterańskich państwa.

Sojusz między tymi książąt została zawarta w Torgau w 1526 i ponownie w Smalkald w 1531.

Liga protestanckiej był stale wzrosła o przystąpieniu innych państw i religijnych wybuchu wojny w 1546, co spowodowało w pokoju w Augsburgu (1555).

Ten traktat, pod warunkiem że Lutherans powinny zachować na stałe, co następnie posiadał, ale wszystkich urzędników kościelnych osiedli, którzy od tego czasu dalej powinien przejść na protestantyzm byłoby złożone i zastąpione przez katolików.

Ten ostatni przepis, znany jako "Reservatum Ecclesiasticum", była bardzo niezadowalająca dla protestantów, a jego stałym naruszenie był jedną z przyczyn, które doprowadziły do wojny trzydziestoletniej (1618-48).

W czasie pokoju w Augsburgu Lutherans dominujący w północnej Niemcy, podczas gdy Zwinglians lub Reformatów były bardzo liczne w południe.

Austria, Bawaria i terytoriów, z zastrzeżeniem duchowe panów były katolicki, choć wiele z nich stało się potem protestanckich.

Kilka prób było podjąć w celu reunion.

W 1534 Pope Paul III zwróciła się do protestantów do Rady Generalnej.

Emperor Charles V konferencji zorganizowanych między teologów katolickich i luterańskich w 1541, 1546 i 1547.

Jego następca, Ferdinand I (1556-64) i wiele osób prywatnych, takich jak Fryderyk Lutheran Staphylus i Ojca Contzen, pracował wiele dla tego samego celu.

Wszystkie te wysiłki, jednak okazały się bezowocne.

Melanchthon, Crusius, teologów i innych Lutheran dokonane formalne propozycje Unii Europejskiej w Grecki Kościół (1559, 1574, 1578), ale nic nie przyszedł ich uwertury.

Od początku istniały gorzką wrogość między Lutherans i zreformowanej.

Ten pierwszy pojawił się w Sacramentarian kontrowersji pomiędzy Luter i Zwingli (1524).

One spełnione w konferencji w Marburgu w 1529, ale nie doszli do porozumienia.

W związku nadzieję, stworzony przez kompromis formuły 1536, znany jako Concordia Wittenbergensis, okazała się złudna.

Luter nadal czyni wojna na Zwinglians aż do śmierci.

W Sacramentarian walki została odnowiona w 1549, kiedy Zwinglians Przyjmujemy Calvin widzi realną obecność.

W naśladowcami Melanchthon, którzy uprzywilejowanych Calvin's doktryna (Philippists, Crypto-Calvinists), były również furiously wypowiedziana przez ortodoksyjnych Lutherans.

Podczas tych kontrowersji państwo Kościół w Palatynacie, gdzie Philippism dominujący, zmienił się z Lutheran do zreformowanej wiary (1560).

Od początku Luteranizm był rozdarty przez doktrynalnych sporów, przeprowadzonych w najwyższym stopniu z przemocą i pasja.

Mieli odniesienia do kwestii grzechu i łaski, usprawiedliwienia przez wiarę, stosowanie dobrej roboty, Pana Wieczerzy, a osoba i dzieło Chrystusa.

The bitterest kontrowersji było Crypto-Calvinistic.

Aby efekt harmonii formularza z Concord, ostatniego z Lutheran symbole, został sporządzony w 1577 i zaakceptowane przez większość państwa Kościoły.

Dokument ten został napisany w duchu pojednawcze, ale zabezpieczone triumf ortodoksyjnej partii.

(b) drugi okres: od przyjęcia formularza zgody na początku tego Pietistic Ruchu (1580-1689)

W tym okresie Luteranizm był zaangażowany w gorzką polemikę ze swoimi sąsiadami w Niemcy.

Spośród tych religijnych discords wzrosła do okropności z wojny trzydziestoletniej, która doprowadziła wiele osób, które pragną poprawy stosunków między Kościołami.

"Charytatywnej kolokwium" odbyła się w 1645 Thorn przez katolickich, luterańskich, kalwiniści i teologów, ale nic nie zostało osiągnięte.

Wniosek o Lutheran profesor George Calixtus, że spowiadał zorganizować w jednym z kościoła konsensusu z pierwszych pięciu wieków jako wspólną podstawę (Syncretism), wywołała burzę na oburzenie i, w drodze protestu, religia została przyjęta Saxon przez uniwersytety, które wyraziły opinie z najbardziej radykalnych szkoły Lutheran prawowierność (1655).

W luterańskich teologów tego okresu naśladowany w nieuporządkowany układ Melanchthon "Theologici Loci", ale w duchu byli z nielicznymi wyjątkami lojalnych zwolenników formularza zgody.

Mimo pism Lutra obfitują w diatribes przeciwko spekulacyjnych nauki, jego naśladowców początku postrzegana konieczność filozofii dla celów kontrowersyjne.

Melanchthon rozwinięty system Aristoteleanism, i nie było długo przed Scholastic metody, które Luter miał tak serdecznie detested, był używany przez teologów ewangelickich, chociaż był zupełnie nowe Scholasticism różni się od oryginalnego systemu.

Lutheran dogmatics stał się labirynt rafinowanej subtelności, a jedynie logomachy została uznana za główny obowiązek teolog.

Rezultatem był fanatyczny prawowierność, których działalność została tylko herezja polowań niepłodna i kontrowersji.

Nowe próby dokonano do zjednoczenia Kościołów ewangelicznych.

Konferencje odbyły się w 1586, 1631, 1661; plan unii została zaproponowana przez prof Pareus Heidelbergu (1615); zreformowanej Synodu Charenton (1631) głosował o przyjęciu chrztu w Lutheran sponsorów.

Ale znów doktryna Wieczerzy Pana okazały się przeszkodą, ponieważ Lutherans to nie zgadzają się, że unia nie była oparta na doskonałym dogmatycznej konsensusu.

Do pokoju w Westfalii (1648) koncesji, które zostały wprowadzone do Lutherans w 1555 zostały przedłużone do zreformowanej.

(c) trzeci okres: od początku do Pietistic Ruch do Unii ewangelicki (1689-1817)

Pietyzm, który był reakcją przeciwko zimno i formalizm dreary z Lutheran prawowierność, pochodzi z Philip Spener (1635-1705).

W kazaniach i pismach on wpływać na roszczenia osobiste świętości, w 1670, natomiast dziekan na Frankfort-on-the-Main, zaczął posiadają niewiele zebrań nazwie collegia pietatis (skąd nazwa Pietist), w którym sandy fragmenty Pisma zostały wyjaśnione i pobożnych rozmowy prowadzone przez tych, którzy są obecni.

Jego follower, sierpień Francke, założony w 1694 Uniwersytet w Halle, który stał się twierdzę pietyzm.

W ścisłym Lutherans oskarżył o herezję Pietists, opłaty, która została stanowczo zaprzeczył, chociaż w rzeczywistości nowej szkoły różniły się od ortodoksyjnej nie tylko w praktyce, ale także w doktrynie.

Pierwszy entuzjazm z Pietists szybko degenerated w fanatyzm, a one za szybko stracił.

Pietyzm wykonywane miał korzystny wpływ, ale została ona następnie przez Rationalistic ruch, bardziej radykalnej reakcji na prawowierność, które realizowane w ramach Lutheran, podobnie jak w innych protestanckich komunie, wiele apostasies od wiary chrześcijańskiej.

Filozofia dnia i literatury krajowej, a następnie gorąco uprawnych, miał stopniowo podważana wiary wszystkich klas ludzi.

Do liderów w Kościele siebie dostosowane do nowych warunków, szybko i teologicznych krzesła i pulpits zostały obsadzone przez ludzi, którzy odrzucony nie tylko dogmatyczne nauczania o Symbolical książki, ale każdy element religii nadprzyrodzonej.

A chlubnym wyjątkiem od tej rosnącej niewierność został przywódcą sekty Herrnhuters lub Wielka Bracia, założona w 1722 przez hrabiego von Zinzendorf, follower Pietistic w szkole (patrz CZESKIE braci).

W krytycznym stanie ich spowodował liczne kościoły protestanci na długo do unii między Lutherans i zreformowanej.

W domu królewskiego Hohenzollern pracował do osiągnięcia unii, ale wszystkie plany zostały udaremnione przez opozycję do teologów.

Nie było na pewien czas szanse na pojednanie z hanowerskiej Lutherans z Kościołem katolickim.

Negocjacje zostały przeprowadzone pomiędzy Spinola biskup katolicki i ewangelicki przedstawiciel Molanus (1691).

A kontrowersje na punkty na problem następuje między Leibniz i Bossuet (1692-1701), ale nie doszło do porozumienia.

(d) czwarty okres: od Unii Ewangelickiego (1817) do chwili obecnej

Główne wydarzenia w luterańskich Kościołów w Niemcy w XIX wieku był ewangelicki Unii Europejskiej i ożywienie prawowierność.

Podczas uroczystości w tercentenary z Reformacji w 1817, wysiłki zostały dokonane w Prusach do zjednoczenia Lutherans i Reformatów.

Frederick William III zalecił stosowanie wspólnej liturgii przez dwa kościoły, i ten wniosek stopniowo zdobył akceptacji.

Nie był znacznie sprzeciw, jednak, aby usługa książki opublikowane przez władzę królewską w 1822.

John Scheibel, diakon we Wrocławiu, odmówił przyjęcia go, a ich przywódcy z urzędu, założył separatystycznych sekty znany jako "Stare Lutherans" (1830).

Rząd bardzo ucisku środki stosowane wobec tych nonconformists, ale w 1845 nowy król, Frederick William IV, uznanych je jako niezależny Lutheran sekty.

W 1860 Stare Lutherans zostały znacznie obniżone w liczbach utraty przez pastora Diedrich, którzy zorganizował niezależny Immanuel Synodu.

Nie było również ruchów separatystycznych poza Śląskie.

Darmowy Lutheran Kościoły zostały ustanowione przez dissenters w Hesji, Hanower, Badenia i Saksonii.

A supernaturalist ruch, który bronił Divinely inspirowane charakter Biblii, rozpoczął reakcji w sprzeczności z zasadą racjonalizmu w teologii.

W stulecie jubileusze w 1817 roku i na kolejne lata, która przypomniała wczesnych dni Luteranizm, przyniósł ze sobą ożywienia dawnych prawowierność.

Na wydziałach teologicznych uniwersytetów stało się z kilku ściśle Lutheran w ich naukę.

Od tamtej pory nie było trwałe i gorzka walka między rationalistic ewangelicki i tendencje w Zjednoczonym i Wolnego Kościołów.

(2) W Lutherans w Dania i Skandynawia.

(a) Dania

Przez Unię Europejską z Calmar (1397), Szwecja, Norwegia, Dania i stał się Zjednoczonym Królestwie na podstawie Króla Dania.

W despotycznych Christian II (1513-23) dążyło do wprowadzenia reformacji, ale został obalony przez jego baronów.

Frederick I Schleswig-Holstein, jego następcy, jawnie profesów Luteranizm w 1526 roku.

Na Dieta Odense (1527) uzyskał on środkiem, który zagwarantować równe prawa do jego coreligionists, a dwa lata później ogłoszona Luteranizm jedyną prawdziwą religię.

Pod jego następcy, Christian III (1533-59), biskupów katolickich były pozbawione widzi, a Lutheran Church of Dania została zorganizowana z królem jako najwyższego biskupa.

Wyżywienia Kopenhaga (1546) uchwalone prawa karnego, której katolicy pozbawieni praw obywatelskich i zabranialiśmy kapłanów, aby pozostać w Dania pod groźbą śmierci.

Islandia opozycji do nowej religii został wprowadzony przez życie (1550).

Niemiecki racjonalizmu była propagowane w Dania przez Clausen.

Wśród jego przeciwników był Grundtvig, przywódcą Grundtvigian ruch (1824), który zalecał przyjęcie na Apostolski symbol wiary jako jedynej zasady wiary.

Wolność kultu religijnego został przyznany w 1849 roku.

(b) Norwegia

Norwegia, która była zjednoczona z Dania, stał Lutheran podczas panuje w Frederick I i III chrześcijańskiej.

Racjonalizm, wprowadzony z Dania, poczynił duże postępy w Norwegia.

To był sprzeciw Hauge i Norweski naśladowcami Grundtvig.

Bezpłatne apostolski Kościół został założony przez Adolph Lammers około 1850, ale później zjednoczonego państwa z kościołem.

Norwegia przeszły prawa tolerowały w 1845, lecz nadal wyklucza jezuitów.

(c) Szwecja

Szwecja została zwolniona z Duński jarzmo przez Gustawa Wazy w 1521 roku, a dwa lata później został wybrany królem Liberator.

Niemal od początku swego panowania wykazało korzystny dla siebie Lutherans, iz przez przemoc i udało się wprowadzenie nowej religii do swego królestwa.

W 1529 reformacji został oficjalnie ustanowiony przez Zgromadzenie Orebro, w 1544 starożytnego Wiary został wprowadzony na mocy zakazu z prawem.

W panowania Eric XIV (1560-8) została oznaczona przez gwałtowne konflikty między Lutherans i Calvinists.

Ta ostatnia impreza była uprzywilejowanych przez króla, a ich pokonać w 1568 została przez Erica dethronement.

Jego następca, Jan III (1568-92), Grzegorza XIII z przyznanych na reunion z Szwecja z Kościołem katolickim, ale jako papież nie mógł udzielić wszystkich koncesji wymaganych przez króla, negocjacje były bezskuteczne.

Następne króla Zygmunta (1592-1604), był katolicki, ale, jak mieszkał w Polska (który był królem od 1587), Szwecja na rządem był zarządzany przez swego stryja Księcia Karola z Sudermanland, gorliwi Lutheran, którzy na mocy wykorzystywane na jego polecenie w celu zapewnienia jego przepowiadania jako król Charles IX w Zgromadzeniu Nordkoeping (1604).

Następca Charles był sławny i ogólnego stanu, Gustavus Adolphus (1611-32).

Do brał udział w wojnie trzydziestoletniej, jest czczona przez Lutherans jako bohater swoich religijnych Kościoła, ale jest teraz przyznał, że ze względu na stan Gustawa doprowadziła do tego konfliktu.

Był udało tylko przez jego córka Christina, którzy Katolicki stał się w 1654 i abdicated.

Według ustawy z 1686 wszystkich osób w królestwie były wymagane na mocy surowe kary są zgodne z aktualnym stanem Kościoła.

A prawo przeszedł w 1726 przeciwko religijnych conventicles była sztywno egzekwowane wobec Szwedzki Pietists (LÃ ¤ SARE) od 1803 do jej uchylenia w 1853 roku.

Prawo wobec dysydentów religijnych nie został usunięty ze statutem książki do roku 1873.

W Szwedzki Kościół jest całkowicie kontrolowane przez państwo, a ściśle prawowierność, która została wykonana w pierwszym uniemożliwił jakiekolwiek poważne odeprzeć racjonalizmu.

Ale od 1866 ma utworzone w stan Kościoła "Progressive Party", którego celem jest porzucić wszystkie symbole i laicize kościoła.

Obie uczelnie Upsala i Lund są ortodoksyjne.

Wielkiego Księstwa Finlandia, Szwecja do zjednoczonej dawniej, ale obecnie (od 1809) prowincją Rosja, jak twierdzi, Luteranizm krajowych Kościoła.

(3) Luteranizm w innych krajach Europa

(a) Polska

Luteranizm Polska została wprowadzona w czasie panowania Zygmunta I (1501-48) przez młodych ludzi którzy mieli przedstawili swoje badania w Wittenberdze.

Nowy nauki sprzeciwiały przez króla, ale miał silne poparcie szlachty.

Od Danzig ich rozprzestrzeniania się miast Thorn, Elbing, a podczas panowania Zygmunta II (1548-72), stale zdobyte ziemi.

Unia symbol został sporządzony i podpisany przez protestantów w Sandomir w 1570, a trzy lata później zawarli pokój z religijnych katolików, w którym ustalono, że wszystkie strony powinny korzystać z równych praw obywatelskich.

W pokoju nie było trwałe, w ciągu dwóch stuleci nie została niemal ciągłej walki religijne, które ostatecznie doprowadziły do upadku królestwa.

Z porozumienia z Polska, Luteranizm został ustanowiony na terytorium zakonu krzyżackiego, Prus Wschodnich (1525), Livonia (1539), i Kurlandii (1561).

(b) Węgry, Transylwanii i Śląskie

Nauka Lutra zostały rozmnożone po raz pierwszy w tych krajach w okresie panowania króla Louis II na Węgry i Czechy (1516-26).

Król był zdecydowanie sprzeciwiają się religijnym innowacji, ale po jego śmierci cywilnej discords pozwoliło na zdobycie nowej doktryny kierunku.

W Śląskie Luteranizm był chroniony przez książąt, a w 1524 został on ustanowiony we Wrocławiu, stolicy, przez rady miejskie.

Wolność kultu została przyznana w Transylwanii w 1545, aw Węgry w 1606.

W Lutherans szybko zostały zaangażowane w kłótni z Calvinists.

W Niemiecki elementem wśród protestantów sprzyjał Augsburg Spowiedź, ale zreformowanej wiary miał więcej wyrażających między Węgrami i Czechami.

W Śląskie w sobie Lutherans zostały podzielone na doktrynie usprawiedliwienia i Eucharystii.

Gaspar Schwenkfeld (zm. 1561), jeden z pierwszych uczniów Lutra, assailed swego pana doktryny w tych kwestiach, a już w 1528 Schwenkfeldianism miał wielu wśród wyrażających Lutherans.

W pamięci Schwenkfeld jest nadal w posiadaniu Śląskie i czcią w niektórych luterańskich wspólnot w Pensylwanii.

Luteranizm poczyniła pewne korzyści w dziedzicznej państw Austria i Czechy w czasie panuje na Ferdinand 1 (1556-64) i Maximilian II (1564-76).

W Lutherans Czech zbuntował się przeciw władzy cesarskiej w 1618, ale poniosło porażkę, a Katolicy został zachowany w Hapsburg dominions.

(Patrz monarchii austro-WĘGIERSKI; WĘGRY).

(c) Holandii

Holland był jednym z pierwszych krajów, aby otrzymać doktryny Lutra.

Emperor Charles V, pragną uniknąć zaburzeń w którym po reformacji w Niemcy, używane wielką surowość wobec tych, którzy rozmnażane Luteranizm w Holandia.

Jego syn, Philip II z Hiszpania (1556-98), był jeszcze bardziej rygorystyczne.

Środki on zatrudniony były często despotycznych i niesprawiedliwy, i ludzi wzrosła w bunt (1568), Holandii, który został stracony Hiszpania.

Tymczasem stosunki między Lutherans i Calvinists były dobre, ale nic.

Zreformowanej partii stopniowo zyskiwały Ascendancy, a kiedy powstała republika, ich wyższość politycznych umożliwiły im uzależnić Lutherans wielu irytujących ograniczeń.

W holenderski Lutherans spadł jako zdobycz do Rationalism w XVIII wieku.

Szereg kościołów i duszpasterzy oddzielone od korpusu, aby w większym stopniu stosować się do Augsburg Spowiedź.

W liberalnej partii ma Seminarium Teologicznego (założona w 1816) w Amsterdamie, podczas gdy w ortodoksyjnej zapewnienie szkoleń przez wykłady teologiczne na Uniwersytecie w tym samym mieście.

(4) Lutherans w Ameryce

(a) Okres Fundacji (1624-1742)

Lutherans były wśród najbliższej europejskich osadników na tym kontynencie.

Ich pierwszy przedstawiciele przybyli z Holandii do holenderski kolonii Nowej Holandia około 1624.

Zgodnie Gubernator Stuyvesant byli zobowiązani są zgodne z zreformowanej służby, ale wolność kultu zostało uzyskane podczas Nowy Amsterdam (Nowy Jork) został złapany przez Angielski w 1664.

Drugi zbiór Lutherans w Ameryce przybyłych z Szwecja w 1637.

Dwa lata później mieli ministra i organizowane w Fort Christina (obecnie Wilmington, Delaware), pierwszy Lutheran zgromadzenie w Nowy Świat.

Po 1771 Szwedów w Pensylwanii i Delaware rozpuszcza ich związków z Matką Kościoła Szwecja.

Ponieważ oni nie mówiąc Angielski-ministrów, oni wybrali swoich duszpasterzy z weryfikacji Kościoła.

Od roku 1846 zgromadzenia te zadeklarowały pełnej komunii z Episcopalians.

Pierwszy z kolonii był Niemiecki Lutherans z Palatynatu.

Oni przybył w 1693 i założył Germantown, teraz część z Filadelfii.

W XVIII wieku dużej liczby emigrantów z Lutheran Alzacja, Palatynat, a Würtemberg rozstrzygane wzdłuż rzeki Hudson.

Na wybrzeżu Atlantyku, w New Jersey, Virginia, North i South Carolina, zostały odizolowane wielu grup Niemiecki Lutherans.

A Colony of Lutherans z Salzburg założona rozstrzygania Ebenezer, Gruzja, w 1734.

W Wschodnie Pennsylvania około 30000 Niemiecki Lutherans miał rozstrzygane przed połowie XVIII wieku.

Trzy z ich zastosowanie do zgromadzenia Europa dla ministrów, a Hrabia Zinzendorf stał się proboszczem w Filadelfii w 1741.

(b) Okres Organizacji (1742-87)

W 1742 Rev Henry Muhlenberg, którzy hanowerskiej jest traktowane jako patriarcha American Luteranizm, przybył do Filadelfii i udało Zinzendorf w pastorate.

W czterdzieści pięć lat swej posługi w Ameryce, Muhlenberg przewodniczył szeroko oddzielone zgromadzenia i wzniósł liczne kościoły.

Zaczął pracę organizacji pomiędzy Lutherans Ameryki przez Fundację Synodu Pensylwania w 1748 roku.

On również przygotował congregational konstytucji z St Michael's Church, Philadelphia, który stał się wzorem podobnych konstytucji w całym kraju.

Jego syn, ks Fryderyka Muhlenberg, potem mówca w pierwszym Izba Reprezentantów, był twórcą w Ministerium w Nowym Jorku, drugi Synod w Ameryce (1773).

(c) Okres pogorszenia (1787-1817)

Muhlenherg i innych duszpasterzy Niemiecki jego czas byliśmy absolwentami Uniwersytetu w Halle.

Pokolenie, które udało im się to do ich badania w tej samej instytucji.

Ale pietyzm z założycieli było teraz Halle w sposób destrukcyjny na krytykę Semler.

W rezultacie został wkrótce oczywistym w indifferentism z amerykańskich Kościołów.

W Pensylwanii Ministerium wyeliminować wszystkie testy w konfesjonale jego konstytucji 1792.

The New York Ministerium, prowadzone przez Dr Frederick Quitman, postanowiła Racjonalista, zastępować starszych Lutheran katechizmów i książek-dzieł hymnie, które były bardziej przymiotnik do panujących teologii.

W porządku obrad lub usługi książki przyjęte przez Pennsylvania Lutherans w 1818, było odejście od starego typu usługi i wypowiedzi doktryny nowych standardów.

Przejście z użycia Niemiecki Angielski do pęknięć spowodowanych w wielu zgromadzenia, Niemiecki strony gorzko przeciwstawnych wprowadzenia Angielski w kościele.

Oni czuli, że nawet oni więcej wspólnego z Niemiecki-Reformatów w mowie niż z Angielski-speaking Lutherans, a niektóre z nich zalecał ewangelickiego Unii, takich jak wówczas proponowane w Prusach.

(d) Okres Revival i ekspansji (1817-60)

Aby zapobiec grozi dezintegracją, unii wszystkich Lutheran synody w Ameryce zostało zaproponowane.

W 1820 Ogólne Synodu został zorganizowany w Hagerstown, Pennsylvania, ale kilka z okręgu synody stanął na uboczu.

Nowa organizacja została uznana przez wielu z podejrzliwością, a matka w 1823 Synod of Pennsylvania wycofał się z ogólnymi ciała.

Od początku był znaczący element w ramach Generalnego Synodu, które uprzywilejowanych doktrynalnych zreformowanego kompromisu z Kościołem.

Aby wzmocnić Partii Konserwatywnej, Pennsylvania Synodu zwróciło się do Generalnego Synodu w 1853 roku.

Tymczasem Generalny Synodu miał siedzibę w Seminarium Teologicznego w Gettysburg, Pennsylvania (1825), społeczeństw i dla domu i misjach zagranicznych.

Na Zachodzie wielu organizacji kościelnych zostały utworzone przez Lutheran emigranci z Saksonii, Prus, Bawarii, a także kraje skandynawskie.

The Missouri Synod został założony przez ks carl Walther w 1847 roku, i tym samym roku otworzył Seminarium Teologicznego w St Louis.

W zespole Starego Lutherans, którzy opór pruskiego unii, wyemigrował z Saksonii w 1839 roku, a dwa lata później założył Buffalo Synodu.

Na pierwszy związek między Missouri i Buffalo synody było spodziewać, ale ich liderzy szybko zostały zaangażowane w kontrowersji doktrynalnych, które rozszerzone w ciagu wielu lat.

W 1854 stroną w Synodu Missouri, niezadowolony z tego, co go uznać za ekstremalne congregationalism tego organu i jego odmowę otwartych kwestii w teologii, seceded i stanowiły Iowa Synodu z Seminarium Teologicznego w Dubuque.

Odkąd został konflikt pomiędzy tymi dwoma synody.

Podróż preachers z Pennsylvania Ministerium założona w Ohio konferencji w związku z matką Synodu w 1805.

Ta konferencja była zreorganizowane w 1818 do Synodu, który od 1833 był znany jako wspólne Synodu Ohio.

Pierwsze synody utworzone przez skandynawskich emigrantów były:

Norweski do Synodu Hauge (1846),

Norweski do Synodu (1863), oraz

skandynawskich Augustana Synodu (1860),

wszystkich państw Bliskiego Zachodzie.

(e) okres reorganizacji (od 1860)

Na początku z Civil War Ogólne Synodu numerowane dwie trzecie z Lutherans w Stanach Zjednoczonych, rozrywki i ma nadzieję, że wkrótce były wszystkie organizacje będą zjednoczeni w jednym ciele.

Te anticipations, jednak zostały skazane na rozczarowanie.

W 1863 Ogólne Synodu stracił pięciu południowej dzielnicy synody, które wycofała oraz tworzą "Ogólne Synodu Skonfederowanych Stanów".

Bardziej poważne przerwy w Ogólne Synodu wystąpiły trzy lata później.

Do nieporozumienia między liberalne i konserwatywne elementy w tym ciała nie zmniejszyło się z czasem.

W 1864 w Ministerium Pensylwanii z siedzibą w Filadelfii nowego seminarium, znacznie zmniejszając tym samym udział w seminarium Gettysburg Ogólne Synodu.

Na następnym konwencji (1866) oświadczył, że był on w Pensylwanii Synodu była już unia w praktyce z Generalnego Synodu.

W Pensylwanii Ministerium naraz rozesłała zaproszenia do wszystkich amerykańskich i kanadyjskich synody do przyłączenia się do niego w kształtowaniu nowej ogólne organizmu.

W odpowiedzi na zaproszenie tej konwencji montowane na czytanie tego samego roku, i trzynaście synody były skonsolidowane do "Rady Generalnej".

Z blisko z Civil War południowej Lutherans może mieć powrócił do wspólnoty z ich północnych braci, ale kontrowersje między Północnej synody ustala ich do podtrzymywania swoich własnych organizacji.

W 1886 one zreorganizowane ich ogólnej ciała, przyjmując nazwę "Wielka Synodu w południe", podając ich stanowiska doktryny, która jest zasadniczo taka sama jak ta, Rady Ogólnej.

Czwarty ogólne organ został utworzony w 1872 roku, "Synodical Konferencja", obecnie najsilniejsze wśród organizacji luterańskich Kościołów Ameryki.

Przyjmuje się jej podstawie Formuła Zgody z 1580 i składa się z Missouri i innych zachodnich synody.

A kontrowersje na predestination doprowadziły do wycofania z Ohio Synodu w 1881 roku, a także Norweski Synodu w 1884.

Istnieje jeszcze wiele niezależnych synody nie związany z żadnym z ogólnej organizacji.

Tak więc Lutherans z Stany Zjednoczone są podzielone na różne organy konflikt, twierdząc, każdy jest prawdziwy wykładnik z Luteranizm niż inni.

Członkostwo z czterech głównych organizacji jest prawie wyłącznie Niemiecki pochodzenie.

Głównym powodem separacji jest zróżnicowanie opinii na temat znaczenia lub interpretacji urzędowych spowiedzi.

III. ORGANIZACJA I kultu

W pierwszych dniach Reformacji w formie powszechnie, że rząd był znany jako biskupa, który przekazał jurysdykcji biskupów w sprawach cywilnych władcy.

To było po terytorialnego systemu, które uznane suwerenne jako Głową Kościoła, na mocy swego urzędu, zarówno w sprawach doktrynalnych i administracyjnych.

Kolegialnego systemu Pfaff (1719) twierdzi, suwerenności i niezależności zgromadzenie, które może jednak przekazać swoje uprawnienia do państwa.

W luterańskich Kościołów w stanie świeckim moc jest w istocie władzą.

W praktyce określenie kwestii religijnych spoczywa ustawodawcę krajowego, lub z consistorium, którego członkowie są mianowani przez rząd.

Nr Divinely składzie hierarchii jest uznane, i wszystkich duchownych zamówienia są uważane za równe.

W luterańskich biskupów Szwecja i Dania, podobnie jak "ogólne superintendents" Niemcy są urzędnicy rządowi, któremu powierzono nadzór na duszpasterzy i zgromadzenia.

W Holandii i Stanów Zjednoczonych, jak między Kościołami Darmowy Niemcy, forma organizacji jest synodical, system polity kościół, który w jego główne cechy zostały uzyskane ze zreformowanego Kościoła.

Według tego planu, czysto congregational sprawach decyduje się przez głosowanie na zgromadzenie, bezpośrednio lub za pośrednictwem rady kościoła.

W Stanach Zjednoczonych Kościół Rada składa się z proboszczem i jego asystentów ustanawiają, starsi i diakoni, wszystkie wybrane przez zgromadzenie.

Sprawy bardziej ogólne znaczenie i kwestie sporne są rozstrzygane przez powiat Synod, złożony z duchownych i świeckich delegatów reprezentujących takie zgromadzenia jak przyjęli wzajemnego congregational kompaktowych.

Do komponowania okręgowego zgromadzenia Synodu maja zjednoczyć z innymi powiat synody do formy bardziej ogólne organizmu.

Uprawnienia ogólne organizacji tego rodzaju, w odniesieniu do podmiotów, z których się składają, nie są jednak we wszystkich przypadkach takie same.

Konstytucji Starego Lutheran Church w Niemcy sprawia, że jego Ogólne Synodu ostatniego sądu apelacyjnego i decyzje wiążące.

W Stanach Zjednoczonych dominuje różnych koncepcji, w większości przypadków ogólne zespoły są traktowane po prostu jak doradczą konferencje, których decyzje wymagają ratyfikacji w szczególności organizacje reprezentowane.

Lutheran kult publiczny jest w oparciu o usługi książki, które Luter opublikowanych w 1523 i 1526.

On zachował w pierwszej części Mszy świętej, ale zniosła Ofiarowania, Canon, i wszystkie formy ofiary.

Głównym Lutheran usługa jest jeszcze znany jako "masa" w krajach skandynawskich.

W śpiewem hymnów stał się istotną część z nowych usług.

Wiele sekwencji katolickiej były zatrzymywane, oraz innych świętych pieśni zostały zapożyczone ze starych Niemiecki poetów.

Luter sam pisał hymny, ale jest wątpliwe, czy rzeczywiście jest on autorem któregokolwiek z melodii, które są zwykle przypisane do niego.

Luter chce zachować Wysokość i korzystanie z języka łacina, lecz zostały one opuszczone.

The Collect, List, a różnią się w zależności od Ewangelii na niedziele w roku.

Credo następuje przez Kazanie na lekcji Pismo od dnia, który jest główną częścią serwisu.

Normalnie Wieczerzy Pana jest podawany tylko kilka razy w ciągu roku.

Jest to poprzedzone, czasem dzień wcześniej, przez służby publicznej spowiedzi i rozgrzeszenia, które polega na obietnicy zmiany dokonane przez zamierzający communicants i deklaracji ministra, że takie, jakie są naprawdę penitenta są odpuszczone.

Jedynie dwa sakramenty są uznawane przez Lutherans, chrztu i Wieczerzy Pana, lecz potwierdzenie, Ordination, Spowiedź i jak tylko opisane są traktowane jako świętych obrzędów.

Istnieją również uroczystości przewidzianych dla małżeństwa i pogrzebu.

Boże Narodzenie, Wielkanoc, Pięćdziesiątnicy, w święto dwunastu apostołów, z prawej Reformacji (31 października) są przestrzegane z usług religijnych.

Zdjęcia są dozwolone w kościołach, w Dania szaty i zapaliła świece używane są w komunii usługi.

Pierwszy pełny rytuał lub porządku dziennego, że był przygotowany do Księstwa Prus w roku 1525.

Nie ma jednolitej liturgii w kościołach.

W Zjednoczonym Ewangelickiego Kościoła Niemcy porządku obrad Frederick William III (1817) jest urzędowym formularzu.

Służby amerykańskie Lutherans były przez wiele lat głównie extemporaneous, ale od 1888 wspólne usługi oparte na liturgii w XVI wieku był wykorzystywany przez prawie wszystkie Angielski-speaking Lutherans w tym kraju.

Obejmuje ona, oprócz podstawowych usług, matins i nieszporów.

IV. VARIOUS LUTHERAN DZIAŁANIA

(1) misji zagranicznych i Dobroczynna Organizacje

Zagraniczna działalność misyjna nigdy nie była bardzo istotną cechą tego Lutheran Church.

Jej pionierem misjonarzy wyszedł z Uniwersytetu w Halle, na wschodzie Indii (Tanquebar) na zaproszenie Frederick IV z Dania w 1705.

W XVIII wieku około sześćdziesięciu Halle wysłał misjonarzy do Tanquebar.

W późniejszych latach misji było dostarczane przez Lipsk Lutheran misji.

Duński Kolejną misją była Pastor Hans Egede wśród Greenlanders w 1721.

W XIX wieku wiele społeczeństw na misjach zagranicznych zostały założone: Berlin Misja Społeczeństwo (1824), Lutheran misyjnej Towarzystwa Ewangelickiego w Lipsku (1836), Hermansburg Społeczeństwo (1854), a liczba podobnych organizacji w krajach skandynawskich.

W Stanach Zjednoczonych jeden Niemiecki zagranicznych misyjnej Towarzystwa została założona w 1837 roku.

Pierwszy Lutheran misjonarz ze Stanów Zjednoczonych był dr Heyer, którzy została wysłana do Indie w 1841.

W chwili obecnej misji do pogan w Oceania, Indie, Afryka Wschodnia, są utrzymywane pod auspicjami różnych amerykańskich synody.

Stowarzyszenie, znany jako Lutheran Deaconesses, został założony przez pastora Fliedner na Kaiserwerth w 1833, jego obiekty są w opiekę nad chorymi, instrukcja, itp. Są one teraz bardzo liczne w niektórych częściach Niemcy.

Zostały one wprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 1849 roku.

(2) Nauka i Edukacja Sacred

W badaniu z exegetics, historii Kościoła, teologii i został znacznie Lutheran uprawiana przez uczonych.

Wśród exegetes następujące są dobrze znane: Salomon Glassius (Philologia Sacra, 1623); Sebastian Schmid (zm. 1696), tłumacz i komentator, John H. Michaelis (Biblia Hebraica, 1720); John A. Bengel (Gnomon Novi testamenti, 1752 ); Havernick (zm. 1845), Hegstenberg (zm. 1869) i Delitzsch (zm. 1890), komentatorów.

Wśród historyków Kościoła bardziej istotne mogą być wymienione: Mosheim (zm. 1755), czasami nazywany "Ojca Kościoła of Modern History", Schrockle (zm. 1808), Neander (zm. 1850), Kurtz (zm. 1890), Hase (zm. 1890) .

"Magdeburg w." (1559) z Flacius Illyricus i jego współpracowników, pierwsze historii Kościoła napisane przez protestantów, jest bardzo tendencyjne i nie ma wartości historycznej.

Liczne dzieła dogmatyczne zostały napisane przez teologów luterańskich.

Wśród dogmaticians najbardziej cenionych przez Lutherans: Melanchthon, którego "Theologici Loci" (1521) był pierwszym Lutheran teologii; Martin Chemnitz (zm. 1586) i Jan Gerhard (zm. 1637), dwa ablest Lutheran teologów; Calovius (zm. 1686) , Mistrz z zachowaniem Lutheran prawowierność; Quenstedt (zm. 1688); Hollaz (zm. 1713); Luthardt (zm. 1902); Henry Schmid, którego teologii dogmatycznej (1 ed., 1843) w jego Angielski tłumaczenia została znacznie wykorzystywanych w Zjednoczonym Członkowskich.

The Lutheran Church nadal produkuje wiele dzieł dogmatycznych, ale bardzo niewielu współczesnych divines posiadać ściśle do starego formulæ wiary.

W luterańskich Kościołów zasługują na wielki kredyt na znaczenie, jakie zawsze dołączony do instrukcji religijnych, nie tylko w ich wiele uniwersytetów, ale również i przede wszystkim w szkołach podstawowych instrukcji.

W krajach Lutheran edukacji dzieci jest nadzorowane przez władze religijne, ponieważ Lutherans działa na zasadzie, że kształcenie religijne jest najbardziej istotną częścią edukacji.

Katechizm, studium biblijne, muzyka kościelna ma istotną część w codziennych instrukcji.

W Stanach Zjednoczonych w parochial szkoły został opracowany z wielkim sukcesem wśród zgromadzenia, które nadal korzystać z języków skandynawskich i Niemiecki.

W Lutherans z Wisconsin i Illinois współpracował z katolikami w 1890 w organizowanym oporu wobec ustawodawstwa, które okazały się szkodliwe dla szkół parochial.

V. WPŁYW NA racjonalizmu LUTHERAN KOŚCIOŁY

Popularne został obalony wiary w XVIII wieku przez filozofii Wolff (zm. 1754) i krytykę Semler (zm. 1791).

Zasada nadrzędność z powodu został wykorzystany do zburzenia wiary w inspirowana charakter Świętego Writ.

W literaturze i filozofii na czas pokazać, jak wielki cios został rozpatrzony do ortodoksyjnej Luteranizm.

Teologia, teraz stają się służebnica filozofii, chętnie akceptowane wśród panującej wątpliwości i negacji systemu Kanta (zm. 1804), która w istocie religii, a wartość całego Pisma składać w nauczaniu o moralności z powodów naturalnych lub etyka .

W związku z tym rationalistic teologii nie wstał o początku XIX wieku dwa ruchy reakcyjne - Supernaturalism, która zadeklarowała na rzecz niepodzielonego na wyższość wiary, a system Schleiermacher (zm. 1834), która złożyła sentyment lub uczucia w sercu kryterium prawdy religijnej.

Nauka Schleiermacher przekształcenie istniejących teologii, i dał mu psia który potem nastąpił.

A jeszcze bardziej szczegółowej racjonalizm pojawiły się w pismach z Hegelian Strauss (zm. 1874) i Tybindze w szkole, mający na celu całkowitej zagłady tego Bożego podstawie wiary chrześcijańskiej przez wyjaśniając wszystko, co jest w Piśmie nadprzyrodzonego jak tylko fizyczną lub mitycznych.

Te pogrubione ataki zostały spełnione przez wielu uczonych w stanie, a oni od dłuższego czasu zostały zdyskredytowane.

Ponieważ dni Strauss i Bauer (zm. 1860), metodą znaną jako Wyższa Krytyka (patrz krytyki, biblijnych) uznał za w Niemcy, zarówno z rationalistic i ortodoksyjnej protestanckich.

Dużo tego jest stała wartość jako pomoc dla badań naukowych w Biblii został osiągnięty, ale w tym samym czasie został Rationalism dokonywania stałych zysków, a nie tylko na uniwersytetach, ale także wśród mas.

W konfesjonale absolutnie teologii ortodoksyjnej ożywienie (1817), neo-Luterański ruch, którego skłonności ku wierze katolickiej dał jej nazwę Niemiecki Puseyism, kompromisowa teologii, która starała się pogodzić wiernych i Rationalists - wszystkie te mniej lub bardziej konserwatywne Systemy są już w dużej mierze zastąpione przez nowoczesne lub wolne teologii, reprezentowana przez Pfieiderer (zm. 1906), Wilhelm Hermann, Tröltsch, Harnack, Weinel, i inni, których uczy jakąś religię lub wyznanie, bez dogmatu.

W Niemcy, zwłaszcza w miastach, ewangelicki wiara straciła swój wpływ nie tylko z ludźmi, ale w dużej części z preachers.

To samo odnosi się do pewnego stopnia w krajach skandynawskich, gdzie jest Rationalism podejmowania odeprzeć na Lutheran prawowierność.

W Stanach Zjednoczonych w Lutherans były bardziej konserwatywne, i do tej pory zachowały więcej z ich duchem konfesjonale.

VI. STATYSTYKA

Liczba Lutherans w świat około pięćdziesięciu milionów, członkostwo, które znacznie przewyższa wszelkie inne nazwy protestanckich.

Główny Lutheran kraju dzisiaj, jak od początku, Niemcy.

W 1905 r. w Evangelicals (Lutherans i Reformatów) w numerach od 37646852 Niemiecki Imperium.

Członkostwo w luterańskich kościołach w innych krajach europejskich przedstawia się następująco: Szwecja (1900), 5972792, Rosja, Finlandia i głównie w Bałtyku prowincje (1905), 3572653, Dania (1901), 2400000, Norwegia (1900) 2197318; Węgry (1906), 1288942.

Austria i Holandia mają około 494000 i 110000 Lutherans.

Według biuletyn z Biura Spisowego USA całkowitego członkostwa w 24 Lutheran organów w Stanach Zjednoczonych w 1906 roku został 2112494, ministrowie z 7841, 11194 obiektach kościoła, kościół i nieruchomości o wartości 74826 389 dolarów HK Dr Carroll statystyki z Kościoły Stanów Zjednoczonych do 1909 punktów na Lutherans z 2173047 communicants.

Publikacja informacji o pisemne i McHugh.

Przepisywane przez Douglas J. Potter.

Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom IX.

Opublikowany 1910.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1910.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

I. JACOBS, The Book of Concord (Philadelphia. 1893); SCHAFF, wyznanie z Christendom (5 ed., Nowy Jork, 1890), I, II; Schmid, Doct.

Theol. z Evang.

Luth. Kościół (Filadelfia, 1889).

II. Do historii Luteranizm w Europa zasięgnąć opinii bibliografie w ramach religijnej historii różnych krajów.

Do historii Luteranizm w Stanach Zjednoczonych Jacobs, historia z Evang.

Lutheran Church w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, 1893) w amerykańskiej historii Kościoła Seria IV (z rozległymi bibliog.); WOLF, Lutherans w Ameryce (Nowy Jork, 1889).

III. 2. HORN, zarysy Liturgies (Filadelfia, 1890).

V. Hurst, Hist.

racjonalizmu (Nowy Jork, 1865); VIGOUROUX, Les Livres Saints et la critique Rationaliste II (Paryż, 1886), 311-556.

VI. Kirchliches Jahrbuch (opublikowane w Gütersloh); Lutheran Church roczne; Lutheran Year Book.


Także, zobaczyć:


Martin Luther


Luther's Mały Katechizm


Luther's 95 Teza


Formuła Zgody


Augsburg Confession

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest