mennonitów

Informacje ogólne

The Mennonites, protestanckiej grupy religijnej zstąpił z 16 wieku anabaptystów, podejmują swoje nazwisko z Menno Simmons, holenderski rzymsko-katolicki ksiądz przeliczone na Anabaptist wiary, której kierownictwo umiarkowane, po zbrojny przestepstwa z fanatycznych Anabaptist Królestwa Munster (1534 -- 35), aby przywrócić równowagę w ruchu.

Był aktywny w Holandia, a także opracowała następujące Holsztyn i wzdłuż dolnego Renu i Bałtyku.

The Mennonites odrzucić chrzest niemowląt, przysięgi z przysiegi, służby wojskowej, a worldliness.

Oni praktykował silnej dyscypliny Kościoła w ich zgromadzenia i mieszkał prosty, uczciwy, kochający życie w emulacji z pierwszych chrześcijan. Podsumowane przez Spowiedź z Dordrecht 1632, mennonickiego teologicznych zasad podkreślić bezpośredni wpływ Ducha Świętego na serce wierzącego i znaczenie Biblii, z jej orędzie zbawienia poprzez mistyczne doświadczenie obecności Chrystusa w sercu.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Ponieważ odmówił Mennonites zakładać urzędów państwowych, policji lub służyć jako żołnierzy, lub do podjęcia przysiegi lojalności, zostały one uznane za wywrotowych i jako takie surowo prześladowanych.

Te prześladowaniach kierowanych na różnych razy do emigracji z mennonickiego grup: do kolonii amerykańskich (1683), gdzie osiadł na stałe w Pensylwanii; Rosja (1788) oraz w 20. wieku, z Rosja i Ameryka Północna łacina do Ameryki.

W Europa stopniowo zyskał środka tolerowały w Holandii, Szwajcaria, Palatynat, Niemcy i północnej.

W Nowy Świat w Mennonites rozgałęziony na kilka frakcji, z których (Stary) mennonickiego Kościoła - nadal największym - jest grupa rodziców.

Inne grupy obejmują mennonickiego Konferencji Generalnej Kościoła i mennonickiego Bracia Kościoła.

The Amish Kościoła, nazwana Jakub Ammann, szwajcarski mennonickiego 17 wieku biskup, pozostaje wyspiarskie i konserwatywne.

Old Order Amish uniknąć nowoczesnych technologii w rolnictwie i produkcji, zużycia old fashioned Odzież zamknięte za pomocą haków i oczy zamiast przycisków, kultu w prywatnych domach, i nadal mówi Niemiecki Angielski amalgamatu (Pennsylvania holenderski).

Konserwatywnej Amisze różnią się jedynie w ich przyjęcia Angielski szkoły i niedzielę.

Kościoły spotykają się raz na 6 lat w mennonickiego Świat konferencji.

American Mennonites mieszkają głównie w Pensylwanii, Ohio, Indiana, Kansas.

Również znaczną liczbę żywych w Kanada.

W Lewis Spitz

Bibliografia


HS Bender i HC Smith, Mennonites i ich dziedzictwo (1964) i, jak eds., Mennonickiego Encyklopedia (1954 - 59); B Davies, String Bursztynu: dziedzictwo z Mennonites (1973); CJ Dyck, ed. Wprowadzenie do mennonickiego historia (1981); JW Fretz, Waterloo Mennonites (1989); R Friedmann, mennonickiego Piety Przez wieki (1949); i Hostetler, mennonickiego Life (1983); CW Redekop, mennonickiego Społeczeństwo (1989); CH Smith Opowieść o Mennonites (1950); GH Williams, The Radical Reformation (1962).


Mennonites

Informacje ogólne

Wstęp

Mennonites są protestanckich ewangelicznej religijne grupy, które powstało w Szwajcaria i Holandia w czasie reformacji protestanckiej.

Założenia

Mennonites są podzielone na kilka oddzielnych organów, niektóre z nich są bardziej konserwatywne i wycofane z nowoczesnym społeczeństwie niż inni, ale mają wspólnego ideału religijnego wspólnoty opartej na Nowym Testamencie i modeli nasycony duchem Kazania na Górze .

Większość główne założenia w Mennonites znajdują się w spowiedzi wiary ogłoszone w Dordrecht, Holandia, w 1632.

Biblia jako interpretowane przez poszczególne sumienia jest traktowane jako jedyny organ w sprawach doktrynalnych, a nie uprawnienia mediacji między Bogiem i indywidualnych przyznała się do ministerstwa.

Chrzest jest podawany tylko na wyznanie wiary, chrzest niemowląt jest odrzucony.

Pana Wieczerzy (por. Eucharystia) jest obchodzony, chociaż nie jako sakrament, a Obrzęd mycia stóp jest czasem zaobserwować w związku z nią.

Mennonites były jednymi z pierwszych, które espouse zasady rozdziału kościoła i państwa i do potępienia niewolnictwa.

Mają one tradycyjnie słuchaliśmy prawa cywilnego, ale wiele odmówić nosić broni lub wspieranie aktów przemocy w jakiejkolwiek formie (patrz Pacifism), do podjęcia sądowych przysiegi i do piastowania urzędów publicznych.

Im bardziej konserwatywne mennonickiego grupy są rozróżniane przez zwykłego życia i prostotę sukni.

Historia

The Mennonites pojawiły się w Szwajcaria w 1520s radykalnych protestantów, którzy wyszli poza miejsca znajdującego się w posiadaniu szwajcarskiego reformatora Huldreich Zwingli. Połamał mu w kwestii chrztu niemowląt, i tak były nazywane anabaptystów, lub "rebaptizers." Ponieważ te szwajcarskie Bracia odrzucić koncepcję państwa i kościoła odmówił sankcji wojny lub do przyjęcia służby wojskowej, były one traktowane jako wywrotowych i byli prześladowani.

Równolegle pojawiły się ruch mniej więcej w tym samym czasie w Holandia, prowadzony przez Menno Simmons, od którego pochodzi nazwa mennonickiego.

Kształcił do kapłaństwa i święceń w 1524, Menno Simmons stopniowo przeniósł się do radykalnego stanowiska, aż w 1537 roku głosił chrzest wierzących, i nonresistance.

Podobnie jak to miało miejsce w Szwajcaria, Holandia anabaptystów w doświadczonych lat prześladowań.

Podobne grupy sprang w południowej Niemcy, a także Austria, gdzie były one prowadzone przez Jakub Hutter i wezwał Hutterites lub Hutterian braci.

Bracia szwajcarski nadal cierpią prześladowanie i molestowanie w 18 wieku, i wielu uciekło do Nadrenii i Holandia, pozostałe do Ameryki (Pennsylvania), a jeszcze inni do wschodniej Europa.

W Holandia całkowitym zaprzestaniu prześladowań do końca 16. wieku, chociaż niektóre przymusu i dyskryminacji na korzyść państwa, kościoła trwało.

Podobnie jak szwajcarski Bracia, holenderski Mennonites wyemigrował wiele, niektóre z Pensylwanii, inni na wschód do Prusy i Polska, osiągając, na początku 19 wieku, Ukraina i inne części Rosja.

W Pensylwanii Mennonites byli wśród tych, którzy osiedlili Germantown w 1683.

Obie szwajcarski i holenderski Mennonites poszedł do kolonii w następnych latach.

Wyróżniający wśród nich, choć nie numerycznie najważniejsze, były naśladowcami z 17-te wieku szwajcarski biskup mennonickiego, Jakub Amman, którzy zostaliście wezwani Amisze lub Amisze Mennonites. Ich bardzo konserwatywne sukienka celnych i innych - szczególnie ich wykorzystania shunning jako metoda dyscypliny - zestaw je z dala od otaczającego społeczeństwa.

Później fala emigracji z Europa wprowadziła wariant aspekty mennonickiego tradycji w Stanach Zjednoczonych.

W każdym przypadku tendencja była do podjęcia gruntu, na jakim był w momencie zachodniej granicy.

W pierwszej połowie 19 wieku Mennonites z Szwajcaria i południowe Niemcy osiedlili się w Ohio i innych państw na zachód do Missouri.

Po American Civil War Mennonites z Rosja, przede wszystkim holenderski stanie, osiedlił się w Kansas, Nebraska i Południowa Dakota.

Po I wojnie Świat Rosyjski Mennonites przeniesione do Kanada, zwłaszcza Saskatchewan.

Więcej skierował Świat po II wojnie, ale miejsca na najnowszym mennonickiego emigrantów zostały Meksyk, Paragwaj i Brazylia.

W Ameryce Północnej największe mennonickiego organy mennonickiego Kościoła ( "Old Mennonites"), z korzeniami w Pensylwanii kolonialnych i Konferencji Generalnej Kościoła mennonickiego, organizowane w Iowa w 1860.

W 1980 mennonickiego Kościół miał około 109000 użytkowników w USA i Kanada 33000 i kościółki w powiązanych za granicą; Konferencji Generalnej mennonickiego Kościół miał około 60000 użytkowników w USA i Kanada.

Lokalne kościoły są zorganizowane w okręgu konferencje, które wysyłają delegatów na Konferencji Generalnej, lub montażu.

Wiele z duchownych kościołów służyć ich części w czasie świeckich zaangażowanych w pracę.

Przez wiele ich historii, Mennonites zostały obszarów wiejskich ludzi, tradycyjnie rolników.

W wieku 20 największych instytucji mennonickiego w USA zaczęły odgrywać znaczącą rolę w życiu społeczeństwa.

Do korzystania z tradycyjnych Niemiecki w języku kultu przetrwa tylko w najbardziej konserwatywnych grup.

Obie mennonickiego Kościoła i Kościół sponsora generalnego mennonickiego instytucji szkolnictwa wyższego.

Mennonickiego Komitetu Centralnego, z przedstawicielami 17 mennonickiego organów, jest zwolnienie spółdzielni i usługi agencji poświęconej promowaniu przyczyną pokoju i złagodzenia cierpienia ludzkiego na całym świat.


Mennonites

Zaawansowane Informacje

Mennonites są duże ciało Anabaptist grup dziś, potomkowie z holenderski i szwajcarskich anabaptystów (szwajcarski Bracia, jako przyszli być znane) z XVI wieku.

Podstawowe doktryny pierwotnego szwajcarskich anabaptystów, jak również z pokoju Wing holenderski anabaptystów, są odzwierciedlone w 1524 programowe listów Conrada Grebel; w siedmiu artykułów Schleitheim, 1527; w obszerne pisma Pilgram Marpeck (d. 1556); w pismach Menno Simmons i Dirk Philips (Enchiridion lub Handbook of chrześcijańskiej Nauki); w szwajcarskim Bracia hymn książki, Ausbund (1564) oraz w ogromnym Męczenników Zwierciadło 1660.

Szwajcarska bracia Wolnego Kościoła skrzydło z Zwinglian Reformacji.

Początkowo pionierem liderów, takich jak Conrad Grebel i Felix Mantz, ale nie miał nic uwielbienia dla Zwingli.

Ale przez upadek 1523 stały się coraz bardziej niepewny co do tempa reformacji w Zurych, a szczególnie o Zwingli's praktyki umożliwiające Wielkiej Rady z 200 do decydowania, jakie formy doktryny katolickiej, pobożność i praktyki miały zostać pominięte.

Takie poczucie, że młodzi radykałowie Zwingli był zbyt powolny i letni w wykonywaniu jego mocno biblijnej wizji Kościoła ewangelickiego Reformatów w Zurych.

Ale oni nic, dopóki nie zostały zamówione w celu ich chrzest niemowląt i zakaz prowadzenia więcej studiowaniu Biblii sesji.

To było wtedy, że spełnione, a po earnest modlitwy ventured do inaugurate wierzącego w chrzcie i prowizji wzajemnie się wychodzić preachers jak i ewangelistów.

Data organizacji szwajcarskie Wolny Kościół został 21 stycznia 1525.

Na tej organizacji spotkania trzech najsilniejszych liderów były Conrad Grebel, którzy zginęli w 1526 roku; Felix Mantz, którzy zginęli jako męczennik na początku roku 1527; i George Blaurock, którzy został poważnie pobity i usuwa z Zurych w 1527, tylko do wypalenia na śmierć w Tyrolu w 1529.

Po pierwotnym liderów były poza sceną, płaszcz przywództwa padł na byłego mnicha benedyktyńskiego Południowej Niemcy nazwie Michael Sattler.

Było Sattler którzy pomogli w rozproszonych i niekiedy różniących szwajcarski Bracia na osiedlenie się na to, co było biblijnej wiary i sposobu życia.

To był realizowany na wsi w Schaffhausen nazwie Schleitheim w 1527.

Siedem artykuły były pracował nad i ostatecznie przyjęty jednomyślnie przez "braci i sióstr" którzy byli obecni.

Te siedem artykułów można podsumować następująco:

(1) Chrzest udziela się ludziom którzy mają nawrócili i uwierzyli w Chrystusa, którzy z manifestem nowego sposobu życia, którzy "chodzą w zmartwychwstanie", a którzy w rzeczywistości wniosek chrzest.

(Niemowlęta i dzieci są uważane zapisany bez ceremonii, ale niemowląt często są "dedykowane").

(2) Przed łamaniu chleba (Lord's Supper), specjalnego wysiłku dokonuje się odzyskać od jakiejkolwiek formie jakiegokolwiek grzechu braci lub siostry, którzy mogą mieć strayed od Chrystusa sposób miłość, świętość, i posłuszeństwa.

Ci, którzy są zastąpione przez grzech powinien być dwa razy ostrzegł prywatnie, a następnie publicznie napominani przed zgromadzeniem.

Obrzęd wyłączenie impenitent grzeszników Szwajcarskiej o nazwie Bracia zakazu.

(3) The Lord's Supper ma być obchodzony przez tych, którzy są zjednoczeni w ciało Chrystusa przez chrzest.

Zgromadzenie wiernych musi zachować się z grzesznym sposobów na świat, aby być zjednoczona w "bochenka" Chrystusa.

(4) uczniowie Chrystusa muszą starannie unikać grzechów do Chrystusa - odrzucając świat.

Nie mogą one mieć duchowej wspólnoty z tymi, którzy odrzucają posłuszeństwo wiary.

Zatem istnieją dwa rodzaje ludzi: tych, którzy należą do szatana i żyć w grzechu i tych, którzy zostały dostarczone przez Chrystusa z tego złego stylu życia.

Musimy przerwy z każdej formy grzechu, a następnie będzie nasz Bóg i będziemy jego synów i córki.

(5) Każde zgromadzenie chrześcijan, potrzebuje prawdziwego pasterza.

Pasterza (lub pastora) zbiera NT kwalifikacji, "rządów Pawła".

On jest do czytania Słowa Bożego, nawoływać, uczyć, ostrzegać, ostrzegasz, dyscypliny lub zakazu zgromadzenia, właściwie przewodniczy w posiedzeniach i congregational w łamaniu chleba.

Jeśli ma on potrzeby finansowe zgromadzenie udziela mu wsparcia.

Czy on być prowadzony dalej do męczeństwa, inny pastor ordynowany jest w "tej samej godziny."

(6) W sekcji na czym cierpi nonresistant jest zatytułowany "The Sword".

Miecz jest duchowny Boga "poza doskonałości Chrystusa" (kościół).

Jedyną metodą Kościół ma do czynienia z przestepcami jest zakaz (wyłączenie).

Uczniowie Chrystusa muszą być zupełnie nonresistant.

Nie mogą one korzystać z mieczem, aby poradzić sobie z grzesznika lub w obronie dobrego.

Nonresistant chrześcijanie nie mogą służyć jako sędziów, lecz muszą reagować jak Chrystus uczynił on odmówił, kiedy chciał, aby go królem.

W żadnym wypadku nie mogą być inne niż chrześcijanie Christlike.

(7) Wreszcie, przez słowo Chrystusa, chrześcijanie nie mogą przysięgać wszelkiego rodzaju przysięgą.

Christian uczniowie są skończone stworzeń, nie mogą one wzrosnąć jednego włosa uczynić białym lub czarnym.

Mogą one uroczyście świadczą o prawdzie, ale nie przysięgać.

W piśmie dołączonym do siedmiu artykułów, Sattler przyznaje, że niektóre z braci nie w pełni zrozumiałe woli Bożej aright, ale teraz robią.

Wszystkie błędy przeszłości są prawdziwie odpuszczone, gdy oferta modlitwy wiernych, dotyczące ich niedociągnięć i winy; mają doskonałe stałe "poprzez łaskę przebaczenia od Boga i przez krew Jezusa Chrystusa."

W 1693 Jakub Amman, szwajcarski starosta w Alzacji, założył najbardziej konserwatywne skrzydło w Mennonites, Amisze.

W ciągu wieków Mennonites przyniosły wiele wyznań wiary, katechizmy, kazania drukowane, książki i hymn.

Mennonites posiadają do głównych doktryn wiary chrześcijańskiej i czuć się swobodnie w wyznać Apostolski symbol wiary. Oni są niezadowoleni, jednak, ze religia jest bezpośrednio od narodzin Chrystusa do Jego śmierci atoning. Uważają, że ważne jest również badanie Chrystusa sposób życia, jego pięknym przykładem miłości, posłuszeństwa i usług. Oni nie wierzą, że stara się być wierny zarówno litery i ducha NT jest legalizmu, jeżeli takie posłuszeństwo jest oparte na miłości do Boga i miłość do człowieka .

Rzeczywiście, Michael Sattler napisał w 1527 esej ruchome: dwa rodzaje posłuszeństwa.

Są to (1) slavish posłuszeństwo, które jest legalizmu, ale wiąże się to z niskim poziomem skuteczności i produkuje dumny "faryzeusze".

(2) Filial posłuszeństwo, które jest oparte na miłości do Boga i może nigdy nie wystarcza, na miłość Chrystusa jest tak intensywna Mennonites patrz woli Boga objawionej w przygotowawcze nonfinal ale sposób w OT, ale w pełni i ostatecznie w Chrystusie i NT.

Brutalne likwidacja z Mennonites praktycznie doprowadziły do ich zagłady w Niemcy.

W Szwajcaria przetrwały one głównie w dwóch dziedzinach, Berno Emme doliny i górskie obszary Jura.

William I Izby Orange przyniósł toleration z rodzajem do "Mennists" (nazwa ukuty przez hrabiny Anny w Fryzja w 1545 do wyznaczenia Pokoju Wing z anabaptystów holenderski) z Holandia około 1575.

Do ciężkich prześladowań z Taufgesinnten szwajcarski, holenderski Doopsgezinden, a fryzyjski Mennists skutecznie silenced ich evangelistic i misji dotyczy kilku wieków, ale powoli te zostały reaktywowane w XIX wieku, po raz pierwszy w Europa, a następnie w Ameryce Północnej.

Mennonickiego misje zostały największe sukcesy w Afryka, Indonezja, Indie i, i rozpoczęły się w Ameryce łacina.

JC Wenger

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


Encyklopedia mennonickiego; TJ van Braght, Męczenników Lustro; CJ Dyck, ed. Wprowadzenie do historii mennonickiego; J Horsch, Mennonites w Europa; GF Hershberger, Wojna, pokój i Nonresistance; M Jeschke, Discipling brat; i Hostetler, Amisze Społeczeństwo ; SF Pannabecker, Otwartych Drzwi, I Toews, Bracia Kościół mennonickiego; JC Wenger, Wprowadzenie do teologii i mennonickiego Kościoła w Ameryce.


Mennonites

Informacje Katolicki

A protestanckich denominacji Europa i Ameryka, która wystąpiła w Szwajcaria w XVI wieku, a jego nazwa pochodzi od Menno Simmons, jej lider w Holandii.

Menno Simmons urodził się w 1492 w Witmarsum w Friesland.

W 1515 lub 1516 był duchowny katolicki do kapłaństwa i mianowany asystentem w Pingjum nie daleko od Witmarsum.

aater (1532) był proboszczem w swojej nazwie native miejsce, ale 12 stycznia 1536, zrezygnował z jego opłat i stał się Anabaptist starosta.

Resztę swego życia był poświęcony interesów nowe sekty, który miał dołączył.

Choć nie nakładające osobowość sprawuje on nie mały wpływ jako mówca i szczególnie jako pisarz wśród bardziej umiarkowanym posiadaczy Anabaptist poglądów.

Jego śmierć nastąpiła 13 stycznia 1559, godz Wustenfelde w Holstein.

Opinie posiadanych przez Menno Simmons i Mennonites pochodziły w Szwajcaria.

W 1525 Grebel i MANZ założył gminy anabaptystów na Zurych.

Prześladowanie się na bardzo powstania nowej sekty, i było wykonywane przed jego członków do 1710 w różnych częściach Szwajcaria.

To był niezdolny do skutku i likwidacja kilku wspólnot istnieją nawet w chwili obecnej.

O 1620 Szwajcarskiej Mennonites podzielone na Amisze lub Mennonites Wyżyny i Niziny Mennonites.

Były różnią się od tych ostatnich w przekonaniu, że excommunication rozpuszcza małżeństwa, w ich odrzucenia przyciski i praktyki golenia.

Podczas Menno życia jego zwolenników w Holandii podzielony (1554) do "Flemings" i "Waterlanders", ze względu na rozbieżne poglądy na temat excommunication.

Były następnie rozchodzą się w różne strony i dwindled na niewielkie, nie więcej niż trzy pozostałe zgromadzenia w chwili obecnej w Holandii.

Wydział również osłabiona "Waterlanders" dopóki oni zjednoczeni w 1811, spadły nazwę Mennonites i nazwał siebie "Doopsgezinde" (Chrzciciela perswazji), ich obecny oficjalną nazwą w Holandii.

Menno zgromadzenia założone wyłącznie w Holandii i Śląsk Niemcy.

Mennonickiego społeczności istniały w jak najszybszym terminie, jednak w południe, gdy Niemcy byli historycznie związane z przepływem szwajcarski, i znajdują się obecnie w innych częściach imperium, głównie w Prusach Wschodnich.

Oferta rozległe grunty i zapewnienie wolności religijnej spowodował kilka tysięcy Niemiecki Mennonites się na emigrację do południowej Rosja (1788).

Ta emigracja przemieszczania się aż do 1824, i doprowadziły do powstania stosunkowo ważne mennonickiego kolonie.

W Ameryce pierwsze zgromadzenie zostało założone w 1683 w Germantown, Pensylwania.

W związku z imigracją Niemcy, Holandia, Szwajcaria, a od 1870 z Rosja, znacznie wzrosła liczba sekty w Ameryce Północnej.

Istnieje dwanaście różnych oddziałów w Stanach Zjednoczonych w których członkostwo nie osiągnie 1000.

Wśród osobliwe poglądy na Mennonites są następujące: odrzucenie chrztu niemowląt, przysiegi, prawa apartament, biuro-obywatelskiego oraz gospodarstwa posiadające broni.

Chrzest dorosłych i Pana Wieczerzy, w którym Jezus Chrystus nie jest obecny, są zachowane, ale nie jako sakramentów właściwie tzw.

Brak odporności na przemoc jest ważnym elementem szeroko zakrojonych i wykorzystania excommunication.

Wszystkie te opinie, jednak nie są już powszechnie w posiadaniu niektórych Mennonites teraz przyjmująca świeckich urzędów.

W polity jest congregational, biskupi, starsi i diakoni.

Łączna członkostwa w Mennonites jest zazwyczaj podaje się około 250000; tych istnieją pewne 60000 w Holandii; w Niemcy 18000, 70000 w Rosja, Szwajcaria w 1500, 20000 w Kanada, i zgodnie z Dr Carroll (Chrześcijańscy rzecznika, nowe York, 27 stycznia, 1910), 55007 w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja informacji o pisemne NA Weber.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

CRAMER, bibliotheca Reformatoria Neerlandica, II i V (Haga, 1903, sqq.); Carroll, religijna Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (Nowy Jork, 1896), 206-220; Wedel, Geschichte der Mennoniten (Newton, Kansas, 1900 -- 1904); SMITH, Mennonites Ameryki (Goshen, Indiana, 1909); CRAMER i HORSCH w New Schaff-Herzog Encycl.

sv (Nowy Jork, 1910).


Także, zobaczyć:


Menno Simmons

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest