odrodzenie religijne

Informacje ogólne

Revivalism jest głównie Ameryki Północnej protestanckich, w których zjawisko obwoźnej preachers nawoływać swoich słuchaczy do przyjęcia odpuszczenia grzechu osobowych przez wiarę w Jezusa Chrystusa i zobowiązać się do własnej dyscypliny duchowej i religijnej ćwiczeń, takich jak modlitwa, czytanie Biblii i Kościoła.

Revivalism w Ameryce została w odpowiedzi na postrzegane przez overemphasis głównych wyznań na rytuał, kultury mieszkania, doktrynalnych i ideologicznych lub poprawności na koszt osobistego doświadczenia religijnego.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Paul Bassett Merritt

Bibliografia


WG McLoughlin, nowoczesne Revivalism (1959); T Smith, Revivalism i społecznej reformy (1957); WW Słodki, Revivalism w Ameryce (1944); BA Weisberger, oni zebrali się w rzeki (1958).


Revivalism

Zaawansowane Informacje

A poruszanie się w obrębie tradycji chrześcijańskiej, który podkreśla, odwołania do religii affectional natury emocjonalnej i osób fizycznych, jak również do ich intelektualnej i racjonalnego charakteru.

Uważa on, że zasadnicze znaczenie chrześcijaństwa zaczyna się od odpowiedzi na całej Ewangelii jest wezwanie do nawrócenia i duchowe odrodzenie przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

To doświadczenie prowadzi do osobistej relacji z Bogiem.

Niektóre z nich stara się wnosić revivalism czysto amerykańskim a nawet przede wszystkim granicy zjawiska.

Revivalism, jednak może być postrzegane jako znacznie szerszą tradycji chrześcijańskiej.

Najnowsze badania odkryła revivalist w tradycji Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

The Roots Reformacji

Współczesne ożywienie ruchy mają swoje historyczne korzenie w Puritanpietistic reakcje na racjonalizm z oświecenia i sformalizowanych creedal wyrazem wiary Reformacji, że charakteryzuje wiele z XVII wieku protestantyzm.

Lutherans takich jak Johann Arndt, Spener Philipp, Francke opór i sierpniu tego depersonalizacja religii.

Odkryli bardziej experiential element wiary Reformacji, która podkreślił osobiste zaangażowanie i posłuszeństwo Chrystusowi i życia indwelling regenerowane przez Ducha Świętego.

Oni również podkreślić, świadka i misje jako podstawowa odpowiedzialność poszczególnych chrześcijańskiej i Kościoła.

Subiektywna religijne doświadczenie i znaczenie poszczególnych stał się nowe życie w odnawiające i rozbudowy kościoła.

Te obawy stopniowo permeated wiele protestantyzm, zwłaszcza rozwijających się kościołów w Ameryce.

XVIII w. Narodziny

Odwołanie do osobistej, publicznej odpowiedzi na Ewangelię, że skierował do revivalism sprang charakteryzować się niemal równocześnie w obu Anglii i Ameryki w XVIII wieku.

Początkowe objawy pierwszej Great Awakening w amerykańskich kolonii pojawiły się w zgromadzenie się holenderski Reformatów pastora J Theodore Frelinghuysen w północnym New Jersey w 1725 r., dziesięć lat przed John Wesley i George Whitefield rozpoczął swoje przepowiadanie w dziedzinie Anglii.

Frelinghuysen miał przyjść pod wpływem pietyzm przed przyjazdem do Ameryki.

W 1726 William Tennent, Presbyterian liderem w Wielkiej Awakening, rozpoczął się jego "dziennika kolegium", aby przygotować ministrowie którzy będą głosić spersonalizowanych Kalwinizm, który wezwał mężczyzn i kobiety do nawrócenia.

Do czasu George Whitefield rozpoczął powtarzający revivalistic wycieczki z kolonii amerykańskich w 1738, Jonathan Edwards, teolog z kolonialnych budzenie, już doświadczonych ożywienie w jego Northampton, Massachusetts, congregational kościoła.

Edwards Przyjmujemy ważności wiele emocji religijnych, które towarzyszyły jego konwersji wśród parafian i pisał w obronie właściwej roli emocji w prawdziwej religii.

Odrodzenie nadal przenieść na południe, dopóki nie dotknęła wszystkich kolonii.

W Anglii uznany lider "ewangelicki Revival" John Wesley, założyciel Metodyzm i bliski przyjaciel Whitefield.

Whitefield Wesley miał zachęcać do podjęcia dziedzinie głoszenie Ewangelii, że wniesione bezpośrednio do mas pracujących ludzi.

Sukces ten apel do serca, jak również głowy nie można było wątpić.

Religijne zainteresowania została odnowiona, a ludzie flockowymi do kościołów w znaczącej liczbie zarówno w Ameryce i Anglii.

American historycy uznają, że sweep religijnych fervor z północy na południe (sprzed rewolucji) był jednym z niewielu czynników jednoczących inaczej zróżnicowane wśród amerykańskich kolonii.

W Anglii ożywienie pozostawiły niezatarte religijnych i społecznych skutków dla stabilności w pośród rewolucyjnej niepokojów, które w większości pervaded Europa w czasie.

W ostatecznym etapie

Wstępne Rewolucyjna revivals wykazały ogólnych modeli, które charakteryzują wszystkie późniejsze awakenings, jednak była to druga Great Awakening na początku XIX wieku, że określone w teologii i metody tradycji.

Odrodzenie zaczęło na Hampden Sidney Waszyngton i kolegiów w Wirginii w 1787.

Jest nadal w mocy Timothy Dwight Yale i Princeton w Andover i na koniec XVIII wieku.

It was popularized w wielkim obozie spotkania na granicy.

W Cane Ridge, Kentucky, obóz spotkanie w sierpniu 1801, stała się najbardziej znaną ze wszystkich.

W dziwnych zjawisk emocjonalnych, które wykazały się w starszej kolonialnych ożywienie imigracji w zintensyfikowanej formie.

"Falling", "jerking", "zwija" i "Dancing" ćwiczenia zaangażowane wiele z dwudziestu tysięcy slug.

Te demonstracje moderowane jako ożywienie kontynuowane, ale zjawiskami fizycznymi zawsze istniały w niektórych środków w popularnych ożywienie ruchów.

Camp Meetings i Revivalism

W Presbyterians którzy po raz pierwszy obóz organizowany tych spotkań wkrótce porzucił ich wykorzystania.

The Methodists i Baptists, jednak nadal z nich korzystać.

W atmosferze z naturalnych ustawienie, w którym odbywały się obozy, uwolnienie od zwykłych procedur z domu i kościoła, wolności kultu oraz w mniejszym sekciarskich kontekście rodziny reunion, ośrodek smaku, wszyscy się do mystique, że dokonane obozu posiedzenia czynnik kontynuacji w przyszłości revivalism.

Granicy obozu spotkań zmniejszyła się o czasie trwania wojny domowej, ale Świątobliwości ożywienie, które rozpoczęło się rozwijać po Civil War nich szeroko wykorzystywane zarówno w wiejskich i miejskich ustawienia.

Obóz stał się spotkania religijne centra że kształt teologii i etos liczne kościoły Świątobliwości zorganizowany pod koniec tego wieku.

Chociaż wiele obozu spotkania się z ich pierwotnym revivalistic zobowiązania do Chautauquas lub rodzina chrześcijańska ośrodku ośrodków, w świętości i Zielonoświątkowy kościoły obozu spotkanie pozostaje istotnym wyrazem ich revivalistic kultu.

Nawet tam jednak, że obóz spotkanie stało się bardziej na wiecu w rodzinnym kościele lub reunion niż raz na evangelistic docierania do unchurched.

Charles Grandison Finney

Pozostała liczba na początku XIX wieku został revivalism Charles Grandison Finney.

Finley miało ożywienie etos granicy obozu spotkanie do ośrodków miejskich w północno-wschodniej.

Jego sukces, a jego szerokie wpływy jako profesor i później prezydent Oberlin College dał mu platformę dla materiału jeden teologii i obrony ożywienie metod on forsowane.

W jego Wykłady Revival Finney utrzymywali, że Bóg wyraźnie ujawnił prawa ożywienie w Piśmie.

Za każdym razem, gdy Kościół słuchali tych ustaw, duchowej odnowy następująco.

W umysłach wielu Calvinists taki nacisk na zdolność człowieka znacznie zmieniły tradycyjne pojęcie suwerenne ruch Bożego ożywienia w kościele.

Jednak znaczenie, jakie Finney załączony do konieczności modlitwy i agencji Ducha Świętego w jego ożywienie teorii i praktyki pomogły wyciszenia takich obaw.

Finney "nowych metod" poruszonych tyle kontrowersji jak jego przywiązanie do New School Kalwinizm.

Zwiastowanie było bezpośrednie, skierowane do indywidualnych, i zazwyczaj dostarczane bez rękopis lub nawet notatek.

Publicznego charakteru konwersji doświadczenie było skoncentrowane poprzez wprowadzenie "troszczy kanapy," przez którego poważne poszukujących umieszczone w jego intencji rekord przed zgromadzeniem.

Krytyka była szczególnie ostrożnie publicznej danej platformy do świeckich, a zwłaszcza kobiet, gdyż modlił się i świadczy usługi w ożywienie.

Po dramatycznych Fulton Street lub layman's Revival z 1858, jednak większość krytyków były silenced, revivalized Kalwinizm przystąpiły z revivalized z rosnącego amerykańskiego Arminianizm Metodyzm ustawić dominujący wzorzec amerykański protestantyzm, na czas pozostający do wieku.

Perfectionist Revivalism

Znaczący rozwój w nowych revivalism między 1835 i 1875 był wzrost perfectionist revivalism.

Finley wprowadziła do swojej perfectionist pamiętać ewangelizacja po jego przeprowadzce do Oberlin College w 1835 roku.

On i jego kolega Asa Mahan, prezes Oberlin, perfectionist dołączył do liderów w Metodyzm, jak i świeckich liderów Walter Phoebe Palmer, w nowym Świątobliwości revivalism w kościołach.

Ruch revivalistic stosowane metody, aby połączyć chrześcijan do drugiego kryzysu wiary i całkowitego zaangażowania w następstwie konwersji, powszechnie zwany wśród amerykańskich Calvinists "drugiego nawrócenia", "reszta wiary", lub "głębiej" lub "wyższego życia"; do Methodists było "cały uświęcenie", "doskonałość w miłości", lub "drugi błogosławieństwo".

Obie kalwiniści i Metodystyczny skrzydła ożywienie ostatecznie dał nacisk na osobiste "Pełnia" lub "chrzest" Duchem Świętym w mowie z doświadczenia.

Utworzenie Narodowego Camp spotkaniu Stowarzyszenia na rzecz Promocji świętości przez Johna Inskip Metodystyczny i innych ministrów w 1867 przemieszczania się poza Metodyzm wokół świat.

W Anglii świętości ożywienie dało podstawę do Armii Zbawienia i Keswick Ruchu.

Instytucjonalizację i Odrzuć

Dwight Moody L zdominowany ożywienie ruch od 1875 aż do śmierci w 1899 roku.

Chociaż większość z revivalism w czasie została przeprowadzona w Kościołach lokalnych i obozu spotkania z szybko rosnącym Chrzciciela i Metodystyczny nominałów, Moody's przywództwa był bodziec, który zachęca do dalszego stosowania metod revivalistic w kościołach nie zobowiązała się zdecydowanie do nich.

Jego masa evangelistic kampanii zwrócił ogromnej publiczności w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz zestaw wzorów do bardziej profesjonalnych revivalism które wymagało rozległych organizacji i znaczne budżety.

Ira Krzeszowice, jego dyrektor muzyczny, stał się najbardziej znanym w wielu muzyków, którzy Ewangelii stanowi istotną część z revivalistic zespołów, które sprang na całym świecie w tym okresie.

Moody również sponsorowane instytucji edukacyjnych, które ułatwiło jego evangelistic cele: Instytucje Northfield w Massachusetts i Moody Bible Institute w Chicago.

Instytucje te były reprezentatywne dla dużej liczby organizacji i ruchów, które sprang z wielu ożywienie ruchów, że Moody spojrzał na źródło inspiracji i kierownictwu pod koniec XIX wieku.

Wiele z nich stało się ważnym składnikiem rosnący ruch fundamentalistów.

Duża publiczność nadal uczestniczyć w kampanii ożywienie William "Billy" Sunday, RA Torrey, Cyganów Smith, a inni po przełomie wieków.

Jednakże, zmiany nastroju krajowych wynikających z wstrząsy gospodarcze Świat po I wojnie, uporczywe ataki krytyków społecznych takich jak HL Mencken, i skręcić w kierunku Ewangelii społecznego niepokoju wśród większych nominałów doprowadziło do spadku wpływu revivalism w kościołach i w amerykańskim życiu.

Niemniej jednak, Zielonoświątkowy ożywienie, które się szybko z jego centrum w Los Angeles po 1906 i skutecznego wykorzystania przez radio Charles Fuller radio ewangelistów i innych wskazanych w dalszym ciągu siła z revivalist tradycją w kościołach.

Do czasów nowożytnych

Powstanie Billy Graham w 1950 r. i jego późniejsze uznanie jako jeden z najbardziej wpływowych przywódców religijnych Świat po II wojnie okres sygnalizowany ukrytego wytrzymałości na revivalism w kościoły chrześcijańskie.

Graham sukces w pracy z szerokim spektrum kościoły protestanckie, jak również znaczne segmenty katolicyzm powtórzył, że revivalism nie jest sporadyczne zjawisko w tradycji chrześcijańskiej, ale raczej stabilny, które łamie życie publiczne w czoło, gdy kościoły i społeczeństwo zwykle ignorują jego Dotyczy experiential dla religii.

Billy Graham ponownie podkreślił, jak i metoda teologii tradycji.

Grał ustanawiające niektóre z bardziej strident emocjonalne i psychologiczne aspekty metody; on zatrzymany, jednak bezpośrednie, zdecydowane sermon odwołania, biblically zorientowanych wiadomość, wezwanie do osobistej, publicznej odpowiedzi, korzystanie z muzyki gospel i duża masa spotkania.

Graham Ministerstwo stanowiła ogólne ożywienie religii, jak wskazano w wyniku szybkiego wzrostu kościołów ewangelicznych i rozprzestrzeniania się ożywienie charyzmatyczne w dziesięcioleciach następujących Świat II wojny.

Charyzmatycznego akcenty na chrzest i dary Ducha Świętego, zwłaszcza Glosolalia, miały istotny wpływ zarówno na kościoły protestanckie i katolickie.

Narażenie revivalism z jej przesłania i metody do publicznej wiadomości za pośrednictwem telewizji i dominującej roli revivalists obecnie posiada w religijnej działalności transmisyjnej są dodatkowe znaki do współczesnych rewitalizacji tradycji.

Teologii Revivalism

W intymny związek pomiędzy historycznym rozwoju i Ewangelikalizm revivalism wskazuje wiele wspólnego przykłady: teologicznych.

Ewangelikalizm zaangażowanie wiarygodność i autorytet Pisma Świętego jest podstawą dla revivalism bezpośrednie głoszenie i odwołania; były to wiara w powszechną potrzebę duchowego odrodzenia jest podstawą do jego bezpośredniego wezwanie do nawrócenia i wiary w Chrystusa.

Ewangeliczne akceptacji Chrystusa końcowy komisji do swoich uczniów jako mandat dla osobowych świadka i świat misji wzmacnia pilność, że charakteryzuje ożywienie ruchów.

Revivals religii i przykłady: teologicznej i praktyki, które towarzyszą im przez ich historii konsekwentnie podnoszone wspólnej strukturze krytyki.

Charakter silnie emocjonalny z revivalist Apel, krytyków opłat, prowadzi do niestabilności duchowych lub nawet nieracjonalne zachowanie.

Oni też twierdzą, że revivalist kładzie nacisk na doświadczenie kryzysu tendencję do deprecate miejsce w procesie wzrostu i życia chrześcijańskiego.

Opponents również, że opłata revivalism wagę przywiązuje się do ciepłego serca, duchowej posługi wyniki w ogólnych intellectualism całej tradycji; twierdzą oni również, że silne odwołania do indywidualnego wyznania prowadzi do subjectivism, że zasłaniają nawet zaprzecza, społeczne i kulturowe implikacje chrześcijaństwa.

Bezpośrednie modląc się i głosząc, tendencja do popularyzacja i pobudzać zainteresowania poprzez korzystanie z promocyjnych psychologii, a nachylenie do judgmentalism i separatyzmu są również wspólne oskarżenia wniesione przeciwko revivalists.

W odpowiedzi na poważne ożywienie zostało proponują, aby wskazywał pozytywne wyniki ich roszczenia do odrodzenia religijnego i revivalism w Kościele iw społeczeństwie od początku ruchy w XVIII wieku.

Radykalny wzrost w kościołach wynikające ze specjalnych okresach ożywienia religijnego i dzień - do - dzień ożywienie nacisk w revivalistic kościołów jest częścią historycznego rekordu.

Znaczące moralnych, społecznych i kulturowych zmian wraz z głównych awakenings.

Ekumenicznego ducha ożywienie wysiłków często produkowane poziom współpracy między kościołami nie osiągnąć w inny sposób.

Rozszerzone benevolence chrześcijańskiej i Kościół zawsze towarzyszy rozszerzenie tych okresach odnowy duchowej.

Instytucji religijnych i organizacji w celu wspierania i Christian przyczyn społecznych, w tym większość America's Christian kolegiów, seminaria, instytuty Biblii, misji i wiele organów, są produkty revivalism.

ME Dieter


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


R Carwardine, Revivalism transatlantyckie; DW Dayton, Odkrywanie ewangelickiego Dziedzictwa; ME Dieter, świętości Revival z XIX w.; JP Dolan, Revivalism katolickiego; J Edwards, wierny Narracja w Surprising Pracy Boga; J K Findlay, Dwight L Moody: American Ewangelista 1837 - 1899; CG Finney, wykłady na Revivals of Religion; ES Gaustad, The Great Awakening w Nowej Anglii; CA Johnson, granicy Camp Meeting; WG McLaughlin, nowoczesne Revivalism: Charles Grandison Finney do Billy Graham; TL Smith , Revivalism i reform społecznych w połowie wieku Nineenth Ameryki; WW Słodki, Revivalism w Ameryce; BA Weisberger, oni zebrali się w rzece.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest