spirytualizm

Informacje ogólne

Spiritualism, w filozofii, jest czasami używane jako synonim Idealizm.

Znacznie więcej wspólnego użytkowania, jednak odnosi się do systemu religijnych na środku domniemanie, że komunikacja z martwych, ani wódki, jest to możliwe.

Próby wywołać duchy z martwych są rejestrowane w starożytnego Bliskiego Wschodu i źródeł egipskich, i spiritualistic praktyki mają długą historię w Indie, gdzie są one traktowane jako bhuta kultu, kultu zmarłych.

Spiritualism w nowoczesnym sensie, jednak śladów jego początków do działalności Margaret Fox oraz, w mniejszym stopniu, jej dwóch sióstr.

Początek w 1848 r. na ich rodziców dom w pobliżu Hydesville, NY, Fox siostry były w stanie wyprodukować ducha "rappings" w odpowiedzi na pytania zadane im.

Po przeprowadzce do Rochester, NY, otrzymywania i szerszej publiczności, ich sława się po obu stronach Atlantyku.

W połowie 1850s, które zainspirowało wiele naśladowców.

Margaret Fox przyznał, że w późniejszym okresie życia miała Rap hałas wytwarzany poprzez manipulowanie jej stawów.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Osoba, którzy "channeled" komunikacji między ziemskim i ducha świata, o którym mowa został po raz pierwszy jako medium, choć obecnie są one często nazywane channelers.

Repertuar na początku media wliczone tabeli levitations, Extrasensory Perception, mówiąc w duchu głosu podczas trances, Automatic Writing, a wyrazem objawienia i "ectoplasmic" sprawy.

Wszystkie te zjawiska zostały przypisane przez media do agencji spirytusu.

Wczesne zwolenników spiritualistic zjawisk włączone amerykański dziennikarz Horace Greeley, brytyjskiego autora Sir Arthur Conan Doyle, i brytyjskich naukowców AR Wallace i Sir William Crookes.

Wsparcie dla Spiritualism zmniejszył się, jednak, jak wielu 19 wieku były media okazały się podróbkami.

Spiritualism miał, ponieważ jego powstania, następujących dużych.

Wiele kościołów i społeczeństw zostały założone wyznawania, że niektóre odmiany spiritualistic przekonań.

Należy osiągnąć szczególnie rozpowszechnione w popularnych odwołania 1850s i 60. i natychmiast po Świat wojny ściśle z innymi New Age przekonań, wiary w Spiritualism ponownie stał się popularny w ciągu lat 1980, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z nowych facet Spiritualism jest, że nowoczesne dni channelers są jak apt próbuje skontaktować się z extraterrestrials lub napojów spirytusowych z mityczną starożytnych społeczeństw, jak są one do próby komunikowania się z niedawno zmarłym.

Bibliografia


Abell G i B Singer, Eds., Nauki i Paranormal (1986); R Brandon, Spiritualists (1984); M Gardner, New Age: Uwagi o Fringe Watcher (1988); H Kerr i C Crow, okultyzm w Ameryce (1983); J Oppenheim, druga Świat (1985); Webb J, ed., środków przekazu i na Conjurers (1979).


Spiritualism

Informacje Katolicki

Termin "Spiritualism" był często używany do określenia wiary w możliwość komunikacji z disembodied duchy, i różnych urządzeń pracujących do realizacji tego przekonania w praktyce.

Termin "Spiritism", które jest używane w Włochy, Francja, Niemcy, wydaje się bardziej apt rozumieniu tego wyrażenia.

Spiritualism, a następnie odpowiednio stoi przeciwieństwie do materializmu.

Możemy powiedzieć, że w ogóle Spiritualism jest nauką, która zaprzecza, że zawartość wszechświata są ograniczone do sprawy oraz właściwości i działania substancji.

Twierdzi ona istnienie rzeczywistej lub będąc ludźmi (umysły, alkoholi) radykalnie odmienny od charakteru sprawy.

Może on przybrać formę Spiritualistic Idealizm, która zaprzecza istnieniu jakichkolwiek realnych materiałów poza umysł, lub, broniąc jednocześnie rzeczywistość duchową, może ona również zezwolić na oddzielne istnienie materiału świat.

Co więcej, Idealistic Spiritualism może przybrać formę Monism (np. z Fichte), który naucza, że istnieje jednolity powszechnej uwadze, lub ja do wszystkich skończonych umysłów, które są przemijające, ale nastroje lub etapach: czy może ona przyjąć pluralistycznej teorii (np. z Berkeley), który rozwiązuje wszechświata do Bożego Mind wraz z mnóstwem skończonych umysłów, do którego były infuses wszystkich tych doświadczeń, które generują wiarę w zewnętrznych, niezależnych, tworzywo świat.

Drugi lub umiarkowanej postaci Spiritualism, przy jednoczesnym zachowaniu istnienia ducha, w szczególności jego umysłu i duszy człowieka, jako realne jest odrębny od ciała, nie zaprzecza rzeczywistości sprawy.

Jest, w rzeczywistości, wspólnej doktryny Dualizm.

Jednak wśród systemów filozoficznych, które wypełnią Dualizm, niektóre opracowania na odrębność i wzajemnej niezależności duszy i ciała, które mają być większe, a inni mniej.

Z niektórych filozofów byłej klasy, dusza i ciało wydaje się być traktowana jako kompletne ludźmi jedynie przypadkowo zjednoczona.

Do tych głównych trudności jest udzieli zadowalającej pod uwagę między działania dwóch istot tak radykalnie w przeciwieństwie charakter.

Historycznie rzecz biorąc, znajdujemy się na początku Grecki filozofowie generalnie tendencję w kierunku materializmu.

To doświadczenie jest bardziej imponująca niż nasze wyższe, racjonalnej świadomości, a uczucie jest zasadniczo związana z fizyczną organizmu.

Anaksagoras był pierwszym, z pozoru, wśród Greków do vindicate przewaga umysłu lub z powodu wszechświata.

To był jednak raczej jako zasada kolejności, w celu uwzględnienia umowy i projektowania widoczne w przyrodzie jako całość, niż w rzeczywistości vindicate indywidualnych umysłów odróżnieniu od organów, które animowany.

Platon był ojcem praktycznie spiritualistic zachodniej filozofii.

Podkreślił on rozróżnienie między nieracjonalne lub zmysłowym i racjonalnego funkcje duszy.

On nie pozwoli na doskonałą znajomość elementów lub wyższej "części" duszy, które mają być wyjaśnione w kategoriach od dolnej.

Obie utrzymywały w ciągłej opozycji i niezależności.

Rzeczywiście, jest związane z racjonalną duszy do ciała jedynie jako pilota na statku lub jego jeździec na koniu.

Arystoteles w pełni uznane duchowości wyższej aktywności racjonalnego myślenia, ale jego leczenie jej dokładne stosunku do indywidualnej duszy ludzkiej jest niejasny.

Z drugiej strony, jego koncepcji w Unii duszy i ciała, i jedności osoby ludzkiej, jest znacznie lepsza, że Plato.

Chociaż przyszłość życia duszy ludzkiej, a co za tym idzie jej zdolność do istnienia odrębnego od ciała, była jedną z najbardziej podstawowych i ważne doktryny chrześcijańskiej religii, ale pomysły na dokładny sens duchowości nie były na pierwszym jasne, i znajdujemy kilka z pierwszych pisarzy chrześcijańskich (choć utrzymania w przyszłości istnienie duszy odrębnej od ciała), jeszcze conceiving duszy w mniej lub bardziej materialistyczny sposób (por. Justyn, Ireneusz z Lyonu, Tertulian, Klemens, itp.).

W katolickiej doktrynie filozoficznego Spiritualism otrzymała wiele jego rozwoju z St Augustine, uczniem filozofii platońskiej, a jej zakończenie z Albertus Magnus i Thomas, którzy do perfekcji Aristotelian konto Związku duszy i ciała.

Modern Spiritualism, zwłaszcza w bardziej ekstremalnych typu, ma swoje pochodzenie w Descartes.

Malebranche, a pośrednio Berkeley, którzy się tak w sequel do monistic Idealizm, są zadłużone na Descartes, chociaż co do przesadnej formie zestawu, który Dualizm ciała i umysłu w przeciwieństwie do izolacji i ślady jego pochodzenie od niego.

Pomimo poważnych uszkodzeń i wad w swoich systemów, należy uwzględnić, że Descartes i Leibnitz się wiele z najbardziej skutecznych odporność na fali materializmu, który nabył takie siły w Europa pod koniec XVIII oraz w pierwszej połowie tego XIX wieku.

W szczególności, Maine de Biran, którzy podkreślili, wewnętrznej działalności i duchowości woli, a następnie przez Jouffroy i Cousin, tak skonfigurowany energicznych sprzeciw wobec obecnej materializm, aby wygrać dla swojej teorii odróżniającego tytuł "Spiritualism".

W Niemcy, oprócz Kant, Fichte, i inne monistic Idealists, znajdujemy Lotze i realistyczne Herbart propagowanie form Spiritualism.

W Anglii, jednym z najbardziej znanych adwokatów w dualistycznej Spiritualism, były kolejno do szkockiego szkoły, Hamilton i Martineau; i pisarzy katolickich, Brownson w Ameryce, i WG Oddział w Anglii.

DOWODY DO NAUKI Spiritualism

Chociaż nowoczesne Idealists pisarzy i propagowanie skrajnej formy Spiritualism często bolesna spadł do błędu w ich własnych pozytywnych systemów, ich krytykę materializmu i ich windykacji w rzeczywistości duchowej, wydaje się zawierać wiele solidnych argumentów, a niektóre cenny wkład, tak jak to miało miejsce w rzeczywistości należy się spodziewać, do tej kontrowersji.

(1) epistemologiczne Dowód

Linii rozumowanie przyjęte przez Berkeley przed materializmem nigdy nie spotkała się z jakąkolwiek rzeczywistą odpowiedź od niego.

Jeśli byliśmy zmuszeni do wyboru pomiędzy dwoma najbardziej ekstremalnych Idealistic materializm byłby nieporównanie bardziej logiczne creed posiadania.

Mind jest bardziej znany niż ściśle sprawy, pomysły są więcej niż ostateczny cząsteczek.

Zewnętrzne organy są jedynym znanym pod względem świadomości.

Do przedstawienia jako ostateczne wyjaśnienie myśli, że jest jedynie ruch lub własności niektórych organów, gdy wszystkie organy, w ostateczności, tylko objawił nam w naszej działalności myślenia, sprawiedliwie stigmatized przez wszystkich klas Spiritualists jako zupełnie nieracjonalne.

Gdy materialistycznej lub Sensationist powodów, jego doktryny, on wylądował w beznadziejny absurd.

Materializm jest w istocie odpowiedź na ludzi którzy nie uważam, którzy są z pozoru całkiem nieświadomi przykłady: na których opierają się wszystkie nauki.

(2) teleologiczną Dowód

Na zarzut, stary jak Anaksagoras, że kolejność, adaptacja i projektowanie ewidentnie objawia się w uniwersum postulat zasady różnią się od sprawy do jej wyjaśnienia jest również ważny argument dla Spiritualism.

Materia nie może sobie zorganizować.

Mimo że nie jest w układ wszechświata, że postulaty tej agencji na zasadzie innej niż sprawa, wciąż więcej i więcej na nas wymuszone przez wypowiem braku naturalnej selekcji w celu spełnienia wymagań w niej w ciągu ostatniego pół na minionego wieku do osiągnięcia przez niewidomych, przypadkowe działanie czynników fizycznych prac wymagających najwyższej inteligencji.

(3) etyczne Dowód

Odmowy odróżnieniu od istot duchowych, a także w pewnym sensie niezależny, sprawy bezwzględnie wymaga zagładzie moralności.

Jeśli mechaniczne lub materialistycznego teoria wszechświata jest prawdziwy, każdy ruch i zmianę każda cząstka materii jest nieuniknionym wynikiem poprzednich warunków fizycznych.

Nie ma pokoju w dowolnym miejscu na skuteczne ludzi lub wybór celów w świat.

W związku z tym wszystkie te pojęcia, które stanowią elementy składowe człowieka moralnego credo - cło, obowiązek, odpowiedzialność, zasług, pustynia, a reszta - to złudzeń w wyobraźni.

Cnota i vice, oszustwa i benevolence są podobne nieunikniony rezultat indywidualnych okoliczności, i ostatecznie, jak naprawdę poza jego kontrolą, ruch tłoka jest w odniesieniu do maszyny parowej.

(4) Inefficacy i Uselessness of Mind w materialistycznej Widok

Ponownie, chyba że w rzeczywistości różnią się od ducha i niezależnych, sprawa być dopuszczone, jeszcze bardziej niesamowite zawarcia bezwzględnie wynika, że myśli, myśli, świadomość nie grać naprawdę sentencji w świat historii.

Jeśli umysł nie jest prawdziwym odrębne energii, zdolne do ingerowania, kierowanie i wpływanie na ruchy materii, a następnie wyraźnie Nie odegrał żadnej realnej udział w kreacji sztuki, literatury i nauki.

Świadomość jest jedynie inefficacious produkt uboczny, którego nigdy nie epiphenomenon zmodyfikowany w każdym stopniu ruchy materii w historii ludzkości.

(5) psychologiczne Dowód

Wynik wszystkie główne tezy psychologii, empiryczne i racjonalne, w katolickiej filozofii systemów jest stworzenie Spiritualistic Dualizm, i określenie relacji duszy i ciała.

Analiza wyższe działalności duszy, a zwłaszcza operacji intelektualnych koncepcji, wyrok, rozumowanie, i świadome własnej refleksji, dowodzi, wydział umysłu i duszy, do której należy się o duchowy charakter, w odróżnieniu od sprawy , A nie w wyniku zasilania nieodłączne w narządu ciała.

Jednocześnie Scholastic doktryny, lepiej niż jakikolwiek inny system, dostarcza koncepcja Związku duszy i ciała, które na rachunkach zewnętrznych zależności duchowej operacji umysłu na organizm, przy jednoczesnym zachowaniu duchowej natury duszy, Chroni ona związek duszy i ciała w jednej osobie.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Michael Joseph Maher & Bolland.

Przepisywane przez Janet Grayson.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York


Spiritism

Informacje Katolicki

Spiritism nazwa jest właściwie podane do przekonania, że życie i nie mogą komunikować się ze spirytusu z odeszła, i do różnych praktyk, w których takie komunikacji jest nieudane.

Należy starannie odróżnić od Spiritualism, doktryn filozoficznych, które posiada, w ogóle, że istnieje porządek istot duchowych nie mniej realne niż materiał, aw szczególności, że dusza człowieka jest duchową substancję.

Spiritism ponadto, podjął na charakter religijny.

Twierdzi ona, aby udowodnić preambule do wszystkich religii, tj. istnienia duchowego świat, a świat do ustanowienia całej religii, w którym wyrażających z różnych wyznań tradycyjnych, ustawienie ich uchylenie dogmaty, może zjednoczyć.

Jeśli go nie ma precyzyjnych sformułowane credo, a jeśli jej przedstawiciele różnią się w ich postawy wobec przekonań chrześcijaństwa, jest to po prostu Spiritism, ponieważ oczekuje na dostawę nowego i pełniejszego objawienia, które będą albo uzasadnić na podstawie racjonalnego podstawowe dogmaty chrześcijańskiej lub pokaż że są one całkowicie bezpodstawne.

Wiedza nabyta w ten sposób naturalnie będzie wpływać na zachowanie, tym bardziej, gdyż jest nadzieja, że discarnate wódki, wiadomo, co w ich stanie, będzie także wskazywać środki do osiągnięcia zbawienia, czy raczej z planem, o ciągłej ewolucji w innych świat, na wyższe płaszczyzny istnienia i szczęścia.

Zjawisk

Są one klasyfikowane jako fizycznego i psychicznego.

Do pierwszej grupy należą:

produkcji Raps i inne dźwięki;

przemieszczania przedmiotów (stoły, krzesła) lub bez kontaktu z skontaktować się niewystarczający dla wyjaśnienia przepływu:

"apports" tzn. objawień widoczne przekazać je do agencji;

formy, czyli wrażenia dokonane na parafiny i podobnych substancji;

odblaskowej pozorów, czyli niejasne lub glimmerings świetle lub stoi mniej lub bardziej definiuje;

levitation, czyli podnoszenie przedmiotów z ziemi przez rzekome nadzwyczajnych środków;

materialization lub pojawienie się ducha ludzkiego widoczne w postaci;

duch-fotografii, w których funkcja formularzy lub osób zmarłych pojawiają się na tablicy wraz z podobieństwo żywego fotografowany temat.

W psychicznego, lub significative, są tymi zjawiskami, które wyrażają idee lub zawierają wiadomości.

Do tej klasy należą:

Rap-tabeli w odpowiedzi na pytania;

Pismo automatyczne; łupków-piśmie;

trance-speaking;

jasnowidzenie;

opisy-świat ducha;

komunikacji z martwych.

HISTORIA

Na rachunek Spiritistic praktyk w starożytności patrz nekromancja.

Nowoczesny etap został ushered przez wystawy mesmerism i jasnowidzenie.

W swojej rzeczywistej postaci, jednak Spiritism pochodzi z roku 1848 oraz z doświadczeń z rodziny Fox w Hydesville, a później w Rochester, New York State.

Dziwne "knockings" zostały wysłuchane w domu, kawałków mebli zostały przeniesione na temat, jak gdyby przez niewidzialne ręce, a hałas stał się tak problematyczny, że sen był niemożliwy.

Na długość "raper" rozpoczęła się odpowiedzieć na pytania, a kod sygnałów było zorganizowane w celu ułatwienia komunikacji.

Stwierdzono również, że aby otrzymywać wiadomości specjalnych kwalifikacji były potrzebne; te były posiadane przez Catherine i Margaret Fox, którzy są zatem postrzegane jako pierwszy "media" we współczesnych czasach.

Podobne zaburzenia występowały w innych częściach kraju, zwłaszcza w Stratford, Connecticut, w domu Rev Dr Phelps, Presbyterian minister, gdy objawy (1850-51) były często brutalne i ducha-odpowiedzi bluźniercze.

W 1851 w Fox dziewcząt wizyty w Buffalo przez trzech lekarzy, którzy byli profesorami na Uniwersytecie w tym mieście.

W wyniku ich badania lekarzy oświadczył, że "Raps" były po prostu "crackings" kolana stawów.

Ale to stwierdzenie nie ogranicza ani wybieranych entuzjazm lub bardziej poważne zainteresowanie osób.

Temat został podjęty przez mężczyzn jak Horace Greeley, Wm.

Lloyd Garrison, Robert Zając, profesor chemii na University of Pennsylvania, i John Warto Edmonds, sędzia Sądu Najwyższego Stanu Nowy Jork.

Wyrazistym wśród Spiritists był Andrew Jackson Davis, którego praca, "The Principles of Nature" (1847), podyktowane przez niego w trance, zawierał teoria wszechświata, bardzo podobnych do Swedenborgian.

Spiritism również znaleźć earnest opowiada wśród clergymen różnych nominałów, zwłaszcza Universalists; zdecydowanie odwołać się do wielu ludzi, którzy mieli stracił wszystkie wyznania w przyszłym życiu; i został przyjęty przez tych, którzy zostali następnie wzburzenia kwestia nowej organizacji społecznych - pionierów nowoczesnego socjalizmu.

Tak więc powszechna była wiara w Spiritism, że w 1854 zwrócił się do Kongresu było powołać komisję naukową do badania zjawisk.

W petycji, która urodziła około 13000 podpisów, była mowa w tabeli, a nie działanie zostało podjęte.

W sposób Europa została przygotowana dla Spiritism przez Swedenborgian ruch i epidemii tabeli skręcających który rozprzestrzenił się od kontynentu do Anglii i napadły wszystkich klas społecznych.

To był wciąż modne dywersji, gdy w 1852 roku, dwa media, Pani i Pani Hayden Roberts, pochodzi z Ameryki do Londyn, a będących w posiadaniu seansów, które przyciągnęły uwagę naukowców, jak również popularne zainteresowania.

Faraday, rzeczywiście, w 1853 roku wykazało, że w tabeli ruchy były ze względu na działanie mięśni, oraz dr Carpenter dał tym samym wyjaśnienie, ale wiele osób myślących, szczególnie wśród duchowieństwa, które odbyło się w Spiritistic interpretacji.

Zostało to zaakceptowane również przez Robert Owen, socjalistycznego, podczas gdy profesor de Morgan, matematyk, w jego uwagę na posiedzenia z panią Hayden, był przekonany, że "ktoś lub niektóre jego ducha było czytanie myśli".

W późniejszym rozwoju w Anglii było popierane przez media którzy przyszli z Ameryki: Daniel Dunglas Home (Hume) w 1855, Davenport Brothers w 1864 i 1876 w Henry Slade.

Wśród rodzimych mediów, Rev William Stainton Mojżesz stał się widocznym w 1872 roku, Miss Florencja Cooka w tym samym roku, a William Eglinton w 1886.

Spiritism było popierane przez różne publikacje czasopisma, i bronił w wielu utworów z których niektóre zostały powiedział były dyktowane przez duchy same, np. "Duch nauki" Stainton Mojżesza, który dąży do konta warunków w innych świat i stanowią swego rodzaju Spiritistic teologii.

W tym okresie również, naukowej opinii na ten temat były podzielone.

Choć profesorowie Huxley i Tyndall gwałtownie Spiritism wypowiedziana w praktyce i teorii, pan (później Sir Wm.) Crookes i dr Alfred Russell Wallace zjawisk traktować jako godny poważnego dochodzenia.

Ten sam pogląd został wyrażony w sprawozdaniu, które dialektyczny Społeczeństwo opublikowane w 1871 po rozszerzenie dochodzenia w osiemnaście miesięcy, a na spotkanie z Glasgow British Association w 1876 profesor Barrett, FRS, zawartych zgodnie z jego zjawisk był przestrzegany przez wzywającą powołania komitetu naukowego ludzi do systematycznego badania takich zjawisk.

Wzrost Spiritism na kontynencie została oznaczona przez podobne przejścia z popularnych ciekawość do poważnego śledztwa.

Jak daleko wstecz, 1787, Exegetic i dobroczynne Towarzystwo Sztokholm, przylegającą do Swedenborgian, miał interpretować w wypowiedzi "magnetyzowane" tematy jako wiadomości z duchem świat.

Interpretacja ta zdobyła rzecz stopniowo w Francja i Niemcy, ale nie było aż do 1848 że Cahagnet opublikowany w Paryżu pierwszy tom jego "Arcanes de la vie dévoilées przyszłości", zawierający co w domniemaniu się komunikaty z martwych.

W emocje rozbudzone w Paryżu przez tabeli Rap-zwrotnym i doprowadziły do wszczęcia dochodzenia przez hrabiego Agénor de Gasparin, której zawarcia ( "Des Tables tournantes", (Paryż, 1854) było to, że w niektórych zjawisk pochodzi siły fizycznej organizmu człowieka. Profesor Thury z Genewa ( "Les Tables tournantes", 1855) zgodzili się w tym wyjaśnienie. Baron de Guldenstubbe ( "La Réalité des Esprits" Paryż, 1857), wręcz przeciwnie, jego deklarowana wiara w rzeczywistość ducha interwencji i M. Rivail , Znany później jako Allan Kardec, opublikowany w "spiritualistic filozofii" w "Le Livre des Esprits" (Paryż, 1853), która stała się książka-przewodnik do całego tematu.

W Spiritism Niemcy również był outgrowth: "zwierzęcego magnetyzmu".

JH Jung w swej "Theorie der Geisterkunde" oświadczył, że w stan transu dusza jest wolna od ciała, ale uznała, że trance się jako warunek chore.

Wśród najbliższej Niemiecki clairvoyants była Pani Frederica Hauffe, "Seeress z Prevorst", którego doświadczenia były powiązane przez Justinus Kerner w "Die Seherin von Prevorst" (Stuttgart, 1829).

W późniejszym rozwoju Spiritism była reprezentowana w kręgach naukowych i filozoficznych przez ludzi z wagi, np. Ulrici, Fichte, Züllner, Fechner, Wm.

Weber. Te ostatnie trzy prowadzone nazwie (1877-8) serię eksperymentów z amerykańskim medium Slade w Lipsku.

Wyniki zostały opublikowane w Züllner "Wissenschaftliche Abhandlungen" (por. Massey, "transcendentalny Fizyki", Londyn, 1880, w którym w części odnoszącej się do spiritism są przetłumaczone).

Choć uznane za ważne w momencie, w tym badaniu, ze względu na brak ostrożności i dokładności, nie można uznać za zadowalające testu.

(Por. "Sprawozdanie z Seybert Komisji", Philadelphia, 1887 -, który zawiera także uwagę na badania prowadzone na Uniwersytecie w Pensylwanii z Slade i inne media).

Powyższe szkic pokazuje, że nowoczesne Spiritism w generacji miał przekazywane poza granice jedynie ruch ludowy i miał zakwestionował uwagę naukowe świat.

Wyraziła ponadto, doprowadziły do poważnych podziałów między ludźmi nauki.

Dla tych, którzy zaprzeczyć istnieniu duszy odróżnieniu od organizmu była zakazana wniosku, że nie może nie być takie komunikaty jak twierdził Spiritists.

Tę negatywną opinię, oczywiście, jest jeszcze podjęta przez wszystkich którzy akceptują fundamentalne idee materializmu.

Jednak niezależnie od wszelkich a priori takie rozważania, przeciwnikami Spiritism uzasadnione swoją pozycję poprzez wskazanie niezliczonych przypadkach nadużyć, które zostały wniesione do światła albo poprzez bliższym przyjrzeniu się do metod stosowanych lub poprzez przyznanie się do mediów.

Pomimo jednak, wielokrotnej ekspozycji, pojawiły się zjawiska, które najwyraźniej nie mogą być przypisane do trickery jakiegokolwiek rodzaju.

W niewytłumaczalne charakter tych sceptyków przypisane do obserwacji wadliwe.

W Spiritistic praktyki były po prostu określone jako nowy rozdział w długiej historii okultyzmu, magii, i przesąd ludowy.

Z drugiej strony, niektóre myślicieli poczuła się zobowiązana, aby wyznać, że po dokonaniu przydziałów, ze względu na element oszustwa, pozostało kilka faktów, które wezwał do bardziej systematycznych dochodzeń.

W 1869 w Londyn dialektyczny Społeczeństwo powołania komisji trzydzieści trzy użytkowników "do zbadania domniemanych zjawisk, które mają być przejawy duchowe, a także do przedstawienia sprawozdania w tej sprawie".

Sprawozdanie komisji (1871) oświadcza, że "ruch może być wytwarzany w stałych organów bez kontaktu materiału, przez niektórych dotychczas nierozpoznane siły działające w ramach undefined odległość od ludzkiego organizmu, poza zakres działania mięśni" i że "to jest życie często w reżyserii inteligencji ".

W 1882 roku została zorganizowana w Londyn "Towarzystwo Psychical Research" na badania naukowe, co jego prospekt emisyjny wyrazy "dyskusje na temat zjawiska".

A motywem postępowania było dostarczane przez historię hypnotism, które zostały przypisane do Szarlataństwo wielokrotnie i oszustwa.

Niemniej jednak, pacjent badań prowadzonych przez rygorystyczne metody wykazały, że pod imposture błąd i nie określają rzeczywistego wpływu, która miała być rozliczone, i które ostatecznie zostało wyjaśnione w teorii sugestii.

Postępy Spiritism, była myśl, może również wytworzyć pozostałość z faktu, zasługujących naukowe wyjaśnienie.

Towarzystwo Badań Psychical szybko liczyć wśród swoich członków wybitnych przedstawicieli nauki i filozofii w Anglii i Ameryce, liczne skojarzenia z podobnymi celami i metodami były organizowane w różnych krajach.

"Postępowanie" Towarzystwo zawierać szczegółowe raporty z dochodzeń w Spiritism i tematów pokrewnych, a także obszerne literatury, expository i krytycznych, została utworzona.

Wśród dzieł najbardziej godne uwagi są: "Phantasms z Życia" Gurney, Myers i Podmore (Londyn, 1886); FWH Myers, "osobowości ludzkiej i jej przetrwaniu ciała śmierci" (Londyn, 1903) oraz Sir Oliver Lodge, FRS, "Survival of Man" (Nowy Jork, 1909).

W ostatnich publikacjach wyeksponowany jest do eksperymentów z mediów pani Piper w Bostonie i Eusapia Palladino z Włochy; i ważny wkład do literatury zostały dokonane przez prof Wm.

James Harvard, Dr Richard Hodgson w Bostonie, profesor Charles Richet (Uniwersytet w Paryżu), Profesor Henry Sidgwick (Cambridge University), prof Cz.

Flournoy (Uniwersytet Genewa), profesor Morselli (Uniwersytet Genua), profesor Cesare Lombroso (Uniwersytet Turyn), profesor James H. Hyslop (Columbia University), prof Wm.

R. Newbold (University of Pennsylvania).

Chociaż niektóre z tych pisarzy utrzymania krytyczną postawę, inni są otwartości na rzecz Spiritism, a kilka (Myers, James), zmarły w ostatnim czasie, ułożonych przed śmiercią, aby ustanowić komunikację z ich życiu współpracowników.

Hipotez

Aby wyjaśnić zjawisk, które po wnikliwym dochodzeniu i wykluczenia oszustwa są uważane za autentyczne, trzy hipotezy zostały zaproponowane.

The telepathic hipoteza przyjmuje jako punkt wyjścia tzw podprogowych świadomości.

To jest twierdził, podlega dezintegracji w takich segmentach mądry, że może to wrażenie innego umysłu (percipient) nawet na odległość.

Osobowości jest wyzwolony, aby mówić z organizmu i podbija duszy innego.

Medium, w tym hipoteza, by uzyskać informacje o myśli-transfer zarówno z umysłów osób obecnych na posiedzeniu lub z innych umysłów dotyczące sitters których nic nie wiedzą.

Ten widok jest w posiadaniu, będzie zgodne z uznanymi hypnosis fakty i wyniki eksperymentalne Telepatia i byłoby wyjaśnić, co wydaje się być przypadki posiadania.

Podobne do tego jest hipotezą psychicznego promieniowanie, które odróżniają człowieka w materiał ciało, dusza, i pośredni zasadzie "perispirit".

To jest subtelny płyn lub astral ciała, które w niektórych osób (media) może uciec od materiału organizmu, a tym samym stanowią "podwójnego".

Należy również dołączyć duszy po śmierci i to za pomocą których komunikacja ma siedzibę w peri-ducha z mediów.

W Spiritistic hipoteza utrzymuje, że komunikaty są otrzymane od disembodied wódki.

Jej zwolennicy deklarują, że Telepatia jest niewystarczająca, aby uwzględnić wszystkie fakty, że jego sfery wpływów musiałyby zostać rozszerzona, tak aby objąć wszystkie państwa psychicznego i wspomnienia z życia osób, i że nawet z takiego przedłużenia nie będzie wyjaśniać selektywnej charakter tego zjawiska, które przez fakty istotne dla ustalenia tożsamości osobistej The Departed są dyskryminowani z tymi, które są nieistotne.

Telepatia co najwyżej może być środkiem, za pomocą którego discarnate duchy działają na umysły żyjących osób.

Dla tych, którzy przyznać, że objawy postępować z intelligences inne niż w średniej, następna w kolejności jest pytanie, czy te intelligences są wyroby spirytusowe lub odszedł z ludźmi, którzy nigdy nie zostały zawarte w ludzkiej postaci.

Odpowiedź miał często trudno znaleźć nawet przez avowed wierzących w Spiritism, a niektóre z nich zostały zmuszone do przyznania się do działania obcych lub nie-ludzki intelligences.

Wniosek ten oparty jest na kilka rodzajów dowodów:

na trudności w ustaleniu tożsamości-ducha, czyli stwierdzenia, czy rzeczywiście jest komunikator osobowości on lub ona służyć; miłości personation na część wyrobów spirytusowych, która prowadzi ich do wprowadzenia się w sławnych raz którzy żyli na ziemi, chociaż w bliżej kwestionują oni sami wykazują dość niewiedzy tych, których personate;

prostej charakter komunikacji, tak radykalnie przeciwieństwie do tego, co można by oczekiwać od tych, którzy nie przejdą do innego świat i którzy oczywiście należy do zainteresowanych przekazywania informacji na temat najpoważniejszych tematów;

sprzecznych oświadczeń w którym duchy Marka dotyczących ich własnych warunków, relacji Boga i człowieka, podstawowych nakazów moralności;

wreszcie niski moralny ton, które często pervades te wiadomości od wyrobów spirytusowych którzy udają się do świadomości ludzi.

Te oszustwa i nieścisłości zostały przypisane przez niektórych autorów do podprogowych świadomości (Flournoy), do innych alkoholi z niższej kolejności, czyli poniżej płaszczyzny ludzkości (Stainton Mojżesz), natomiast trzeci wyjaśnienie odnosi się do nich dość francamente demoniczna interwencji (Raupert, "Modern Spiritism", St Louis, 1904; cf. Grasset, "cuda poza Nauki," tr. Tubeuf, Nowy Jork, 1910).

Dla chrześcijanina wierzącego widok tego trzeciego nabyte szczególne znaczenie z faktu, że rzekome komunikacji antagonize podstawowych prawd religii, takich jak boskość Chrystusa, obrzędu i wykupu, wyrok i przyszłych retribution, podczas gdy one zachęcić Agnostycyzm, Panteizm, a wiara w reincarnation.

Spiritism rzeczywiście twierdzi, że sama dostarcza jeden niepodważalny dowód na nieśmiertelność, demonstracje naukowe z życia przyszłego, że znacznie przewyższa jakiekolwiek filozoficzne odliczeniu Spiritualism, natomiast daje śmierci-ciosem materializm.

Roszczenie to jednak, opiera się na ważności hipotezę, że pochodzą z komunikacji disembodied napojów spirytusowych; nie dostaje wsparcia od telepathic hipoteza lub od tej interwencji demonicznej.

Jeśli jeden z drugim powinien być weryfikowany zjawisk byłoby wytłumaczyć nawet bez podnoszenia lub rozwiązywanie problemu ludzkiej nieśmiertelności.

Jeśli ponownie, gdyby wykazano, że argument oparty na danych z normalnej świadomości i charakteru duszy nie może stanąć na test krytyki, tego samego testu na pewno być śmiertelne dla teorii wyciągnąć z mediumistic wypowiedzi, które są nie tylko wynik nienormalnych warunków, ale są również otwarte dla szeroko różne interpretacje.

Nawet jeśli wszystkie podejrzenia oszustwa lub są usuwane zmowy - i to rzadko przypadku - krytyczne badanie będzie trzymać się pomysł, że zjawiska, które obecnie wydają się niewytłumaczalne mogą ostatecznie, podobnie jak wiele innych cuda, być rozliczane bez uciekania się do w Spiritistic hipoteza.

Ci, którzy są przekonani, filozoficzne podstawy, w nieśmiertelność duszy, można powiedzieć, że łączności z duchem świat, jeżeli taka istnieje, przejdź do wzmocnienia ich przekonanie, ale do rezygnacji z ich filozofii i grę na wszystkich Spiritism byłyby bardziej niż niebezpieczne; to, pośrednio, co najmniej, dają pretekst do bardziej kompletnego odrzucenia i nieśmiertelności duszy.

Innymi słowy, jeśli Spiritism były jedynym argumentem dla przyszłego życia, materializm, zamiast zostanie zniszczona, będzie triumfem na nowo, jak tylko jest to możliwe do nauki teorii i zdrowy rozsądek.

ZAGROŻENIA

W tym ryzyko błędów filozoficznych należy dodać przed niebezpieczeństwami, umysłowego i moralnego, które obejmują Spiritistic praktyk.

Niezależnie od wyjaśnień oferowanych do średniej "uprawnień", ich wykonywania prędzej czy później doprowadza do stanu bierności, które nie mogą szkodzić, ale umysł.

To jest łatwo zrozumiałym w hipoteza o inwazji obcych przez duchy, ponieważ taki musi posiadać i mają tendencję do osłabienia efface normalnej osobowości.

Ale podobne wyniki mogą się spodziewać, jeśli jako alternatywna hipoteza utrzymuje, dezintegracją osobowości z jednej odbywa.

W każdym przypadku, nie jest zaskakujące, że psychicznej równowagi powinno być zakłócone, a self-control naruszone lub zniszczone.

Odwołanie się do Spiritism często wywołuje omamy i innych aberracji, szczególnie u osób którzy są predisposed do insanity, a nawet tych, którzy są normalne inaczej narazi się do ciężkiej fizycznej i psychicznym (por. Viollet, "Le spiritisme dans ses sprawozdań avec la folie", Paryż, 1908).

Więcej nadal jest poważne niebezpieczeństwo moralne perversion.

Jeżeli do wykonywania zawodu lub zachęcać do oszustwa jakiegokolwiek rodzaju jest naganne, złe jest z pewnością większa, gdy uciekamy się do oszustw na pytanie dotyczące przyszłości życia.

Ale niezależnie od jakiegokolwiek zamiaru oszukania, metod stosowanych naruszyłoby podstaw moralności, albo poprzez przedstawienie dezintegracją osobowości lub poprzez zaproszenie do inwazji obcej inteligencji.

Może być ona, że średnio "daje nam, być może, w pierwszym innocently do promptings na impuls, który może przyjść do niego jak od siły wyższej, lub że jest on przeniesiony przez instynktowne przymusu do pomocy w rozwoju jego automatyczne romance - w każdym przypadku, gdy nadal abet i zachęcają tym automatycznego monitowania, nie jest prawdopodobne, że może on zachować długo, jak uczciwość i nienagannej sanity. Człowiek którzy z niecierpliwością na rękę na robienie rzeczy, ale acquits siebie odpowiedzialności za co zrobić, trudno roszczenie może być traktowany jako moralne agenta, a krok jest krótki i podżeganie do powtarzania podobnych działań w przyszłości, bez usprawiedliwienia na overmastering impulsu... Aby uczestniczyć w profesjonalnych seansów z medium jest chyba w najgorszym rozwesela do oszustwa; aby obejrzeć stopniowego rozwoju niewinnych automatyzm w mediumship fizyczne mogą być w celu wspomagania procesu degeneracji moralnej "(Podmore," Modern Spiritualism ", II, 326 sqq.).

Działania tego KOŚCIÓŁ

W Spiritism została ściśle połączona z praktykami "zwierzęcego magnetyzmu" i hypnotism, kilka rodzajów tych zjawisk zostały również traktowane na tych samych ogólnych głową w dyskusji teologów oraz w decyzji kościelnych władz.

Kongregacja do Inkwizycja, 25 czerwca 1840, przyznany:

Jeżeli wszystkie błąd, czary, i powołanie na demon, ukrytych lub jawnych, jest wykluczone, samo stosowanie środków fizycznych, które są w inny sposób zgodny z prawem, moralnie nie jest zabronione, pod warunkiem że nie mają na celu bezprawne lub złe wyniki.

Jednak stosowanie wyłącznie zasad i środków fizycznej rzeczy lub do efektów, które są naprawdę nadprzyrodzonego, w celu wyjaśnienia tych przyczyn w fizycznej, to nic innego niż bezprawnie i heretical oszustwa.

Decyzja ta potwierdziła na 28 lipca 1847, a dalsze dekret został wydany w dniu 30 lipca 1856, które po wspomnieć dyskursy na temat religii, na evocation odszedł wódki i "innych superstitious praktyk" Spiritism, wzywa biskupów, aby umieścić co dalej wysiłków na rzecz likwidacji tych nadużyć ", aby stado Pana mogą być chronione przed wrogiem, depozyt wiary chronione, konserwowane i wiernych z korupcji moralnej".

Druga Sesja Rady Baltimore (1866), wnosząc do zasiłku z powodu oszukańczych praktyk w Spiritism, deklaruje, że przynajmniej niektóre z objawów są przypisane do Szatańskie interwencji, i ostrzega wiernych przed pożyczek wszelkie wsparcie Spiritism nawet, obecnie z ciekawości, uczestniczyć seansów (Decreta, nn. 33-41).

Rada wskazuje, w szczególności, anty-chrześcijańskiego charakteru Spiritistic dotyczące nauki religii i charakteryzuje je jako próbę ożywienia pogaństwa i magii.

Dekret z dnia Świętego Urzędu, 30 marca 1898, Spiritistic potępia praktyki, nawet jeśli w stosunku do demon być wyłączone i komunikacji poszukiwać dobrych alkoholi.

We wszystkich tych dokumentów jest jasne rozróżnienie między wyciągnąć uzasadnione badania naukowe i superstitious nadużyć.

Co Kościół potępia w Spiritism jest przesąd ze złem konsekwencje dla religii i moralności.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Edward A. Pace.

Przepisywane przez Janet Grayson.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest