Supralapsarianism

Zaawansowane Informacje

Nauki że Bóg dekret zarówno przed wyborami i potępienia przez spadek.

Supralapsarianism różni się od infralapsarianism w stosunku Boga do człowieka dekret grzechu. Różnice wrócić do konfliktu między Augustyn i Pelagiusz.

Przed reformacji, Główną różnicą było to, czy Adama spadek został zawarty w Boga wiecznego dekret; supralapsarians orzekł, że było, ale przyznał, infralapsarians tylko Boga foreknowledge grzechu.

Luter, Zwingli i Kalwin byli zgodni, że spadek był Adam's jakoś zawarte w dekrecie Bożego; przyszedł powinien być określony jako "pobłażliwego dekret" i podkreślił, że wszystkim był Bóg w żaden sposób autor grzechu.

W związku z reformatorów "porozumienie, po reformacji rozróżnienie pomiędzy infra - i supralapsarianism przenieśliśmy się na różnice w logicznym porządku Bożego dekrety.

Teodor de Bèze, Calvin następca w Genewa, był pierwszy do opracowania supralapsarianism w tym nowym znaczeniu.

W czasie Synodu Dort w 1618 - 19, ogrzewany intraconfessional kontrowersje rozwiniętych pomiędzy infra - i supralapsarians; oba miejsca były reprezentowane na Synod.

Francis Gomarus, głównego przeciwnika Jamesa Arminius, był supralapsarian.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Kwestia logicznym, a nie w czasie, odwiecznego porządku dekrety odzwierciedla różnice w ostatecznym celem Boga w predestination i na konkretnych obiektów predestination. Supralapsarians uznać Boga jest ostatecznym celem jego własnej chwały i potępienia przez w wyborach, natomiast uznać infralapsarians predestination podrzędny w stosunku do innych celów. Przedmiotem predestination, zgodnie z supralapsarians, był uncreated i unfallen ludzkości, podczas gdy infralapsarians oglądany obiekt, który został stworzony i spadł ludzkości.

Termin "supralapsarianism" pochodzi od słowa łacina i ponadregionalnym lapsus; dekret predestination został uznany za "wyżej" (powyżej) lub logicznie "przed" dekret dotyczący upadku (lapsus), natomiast infralapsarians postrzegane jako "poniżej "(Poniżej) lub logicznie" po "dekret dotyczący upadku.

W przeciwieństwie do dwóch poglądów jest oczywiste z następujących zestawień.

Logiczny porządek na dekrety w supralapsarian programu jest:

Logiczny porządek z dekretów zgodnie z infralapsarians jest:

Infralapsarians zostały w większości na Synod Dort.

W Arminians próbował przedstawiać wszystkie Calvinists jako przedstawicieli "odpychający" supralapsarian doktryny.

Cztery próby dokonano w Dort do potępienia supralapsarian, ale wysiłki były bezskuteczne.

Chociaż Kanony z Dordrechtu nie odnoszą się do porządku Bożego dekrety, są one infralapsarian w tym sensie, że wybiera się "wybranych z całego rodzaju ludzkiego, która spadła z własnej winy z ich prymitywnego stanu rectitude do grzechu i niszczenia "(I, 7; cf.I, 1).

W reprobate "są przekazywane przez dekret w odwiecznym" i Bóg "przyznany na opuszczenie (nich) w ramach wspólnego nędzy, w którym mają one willfully plunged siebie" i "do potępienia i ukarania ich na zawsze ... dla wszystkich swoich grzechów" (I , 15).

Obrońcy supralapsarianism kontynuowane po Dort.

Przewodniczący Zgromadzenia Westminister, William Twisse, był supralapsarian ale Westminister normy nie faworyzować jednej pozycji.

Chociaż supralapsarianism nigdy nie otrzymała potwierdzenia w konfesjonale zreformowanych kościołów, zostało ono tolerowane w konfesjonale granice.

W 1905 zreformowanych kościołów z Holandia i chrześcijańskiego Kościoła Reformatów w 1908 roku przyjęła konkluzje w Utrechcie, który stwierdził, że "nasze Confessional Standardy admittedly następujące infralapsarian prezentacji w odniesieniu do doktryny o wyborach, ale że jest oczywiste, że ... w tym mądrym nie przeznaczonych do wyłączenia lub potępienia supralapsarian prezentacji. "

Nowy obrońców z supralapsarian stanowiska zostały Gerhardus Ty, Herman Hoeksema, GH Kersten.

FH Klooster


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


L Berkhof, Systematic Theology; O Heppe, Reformatów Dogmatics; O Hoeksema, Reformatów Dogmatics; GH Kersten, Reformatów Dogmatics; BB Warfield, "Predestination w zreformowanej Confessions", w badaniach na teologii.


Także, zobaczyć:


Infralapsarianism

Kanony z Dordrechtu


Westminster Spowiedź

Uświęcenie


Uzasadnienie


Konwersja


Spowiedź


Zbawienie

Różne Postawy


Arminianizm


Amyraldianism

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest