teizm

Informacje ogólne

Theism jest filozoficznie uzasadnione lub theologically zrozumienia, że rzeczywistość potwierdza, że źródłem i kontynuowanie względu na wszystko jest w Bogu, że sens i spełnienie wszystkich rzeczy leży w ich stosunku do Boga, i że Bóg zamierza sobie sprawę, że sens i spełnienie . Theism Tak jest odróżnić od Agnostycyzm w twierdząc, że jest możliwe wiedzieć z Bogiem, lub ostateczną rzeczywistość.

To jest odróżnić od Panteizm w potwierdzając, że Bóg jest w pewnym sensie "osobistych" i tak przerasta nawet na świat jako całość i jest odrębne od świat i jego części.

Wreszcie, jest to odróżnić od deizm, który zaprzecza Boga aktywnych, obecny udział w świat, a świat ich historii.

Historycznie, theism tak rozumiane stanowi uzasadnioną artykulacji do zrozumienia Bożego charakterystyczne dla żydowskiej, chrześcijańskiej, a do pewnego stopnia, Islamska wyznań.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Langdon Gilkey

Bibliografia


WW Fenn, Theism: skutków Doświadczenie (1969); J Hall, wiedzy, przekonań, i Transcendencja; Philosophical Problemy w Religia (1975); LE Mascall, kim On jest: Studia w tradycyjny Theism (1966); CH Monson, ed., Wielka kwestie dotyczące Theism (1965).


Theism

Zaawansowane Informacje

Theism jest, dosłownie, wiarę w istnienie Boga. Chociaż koncepcja wydaje się być stara jak filozofia, termin ten wydaje się być stosunkowo niedawne pochodzenie.

Niektórzy sugerują, że pojawiły się w XVII wieku w Anglii, aby zająć miejsce tych słów, jak "deizm" i "deistic" odnoszące się do wiary w Boga.

"Theism" jest często używany jako przeciwstawne "ateizm", termin na odmowę istnienie Boga, a theist wyróżnia jeden z ateistyczną lub agnostycyzmu bez jakiejkolwiek próby techniczne filozoficznych lub teologicznych połączenia.

Termin ten jest również używany jako etykieta religijnych wiernych, choć znów, nie ma oznaczać próbę szczególności teologiczne lub filozoficzne stanowiska.

Wreszcie, termin ten jest używany do określenia pewnych filozoficznych i teologicznych miejsc, niezależnie od tego, czy wiąże się to z religijnego stosunku do Boga, o którym mówią osób.

Ultimate Boga jako punkt odniesienia

W swoim najszerszym znaczeniu theism oznacza wiarę w ostatecznym punktem odniesienia, które nadaje sens jedności i do wszystkiego.

Jednakże, Bóg postulowanej w tym sensie jest całkowicie i dokładnie depersonalizowane transcendentne, niemal abstrakcyjne pojęcie.

Istnieją filozoficznych i teologicznych miejsc, które wydają się korzystać z "Boga" i "theism" w ten sposób.

(1) Paul Tillich koncepcję theism jest, że Bóg jest niezależnie staje się kwestia ostatecznego obaw, że coś jest lub określa nasze nonbeing.

W związku z tym, Bóg jest identyfikowany przez Tillich jako podstawy wszystkich, które są lub są - sam.

Będąc - jest z pewnością celem, a nie jedynie stworzenie umysłu, Tillich, Bóg jest całkowicie depersonalizowane i abstrakcyjne.

Jest to wykazane przez Tillich's twierdzą, że tylko nonsymbolic oświadczenia można się o to, że Bóg jest - sam lub z ich ziemi.

Wszystkie słowa tradycyjnie używany do określenia atrybutów Boga są zupełnie symboliczne.

(2) To szerokim znaczeniu theism znalazła się również w Hegel, którzy faktycznie ma kilka koncepcji Boga, ale że co najmniej jedno pasuje tej kategorii.

W Hegel myśli, jedno jest, że pojęcie Boga jest równoznaczne z nieskończoną.

Filozofia, jak mówi, wzrasta do boskość lub boskiego punktu widzenia.

Tutaj "Bóg" wydaje się być równoważne do transcendentnego, obejmującego wszystkie myśli, ale nie jest Bogiem osobowych.

Bóg jako immanentne

A węższe pojęcie theism Bóg widzi także depersonalizowane, jak i ostatecznym punktem odniesienia, ale Bóg daje pewnego rodzaju konkretnych manifestacji.

Niemniej jednak, Bóg przykłady takich poglądów jest całkowicie immanentne.

Jednym z przykładów jest Panteizm, pogląd, że wszystko jest Bogiem.

Do najbardziej znanych postaci filozoficzne to Spinoza, którzy nie są w posiadaniu tylko jednej substancji we Wszechświecie, Bogu.

W konsekwencji, wszystko jest jedynie, że jeden rodzaj substancji.

Taki Bóg nie jest abstrakcyjny, lecz immanentne.

W przeciwieństwie do tego, biblijnej koncepcji mówi o Bogu jako nieskończona, co oznacza, między innymi, że Bóg jest nieskończenie stopień, ale nie nieskończoną ilość, że jest jakościowe, ilościowe, ale nie.

Pismo dalej uczy, że Bóg jest wszędzie jednocześnie (immensity) i jest obecna na każdym przestrzennej lokalizacji w całości jest jego (wszechobecność), czyli Bóg jest obecny w każdym, ale nie jako punkt w przestrzeni kosmicznej.

Szeroki różnica między pantheistic i pojęć biblijnych w tych sprawach jest pantheist uważa, że Bóg jest obecny nie tylko w każdym miejscu w przestrzeni kosmicznej, ale w każdym punkcie.

Ponadto, Panteizm zaprzecza wszechobecność, ponieważ całość Bożego, nie jest obecny w jednym miejscu.

Innym przykładem tej koncepcji jest procesem theism, w oparciu o proces metafizyki Alfred North Whitehead (Procesowej i Reality), znane jako bipolar lub dipolar theism. Niektóre z bardziej znanych teologów są procesu Charlesa Hartshorne, Schubert Ogden, John Cobb, David Griffin.

Według tej szkoły, istnieją w Bogu dwoma biegunami: primordial, wieczne, potencjał słup, a czasowym, stąd rzeczywiste, Polaka.

Ponadto, istnieją pewne wieczne obiekty, które mogą wtargnięcie na świat, aby stać się rzeczywistą podmiotów.

Takie obiekty są wieczne czysty potencjał, i jako takie nie może dotyczyć celu i jak się można rzeczywistych podmiotów.

Aby zamówić te wieczne niektóre podmioty nontemporal rzeczywisty podmiot jest potrzebne, i to Bóg w swej pierwotnej natury.

Oto Bóg jest jak backstage dyrektor którzy wiersze do formy, dostaję je do wtargnięcie na scenie w czasie świat.

Jednak, Boże pierwotnej natury nie powinna być postrzegana jako odrębna od kolejności wieczne obiekty, co oznacza, że zamówienie jest jego pierwotnej natury.

W związku z tym, Bóg nie jest twórcą przed tworzenia, ale z jej concrescence na jej początku.

W swojej pierwotnej słup, Bóg jest zasadą concretion; i to całkowicie depersonalizes Boga i czyni go skończonych.

To samo odnosi się do Boga w jego rzeczywistej roli.

Według bipolar theism, co rzeczywiste jednostki (Bóg jest postrzegany jako takie) potrzebuje fizycznego bieguna do zakończenia "wizji" na swój potencjał Polaka.

W konsekwencji natury Boga, a następnie odnosi się do wszystkich podmiotów jest w porządku czasowym.

Biorąc pod uwagę taki pogląd, że Bóg może zmieniać się i rozwijać jego czasowego nie słup, a on jest oczywiście skończone.

Co więcej, Bóg w swojej rzeczywistej biegun może zginie, ponieważ wszystkie rzeczy rzeczywistych mogą psucia się.

W takiej koncepcji Bóg nie jest twórcą w świat, ale dyrektor na świat.

On jest współzależne w tym sensie, że są wzajemnie zależne.

Ponadto, nie wszystkie doskonałości i jednocześnie wiecznie, lecz osiąga je kolejno i nieskończoność.

Ostateczna przykład tej formy theism znajduje się w Hegel's koncepcja Boga jako Ducha.

To pojęcie Ducha Bóg nie pozwala, aby być osobą w sensie judeo chrześcijańskich, ale widzi go w życie, lub ogólne świadomość, jednocząc wszystkich skończonych consciousnesses.

Innymi słowy, jest on nie tylko skończonych consciousnesses wszystkich razem wziętych, ale raczej życie, że podstawą i jednoczy wszystkich intersubjectivity.

Taki jest Bóg wyraźnie immanentne, a nie osobowych.

Bóg jako osobiste

W trzecim znaczeniu theism jest, że Bóg nie jest abstrakcyjne pojęcie, ani nawet konkretnych manifestacją niektórych depersonalizowane pomysł.

W tym sensie pojęcie Boga nie podejmują na osobowości, choć nie jest to, aby sugerować, że we wszystkich formach tego poglądu Bóg interakcji z osób.

Pomimo faktu, że taki Bóg jest osobą fizyczną obiektu (zamiast kompilacji obiektów), nie jest równoważne z judeo chrześcijańskiej koncepcji.

Zwykle takie pojęcia Bóg widzi go w jakiś sposób jak skończonych.

Dwa przykłady ilustrują to poczucie theism.

(1) puste pola i usuń, z których najbardziej znanym jest chyba Greco Roman Panteon bogów.

Poniżej znajduje się wielu bogów, z których każda reprezentuje personifying i niektórych aspektów życia, że z stworzył wszechświat.

Pomimo faktu, że każdy bóg może reprezentować tylko jednego, jakość życia (miłość, wojna itp.), z których każdy jest postrzegana jako osoba.

Jako takie, bogowie są postrzegane jako odrębne od, ale uczestniczące w, świat i interakcji z ludźmi i ze sobą.

W rzeczywistości, bogów były postrzegane jako posiadające wiele z foibles i zaniedbań ludzkich istot.

Takie polytheistic postrzegania Boga wyświetlenia go jako osobistego, ale ostatecznie skończone.

Takie koncepcje nie są równoważne do judeo chrześcijańskich pojęcie Boga.

(2) Istnieje również deizm. Zgodnie z tym poglądem, Bóg jest osobą fizyczną, (osobowych w tym sensie), ale którzy nie oddziaływać na świat.

On początkowo stworzył świat, ale od tego czasu wycofano się z niego (bezosobowe w tym sensie).

On nie działa w świat lub utrzymać, ale pozostaje dokładnie transdencent od niego.

Panuje w których taki widok świadczy istnienie Boga nieskuteczna i na pewno nie są równoważne do judeo chrześcijańskich koncepcji.

Boga jako Stwórcy i osobiste Sustainer

A końcowy jest postrzeganie Boga jako Stwórcy i sustainer z wszechświata.

On jest nieskończony w atrybuty, a on jest tylko Bóg.

Tę monoteistycznych koncepcji Boga odbywa się w ramach chrześcijańskiej tradycji judeo, istnieją trzy sposoby, w szczególności, że pojawiły się.

(1) Teonomia. Zgodnie z tym poglądem, Bóg jest prawo wszechświata, w szczególności, będzie to jego prawo.

Niezależnie od zasad etyki, epistemologii, itp., nie są wynikiem tego, co Bóg zechce, może być inaczej, jeśli tak wybrał.

Brak działań w uniwersum jest wewnętrznie złe lub dobre lub lepsze lub gorsze, ale ma swoją wartość w odniesieniu do wartości miejsca na Boga.

Niezbędne zasady są znane dzięki Bożego Objawienia, a nie przyczyny.

(2) racjonalizmu. Ta szkoła myślenia jest reprezentowana przez prace Leibniza.

Zgodnie z jego systemu, wszystkie prawa logiki, etyka, i jak są niezbędne prawa do wszechświata i tak są w mocy zasady wystarczający powód, zgodnie z którym wszystko musi się zdarzyć.

W takim systemie Bóg musi stworzyć świat, a on musi stworzyć najlepszy ze wszystkich możliwych światów (Leibniz, najlepiej jest świat zrozumiałym).

W takiej sytuacji w uniwersum są dostrzegalne w świetle czystego bez powodu przez objawienie.

Jeśli w Teonomia koncepcja Boga jest przed logiki, racjonalizmu w logice jest przed teologii.

(3) Zmodyfikowana racjonalizmu. Istnieje pośrednika stanowisko, które, jak theononmy, nie twierdzą, że wszystko jest dostrzegalna przez powodu, że ani to, co jest dostrzegalna jest wyrazem potrzeby niektóre prawa.

Zmodyfikowana racjonalizm nie popyt, że Bóg stworzyć świat, ale twierdzi, że świat jest stworzenie czegoś wyposażenia dla Boga zrobić.

Dla zmodyfikowano rationalist, nie ma najlepszego świat, tylko dobro i zło świata.

Zmodyfikowana racjonalizm różni się od Teonomia, że w niektórych twierdzi, że są z natury rzeczy dobre i złe z natury, niezależnie od tego, co Bóg mówi o nich.

W takim uniwersum, w wielu przypadkach są one w zależności od powodu, w wielu przypadkach można zaobserwować, dlaczego coś jest i to, co w przypadku sprawa jest za pomocą rozumu, chociaż niektóre rzeczy mogą być znane tylko przez objawienie, z historycznego punktu widzenia typowe Judeo Christian theologies.

Wnioski

Więcej trzeba powiedzieć o theism jako filozofia, zwłaszcza na temat niektórych kwestii tradycyjnie dołączony do filozofii theism.

Na przykład, w Snucie domysłów na temat theism, jednym z pytań, które pojawia się na temat stosunku człowieka do Boga, język, tzn. jaki sposób ludzki język (z jego odniesienie do skończonych istot) przewidywalny o nieskończonej jest?

Kolejna kwestia dotyczy tego, czy jest możliwe, aby wykazać racjonalnie, lub przynajmniej uzasadnić racjonalnie, wiarę w istnienie Boga.

Filozofów religii również zapytać, czy dany tryb jest szczególnie doświadczenia religijnego.

Podobnie, zapytać o stosunek do opatrzności i soverignty Boga do wolności i odpowiedzialności człowieka.

Wreszcie pojawia się pytanie o wewnętrzną spójność systemów teologicznych, które prowadzą do istnienia wszystkie potężne, wszystkie miłości Boga wraz z obecnością zła w świat.

Chociaż wielu filozofów i teologów w naszym wieku (Barthians, existentialists, logiczne emphiricists, np.), oraz w innych terminach, które twierdziły, że jest to niemożliwe, aby dać racjonalne uzasadnienie theism, jednak wielu z nich jest gotowy do odpowiedzi na sprzeczne.

JS Feinberg


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


AM Farrar, skończonych i wladca; E Gilson, Bóg i filozofia; J Maritain, zakres Powód; EL Mascall, Istnienie i analogowe, S Ogden, rzeczywistość Boga i inne eseje, W Reese i E Freeman, procesów i Divinity; B. Spinoza, Etyka; P Tillich, Systematic Theology.


Także, zobaczyć:


Panteizm


Proces Teologia


Rationalism


Agnostycyzm


Panenteizm


Puste pola i usuń

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest